Feiten Stalins web werd basis catastrojka Van den Broek links en rechts gepasseerd 'Zonder hervormingen geen financiële hulp' Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 023-150225 J ANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN EN MENINGEN Slechts samenwerking kan Sovjet-economie redden De Sovjet-economie staat op springen. Slechts de belofte van grootscheepse of zelfs massale voedselhulp uit het Westen kan deze winter hongersnood voorkomen. De in grijpende toestand van de Sovjet-economie was vandaag en gisteren onderwerp van gesprek tijdens een speciale bijeenkomst van de zeven belangrijkste industrielanden, de G-7, in Londen. Toch zal zelfs een royaal hulppakket weinig verschil maken. staatssilo's ligt slechts 20 mil joen ton graan opgeslagen, waardoor de tekorten komende herfst acuut kunnen worden. Volgens het Economisch On derzoeksinstituut in Londen zal de oogst dit jaar 185 tot 195 mil joen ton graan bedragen. Maar wat er in werkelijkheid van de velden wordt gehaald, zal aan zienlijk minder zijn. De boeren hebben het land niet in eigendom. Afgezien van de coöperaties en boeren die een langlopend pachtcontract heb ben op land dat ze zelf mogen bewerken, staat ongeveer 97 procent van het bouwland in de Sovjetunie nog steeds onder staatscontrole. Door een inge wikkeld stelsel van prijssubsi- dies, krijgen de staatsboerderij en meer geld voor hun spullen dan de particuliere boeren. Bovendien bestaat er geen uit gebreid netwerk van wegen en de spoorwegen verkeren in een slechte staat. Overvallen van de 'Sovjet-maffia' op de treinen lei den soms tot het verdwijnen van hele treinladingen goede ren. Voedsel naar de markt brengen is daardoor een steeds moeilijker taak geworden. Wanneer de oogst dit jaar wordt binnengehaald, kan die wel eens niet hoger blijken te liggen dan 170 miljoen ton en zelfs dat kan een overschatting zijn. Vo- De Sovjetunie is nog steeds de grootste producent van de we reld. Toch nadert de olie-indu strie het punt waarop zij niet meer exporteert naar de wereld markten, daarbij het land bero vend van de belangrijkste bron nen van harde valuta. Naar ver wachting zal de nationale om zet dit jaar met 10 tot 20 pro cent zakken. Daardoor zullen mensen op straat komen te staan, die voor het eerst in twee generaties omvangrijke werk loosheid zullen meemaken. Het was dit sombere beeld dat de orthodoxen tot hun laatste wan hoopsdaad bracht. Een week na het mislukken van de coup is er op het econo misch front nog niets veran derd. Echter, door aan te sturen op politieke hervormingen en desintegratie heeft Boris leltsin de mogelijkheid geschapen voor enorme economische ver anderingen. Desondanks zal de economische wedergeboorte waarschijnlijk vooraf zal worden gegaan door een versnelde eco nomische ineenstorting. Chaos kan de plaats innemen van de laatste vestingen van de bevel economie voordat een markt economie wortel schiet. De voornaamste zorg waar zo wel politici als het volk zich over moeten buigen, is voedsel. In de miljoen ton graan verbouwde, Er kan geen sprake zijn van grootscheepse hulp aan de Sov jetunie zonder ingrijpende eco nomische hervormingen. Dat heeft de Britse premier Major gisteren gezegd na afloop van een gesprek met de Amerikaan se president Bush in diens bui tenverblijf in Kennebunkport. Beide bewindslieden hebben echter wel afgesproken de Sov jetunie meer geld te lenen voor voedselaankopen. Daarnaast zal een studie worden verricht naar de hoeveelheid voedsel die de Sovjets de komende winter no dig hebben. Zowel Major als Bush vinden dat grootscheepse financiële hulp op dit moment niet ge wenst is. Dit terwijl onder meer Frankrijk, Italië en Duitsland daar nadrukkelijk om hadden gevraagd. Londen en Washing ton vinden echter dat de Sovjets eerst hun economie drastisch in kapitalistische zin moeten bij stellen, alvorens de geldbuidel kan worden geopend. Major zei gisteren bovendien dat de Sov jetunie de defensie-uitgaven moet verminderen. Nu beste den de Sovjets nog 25 procent van hun bruto nationaal pro- dukt (BNP) aan defensie. rotte 20 procent weg op de vel den. Het verlies aan bederfelijke waar zoals fruit, groenten en aardappels staat op 40 procent van de omzet. De verwachting is dat de Sovjetunie de komen de twaalf maanden 45 miljoen ton graan moet importeren bijna het dubbele van de hoe veelheid die in 1989 in het bui tenland is gekocht. Pachters Erop uit om de hoogste prijzen betaald te krijgen, houden staatsboerderijen en collectie ven hun oogsten zo lang moge lijk vast. Door de maffia geleide coöperaties dwingen de consu menten daarnaast tot het beta len van torenhoge prijzen voor voedsel van goede kwaliteit. De meest verreikende hervor ming die president Michail Gor- batsjov had kunnen doorvoe ren, maar niet deed, is die van het land. Het werd aan Jeltsin overgelaten om langlopende pachten toe te staan aan Russi sche boeren. Na krap twaalf maanden zijn er elf miljoen pachters, die samen met de ze ven miljoen private coöperaties veel produktievere boeren zijn dan de staatscollectieven. Zij houden het echter bij de meest winstgevende produkten, zoals fruit, groenten, vlees, en melk- produkten. De pachters bewerken slechts 3 procent van het totaal aan land in de Sovjetunie. Toch produce ren zij de helft van al het fruit en groente, een kwart van al het vlees en melkprodukten. Moskou moet daarom grote hoeveelheden graan in het bui tenland kopen. Dat wordt gefi nancierd met de teruglopende i buitenlandse valu- Olie-exporten zijn c rijkste bron van buitenlandse valuta. Maar het afgelopen half jaar is de omzet met 10 procent gedaald, waarmee een trend die in 1988 is begonnen, wordt voortgezet. De belangrijkste reden voor de omzetdaling is het verval van het netwerk van pijpleidingen en verouderde produktietech- nieken. Met schrale investerin gen wordt geprobeerd de pro- duktiviteit van het bestaande materiaal op te krikken, maar onderzoek wordt verwaarloosd. De gemiddelde produktie be draagt op dit moment 10,3 mil joen vaten per dag, maar de binnenlandse consumptie, die met absurd lage prijzen wordt gesubsidieerd, slorpt dagelijks 8,4 miljoen vaten op. De olie- exporten bedragen derhalve minder dan twee miljoen vaten per dag. Een krimpende omzet van steenkool vertelt een gelijk soortig verhaal. schaars materiaal. Het vormt een verklaring voor de tekorten in de Sovjetunie en legt tevens de moeilijkheden bloot waar de republieken die zelfstandig wil len worden, mee te kampen hebben. Broodmandje De republieken zijn verder van elkaar afhankelijk voor wat be treft de natuurlijke hulpbron nen. Veel van de energiepro- duktie van de Sovjetunie is ge vestigd in Rusland en wordt te gen zwaar gesubsidieerde prij zen aan de rest van de Unie ver kocht. De Oekraïne ooit bekend als 'het broodmandje van het Rus sische rijk' neemt een aan zienlijk deel van de graanpro- duktie voor zijn rekening. Daar naast is de republiek een be langrijk industrieel centrum en voor de andere republieken een grote steenkoolproducent en electriciteitsleverancier. Zij le vert kernenergie uit nauwelijks levénsvatbare centrales als Tsjemobyl. Er zijn nog meer, even overtui gende redenen waarom hechte economische samenwerking es sentieel is. Het ingewikkelde web van subsidies waarvan de Sovjet-economie is doordron gen, heeft geleid tot een begro tingstekort van 60 miljard roe bel (200 miljard gulden) en is een van de belangrijkste oorza ken van inflatie. Wanneer de re publieken er niet in slagen met het centrum samen te werken met betrekking tot uitgaven ep belasting, zal het waarschijnlijk onmogelijk zijn het inflatie monster uit te roeien. Plannen voor aparte valuta zul len ook van generlei waarde zijn zolang de republieken econo- j misch onderling afhankelijk zijn. Wanneer plaatselijke industrie- ën hun toelevering dichter bij huis zoeken of zelf toeleverings bedrijven oprichten, zal de de centralisatie de ineenstorting van de bevel-economie bezege len. Maar door teveel afschei ding kan de eerste fase van marktgerichte economische hervormingen onmogelijk wor den gemaakt. Net als het beperken van het begrotingstekort, het afschaffen van subsidies, het vrijlaten van de prijzen en het afbreken van staatsmonopolies, zijn hervor- mingen het meest effectief wan neer ze worden toegepast op de hele Unie. Op dezelfde wijze moet de regelgeving voor bui tenlandse investeringen, con- tractrecht en eigendomsrecht voor de hele Unie gelden om ef fectief te kunnen zijn. Het Westen zou willen helpen met de hervormingen door niet alleen te voorzien in geld, maar ook in een rijkdom aan techni sche ervaring op het gebied van bankzaken en energie. Maar vandaag lijken de vooruitzich ten voor samenwerking tussen de republieken somber. Het Westen kan alleen maar mach teloos vanaf de zijlijnen toe kijken. Zoals de verstandigste Sovjet-hervormers moet de Groep van Zeven hopen dat economische wijsheid het wint van nationalistische hartstoch- Russische vrouwen bewerken het land. foto bert verhoeff Voorstanders van onafhankelijkhe vorige week onafhankelijk. De haast die veel republieken hebben om onafhankelijk te worden betekent vrijwel zeker een verergering van deze pro blemen. Het is verre van duide lijk of de republieken van zins zijn met elkaar samen te wer ken. Na het opwerpen van het schrikbeeld van etnische con flicten door de Russische Fede ratie, lijkt de basis voor samen werking smal. Optimistische waarnemers vluchten weg in hun mening dat eisen tot onaf hankelijkheid eerder uitingen zijn van politieke soevereiniteit dan van economische autarkie. De structuur van de oude eco nomie zal de economische on afhankelijkheid van de repu blieken bemoeilijken of zelfs onmogelijk maken, in ieder ge val de komende paar jaar. Dit geldt evenzeer voor Rusland als voor de kleinere republieken. Stalin heeft ervoor gezorgd dat geen enkele regio haar eigen in dustrie kan bedruipen. Fabrie ken krijgen hun benodigdheden uit verre regio's aan de andere kant van de Unie. Deze econo mische onzin verklaart waarom er tussen de Baltische republie ken (economisch het meest ontwikkeld) vrijwel geen handel bestaat. Voor radio's die in de Baltische staten worden gemaakt, wordt iev. De Oekraïne verklaarde zich foto afp an atol y sapronyenkov bijvoorbeeld vertrouwd op on derdelen uit Nagomy Karabach, de Armeense enclave in Azerba- jdzjan. De bevoorrading wordt regelmatig verstoord door poli tieke conflicten tussen de Aze- ri's en de Armenen. Maar ver stoorde bevoorrading is in elk deel van het land een normale zaak vanwege de slechte distri butie en door de groeiende te genstellingen tussen het cen trum en de leiding van plaatse lijke ondernemingen. Ondernemingen zijn er aan ge wend voor zichzelf te zorgen. Dat betekent altijd wat produk ten achterhouden om mee te marchanderen in ruil voor BRUSSEL» PETER DE VRIES CORRESPONDENT 'Keep in touch with the Dutch!' Het klonk zo fier en veelbelovend uit de mond van mi nister Hans van den Broek, drie maanden geleden. De internationale pers, bijeenge roepen in Brussel om kennis te maken met de nieuwe voorzitter van de Europese Ge meenschap, moest het komende half jaar maar eens op hem, Hans van den Broek, letten. Bij deze gelouterde politicus, deze rot op het terrein van de internationale politiek, zou de Gemeenschap het komend half jaar in vertrouwde handen zijn. Na twee maanden Nederlandse leiding moet helaas worden geconcludeerd dat niemand meer 'in touch' is met Van den Broek. De zelfverzekerde toon is in elk geval ver dwenen. „We willen niet permanent haan tje de voorste zijn", was deze week het bitse commentaar van de woordvoerder van Bui tenlandse Zaken op verwijten dat Neder land te passief, te terughoudend reageert op de wereldgebeurtenissen. De Fransen, de Duitsers, de Engelsen: het waren niet de minste EG-leden die de afge lopen dagen lak hadden aan het Neder lands voorzitterschap. Zonder hun Neder landse collega op buitenlandse zaken te raadplegen, gaven Dumas, Genscheren Hurd hun eigen visies op de gebeurtenissen in de Sovjetunie, de Oostzeelanden en Joe goslavië. Wat ze precies zeiden, doet er niet toe. Het gaat erom dat de grote landen de afgelopen dagen zonder enige gêne Van den Broek voor de voeten liepen. De Nederlandse mi nister stond er bij en keek er naar. Hij kon weinig anders doen dan de meningen ver zamelen. Toen de twaalf EG-ministers afgelopen dinsdag bijeenkwamen voor hun spoedbe raad over de diverse crises in Europa, had Van den Broek weliswaar wat plannetjes op zak, maar was hem het verloop van het de bat al ontglipt. Verdeeldheid De gebeurtenissen waarmee de EG op bui tenlands politiek terrein wordt geconfron teerd, zijn van immens formaat. Men kan zich zelfs afvragen of Nederland niet te nie tig, te onbeduidend, is om in de nieuwste episoden van de wereldgeschiedenis een rol te spelen. De Sovjetunie stort voor de ogen van de wereld ineen. De Baltische staten scheiden zich na vijftig jaar annexatie af en eisen hun plaats terug tussen de Europese volkeren. En Joegoslavië, ooit een gewichtige diplo matieke halteplaats in de relaties tussen Oost en West, dreigt door interne stam menstrijd een nieuw Libanon te worden. Europa als economische supermacht in wording moet nu laten zien dat het met één stem kan spreken, is de algemene mening in Brussel. Ten tijde van-de Golfoorlog mis lukte zo'n eendrachtig optreden jammer lijk, omdat eigenlijk alleen Engeland en Ne derland onvoorwaardelijk de zijde van de Amerikanen kozen. De rest schipperde. Van den Broek ergerde zich daar destijds aan. De algemene verwachting was dat die kakafonie aan meningen onder zijn regime niet meer zouden voorkomen. De werke lijkheid werd anders. In de Joegoslavische crisis toont de EG een verdeeldheid die men enkel ten aanzien van de Balkan aan de dag kan leggen. De Duitse minister van buitenlandse zaken Ge- nscher dreigt al geruime tijd eigenhandig de voormalige deelrepublieken Slovenië en Kroatië te erkennen. Van den Broek, die niets wil weten van met krijgsgeweld veran derde staatsgrenzen, is daar mordicus te gen. Hij vecht een verloren strijd, want steeds meer landen hellen over naar de Duitse zijde. En inmiddels is ook het vast beraden 'nee' van Nederland tegen erken ning veranderd in 'op dit moment nog niet'. Erkenning Niet alleen de inhoud van het meningsver schil is van belang. Genscher doet geen en kele moeite om de verdeeldheid in de EG te camoufleren. Zijn welwillende houding je gens de Slovenen en Kroaten mag dan vooral bedoeld zijn voor binnenlands- Düits-gebruik, het wordt Van den Broek als voorzitter aangerekend dat hij er niet in slaagt Genscher enigszins in het gareel te houden. De vier mislukte vredesmissies van door Van den Broek geleide EG-trojka's naar Joego slavië hebben zijn posi tie evenmin kunnen versterken. Inmiddels gaan ook de Fransen hun eigen weg: zij lie ten dinsdag nog voor Van den Broek goed en wel in Brussel was gearriveerd we ten dat de EG een arbi tragecommissie voor Joegoslavië in het leven moet roepen. Kan men in het geval van Joegoslavië nog aanvoeren dat de poli tieke situatie daar een Gordiaanse knoop is, dat geldt niet voor de situatie in Litouwen, Letland en Estland. De erkenning van hun on afhankelijkheid leek deze week weinig meer dan een diploma tieke formaliteit, nadat Gorbatsjov eigen handig het licht voor hun afscheiding op groen had gezet. De één na de andere EG-minister riep dan ook dat de Balten erkend moesten worden. Alleen Nederland zweeg. Die houding ont moette verbijstering en zette kwaad bloed. Er zijn voor de houding van Van den Broek wel enkele argumenten aan te voeren. De minister heeft zich in die tien jaar dat hij de Minister Hans van den Broek, hier in gezelschap van de Joegoslavische premier Markovic en zijn minister van buitenlandse zaken Budimar Loncar (midden) heeft na een veelbelovende start als voorzitter van de EG sterk aan gezag ingeboet. »fotoepa Nederlandse buitenlandse politiek leidt, la ten kennen als iemand met een voorliefde voor stille diplomatie. Hij gruwt er van om als klein land een grote mond open te trek ken. Even kijken wat de Amerikanen doen, en nog wat meningen elders aanhoren is meer Van den Broeks stijl. De afgelopen week brak hem dat op: de Amerikanen weigeren hun vingers te bran den aan Joegoslavië of de Baltische staten. En van een EG-voorzitter wordt verwacht dat hij zich niet beperkt tot het collecteren van opinies. Want dan is niemand te be roerd om een duit in het zakje te doen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2