Erkenning voor Baltische staten BuiTENLAJSfD G-7 oneens over hulp Geheime video Krim We kunnen alles kapot maken 'Gorbatsjov voor deel schuldig aan coup' Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MAR GREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonngeving: HENK GEKT 5 NIKOLAI KROETSJIN, het hoofd van het ambtenaren-apparaat van de Communistische Partij van de Sovjetunie, heeft zelfmoord ge pleegd. Kroetsjin (63) is na coupleider Bons Pugo en oud-chefstaf Achromejev de derde communist die zich na de mislukte coup van het leven beroofd. Steeds meer westerse landen willen betrekkingen aangaan Denemarken is het afgelopen weekeinde overgegaan tot erkenning van de soevereine status van de Baltische sta ten. Het land is het eerste EG-lidstaat dat Estland, Let land en Litouwen officieel erkent. Morgen komen de EG- ministers van buitenlandse zaken in Brussel bijeen om over erkenning van de Baltische staten te praten. KOPENHAGEN-MOSKOU Kopenhagen zal vandaag nog enkele bilaterale akkoorden met de Baltische staten onderteke nen. Volgens minister van bui tenlandse zaken, Elleman-Jen- sen, „is de tijd gekomen om de ze beslissende stap te doen", zonder te wachten op de andere lidstaten van de EG. De Deense erkenning komt als een verras sing omdat Kopenhagen afgelo pen vrijdag nog zei pas tot er kenning over te gaan als de re publieken overeenstemming met Moskou hadden bereikt over hun onafhankelijkheid. Behalve Denemarken zijn ook Noorwegen, Hongarije en Ar gentinië tot erkenning van de Baltische staten overgegaan. Zweden volgt waarschijnlijk morgen en ook IJsland en Fin land overwegen een dergelijke stap. Frankrijk, Duitsland en België dringen aan op snelle erkenning van de onafhankelijkheid van de Baltische staten in EG-ver- band. Volgens de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Ge- nscher, kan de internationale gemeenschap een bijdrage leve ren aan de stabiliteit in Oost- Europa door betrekkingen aan te knopen en samen te werken met de Baltische staten. Ook Groot-Brittannië is voor stander van spoedige Baltische onafhankelijkheid, zij het met instemming van Moskou. De Amerikaanse minister van de fensie, Cheney, zei gisteren in een televisie-interview dat er kenning van de Baltische staten „op relatief korte termijn" mo gelijk is. Hij wees er echter op dat Washington de annexatie van de Baltische staten door de Sovjetunie 1940 nooit heeft er kend. Het sein voor veel landen om tot ei kenning over te gaan, werd zaterdag gegeven door de Russische president Boris Jelt- sin. Hij erkende de onafhanke lijkheid van Estland en Letland en riep Sovjet-president Gor batsjov op hetzelfde te doen. De twee Baltische staten verklaar den zich vorige week tijdens de mislukte staatsgreep onafhan kelijk van Moskou. Litouwen kreeg eerder dit jaar van Jeltsin al groen licht om als soevereine staat verder te gaan. Het ziet er naar uit dat de centrale regering in Moskou geen bezwaar meer wil of kan maken tegen afscheiding van de Baltische republieken. Gor- batsjovs belangrijkste woord voerder, Ignatenko, verklaarde gisteren in een interview met de Amerikaanse zender CNN dat' „er vandaag niemand meer is om de nationale republieken te beletten hun eigen weg te kie- Sovjet-president Gorbatsjov tijdens de video-opname FOTO AP Om wereld te tonen dat hij niet ziek was Tijdens zijn verblijf op de Krim heeft Sovjet-president Gor batsjov een geheime video band naar buiten laten smokke len om de wereld te tonen dat hij niet ziek was. De band kwam pas in Moskou aan nadat de coup was mislukt. Het ruwe bandmateriaal werd gisteravond zowel op de Russi sche als de Amerikaanse televi sie uitgezonden. De opnames tonen een zichtbaar woedende Gorbatsjovs die zijn topminis ters voor de videocamera van verraad beschuldigt. „De vice- president, die zegt dat de presi dent wegens zijn slechte ge zondheid zijn taken niet meer kan vervullen, heeft zelf de ta ken van de president van de Sovjetunie overgenomen. Maar ik verkeer in goede gezondheid. Alles wat gezegd is door kame raad Janajev is een grove mislei ding, een fraude. In feite wordt een misdrijf tegen de staat ge pleegd", aldus Gorbatsjov. De band is gemaakt door de schoonzoon van Gorbatsjov op| de eerste dag van de couppo ging in het zomerhuis aan de Zwarte Zee. De Sovjet-president liet vier keer achter elkaar de zelfde opname maken en gaf zijn persoonlijke secretaris, een medewerker en zijn arts een exemplaar. De laatste opname hield hij zelf, zo meldde de Rus sische televisie. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Honecker wellicht teruggestuurd Erich Honecker, de voormalige leider van de DDR die in maart naar de Sovjetunie vluchtte, zal zeer waarschijnlijk aan Duits land worden uitgeleverd. Dat heeft een vooraanstaande adviseur van Sovjet-president Gorbatsjov verklaard tegenover de Duitse krant Bild am Sonntag. Nu de rol van de communisten door de mislukte staatsgreep lijkt te zijn uitgespeeld, hoeft de voormalige Oostduitse communistische leider niet meer op bescherming te rekenen. Betoging Mongolië tegen communisme Duizenden mensen hebben gisteren in de Mongolische hoofd stad Ulaanbataar het vertrek geëist van de communistische par tij. De demonstranten juichten toen zij hoorden dat Sovjet-pre sident Gorbatsjov was afgetreden als secretaris-generaal van de communistische partij. Het reusachtig grote, maar zeer dun be volkte Mongolië, ingeklemd tussen de Sovjetunie en China, was gedurende bijna 70 jaar nagenoeg een satellietstaat van Moskou. Vorig jaar werden er voor het eerst democratische verkiezingen gehouden. Jeltsin weigert benoeming tot held President Boris Jeltsin van Rusland heeft een aanbod van Gor batsjov afgeslagen om te worden benoemd tot 'Held van de Sov jetunie', de hoogste onderscheiding. De Sovjetpresident wilde Jeltsin daarmee belonen voor zijn rol in het neerslaan van de staatsgreep. Raisa Gorbatsjov is ziek Raisa Gorbatsjov is ziek. Volgens een woordvoerder van presi dent Gorbatsjov is ze „niet erg goed". Hij weigerde nader op vra gen in te gaan. In Moskou circuleren geruchten dat mevrouw Gorbatsjov met een hartaanval in een ziekenhuis is opgenomen. Russische journalisten die afgelopen woensdag met de Gor batsjovs vanuit de Krim naar Moskou terugvlogen, zeiden dat Raisa haar linkerhand niet meer kon bewegen. Afbraak communisme gaat door Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw standbeelden neerge haald in Moskou. Het beeld van de bolsjewistische leider Kalinin moest het ontgelden, evenals de beeltenis van Sverdlov, een naaste medewerker van Lenin. Estland heeft inmiddels de com munistische partij verboden. Letland en Litouwen hadden als eerder een verbod op de communistische partij afgekondigd. Militair adviseur pleegt zelfmoord Maarschalk Sergej Achromejev, voormalig chef-staf van de Sov jetstrijdkrachten en de persoonli ke militaire adviseur van presi dent Gorbatsjov, heeft zelfmoord gepleegd. In Russische veilig heidskringen is vernomen dat de maarschalk zich in zijn Mos- kouse appartement heeft opgehangen. Er zijn overigens geen aanwijzingen dat Achromejev, die in december 1989 werd be noemd tot presidentiële adviseur, betrokken zou zijn geweest bij de mislukte coup. Sovjet-legertop wordt vervangen Het opperbevel van htt Sovjetleger wordt vervangen. Dat heeft de nieuwe minister van defensie, Sjaposjnikov, gisteren meege deeld. „Tachtig procent van het opperbevel wordt vervangen. De mensen zullen ionger zijn (dan hun voorgangers)", aldus Sja posjnikov, die vrijdag werd benoemd tot de nieuwe minister van defensie als opvolger van Dmitri Jazov, een van de coupplegers. Eerder verklaarde Sjaposjnikov dat hij niet van plan was „een heksenjacht" te beginnen tegen collaborateurs die zich achter de staatsgreep schaarden. Maar hij kondigde wel aan dat de houding van elke commandant en de gehele leiding van het mi nisterie van defensie zal worden onderzocht „Het wordt tijd om hun onafhan kelijkheid te erkennen", staat op het protestbord van deze Ameri kaan die gisteren in zijn auto rondreed bij het vakantieverblijf van president Bush in Kennebunk- NIEUWSLIJN port. Zo'n vijftig auto's reden gis teren bij het vakantieverblijf rond om de VS te dwingen tot erken ning van de Baltische onafhanke lijkheid: foto ap De barricaden rond het Letse parlement zijn volgeklad met anti-Moskou-leuzen. foto afp wojtekdruszcz STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT De Letse minister van buiten landse zaken, Janis Jurkans, heeft gisteren gezegd de realiteit niet uit het oog te verliezen in de euforie over de dramatische gebeurtenissen in de Sovjetu nie. „Er is nu een politiek va cuüm. De grote vraag is wie de opengevallen plaatsen zal op vullen?" Volgens Jurkans is het van es sentieel belang dat de Baltische republieken onmiddellijk hun onafhankelijkheid krijgen, zo lang de stormachtige ontwikke lingen nog aanhouden. „Ik wil niet zeggen dat het nu of nooit is, maar als we dit jaar onze on afhankelijkheid niet krijgen, zal het erg moeilijk worden." Jurkans maakt zich zorgen over de toekomst van de Balti sche staten, zelfs na de onaf hankelijkheid. .Als je een kind een ingewikkeld stuk speelgoed geeft, kan het stuk gaan. Een kind weet niet hoe hij er mee om moet gaan. Als wij niet we ten hoe we in een democrati sche staat met onze onafhanke lijkheid moeten omspringen, kunnen we alles kapot maken." Jurkans gelooft dat de 'hard liners' („een kwaadaardige, boosaardige octopus met vele tentakels") zullen blijven probe ren weer aan de macht te ko men, hoewel dergelijke pogin gen volgens hem geen lang le ven beschoren zullen zijn. Zelfs als de coup van de afgelopen week beter georganiseerd was geweest, had ze „hoogstens twee maanden" stand kunnen houden. Hij is pessimistisch wat be treft de economische vooruit zichten. Polen en andere Oost- europese landen hebben vol gens hem een makkelijkere start gehad. „Ze hebben natuurlijke rijkdommen, wij niet. Wij heb ben alleen onze geografische ligging, ijsvrije havens, onze vaardigheden en onze infra structuur." Bijna de helft van de bevol king van Letland is Russisch. En sommige Russen in de repu bliek zijn minder enthousiast over het vooruitzicht van een onafhankelijk Letland dan de Letten zelf. Toch gelooft Jurkans niet in een 'nationalistisch con flict' in de Baltische staten. „Er is een conflict tussen degenen die in een democratische staat willen leven en degenen die het oude systeem willen handha ven, waaronder Rubiks (de lei der van de communistische partij van Letland en een etni sche Let die de coup steunde)." Jurkans verdedigt de beslissing om de communistische partij in Letland te verbieden: „Als we de partij in oude vorm laten voort bestaan, vormt ze de grootste bedreiging voor ons land. We hebben toch het recht onze de mocratie te verdedigen?" Letland heeft, net als Litou wen, veel te lijden gehad van aanvallen door pro-Kremlin- groepen. In januari van dit jaar vielen de zogenoemde Zwarte Baretten het Letse ministerie van binnenlandse zaken aan. Daarbij kwamen vijf mensen om. Rubiks zou op de hoogte zijn geweest van de aanval en zou zelfs betrokken zijn géweest bij de voorbereidingen. Volgens Jurkans komen de enorme veranderingen die nu plaatsvinden in sommige op zichten ongelegen voor het Westen. „Alle structuren, zoals de Europese Gemeenschap en de Navo, werden tijdens de Koude Oorlog opgebouwd. Nu moet het Westen zich opmaken om ons in die economische structuur te integreren." In de Baltische staten gaan stemmen op dat het Westen de Balten meer had moeten onder steunen. Tot voor de mislukte coup was Denemarken het eni ge EG-land dat pleitte voor er kenning van het Baltische ver langen naar onafhankelijkheid. Met een enigszins bedroefde glimlach verklaart Jurkans: „Ge zegend zijn degenen die niets verwachten - want zij zullen niet worden teleurgesteld." Sovjet-president Gorbatsjov rekent op de VS De zeven belangrijkste industrielanden (G-7) zijn het oneens over financiële steun aan de Sovjetu nie. Duitsland, Frankrijk en Italië willen over de brug komen, terwijl de Verenigde Staten, Japan en Canada waarschuwen voor overhaast hande len. Japan en de VS staken tijdens de vorige G-7- top in juli ook al een stokje voor vergaande hulp aan de Sovjetunie. De Britse premier Major heeft hoge ambtena ren van de G-7 uitgenodigd deze week naar Lon den te komen om opnieuw te overleggen over de Sovjetunie. Major heeft Sovjet-president Gor batsjov in een telefoongesprek beloofd dat hij bij de leiders van de G-7 zal aandringen op snellere hulp. Daaraan verbindt de premier echter de voorwaarde dat de Sovjetunie de defensie-uitga ven moet verminderen. President Gorbatsjov heeft zaterdag verklaard dat hij vooral rekent op steun van de VS, aldus persbureau TASS. Tijdens interviews met verslag gevers in Kennebunkport verbond de Amerikaan se president Bush economische hulp opnieuw aan hervormingen. „Uiteindelijk kan er een ma nier zijn om financiële steun te geven. Maar voor het zover is, zullen we eerst moeten zien dat de Sovjetunie hervormingen doorvoert", aldus de Amerikaanse president. Ook Canada pleit voor terughoudendheid. „Ie dereen is het erover eens dat de gebeurtenissen in de Sovjetunie zo historisch zijn dat reflectie noodzakelijk is om de volgende stap te kunnen bepalen", aldus een Canadese regeringsjunctio- naris. Duitsland vindt dat snelle hulp geboden is. Bonn, dat sinds 1989 al zestig miljard mark hulp aan de Sovjetunie heeft toegezegd, acht het tijd BUITENLANDSE SCHULD VAN DE SOVJETUNIE 60 50 o SSsaSSSaffltil 1980 '82 '84 '86 '88 '90* •mm*»' worden dat andere industrielanden hun porte monnee trekken. De Nederlandse staatssecretaris van buiten landse zaken, Dankert, vindt dat er eerst meer duidelijkheid moet zijn over de verhouding tus sen het centraal gezag en de republieken in de Sovjetunie voordat van westerse hulp in de vorm van grote kapitaalinjecties sprake kan zijn. Dan kert zei dat gistermiddag in een uitzending van Avro's Radiojournaal. Sjevardnadze waarschuwt tegen doodstraf MOSKOU AP Eduard Sjevardnadze, de voor malige Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, acht president Gorbatsjov „op zijn minst" ge deeltelijk verantwoordelijk voor de mislukte staatsgreep van vo rige week. In gesprekken met journalisten zei Sjevardnadze afgelopen zaterdag dat Gor batsjov een aantal waarschu wingssignalen als zodanig ver zuimde te herkennen. De Sovjet-president had Mos kou nooit mogen verlaten om met vakantie te gaan, aldus Sje vardnadze. „Er waren ernstige aanwijzingen dat er iets op han den vyas. In het parlement gin gen stemmen op om de nood toestand uit te roepen." Ondanks zijn kritiek zei de ex- minister: „Ik blijf een vriend van de president." Sjevardnadze stapte afgelo pen juli uit de communistische partij, nadat hij vorig jaar de cember ontslag had genomen als minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie en te gelijkertijd ernstig had gewaar schuwd voor een conservatieve Het gesprek tussen Sjevard nadze en de journalisten vond plaats enkele uren voordat Gor batsjov aftrad als secretaris-ge neraal van de communistische partij. Gevraagd wat hij van zo'n stap zou vinden, zei Sjevard nadze: „Ik ben ervan overtuigd dat zo'n stap hem anderhalf of twee jaar geleden winst zou hebben gebracht. Ook nu zou ik zo'n stap nog steeds verwelko men." In een interview met een Zwitserse krant sprak de ex-mi- nister zich gisteren uit tegen het ter dood veroordelen vein de lei ders van de mislukte staats greep. „Ik ben geen voorstander van hardvochtige oplossingen. Wat voor doel wordt er mee ge diend indien zij worden dood geschoten?" Zeven van de acht couplei- ders moeten mogelijk terecht staan op beschuldiging van hoogverraad, waarop de doodstraf staat. De achtste, voormalig minister van binnen landse zaken, Boris Pugo, be roofde zichzelf vorige week van het leven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5