Leiden Plantarium breekt records Reddingsbrigade helpt brandweerkorpsen regio Kaartverkoop VW verloopt kalm Leiden in het geweer tegen Bakker Bart Oorzaak gasontploffing lek in slang van gasfles Buiten via begraafplaats nu crematorium Rhijnhof TIJD VM TOEN Waandag 20 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: SIMON DE GRAAF 6 Kwekersbeurs steeds internationaler BOSKOOP/HAZERSWOUPE Met iets meer dan 16.000 be zoekers in vier dagen brak de boomkwekersvakbeurs Planta rium '91 deze week in Boskoop ruimschoots het record van vo rig jaar. „Plantarium is hard op weg hèt middelpunt van de Eu ropese boomkwekerij te wor den", vertelt de opgetogen pr- medewerker jhr. Frank van Suchtelen van de stichting Vak beurs voor de Boomkwekerij. Al op de eerste dag verwelkomde de beurs bezoekers uit liefst dertig verschillende landen. En ook dat was een record. Een recordaantal bezoekers, een recordaantal deelnemers, een recordaantal buitenlandse deelnemers: Plantarium beleef de een topjaar. Van de 180 be drijven die hun produkten ten toonstelden, kwamen er bij de negende editie van de beurs twintig uit het buitenland: uit Engeland en Schotland, Duits land, Italië, Frankrijk, België en Denemarken. Bezoekers kwa men uit landen als Japan, IJs land, Burkina Fasso, Israël en de Verenigde Staten. Van Suchtelen verwacht dat die ontwikkeling naar een inter nationale vakbeurs alleen maar verder gaat. Dit jaar was er een grote belangstelling uit oost-Eu- ropese landen. Van Suchtelen weet bijna zeker, dat bedrijven uit die landen volgend jaar ook een stand hebben op Plantari um. De consument, die zaterdag en zondag welkom was op 's werelds grootste boomkwekers- beurs, had vooral belangstelling voor de presentatie van vier ho veniersbedrijven, die in de eve nementenhal informatie gaven over tuininrichting en grond monsters analyseerden. Veel bezoekers namen een plantje mee naar huis van de planten- markt op het plein aan de Hoogeveenseweg. Rondrit van old-timers door regio en Noordwijk NOORDWUK Met een half uur vertraging het tijdschema was te krap be meten trokken zaterdagmid dag zo'n zestig automobielen van voor 1940 over de Noord - wijkse Koningin Wilhelmina Boulevard. Ze namen ter gele genheid van '125 jaar badplaats' deel aan de Traditierit van de Pionier-Automobielen Club (PAC), die in de jaren zeventig voor het laatst de badplaats als start- of finishplaats kende. In de vroege ochtenduren vertrokken de wagens bij Huis ter Duin voor een rondrit door de provincie Zuid-Holland. La ter in de middag verzamelden de automobilisten zich op het Wantveld. Onder grote belang stelling van toevallige passanten werden de old-timers daar in gereedheid gebracht voor de af sluitende rit over de boulevard. Als het aan T. van Wijk, vice- president van PAC, ligt zal Noordwijk in de toekomst weer vaker worden aangedaan. De laatste jaren was de plaats ge meden vanwege de drukte. Des ondanks noemt Van Wijk deze tijd van het jaar gunstig. „Wij houden van Noordwijk en Noordwijk houdt van ons. We hopen daarom vaak terug te ko men. In deze periode kan het Zo'n zestig oude automobilen deden de rondrit. foto hielco kuipers AGENDA Geen chaotische taferelen dit keer voor de deur van de Leidse VW. Het volgnummersysteem van de Leidse VW heeft afgelopen zaterdag zijn vruchten afgewor pen. De voorverkoop van kaar ten voor de concerten van de Amerikaanse popzanger Lenny Kravitz is rustig verlopen. De VW haalde het systeem weer van stal nadat de voorverkoop voor New Kids on the Block, en kele maanden geleden, 's nachts had geleid tot chaotische taferelen. Ruziënde fans ver drongen elkaar toen voor de deur van het kantoor, op jacht naar een van de schaarse kaar ten. De VW pakte het deze keer anders aan. Popliefhebbers konden ■'orige week al een volg- nummertje trekken, met het tijdstip waarop ze de kaartjes zaterdagochtend konden opha len. Toen het kantoor zaterdag om 9.00 uur open ging, stond er een rij van ongeveer 30 mensen die rustig naar binnenliepen en een half uur later allemaal wa ren geholpen. In het volgende 'tijdsblok' werden zij afgelost door een ongeveer even grote en even rustige groep. Directeur C. Hugens van de VW benadrukt dat het geen nieuw systeem is. „We hebben het in het verleden al vaker toe gepast. Het is een goede metho de, die echter een nadeel kent. Het is vrij omslachtig, want mensen moeten twee keer ko- Nieuw initiatief NRB De Noordwijkse Reddingsbrigade wil met haar duikteam in de toekomst de brandweerkopen in de regio gaan bijstaan bij reddingsoperaties in de binnenwateren. In het najaar worden bespre kingen gevoerd over een mogelijk samenwer kingsverband. De leiding van de Noordwijkse brandweer gaat binnenkort de Regionale Brand weer Rijnland polsen of er zaken te doen zijn met de reddingsbrigade. Volgens D. van Kampen van de NRB zou de steun van zijn organisatie voor de brandweer gro te voordelen bieden. Het duikteam van de brand weer mag bijvoorbeeld niet dieper dan tien meter het water in, terwijl de duikers van de reddings brigade de papieren hebben om tot veertig meter diepte te duiken als ze hun opleiding hebben vol tooid. „We hebben straks zestien goed opgeleide duikers", aldus Van Kampen. men. De kaartverkoop duurt op deze manier ook langer dan normaal. We moeten dus goed weten wanneer we het systeem toepassen. De vorige keer, bij New Kids on the Block, is dat niet goed gedaan. Een uitzon dering, want meestal schatten de VW-medewerkers de zaak uitstekend in." Overigens had de VW deze keer het zekere voor het onze kere genomen, zo blijkt uit de woorden van Hugens. „Ons kantoor bevindt zich op een heel kwetsbaar punt. We kon den het ons niet nog een keer nachtelijke toestanden veroor loven. Dan hadden we vreselijk trammelant gekregen met de omwonenden." Commandant J.J. Pesschier van de Noordwijkse brandweer meent dat mogelijke samenwerldng met het duikteam van de reddingsbrigade inte ressant kan zijn voor de regionale brandweer. „Wij kunnen het als Noordwijkse brandweer niet zomaar regelen, dat moet via de regionale leiding. In Noordwijk hebben we weinig binnenwater. De brandweer in Leiden is nu overigens het enige korps dat over een duikteam beschikt en er zijn operaties denkbaar waarbij deze duikers de assis tentie van het duikteam van de reddingsbrigade zouden kunnen gebruiken." Voor het tot een daadwerkelijk samenwerkings verband komt, moet er nog wel veel worden gere geld, meent Pesschier. „Ik kan nu nog niet over zien of de duikers voldoende toegerust zijn voor het brandweerwede. Zoekacties onder water naar drenkelingen en reddingsacties, daar moeten ze wel toe in staat zijn." MAANDAG 26 AUGUSTUS Leiderdorp Raadsvergadering op het ge meentehuis, aanvang 20.00 Lisse Zomer-bridge-drive door BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Zoeterwoude Start zwemvierdaagse in zwembad Haasbroek, aanvang 18.00 uur. DINSDAG 27 AUGUSTUS Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 Leiden Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf VW, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Noordwijk Vergadering van de Gemeente raad in het Gemeentehuis aan de Voorstraat,, aanvang 20.00 uur. Oranjefeesten Noordwijk-Bin- nen, aanvang 16.00 uur op het parkeerterrein tussen de Kerk straat en de R.K. Kerk. Prestatieloop over plm. 2,5 km voor jongens en meisjes (ook voor niet Noordwijkers), start om 19.30 uur bij Dorpshuis "De Kuip". Prestatieloop over plm. 8 km voor dames en heren (ook niet Noordwijkers), inschrijven van af 19.30 uur in "De Kuip". Opnamen van het tv-program- ma G'OUD EN NIEUW in Hotel Oranje, aanvang 19.00 uur. Historische rondwandeling, start vanaf het Raadhuis in de Voorstraat om 19.30 uur. Noordwijkerhout Vergadering en postzegelvei- ling van de Postzegelvereni ging in de Schelft, aanvang 20.30 uur. BIJ EEN BRAND in het Gor- laeus-laboratorium aan de Was- senaarseweg in Leiden is zater dagochtend een klein gedeelte van de achtste verdieping uitge brand. Vermoedelijk was kort sluiting in een koelkast de oor zaak van de brand. Een daar naast staande zuurkast is even eens uitgebrand. De brandweer was snel ter plekke dank zij de automatische brandmelder in het gebouw. ling tweede klasse graven en weer verder bij die voor de der de en vierde klasse. Bezichtiging De officiële opening had plaats op 17 mei 1910, waarna de nieuwe begraafplaats een week open was ter bezichtiging. De eerste teraardebestelling ge schiedde op 23 mei 1910. De belangstelling daarbij was zeer groot. Het grote rijwielrek bij de ingang kon alle fietsen niet eens bergen. Die belangstelling werd niet alleen gewekt door het feit dat het de eerste begrafenis op de nieuwe begraafplaats was, maar ook omdat die eerste do de een jonge man in de kracht van zijn leven was, een militair onder bijzondere omstandighe den overleden. Een fouragewa- gen was bij de Doelenkazeme te water geraakt. Deze werd be stuurd door de stukrijder eerste klasse Sehr, een uit Amsterdam afkomstige vrijwilliger. Deze man had door zijn onvrijwillig De gemeente gaat een 'nieuwe procedure' starten tegen Bakker Bart op de Haarlemmerstraat. De Raad van State (RvS) besliste onlangs op voornamelijk forme le gronden dat de bakker zijn deuren niet hoefde te sluiten. De uitspraak ging voorbij aan de milieuvoorschriften die voor de gemeente de aanleiding wa ren om de bakker te willen slui ten. Volgens J. Vellekoop van de afdeling milieu van de gemeen te zal geen verzet tegen uit spraak van de Raad van State worden aangetekend: „Maar omdat we denken dat de klach ten van de omwonenden te recht zijn, zullen we een nieuwe procedure starten. Dus met die uitspraak is de kous nog niet af. De Raad van State gaat bij voor beeld niet in op de geluidsover last," aldus Vellekoop. Wel wordt er gesproken over de stank. Volgens de RvS-uit- spraak is het niet duidelijk of de geur door het plafond, of bui tenom, via de open pui gaat. Volgens Vellekoop maakt dat niet uit. In beide gevallen is het ongeoorloofd. De bewoners boven de winkel hebben geschokt gereageerd op de uitspraak van de RvS. Zij zijn vooral teleurgesteld in het feit dat alleen op formaliteiten is gelet èn niet op de inhoudelijke kant van de overlast. waaraan hij was overleden. Hij s dus de eerste die op deze nog maagdelijke dodenakker ten grave werd gedragen. De begrafenis had met militaire eer plaats. De lijkkoets met twee volgkoetsen hielden halt voor het oude landhuis. Daarvan daan werd de kist door enige militairen langs de zacht glooi ende helling naar de afdeling tweede klasse gedragen. Toen de kist in de groeve was neerge laten, werden tien schoten ge lost over het graf en daarna tien in het graf. De kapitein der veld artillerie, M.C. van der Hoog, hield een korte toespraak, waar- a zijn vrienden een schopje aarde op de kist wierpen en ten slotte een broer van de overle dene dankte voor de laatste eer, aan de dode bewezen. Met langzame pas schreden de mili tairen heen en de talrijke bur gers volgden. Aan de ingang stond reeds een tweede lijkstoet klaar. INGRID MOERMAN HAZERSWOUDE-RUNDUK vlam. Beiden raakten licht ge wond. De buren van het echtpaar kwamen op het geluid af en zorgden voor de gewonden door hen flink nat te houden in afwachting van een ambulance. Het echtpaar is met brandwon den naar het St. Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp vervoerd. Technisch onderzoek heeft uit gewezen, dat de gasfles niet goed afgesloten was. Er zat een lek in de verbinding met het soldeerapparaat, waardoor het gas ontsnapte. Nog onbekend is hoe groot de schade is aan de woning. Een lek in een slang van een gasfles is de vermoedelijke oor zaak van de gasonploffing vrij dagavond aan het Jupiterplein in Hazerswoude. Een echtpaar, 30 en 33 jaar oud, raakte daarbij gewond. De vrouw, die als hobby sie raden maakt, was op de zolder aan het solderen. Terwijl zij even beneden koffie was gaan drinken, hoorde zij plots een sissend geluid. Daarop rende het echtpaar naar boven. Hal verwege de zoldertrap hoorden zij een knal en zagen een steek- TWEE BEWONERS van verzorgingstehuis Solglytt aan het Plant soen in Leiden zijn vannacht geëvacueerd. Door een kleine brand in het gebouw ontstond een enorme rookontwikkeling. Een gedeel telijke ontruiming van het pand was daardoor noodzakelijk. Met een poederblusser is het vuur gedoofd. Op 7 augustus 1991 had de eerste cre matie op de tot dan toe louter begraafplaats Rhijn- hof plaats. Reden om eens terug te gaan naar de geschiedenis van deze buitenplaats aan de Rijn. Het landgoed werd voor het eerst vermeld in 1715, onder de naam Dubbelhof, toen Jacob Le Beuf eigenaar werd van het huis, een boomgaard, warmoes- land en plantages. De plantages liet Le Beuf verleggen, de hui zen aan de Rijn werden verbe terd door de aanbouw van een koepel. In 1729 kocht Willem Mylius de buitenplaats, het jaar daarop werden de huizen verbouwd en de gehele bezitting kreeg de naam Rhijnhof. Na mr. Anthony d'Ailly (1749) werd Hendrik van Sandijk in 1759 de trotse bezit ter, die Rhijnhof in de jaren 1774-1775 door de Amsterdam se architect Johan Samuel Cie- utz ingrijpend liet verbouwen. Uit deze tijd dateert het huis, zoals we dat nu nog kennen, met de uitgebouwde koepelka mer aan de Rijn. Via mr. D.C. Gevers van Ende geest, Andries Stadnitski, Ba rend Kopersmit en Johannes Ig natius van Wensen kwam het buiten in 1871 in het bezit van Anna Maria Gesina Cock. Haar broer, de advocaat Con- raad Cock, trad als haar ge machtigde op en kocht voor 33.400 gulden de buitenplaats Rhijnhof mèt 'kapitaal Huis, Schuur, Schuitenhuis, Koets huis met Stalling, Koetsiers en tuinmanswoning, Wandel plaats, broeituin met perzikken- kast, druivenbak en bloemen- bak, Steenen kistingen alsmede het houtgewas aan beide zijden van den Hoogen Morschweg, voorts de Overplaats van het ge melde Buitenverblijf met op gaand Geboomte en hakhout, heesters en grooten vischrijken vijver, benevens het houtgewas aan beide zijden van den Straat weg op Haarlem, wijders een overeenstemming met de wens van mr. Cock waren er geen bloemen of kransen en werden er geen toespraken gehouden. Op 18 november 1908 stond in het Leidsch Dagblad: 'Met ban ge vreeze werd het tijdstip tege moet gezien, waarop de buiten plaats van wijlen mr. C. Cock zou worden verkocht. De open bare verkooping was reeds in het verschiet gesteld en of schoon niet zoo onder den rook van de stad liggende als Ende geest en Rhijngeest, waarvan de slooping een onherstelbaar ver lies zou zijn geweest, toch maakt het huis bij het Haagsche Schouw aan het water gelegen zoodanig effect met de omge ving, dat een slooping dier ter reinen ook door de wandelende en fietsende Leidenaars met leedwezen zou worden aan schouwd. Te boven echter zijn wij deze vrees! Evenals alle an dere onroerende goederen zooveel mogelijk ondershands en niet publiek worden ver kocht, zoo is ook deze buiten plaats verkocht en in goede handen gekomen. Al is de be stemming, die eraan zal worden gegeven sinistre, dat het huis en geboomte blijven is ons al vol- dbende. De Nederduitsch Her vormde Gemeente, alhier, heeft het gekocht om deze plaats in te richten tot een begraafplaats. En wij twijfelen niet of de aan leg daarvan zal, onder leiding van den bouwkundig adviseur der Gemeente-Commissie zóódanig geschieden, dat deze plaats zal worden het rustig, lieflijk oord, zooals wij dat juist van een doodenakker zoo gaar ne zien.' Voor 48.400 werd het College van Kerkvoogden der Nederlands Hervormde eige naar van Rhijnhof, met de be paling dat tuinbaas Beekman tot 1 mei 1909 gratis het tuin manshuis mocht blijven bewo nen. Intussen werd hard ge werkt om het buiten gereed te maken als begraafplaats. Het herenhuis werd ingericht tot wachtkamer en ruimte waar bij guur en ongunstig weder' de toespraken konden worden ge houden. Verder kwamen op het terrein de woningen van de op zichter, de tuinman en ander personeel, rustbanken en in het geboomte verscholen de onmis bare urinoirs.' Vlak voor de bre de deuren lag de as van de weg aan de overkant die naar de ei genlijke begraafplaats voerde. Aan weerszijden bevonden zich de graven, eerst gemetselde koopgraven en de eerste klasse huurgraven. In de richting van de vijver kwam men bij de afde- Op 17 mei 1910 ging de nieuwe Leidse be graafplaats Rhijnhof open en konden be langstellenden er ge durende een week een kijkje nemen. Sinds deze maand wordt er ook gecremeerd, z» ar chieffoto uitgestrekten Moes en Vruch- tentuin met Schuttingen en groote Schuur, alsook hét hout gewas aan de eene zijde van den Hoogen Morschweg, nog een hoekje grond met daarop staande Volière en verdèr ge timmerte'. Vrees te boven Conraad Cock woonde met zijn zusters Bertha Judith Helena en Anna Maria Gesina op Rapen burg 48, maar bracht de zomers op Rhijnhof door. Na de dood van zijn zusters in 1896 en 1902 was hij, afgezien van het dienst personeel, de enige bewoner van beide bezittingen. Op 9 mei 1908 overleed Con raad Cock op de leeftijd van 80 jaar. Enkele dagen later, 13 mei, werd zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats aan de Groenesteeg in het familiegraf bijgezet. Een kleine groep vrien den. onder wie de hoogleraren Blok en Van der Vlugt, ds. Briët en enkele raadsleden bewezen de overledene de laatste eer. In

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6