3 Regio Leiderdorpse markt toch naar Santhorst V:* Nieuw talent fietst zich in beeld bij Zoeterwouds wielrenkampioenschap EK schapendrijven trekt 3000 man naar Vlietland Braderie Leiderdorp 'uitverkocht' Sterrenslag Leiderdorp lijdt onder afzeggers Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIER DE GRAAFF UESBETH B A KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN ZONDER PROTESTEN verwijdert de Zoeterwoudse bevolking ieder jaar de auto's van het parcours van de wiel- renwedstrijden. 'NIET CORRECT' oordeelt de Leiderdorpse CDA-fractievoorzitter A. Roest het optreden van B W bij de mogelijke ver plaatsing van de markt. wfs jt t Actiemoment tijdens het Europees kampioenschap schapendrijven in recreatiegebied Vlietland. foto loek zuyderduin VOORSCHOTEN De schaapherder, of in vakter men de handler, geeft het sein Jen de Border Collie rent met een enorme vaart het grasland over, maakt een boog totdat hij achter het groepje schapen komt, en begint met het drijven. De handier geeft alleen aanwij zingen, de hond doet het werk. De schapen laten zich leiden. De Border Collie moet niet al- :leen de schapen drijven, maar ook het groepje scheiden, waar- !bij hij controle over alle scha pen behoudt. Ten slotte moet de hond dieren binnen een hek drijven, waarna de herder het hek sluit en applaus volgt. En dat gebeurde het afgelo pen weekeinde heel wat keren tijdens het Europees Kam pioenschap Schapendrijven op het recreatiegebied Vlietland tussen Voorschoten en Leids- 'chendam. De Europese kam- pioenschappen schapendrijven J trokken twee dagen lang naar schatting drieduizend mensen naar Vlietland. Vrijdagavond opende burge meester W. F. de Vreeze van Leidschendam de internationa le happening. Ook gaf de Schot se doedelzakbandtoen 'Red Ro se Of Loch Buie' een uniek con cert voor de schapen. Zaterdag, de dag van de kwa lificatiewedstrijden, is de lucht half blauw, half dreigend be wolkt. Af en toe breekt een zon netje door, dan weer vallen er een paar druppels. Jammer voor dit evenement, waarvan het sla gen grotendeels afhankelijk is van het weer. „Tot nu toe valt de opkomst tegen", verklaart woordvoerster Ellen Rupert. „Het weer werkt niet zo mee, maar het is beter dan dat het bloedheet zou zijn", voegt ze optimistisch toe. Voor de lunchpauze, de wed strijden zijn al om half acht 's morgens begonnen, hebben 20 van de 38 deelnemers hun kun sten kunnen tonen. Het hoogste aantal behaalde punten is 81 voor een Franse deelnemer, het laagste 48 voor een Nederlan der, spijtig voor onze nationale trots. Van de vijf eerder gehou den Europees Kampioenschap pen, won vijf keer een Franse deelnemer, één keer een Neder landse. Voot sommige bezoe kers zijn de kwaliteitsverschillen niet zo duidelijk: „Ik heb er drie gezien, en ik vond ze allemaal Zeven landen Op het terrein voor het wed- strijdveld zijn behalve veel mensen ook veel honden. Voor het grootste deel Border Collies, maar ook is af en toe een Af ghaanse Windhond, een poedel, of een ander ras te zien. In to taal zijn 260 schapen van Noord-Holland naar Vlietland vervoerd. Dat gebeurde in een truck met een driedeks-opleg- ger. De volgende herder en hond komen alweer aanlopen, dat gaat door tot het eind van de middag. Zondag zouden de twaalf hoogst geëindigde hon den uitkomen in de finale. De Fransman Pascal Cacheux is met Droopy met de hoogste eer gaan strijken. Tweede werd Tjisse Terpstra met Boy uit Hooghalen en derde Johan de Jonge Max uit Leek. Het Europees Kampioenschap Schapendrijven wordt dit jaar voor de zevende keer gehouden en er doen zeven landen aan mee. Het land waar de sport van oorsprong vindt, Engeland, kan evenals Ierland en Scan dinavië niet meedoen, omdat die landen strenge quarantaine bepalingen hebben voor in- en uitgevoerde dieren. In de tent Door het wisselvallige weer zijn de randevenementen 'soms meer in trek dan de sport waar het allemaal om draait. „Ik heb vanmorgen haast niets gezien, ik heb in de tent gezeten", ver telt een bezoeker. In de grote blauw-witte tent is van alles te doen. Een vrouw demonstreert hoe een schaap wordt geschoren: het dier ligt angstvallig stil als het wordt be roofd van zijn wol. De scheer- ster geeft uitleg en beantwoord vragen van mensen die in rijen om het gebeuren heen staan. Even verderop kan iedereen zijn huisdier laten keuren; een klein hondje wordt vastgehou den door twee vrouwen, terwijl de derde zorgvuldig in de ogen en oren van het dier kijkt. Het hondje stribbelt wat tegen, maar laat het onderzoek toch maar over zich heen komen. Aan het eind van het festijn werden alle schapen weer in de vrachtauto's gedreven door de drie beste drijvers en honden. Volgens Ellen Rupert gebeurde dat op „zeer spectaculaire wij ze." „Het publiek heeft daar enorm van genoten." De braderie trok afgelopen zaterdag duizenden 'oud' Leiderdorp. foto hielco kuipers De twaalfde braderie in de Lei derdorpse Hoofdstraat is afgelo pen zaterdag, de regen ten spijt,, goed bezocht. Brak er 's och tends een paar maal paniek on der bezoekers en standhouders bij het uitbreken van enkele stortbuien, de rest van de dag bleef droog. En stroomden de bezoekers toe. Die opsteker kon men wel ge bruiken, want vorig jaar trok de braderie de helft minder men sen dan gebruikelijk vanwege het slechte weer. Daardoor haakten deelnemers, maar ook bezoekers af. Waarna organisa tor C. Bos verklaarde veel ge leerd te hebben voor de komen de jaren. Meer muziek zou er komen, beloofde hij, en de Lei derdorpse verenigingen zouden worden uitgenodigd om voort aan een presentatie te verzor gen. Muziek was er inderdaad, maar van het verenigingsleven was nog geen spoor te beken nen. Desondanks was de brade rie 'uitverkocht'. Zonder te ad verteren bleek Bos erin geslaagd te zijn om alle stands van be manning te voorzien. De braderie werd lange tijd 'omstreden' genoemd omdat de gemeente Leiderdorp er aan vankelijk geen toestemming voor gaf. Het verkeer zou er vol gens burgemeester en wethou ders teveel door worden opge houden. Volgens organisator C. Bos was het verbod "opnieuw een teken dat de gemeente het oude dorp boycot. Die braderie is maar één keer per jaar". Bos liet het er niet bij zitten en stapte naar de plaatselijke commissie beroep- en bezwaar schriften. Die stelde de Leider dorper in het gelijk. „Wat is er nou op tegen om die braderie te houden, als er nog nooit ie mand heeft gezegd dat de door gang ernstig wordt belemmerd? Het is toch een gezellige boel?", aldus commissievoorzitter Oli vier tijdens de zitting. En dat bleek afgelopen zater dag wel weer. Werkgroepen moeten voor december zekerheid geven De Leiderdorpse weekmarkt wordt naar alle waarschijn lijkheid toch verplaatst naar winkelcentrum Santhorst. De marktbeheerscommissie stelt morgenavond twee werkgroepen in, die moeten bestuderen wat de prakti sche mogelijkheden zijn van een verhuizing naar de Van Diepeningenlaan en het behoud van een mini-markt van ongeveer twaalf kramen op de Hoofdstraat. Voor decem ber willen burgemeester en wethouders zekerheid heb ben over de toekomst van de markt. lhdfroroip likreth ruitink dat dat uitgangspunt tegen de huidige situatie aanhouden, gaat het niet meer op. Wij vin den dat er alle aanleiding is om die werkgroepen in te stellen. De bevindingen daarvan gaan vóór december naar het college, daarna kunnen we naar de raad om te beslissen over de toe komst van de markt." CDA-fractievoorzitter A. Roest noemt de instelling van de werkgroepen 'verbazingwek- Met de instelling van de twee werkgroepen volgt het college het advies van de Kamer van Koophandel, die eerder dit jaar de problematiek van de markt op de Hoofdstraat onderzocht. Volgens de Kamer moet de weekmarkt na verplaatsing wor den uitgebreid tot een dagmarkt van zestig kramen. Daarnaast zou een mini-markt op de Hoofdstraat moeten voorzien in de behoefte van het vergrijsde Oude Dorp. „Het uitgangspunt van de weekmarkt is dat de markt een goede voorziening moet zijn, die is gekoppeld aan het cen trum van Leiderdorp," aldus wethouder C. Huigen. „Als we kend'. „Dit is niet de juiste gang van zaken. Het college heeft be loofd om vlak na de vakantie de bevindingen eerst aan de raad te melden, maar hiervan weet ik niets. Hoe dan ook, in ons par tijprogramma staat dat de markt in het Oude Dorp moet blijven en daar blijf ik bij. Het college is wat tegendraads als ze die werkgroepen instelt; ik vind dat niet correct," aldus Roest. Volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaarts wordt een verhui zing van de markt naar Santhorst pas bespreekbaar als er 'harde garanties' komen voor een goede mini-markt in het Oudi Dorp. „Het Oude Dorp vergriist en de markt is daar het enigt wekelijkse uitstapje. Je loopt het risico dat je het enige aspect weghaalt dat het Oude Dorp leefbaar houdt. Ik vraag me af of dat verstandig is." Behalve dat werkgroepen die zich over de markt buigen, wordt er gekeken naar de verbe tering van het Oude Dorp, meldt wethouder Huigen. „De koopvoorzieningen gaan daar achteruit en we moeten kijken hoe we het klimaat aantrekke lijk kunnen maken en houden. We willen opnieuw in discussie over de herinrichting van het Kerkplein, waar een soort gezel ligheids- en evenementenplein tje kan komen. Daarop zou dan ook de mini-markt een plaats kunnen krijgen." WARMOND De 'priksurfwed- strijden' van de jubilerende War- mondse Usdub trokken afgelo pen zondag bijna 1000 bezoe kers. Deze zagen ruim 90 deelne mers in diverse categorieën 'priksurfen' in actie komen om het 100-jarig bestaan van de club luister bij te zetten. De sport is een uitvinding van bestuursleden van de Warmond- se Usdub: op een surfplank wordt een prikslee gebonden. De deelnemers moeten vervolgens zo snel mogelijk een parcours af leggen door zich met prikstokken op de bodem af te zetten. Daar toe was de afgelopen dagen de ijsbaan, achter de Dekker-hallen, onder water gezet. De club heeft inmiddels patent op haar uitvin ding aangevraagd. Het startschot werd zaterdag gegeven door de Warmondse oud-gemeentesecretaris Zoete melk. Burgemeester Van der Wel maakte samen met voorzitter Kool een rondje op de plank. Aan het slot van de dag werd bijna het voltallige ijsdub-bestuur het water in gekieperd. Het was de bedoeling dat ook de burge meester te water zou gaan. „Daar hebben we maar van af gezien, omdat ze geen droge kle ren bij zich had", verklaart een bestuurslid. FOTO HIELCO KUIPERS K „Als wethouder leer je wel om op randjes te lopen," roept CDA-wet- houder C. Kemer terwijl ze op een met groene zeep ingesmeerde balk balanceert. foto hielco kuipers Wat zaterdag op het deelne mersveld overbleef, waren rui- tervereniging Liethorp, Schiet vereniging de Vrijheid, de volks tuinvereniging De Bloemhof, een team van de Groenvoorzie ning en een verzameling van wethouders, raadsleden en ambtenaren in het gemeente team. De Leiderdorpse verenigingsle den hadden werkelijk overal spierpijn, de dag na de negende jaarlijkse Sterrenslag, zaterdag op sportterrein de Bloemerd. De vier verenigingen en het ene gemeente-team hadden dan ook wel uitputtende spelen voor elkaar verzonnen. Bagger scheppen uit een slootje en daar bij voorkeur van de toe schouwers ook invallen of paardepoep versjouwen in een kruiwagen, ze hadden werkelijk hun best gedaan. Negen teams zouden zater dag tegen elkaar in het strijd perk treden. Op het laatste mo ment lieten hockeyclub Alecto. de EHBO en de korfballers van Velocitas het echter afweten. Ook voetbalvereniging RCL die zaterdag een open dag hield in verband met het 65-jarig be staan, zegde af. Hetgeen de no dige teleurstelling teweegbracht bij de overblijvers, vooral omdat de meeste afzeggers geen 'ech te' reden hadden. Wat, behalve voor de sportievelingen, voor de organisatie eveneens vervelend is. Men hoopt dat de Sterrenslag uitgroeit tot een 'echt' jaarlijks Leiderdorps evenement, maar dat wordt op deze manier wel bemoeilijkt. Weinig publiek De bedoeling van de Sterrenslag is simpel. Elk deelnemend team bedacht een spel voor zichzelf en de tegenstanders; negen spe len hadden er moeten zijn. Door het afvallen van vier ver enigingen dunde het spelers- veld echter danig uit. Op het uitgestrekte sportcomplex De Bloemerd verloren de verschil lende teams elkaar dan ook vol ledig uit het oog. De competitie bleek alleen uit de aanwezig heid van een stopwatch; van zweterige sprintjes en een luid ruchtig aanmoedigend publiek was geen sprake.... Volkstuinvereniging Bloem hof zou uiteindelijk als overwin naar uil de bus komen. Op de voet gevolgd door schietvereni ging De Vrijheid. Een 'eervolle' derde plaats was voor het team van de gemeente Leiderdorp weggelegd. BERICHTEN EEN MEDEWERKER van de Wassenaarse camping Duinrell en een 17-jarige Duitse cam- pinggast liepen zaterdagavond een paar flinke klappen op. On geveer 15 Haagse jongeren vie len rond elf uur gasten lastig en vernielden tenten van Duitsers. De politie heeft de daders niet kunnen arresteren, 'maar we ken', aldus een woordvoerder. ONBEKENDEN HEBBEN in de nacht van zaterdag op zon dag geprobeerd om acht auto's open te breken in Wassenaar zuid. In twee gevallen werden de autoradio en een aantal cas settes gestolen, maar bij de meeste auto's kwam men niet verder dan een poging. DF. POLITIE VAN WASSE NAAR heeft zaterdagmorgen om ongeveer zeven uur een 35- jarige inwoner van Den Haag aangehouden in een bar/res taurant aan de plaatselijke Schouwweg. De verslaafde man. een bekende van de politie, werd aangehouden in het bezit van wat muntgeld dat hij uit een kassa had geroofd. Buren waarschuwden de politie toen zij gerommel in het pand hoor den. Herman de Jong meest 'complete' renner Man trekt mes en ramt paal VOORSCHOTEN ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De Zoeterwoudse wielerkam pioen bij de heren senioren heet dit jaar Herman de Jong. Hij bleek afgelopen weekeinde de meest complete renner te zijn tijdens de wielerkampioen schappen, die jongerenvereni ging Utopia voor de veertiende keer organiseerde. Vrijdagavond moesten de deelnemers een tijdrit over 11,4 kilometer rijden. Gisterochtend volgde een sprint over 300 me ter en gistermiddag was er het criterium voor de senioren over ruim 56 kilometer. Laatstge noemd onderdeel is het meest spectaculaire en trekt dan ook traditiegetrouw veel publiek. Tot de laatste meters was deze race erg spannend omdat kort voor het einde drie aan het pe loton ontsnapte renners aan el kaar gewaagd waren. Twee van fien, Kees de Goede en Herman de Jong, dachten echter een ronde te vroeg dat ze voor de overwinning moesten sprinten. Toen klonk pas de bel voor de laatste ronde en waren hun beste krachten weg. De derde vluchter, Dennis van der Berg, profiteerde hiervan en werd de winnaar. „Eigenlijk is wielrennen een rotsport", oor deelde hij na afloop, „want dank zij de fouten van je con currenten win je. Aan de andere kant heb ik nu eens geluk ge had." Nieuw bloed Behalve senioren deden ook ju nioren, vrouwen en veteranen mee aan de wedstrijden. De enige voorwaarde was dat ze al lemaal Zoeterwoudenaar moe ten zijn.Voor het plaatselijke wielrengebeuren was het ver heugend te zien dat er vrij veel 'nieuw bloed' is bijgekomen. De strijd gaat niet alleen meer tus sen mannen van 30 jaar en veel ouder: bij de senioren waren vier nieuwelingen aan het werk te zien, bij de junioren zes en bij de dames vier. Het overgrote deel is afkomstig uit de schaats trainingsgroep. Nieuw dit jaar bij de Zoeter woudse kampioenschappen is dat enkele bedrijven een ploegje renners in kledij hebben gesto ken met natuurlijk de firma naam erop. Ook hierdoor komt er meer leven in het plaatselijk wielrennen. Onwillekeurig ont staat er een zekere ploegen-ri- valiteit die de wedstrijden aan trekkelijk maakt. Klasse apart Een klasse apart was bij de da mes Jolanda Straathof. Zij won alle onderdelen en bleef daar door vele punten voor op haar concurrenten. Dit kampioen schap is het laatste wielerevene- ment in het Zoeterwoudse fiets- seizoen. Dat seizoen begint in december met een veldrit, er zijn zes knakenraces, er is de ploegentijdrit en de Ronde van Zoeterwoude. Het 'uithuilen' van dit seizoen vond gisteravond plaats in Don Bosco. Daar werden ook de winnaars bekend gemaakt van het Superprestige-klassement. Voor dit klassement tellen alle wielerevenementen van het sei zoen mee. Zelfs het uitrijden van een wedstrijd levert punten op. De winnaar hiervan was ook nu weer Kees de Goede. Hij ver overde de wisselbeker definitief, omdat hij voor de derde achter eenvolgende keer triomfeerde. Opvallend is steeds weer de medewerking van de Zoeter woudse bevolking. Per slot van rekening is een groot deel van het dorp weer eens afgesloten tijdens de wedstrijden. Toch zijn er geen protesten en ieder een voldoet aan het verzoek om de auto's van het parcours te verwijderen. De uitslagen: SENIOREN: 1. Kees de Goede, 2. Dennis v.d. Berg. 3. Herman de Jong JU NIOREN: 1. Fred Straathof, 2. Dennis van Kapel, 3. Claus-Pe ter Turk. DAMES: 1. Jolanda Straathof. 2. Irene Hilgersom. 3. Judith Straathof. VETERANEN: 1. Theo van Klink. 2. Cock v.d. Hulst, 3. Theo van Leeuwen. Een 23-jarige Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag met een mes bedreigd en gewond ge raakt aan zijn hand. Het mes werd om ongeveer half drie ge trokken door een 28-jarige in woner van Koudekerk, toen de twee in de plaatselijke Voor straat ruzie kregen. De Voor schotenaar raakte gewond toen hij het mes probeerde te grij pen. De Koudekerker werd even later door de politie aangehou den in het Frans Halsplantsoen. In de Voorstraat was hij met zijn auto tegen een paal opgereden, vermoedelijk onder invloed van alcohol. Zijn gehavende auto trok de aandacht van surveille rende agenten. Kort daarna bleek dat de man ook betrokken bij de steekpartij. F.EN AUTO MET VIER INZIT TENDEN is gisternacht over de kop geslagen op de Van de Mor telstraat in Noordwijk. Twee van de vier Haagse inzittenden liepen lichte verwondingen op. De bestuurder had volgens de politic te veel gedronken. I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9