Buitenland Van den Broek wik Servië straffen Een vesting in Vilnius Archeologen vinden slachtoffers Pompeji 'Geld Noriega vloeide naar Franse socialisten' VN onderzoekt Iraakse landing Kuwayts eiland Volkscongres bespreekt onafhankelijkheid NIEUWSLIJN Pravda verschijnt morgen weer De Pravda, tot vorige week de krant van de Communistische Partij van de Sovjetunie (CPSU), verschijnt morgen weer, maar dan als onafhankelijk dagblad. Dat heeft de nieuwe hoofdredac teur, Gennadi Seleznev, gisteren meegedeeld. De Russische pre sident Jeltsin stelde vorige week een verschijningsverbod voor de krant in omdat de Pravda (Waarheid) zich niet had gekeerd tegen de poging tot staatsgreep. De partijkrant kwam deze week voor het eerst sinds 1917 niet uit. Politie Milwaukee niet vervolgd Drie politieagenten die een seriemoordenaar in de Amerikaanse stad Milwaukee vrij lieten rond lopen, worden niet vervolgd. De moordenaar werd vorige maand opgepakt, op beschuldiging van minstens vijfden moorden. In zijn woning trof de politie li chaamsdelen en onder meer drie hoofden van slachtoffers aan. Buren verklaarden dat zij de politie al eerder hadden gewaar schuwd, maar dat de drie agenten de moordenaar na een ge sprekje weer lieten gaan. Metrobestuurder was in slaap gevallen De bestuurder van de metrotrein die woensdag in Manhatten ontspoorde, heeft gisteren bekend dat hij had gedronken, te hard had gereden en in slaap was gevallen. Het ongeluk kostte vijf mensen het leven. De bestuurder wordt beschuldigd van doodslag. Volgens medisch deskundigen is bij proeven niet ge bleken dat hij ook drugs had genomen. Wel werd in de cabine van de metro een flesje gevonden met sporen van crack. Schalck-Golodkowski aangeklaagd Alexander Schalck-Golodkowski, voormalig DDR-staatssecreta- ris, is officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens spiona ge. Dat maakte het openbaar ministerie in Karlsruhe gisteren bekend. Schalck-Golodkowski leidde namens de Oostduitse communisten de afdeling Commerciële Coördinatie (KoKo), de belangrijkste bron van buitenlandse valuta's voor de DDR. Hij zou voor de geheime dienst Stasi hebben gewerkt, maar volgens geruchten was hij ook geheim agent voor West-Duitsland. EG-spoedhulp voor Afrikaanse landen De Europese Gemeenschap heeft besloten voor bijna vijftien miljoen gulden aan spoedhulp te sturen naar Etiopië, Somalia, Sudan en Rwanda. De hulp is bestemd voor honderdduizenden ontheemden en vluchtelingen in die landen. De landen krijgen 3650 ton graan en 2000 ton plantaardige olie. Daarnaast wordt er een bedrag van negen miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aankoop van andere produkten en voor de financiering van de transportkosten. De steun loopt via het Internationaal Comité van het Rode Kruis. Bulgaarse partijchef stapt op De vice-voorzitter van de Bulgaarse socialisten, ex-premier An- drej Lukanov, heeft zijn functie neergelegd. In zijn ontslagbrief zegt Lukanov dat hij zich niet kan verenigen met de wijze waar op zijn voormalige Communistische Partij heeft gereageerd op de mislukte coup in de Sovjetunie. Volgens Lukanov moet de coup worden aangemerkt als een „staatsmisdrijfen had zijn partij daar veel krachtiger stelling tegen moeten nemen. Man beschiet Grieks hooggerechtshof De 32-jarige Griekse huisschilder Christoforos Ekonomides is gisteren gearresteeerd nadat hij met een semi-automatisch ge weer zes schoten had gelost op het gebouw van het hoogge rechtshof in Athene. De politie sqhoot terug. In het gebouw vindt sinds maart het proces wegens corruptie plaats tegen de voormalige socialistische premier Papandreou. Ekonomides be weerde dat hij Jezus Christus was. Milosevic wijst bemiddeling door EG opnieuw af Nederland zal zijn EG-partners maandag voor stellen doen voor politieke en economische maatregelen tegen Servië als het blijft weige ren de rol van de EG-waamemers in Joegosla vië uit te breiden tot Kroatië. Dit blijkt uit de verklaring die minister Van den Broek gisteren liet afleggen, na het bezoek van de Servische president Milosevic aan zijn Franse collega Mitterrand. Mogelijk gaat de EG over tot er kenning van Kroatië en Slovenië als onafhan kelijke staten. DEN HAAG/PARUS ANP-AFP-Rtr De Franse president probeerde deze week te bemiddelen in de ger strijd verwik- Joegoslavische burgeroorlog, keld. De ministers Dinsdag sprak hij met de van buitenlandse Kroatische president Tudjman, zaken van de twaalf die zich voorstander toonde van EG-landen wezen een vredesconferentie onder dinsdag tijdens hun toezicht van de EG. Milosevic spoedzitting Servië liet gisteren echter weinig hoop op zo'n conferentie. Hij her haalde tegenover Mitterrand schuldige voor het mislukken van elke bemiddelingspoging. De EG eiste toen dat Servië ak- dat Servië niet is gediend van de koord zou gaan met intematio- Europese bemoeienis. Milosevic houdt vol dat Servië volledig nale c ntroïe op een staakt-het- Joegoslavië. Als Servië buiten het conflict in Kroatië dat blijft weigeren, zal Neder land als EG-voorzitter op 3 sep tember de EG-ministers op nieuw bijeenroepen. Ook de Verenigde Staten leggen de schuld van de voortgaande ge vechten bij Servië. Overigens heeft Milosevic gis teren beloofd dat Servië de vre desvoorstellen van de EG zal bestuderen. Maar hij houdt vol dat een bestand in Joegoslavië alleen mogelijk is als de Kroaten Archeologen hebben de stoffe lijke resten opgegraven van acht mensen die een vreselijke dood moeten zijn gestorven toen Pompeji 1.900 jaar geleden ten prooi viel aan een vulkaanuit barsting. Twee gemumificeerde lijken zijn gisteren opgegraven uit versteende vulkanische as op dezelfde plaats waar men de dag ervoor al zes lijken had ge vonden. Het hoofd van de afdeling op gravingen in Pompeji identifi ceerde het kleinste lijk als dat van een meisje. De ring die ze droeg, wijst er op dat ze slavin was. De slachtoffers hebben klaarblijkelijk bescherming bij elkaar gezocht, nadat ze ver geefs hebben geprobeerd te ontkomen aan de golf brandend as en vallend gesteente die de nabij gelegen Vesuvius uitspuw de. De lijken, die ontdekt zijn door arbeiders die grondwerk verrichtten voor de bouw van een loods, zijn de eerste slacht offers van de ramp die sinds 1961 zijn gevonden in de ruines van de oude Romeinse stad. Men gaat door met graven om te zien of er nog meer lijken in de zes meter hoge aslagen zijn verborgen. CORRESPONDENT De Franse Socialistische Partij (PSF) is opnieuw in opspraak gekomen in verband met du bieuze financieringen. Volgens het dagblad Le Monde zouden de socialisten jarenlang geld van de voormalige Panamese dictator Noriega hebben opge streken. Het geld zou zijn ge bruikt ter financiering van de verkiezingscampagne van presi dent Mitterrand in 1988. Le Monde baseert zijn be schuldigingen op een tweetal brieven op officieel briefpapier van de Franse ambassade in Pa nama, getekend door een voor malige medewerker van de am bassade. In de brieven wordt gesproken over een regeling volgens welke de PSF drie pro cent van de waarde van diverse handelscontracten tussen Frankrijk en Panama zou ont vangen. De Franse minister van justi tie, Naliet, heeft gisteren om een gerechtelijk vooronderzoek gevraagd. De centrale vraag is of de documenten waarop Le Monde de beschuldiging ba seert, echt zijn. Een pikant detail is dat minis ter Naliet in 1988 penningmees ter was van Mitterrands cam pagne. Het was ook Naliet die eerder dit jaar in opspraak kwam omdat hij een arider on derzoek naar de merkwaardige partijfinancieringen van de so cialisten in de doofpot zou heb ben proberen te stoppen. De ravage na het tomatenfeest in het Spaanse Bunol is groot maar de pret ook. Zo'n 30.000 mensen deden gisteren mee aan de tomatensmijterij. Ongeveer 80.000 kilo tomaatjes werden tot moes gegooid. foto epa SPECIAAL VERSLAGGEVER GPD De Litouwers sluiten nog steeds een gewelddadig optreden van Sovjet-troepen of van de gevreesde 'zware baretten' van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken niet uit. De barricades rond het parlementsgebouw staan nog recht overeind. De eerste verdedigingsring, zo'n 200 meter voor het gebouw, bestaat uit een anti-tankversperring van zware betonplaten. Achter die hindernis lig gen mijnenvelden, nu keurig met rood-witte lin ten aangegeven, maar daarom niet minder be dreigend. Voor het gebouw weer versperringen. Elk raam is gebarricadeerd met zandzakken, be tonnen platen en prikkeldraad. Bezoekers, of het nu om eenvoudige burgers gaat of om hoge buitenlandse politici, worden buiten door gewapende soldaten onderworpen aan een strenge controle. Alleen met een speciaal pasje, dat elke dag moet worden vernieuwd, kom je binnen. Na deze controles volgt een korte gang door een doolhof van prikkeldraad en beton. Overal gewapende posten of jonge militairen in burger, die hun geweren en machinepistolen achteloos meeslepen. Sinds de mislukte coup tegen Michail Gorbatsjov bivakkeren ze hier. De hoofdingang van het gebouw waar presi dent Landsbergis zetelt, is gebarricadeerd. De staatsgasten komen via een noodingang binnen. Gisteren was er een delegatie Deense kamerleden op bezoek, die in de zittingszaal leunend tegen zandzakken of zittend op brapcards interviews gaven. Het gebouw is met militaire precisie omge bouwd toi een vesting. Ook binnen staat voor el ke deur een wachtpost en overal liggen zandzak ken. Met bordjes is aangegeven waar een Rode- Kruispost of een munitiedepot is te vinden. Ach ter de ramen staan molotov-cocktails klaar. De communicatie verloopt via veldtelefoons en eigen zenders. De meeste reportagewagens van de Litouwse radio en tv staan binnen de verdedi gingsring om in geval van nood de stem van de democratie niet te laten verstommen. Het is bizar om de parlementariërs en de ambtenaren onder deze omstandigheden hun werk te zien doen als of het de gewoonste zaak van de wereld is. Bij het verlaten van het gebouw vergeet ik mijn dagpasje af te geven en prompt staat er een ge wapende post voor mijn neus. Voor wie niet wil geloven hoe ernstig de situatie was, willen de sol daten wel aanwijzen tot hoever de Russische tanks vorige week waren opgerukt. En dat was knap dicht bij. Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDR1ET Vormgeving: ANDR1ES DETMAR Baghdad ontkent infiltratiepoging KUWAYT Rtr-DPA-AP Een groep waarnemers van de VN heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Kuwaytse ei land Bubiyan, waar de Kuwayt se kustwacht woensdag een Iraakse landing heeft kunnen voorkomen. Groot-Brittannië heeft de hoogste Iraakse diplo maat in Londen op het matje geroepen om te protesteren te gen wat het noemde de ernstig ste schending van het bestand in de Golfoorlog. Bij het afweren van de Irak ezen hebben de Kuwaytse luchtmacht en eenheden van de kustwacht zeven Iraakse boten vernietigd en, vijf andere verdre ven. Van de tachtig Irakezen, die woensdag met twee boten landden op Bubiyan, zouden er 43 gevangen zijn genomen. De overigen houden zich nog op het eiland verborgen. De Iraak se aanvallers hadden „zware wapens" ingezet en werden ge steund vanuit zee. Volgens Kuwayt is het de af gelopen weken herhaaldelijk gekomen tot incidenten in het grensgebied met Irak. Dinsdag maakte Kuwayt de gevangenne ming van veertien illegaal bin nengedrongen Irakezen be kend. Bij een schotenwisseling met een Kuwaytse grenspa- trouille zou een Irakees zijn om gekomen. Egypte veroordeelde de ver meende Iraakse aanval gisteren als een „onverantwoorde daad". Het Iraakse officiële persbureau Ina sprak de berich ten tegen. Volgens een regering- woordvoerder in Baghdad ont plooien de Iraakse troepen „geen militaire activiteit in het gebied". Westerse diplomaten noem den het gisteren uitgesloten dat Kuwayt, een jaar na de invasie door troepen van Baghdad, op nieuw ernstig door Irak wordt bedreigd. Het werd bewonde- ringswaardig genoemd hoe snel en vastberaden de Kuwayti's het incident op Bubiyan hebben afgehandeld. Het eiland wordt vanwege zijn stategisch belangrijke lig ging aan de monding van de waterweg Shatt al-Arab fel be geerd door Irak. Bush: Baltische staten erkennen Het Sovjetparlement (Opperste Sovjet) heeft er gisteren mee in gestemd de kwestie van erken ning van de onafhankelijkheid van de Baltische staten op de agenda van het Congres van Volksafgevaardigden te zetten. Het Congres komt volgende week bijeen. Met 348 stemmen voor, geen tegen en zes onthou dingen keurde de Opperste Sov jet het voorstel goed. Het Congres van Volksafge vaardigden heeft de mogelijk heid om de grondwet en een wet op afscheiding te verande ren. In de laatstgenoemde wet wordt een periode van vijf jaar voorgeschreven voordat een re publiek daadwerkelijk uit de Unie kan stappen. De Amerikaanse president Bush heeft het Kremlin opge roepen de onafhankelijkheid van de Baltische staten - Let land, Estland en Litouwen - te erkennen. Ongeveer dertig Wes terse landen hebben dat al ge daan. De eerste westerse am bassadeurs arriveerden eerder deze week om diplomatieke be trekkingen te bevestigen. Het tempo waarin de veran deringen hebben plaatsgevon den, heeft iedereen verrast. Bal tische vertegenwoordigers in Londen worden nu in stoffige achterkamertjes overspoeld met aanvragen voor paspoorten en visa. De imposante ambassades die de Baltische staten bezaten voordat ze in 1940 door de Sov jetunie werden geannexeerd, bestaan niet meer. Ze moeten van alles bijeen scharrelen om de verwachte diplomatieke diensten aan te kunnen bieden. Eerik Kross, een 24-jarige Est, werd een jaar geleden door de Estlandse regering in dienst ge nomen om een informatiekan toor te leiden dat de Estse be langen in Groot-Brittannië moest behartigen. Hij is nu in feite de diplomatieke vertegen woordiger van zijn land. Kross zegt dat hij twintig keer per dag wordt opgebeld voor visa, die hij niet kan verstrekken, omdat ze niet bestaan. De Letse dele gatie geeft wel paspoorten uit, omdat ze er nog duizenden van in voorraad heeft. De vertegenwoordiging van Litouwen drijft op Stankevicius, een functionaris van het Li touwse ministerie van buiten landse zaken, en de 86-jarige Balickas van het Litouwse infor matiekantoor. Het is volgens Stankevicius nog volslagen on duidelijk wie het land officieel vertegenwoordigt: de ballingen of de jonge functionarissen die onlangs door de onafhankelijke staten naar het buitenland zijn gestuurd. De inwoners van het dorpje Laslovo, dat nog steeds in handen is van Kroatische strijders, voorzien de troepen van voedsel. Gisteren werd voor dit doel een varken geslacht foto epa adrian popescu hun aanvallen stoppen. Hij zei dat gisteren in Parijs na een an derhalf durend onderhoud met Mitterrand. Intussen hebben Kroatische milities die Vukovar aan de grens met Servië verdedigen, om hulp gevraagd. Woensdag lag het stadje van 50.000 inwo ners voor de vierde achtereen volgende dag onder vuur van Serviërs en van het federale le ger. Gisteren leek het rustig rond Vukovar, dat een omvang rijke Servische minderheid heeft. Volgens het Kroatische persbureau Hina is eenderde van de huizen vernield. 'Chemotherapie voorkomt tumor op latere leeftijd' LONDEN «Rtr Vrouwen die ter behandeling van borstkanker chemotherapie hebben ondergaan, lopen veel minder gevaar op latere leeftijd een andersoortige tumor te krij gen. Dat heeft een team van Franse en Zweedse artsen giste ren verklaard. Hun onderzoeks rapport zal in het gezaghebben de medische tijdschrift The Lancet worden gepubliceerd. De conclusies van het onder zoek staan haaks op bewerin gen dat chemotherapie op zich zelf kankerverwekkend is en dat het ondergaan van een dergelij ke behandeling na een borst- amputatie de kans op zogehe ten secondaire tumoren ver groot. Het artsenteam onderzocht gedurende tien jaar 1.113 vrou wen en ontdekte dat slechts één procent van de patiënten die een chemotherapie-behande- ling had ondergaan later last kreeg van gezwellen in andere delen van het lichaam. Treurnicht en Mandela willen hongerstakers vrij JOHANNESBURG PPA Met een ongewoon vertoon van eensgezindheid hebben ANC- leider Mandela en de extreem rechtse politicus Treurnicht gis teren de Zuidafrikaanse rege ring opgeroepen drie blanken vrij te laten die drie weken gele den in hongerstaking tzijn ge gaan en dreigen te overlijden. Pretoria had woensdagavond het verzoek afgewezen de drie als politieke gevangenen te er kennen en vrij te laten. De twee Zuidafrikanen en een Brit worden er van verdacht vo rig jaar een bomaanslag te heb ben gepleegd op een bushalte, waarbij dertien zwarten gewond raakten. Ook worden ze ver dacht van moord op een blanke computertechnicus. Volgens Mandela moet het drietal alleen al uit humanitaire óverwegingen direct worden vrijgelaten. Treurnicht vind dat ze sowieso vrij moeten komen. Bedrijven gooien jaarlijks 65 miljard weg LONDEN DPA-ANP Het Europese bedrijfsleven verspeelt jaarlijks 65 miljard gulden aan het uitvinden van zaken die al lang bestaan. Dat heeft Ted Blake, woordvoerder van het Britse patentbureau, verklaard op een symposium over auteursrechten en paten ten. Volgens Blake kan veel geld worden bespaard als de publicaties over patenten goed worden gelezen. Hitachi is een goed voor beeld van hoe het wel moet. Dit Japanse concern heeft 150 mensen in dienst die de litera tuur over patenten doorlezen. Veel mensen laten zich af- schrikken door de omvang van de beschikbare gegevens. Er zijn over de hele wereld 32 miljoen pagina's met informa tie over patenten op te vragen, maar met een computer is dat goed te doen, aldus Blake. Kazachstan sluit teststation voor kernwapens MOSKOU» APR De president van Kazachstan. Nazarbajev, heeft gisteren be sloten met onmiddellijke in gang het ondergrondse centnim voor kemproeven in Semipalat- insk te sluiten. Dat heeft het Sovjetpersbureau Tass gemeld. Het testgebied voor kernwa pens was al jaren onderwerp van felle discussies tussen het centrale gezag in Moskou en de plaatselijke bevolking gesteund door haar afgevaardigden. Het station is vorig jaar door het le ger tijdelijk buiten gebruik ge steld. Over twee of drie jaar zou het centrum definitief zijn deu ren sluiten als een proefstation op Nova Zembla geheel opera tioneel zou zijn. Het proefstation in Semi- palatinsk werd in 1949 in ge bruik genomen. In totaal zijn er meer dan vijfhonderd kemproe ven gedaan, de meeste onder gronds.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5