Binnenland Toch schadeclaim Japanse kampen Kamer tegen centra kansloze asielzoekers 'Wordt het morgenrood of schaamrood?' Helft Nederlanders voor terugkeer buitenlanders Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 023-150225* e bosma altan erdocan Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). AAARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRJES In de zonnebril van een meisje worden de krui zen weerspiegeld die gisteren zijn neergelegd bij het Indisch Monument in Den Haag. Met de kruizen worden de slachtoffers van de Ja panse bezetting herdacht Op de kruizen ston den de namen van Jappenkampen foto anpraymond rutting NIEUWSLIJN Wijn in café's te zuur en te duur De rode wijn die in café's wordt geschonken is zuur. Dit blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK). Gezien de kwa liteit is de gemiddelde prijs van 3 tot 3,50 gulden per glas te hoog. De wijnen waren afkomstig uit Frankrijk, Spanje, Italië en Portugal. Konsumenten Kontakt heeft ook tropische groenten en kruid uit Thailand en Suriname onderzocht. Daarbij bleek dat in 36 partijen resten bestrijdingsmiddelen voorkwamen. De groen ten uit Suriname overschreden de normen niet. Winst KBB ruimschoots gehalveerd De winst van Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB (detailhandel) is in de eerste zes maanden van dit jaar ruimschoots gehalveerd tot 9,7 miljoen gulden. Over de eerste helft van 1990 werd nog een resultaat behaald van 22,1 miljoen gulden. KBB schrijft de winstdaling toe aan „bijzondere factoren". De activiteiten van KBB zijn vaak gebonden aan de seizoenen, waarbij de verkoop in het tweede halfjaar doorslaggevend is voor het jaarresultaat. Groentenexport naar Polen stort in De Nederlandse export van groenten en fruit naar Polen is, na een aanvankelijk zeer sterke groei, bijna geheel ingestort. Mei was een topmaand, waarin door de Poolse handel ruim 15.000 ton werd afgenomen. In juli werd minder dan 2.000 ton afgezet. Er zijn twee oorzaken voor het instorten van de export. In Polen is de oogst van groenten en fruit inmiddels op gang gekomen. Ten tweede heeft Polen heffingen op buitenlandse levensmidde len ingevoerd, die variëren van 10 tot 40 procent. Spiraaltjesfabriek Organon in China De bevolkingspolitiek van China - één kind per gezin - biedt per spectieven voor het Nederlandse bedrijfsleven. Organon gaat een fabriek voor spiraaltjes in de Volksrepubliek bouwen. Daar voor is samen met Chinese partners een onderneming opge richt. In juli volgend jaar moet de produktie beginnen. Ook zal de mogelijkheid van fabricage en verkoop van de anti-concep tiepil Marvelon worden onderzocht. Politie maakt afspraken met studenten Het bestuur van de Delftse studentenvereniging Sanctus Virgili- us heeft de politie beloofd om voortaan erovor te zorgen dat hulpverleners van de ambulancedienst direct een eventueel slachtoffer kunnen bereiken. Afgelopen dinsdag trof de politie in het gebouw van de studentenvereniging ongeveer vijftien eerste jaarsstudenten aan die als gevolg van de ontgroeningrituelen en de slechte ventilatie in het gebouw hyperventileerden of buiten westen waren. Ambulancepersoneel kon hen vanwege de drukte niet bereiken. Distilleerbedrijf verdacht van verkoop 'zwarte' alcohol Distilleerderij Wenneker (Go- biet, Dujardin) in Roosendaal wordt ervan verdacht, de belas ting voor enkele miljoenen gul dens te hebben benadeeld. Uit een onderzoek van de FIOD is gebleken dat het bedrijf de afge lopen jaren duizenden liters al cohol zwart heeft verkocht. Een woordvoerder van de FIOD geeft toe dat er tegen het Roosendaalse bedrijf een on derzoek loopt en dat het om een miljoenenzaak gaat. Verder wil hij er niets over zeggen. Ook Wenneker-directeur Van der Tuyn wil niets over het onder zoek kwijt. De verdenking van belasting ontduiking kwam boven na een onderzoek van de Keurings- Kwaliteit milieubeleid in gemeenten nog onvoldoende haarlem els wiegant De kwaliteit van het milieube leid van driekwart van de ge meenten in Nederland is onvol doende. Ten opzichte van drie jaar geleden is die kwaliteit ech ter wel duidelijk verbeterd. Dat "blijkt uit een onderzoek dat de ;:Jnspectie Milieuhygiëne vorig jaar bij 167 gemeenten heeft ge houden. Aanleiding voor het onder zoek was het in werking treden van het Bijdragenbesluit Uit voering Gemeentelijk Milieube leid (BUGM). Op basis van deze regeling stelde het rijk extra geld beschikbaar voor het inlopen van achterstanden bij het verle nen van vergunningen en het uitvoeren van controles op de hinderwet, de wet chemische afvalstoffen, de wet bodembe scherming en de gemeentelijke lozingsverordening. De ge meenten moeten die achter stand vöör 1 januari 1995 heb ben ingelopen. FNV: Lonen moeten hoger worden dan alleen inflatie den haag gpd De lonen moeten volgend jaar niet alleen compensatie bieden voor de gestegen kosten van het levensonderhoud (inflatie). Bo venop de verwachte inflatie van 3,5 procent moet minimaal 1 procent komen. Dat zegt Johan Stekelenburg, de voorzitter van de FNV, in een gesprek met 'Ondernemingsvisie', het blad van het KNOV, de werkgevers organisatie in het midden- en kleinbedrijf. Stekelenburg verwijt de over heid dat zij op allerlei terreinen lastenverzwaringen heeft door gevoerd. In de cao-onderhande lingen voor 1992 willen de FNV- bonden niet alleen de inflatie goed te maken, maar proberen ze er ook iets extra's voor de mensen uit te slepen. Bovenop de loonsverhoging ei sen de bonden dat in alle cao's de wijzigingen in de ziektewet die voor werknemers nadelig kunnen uitpakken worden 'ge compenseerd. 'Ereschuld' tijdens staatsbezoek aan de orde Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zal de schadeclaims van slachtoffers uit de Japanse kampen aan de orde stellen tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix volgende week aan Japan. De minister zei dit tij dens een vergadering van de kamercommissie over dit onderwerp. den haag anp woordelijkheid toe te zien, te vragen en te adviseren dat er Van den Broek formuleerde zijn aan de donkerste dagen van de toezegging zeer voorzichtig. Hij betrekkingen tussen Nederland zei „vanuit zijn politieke verant- en Japans niet voorbij zal wor den gegaan". Hij vindt het ech ter niet verstandig om er tijdens de voorbereidingen uitgebreid en publiekelijk over te praten. Ook komt er een speciale ad viescommissie die zich zal bezig houden met de volkenrechtelij ke kanten van de Japanse 'ere schulden'. Tot nog toe heeft de regering op het standpunt ge staan, dat schadeclaims van de Stichting Japanse Ereschulden juridisch gezien geen schijn van dienst van Waren. Tijdens routi necontroles in januari en juni van het vorig jaar constateerde de dienst dat de hoeveelheid drank, zoals vermeld op de eti ketten van de flessen van Wen neker, niet overeenstemde met de werkelijke inhoud. In plaats van een liter jenever, brande wijn of vieux zat er vier tot acht milliliter minder in de fles. ok het alcoholpercentage van de drank verschilde met de aan wijzingen op het etiket. Uit de controles bleek dat de bessenje never bijvoorbeeld geen twintig, maar 15,5 procent alcohol te bevatten. Op die manier hield het bedrijf aanzienlijke hoeveel heden alcohol over die, zo is de verdenking, zwart werden ver kocht. kans zullen maken. In de spe ciale commissie zal dit nog eens nader worden bekeken. De vergadering van de com missies voor welzijn en cultuur en buitenlandse zaken werd ge opend met een verklaring door premier Lubbers. Hij zei nog maals dat hij betreurt dat zijn uitlatingen, gedaan tijdens en na het bezoek van de Japanse premier Kaifu in juli, mensen verdriet hebben gedaan. Over de kranslegging zijn van te voren vertegenwoordigers van de Indische geconsulteerd, zei hij. Toen Kai fu ook nog met een spijtbetui ging kwam, was Lubbers aan vankelijk „opgelucht". Hij ont kende ooit te hebben toegege ven dat daarmee wat hem be treft „de kous af was". Hij zei wel onvoldoende rekening te hebben gehouden met het te zakelijk overkomen van zijn be nadering. De gebeurtenissen in juli hebben volgens de Stichting Icodo 1500 nieuwe verzoeken om hulp opgeleverd. De hele Kamer drong gisteren aan op meer inzet van de rege ring voor de schadeclaims van de Indische slachtoffers. De Vereniging Nazaten Indische Nederlanders en Sympathisan ten en de Vereniging Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap boden de Tweede-Ka merleden een petitie aan. In de petitie wordt onder meer gevraagd om in de wetten voor oorlogsslachtoffers een aparte Indische paragraaf op te Het plan van het kabinet om kansloze asielzoekers onder te brengen in aparte centra krijgt geen steun in de Tweede Ka mer. Het gaat om asielzoekers van wie is vastgesteld dat hun verzoek om toelating niet zal worden ingewilligd. Opvang in aparte centra leidt volgens de Kamer tot grote spanningen en problemen, zo bleek gisteren tijdens het kamerdebat over het asielbeleid. Wiebenga (WD) zei dat deze 'kampen der uitzichtlozen' niet geheel ten onrechte omstreden zijn. Kansloze asielzoekers kun nen wat de WD betreft in ge wone asielzoekerscentra blijven, als ze maar niet doorstromen naar de gemeenten. Volgens het CDA-kamerlid Krajenbrink liggen de psycholo gische bezwaren tegen aparte centra voor de hand. Versterkt toezicht in de gewone asielzoe kerscentra is ook volgens het CDA de oplossing. Het voorstel van de adviescommissie-Mul der om te volstaan met een meldplicht wijst het CDA van de hand. Een kamermeerderheid van CDA en WD steunt de regering in haar plannen om geen ter mijnen op te nemen in de asiel procedure. Alleen de PvdA drong hier gisteren op aan. in navolging van de commissie- Mulder. Deze commissie heeft steld om binnen een be- termijn te beslissen over Een vrouw laat haar tranen de vrije loop tijdens de herdenking van de slachtoffers van de Japanse concentra tiekampen, gisteren in Den Haag. foto anp Raymond rutting De helft van de Nederlanders vindt dat buitenlanders die hier wer ken uiteindelijk zouden moeten terugkeren naar hun geboorteland. Vijf jaar geleden vond nog slechts 28 procent van de bevolking dat. Deze gedachten komen vooral uit kringen van 'klein rechts', maar ook uit de CDA-aanhang. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ne derlands Interdisciplinair Demografisch Instituut (NIDI). De mate van verdraagzaamheiden ten aanzien van buitenlanders hangt voor een deel af van iemands politieke voorkeur relatief gro te tolerantie bij aanhangers van 'klein links' en een relatief geringe bij 'klein rechts'. Het hebben van een negatieve houding hangt niet samen met de grootte van de woonplaats. In de grote steden hebben zelfs meer mensen een positieve houding. Mensen met een baan zijn ook po sitiever dan niet-werkenden. De houding ten aanzien van migran ten hangt vooral samen met de opleiding en de politieke voorkeur. De meeste Nederlanders overschatten het aantal buitenlanders dat in ons land woont. In feite gaat het om 4 tot 8 procent (afhan kelijk van welke groepen worden meegerekend). het asielverzoek, of anders de vreemdeling toe te laten. De CDA'er Krajenbrink zei dat asielzoekers niet eindeloos in het ongewisse mogen worden gelaten, maar dat aan de andere kant voorzichtig moet worden omgesprongen met vervalter mijnen. De voorgestelde wijzigingen van de Vreemdelingenwet, waardoor vreemdelingen kun nen worden verplicht om zich op een bepaalde plaats op te houden, wijst de PvdA af. .Asielzoekers zijn en blijven geen criminelen die je moet op sluiten", aldus Van Traa (PvdA). Het debat over het asielbeleid zal volgende week worden voortgezet Onderwijsbonden roepen op tot acties Prinsjesdag utrecht. anp De vier onderwijsvakbonden ABOP, KOV, PCO en NGL heb ben gisteren hun 120.000 leden opgeroepen tot acties op Prins jesdag tegen de kabinetsplan nen met wao, Ziektewet en (ont)koppeling. De bedoeling is dat de aangesloten leden op de derde dinsdag van september tussen 13.00 en 14.00 uur naar de Troonrede gaan kijken of luisteren. Ondanks protesten van de NS-directie hebben de Vervoersbonden FNV en CNV definitief besloten hun leden bij de spoorwegen op te roepen op Prinsjesdag het werk een uur lang neer te leggen. Emotionele gewestvergadering Pvda in Overijssel kapittelt kopstukken nuverdal gpd „Nou is dit nog maar Overijssel, kun je nagaan wat dat in het westen wordt", zegt een van de aanwezigen tegen zijn buurman. We zijn ongeveer halverwege de avond, en er zijn bakken vol kritiek, bittere verwijten en klaagzangen uitge stort over PvdA-partijleider Wim Kok, over de fractie van de PvdA in de Twee de Kamer en over het partijbestuur. Het gaat er buitengewoon emotioneel aan toe op deze avond van het gewest Overijssel, daags nadat de socialisten in de Tweede Kamer akkoord zijn gegaan met de kabinetsplannen omtrent de wao, de ziektewet en de ontkoppeling. „Ik durf als PvdA'er niet meer langs de deur", zegt er een. „Ik weet niet of ik straks nog wel op de PvdA zal stem men", zegt een ander. „Moet ik nog lid blijven?", vraagt weer een ander zich af. Hier spreken niet zo maar willekeurige PvdA-leden. Hier spreken de afgevaar digden van de plaatselijke afdelingen die zich bij verkiezingen het vuur uit de slof fen plachten te lopen voor de partij. Staatssecretaris Elske ter Veld (sociale zaken) en het tweede kamerlid Flip Buurmeijer zijn naar Nijverdal gekomen om het de achterban uit te leggen. Meteen al als ze uit de auto stappen, moeten ze voor de deur van het plaatse lijk etablissement Buursink spitsroeden lopen. Omstuwd door een paar cameraploe gen en door fotografen (dit is immers na het kamerdebat de eerste confrontatie met de achterban) worden ze belaagd door vertegenwoordigers van de vak bonden en door wao'ers. .Gezond werk verzekert beter', zo luidt hun boodschap op sandwichborden en in folders. Schaamrood Als ze voor het front van de zaal achter de tafel hebben plaatsgenomen, vindt het opgekropte socialistisch gevoel een uitweg. Secretaris Bert Anthonisse van de FNV-Overijssel mag beginnen. „De vakbond blijft nee zeggen tegen de ver nieling van het sociaal stelsel". En onder luid applaus: „Wordt het morgenrood of schaamrood?". Een van de aanwezigen kan zijn te leurstelling alleen maar in heel bittere bewoordingen uitdrukken: „De PvdA blijft meeregeren, meehobbelen ten kos te van de wao'ers. Hadden ze maar niet ziek moeten worden of net als ik een hersenbloeding moeten krijgen...". Het is doodstil als een ander vertelt over ouderen in de partij die nog de In ternationale zingen en nu werkelijk niet meer weten wat ze met. die partij aan moeten. „De hele troep van het kabinet naar huis en de PvdA zo snel mogelijk uit de regering", is te horen. Vier moties worden er ingediend, de een in nóg forsere bewoordingen dan de andere. Wim Kok is dan misschien wel een goed minister van financiën maar een slecht partijleider, aldus een van de moties, er moet een ontkoppeling ko men tussen zijn ministerschap en zijn partijleiderschap. Wat nu met de wao, de ziektewet en de ontkoppeling van lo nen en uitkeringen gebeurt, is niet in overeenstemming met de sociaal-demo cratische beginselen, aldus een andere Partijcultuur Elske ter Veld probeert het uit te leggen. Ze mag wel uitpraten, maar de weerzin die haar woorden oproept is bijna tast baar. En als ze Wim Kok roemt, omdat hij toch maar de moed had om het eer ste wao-plan weer ter discussie te stellen en er een beter plan van te maken, klinkt er zelfs hoongelach. Ze schetst nog eens haar dilemma in juni, toen duidelijk werd dat het aantal van 825.000 mensen in de wao dat voor het jaar 1994 was geraamd, nu al is be reikt, en dat de nieuwe raming voor 1994 op 885.000 wao'ers uitkomt. Ze had toen de keus moeten maken om te snijden in de wao, want „ik wou in elk geval niet snijden in andere uitkeringen". Na haar mag Flip Buurmeijer het pro beren. Hij houdt de zaal het beeld voor van zes mensen, zittend aan een tafel, die werk hebben, en daarnaast een tafel met vijf mensen die niet aan het arbeids proces deelnemen. Hij vindt de ingreep in de wao en de ontkoppeling „verdedig-- baar als je kijkt naar de problemen op langere termijn". Zowel Ter Veld als Buurmeijer praten over de strategische fouten die de partij leiding, de fractie en de bewindslieden hebben gemaakt. „We hadden veel eer der een discussie moeten hebben over de wao", zegt de staatssecretaris. Het heeft ook te maken met de partij cultuur. „We moeten leren met elkaar om te gaan", zegt Ter Veld. „Laten we el kaar tot het congres nog even bij de hand houden. Er moet alles aan gedaan worden om het vertrouwen terug te krij gen", zegt Buurmeijer bijna bezwerend. Achterin in de zaal staat een vrouw op. Emotioneel roept ze hem toe: „Heb je dan helemaal niet geluisterd vanavond? Zo kan het niet!". Het Almelose gemeenteraadslid Jan de Ruiter verwoordt het zo: „Erken toch dat je als vissen in de fuik bent gezwommen. Neem niet de hele school vissen mee in die fuik, maar zeg dan: ik stap uit dit ka binet". „Daar moeten we in de partij nog verder met elkaar over nadenken ant woordt Buurmeijer, verwijzend naar het congres dat 26 oktober wordt gehouden. Daarna kunnen de vier moties in stemming komen, en de PvdA zou de PvdA niet zijn („Hier gaan we nou aan ten onder", roept er een) als dat niet blijkt te gaan zonder enig procedureel gehakketak. Alle vier worden bijna una niem aangenomen. Kok voor veel PvdA'ers niet geloofwaardig den haag gto-anp Vice-premier en minister van financiën Wim Kok is voor de meeste PvdA-kiezers niet meer geloowaardig, na de wao- en koppelings-perikelen. Ruim 60 procent van de PvdA-aanhang zegt het vertrouwen in de ei gen minister te hebben verlo ren. Dat blijkt uit een enquête van het bureau Interview. Vijfenzestig procent van de PvdA-kiezers vindt dat de kop peling niet had moeten wor den afgeschaft. Van de CDA- kiezers is 42 procent tegen af schaffing van de koppeling. De PvdA-kiezers lijken eie ren voor hun geld te kiezen als het gaat om breken met het CDA. De zeer slechte opinie peilingen van de laatste tijd hebben duidelijk invloed: 60 procent van de PvdA-achter- ban kiest voor behoud van de huidige coalitie; 29 procent zou uit het kabinet willen stap pen. Het partijbestuur van de PvdA komt vandaag en mor gen in Utrecht bijeen om te praten over de kabinetsplan nen over de wao, ziektewet en koppeling. Het gaat om een ge bruikelijke voorbespreking van de Miljoenennota.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3