Leidsch Dagblad Minder macht Gorbatsjov mi,ieu onder curatele habitat 'We blijven tot we ze meekrijgen' Alphense wethouder Mike Powell breekt record Bob Beamon Dief speedboot zorgt voor wild-west op de Kaag Vrijdag 30 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39635 Losse nummers f 1,45 MORGEN: In deze krant een interview met de Inieuwe minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie Boris Pankin BINNENLAND Schadeclaims aan de orde tijdens staatsbezoek Partij Mitterrand PTTdirecteur gebruikt gelden tijdelijk uit functie Noriega ontheven Paul, Haarhuis ronde verder in U.S. Open Geen krant ontvangen? Communisten verbieden eigen partij Arrestatie Lukjanov Sovjet-president Gorbatsjov is zijn bijzondere volmach ten kwijt. De Opperste Sovjet besloot gisteren alsnog de speciale bevoegdheden van de president op te heffen. Het voorstel kreeg eerder op de dag nog onvoldoende steun. Het parlement gaf Gorbatsjov eind vorig jaar on der meer het recht per decreet te regeren om de econo mische toestand in het land te stabiliseren. Ex-minister Sjevardnadze verwees naar die concentratie van macht toen hij in december aftrad en waarschuwde voor een dictatuur. trokkenheid van de partijtop bij de poging tot staatsgreep vorige week. Er wordt nu door de lan delijke officier van justitie een onderzoek ingesteld naar de ac tiviteiten van de partij geduren de de coup. Het is vervolgens aan het Hooggerechtshof om, Het in meerderheid door com munisten bevolkte parlement besloot gisteren de Communis tische Partij voor onbepaalde tijd te verbieden. Dat besluit werd genomen vanwege de be- op basis van de onderzoeksre sultaten, te beslissen of de partij definitief wordt verboden. De Opperste Sovjet volgde hiermee eerdere besluiten van de Russische -^resident Jeltsin. Hij schorste vorige week alle ac tiviteiten van de Communisti sche Partij van Rusland. Sovjet president Gorbatsjov ontbond vorige week het Centraal Comi té van de partij. Het parlement wees de door Gorbatsjov voorgestelde niewe veiligheidsraad af. Gorbatsjov stelde onder anderen de burge meesters van Leningrad en Moskou, Anatoli Sobtsjak en Gavriil Popov, voor, twee Russi sche leiders die een krachtige rol hebben gespeeld bij het neerslaan van de mislukte coup van vorige week. Verder zou ook Aleksandr Jakovlev de vader van de perestrojka in de raad komen. Jakovlev stapte op 16 augustus, drie dagen voor de coup, uit de Communistische Partij, met de waarschuwing dat conservatieven een staatsgreep aan het voorbereiden waren. Veel parlementariërs zijn bang dat de hervormers een nieuw politiek monopolie vestigen en mogelijk een nieuw Russisch rijk. Overigens besloot de Oppers te Sovjet zichzelf te ontbinden door het Congres van Volksaf gevaardigden maandag bijeen te roepen. Het Volkscongres is het hoogste wetgevende orgaan in de Sovjetunie. Het werd in mei 1989 voor het eerst gekozen en is sindsdien pas vijf keer bij een geweest. De afgevaardigden kiezen uit hun midden de leden van de Opperste Sovjet. Voormalig parlementsvoorzit ter Anatoli Lukjanov is intussen gearresteerd. Lukjanov wordt er van beschuldigd het brein te zijn achter de coup en is aange klaagd wegens hoogverraad. De Russische Federatie en Kazachstan hebben vanmorgen een akkoord bereikt over hun gemeenschappelijke grenzen. Dat heeft een medewerker van de Kazachstaanse president Nazerbajev meegedeeld. Hier mee is een einde gekomen aan de discussie over de grenzen. Niet sprintkampioen Carl Lewis, maar zijn veel minder bekende landgenoot Mike Powell heeft vanochtend de legendarische Voorschotense 1(78) verongelukt VOORSCHOTEN De 78-jarige J. Huibregtse uit Voorschoten is gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeluk in zijn woonplaats. De man reed op het fietspad van de Voorschoterweg tegen de rij richting in en stak onverwacht over. Hij werd daarbij geschept door een 57-jarige automobilis te uit Leiden. De Voorschote naar overleed tijdens het ver- naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Bob Beamon opgevolgd als we reldrecordhouder bij het ver springen. Powell landde in Tokyo met een voordelige rug- wind van 0,3 meter per seconde na 8,95 meter in de zandbak. Beamon haalde bij de Olympi sche Spelen van Mexico in 1968 8,90 meter? Lewis was bij zijn vierde poging al een centimeter verder gekomen, maar werd ge steund door te veel rugwind (2,9 m/sec). In zijn laatste alles-of-niets- poging deed Lewis nog een aan val op het nieuwe wereldrecord van zijn landgenoot, maar de man die tot vanochtend als eni ge leek voorbestemd om Be amon nog eens van de troon te stoten, strandde op 8.84. De zwaar teleurgestelde koning van de sprint reikte zodoende on danks een serie van 8.68, ongel dig, 8.83, 8.91, 8.87 en 8.84 niet verder dan het zilver. Het goud vyas uiteraard voor de nieuwe wereldrecordhouder. PERZISCHE TAPIJTEN HET WOORD IS AAN Als je goed om je heen kijkt dan zie je dat alles gekleurd is. K Schippers Ongeveer vijftig Kurden hebben gisteren enige tijd het Vredespaleis paleis is gehuisvest, de Turkse regering veroordeelt wegens de jacht in Den Haag bezet Zij willen dat het internationale hof van justitie, dat in het op Kurden door Turkse doodseskaders. FOTO GPD MONIQUE BAAN Zoek een baan via uw krant Op zaterdag 21 september a.s. verschijnt in deze krant de bijla ge 'Personeel Plus', waarin, wij werkzoekenden de gelegenheid bieden een pasfoto te plaatsen met daarbij de functie of werk kring die zij wensen. Zij krijgen vervolgens via onze bemidde ling de schriftelijke reacties toegestuurd van werkgevers en an dere instanties die banen aanbieden, waarna beiden met elkaar in contact kunnen treden. Velen vonden op die manier daad werkelijk een (nieuwe) werkkring. Iedereen kan meedoen. Nodig zijn een zwart-wit pasfoto met een begeleidend briefje, waarop u de volgende gevens dient te vermelden: 1. Uw naam, leeftijd, adres, woonplaats en telefoonnummer; 2. De door u gewenste functie(s) en eventueel de regio waar u werkzaam wilt zijn; 3. Een zeer korte, bondige omschrijving van opleiding en/of functie-ervaring in telegramstijl (géén uitgebreid curriculum vitae!). Bij de foto worden slechts uw naam en woonplaats vermeld. Adres en telefoonnummer blijven in bezit van de redactie, en dienen slechts om de werkgever(s) buiten de krant om met u in contact te brengen. Uw 'sollicitatie' vóór dinsdag 3 september opsturen naar: PERSONEEL PLUS, ANTWOORDNUMMER 10050, 2300 VB LEIDEN. Op de envelop vermelden: BANENPROJECT. Een postzegel is niet nodig. Aan dit bemiddelingsproject zijn voor u geen kosten verbonden. Dit is de laatste oproep. Het was een soort wild-west over water en wegen, door sloten en weilanden, maar uit eindelijk kreeg de politie vanochtend vroeg de dief van een speedboot te pakken. Hoe wel de man, een 29-jarige Rotterdammer, met snelheden tot tachtig kilometer per uur over het water scheerde, kon hij door poli tiewagens worden achtervolgd en later in Rijpwetering worden aangehouden. De speedboot werd rond zes uur vanoch tend gestolen bij de jachthaven Spijkerboor in Rijpwetering. De Rotterdammer voer er vervolgens mee naar de Kaag. Na een tip zette de politie de achtervolging in. De man werd gesignaleerd bij de Meerbrug over de Ringvaart in Oude Wetering, waar hij rond jes voer omdat de brug niet openging. Nadat van verschillende kanten politie wagens arriveerden, koos de man het haze- pad. Hij voer met hoge snelheid terug in de richting van Kaageiland. Even was de politie het spoor bijster, maar in de buurt van de -jachthaven waar de boot was gestolen, von den agenten het spoor terug. De dief had de speedboot achtergelaten en was het wei land ingevlucht. Na een wilde achtervolging over hekken en door sloten, sprong de man in een roeiboot. Op het moment dat hij de boot wilde afduwen, greep een agent het vaartuig vast. De dader sprong in het water, maar moest zich later toch gewonnen ge- Op het politiebureau ontkende de Rotter dammer in alle toonaarden dat hij de boot had gestolen. Joegoslavische moeders eisen dienstplichtige zonen terug HENK VAN DER POST De Alphense milieu-wethouder W. de Jong (PvdA) is onder be stuurlijke curatele geplaatst. Die straf kreeg hij gisteravond van de gemeenteraad omdat het ge meentedepot aan de Haven straat niet voldoet aan de milieu-wetten. Een inspecteur van het rijk constateerde in mei dit jaar tientallen tekortkomingen, zoals het ontbreken van een vloei stofdichte vloer bij de diesel pomp. Als gevolg daarvan is de grond vervuild. De Jong accepteerde het spe ciale toezicht waaronder hij wordt geplaatst en dat inhoudt dat zijn stappen zorgvuldiger in het college van b en w worden gevolgd. Soms zal hij tijdens vergaderingen worden geëscor teerd door een tweede wethou der. „Ik accepteer volledig de politieke verantwoordelijkheid voor de toestand aan de Haven straat", aldus de wethouder die reeds vijf jaar de portefeuille milieu beheert. Hij ontliep met het accepteren van curatoren een motie van wantrouwen. Ter verdediging voerde De Jong aan dat de ambtelijke or ganisatie bij de dienst openbare werken (driehonderd ambtena ren) niet in orde is: opdrachten worden genegeerd, sommige onder-afdelingen gaan hun ei gen gang. De enkele jaren gele den ingezette ambtelijke reor ganisatie, die een nieuwe cul tuur moet doen ontstaan, heeft nog niet alle uithoeken van het ambtelijk apparaat bereikt: „Die onder-afdelingen moeten wor den aangepakt, desnoods wor den verwijderd", aldus De Jong. Eis acht jaar voor moord op vader in Leiden DEN HAAG-LEIDEN LOMAN LEEFMANS Acht jaar wegens moord met voorbedachte rade op hun va der. Dat werd gisteren in het Haagse paleis van justitie geëist tegen twee broers, een 32-jarige Leidenaar en een 30-jarige man uit Maastricht. Het duo had op 15 juni van dit jaar in het Leidse woonwagencentrum hun 64-ja- rige vader doodgeschopt. De broers ontkenden niet in de bewuste zaterdagnacht hun vader veelvuldig te hebben ge slagen en geschopt. Maar dat gebeurde volgens hen in een vlaag van woede. Directe aan leiding voor de daad was dat de vader incest zou hebben ge pleegd met het 9-jarige dochter tje van de jongste broer. Ook in het woonwagencen trum was de vader een niet graag geziene figuur die veel dronk en te pas en te onpas met vuurwapens 'speelde'. De vele meegereisde bewo ners van het Trekvaart plein be tuigden tijdens de rechtszaak steun aan de broers. Zie verder pagina Leiden VANDAAG Feiten en meningen Familieberichten Tv-programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Heldere nacht, kans op een enkele mistbank en een minimumtempe ratuur van 13 graden. Overdag zonnig en een middagtemperatuur van 26 graden. Zwakke tot matige oostenwind, rond kracht 3. Poolse regering neemt ontslag WARSCHAU Rtr-AP De Poolse premier Jan Krzysztof Bielecki heeft vandaag het ont slag van zijn acht maanden ou de regering aangekondigd. Bie lecki zei dit in het parlement vlak voordat een motie van ex- communistische afgevaardig den in stemming zou worden gebracht waarin het aftreden van de regering werd geëist. Tijdens een debat over de omstreden bezuinigingsvoor stellen van de regering diende het parlementslid Ziolkowska gisteren een motie in, waarin werd opgeroepen tot het aftre den van de regering. In de mo tie werd overigens ook bepleit dat de regering-Bielecki als inte rim-regering zou aanblijven tot een nieuwe regering is gevormd na de verkiezingen van 27 okto ber. In een rede tot het parlement zei de premier dat hij er niets voor voelt om een paar maan den te fungeren als „het lijdend voorwerp in een surrealistisch spel", omdat dat naar zijn over tuiging zou resulteren in „chaos en anarachie". HOE LANG NWHMWR? J.. It MM *tmm Mt é^iéuli—m wilin Qntii tM intr&éucli» ét krant NOOKT KOMBINEfKT NIVO LE0LUX EN N00RT: Een stijlvol Repertoire van Zitideeen De banken Bora Bora en Bora Bèta van Leolu klasse. I* uitgekiende styling gerit i schoonheid in pure viirmJX' nOOït konstruktie earandeert magistral ■hu-Mm»» Rijnstraat 74, Katwijk, tel. 01718 79576 Donderdag koopavond. Maandag gesloten BELGRADO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Even na middernacht hebben de Joegoslavische generaals er genoeg van. Ze schakelen de microfoons uit en verlaten de zaal onder luid gefluit van drie duizend woedende ouders. Die blijven vastbesloten zitten. Als ze vannacht hun zin niet krij gen, dan morgen maar. „We blijven tot we de hoogste leger leiding hebben gesproken en tot we onze zonen mee naar huis krijgen", roept een vrouw onder eenstemmig geknik van haar omgeving. Overal in Joegoslavië werd gisteren door tienduizenden mensen geprotesteerd tegen de oorlog in Kroatië en de inzet van dienstplichtigen in die oor log. Directe aanleiding is een verlenging van de dienstplicht. Duizenden jongens die deze week hadden moeten afzwaai en, moeten nog twintig dagen lariger, met het risico op het laatste moment nog te sneuve len. Voor dag en dauw zijn de bussen vertrokken, uit Kroatië, uit Bosnië-Hercegovina, uit Ma cedonië en uit Kosovo. De ou ders uit Kosovo zullen overigens nooit aankomen. Al twintig kilo meter buiten de hoofdstad Pris- tina worden hun bussen door de Servische militie tegenge houden en teruggestuurd. Voor de overige ouders wordt de tocht naar Belgrado spitsroeden lopen. Als de bussen aan de Kroatisch-Servische grens wor den tegengehouden, stappen de ouders uit en beginnen te voet, midden op de snelweg, de tocht naar het honderdtien kilometer verderop gelegen Belgrado. Dat blokkeert het verkeer effectief. De agenten geven uiteindelijk toe. De karavaan kan verder. Die scène zal zich nog een paar keer herhalen. Eenmaal in Belgrado stuit de groep op een politieblokkade en veroorzaakt een gigantische verkeersopstopping in het cen trum van de stad. De inwoners van Belgrado slaan de demon stranten met de grootste min achting gade. „Allemaal Ustashi, Kroatische fascisten", zegt een politieagent tegen een voorbijganger. Een paar Belgra- dose vrouwen spugen in de richting van de groep. „Allemaal betaald door de Kroatische pre sident Tudjman", menen ze vol overtuiging. En ze spuien er meteen alle gebruikelijke verha len achteraan over de volkeren moord die de Kroaten op de Serviërs plegen. In het cultuurhuis van de ka zerne Maarschalk Tito worden de ouders uiteindelijk door het leger ontvangen. De zaal is al bijna op de rand van hysterie als, even na acht uur 's avonds, een paar generaals hun neus la ten zien. Maar de moeders wil len stafchef Adjic en minister van defensie Kadijevic spreken. Naar de derde man uit de leger leiding, Negovanic, willen ze niet luisteren, de moslim-vrou wen met hun pofbroeken en hoofddoeken uit de bergdorpen in Bosnië-Hercegovina. de in het zwart geklede boerinnen uit de katholieke dorpen in Kroatië en de zigeunervrouwen en Al banese moeders uit Macedonië. Hier staat geen politieke be weging die zich met praatjes laat lijmen. Hier staan driedui zend razende moeders uit alle lagen van de bevolking en ze willen maar één ding: hun zoons terug en snel, voordat ze sneuvelen in een of andere on zinnige oorlog die het grootste deel van de Joegoslaven niet wil. Het Kastenpaleis voor een kast die stevig staat en goed open gaat. Herenstr. 9, tel. 132648 Amsterdam is zondag 8 september open W CAl*JyuJ:WN'jMMkR B H&l Veel M«lbitJ)inGeH/ Amsterdam, Den Haag. UtrechtCapelle a/d IJssel n. 712141 40Ö053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1