Sport Monument voor Jimmy Connors Foster lacht en loopt als tiener Lopen: een levensbehoefte Ook Haarhuis bereikt laatste 32 Nederlanders rommelen door Boebka speelt troef op laatste moment uit Vrijdag 30 augustus 1991 tedactie: 071-161400 MARTIN Eindredactie; RAYMOND PEIL Vormgeving; PIET KOOREMAN AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V 17 HAARHUIS VERSLOEG in de moordende hitte Andrej Tsjesnokov in vier sets (6-1,4-6,6-2,7-6 (7-2). DE SNELLE BAAN in het nationale stadion van Tokyo verraste de Zeeuwse verspringer Frans Maas. Hij paste de lengte van zijn aanloop ver geefs drie maal aan. NIEUWSLIJN Miljonair voorzitter van Liverpool LIVERPOOL David Moores is de nieuwe voorzitter van Enge- lands meest succesvolle voetbalclub, Liverpool. Moores werd gisteren gekozen als opvolger van Noel White. Moores, een multi miljonair, werd gekozen tijdens de algemene jaarvergadering. Vorig jaar trad Moores (46) toe het bestuur van de club. Zijn vader Cecil was de broer van Sir John Moores, de grondlegger van de Littlewoods pools (toto), een winkelketen en aantal postorderbedrijven. Die bezittingen worden geschat op een waarde van 5,2 miljard gulden. Willem II op zoek naar nieuwe sponsor TILBURG Willem II moet op zoek hoofdsponsor. De directie van DVA (De Veer Automatisering BV) heeft het bestuur van de Tilburgse eredivisieclub gisteren laten weten de meerjarige overeenkomst om financiële redenen zo spoedig mogelijk te willen beëindigen. De ontwikkelingen in de automatiseringswereld dwingen BVA de aandacht te richten op het bedrijf. Wel blijft het ten minste nog twee jaar als co-sponsor aan Willem II verbonden te blijven. Ook trainer van FC Köln weg KEULEN Een dag nadat Hickersberger vertrok als oefenmees- ter bij Fortuna Düsseldorf, de eerste trainer die dit seizoen in de Bundesliga werd ontslagen, is ook zijn collega bij FC Köln ver trokken: de 46-jarige Erich Rutemöller bood gisteren zijn ontslag aan. Directe aanleiding tot het vertrek van Rutemöller was de 0- 4 nederlaag woensdag in het duel tegen FC Nümberg. Voorlopig neemt zijn voormalige assistent Hannes Linssen de trainingen over, technisch-directeur Udo Lattek zal de coaching op zich nemen. 1 tijdens de wedstrijden Grouillard met de schrik vrij MONZA De Franse formule 1-coureur Olivier Grouillard is tij dens testraces voor de Grote Prijs van Italië (op 8 september) op het circuit van Monza bij een ernstig ongeluk met de schrik vrij gekomen. Hij verloor met een snelheid van ruim 300 kilometer per uur de controle over zijn bolide, die totaal werd verwoest. „De wagen ging bij die enorme vaart op het rechte eind slinge ren. Ik vloog de lucht in en kwam met een enorme klap in het gras naast de baan terecht", zei Grouillard nog natrillend. Hij stapte zonder een schrammetje tussen de brokstukken vandaan. Testserie hockey weer gelijk TILBURG Australië heeft in de derde wedstrijd voor de testse rie tegen de Nederlandse hockeyers orde op zaken gesteld. De ploeg van Frank Murray won gisteravond in Tilburg met 2-1, waardoor beide teams eenmaal hebben gewonnen. Eén duel eindigde onbeslist. Zaterdagmiddag is de vierde en laatste wed strijd in Amstelveen. Schapers volstrekt kansloos Op de dag dat Jimmy Connors met tennis stopt, wordt zijn standbeeld in het park van Flushing Meadows ont huld. Een monument dat nooit van zijn sokkel zal wor den getrokken. The Belleville Kid is de levende mythe, de levende legende van de US Open. volslagen kansloos met 2-6 3-6 Connors wordt maandag 39 jaar. Gisteravond vierde hij al vast een feestje in het Louis Armstrong Stadium. Hij had 20.266 fans uitgenodigd, die wel allemaal 90 grilden voor een kaartje moesten neerleggen. Michiel Schapers mocht er voor niets in. Hij had de rol van slachtoffer in de demonstratie partij. De zeven jaar jongere Nederlandse econoom verloor het duel uit de tweede ronde 2-6. Connors is bezig aan zijn 21- ste US Open. Bij zijn debuut was Richard Krajicek nog niet verwekt, lag Jan Siemerink in de luiers en ging Paul Haarhuis voor het eerst naar de kleuter school. In zijn beste jaren was hij een rasechte straatvechter, het prototype van een winnaar, die geen middel schuwde voor de victorie. Hij was een beest op de baan, dat regelmatig last had van hondsdolheid. Anke Huber de nieuwe Steffi Graf genoemd in Duitsland kon haar reputatie niet waarmaken tegen Natalia Zvereva. Ze ver loor met 6-2, 6-4. FOTO AFP In die dagen werd hij opgedre- de hardliner ven door zijn moeder Gloria, vuurvonken dametje gemaakt Steel. Met een karakter fanatie ker dan de meest doorgewinter- NEW YORK» De uitschakeling van Schapers ten spijt was het toch nog een goede dag voor de Hollanders. Voor de eerste keer in de histo rie van de US Open drongen er namelijk twee Nederlanders doorgedrongen tot de derde ronde. Na Jan Siemerink slaag de Paul Haarhuis er eveneens in de zestiende-finales ofwel laatste 32 te bereiken. Haarhuis versloeg in de moordende hitte Andrej Tsjesnokov in vier sets (6-1, 4- 6, 6-2, 7-6 (7-2). De partij duurde 2 uur en 50 minuten en telde dertien service-door braken. Haarhuis sloeg tien aces en drie dubbele fouten, de Moskoviet drie om drie. Na de opzienbarende ver richtingen van Krajicek en Sie merink op de showcourts van Flushing Meadow leverde Haarhuis zijn overwinning in betrekkelijke anonimiteit af. Hij was op baan 18 ingedeeld, in een uithoek van het 23 hec tare grote terrein in het stads deel Queens. Toch trok Haarhuis veel pu bliek. Het gonsde door de rijen toeschouwers, dat hij de man was die twee jaar geleden op het centre court John McEnroe in de eerste ronde neersabelde. Met die overwinning werd „Haihoes" een naam in de Sta- met een taalgebruik die een rijk getatoeëerde zeeman van schrik zou bekeren in een Jehova-ge tuige. Na 109 toernooizeges, acht grand slamtitels, waaronder vijf keer de US Open (op gravel, gras en beton), 159 opeenvol gende weken als nummer een van de wereld is Connors in de loop van de jaren wat milder geworden. „Ik speel voor mijn fans. En omdat ik gek ben op dit spelletje." Voor zijn grote aan hang is hij de verwezenlijking van The American Dream. Van straatjongen bracht hij het tot veelvoudig multimiljonair. Zijn vermogen wordt voorzichtig ge schat op 120 miljoen gulden. In zijn nadagen leert Connors steeds beter het publiek te be spelen. Hij orkestreert de reac ties als Haitink het Philharmo- nisch orkest in Londen. Boven dien kan hij putten uit een rijk arsenaal aan intimidatiepraktij ken. Dat werd Patrick McEnroe in de eerste ronde fataal. Little Mac, de jongere broer van Big Mac John, nam met 6-4 7-6 3-0 en 40-0 een winnende voor sprong, maar werd toch nog op miraculeuze wijze in een mara thongevecht van 4 uur en 20 minuten door Connors versla gen. Strijder Het typeerde de vechtermenta liteit van Connors, voor de Amerikanen het symbool van de eeuwige strijder, de man die nooit opgeeft, die vecht tot de laatste snik. En als het moet nog langer. De dag na die onwaar schijnlijke overwinning kwa men de vedetten van vandaag op audiëntie bij „Jemmy the Keeng", zoals Ilie Nastase met zijn Roemeense accent zijn boezemvriend bezong. Becker, Sampras, Ed berg, een voor een kwamen ze 'de oude man' de hand drukken. Sabatini lachte hem verheerlijkt toe. Zesdui zend man stonden bij de trai ning toe te kijken. Uitgerust met pen en papier voor een handte kening. Dat was na de partij tegen Schapers niet het geval. Het ging allemaal iets te simpel in het duel van de old-timers. Connors, 174-ste op de wereld ranglijst en op een wild card binnengekomen, was veel slim mer dan Schapers, nummer 130 van de wereld en via de kwalifi caties doorgedrongen tot het hoofdtoernooi. De Eemnesser wist zich kan>- loos in de sfeerrijke arena. Elke rake klap van Connors werd door gejuich vergezeld, elke winnende rally met een ovatie beloond. Bovendien had Scha pers door het kunstlicht proble men met zijn timing. „Connors voerde een magistrale act op. Hij is een voorbeeld voor elke speler. Hij combineert theater en sport op fantastische wijze", zei ae voormalige Nederlandse r één vol bewondering. Maestro Na de winnende klap stonden de 20.000 man op de banken. Ze bogen zelfs voor de oude maestro, die zwaaiend met zijn gifgroene fluorescerende rac kets afscheid nam. Tot zaterdag, voor zijn tweede verjaarsparty. Tegen Karei Novacek, de num mer tien op de plaatsingslijst. Er zijn weer 20.266 mensen uitge nodigd. Die zullen weer grif 90 piek neertellen. Jimbo blijft, voorlopig, onsterfelijk. Wel her innerde zijn twaalfjarige zoontje Brett Connors er fijntjes aan, dat zowel op Roland Garros als Wimbledon dit jaar de derde ronde tevens de laatste was. „Dat jong kwam tot de conclu sie, dat ik een derde-ronde complex heb. Ik heb hem ge zegd, dat hij naar z'n nest moest Hij wordt kaal en zijn voorhoofd vertoont al wat rimpeltjes. Maar ondanks zijn 33 jaar dartelt hor densprinter Greg Foster nog al tijd even frivool over de atletiek baan als tien jaar geleden. „Ik voel me niet als een 33-jarige en ik ren niet als een 33-jarige." Foster lachte als een ondeu gende tiener nadat hij, aan dachtig de finishfoto bestude rend, zeker was van goud op de 110 meter horden. Het was millimeterwerk, dat wel. Maar 'oldie' had het toch weer geflikt. Greg Foster verzamelde gisteren als eerste atleet in de geschiede nis drie wereldtitels op rij. Een huzarenstukje dat Sergej Boeb ka twee uur later met zijn pols stok zou herhalen. Jack Pierce, ook al een derti ger, werd in dezelfde tijd als Foster (13.06) met zilver afge scheept. „Je kunt er natuurlijk over discussiëren wie als eerste en wie als tweede met zijn borst over de finish ging. Het is en blijft een kwestie van interpre tatie. Een protest? Nee, dat zie ik niet zitten", deed Pierce nogal laconiek. „Ik ben blij met het zilver en een persoonlijk re cord." Pierce gunde zijn landge noot alle eer. „Hij is een groot atleet." Een carrière als een horden loop. Zo zou men het atletiekle- ven van Greg Foster het best kunnen omschrijven. De Ameri kaan is vele malen gestruikeld en net zo vaak weer overeind gekrabbeld. Twee jaar nadat hij tijdens de Spelen in Los Angeles door een fatale blunder goud had verspeeld, kwam een aantal verwanten, onder wie zijn moe der, om bij een auto-ongeluk. Het kostte hem twaalf maanden om weer het evenwicht terug te vinden. Hechtingen Drie jaar geleden, vlak voor de selectiewedstrijd van de Spelen in Seoel, brak hij tijdens een or dinair traininkje zijn arm op twee plaatsen. Met vier platen, een dozijn schroeven en 54 hechtingen moest de dubbele breuk worden 'gelijmd'. Foster sloeg het doktersadvies in de wind, probeerde zich met een ingepakte arm te kwalificeren en raakte uit balans. Weg Spe len, weg goud. Foster had inmiddels al wel twee wereldtitels op zak. Maar die zijn volgens hem surrogaat vergeleken bij Olympisch goud. „De Spelen worden door het grote publiek net iets hoger aangeslagen." Volgend jaar in Barcelona krijgt Foster een nieuwe kans. „Mijn laatste, want daarna stop ik ermee. De leeftijd zal de race er niet mak kelijker op maken, maar dat mag geen excuus zijn." Foster, begin vorig jaar drie maanden geroyeerd wegens do- pinggebruik en later geveld door een hamstringblessure, voelt zich als in zijn beste jaren Gisteren klokte hij met 13.06 conden een absolute toptijd. Al leen in 1981 was hij iets rap per (13.03). Foster attaqueerde de horden snel en agressief, zonder iets van de souplesse, het glijden over de hindernis sen, te verliezen. Tenslotte gooi de hij zich over de finish. „Dit voelt goed. Het doet me deugd dat ik me nog steeds kan bewij zen", meende Foster na de fina le waarin kopstukken als Nehe- miah, Kingdom, Dees en Camp bell om uiteenlopende redenen ontbraken. Sergei Boebka in stijl naar goud. GPD-VERSLAGGEVER Boebka, wie anders. De Oekrainer pokerde en speelde pas op het laatste moment zijn troef uit tijdens de polstokfinale. Met een ultieme krachtsinspanning katapulteerde de titelverdediger zich in zijn vierde jump van de dag over 5.95 meter. Een hoogte waarvan de Hongaar Bagyula (zilver) en de Rus Tarasov (brons) nog duizelen. Als geen ander weet Boebka zijn zenu wen in bedwang te houden. Overtuigd van zijn kracht en kunnen verkiest het feno meen zich pas op het laatste moment in de strijd te mengen. Een tactiek die niet al tijd opgaat, zeker niet merende blessure zich weer plots manifes teert. Sinds een onzachte landing in Dyon, negen weken geleden, sukkelt Boebka met zijn voet. „De teamarts gaf me voor de wedstrijd een injectie in mijn linkervoet, maar toen we op 5.90 meter sprongen voelde ik weer pijn opkomen. Gelukkig mocht de dokter van de Japanse jury op het binnenveld ko men om mij er weer van te verlossen", ver klaarde Boebka nogal theatraal zijn fysieke ongemak. De weg naar de titel verliep overigens al lesbehalve gladjes. Via een safe-sprong op 5.70 ging het naar 5.90 meter. De eerste poging werd werd gemist. Boebka gokte tussen goud of een anonieme zesde plaats, liet de lat op 5.95 meter leggen en slaagde tot uitzinnige vreugde van zijn vrouw en kinderen in een laatste explosie. „Het was alles of niets, maar ik wist dat ik zou sla gen", zei Boebka ogenschijnlijk koeltjes. Een wereldrecordpoging liet Boebka, die door de ophanden zijnde afscheiding van de Oekraine wellicht voor het laatst in ac tie kwam voor de Sovjetunie, wijselijk schieten. „Met nog enkele wedstrijden in het verschiet heeft net geen zin om je nu in de vernieling te springen", zei hij met een knipoog. De uitschakeling van Yvonne van der Kolk was wel erg zuur. De 22-jarige Hilversumse zorg de met 4.07,32 voor de achtste tijd op de 1500 meter maar krijgt bij de strijd om de wereld titels in Tokyo geen kans op een tweede optreden. Ook versprin ger Frans Maas haalde op de vijfde dag van het WK in de be nauwd warme Japanse hoofd stad de eindstrijd niet. Hij kwam met zijn 7,71 meter een voudig te kort. Door de uitschakeling van Yvonne van der Kolk bleef het optreden van de Nederlandse vrouwen in Tokyo zeer beperkt. Na het niet starten van loke Kleyweg op de marathon en de uitschakeling van Ellen van Langen (800 m) en Gretha Tromp (400 m horden) was gis teren in de loop van de middag de, zeer ondergeschikte, Neder landse vrouwelijke rol uitge speeld. Bij de mannen komen alleen Marti ten Kate (5000 m) en Ton- nie Dirks (marathon) nog in ac tie. Erik de Bruin heeft na het behalen van de zilveren medail le bij het discuswerpen afgezien van deelneming aan het kogel stoten. Yvonne van der Kolk eindigde in de eerste serie als achtste in 4.0739 en wist meteen dat er geen tweede optreden zou zijn. Op dat moment kon zij echter nog niet weten, dat haar presta tie de achtste zou zijn van de 39 deelneemsters, die uiteindelijk van start gingen. Kenya grossiert in duurlopers GPD-VERSLAGGEVER Salvatore Antibo kan na de tien kilometer van maandag geen Kenyaan meer zien. De Itali- aane troef, met de Marokkaan Skah overbluft door een duivels pact tussen Tanui, Chelimo en Osano, heeft aangekondigd de 5000 van zondag te mijden. Hij is gesloopt. In het lichaam, maar vooral in het getekende koppie. Antibo's landgenoot Panetta is gewaarschuwd. Morgen mag ook hij, de wereld- en Europees kampioen op de steeple-chase, een Kenyaans bombardement verwachten. „De IAAF-regels verbieden dat een land meer dan drie deelnemers per num mer inschrijft. Jammer. Wij kunnen op de steeple wel zeven kandidaten voor een gouden medaille opstellen", zegt Julius Kariuki, een van Panetta's riva len. Kenya: nergens ter wereld zijn de onderlinge verschillen op de midden- en lange afstand zo ge ring. Nergens ter wereld is het niveau der duurlopers van zo'n kaliber als in de Oostafrikaanse republiek, die twintig jaar gele den voor het eerst aan de weg timmerde op grote toenooien. Op de vruchtbare hoogvlak ten bij Mount Kenya, waar tach tig procent van de atleten van daan komt, is hardlopen als eten en drinken. Een levensbe hoefte. Nandi's en Kikuyu's, de stammen in het noordwesten van Kenya, leven er meer dan 3000 meter boven de zeespie gel. „Openbaar transport is er nauwelijks. De jeugd is gedwon gen naar school te lopen", zegt Kariuki, zich de dagelijkse toch ten, barrevoets en op glooiend terrein, voor de geest halend. „Tien kilometer heen. tien kilo meter terug. En natuurlijk lie pen we hard, dat hoorde erbij". Kraayenhof Fysioloog Henk Kraayenhof, ooit de man achter Nelli Cooman en nu bondscoach in het oliestaatje Oman, gelooft niet dat uitsluitend de ijle lucht of de speciale voeding geen suikers, veel melk, gei te vlees, maïsprodukten en bij sommige stammen zelfs bloed van een le vende koe de Kenyaanse machtspositie op de langere loopnummers verklaart. „Pres taties worden voor zestig pro cent bepaald door erfelijke aan- Kenya, voormalig (kroon)ko- lonie van Groot-Brittanië en sinds 1963 onafhankelijk, is het land met de grootste bevol kingsgroei ter wereld. Meer dan de helft van de Kenyanen is jon ger dan vijftien, het gros leert op de grens van het bestaansmini mum. Het laat zich raden dat de sportfaciliteiten veel te wensen over laten. Pas zeven jaar gele den werd in de hoofdstad Nai robi de eerste kunststofbaan aangelegd. Op het jongste na tionaal kampioenschap klokte de jury nog met de hand, liepen veel deelnemers op blote voeten De topatleten toeven dan ook minstens vijf maanden per jaar in het rijke westen. Engeland,' Duitsland, maar vooral de uni versiteiten in de Verenigde Sta ten zijn de uitvalbases. „Voor ons Kenyanen is het een manier om op goeie banen te trainen, onder gediplomeerde trainers." Niet voor iedere uitgevlogen Kenyaan is het feest. Hij krijgt dikwijls een 'culture-shock' te verstouwen, wordt geplaagd door heimwee of laat zich ma nipuleren door een gewiekste manager. Het meest schrijnende voor beeld is de roemloze teloorgang van Henri Rono, de beste lange - afstandsloper aller tijden. Zijn ster rees in 1978 toen hij in één adem de wereldrecords op de steeple-chase, de 3000, 5000 en 10.000 meter verpletterde. De goedgelovige 'Kikuyu' regelde toen nog zelf zijn contracten en reizen. Totdat de universiteit, van Pullman hem wist te strik ken. De uitbuiting was bescha mend. Op last van organisato ren moest de vriendelijke vedet te zelfs zijn achternaam (in wer kelijkheid heet hij Henri Rono Kipwanbok) prijsgeven, 'omdat Rono nu eenmaal beter in het gehoor ligt'. De voormalige theeplanter, die in 1981 alleen al aan startgelden 150.000 dollar toucheerde, ging uiteindelijk aan roofbouw, eenzaamheid, frustratie en drank ten onder. In 1987 was Henri Rono op 36-ja rige leeftijd blut en alcoholist.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17