Leiden Tijdelijke oplossing voor afvaloverschot Bedrijfsmilieudienst half oktober van start Leidse jeugdhulporganisaties fuseren Van een vloek en een fusie ..Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOftAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN «KAREL BERKHOUT In de jeugdhulpverlening is on der de druk van de provincie Zuid-Holland een fusie in de maak tussen de stichtingen De Mare en Krisisopvang longeren in Leiden, die gisteren een nieuw pand openden. Woens dagmiddag voerden de twee jeugdinstellingen besprekingen over de mogelijkheid Krisisop vang te laten opgaan in De Mare. Ook is gepraat over het gezamenlijk opzetten van pro fessionele opvang voor jongeren in Leiden. „We zijn nog niet zo ver dat we kunnen zeggen: op die da tum vindt de fusie plaats. Maar deme gymnastiek gegeven. Vroeger alleen aerobics maar te genwoordig ook ski-aerobics, callanetic en body contour. Dat laatste is een training waarbij beweging en voeding moeten leiden tot vet- en dus gewichts verlies. En daarin zit hem nu de essentie van de actie genaamd 'Geef gewicht voor evenwicht'. Voor elke kilo die een cursist op een van de bij de BTC aangeslo ten scholen met body contour verliest, schenkt die sportschool we zijn wel bereid om samen te werken," zegt directeur J. Aarts van De Mare. De Mare is een voogdij-instelling die ongeveer 75 minderjarigen onder de hoe de heeft in meisjesgroepen en gemengde groepen. Krisisop vang Jongeren ontfermt zich jaarlijks over ongeveer 100 weg gelopen jongeren. Volgens Aarts is Krisisopvang bang kopje onder te gaan in het fusie-geweld dat de welzijnswe- reld op dit moment beheerst: „Bij Krisisopvang leeft het besef te klein te worden met de huidi ge schaalvergrotingen in het welzijnswerk en zoekt daarom onderdak bij De Mare." De Mare is met 75 betaalde mede één gulden. Alle aangesloten sportcentra hebben Vollering beloofd mee te doen en de Haarlemmer hoopt op deze manier 10.000 gulden op te halen. Dat bete kent (lus dat alle deelneemsters (hoewel body contour ook voor mannen bedoeld is, zijn het vooral vrouwen die er aan deel nemen) samen tien ton aan werkers een reus vergeleken bij Krisisopvang, dat bij elkaar nog geen 30 vrijwilligers in dienst heeft. Aantrekkelijke partij In Leiden heeft de provincie De Mare en Krisisopvang gevraagd om een samengaan te onder zoeken. „Wij doen ons best om de jongerenopvang voor Leiden te behouden. Een fusie is een garantie voor het voortbestaan van de hulp en een waarborg voor de kwaliteit," zegt de pro vincie in een toelichting. Wet houder S. de Vreeze (welzijn) betreurt het einde van de stich ting, „maar als gemeente kun- 'overtollig' vet moeten verlie- Sportschoolgeld (4) Is dit nu de goede-doel-gekte ten top? Helpen een beter 'evenwicht' in de wereld te be- werkstelliggen door gewicht te verliezen. En daarbij terloops het imago van de Nederlandse sportscholen wat op te vijzelen? „Ook Herman van Veen sympa thiseert met de gedachte dat een combinatie van beweging en voeding een veel natuurlijker manier van gezond leven is dan het volgen van strenge voe dingsprogramma's of, nog er ger,, alle vormen van pillen, poeders, zalfjes en overige veel belovende maar weinig preste rende wonderpreparaten," staat in de actie-aankondiging van de Body Trend Club. Goed. Dus Herman ziet mensen liever aan sport doen dan in wondermiddelen geloven. OK, maar is hij ook blij met de BTC actie? Hij heeft er kennelijk zijn toestemming aan verbonden. Maar om alle schijn weg te ne men dat de actie, al is het mis schien maar voor 'n deel, een andere doel heeft dan 'het goe de', daagt 'Steeds' de BTC uit om de 10.000 kilo en dus even zoveel guldens snel bijeen te vergaren. Met goede begelei ding een makkie. Als tegenpres tatie laat 'Steeds' een foto ma ken van de feestelijke overhan diging. nen wij er weinig aan doen". I. van de Zande, docent jon- gerenstudies aan de Leidse uni versiteit, heeft gemengde ge voelens over het samengaan. „Samenwerking is natuurlijk al tijd goed, dat moet je altijd doen als het kan. Maar ik vraag mij af op er voldoende waarbor gen zijn dat Krisisopvang niet verforen gaat in De Mare", zegt zij. „Het probleem is dat Kris- opvang met zo weinig vrijwilli gers geen aantrekkelijk partij is en dus weinig keus heeft als het gaat om het vinden van een partner." Volgens Van de Zande zijn kleinschalig opgezette op vanghuizen veel beter dan grote en in bedekte termen raadde zij Krisisopvang dan ook aan zelf standig te blijven. De fusie is een rechtstreeks gevolg van de van wat heet de 'decentralisatie' van het jeugdwelzijnswerk in Nederland. Met ingang van 1 ja nuari valt het jeugdwerk niet langer onder het ministerie van welzijn (wvc) maar onder de provincies. De provincie Zuid- Holland heeft daarvoor een plan ontwikkeld dat er volgens Van de Zande 'beslist niet slecht uitziet'. MEDISCHE DIENSTEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer. Tan. Zwijnenburg, Meijer. Van Leeuwen. Verhage. Groeneveid. de Ruiter, Jans sen, Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Visser, Tel: 218661. zo 8 uur tot 24 uur: C E. van der Meer. H.A.M.M. Meyer. Stokroos 1. tel: 215510. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Bergmeijer, de Lange, za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering Bo- gel. tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: M.ThJ.M. Berg meijer, Oude Singel 76. tel: 226201. Groep 3 - Boels, Smit. Lely, W. de Bruijne. J. de Bruijne, Huibers. Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo8 uur: F.M M. Hui bers, Burggravenlaan 102, tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg. De Sitterlaan 18. tel: 132877. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bénit. Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaiier en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, Kennedylaan 24. tel: 720404. zo 8 uur tot 24 uur: J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, R.P. Geerlmgspad 11. tel: 316008. Groep 5 - Jasperse. Wiersma. Crul, Kooijman. De Jong, Prince. Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prin ce. Vondellaan 58. tel: 761754 zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders. Ge rard Brandstraat 29. tel: 760947. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juftermans/D. Koster. Haagweg 41tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za R van Velzen. Vlaskamp 16. tel: 891100, spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13 00 uur, zo 0. Du Ry van Beest Holle. Vlaskamp 16. tel: 891100, Spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. tel: 410070. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152. tel: 173994. Voorschoten za en zo S M. Platteei. Van Beetho- venlaan 69b, tel: 615417. Warmond Praktijk Oosthout. Amjsweg 38. tel: REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER De blikken van collega's uit de welzijnswereld waren jaloers en de grappen in de trant van 'had ik maar een probleem dan bleef ik hier een tijdje' waren niet van de lucht. Toch hing bij de feestelijke opening door wethouder S. de Vreeze (welzijn) van het nieuwe opvanghuis voor weg gelopen jongeren in de binnenstad een beetje droeve sfeer. „Het lijkt wel of er een vloek rust op dit pand", verzuchtte W. Klaverveld, be stuurslid van de Stichting Crisisopvang Jonge- In 1988 brandde het wegloophuis voor Leiden en regio dat toen 6 jaar bestond tot de grond toe af. Het noodgebouw van de gemeente zou maar voor een half jaar zijn, maar het duurde uitein delijk 1,5 jaar voor de gemeente een pand wist te regelen. „De aannemer die het voor een zacht prijsje zou opknappen ging failliet. Toen wij na een tijd zoeken een nieuwe aannemer vonden, ging die ook failiet", was het droge commentaar van Klaverveld. „De derde aannemer kwam in moeilijkheden toen er nog wat muren moesten worden gebouwd en ging failliet". Het pand is nu volledig gerestaureerd voor het betrekkelijk lage bedrag van 100.000 gulden. Er zijn 8 kamers voor evenveel jongeren en hun probleem en een gemeenschappelijke ruimte met het onvermijdelijke tafelvoetbalspel en met moderne reproducties op de friswitte muren. Een rek met folders over werk en opleidingen moet de 14 vrijwilligers van dienst zijn bij het op het spoor zetten van de wegloopjongeren, van wie 60 procent meisjes zijn. In het frisse, zonverlichte huis dreven gisteren de donkere wolken al weer binnen met de ko mende fusie. „Het is jammer dat de stichting al weer ten einde komt", zei De Vreeze voor het lint door te knippen naar het het trappenhuis. En de wetenschapper 1. van de Zande leek in haar speech vol Engelse en Duitse citaten over de problemen van het jong-zijn niet anders te willen zeggen: niet fuseren, blijf maar klein en fijn. AGENDA VRIJDAG 30 AUGUSTUS Leiden Optreden van 'Eternal Night mare', LVC, Breestraat 66, aanvang 22.00 uur. Midzomerfeesten bij De Luifel- baan in Zuid West met o.a. Braderie, Kermis en een cu- riosamarkt. Katwijk Paalrace. jaarlijkse zeeroei- wedstrijd bij Zuidpost Katwijk- se Reddingsbrigade, Zuidbou levard, aanvang 19.00 uur. Leiderdorp Leidse Lease Dagen van ver scheidene autodealers, aan de Persant Snoepweg naast AC van 16.00 tot 20.00 uur. Zoeterwoude Eerste disco van het nieuwe seizoen bij Utopia mmv The Exodus Music Light Show, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 31 AUGUSTUS Leiden VEBO Fokvee-, Mestvee- annex Zuiveltentoonstelling in de Groenoordhallen, van 9.00 tot 14.00 uur. Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 16.00 uur. Midzomerfeesten bij De Luifel- baan in Zuid West met o.a. braderie, kermis en een cu- riosamarkt. Open dagen bij volkstuincom plex Ons Buiten, bij tuin nr. 274, achter de Willem de Zwij gerlaan, van 11.00 tot 17.00 uur. Leiderdorp Jeu de Boules Toernooi bij "De Boulende Stier" aan de Van der Marckstraat naast het wijk centrum Zijlkwartier, aanvang 10.30 uur. Leidse Lease Dagen van ver scheidene auto dealers aan de Persant Snoepweg naast Ac van 10.00 tot 17.00 uur. Warmond Mini-Braderie in park Groot Leerust. Zomerkunstmarkt op het Plein tje bij de Pomp van 11.00 tot 14.00 uur. Gondelvaart met verlichte en gepavoiseerde schepen en scheepjes, vertrek vanaf de Leede om 20.30 uur. Zoeterwoude De Rijntamboers halen weer oud papier en vodden op. Meerburg Parochiedag, met muziek, een rommelmarkt e.a. zaken. 02522-30697, Voorhout. Wassenaar za R. van Niekerk, Van Polanenpark 92. tel: 19014. zo. J.N. Vonk. Wit tenburghweg 106. tel: 79676. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 30/8 tot vr. 6/9: Apotheek Tot Hulp der Men- schheid. Rosmolen 13. tel: 211611 Apotheek Stevenshof. ina Boudier Bakkerplein 1. tel: 313234, Apo theek Schoolstraat, Schoolstraat 83. tel; 617957, Voorschoten. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurhng, Hel der. Roest (Leiden en omstreken): F Muurlmg. Plantsoen 23, tel: 071 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: R. Koster. Narcisstraat 47. tel: 613836. Voorschoten Voor de praktijk van Duijn. Brandt. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21Oegstgeest, tel: 071 - 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst straat 13. Leiden, tel: 218393. al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th K H. Holt. Breestraat 58a, tel: 146004. Voorschoten/Wassenaar E.L. Bosch. Thorbeckeweg 7. tel: 071-764498. Voorschoten. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en m het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drm gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. Zuid-Holland heeft een oplossing gevonden voor het af valoverschot tot en met eind 1992. Het Provinciaal Afval- verwijderingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) hoopt begin september rond te komen met de provincies Noord-Bra bant en Limburg, die bereid zijn in totaal 750.000 ton op te nemen. Voor de jaren tot en met '95 blijft Zuid-Hol land, dat sinds enige tijd met een kostbaar en nijpend af valprobleem te kampen heeft, nog altijd zitten met een geschat tekort van 2 miljoen ton. heropening van de stortplaats in Zoetermeer. De provincie dacht daar volgend jaar zo'n 50.000 ton natte resten van een scheidingsinstallatie te kunnen bergen. Volgens de Raad van State ligt de stortplaats echter te dicht bij de bebouwing. Ook deze hoeveelheid moet nu ko mend jaar in de contracten met de twee zuidelijke provincies worden ondergebracht. Onder tussen wil de gemeente Zoeter meer opnieuw een vergunning aanvragen. Volgens De Jong neemt daar door de kans dat het overschot geëxporteerd moet worden naar het Oostblok enigszins af. „Daar is trouwens ook heel weinig po litiek draagvlak voor. Uitsluiten kan ik het echter nog steeds MEINDERTVAN DERKAAU Een nieuw probleem kunnen de nieuwe financiële eisen van Drenthe worden. Voor de twee contracten die Zuid-Holland sneller dan bedoeld hebben in gevuld, wil die provincie nu een hogere prijs hebben. „Dat scheelt ons tientallen miljoenen guldens", zegt PROAV-directeur De Jong. „Dus we overwegen om de 100 a 120 duizend ton vuil bij de VAM weer weg te ha len. Dat is dus voor ons een nieuwe tegenvaller. We hopen ;dat afval weer te kunnen onder brengen in Limburg of Noord- Brabant". Een andere tegenvaller is het schorsen door de Raad van Sta te van de vergunningen voor niet. Daar is de onzekerheid op het gebied van de afvalverwer king te groot voor", aldus De Jong. Door de vele tegenvallers in beleid van de provincie heeft Zuid-Holland, zo stelt De Jong, een groot deel van haar geloof waardigheid verloren. Het niet doorgaan van vergunningen voor stortplaatsen in Leiderdorp en Zoetermeer, grote vertragin gen rond de vuilverbranding bij Leidschendam en verschillende stortplaatsen elders in de pro vincie, heeft Zuid-Holland geen „Steeds meer merk je een af werende houding, zo van: 'jullie doen voortdurend een beroep op ons, maar doe het zelf nu eens goed'. Er is niet veel begrip voor de situatie. Daarom ben ik des te blijer met de houding van het Landelijk Afval Overlegor gaan. Hierdoor zijn de provin cies Limburg en Noord-Brabant ons ook te hulp gekomen. We zijn ook vooral blij met hun in stelling om niet het onderste uit de kan te wilen halen. Deze pro vincies stellen zich zakelijk ge zien heel redelijk op", aldus De Jong. CAROLINE VAN OVERBEEKE Bedrijven in deze regio kunnen zich vanaf half oktober over milieuzaken laten adviseren door een Bedrijfsmilieudienst (BMD). De BMD wordt in het pand van de Kamer van Koop handel aan de Leidse Stations weg gehuisvest. De BMD is een soort regionaal milieu-advies- bureau voor het bedrijfsleven. De dienst zal bestaan uit een di recteur, een secretariaatsmede werker en eventueel een milieudeskundige. De BMD zal bedrijven tegen een bepaalde financiële vergoe ding adviseren over het opzet- ten van zogeheten milieuzorg systemen. De overheid wil dat binnen enkele jaren elk bedrijf beschikt over een milieuzorg systeem. Dit omvat oqder meer allerlei maatregelen die het be drijf kan nemen om milieube lasting en vervuiling tegen te gaan. De overheid wil met het milieuzorgsysteem bewerkstelli gen dat bedrijven de milieu voorschriften naleven. Daarbij registreert een bedrijf zelf in welke mate het milieu wordt Belast door bijvoorbeeld de uitstoot van giftige stoffen in water, lucht of bodem. Ook wordt gekeken naar energiever bruik en de milieubelasting door het verkeer. Interim-manager P. Goemans houdt zich bezig met het opzet ten van de BMD in deze regio. Volgens hem is een milieuzorg systeem te vergelijken met de fi nanciële administratie van een bedrijf. „Het bedrijf moet alle effecten op het milieu registre ren en aan het eind van het jaar maakt het de balans op. Daarbij moet worden gekeken naar de wetgeving en de benodigde ver gunningen. Omdat een derger- lijke registratie best ingewikkeld is niet elk bedrijf heeft de be nodigde milieutechnische ken nis in huis is de BMD in het leven geroepen." Een bedrijf moet volgens Goemans uit zichzelf 'milieu verantwoord' willen werken. De BMD begeleidt en coacht op verzoek. „Bedrijven kunnen lid worden van de BMD, - een stichting -, en de BMD kan op zijn beurt te rade gaan bij mil ieutechnische adviesbureaus. Het lidmaatschap van de BMD kost een bedrijf, afhankelijk van de grootte, tussen de 500 a 2000 gulden per jaar. Goemans: „We richten ons vooral op het midden- en klein bedrijf met tussen de 5 en 100 werknemers. De kracht van een BMD ligt in de specifieke regio naal getinte adviezen. Want be drijven in deze regio hebben te maken met specifieke omge vingskenmerken, zoals bijvoor beeld hoog grondwater.' Goemans verwacht dat enkele tientallen bedrijven zich als lid bij de BMD aanmelden. „De Kamer van Koophandel heeft een enquête gehouden waaruit bleek dat 35 bedrijven positief staan tegenover een BMD." Op dit moment wordt nog naarstig gezocht naar een directeur voor de BMD. Goemans: „Het valt niet mee iemand te vinden die deskundig is op het gebied van milieuzaken èn ondernemerser varing heeft. Daarbij is ook een probleem dat de financiële armslag van de BMD niet groot zal zijn in het begin." Acties voor het goede doel. Je hebt ze in alle soorten en maten. Van 'Een kaars voor je raam voor Polen' tot 'Oud papier voor je voetbalcluppie' en van grote, Joop van de Ende TV-inzamelshows tot kleine plaatselijke collectes voor een nieuw bingobord in het bejaardenhuis. Een aantal sportscholen heeft wat nieuws verzonnen. Gewicht verliezen. Elke kilo levert een gulden op. Door de ook in Nederland op alle gezondheidsrage, telt ons land nu ongeveer 1800 sportscholen. „Wildgroei," volgens A. Vollering, zelf sportschoolhouder in Haarlem en daarbij voorzitter van de Body Trend Club (BTC). Deze club is onlangs opgericht een heeft als doel het imago van sportscholen wat te 'verschonen'. „De gezondheidsmarkt wordt lucratiever. Iedereen in Nederland kan zonder papieren of opleiding zo maar een school beginnen. Daarom hebben we een overkoepelend orgaan opgericht waarbij nu zo'n 120 sportscholen zijn aangesloten. Die scholen onderscheiden zich door goed opgeleid personeel en daar weten ze waar ze mee bezig zijn. Scholen waar de mensen goed worden begeleid. Kijk, als iemand een oefening fout uitvoert, kan die persoon bijvoorbeeld pijn in de rug krijgen. Daarom is nou goede begeleiding nodig," aldus Vollering. Sportschoolgeld (2) Ook in de regio Leiden is Volle ring alle sportscholen afgegaan. Die scholen die de Haarlemmer graag bij zijn landelijke vereni ging wilde hebben, zijn ook lid geworden. Het gaat hier om Vlietlijn en Zweiland in Leiden, Olympia in Katwijk, Sauna Sport in Warmond en Goede- raad in Voorschoten. Dat zijn volgens de docent, die zelf sportacademie heeft gedaan, de beste, al wil dat nog niet zeggen dat de rest maar wat 'aanklooi- Maar met alleen het lidmaat schap van de BTC, daarmee verdwijnen de vooroordelen te gen sportscholen - tatoeages, dikke nekken en anabolen bij mannen en los gehuppel op muziek voor vrouwen - nog niet. Daarom bedacht Vollering een eerste stap in die positieve richting. Vollering is zelf een fan van Herman van Veen, en de zanger/clown is weer voorzitter van de stichting Colombine die met verschillende acties, waar onder 'een boom voor het le ven' geld inzamelt voor Unicef. Sportschoolgeld (3) Nu bedacht Volering het vol gende. Op de sportscholen wor den naast fitness en krachttrai ning verschillende soorten, mo- Wethouder Steven de Vreeze (welzijn) opende gisteren het nieuwe wegloophuis van de Stichting Crisisopvang Jongeren in de binnenstad. De wel zijnswethouder zei het te betreuren dat het wegloophuis zijn zelfstandigheid zal verliezen. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13