Feiten Een staatsgreep met vraagtekens Opstappen maar Gorbatsjov overbodig 'Ik geef die bevoegdheden op' Nederland, erken nu de Baltische staten Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 2 EN MENINGEN EEN WEEK CELEDEN schokte het nieuws uit de Sovjetunie de wereld. Vertegenwoordigers van de drie 'repressieve krachten', leger, KGB en binnenlandse zaken, hadden president Gorbatsjov aan de kant geschoven. De staatsgreep, uitgevoerd door Gorbatsjovs eigen vertrouwelingen, mislukte, maar hij liet veel vraagtekens achter. Hans Geleijnse, GPD-correspondent in Moskou, zet ze op een rijtje. COMMENTAAR Zeker honderdduizend Moskovieten hebben zaterdag de batsjov sprak de rouwende menigte toe en vedeende de Russische Federatie riep hen uit tot redders van Rusland en rouwdienst bijgewoond van de drie mensen die tijdens de slachtoffers de titel van helden van de Sovjetunie, de hoog- zei dat de namen van de slachtoffers heilig zullen worden mislukte coup zijn omgekomen. Sovjet-president Gor- ste onderscheiding voor Durgers. President Jeltsin van de voor het land. foto ap»czareksokolowski In een uiterste poging proberen kopstukken van CDA en PvdA heden hun coalitie te redden. De compromissen liggen op tafel. De angst voor desolate uitslagen bij eventuele vervroegde ver kiezingen hangt er boven. Hopelijk besluiten de heren Lubbers en Kok een punt te zetten achter hun zieltogende combina tie, die niet bij machte is ook maar één helder politiek besluit te nemen. Wat twee jaar geleden aarzelend begon als een kabinet dat de verbeel ding weer in het vaandel droeg, is ontluisterd nadat duidelijk werd dat het economisch tij cre ativiteit vergde die in de politieke arena van de middelmaat bij alle partijen ontbreekt. Want laat niemand toch de verwachting koesteren dat de oppositie, belichaamd in WD en D66, de re novatie van het sociale zekerheidsstelsel ter hand kan nemen. Haar voorstellen voor de op lossing van de wao-problemen blonken de afge lopen weken en dagen ook niet uit door helder heid en besluitvaardigheid. Michail Gorbatsjov heeft zich als president van de Sovjetunie in recordtempo overbodig ge maakt. Dat hij nu door de Russische president Boris Jeltsin als een marionet wordt behandeld, heeft hij voor een belangrijk deel aan zichzelf te danken. Gorbatsjov keerde uit zijn tijdelijke gevangen schap terug in de veronderstelling dat hij de weg van geleidelijke hervormingen, die hij vóór de coup had ingeslagen, kon vervolgen. Hij ver ving de coupplegers door andere vertegenwoor digers uit de gehate KGB en het leger en hij ver dedigde de Communistische Partij. Daardoor ging hij volstrekt voorbij aan de nieuwe werke lijkheid. Pas toen hij door Jeltsin in het openbaar werd gecorrigeerd, zag Gorbatsjov in dat hij zichzelf in navolging van de putschisten onmogelijk dreigde te maken. Hij veranderde radicaal van koers, maar voor hem moet worden gevreesd dat hij de slag om de populariteit van het volk definitief heeft verloren. Bovendien kan Gorbatsjov zich afvragen na mens wie hij nu eigenlijk nog regeert. In tegen stelling tot Jeltsin is hij niet door het volk geko zen. Gorbatsjov zit er in naam van de Commu nistische Partij, maar van die organisatie begint hij zich onder druk steeds meer te distantiëren. Nu hij de kans heeft gemist om zich tijdig en overtuigend achtèr de hervormers te scharen, doet Gorbatsjov er goed aan de eer aan zichzelf te houden en op te stappen. Termeer daar het nog slechts een kwestie van dagen lijkt dat Gor batsjov president is van een Unie die binnen kort niet meer bestaat. Michail Gorbatsjov heeft zater dag een einde gemaakt aan de machtspositie van de Commu nistische Partij van de Sovjetu nie (CPSU door af te treden als secretaris-generaal, de bezit tingen van de partij over te dragen aan het parlement en de partij aan te bevelen zich op te heffen. Hieronder volgt de tekst van Gorbatsjovs toe spraak, zoals die zaterdag is voorgelezen voor de Sovjet-te levisie. „Secretariaat en Politburo van het Centraal Comité van de Communistische Partij hebben zich niet verzet tegen de staats greep. Het Centraal Comité heeft zich niet in de positie ge plaatst van veroordeling en ver zet, en het heeft de communis ten er niet toe opgeroepen te vechten tegen de aanslag op het grondwettig gezag. Leden van de partij behoorden tot de sa menzweerders. Een aantal par tijcomités en media steunden de acties van de staatsmisdadi- gers. Dit heeft miljoenen com munisten in een vals daglicht Veel partijleden weigerden sa men te werken met samen zweerders, veroordeelden de staatsgreep en sloten zich aan bij de strijd ertegen. Niemand heeft het morele recht alle com munisten zonder onderscheid te veroordelen, en ik als presi dent voel me verplicht hen als burgers te verdedigen tegen be schuldigingen die geen grond hebben. In deze situatie moet het Cen traal Comité van de CPSU de moeilijke maar eervolle beslis sing nemen over haar ontbin ding. Het lot van communisti sche partijen in de republieken en van plaatselijke partijorga nen zal door hen worden be slist. Ik beschouw het als voor mij onmogelijk de functie van se cretaris-generaal van het Cen traal Comité van de CPSU te blijven vervullen. Ik geef die be voegdheden op. Ik geloof dat democratisch inge stelde communisten die loyaal gebleven zijn aan het constitu tionele gezag en aan de koers die zich richt op vernieuwing van de samenleving, zich zullen uitspreken voor de vorming van een partij op een nieuwe basis die, samen met alle progressie ve krachten, in staat is zich ac tief in te zetten voor het door gaan met radicale democrati sche hervormingen in het be lang van de werkende mensen." Michail Gorbatsjov, geboren op 2 maart 1931 in het dorp Prri- wolnoje in het noorden van de Kaukasus, werd tijdens zijn rechtenstudie in Moskou lid van de Komsomol, de jeugdorgani satie van de CPSU. Hier volgen de opeerfvolgende stadia van zijn loopbaan in die partij: 1952: Lid van de CPSU. 1956: Secretaris van het stadco- mité van de Komsomol in Sta vropol. De jaren daarna onder scheidt hij zich als partij-orga nisator in de landbouwsector. 1966: Partijchef in Stavropol. 1971: Lid van het Centraal Co mité van de CPSU. 1978: Op 27 november gekozen tot landbouwsecretaris van het Centraal Comité. 1979: Op 27 november gekozen tot kandidaat-lid van het Polit buro van het Centraal Comité. 1980: Op 21 oktober gekozen als lid van het Politburo van het Centraal Comité van de CPSU. 1984: Na een CPSU-conferentie over ideologie op 10 december geldt Gorbatsjov als de belang rijkste partij-ideoloog en als tweede man van de partij, ach ter Tsjernenko. 1985: Op 11 maart gekozen als secretaris-generaal van de CPSU. Die positie wordt op de partijcongressen in 1986 en in 1990 bevestigd. 1991Op 24 augustus maakt hij I zijn aftreden als secretaris-ge neraal bekend. Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. 'Stel je voor dat jul lie nog steeds deel zouden uit maken van het Duitse Derde Rijk', zo hielden ze de regerin gen van deze vrije landen voor. Juist die kleine landen zouden het voortouw moeten nemen om de Baltische staten te erken nen. IJsland zette enkele maan den geleden als eerste die stap. Denemarken en Noorwegen volgden afgelopen weekeinde. Piepjes op het politieke wereld toneel. België wil ook wel, maar premier Mariens vindt - niet helemaal ten onrechte - dat de hele Europese Gemeenschap tegelijk tot erkenning moet overgaan. Nederland heeft het tot dusver nog niet aangedurfd zijn piepje te laten horen. Lubbers en Van den Broek lopen niet graag uit de pas bij de Amerikaanse pre sident Bush, die liever nog even de kat uit de boom kijkt. Maar zij zouden moeten beseffen dat Nederland voor één keer een brullende muis kan zijn. Als tij delijk voorzitter van de EG heeft Nederland bij toeval een in vloedrijke stem. De EG ministerraad komt mor gen bijeen om over de ontwik kelingen in de Sovjetunie te praten. Na Denemarken ziin ook Frankrijk en Duitsland ge neigd de onafhankelijkheid van de Baltische staten te erkennen. Ze volgen daarmee een oproep van niemand minder dan Boris Jeltsin," die momenteel de poli tiek in de Sovjetunie dicteert. Laat Van den Broek morgen eindelijk eens een beetje lef hebben. Gorbatsjovs partijloopbaan Familieleden van de omgekomen Moskovieten zijn hun emoties niet meer de baas. foto tass coup aan 'de sukkel' die het miltaire wa pentuig naar Moskou bracht. Afgaande op Pavlovs relaas is het moge lijk dat de Bende van Acht in twee groe pen verdeeld was: de ene wilde de harde, militaire oplossing: (arrestatie Jeltsin, militairen op straat, Gorbatsjov onthe ven uit zijn functie); de andere groep wilde, nu Gorbatsjov 'ziek' was, op 'con stitutionele manier' de noodtoestand uitroepen. Daarom vroeg Pavlov om een spoedbijeenkomst van het parlement. Parlementsvoorzitter Lukjanov, jarenlan ge vriend van Gorbatsjov, zei dat dit niet voor de 26ste kon gebeuren. Volgens Ar- kadi Volski, een andere vriend van Gor batsjov en voorzitter van de machtige lobby van industriëlen en wetenschap pers, is het Lukjanov geweest die het ver haal over de zieke Gorbatsjov in omloop heeft gebracht. Volski werd 18 augustus volgens eigen zeggen nog door Gor batsjov gebeld, met onder meer de me dedeling dat hij zich redelijk gezond voelde. Toeval misschien, maar wel op de dag dat de president bezoek kreeg van de samenzweerders en later zijn te lefoons buiten werking vond. Het brein Volski leverde nadien het onafhankelijke persbureau Interfax documenten over een ontmoeting op 20 augustus tussen Lukjanov en twintig parlementariërs. Lukjanov zegt daarin de bewijzen te hebben dat Gorbatsjov zeer ernstig ziek is, hart- en nierklachten heeft. Hij zei dat hij een medisch rapport beschikbaar had, maar hij wilde dat niet laten publi- Jeltsins en zijn medestanders zien in Lukjanov het grote brein achter de coup. 'Hij is als parlementsvoorzitter al ge schorst en gisteren vroeg hij zelf ontslag Lukjanovs houding roept de nodige vra gen op. Waarom zou hij plotsklaps Gor batsjov verraden? Gorbatsjov die zelf nog vocht voor een Unieverdrag dat grote ruimte liet voor het centrum. Of is er soms sprake van een samenspel: Gor batsjov als de man die mogelijk onder zijn nieuwe vriendschap met Jeltsin uit wil, maar niet opnieuw een politieke ommezwaai kan maken, en Pavlov en anderen die dat karwei opknappen en voor de zekerheid leger en KGB inscha kelen. Er heerst binnen het hervormerskamp nog steeds het nodige wantrouwen over de rol van Gorbatsjov. Oud-minister Sje- vardnadze wees afgelopen week diverse keren op de mogelijke betrokkenheid van Gorbatsjov. Het blijft vreemd, al die persoonlijke vrienden en adviseurs die complotteren zonder dat de maestro zelf ook maar iets in de gaten heeft. Alksnis: „De complot- teurs hadden twee problemen: Jeltsin en Gorbatsjov. Voor de laatste hadden ze snel een oplossing, maar dat ze het eer ste probleem niet uit de weg konden rui men, dat begrijp ik niet." AMSTERDAM ONNO HAVERAAANS Nederland moet het voortouw nemen en Estland, Letland en Litouwen erkennen als onaf hankelijke staten. De drie kleine volkeren hebben meer dan vijf tig jaar geleden onder het juk van de Sovjetunie. Nu die Unie, door de dramatische gebeurte nissen in Moskou, op het punt staat uiteen te spatten, verdie nen zij onvoorwaardelijke wes terse steun. De Baltische staten zijn een di plomatiek offensief begonnen om erkenning te krijgen. Est land en Letland riepen vorige week de onafhankelijkheid uit, nadat de staatsgreep in het Kremlin was mislukt, Litouwen deed dat al in maart vorig jaar. Hun verlangen is bescheiden. Ze doen een beroep op de nor men en waarden die 'het vrije Westen' steeds zegt te verdedi gen: vrijheid en democratie. Precies 52 jaar geleden teken den Hitler en Stalin hun gehei me pact, waarin de drie repu blieken aan de Oostzee samen met Polen en delen van Roeme nië werden verkwanseld. Een jaar later, aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, werden de drie landjes die zich nog maar net van de Duitse over heersing hadden bevrijd door het Rode Leger bezet. Ver zet werd door KGB, leger en de 'zwarte baretten' (de eenheden van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken) met grof geweld de kop ingedrukt. Hon derdduizenden Éten, Letten en Litouwers werden naar straf kampen in Siberië getrans porteerd. De meesten kwamen nooit meer terug. Behalve bij grootmachten als de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de Baltische staten de laatste jaren vaak gericht steun gezocht bij de kleinere Europese landen. Ze wezen op de Duitse overheer sing van Nederland, België, Mensen leggen bloemen bij de graven van de drie slachtoffers van de coup. foto ap dusan vranich het Maandagavond 19 augustus, 18.00 uur. Anti-terrorisme-eenheden van de KGB staan gereed om het Russische parlement binnen te vallen. Het 'Witte Huis' is dan nog nauwelijks verdedigd. Er liggen gedetail leerde plannen klaar. Een lijst met namen van twaalf vooraanstaande politici, die moeten worden ingerekend. De naam van de Russische president Jeltsin staat daar ook op. Hij moet in elk geval worden neer geschoten zodra hij probeert te ontsnappen. verschillende legereenheden die maan dagavond gewoon geen orders kregen. Viktor Alksnis bijvoorbeeld, de Zwarte Kolonel, leider van de conservatief-na- tionalistische parlementsfractie Sojoez (Unie), zegt: „Dit was een middelmatige staatsgreep met middelmatige uitvoer ders. Niet het leger en de KGB dragen daar schuld aan, maar het uitblijven van orders." Alksnis vertelde zaterdag in een gesprek met een Griekse correspondent, dat hij absoluut niet begrijpt waarom die orders uitbleven. „De KGB had de situatie volle dig onder controle. Als resultaat van de ze ongrondwettige actie hadden ze de macht praktisch in handen en ik zeg u, de meerderheid v^n de bevolking en de republieken stond daar of neutraal of positiëf tegenover." Een onthullend ge sprek, zij het dat het geen antwoord geeft op de vraag waarom die orders uit bleven. Maar, zegt Alksnis, voorzover ik weet had de KGB de lijsten met te arres teren personen klaar, speciale arrestatie teams waren gevormd en toen stopte al les. Onverklaarbaar. Misschien gaat het antwoord schuil in de brief die KGB-bendelid Krjoetsjkov naar eigen zeggen aan Gorbatsjov heeft ge schreven. In een interview met de be faamde journalist Moltsjanov zei Kr joetsjkov dat die brief een geheel ander licht op de staatsgreep zou kunnen wer pen. Alleen door een eerlijke berechting van de zeven overgebleven coupplegers (de achtste, Boris Pugo, pleegde zelf moord) met getuigenverhoren en open bare zittingen, kan de waarheid boven tafel komen. CORRESPONDENT Maar plotseling weigert groep A KGB. Bevelen van hogerhand worden niet opgevolgd, de bestorming steeds uitgesteld. Tegen drie uur 's nachts is duidelijk dat zo'n actie niet meer kan lukken. Er zijn teveel mensen ter verde diging rond het gebouw gearriveerd. „Die groep A heeft een belangrijke rol gespeeld in het redden van het land", zei Boris Jeltsin, het belangrijkste doelwit, gisteravond voor de televisie. Maar het blijft absoluut onduidelijk waarom de KGB'ers het bevel van hun meerderen niet opvolgden. Volgens Jeltsin waren de verdedigers in het Witte Huis geheel op de hoogte. Om risico's te vermijden besloot men een groep van 22 man, geleid door generaal Lobov (thans opperbevelhebber van de strijdkrachten), naar een geheime plaats af te voeren. De 22 moesten dienen als reserve-regering, voor het geval Jeltsin en de zijnen onschadelijk werden ge maakt. Zwarte Kolonel Andere versies stellen dat de KGB'e: Duizenden Moskovieten bewijzen de drie slachtoffers van de mislukte coup de laatste eer door de kisten te vergezellen naar de begraafplaats. foto ap Boris yurchenko Amateuristisch Want er is natuurlijk iets heel vreemds aan deze staatsgreep. Er kan nu slechts worden gegist over hoe het mogelijk is dat de machtigste organen van de staat zich laten verleiden tot zo'n amateuristi sche actie: een samenzwering van voor namelijk oude mannen, die vanwege hun posities alle contact met de werke lijkheid hadden verloren? Mogelijk. Tanks op straat ter intimidatie, snelle ar restatie van de leider, zo ging het in 1962 met Chroetsjov ook, en dat liep goed af? Mogelijk. Maar het is ook aannemelijk dat premier Pavlov de waarheid spreekt. Bij zijn ar restatie, zaterdag na zijn ontslag uit het ziekenhuis, zei hij dat het comité voor de Noodtoestand vanaf het begin verdeeld was. En hij wijtte het mislukken van de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2