Leiden PTT-baas tijdelijk ontheven uit functie Twintig jaar terreur met dodelijke afloop Celstraf geëist tegen Leidse brandstichter 'Geen acute bedreiging militair tehuis' Kleibrink was verliefd op Leiden Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HENK HOUTAAAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF .11 INCEST met kleindochter werd broers teveel in ja renlange familietragedie FOTOGRAAF Herman Kleibrink, verteller van het 'verhaal van Leiden' in foto's, is overleden NIEUWSLIJN Viertal aangehouden op station De politie heeft gisteravond vier Alphenaren aangehouden op het station. Het viertal had vernielingen aangericht in een trein wagon en enkele klappen uitgedeeld aan personeel van de Spoorwegen. Het NS-personeel probeerde tevergeefs het viertal tegen te houden en schakelde vervolgens de politie in. Het kost te twee agenten veel moeite om de vier in de boeien te slaan. Nadat wat klappen over en weer waren gevallen, konden de vier worden aangehouden. Ze zitten nog vast op het politiebureau. Drie verdachten zijn 19 jaar oud, de ander is 20 jaar. Vakantiespullen gestolen uit auto Een videocamera ter waarde van 5000 gulden, een radio-casset terecorder en een aantal werphengels zijn ontvreemd uit een auto die stond geparkeerd aan de Os en Paardenlaan. De 26-jari- ge eigenaar kwam woensdag thuis na een vakantie. Omdat zijn drie maanden oude baby nogal huilde, besloot hij de auto pas de volgende dag uit te laden, 's Nachts sloegen de auto-krakers echter toe. Kamerbewoner betrapt insluiper De 25-jarige bewoner van een kamer in een huis in de Breestraat heeft gistermiddag een insluiper in de kraag gevat. De verdach te, een 24-jarige Leidenaar, zag rond twee uur kans het huis bin nen te komen. De bewoner overmeesterde hem en waarschuw de de politie. Op het politiebureau bleek dat naar de insluiper werd gezocht omdat hij eerder een diefstal in Leiden heeft ge pleegd. De man heeft volgens de politie nog meer zaken op zijn kerfstok. LEIDEN/DEN HAAG CERBERUS Achttien maanden celstraf, irvan zes voorwaardelijk. Dat werd gisteren bij de Haagse rechtbank geëist tegen een 36- jarige Leidenaar. Hij wordt er verdacht op 5 juni het huis i zijn ex-vriendin aan de Charley Tooropstraat in brand te hebben gestoken. Tegenover de rechtbank bezwoor hij dat hij dat deed omdat hij wilde dat zijn ex-vriendin weer bij hem kwam wonen. Volgens de aanklager is het echter veel aannemelijker dat de Leidenaar het huis in brand heeft gestoken om daarna het geld van de verzekering te kun nen opstrijken. De verdachte is al een aantal jaren verslaafd aan het gokken op paarden en heeft zodoende nogal wat schulden opgebouwd. Hij zou bij de poli tie ook toegegeven hebben dat dat de werkelijke reden was voor zijn daad. Gisteren nam hij die verklaring echter terug. De politie zou hem min of meer hebben gedwongen de verkla ring te ondertekenen, omdat hij dan eerder vrij zou komen. Naast de brandstichting is de Leidenaar ook poging tot het veroorzaken van een ontplof fing ten laste gelegd. Hij zou na het aansteken van de gordijnen een gaspit hebben openge draaid. Volgens de brandweer hing er een duidelijke gaslucht toen ze het pand binnengingen. Voor de rechtbank gaf de man toe de gaspit open te hebben gedraaid. Zodoende wilde hij het laten lijken alsof de brand een ongelukje was. De schade van de brand viel overigens mee: ongeveer zesduizend gul den. De uitspraak is op donderdag 12 september. Directeur Zweekhorst van de Leidse PTT is tijdelijk van zijn functie ontheven. Het hoofdkantoor In Utrecht heeft hiertoe besloten nadat de ondernemingsraad eerder deze maand het vertrouwen in hem heeft opgezegd. „Om ons onderzoek naar de oorzaak van het conflict rustig te laten verlopen is hij voorlopig elders aan het werk," zegt E. van Wageningen van de Utrechtse PTT-directie. CJ. van Leeuwen is als interim-manager aangesteld. lijk bureau uitgevoerd om zo objectief mogelijk te zijn. Maar we hebben daar intern nog geen beslissing over genomen." LEIDEN ERNA STRAATSMA De uitslag van het onderzoek wordt naar verwachting voor 5 oktober gepresenteerd. De vak bonden zullen in samenwerking met de hoofddirectie ook een onderzoek houden, waarvan de resultaten gelijktijdig met het andere rapport bekend worden gemaakt. Voorstellen op basis van de onderzoeken worden met de ondernemingsraad en de bonden besproken. Van Wageningen zegt dat er tussen directie en personeel overeenstemming is bereikt over de te volgen procedure. „Het onderzoek wordt waar schijnlijk door een onafhanke- Het is nog onduidelijk of Zweekhorst na 5 oktober terug keert in Leiden. „Daar is nog niets over te zeggen," aldus Van Wageningen. „Verder kan ik geen toelichting op de zaak ge ven, het is niet de gewoonte van de PTT om over personenen richting pers mededelingen te doen." Oplossing Voor het onlangs geschorste on- dememingsraadslid Aad Koree is inmiddels een oplossing be dacht. De PTT'er, die half au gustus op non-actief werd ge steld nadat hij tegenover de pers over het conflict uit de school klapte, is tijdelijk gesta tioneerd in een Katwijks post kantoor. laap Kleyn van de vakbond CFO, die de belangen van Koree behartigt, zegt dat beide partij en tevreden zijn met deze op lossing. „Het is in goed overleg gebeurd," aldus Kleyn. „Koree wilde de onderzoeken naar de oorzaken van het conflict niet beïnvloeden door zijn aanwe zigheid." De klachten van het PTT-per- soneel vloeien voor een groot deel voort uit een grootscheep se reorganisatie binnen het be drijf. Het personeelsbestand is flink ingekrompen. De werk druk is daardoor zo groot ge worden dat veel werknemers zich ziek hebben gemeld. De di rectie wordt voorts een chao tisch en vrouw-onvriendelijk personeelbeleid verweten. (vervolg van pagina een) DEN HAAG/LEIDEN LOMAN LEEFMANS Twintig jaar terreur van de va der gingen er aan vooraf. Hij dronk, was agressief, mishan delde vrouw en kinderen, had sadistische trekjes, pochte met pistolen waarbij hij een van zijn zoons ooit verwondde en maak te seksueel misbruik van onder meer zijn kleinkinderen. Twee van zijn zoons, een van 30 jaar uit Maastricht en zijn 32-jarige Leidse broer, zochten hem 15 juni van dit jaar op in het woon wagencentrum aan het Trek vaartplein. Na een vechtpartij bleek de 64-jarige vader dusda nige verwondingen te hebben opgelopen dat hij daar aan overleed. Voor de rechtbank hoorden de tientallen meegereisde woonwagenbewoners, agenten en rechtbankleden de tragische geschiedenis van de familie. De zoons hadden er jarenlang on der geleden. Een was min of meer gevlucht naar Maastricht, de ander was in een huis gaan wonen. Toen bleek dat de vader ook nog met zijn 9-jarige klein kind incest had gepleegd, was de maat voor de Maastrichtse zoon vol. Die zoon reed. na nog een te lefoongesprek met zijn vader te hebben gehad, naar Leiden. Daar ging hij eerst naar een dis cotheek aan de Stationsweg. Zijn oudere broer zocht hem daar op. Samen gingen de twee vervolgens naar het Trekvaart- plein. „Ik wilde meegaan want vader luisterde nog wel naar mij. Ik heb tal van keren een pistool uit zijn handen kunnen houden," verklaarde de oudste broer. Viezerik In het woonwagencentrum aan gekomen, ging de jongste eerst bij zijn vader naar binnen onder het uitroepen van: „Viezerik, wat heb je met mijn dochter ge daan." De vader zou hem ver volgens met een hark hebben bedreigd. Toen de oudste, die buiten een plasje stond te doen. glasgerinkel hoorde, liep hij eveneens naar binnen en sa men gooiden ze hun vader op de vloer en schopten en sloegen hem. „Hoe vaak en hoe hard dat weet ik niet meer. Het was in ieder geval veel èn hard, mis schien wel vijftig keer. Ik ging helemaal door het lint," aldus de oudste, een beoefenaar van een Koreaanse vechtsport. De jongste van de twee 'ont waakte' als eerste uit de 'roes van woede' waarin beiden ver keerden en trok zijn broer van de vader af. „Dadelijk slaan we 'm dood," waarschuwde hij nog. De vader ademde nog, maar slechts tot de volgende morgen. „Ik heb er nog nacht merries van." bekende de Leid se zoon. „Hij had voor mij niet dood gehoeven. Ik had hem lie ver voor de rest van zijn leven achter tralies gezien," meende zijn jongere, meer geëmotio neerde broer. Voor officier van justitie Van De 'Emin ^Foundation presenteert: OPEN DAGEN TEVENS TENTOONSTELLING onder de titel Korte lezingen over o.a. de aura. kleur, menselijke ontwikkeling, taal. Voorts o.a. astrologie, tarot lezen, diapresentatie over de tarot. Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden. Toegang 5,-. Kinderopvang aanwezig. Lieshout stond moord met voorbedachte rade als een paal boven water. De twee hadden volgens hem in de discotheek afgesproken dat ze voor eens en voor altijd zouden aftekenen met de vader. Wel wilde Van Lieshout rekening houden met wat er de afgelopen jaren aan vooraf ging en met de uit psy chologische rapporten gebleken lichte vermindering van de toe rekeningsvatbaarheid van beide verdachten. Ontucht Raadsman Moszkowicz jr. vond het betoog van de officier maar van een laag peil: „Hij houdt een verhaal alsof het om een simpele diefstal gaat." In een lange rede met veel citaten en verwijzingen verhaalde Moszkowicz over de traumati sche ervaringen van het tweetal met de wrede vader: „Een man die vlees in de supermarkt ver giftigde, kinderen over glas liet lopen en ontucht pleegde zon der dat de politie kon ingrij pen." Moszkowicz hield vol dat het duo de vader alleen een pak rammel wilde geven. „Als ze hem hadden willen doden dan hadden ze wel een pistool geno men," aldus de raadsman. Volgens Moszkowicz was de hele zaak het gevolg van psychi sche overmacht en hij pleitte voor vrijspraak omdat er zeer bijzondere omstandigheden waren: „De cliënten zijn in feite zelf slachtoffer. Het is een inci dent zonder kans op herhaling. Het feit dat er veel steunbetui gingen van mede-woonwagen bewoners aan het adres van de broers zijn gekomen en dat de crematie van de vader slechts door twee personen en dan nog wel politieagenten is bijge woond, benadrukte volgens Moszkowicz deze bijzondere omstandigheden. Een verzoek tot onmiddellijke vrijlating werd door president van de rechtbank Timmermans van de hand gewezen. De uit spraak volgt op 12 september. i MOOI en LELIJK Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Cees Goekoop, burgemeester Lelijk vind ik de fietsenstalling bij het station. Dat gele ding, dat er een jaar of zes of acht geleden is gekomen. Eigenlijk is het hele stationsplein niet mooi. Het is op dit ogenblik een kaal, unheimisch, winderig, vervelend plein. Ik kom er regelmatig. Nee, ik zet nooit mijn fiets in de stalling want ik ga meestal lopend naar de trein, soms met de bus. Een groot voordeel is wel dat er altijd een heleboel mensen zijn, ar dat is dan ook het enige dat die plek aantrekkelijk maakt. Architectonisch gezien heeft het helemaal geen uitstraling, het straatmeubilair s eveneens beneden elke maat. Gelukkig gaat die fietsenstalling weg, maar ik begrijp niet dat die r ooit is gekomen. Mooi is datgene wat harmonie uitstraalt. Kijk bijvoorbeeld naar de klinkerbestrating rond de Pieterskerk. Die klinkers zijn op zichzelf niet mooi, maar het totaalbeeld is wel prachtig. Ik hou niet alleen van oude gebouwen, ook veel moderne panden vind ik heel acceptabel. Het gebouw van de TRN-groep i het Kanaalpark, bijvoorbeeld. Het allermooiste bestaat niet. Als je alle foto's ziet die de afgelopen maanden in het Leidsch Dagblad hebben gestaan, dan weet je dat er allerhande mooie plekjes in Leiden zijn. Ze hebben allemaal hun eigen charme. Als ik op de Burcht sta en de Hooglandse Kerk zie, dan vind ik dat ook heel mooi. Eigenlijk heb ik drie 'mooiste plekjes'. De Pieterskerk en omgeving, de Hooglandse Kerk en omgeving en de begraafplaats aan de Groenesteeg. Een nostalgisch Het prachtige totaalbeeld van het Pieterskerkplein. LEIDEN/DEN HAAG CERBERUS De Vereniging Oud-Leiden en de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis zijn te vroeg naar de Raad van State gestapt om te trachten via een spoedprocedure het voormalig Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk te redden. Dat bleek donderdag toen de door Oud-Leiden aangespan nen zaak werd behandeld. De gemeente wil de serre en de eetzaal van pand slopen en daar, en in de tuin nieuwbouw uit de grond stampen. De Vereniging eist dat het pand op de monumentenlijst wordt geplaats. Dan is sloop niet meer mogelijk. In de spoedprocedure eiste de vereni- De Vereniging Oud-Leiden en de Stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis menen dat door de plan nen van de gemeente een blij vende verminking van het pand dreigt. Het staat al op de ge meentelijke monumentenlijst, maar door de bouw- en sloop- plannen verzaakt de gemeente volgens beide organisaties haar taak als beschermheer. In het voorjaar hebben de ac tiegroepen al geprobeerd het Koninklijk Militair Invaliden huis op de rijksmonumenten lijst geplaatst te krijgen. Het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur wees dat verzoek van de hand omdat de gemeentelijke monumentenlijst het militair tehuis afdoende zou beschermen. Tegen deze beslis sing zijn beide organisaties eni ge maanden geleden in beroep gegaan bij de Raad van State. Deze heelt tot nu toe nog geen uitspraak gedaan. Nu de ge meente haar bouw- en sloop- plannen gewoon doorzet, is er volgens de vereniging Oud-Lei den en de Stichting Tot Behoud van het Militair Invalidenhuis sprake van een acute bedreiging van het voormalig militair te huis. Met een spoedprocedure bij de Raad van State wilden zij het ministerie dwingen het in 1913 ontworpen pand, in af wachting van de definitieve uit- twee boekjes over Leiden binnen en buiten de singels, 'Hofjes in Leiden' en 'De Leidse Hortus'. „Wellicht had het te maken met mijn werk voor de Sterrewacht, waar ik ook een veranderend stel sel moest registeren," gaf Kleibrink als verklaring. Het zijn foto's van grote historische waarde, in dringende prenten die zelden doen terugverlan gen naar een goede oude tijd. stiltepunt vind ik dat. Een enkele keer ga ik er weieens Die kerken stralen kracht uit, evenwicht. De verhoudingen zijn goed, architectonisch gezien. De andere betekenis van de kerken spreekt me minder aan, ik ben niet gelovig opgevoed. Ja, goed, zet er m; een foto bij van d Pieterskerk én de klinkers. Dat is m Herman Kleibrink, die begin deze week op 81-ja rige leeftijd overleed, werd in Leiden beroemd om de fotoboeken die hij maakte. „Er zijn maar wei nig Leidse boekenkasten waarin geen werk van Kleibrink pronkt," schreef deze krant vorig jaar toen het boek 'Leiden in de jaren '50' verscheen. Dat fotoboek was het laatste van de bestsellers, waarin Kleibrink het leven in Leiden had vastge legd als een chroniqueur. De foto's uit de jaren vijftig tonen een armoedige wereld die nog maar zo kort geleden volledig is verdwenen. Zo is er een prent van talloze kinde ren in de Mirakelsteeg, die hun ouders moeten helpen met het pellen van bonen voor de conser- venfabrieken. „Met die wijken had ik iets. Ik ont moette daar altijd een zekere vriendschappelijk heid, zeg maar Leidse beleefdheid," zei hij vorig jaar in een interview in deze krant. De foto's vertelden Kleibrink 'het verhaal van Lei den', de stad waaraan hij zijn hart had verpand. „Ik fietstè door de stad en dan schoot een beeld door mijn hoofd waarvan ik wist: die moet ik pik ken. Dan dokterde ik uit wanneer ik de plaat zou maken: 's ochtends, of 's avonds en met welk licht. Dikwijls was dat in de morgen, dan kwam het decor het beste uit," zei hij. Vooral het Leiden van na de oorlog heeft hij ge vangen in foto's in een poging de tijd voor altijd vast te grijpen. Kleibrink maakte zo onder meer de fotoboeken 'Leiden, een Hollandse erfenis'. ToverachtJger Kleibrink is altijd een amateur gebleven, die aan vankelijk niet van plan was om de foto's te publi ceren. „Ik deed het voor mij zelf. Ik maakte de dozen open en legde de platen uit op tafel als een kaartspel," zei Kleibrink die in 1931 in Oegstgeest kwam wonen. De in Amsterdam geboren foto graaf was volledig autodidact, die op 6-jarige leef tijd zijn eigen fototoestel maakte met een lens van een kermisartikel en een sigarenkistje. „Ik was verliefd op de zus van een vriendje en wilde een foto van haar maken." In zijn verliefdheid op de stad raakte in de laatste jaren van zijn leven verbitterd door de opkdmst van de auto. „Het ruïneert het stadsaanzicht. De binnenstad is een mooie vrouw in slechte kle ren". zei hij kwaad. Nee. dan wachtte hij liever op de dekmantel van de sneeuw, een veelvoorko mend motief in zijn werk. „Oude steden worden door de sneeuw feeërieker, toverachtiger. De wit te jas past Leiden het best". spraak, alvast op de rijksmonu mentenlijst te plaatsen. De vertegenwoordiger van het ministerie verklaarde giste ren echter dat die acute bedrei ging pas aanwezig is als de ge meente een bouw- en sloopver gunning voor de uitvoering van haar plannen heeft afgegeven. Dat staat de eerstkomende tijd nog niet te gebeuren. Op aan drang van de waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak mr. CJ. van Zeben, heb ben beide organisaties daarop hun verzoek om een voorlopige plaatsing op de rijksmonumen tenlijst ingetrokken. Wel ver klaarden zij een nieuw verzoek in te dienen, zodra de gemeente een bouw- en sloopvergunning heeft afgegeven. Leidse actie tegen wao-plan Lei denaren kunnen op Prinsjes dag met de vakbonden FNV. CNV en MHP ten strijde trekken tegen de wao-plannen van het kabinet. Op 17 september ver trekt om 8.30 uur een gratis bus van molen De Valk naar Rotter dam, waar een manifestatie wordt gehouden. Ludieke ac ties, een groot videoscherm met de troonreden. FNV-vice-voor zitter K. Adelmund en enige duizenden demonstranten moeten de demonstraie enig gewicht geven. Aaanmelden kan op tel. 141296. STADSKABEL DICHT De ge meentelijke afdelingen Belas tingzaken en Stadskabei zijn van vrijdag 30 augustus tot dinsdag 3 september niet be reikbaar in verband met verhui zing naar de Ir. Driessenstraat 1 Het nieuwe telefoonnummer van Belastingzaken is 162777, de Stadskabei is voortaan be reikbaar via tel. 162727. LEIDEN De braderie in de Haarlemmerstraat werd vooral gisteravond behoorlijk druk bezocht. Bij som mige kraampjes stonden dusdanig veel mensen dat de indruk werd gewekt alsof ze de waar weggaven. Een kapper nodigde voorbijgangers uit zich gratis te laten knippen. Veel van dit soort speciale attracties waren er overigens niet. Bij de kraampjes in de Breestraat bleef het erg stil. Vooral aan het begin van de straat stond nauwelijks iets uitgestald. Trouwstoeten konden dan ook gemakkelijk, tussen de stands door, naar het stadhuis rijden. De bussen moesten de hele dag omrijden via Noordeinde, Witte Singel en Zoeterwoudsesingel. foto wim DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11