Regio 'Gescheiden inzameling huisvuil verplicht' 'Zonder mij had Wassenaar er anders uitgezien' Orangerie Endegeest in de steigers Zoeterwoudse politici krakelen over grond Jeu de boulestoernooi Jaarlijkse braderie in Dorpsstraat Warmond t*s% Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 OEGSTGEESTENAREN mogen niet weigeren mee te doen aan de geschei den inzameling van huis vuil Zejfbouwkavels steen des aanstoots ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Waarin politiek heel klein kan zijn, liet de Zoeterwoudse ge meenteraad gisteravond zien bij de behandeling van de uitgifte van drie zelfbouwkavels in de nieuwbouwwijk Bloemenweide. Het zijn de laatste kavels van een groep van zeven. Voor de vakantie was er al gekrakeel, vooral tussen oppositiepartij WD en het college over de ma nier waarop de laatste drie ka vels moesten worden toegewe zen. „Eerst moeten de eerste vier zijn verkocht," zei wethou der R. Hogenelst (CDA). „Daar na zal voor de overige drie een nieuwe inschrijving plaats heb ben." „Te ingewikkeld en over bodig." vond raadslid H. van der Kooi (VVD). Hij wenste dat de gegadigden die na de loting direkt volgden op de eerste vier, in volgorde in aanmerking moesten komen voor de laatste kavels. Nergens had hij gelezen dat weer een nieuwe procedure moest plaats hebben. Hij had trouwens altijd al geroepen dat de zeven kavels ineens moesten worden aangeboden. G. van der Hulst (CDA) was het toen met hem eens. maar liet zich door de wethouder overtuigen dat de eerste vier ka vels per se verkocht moesten zijn, om te voorkomen dat ga ten in de rij zouden ontstaan. Nu deze kavels zijn verkocht, geldt dit argument niet meer en het CDA verklaarde zich gister avond dan ook tegen het voor stel van B en W om weer een nieuwe procedure te beginnen. Collegepartij Progressief Zoe terwoude (PZ) daarentegen wenste wel een geheel nieuwe inschrijving en loting. W. Ooij- endijk hield vol dat deze proce dure was afgesproken. Volgens het raadslid zijn er mensen die bewust niet hebben ingeschre ven op de eerste kavels, maar dit wel willen doen voor de laatste serie. Hij verweet het CDA een zigzag-koers te varen door zich niet aan de afspraken te houden. Van der Kooi had dit al eerder gedaan, omdat het CDA zich in juni voor het colle gevoorstel toonde en nu tegen. Hogenelst zei dat de afspra ken in commissie- en raads stukken terug te vinden zijn, maar deze kwamen niet ter ta fel. Wel werd een advertentie getoond, waarin de gemeente aankondigt dat bij voldoende belangstelling na de eerste vier nog eens drie kavels zouden worden aangeboden. In de brief met voorwaarden die de ge meente aan de gegadigden heeft uitgereikt stond dezelfde zinsnede. De beslissing leek nu vast te staan: CDA en WD voor een di- rekte uitgifte van de drie kavels aan de mensen die het hoogst op de lijst staan, PZ tegen. Eén CDA-raadslid was echter afwe zig. Tegenover 4 PZ-stemmen en die van de 2 wethouders, stonden de 4 CDA raadsleden en de 2 WD-ers. De stemmen staakten. Hoewel iedereen weet dat een meerderheid van de raad tegen het collegevoorstel is, moeten de mensen die een huis willen bouwen op eigen grond weer vijf weken wachten tot de volgende raadsvergade ring. En dan maar hopen dat al le raadsleden er zijn. LEIDERDORP» De Leiderdorpse Club de Pétan- que 'De Boulende Stier' organi seert morgen een jeu de boules toernooi voor licentiehouders van de Nederlandse Jeu de Bou- lesbond. Het gaat om het eerste officiële toernooi van de Leider- dorpse vereniging, die vorig jaar maart is opgericht. Er strijden 24 doublettes van elk twee per sonen om een wisseltrofee. Aan het toernooi doen onder andere de clubs Hele Boule Leiden en Rhijne Boule uit Koudekerk mee. De strijd wordt gevoerd op het onderkomen van 'De Bou lende Stier' aan de Van der Marckstraat. naast gebouw het Zijlkwartier. Het terrein is vrij toegankelijk voor belangstellen den. Aanvang morgenochtend half elf. De Warmondse Dorpsstraat is morgen weer het toneel van de jaarlijkse braderie. Het ini tiatief van de plaatselijke on dernemers is dit jaar de 'Dag van Warmond' gedoopt, 's Avonds heeft op de Leede een feestelijke gondelvaart plaats. De gehele dag zijn in de Dorpsstraat diverse attracties opgesteld. Blikvanger is dit jaar 'the wall', een trainings muur voor bergbeklimmers. De tien meter hoge muur kan door iedereen worden be klommen, onder het toeziend oog van ervaren bergsport-in structeurs. Gevaarlijk is deze tocht niet, de klimmers han gen in een speciale klimbroek aan een lijn die stevig vastzit. Verder maakt een paarde- tram de hele dag gratis rond ritten door het dorp. Een springkussen, (electro- )scooters en een schminkteam dat kleine kinderen onder handen neemt, completeren de festiviteiten. De 75 kramen worden voor het grootste deel bemand (m/v) door Warmon- ders. Niet in Kaagweek In het verleden werd de brade rie in de Kaagweek gehouden, maar daar zijn de organisato ren van afgestapt. Vorig jaar werd voor het eerst geëxperi menteerd met een 'kleine bra derie' buiten de Kaagweek en dit jaar wil men het groots aanpakken. „In de Kaagweek zijn er erg veel andere activi teiten in het dorp en boven dien zijn veel Warmonders dan op vakantie," verklaart een van de organisatoren. „Nu zijn de meeste mensen van va kantie terug, terwijl de cam pings nog goed vol zitten. En van de groep campinggasten Verwachten we nog wat extra aanloop." VRUE TIJD Parochiedag Meerburgkerk ZOETERWOUDE/LEI DERDORP Voor de tiende maal in succes sie organiseert de Zoeterwoudse Meerburg-kerk morgen een pa rochiedag. Het jaarlijks terugke rende evenement biedt de paro chianen de mogelijkheid elkaar informeel te ontmoeten aan de start van een nieuw seizoen. De opbrengst van de dag is dit jaar bestemd voor pater Ben Verber- ne voor zijn werk op de Filippij- De Meerburgparochie omvat Zoeterwoude-Rijndijk, oud Lei derdorp en de Rivierenbuurt en het Waardeiland in Leiden. De kerk staat aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Alle activitei ten vinden morgen op het par keerterrein achter de kerk plaats. Vanaf een uur morgenmiddag zijn er diverse stands. Om half drie is er een play-back show. Een jongerenmis (zeven uur) en een feestavond (vanaf acht uur) gaan vooraf aan een cabaret voorstelling (negen uur). Mu ziek is er van The Little Steam- band. Warmond Morgenavond wordt op de War monger Leede een gondelvaart gehouden met verlichte en ver sierde schepen en scheepjes. Aanvang half negen. Botenbe- zitters worden aangemoedigd om mee te doen. Eventueel kan men voor nadere informatie bellen met Gerda Langenberg, telefoon 01711-10895. Directeur gemeentewerken vertrekt De Oegstgeester vereniging SJJO organiseert weer een brommercursus. Deelnemers leren veel over het rijden op een brommer, de techniek en ver keersregels. Liefhebbers tussen de 15 en 18 jaar dienen zich snel in te schrijven bij de SJJO, telefoon 071-154773. De tien avonden durende cursus begint op 10 september op dinsdag avonden van half acht tot half tien. Eveneens bij de SJJO: een cur sus kleding maken, bedoeld voor meisjes van 16 tot 26 jaar. Op 17 september begint de cur sus. Zoeterwoude Het nieuwe theaterseizoen bij de Zoeterwoudse stichting Wouw begint aanstaande zon dag. Om drie uur staan de deu ren van Ons Huis (Kosterspad) wijd open voor kinderen van vier tot en met negen jaar. Ze krijgen een voorstelling van de groep 'Burrp' voorgeschoteld. Toegang drie gulden. Voorschoten Organist/beiaardier Addie de Jong geeft aanstaande maan dag, 2 september, het tweede concert in de reeks orgel- en beiaardconcerten in de Dorps kerk. Hoboïst Han Kapaan ver leent zijn medewerking. Aan vang kwart voor acht 's avonds. Toegang gratis. WASSENAAR ANITA LUYENDUK Ideeën doet hij op tijdens zijn reizen in India, Zuid-Amerika of Birma. „Mijn vak ligt op straat; wegen zie je overal," verklaart de scheidende interim directeur openbare werken van de ge meente Wassenaar, ing. J.B. van den Bergh. De Wassenaarder vervulde in de loop der jaren verschillende functies bij de gemeente. Sinds vorig jaar was hij directeur ge meentewerken. Officieel zet hij op 1 september een punt achter zijn 36-jarige dienstverband bij de gemeente en maakt gebruik van de vut regeling. Gistermid dag werd hem een receptie aan geboden. „In Zuidamerikaanse landen en India zijn veel meer verkeers drempels dan bij ons, bij bank gebouwen, politiebureaus en ambassades. Overvallers kun nen zo niet snel wegkomen. Drempels zijn een heel effectief middel tegen onveiligheid op straat. Dat zouden we hier ook kunnen toepassen, "is Van den Berghs opinie. Waarom heeft hij dergelijke maatregelen als directeur open bare werken dan niet doorge drukt? „Er zijn de laatste tijd wel drem pels aangelegd, op de Van Zuy- len Van Nijeveltstraat bijvoor beeld. Maar in Nederland heeft de auto gewoon prioriteit, en is het geaccepteerd dat overal au to's gemaidcelijk komen. Ook dat er zoveel slachtoffers vallen door die auto, is min of meer geaccepteerd. Dat is triest". De auto moet binnen de be bouwde kom gast zijn, en moet buiten de bebouwde kom de vrijheid hebben, is de norm van de scheidend directeur ge meentewerken. Maar niet ieder een is dezelfde mening toege daan, voor velen is de auto hei- H- „De infrastructuur van het verkeersnet in Wassenaar was 36 jaar geleden precies hetzelf de als nu. Alleen waren er toen 550.000 auto's in Nederland en nu 5 of 6 miljoen. Toen kon je bij wijze van spreken een uur op de weg gaan staan zonder dat er iets langskwam, nu nog geen twee seconden," vertelt de scheidende directeur. Voor de verkeersveiligheid is dus een belangrijker rol weggelegd dan indertijd." „De maatregelen voor ver keersveiligheid zijn aangepast aan de toename van het ver- keen 36 jaar geleden stond er op de Rijksstraatweg nog een agent met een klapbord, nu is alles geautomatiseerd. Maar de drukte op de wegen vragen om snelheidsremmende maatrege len. Op de Prinsenweg bijvoor beeld is een middengeleiding aangelegd". Zo heeft Van den Bergh allerlei maatregelen ge nomen. „Als ik er niet was ge weest, had Wassenaar er heel anders uitgezien," verklaart hij. De Wassenaarse scheidend directeur gemeentewerken Van den Bergh: 'Rijksweg 11 West zal er uiteindelijk wel komenfoto jah hol VAST Rijksweg 11 Afgelopen jaar reikte het minis terie van verkeer een prijs uit aan Wassenaar, omdat deze ge meente er het best in was ge slaagd het aantal verkeers slachtoffers terug te dringen. Het bedrag van 35.000 gulden dat hieraan verbonden is, moet nog besteed worden. Het dient in elk geval te worden uitgege ven aan maatregelen om de ver keersveiligheid te vergroten, al dus Van den Bergh. De Wassenaarder vermoedt dat de Rijksweg 11 West, waar al jaren tegen geprotesteerd wordt, er uiteindelijk toch komt. „De wegen zijn overbelast, ik denk dat de druk op het aanleg gen van de A-ll steeds groter wordt, totdat hij er uiteindelijk komt." Van den Bergh houdt van zijn vak; kan hij na al die jaren zo maar stoppen? „Je moet een keer, en nu ben ik nog jong en. gezond. Mijn vrouw en ik zijn echte globe trotters, we maken lange reizen. Dit voorjaar wilden we een tocht door de Malediven maken met een vissersboot, maar als directeur kon ik daarvoor geen vijf weken vrij nemen. Nu kan dat wel; die vrijheid is toch ook heel wat waard." Dat hij met zijn ideeën vanuit verre landen de denktank blijft voor openba re werken, vermoedt de vertrek kend directeur niet. Maar dat hoeft ook niet; Van den Berghs opvolger, ir. HAJ Koster, is al ingewerkt. Woning voor asielzoekers 'glipte er tussendoor' ZOETERWOUDE» Een woning in de Zoeterwoudse Wilhelminastraat was half au gustus beschikbaar voor de huisvesting van asielzoekers. Wegens gebrek aan begeleiders verhuurde de gemeente het pand tijdelijk aan een andere gegadigde, maar daar bleek de gemeenteraad het gisteravond niet mee eens te zijn. Wethou der Ringersma verklaarde dat de zaak in zijn vakantie 'er tus sendoor was geglipt'. Binnen kort komt de kwestie in de raadscommissie welzijn nog maals aan de orde. Wedstrijden voor trekkers in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Voor de tiende keer houden agrarische jongeren van de kring 'De Meerlanden' zondag van twaalf tot vier uur de trek kersbehendigheidswedstrijden in Zoeterwoude. Vijftig trekkers doen mee. De wedstrijd omvat de onderdelen stoelendans, steenstoten, de zenuwenspiraal, waterzetten en een achteruitrij- race. Bovendien is 'er een groepsonderdeel met de spelen panlat-pirouette en het dool- hofspel. Wie hieruit de meeste punten haalt, krijgt de titel 'All Rounder 1991'. De wedstrijd wordt gehouden op het Molenpad achter het ge meentehuis. Om tien uur is er de verkiezing van de mooist/o rigineelst versierde trekker. Sociale lasten Zoeterwoude dalen ZOETERWOUDE De kosten van sociale voorzieningen per in woner zijn vorig jaar in Zoeterwoude gedaald, terwijl het lande lijk gemiddelde van vergelijkbare gemeenten steeg. In 1989 per inwoner werd 74 gulden uitgetrokken, een jaar later was dat drie gulden minder. De landelijke cijfers zijn respectievelijk 96 en 101 gulden. Het aantal uitkeringsgerechtigden steeg vorig jaar in Zoeterwoude van 12 naar 13 per 1000 inwoners. Landelijk daal de dat cijfer voor gemeenten van vergelijkbare grootte van 18 naar 17, zo blijkt uit het jaarverslag sociale zaken 1990 van de gemeente Zoeterwoude. Markt Leiderdorp 3 oktober vroeg LEIDERDORP - De Leiderdorpse markt sluit op 3 oktober al om twaalf uur. In verband met Leiden Ontzet verwachten de markt kooplui na het middaguur toch geen omzet meer te maken. Tot twaalf uur moet de weekmarkt het gebruikelijke aantal kramen hebben. Inbreker steelt 1300 gulden VOORSCHOTEN - Uit een woning aan het Carry Pothuiserf is af gelopen nacht 1300 gulden gestolen. De dader kwam binnen via een bovenlichtje en nam een portemonnee, een geldkistje en een loonzakje mee. Buurman redt bejaarde uit water ZOETERWOUDE - Een 80-jarige Zoeterwoudenaar is gistermid dag te water geraakt toen hij op de Verlaatweg in zijn woon plaats fietste. De man kon tijdig worden gered door een alerte buurtbewoner, die hem reanimeerde. De Zoeterwoudenaar is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar zijn toestand inmiddels weer stabiel is. Olie op wegdek zorgt voor opstopping OEGSTGEEST - Op de rijksweg A 44 bij Oegstgeest is gister avond tussen zeven en tien uur het verkeer gestremd geweest. Reden was een olielekkage van zes liter afkomstig uit een bus. De brandweer heeft de olie op het wegdek met korrels bestre den. De Oranjerie, het poortgebouwtje v hoofdgebouw begonnen. LEIDEN Nieuwe systeem begint volgende maand in Oegstgeest HANS OUDENDORP „Mogen de Oegstgeestenaren weigeren om mee te doen aan de gescheiden inzameling van huisvuil?" Die vraag kwam gisteravond aan de orde tijdens de vergade ring van de raadscommissie milieu, waarin de gescheiden inzameling werd besproken. Het antwoord van wethouder Kohlbeck was kort en krachtig: 'Nee!' De gemeente Oegstgeest maakt zich op voor de geschei den afval-inzameling. Volgende maand wil men beginnen, maar er leven bij inwoners van het dorp nogal wat vragen en be zwaren. Dat bleek gisteravond weer. Eerst werd de nieuwe bruine, plastic gft-container getoond waarin voortaan groente-, fruit en tuinafval in moet worden ge deponeerd. Ook 'showde' men de bruine plastic keukenem mer, bedoeld voor het geschei den bewaren van nat groen af val plus een rode, plastic milieubox voor het klein che misch afval. In die milieubox zit weer een kartonnen binnen- doos. Bij het geheel behoort nog een regjstratiekaart. De ge meente dient verder de afval- auto om te bouwen voor het systeem van de gft-container. De leden van de commissie wa ren wel tevreden over het vangrijke uitvoeringsprogram ma, maar vanaf de publieke tri bune liet een aantal Oegstgees tenaren weten nogal wat pro blemen met het nieuwe vuilop haalsysteem te hebben. Zo vroeg men zich af waar met me kleine huishoudens de c tainers, keukenemmers boxen moeten neerzetten, ter wijl ze in hun eentje of met z'n tweeën nauwelijks afval produ ceren. Ook vond men dat die één- en tweepersoonshuishou dens eigenlijk beloond moeten worden, omdat ze zo weinig aan de afvalberg bijdragen. Over anderhalve week begint de gemeente met het huis-aan- huis uitzetten van de contai ners. Is men niet thuis, dan wordt de container bij de buren gezet of, indien mogelijk, in de tuin. In de week van 7 oktober start men voor de eerste keer met de inzameling volgens de nieuwe methode: het gewone vuil wordt dan niet meer weke lijks, maar om de 14 dagen op gehaald. Het 'groente-, fruit- en tuinafval eveneens. 'Vergissin gen' wat de inhoud van de con tainers betreft worden de eerste tijd soepel behandeld door de ophalers. Is Oegstgeest eenmaal gewend, dan mag bijvoorbeeld het gewone vuil niet meer in de gft-container en andersom wor den aangetroffen. Informatielijn Een informatielijn op het ge meentehuis is inmiddels in be drijf genomen: vragen van Oegstgeestenaren zuUen zo goed mogélijk worden beant woord. De vragen die tot heden binnenkwamen, gingen hoofd zakelijk over de groene com- postton die veel mensen in de tuin hebben staan (,Moet ik die blijven gebruiken?'), de vraag waar papieren luiers in moeten en het schoonmaken van de bruine container. Het laatste punt heeft alle aandacht van de gemeente, omdat het natte groen afval een enorme stank kan gaan verspreiden als de container niet regelmatig wordt schoongemaakt. Medio septem ber worden er nog twee voor lichtingsavonden georgani seerd: één op de gemeentewerf en één op het gemeentehuis. T' NIEUWSLIJN De restauratie van het Oegst geester kasteel Endegeest is kort geleden begonnen met de aan pak van de zwaar verwaarloos de Orangerie, het poortgebouw tje van het kasteel. In december is waarschijnlijk deze eerste fase. e afgerond. Volgend jaar januari begint het herstel van het hoofdge bouw, dat thans in gebruik is als kantoorruimte. Tijdens de op knapbeurt verhuizen de gebrui kers naar de Orangerie en een noodbehuizing. De restauratie wordt van boven naar beneden grondig aangepakt: er komen nieuwe leien op het dak, de kapconstructie en de dakspan ten worden bekeken en eventu eel vervangen. Rond het kasteel komt een damwand, zodat het water rond de muren die door gaans onder water staan kan worden weggepompt. Waar no dig kunnen deze dan worden hersteld. De restauratie is naar verwachting in juli 1993 klaar. Een deel van de kosten wordt betaald door het ministerie van WVC, een ander deel wordt be taald uit de opbrengt van de luxe viUa's die aan de overkant van de Endegeesterstraatweg verrijzen. Deze 'deal van de eeuw' hield de Oegstgeester ge meentepolitiek lange tijd in haar greep.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15