Buitenland Federale leger steeds openlijker tegen Kroaten g™dpTóbi«m'ka Turken vervroegd naar de stembus Israëlische minister: Geen uitstel vredesconferentie Verbod op Albanees onderwijs in Kosovo Mexicaanse PRI wint opnieuw verkiezingen 'Artsen uit DDR deden proeven op mensen' I Maandag **26 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARCREET HESUNGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vonngeving: HENK CE1ST 4 Het vijf jaar oude nijlpaard Daisy Kenya en verblijft momenteel in ligt lekker in de zon met haar een dierentuin in Dhaka, de dochtertje, dat een week geleden - hoofdstad van Bangladesh *foto is geboren. Daisy is afkomstig uit afp muftymunir Lichtere straf televisiepredikant Een rechtbank in Charlotte heeft de gevangenisstraf voor de Amerikaanse televisiepredikant Jim Bakker teruggebracht van 45 tot 18 jaar. Bakker is twee jaar geleden veroordeeld wegens frau de en samenzwering. Bakker zei oprecht spijt te hebben van zijn daden. De oprichter van het tv-station Praise the Lord (Prijs de Heer) had met behulp van enkele medewerkers 3,7 miljoen dol lar uit giften op zijn eigen rekening gestort. Van dat geld kocht hij enkele peperdure huizen en bontjassen en juwelen voor zijn Grote schade door tyfoon Zuid-Korea De tyfoon Gladys heeft in Zuid-Korea voor miljoenen schade aangericht. Tienduizenden dorpelingen en soldaten waadden gisteren door de modder om eerste reparaties te verrichten aan huizen, wegen en dijken. Ten minste 72 mensen zijn gedood. Ongeveer 2.000 mensen zijn dakloos geworden. De meeste do den vielen door aardverschuivingen. Een groot aantal mensen wordt nog vermist. Italië subsidieert Albanese politie Italië gaat met de Albanese regering samenwerken op het gebied van bestrijding van georganiseerde misdaad, drugssmokkel en terrorisme. Italië is bereid om de Albanese politie en veiligheids dienst te subsidiëren voor een bedrag van ruim 60 miljoen gul den. Voedselhulp voor Etiopië blijft nodig Ongeveer 15 miljoen Etiopiërs blijven tot in de eerste helft van volgend jaar aangewezen op voedselhulp. De oorzaak van de voedselschaarste ligt in het feit dat er door de oorlog een groot tekort aan arbeidskrachten op het platteland is ontstaan. Jonge mannen moesten de dienst in, waardoor landbouwgronden braak liggen. Amerikaanse met 467 nakomelingen De Amerikaanse Nannie Jefferson, die op 108-jarige leeftijd is gestorven, blijkt 467 nakomelingen te hebben achtergelaten. Bij de begrafenis afgelopen zaterdag in Chicago waren zes van haar 16 kinderen, 87 kleinkindern, 300 achterkleinkinderen, 48 ach terachterkleinkinderen en 16 kinderen van de jongste generatie aanwezig. Ze rookte en dronk niet, maar had wel de gewoonte tabak te pruimen. Brug tussen Zweden en Denemarken Zweden en Denemarken hebben zaterdag in Stockholm een ver drag getekend voor de bouw van een 17 kilometer lange brug- tunnel tussen de twee landen. De vaste oeververbinding over de Straat van Oresund moet eind deze eeuw klaar zijn en zal ge schikt zijn voor trein- en wegverkeer. Voor het eerst sinds de Ijs tijd zullen het Scandinavische schiereiland en het Westeuropese continent een vaste verbinding kennen. Cholera op Sumatra en Java Op Sumatra en Java zijn talrijke gevallen van cholera geconsta teerd. Tientallen mensen zijn inmiddels gestorven, honderden liggen in het ziekenhuis. Het ontstaan van de epidemie wordt toegschreven aan de slechte kwaliteit van het drinkwater, omdat het uitzonderlijk lang droog is gebleven. Vluchten binnen Europa duurder Vluchten binnen Europa worden vanaf 1993 duurder. Dat heeft Hans-Joachim Driessen, directeur van de grootste chartermaat schappij van Duitsland, gezegd. De Europese Commissie wil op vluchten binnen Europa BTW gaan heffen na de voltooiing van de Europese eenwording in 1993, aldus Driessen. Het gemiddel de BTW-tarief in Europa ligt op zo'n 17 procent. t leven gewoon door, ondanks de politieke beroering van de afgelopen tijd. Antsirabe genieten hier van een hanengevecht foto afp Alexander joe Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Een beeld van het Iraakse superkanon dat in kilometer. Na lang getouwtrek heeft Irak uit- Naties heeft Irak opgedragen dergelijke v staat is chemische, biologische en kemladin- eindelijk VN-inspecteurs toestemming gege- pens te ontmantelen foto ap gen af te schieten over een afstand van 1600 ven om het kanon te bekijken. De Verenigde 'Vluchtelingen in Verkiezingen op 20 oktober jye jflerk wj] Het 0_-r Midden-Amerika is minder groot geworden. Dat heeft Leo nardo Franco van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) afgelopen week einde gezegd in El Salvador, aan het eind van een driedaags be zoek aan dat land. Volgens Franco is het vluchte lingenprobleem niet meer één van de meest ernstigste proble men in Midden-Amerika, uitge zonderd in Guatemala. Daar zijn nog steeds grote problemen met de repatriëring van 50.000 Guatemalaanse vluchtelingen die in Mexicaanse opvangkam pen verblijven. Het UNHCR heeft de afgelo pen vier jaar meer dan 26.000 Salvadoraanse vluchtelingen, die voornamelijk in Honduras verbleven, gerepatrieerd. Mo menteel zijn er nog 1700 Sal vadoraanse vluchtelingen in het buitenland. ISTANBUL FRANS VAN HASSELT CORRESPONDENT Op 20 oktober worden in Tur kije parlementsverkiezingen ge houden, een jaar voor de grond wettelijk voorgeschreven da tum. Een desbetreffend voorstel van de regerende Moederland partij (MP) is zaterdag in het parlement aangenomen. Volgens de oppositieleiders moeten deze verkiezingen niet 'vervroegd' maar 'verlaat' wor den genoemd, omdat de rege ringspartij zich volgens hen al jaren in een minderheidspositie bevindt. Bij de gemeenteraads verkiezingen van maart 1988 kreeg zij slechts 24 procent van de stemmen, en dit percentage zou volgens opinie-onderzoek daarna verder zijn teruggelo pen. Voor de verkiezingen van 20 oktober is door de MP een inge wikkelde kieswet uitgedacht, vol kiesdrempels in de ldeinere dis tricten waarvan zij hoopt te profiteren. De oppositiepartijen hebben er niet tegen geageerd omdat ook zij er hun voordeel mee hopen te doen. Het is inmiddels al duidelijk dat de komende verkiezingen zullen leiden tot een coalitie, hetgeen vooral bij oudere kie zers angstige gedachten losmaakt. Volgens velen name lijk heeft de coalitie in de jaren zeventig geleid tot de dictatuur van de jaren tachtig. In elk geval wordt het van groot belang wie als grootste partij uit de bus komt en aan spraak mag maken op het pre mierschap. De rechtse oud-pre mier Demirel roept al drie jaar dat hij dat zal zijn, en opinie onderzoeken wijzen ook in die richting. De regerende Nasionale Partij van Zuid-Afrika zal een nieuwe grondwet voorstellen waarin de zwarte meerderheid volledig en gelijkwaardig stemrecht krijgt en de president zal worden ver vangen door een uitvoerende raad. Dat heeft de Afrikaanstali- ge krant Rapport gisteren ge meld. Volgens de krant, die over goede bronnen binnen de rege ring beschikt, zal de partij van president De Klerk het voorstel op 4 september aan een buiten gewoon partijcongres voorleg gen. De regering van De Klerk heeft in juni de laatste belang rijke apartheidswetten ingetrok ken en wil met de oppositie on derhandelen over een grondwet waarin de dertig miljoen zwar ten in Zuid-Afrika stemrecht krijgen. Bijzonderheden van zijn plannen over een nieuw politiek systeem heeft De Klerk tot dusver niet prijsgegeven. In de Servische provincie Koso vo is zaterdag een tijdelijk ver bod uitgevaardigd op onderwijs in het Albanees op middelbare scholen. Ongeveer zesduizend etnische Albanese leraren zijn ontslagen. Dat deelde het Joe goslavische persbureau Tanjug mee. Het persbureau citeerde mi nister van onderwijs Djuricic, zei dat de leraren zijn ont slagen omdat „ze weigeren in de pas te lopen met Servische maatregelen". Volgens Djuricic „volhardden de leerkrachten in hun weigering om te werken in overeenstemming met de idee- programma's en wetten van Servië". De minister zei verder dat er „nog radicalere maatregelen" zullen worden genomen voor het basisonderwijs als de Alba nezen blijven weigeren de re gels te respecteren. Hij zei dat het ministerie advertenties zal plaatsen voor nieuwe onderwij zers die de plaatsen van hun ontslagen collega's kunnen in nemen. „Als daar niemand op reageert, zullen Albanese leer lingen worden overgeplaatst naar klassen waar in het Servo- Kroatisch wordt lesgegeven", al dus Djuricic. De maatregelen zullen worden uitgevoerd voor 2 september, de dag dat het nieu we schooljaar begint. Albanees is verreweg de be langrijkste taal in Kosovo. Aan vankelijk genoten de etnische Albanezen grote autonomie, vo rig jaar kondigde Servië de noodtoestand af in de provincie en sindsdien zijn een reeks poli tieke, etnische en culturele rechten teruggeschroefd die de inwoners van Kososvo sinds de jaren zestig hadden. Polisario wil steun Afrikaanse landen tegen leger Marokko BARCELONA/ALGIERS RUUD DE WIT CORRESPONDENT onafhankelijksbeweging voor de Westelijke Sahara, Poli sario, heeft de Afrikaanse lan den gevraagd stappen te onder nemen om een einde te maken aan een militair offensief van het Marokkaanse leger in de voormalige Spaanse kolonie. Volgens een woordvoerder van Polisario in de Algerijnse hoofd stad Algiers zijn de Marokkanen ondanks zware bombardemen ten er na drie dagen van strijd niet in geslaagd de strategisch belangrijke woestijnstad Bir Lahlu in te nemen. Wel zijn tienduizenden no maden, die naar de oase van Bir Lahlu waren getrokken, na het Marokkaanse offensief weer de woestijn in gevlucht richting Mauritaanse grens. Polisario heeft Marokko ervan beschul digd 'systematisch' waterbron nen en oases te bombarderen. Doden of gewonden zijn door beide partijen echter nog niet gemeld. Het militaire offensief van Marokko tegen eenheden van Polisario begon twee weken ge leden. In de Marokkaanse hoofdstad Rabat wordt het of fensief niet ontkend, maar het zou hier om 'zuiveringsopera ties' gaan, 'gericht tegen terrro- risten vanuit Mauritanië'. kwam niet 0Pdagen en 4,2 pro- cent van de stemmen werd on geldig verklaard. De conservatieve Nationale Actie Partij (PAN) kreeg 17,7 procent van de stemmen terwijl de centrum-linkse Partij van de Democratische Revolutie (PRD) 8,26 behaalde. De definitieve verdeling van de vijfhonderd parlementszetels en andere posten zal later wor den bekend gemaakt. De parlementsverkiezingen in Mexico zijn zoals verwacht uit gelopen op een grote overwin ning voor de regeringspartij PRI (Revolutionaire Institutionele Partij). De PRI behaalde ruim veertien miljoen stemmen (61,4 procent) van de bijna 23 mil joen stemmen die werden uit gebracht. Bijna een kwart van de 36 miljoen kiesgerechtigden Zware gevechten en bombardementen in Kroatië Doktoren in het beroemde Oostberlijnse Charite-zieken- huis hebben zich schuldig ge maakt aan proeven op mensen. Dat heeft het Duitse weekblad Der Spiegel zaterdag in een voorpublicatie bekend gemaakt. Volgens het blad zijn de artsen ook op oneigenlijke manier aan menselijke organen voor experi menten gekomen. De artsen van de voor de oor log in heel Duitsland beroemde kliniek hebben ernstig zieke mensen uit ziekenhuizen in de hele DDR naar Charite gehaald om hen te bewegen organen af te staan voor experimenten, waarbij hun eventuele dood op de koop toe werd genomen. Daarnaast werkte een groot deel van de tweehonderd artsen van het ziekenhuis voor de gehate geheime dienst Stasi. Volgens Der Spiegel werden de experimenten geleid door de leider van de kliniek voor klini sche pharmacologic, Hansgeorg Hüller, die wegens zijn werk zaamheden voor de Stasi is ont slagen. Het blad beroept zich op documenten waaruit blijkt dat de arts mede-verantwoordelijk is voor levensgevaarlijke experi menten met dopingmiddelen die werden getest op 14- en 15- jarige meisjes. Het federale Joegoslavische leger en Servische nationalis ten hebben gisteren verscheidene steden in Kroatië be stookt vanuit de lucht en vanaf land en water. Met name de Kroatische stad Vukovar is zwaar beschoten. De ge vechten laaiden op, nadat Kroatische nationalisten voör het eerst een gevechtsvliegtuig van het federale leger hadden neergehaald. Kroatië zich op 25 juni onafhan kelijk verklaarde. De felste ge- De gevechten tussen het federa- vechten speelden zich af rond Vukovar in de oostelijke streek Slavonië. De stad werd gebom bardeerd en zwaar onder vuur genomen met kanonnen en mortieren. Ten zuiden van Vukovar trachtten tanks van het federale leger Kroatië binnen te trekken vanuit de republiek Bosnië-Her- de Serviërs. Maar cegovina. Kroatische milities steeds meer op te wisten dit te voorkomen door de weg te blokkeren. Ook in het voornamelijk door Serviërs bewoonde gebied Kraj- ina, bij de Adriatische kust, laai den de gevechten op. Servische guerrillastrijders bestookten in Vrlika en Milokijeva een tehuis voor geestelijk gehandicapte kinderen, een school en andere niet-militaire doelen, aldus de Kroaten. Het leger en de Servische na- Ie leger en Kroatische eenheden zijn bijzonder hevig geweest. Ten minste veertien mensen zijn gedood. Ondanks een for meel staakt-het-vuren begint het conflict steeds meer op een openlijke oorlog te lijken. Formeel is het leger in Kroatië om als buffer te dienen tussen de Kroaten het begint lijken dat de federale troepen actief meedoen aan de zijde van de Servische nationalisten. De Kroaten hebben het leger daar al weken lang van beschuldigd. Het federale leger bestookte gisteren met straaljagers en tanks stellingen van Kroatische milities. Kroatische media spra ken van een van de hevigste sla gen tussen het federale leger en Kroatische eenheden sinds tionalisten bestookten ook Sinj, landinwaarts van de havenstad Split. De autoriteiten hebben in Split, ooit de parel van de Adria tische kust, barricades opge richt. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Genscher heeft de druk op de Joegoslavische regering opgevoerd om het bloedvergieten te beëindigen. Genscher dreigde zich binnen de EG sterk te maken voor er kenning van de onafhankelijk heid van Kroatië en Slovenië, wanneer niet onmiddellijk een einde komt aan het geweld „dat door het Joegoslavische leger wordt ondersteund". De Hongaarse grenstroepen hebben toestemming gekregen om te schieten op Joegoslavi sche gevechtsvliegtuigen die het Hongaarse luchtruim schenden en doelen op Hongaars grond gebied bestoken. Bovendien mogen Joegoslaven die met hun wapens de grens overtrekken desnoods met geweld door de Hongaarse militairen worden ontwapend. Tot nu toe hebben acht vliegtuigen van de federale Joegoslavische luchtmacht het Hongaarse luchtruim geschon den. Arafat en Hussein niet eens over delegatie JERUZALEM/AMMAN/PAMASCUS AP De Israëlische minister van buitenlandse zaken Levy heeft gisteren het voorstel van collega-mi nisters afgewezen om het vredesproces in het Midden-Oosten te bevriezen wegens de gebeur tenissen in de Sovjetunie. Minister Sharon en mi nister zonder portefeuille Ze'evi hadden gezegd dat de conferentie voorlopig moet worden uitge steld, omdat niet duidelijk is wie in de Sovjetunie de macht heeft. De Sovjetunie zal bij de in okto ber te houden vredesconferentie naast de Vere nigde Staten als bemiddelaar optreden. Israël is in beginsel akkoord gegaan met deel name aan een vredesconferentie in oktober met de Arabische buurlanden en de Palestijnen. De samenstelling van de Palestijnse delegatie is een twistpunt dat nog moet worden opgelost wil de conferentie kunnen doorgaan. PLO-leider Arafat en de Jordaanse koning Hus sein hebben gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman gesproken over een gezamenlijke Jordaans-Palestijnse delegatie voor de vredescon ferentie. Volgens een lid van het uitvoerend co mité van de PLO, Abed Rabbo, hebben de twee leiders geen akkoord bereikt. Rabbo zei dat er pas een besluit wordt geno men over de Palestijnse delegatie wanneer de VS de garantie hebben gegeven dat de conferentie zal leiden tot „een volledige Israëlische terugtrek king uit de bezette Gazastrook en Westelijke Jor- daanoever, inclusief Oost-Jeruzalem". Krijgt de PLO die garanties niet, dan zal het voor het Pales tijnse volk „moeilijk" zijn aan de conferentie deel te nemen, aldus Rabbo. De Palestijnse Nationale Raad, het 450 leden tellende parlement van de PLO, neemt half september een besluit over een eventuele gezamenlijke delegatie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4