Leidsch Dagblad Lot Sovjetunie lijkt bezegeld Crisis blijft dreigen rond de koppeling Tachtig auto's botsen in dichte mist Gretha Tromp komt ten val in hordenrace Japanners voelen Hussein en Arafat niet Overvolle straten zich wel schuldig 'samen' naar vredes- tijdens Summer over oorlog conferentie Jazz '91 De Sovjetunie bestaat niet meer. De Opperste Sovjet (het parlement) van de Unie is vanmorgen aan een dramati sche vergadering begonnen, maar het lot van de Unie lijkt bezegeld. De Oekraïne en Witrusland zijn het afgelo pen weekeinde uit de Unie van Socialistische Sovjet-re publieken gestapt. Moldavië heeft aangekondigd morgen de onafhankelijkheid uit te roepen. Enkele westerse lan den hebben inmiddels de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen erkend. spreken, nam zaterdag met overweldigende meerderheid het besluit uit de Unie te stap pen. Een referendum in decem ber moet het besluit bevestigen. Het betekent het doodvonnis voor de Unie. De Oekraïne is na Rusland de grootste en rijkste republiek. Ook het parlement van Witrusland, tot dusver de meest conservatieve republiek van de Sovjetunie, koos gisteren voor zelfstandigheid. De Wit- russische president Demenei stapte gisteren op, na kritiek dat hij zich niet tegen de couppo ging had uitgesproken. Het Congres van Volksafge vaardigden, het hoogste parle mentaire orgaan, komt op 2 september bijeen om over de toekomst van de Sovjetunie te MOSKOU HANS CELEUNSE CORRESPONDENT President Gorbatsjov zei van morgen in de Opperste Sovjet dat wat hem betreft de repu blieken die weigeren het Unie verdrag te tekenen „het recht van een onafhankelijke keus moeten hebben". Gorbatsjov wil daarover praten zodra het Unieverdrag is getekend. On middellijk na de ondertekening van het verdrag kunnen presi dentsverkiezingten worden ge houden, aldus Gorbatsjov. Na de mislukte staatsgreep lijkt dat verdrag echter een gepasseerd station. Het Oekraïnse parlement, dat zich volgende maand over het Unieverdrag had moeten uit- Kabinet bespreekt nieuw plan-De Vries M HAAG CPD-ANP Ondanks een nieuw voorstel van minister De Vries van socia le zaken is het kabinet vanmor gen in crisissfeer bijeengeko men. Beraad tussen De Vries, premier Lubbers en vice-pre- mier Kok heeft vannacht niet tot een oplossing voor de kop peling gezorgd. Vanmorgen ver gaderden de PvdA-bewindslie- den nog met de fractietop, maar ook dat leverde geen uitweg op. Toch is er nog een kansje dat het kabinet er vandaag uit komt. Naar verluidt heeft minis ter Kok vannacht geen veto uit gesproken over het voorstel-De Vries. Dat houdt in dat de kop peling wordt afgeschaft. De koopkracht van de lagere inko mens blijft via belastingmaatre gelen echter op peil. Het CDA accepteerde dit voorstel gister avond, maar Kok zei zaterdag nog dat hij een ontkoppeling „niet zal meemaken". De Vries toonde zich vanmor gen voor de aanvang van de mi nisterraad hoopvol. „Ik kom hier niet met lege handen. Ik hoop dat aan de hand van mijn voorstel een oplossing kan wor den bereikt", zei hij. Hij zei en kele nieuwe voorstellen op zak te hebben, waarvan staatssecre taris Ter Veld bij aankomst op het Binnenhof verklaarde niets te weten. Mogelijk zijn de plan nen wel gisteravond al bespro ken met premier Lubbers en vice-premier Kok. Kringen rond de vice-premier meldden echter dat het „er somber uitziet". Het kabinet wil vandaag de knoop doorhakken. De voltalli ge CDA-fractie komt vanmiddag bijeen. Het reguliere fractiebe- raad van de PvdA is morgen maar mogelijk wordt dat ver vroegd. In het plan dat De Vries eer der dit weekeinde presenteerde, verdwijnt de koppeling. Volgens dat voorstel blijft de koopkracht voor uitkeringstrekkers en mini mumloners in 1992 op peil door de basisaftrek en de aftrek voor arbeidskosten (het arbeidskos tenforfait) te verhogen en de in flatiecorrectie voor inkomens praten. De Opperste Sovjet riep het Volkscongres daartoe van morgen op. Gorbatsjov kreeg vanmorgen in de Opperste Sovjet applaus toen hij zei: „Zolang ik presi dent ben, zal de hervormings- Voor meer nieuws uit de Sovjetunie zie pagina 2 en 5 politiek worden voortgezet... Het is mijn diepste wens dat wij volgens democratische princi pes en zonder bloedvergieten handelen." Gorbatsjov trad zaterdag af als partijleider van de Commu nistische Partij en hij raadde het Centraal Comité aan zichzelf te ontbinden wegens de betrok kenheid van de partijtop bij de mislukte staatsgreep. De partij- bezittingen zijn op Gorbatsjovs bevel genationaliseerd en de partijcomités van de strijd- Voor het Lenin-muse- um in Kazan in de Russische deelrepu bliek Tatarstan werd gisteren een solidari teitsactie gehouden naar aanleiding van de opstelling van de moederrepubliek Rusland tegen de coup-plegers. Ook werd het aftreden ge ëist van de president van Tatarstan die er van wordt beschul digd de omwenteling te hebben gesteund. FOTO AP krachten, de KGB en het minis terie van binnenlandse zaken zijn opgeheven. De Russische president Jeltsin heeft per decreet de Russische Communistische Partij voorlo pig buiten de wet gesteld en de nationale partij- en KGB-archie- ven onder Russisch beheer ge bracht. Ook de taken van het Unie-ministerie sche zaken en de staatsbank worden door Rusland overge nomen, net als alle Unie-insti tuten die verantwoordelijk zijn voor communicatie en trans port. Parlementsvoorzitter Anatoli Lukjanov is vanmorgen afgetre den. Hoewel hij geen zitting had in het Comité voor de Noodtoe stand is Lukjanov door Jeltsin aangemerkt als de ideoloog achter de staatsgreep. Gorbatsjov heeft zaterdag de Russische premier Silajev op dracht gegeven een nieuwe na tionale regering te vormen. De afgevaardigde Aleksandr Vla- dislavlev stelde het parlement vanmorgen voor oud-minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze zijn functie terug te geven. Aleksandr Jakovlewv moet volgens hem vice-presi dent worden. Sjevardnadze en Jakovlev adviseerden Gor batsjov in de uitvoering van de perestrojka. Vorige maand richtten zij samen de Beweging van Democratische Hervorming op. boven 50.000 gulden bruto te laten vervallen. Het eerste ver hoogt de lagere inkomens, ter wijl het aanpakken van de infla tiecorrectie de koopkracht van de hogere inkomens drukt. Het hogere arbeidskostenforfait maakt het verschil tussen netto uitkering en netto loon groter, wat als prikkel kan dienen om een baan te zoeken. Het weg vallen van de koppeling maakt arbeid goedkoper en moet ba nen scheppen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Het CDA heeft zich voluit achter het plan geplaatst. „In de kern is het een goed voorstel, daar staan we achter", aldus fractieleider Brinkman gister avond. Zijn collega Wöltgens liet weten dat de PvdA de kop peling het beste instrument vindt voor een evenwichtige in komensverdeling, maar het gaat volgens Wöltgens om het resul taat. „Als op andere wijze het zelfde kan, ben .ik principieel niet tegen". Kok zei zaterdag nog dat hij een ontkoppeling „niet zal mee maken". In PvdA-kring werd die harde opstelling toegeschreven aan Koks wrevel over zijn bot sing met CDA-fractieleider Brinkman afgelopen vrijdag. Hij zou nu bereid zijn de lijn-Wölt gens te volgen. Zie ook pagina's 2 en 3 Maandag 26 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39631 Losse nummers f 1,45 Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 btL: 07! - 161353 HET WOORD IS AAN Raadgeven is als kussen: het kost niets en het is prettig. Josh Billings VANDAAG Feiten en meningen2 Familieberichten8 Info21 Tv-programma's11 RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Mist In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, weinig wind. en een minimumtemperatuur van on geveer 11 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog Mid- dagtemperatuur rond 22 graden Zwakke tot matige wind - rond kracht 3 - uit noord tot noordoost. Enorme chaos op de A4 bij Leiderdorp. FOTO HENK BOUWMAN BEEMSTER PI ETER VAN WIGCHEREN Elf gewonden en ruim veertig auto's totall loss waarvan twin tig uitgebrand. Dat was van morgen de balans van vijf ket tingbotsingen tussen tachtig au to's in de mist op de A7. Rond half acht botsten ter hoogte van Purmerend de eerste auto's op elkaar in de potdichte mist op de rijbaan richting Zaandam. Ook op de route richting Hoom waren auto's bij botsingen be trokken. De rijbanen werden voor het verkeer afgesloten. On geveer honderd brandweerlie den en acht ambulances verl eenden hulp. In de dichte mist reed het ver keer twee rijen dik richting Zaandam. De nevel werd bij vlagen potdicht, waardoor au to's plotseling remden. Min stens tien wagens schoven in de eerste botsing als een harmoni ca in elkaar. Een wagen met aanhanger van een glashandel schaarde waardoor het voertuig kantelde. Er brak vrijwel direct brand uit in de berg verwrongen voer tuigen. Via een praatpaal werd de botsing gemeld en direct sloeg de wegenwacht groot alarm. Een autobestuurder be vrijdde direct een motorrijder, die op de massa wrakken was ingereden. De motorrijder die zijn been verbrijzelde was het ergste slechtoffer. De brand weergarage van Purmerend was vanmorgen ingericht als op vangcentrum voor (niet gewon de) bestuurders die bij de bot sing waren betrokken. Ook op de A9 ontstond van ochtend vroeg een enorme ra vage door een serie kettingbot singen. Het gedeelte van de weg tussen de Velsertunnel en het Rottepolderplein was bijna drie uur lang afgesloten voor alle verkeer. Tussen half acht en acht uur ontstonden daar tien kettingbotsingen waarbij in to taal 35 auto's waren betrokken. Verkeerschaos op rijksweg A4 LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN De dichte mist heeft vanmorgen tot grote verkeerschaos geleid op de rijksweg Den Haag-Am- sterdam. Tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen deden zich op drie verschillende plaatsen aanrijdingen voor waarbij zes tien auto's, een bedrijfsbus, een vrachtwagen en een motorrijder waren betrokken. De bestuur der van de bus klaagde over nekklachten, de motorrijder liep een gebroken arm op. Volgens een politiewoorvoer- der werd er, ondanks dat er voor mistbanken was gewaar schuwd, te hard gereden en hielden de automobilisten on derling te weinig afstand. Na de botsingen ontstond in korte tijd een file van enkele tientallen kilometers lang. Om streeks half tien stonden de au to's al bij Delft stil. De politie besloot toen de toegang tot de rijksweg bij Leiderdorp onge veer twee uur af te sluiten en het verkeer via Hoogmade, Woubrugge, Leimuiden naar Amsterdam te dirigeren. Op de andere helft van de rijksweg liep het verkeer ook vast als gevolg van nieuwsgierige automobilis- Blanke jongeren willen vechten met kleurlingen Diermedicijn wordt voor mens getest HILVERSUM GPD Het diergeneesmiddel Arthro- luxyl wordt vanaf half septem ber getest op mensen met artro se. De Utrechtse onderzoeker Vrijmoet wil zo onderzoeken of het middel ook bij mensen werkt. Artrose is slijtage van ge wrichten zoals heup en knie. Het diergeneesmiddel Arthro- luxyl is al lange tijd op de markt. Het werkt tegen de pijnlijke ontstekingen van het heupge wricht bij honden. „Het gebeur de vaak dat dierenartsen het middel zelf gingen gebruiken als ze last van artrose hadden", vertelt procudent Abrahams. „Toen het hielp, gaven ze het ook aan hun familieleden en kennissen". Vrijmoet denkt driekwart jaar nodig te hebben voor het on derzoek. HOELANG fiüu £UNl/ti\ J*. ik IH9H1 ittïlOliuCti, ■boniwiwnt antvin, 4, krtnt De Amerikaanse atleet Kenny Harrison is vandaag in Tokyo wereldkampioen op het onderdeel hinkstapspringen geworden. Hij zegevierde met een afstand van 17,78 me ter. De tweede plaats was voor de Sovjet Volosjin (17,75) en het brons voor de Ame rikaan Conley (17,62). Het speerwerpen bij de mannen leverde een overwinning op« voor de Fin Kinnunen met een worp van 90.82 meter. Op de 800 meter vrouwen ging de wereldtitel naar de Russin Nurutdinova (1.57.08). De in Rotterdam wonende Suri- Laetitia Vriesde werd vijfde. De atlete Gretha Tromp is vanochtend bij het WK in de series van de strijd op de 400 meter horden uitgeschakeld. De Neder landse recordhoudster kwam in haar race na het uitkomen van de tweede bocht ten val. Tromp liep de wedstrijd wel uit maar eindigde als laatste in haar serie. Net nu ze in vorm was, sloeg het noodlot dus toe. „Ik had gehoopt onder de 55 seconden te dui ken. Het ging de eerste vijf horden ook fan tastisch. Totdat ik met mijn pasfrequentie in de knoop kwam. Tussen de zesde en ze vende horde viel ik al enorm terug en voor de achtste kreeg ik mijn been niet hoog ge noeg". Carl Lewis toonde zich in Tokyo het afge lopen weekeinde weer de snelste man aller tijden. Op het WK atletiek in Tokyo besteeg 'IGng Carl' de troon door op de 100 meter een tijd van 9,86 neer te zetten. Daarmee was hij tweehonderdste sneller dan wereld- recorhouder Leroy Burrell, die vlak voor de finish nog dacht dat hij de wereldtitel in zijn zak had. Zie verder de sportpagina1! Tientallen politiemensen heb ben gistermorgen tussen drie en vier uur in Landsmeer met be hulp van politiehonden ternau wernood kunnen voorkomen dat honderden blanke jongeren in gevecht raakten met tiental len Surinaamse en Antilliaanse jongeren. De moeilijkheden begonnen toen naar schatting vijftig tot honderd kleurlingen de disco theek Robinson verlieten en op weg gingen naar Amsterdam. Zij werden öp diverse plaatsen omsingeld en uitgedaagd door vele tientallen blanke jongeren uit Landsmeer en Amsterdam die met knuppels, stokken, sta ven en brandblussers dreigden. Zo'n 25 30 agenten konden voorkomen dat het tot vecht partijen kwam. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Wel is een aantal slagwapens in beslag genomen. Naar aanleiding spanningen vorig weekeinde heeft de politie een rapport op gesteld voor het gemeentebe stuur. Telefoon (i.v.m. controle bezorging): Nummer bank/girorekening: i 1 Handtekening. j Deze bon in een envelop, zonder I postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 li 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1