Sport Florijn is niet echt trots Van Moorsel koestert kaar 'regenboogjurk' Nederland is de zevende roeinatie Amateurs zakken weer door het ijs Jan Dirk Nijkamp: vader en uitzending naar Spelen A VAN WANROOY ROB V Eindred; 17 NIEUWSLIJN Handgemeen in Belgisch roeikamp WENEN - De eerste finaledag van de WK roeien in Wenen werd ontsierd door een vechtpartij in het Belgische kamp. Wim van Belleghem kreeg zaterdagavond, enkele uren na de verovering van de bronzen medaille in de lichte skiff ruzie met zijn voorzit ter Rombouts, in Wenen actief als jurylid. De twist, om een openstaande declaratie van een klein bedrag, eindigde met een handgemeen. Van Belleghem sloeg Rombouts zo hard op de kaken, dat de man de volgende dag nauwelijks kon praten. De roeier bood de wereldroeibond (FISA) gisteren zijn excuses aan. Annemarie Cox tweede PARIJS - Annemarie Cox zorgde voor een „Nederlands" succes in Parijs bij de wereldtitelstrijd kanoën. De voormalige Neder landse werd voor Australië tweede op de 5.000 meter, achter de Italiaanse Idem maar voor de sterke Duitse Borchert. De Neder landers speelden op de langebaan een rol in de middenmoot: Pel en De Nijs negende op de 10.000 meter, Benschop vijftiende op dezelfde afstand, Bulk elfde op de 5.000. Grote winnaar van het toernooi was Duitsland, dat voor het eerst sinds de Spelen van 1964 met een gezamenlijke ploeg startte en acht gouden medailles pakte. Slachtoffer van die da dendrang was de Sovjetunie, dat vorig jaar grossierde met negen van de 22 hoofdprijzen, maar terugviel naar slechts vier. Twee verschillende manieren om een wereldtitel te vieren: lekker onderuitgezakt zoals Henk Jan Zwolle, of met gebalde vuist zoals Nico Rienks. Het duo behaalde in Wenen de gouden medaille bij het WK roeien. foto epa Na jaren van sportieve malaise heeft de mannentop bij het ka novaren op vlakwater een suc cesje gevierd. Jan Dirk Nijkamp en Mare Weijzen werden bij de wereldtitelstrijd zesde op de 1.000 meter en zijn dichtbij uit zending naar de Olympische Spelen van Barcelona. Een gro ter feest voor Nijkamp was, dat hij in de nacht vóór de finale va der werd. Jan Dirk Nijkamp had een on rustige nacht van vrijdag op za terdag. Vanaf 01.00 uur verbleef hij in een Parijs' ziekenhuis, waar zijn Spaanse vrouw Maria Fatima moest bevallen. Vroeg in de ochtend ging hij als vader van een zoon te bed. Nijkamp sliep een paar uurtjes, bleef tot 14.00 uur liggen en voer later de middag met Weijzen naar, werd gedacht, de zevende plaats. Over invloed op zijn prestatie wilde hij niet praten. „Ik was in Uren na de wedstrijd, zelfs het gala-diner werd uitgesteld, schoof het duo op naar de zesde plaats. De Fransen Boccara en Boucherit werden, na een pro test van de Spanjaarden, gedis kwalificeerd omdat ze in het zog van de winnende Duitsers Bluhm en Gutsche naar de tweede plaats waren gesneld. Nijkamp zei later dat het een geluk was dat de baby zich 's nachts meldde. Want hij wilde per se bij de bevalling zijn. Eventueel had hij de wedstrijd aan zich voorbij laten gaan. Hoe vervelend dat ook zou zijn ge weest voor Weijzen. „Het was een hele moeilijke keuze ge weest, maar duidelijk afgespro ken. In het leven zijn belangrij ker zaken dan kanovaren", al dus de Deventenaar. De zesde plaats is goed, bo vendien werd de finaleplaats op de halve afstand op 0,2 secon den gemist. De bond zal het duo voordragen voor Barcelona, waarna volgend jaar vormbe houd moet worden aangetoond. Het behalen van de bronzen medaille in de dubbelvier kon Ronald Florijn niet werkelijk imponeren. Nog voor hij onder de douche stapte, ging hij alweer over tot het analyseren van de roeitechniek van zijn tegenstanders. Even later, terwijl hij op het finishterrein van alle kanten werd gefeliciteerd en om handtekeningen werd gevraagd, had hij de medialle aan de binnenkant van zijn hemd hangen. wfnfn harm c.iisMAN tiveren om er volgend jaar vol ledig tegenaan te gaan. Het eni ge wat telt in Barcelona is een gouden medaille." ROEIMEDEWERKER Hij schaamde zich niet echt dat de kleur niet goud maar brons was, maar hij moest toegeven dat hij in de sportieve strijd met Nico Rienks een achterstand heeft opgelopen. Rienks behaal de immers met Henk Jan Zwolle op imponerende wijze de gou den medaille in de dubbeltwee. Florijn, met de vertrouwde tros bananen in de sporttas: „De strijd gaat er in feite om wie er in Barcelona goud haalt. Deze wereldkampioenschappen zijn daarvoor een voorspel. Ik moet zeggen dat de resultaten van dit weekeinde mij alleen maar mo- De finale van gisteren was een zeer spannende. De ploeg uit de Sovjetunie, vorig jaar al wereldkampioen, nam van meet af aan de leiding en had na 500 meter al een voorsprong opgebouwd van bijna twee se conde op de rest van het veld. Florijn, Arisz, Maasdijk en Kel derman bouwden hun race rus tig op en lagen na 500 meter zesde en laatste, terwijl de Rus sen aan de leiding bleven klom men de Hollanders iedere 500 meter een plaats in de rang schikking. Op het laatste stuk bleken de Duitsers al te veel te hebben gegeven en konden de Nederlanders de derde plaats van hen overnemen. De Russen hadden op de streep een voor sprong van bijna drie seconden op de Italianen, die tweede wer den, en ruim vier-en-een-halve seconde op Florijn en consor- In het begin van de race was de ploeg volgens Florijn even in de problemen geweest: „De Amerikanen, die uiteindelijk vijfde werden, gingen nogal hard van start, en omdat ze op de baan naast ons lagen, moes ten wij in hun vuile water roei en. Dat roeit niet lekker, en daarom brak er even paniek uit in de boot. Daarna was het vooral heel zwaar, maar de wil om te vechten in de ploeg is heel groot. Dat de Duitsers op het laatst terugvielen kwam ons goed uit. In principe zijn zij vol gens mij de ploeg met het meeste vermogen aan boord, maar het komt er niet uit." Hoewel de Nederlandse vier volgend jaar de strijd met de fa voriete Russen om het Olym pisch goud meot aankunnen, wil Florijn zich nog niet bij zijn plaats in deze ploeg neerleggen. De vier lijkt gebaat bij een rusti ge en gedegen voorbereiding, maar hij wil toch pas in april volgend jaar beslissen. „Eerst wil ik in de skiff de World Cup wedstrijden in San Diego varen. Daarna neem ik een beslis sing.". En dan, op geheimzinni ge toon; „Misschien ga ik toch wel weer gokken." Omdat gokken op Olympisch goud in de skiff vrijwel onmoge lijk is nu supertalent Thomas Lange uit Duitsland nog stevi ger op zijn troon zit, zal Florijn waarschijnlijk toch willen gok ken op de dubbeltwee. Frans Göbel, vierde in de finale van de lichte skiffeurs, heeft zich al ge meld als partner. Omdat licht gewicht roeien geen Olympi sche klasse is, betekent een der gelijke stap voor Göbel een van de weinige kansen om in Bar celona te geraken. STUTTGART PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Ze wist dat ze sterk was, en dat ze er naartoe had geleefd als een professional. Ze had de gok genomen alles op het wegkam- pioenschap te zetten. Ze mocht na donderdag niet meer op het WK-parkoers trainen, omdat ze anders sommige amateurs een complex zou bezorgen. Ze had nog de meeste moeite gehad haar zegedrift in te fomen. Ze was onklopbaar. Leon tien van Moorsel, 21 jaar, drie keer Nederlands ju nioren-kampioene op de weg, tweemaal de nationale titel bij de vrouwen, de beste klimster van het land onlangs ook nog - ze ruilde het dubbele WK-goud van vorig jaar in voor dat van 's werelds beste wegrenster van 1991. „Ik had gedacht dat we het met z'n vieren zouden gaan uit maken: Marsal, Thompson en Skibby." Maar op de Van Moor sel van Stuttgart stond geen maat. Achterstand van die drie: resp 1.54 min, 2.46 min en 5.42 min. Van uittredend kampioene Marsal had ze, bij nader inzien, niets te vrezen. De Fran^aise was fysiek niet okee, zou na af loop spontaan toegeven: „Jij was veruit de sterkste, Leontien, gefeliciteerd!" En dat had de Brabantse goed gedaan. Ze had het een beetje mat ge vonden, de eerste twee ronden over het regenachtige asfalt. Ze was vanaf het begin niet uit de eerste drie plaatsen weg te slaan. Liet haar 'helpsters' Schop, De Rooy, Vink en Over- gaag (Dijkstra was gevallen) ge- wongen passief in haar achter wiel kijken. Coach Piet Hoekstra: „Dat lijkt vreemd, maar meiden stu ren minder makkelijk dan profs, willen de ruimte hebben. Dus vooraan was Leontiens plaats." De meeste moeite had het haar gekost rustig te blijven. Hoekstra kon nog zo zeggen: „Het is beter alles in één de marrage te leggen dan het drie, vier keer te proberen." Maar als dat nou tegen je natuur is? Vink (junioren wereldkam pioene, net 18): „Ik had alles ge geven in de eerste twee ronden, ik was leeg." Schop: „Toen was het mijn beurt. Ik reed op mijn gemak naar die Italiaanse toe, maar ik voelde dat Leontien meer actie wilde. Ze was erg on rustig." Vrijwel direct daarna begon Van Moorsel aan haar solo van 40 kilometer. Lang, maar lonend. Nadat alle plichtplegingen waren vervuld, vader Harry, moeder Martha, zus Jacqueline, broer Jan, de drie bussen met supporters uit Boekei en de Hofkapel de Dondeijagers wa ren geknuffeld, vertelde ze het, op het hekje achter de Neder landse box, nog eens in geuren en kleuren na. „Ik vergrootte mijn voor sprong zelfs in de afdaling. Nor maal is dat mijn zwakste punt, dus wie moest me tegenhou den?" Hoewel Van Moorsel zaterdag alleen de hele wereld aan kon had ze toch veel lof voor haar ploegmaats. „De meiden heb ben fantastisch gewerkt. Maar dat komt omdat ze in me zijn gaan geloven. We weten dat we op elkaar kunnen bouwen." Piet Hoekstra had van haar een volwaardig topsportster/kop- vrouwe gemaakt. „Eerst dacht ik: wat is dat voor een rare Fries? Nu kan ik niet meer zon der hem." Van Moorsel noemde het we reldgoud en de 'regenboogjurk' de kleinoden, waar ze al die tijd voor was bezig geweest. In het kort: dagelijks vier, vijf uur fiet sen, fitness en krachttraining: het terugbrengen van haar ge wicht van 66 naar 51 kilo; het inleveren van een privéleven, het enige nadeel. „Je kunt nooit meer rustig op een terrasje gaan zitten, men sen voor de gek houden, je moet je altijd gedragen als be kende sportvrouw. En thuis kom je amper nog tot rust. De telefoon staat niet stil, er is altijd volk over de vloer." Dat zal nog wel erger worden, de komende weken/maanden. „Nou ja, volgende week begint de EG Ronde alweer." Met een finish (vanuit Valkenburg) in Boekei, op vrijdag 13 septem ber. De 'Tour'-organisatie had gevraagd of het niet aardig zou zijn bij haar 'thuis' langs te ko men. De gemeente Boekei haakte gretig in, en zal nu hele maal geen spijt hebben. Inspecteren Na de EG-Tour volgen de pre- Olympics in Barcelona, waar ze het Olympisch wegparkoers gaat inspecteren, en ze een voorlopige beslissing neemt omtrent de Spelen van 1992. Achtervolging en weg, achter volging öfweg? „Ik hoop dat het net zo'n par koers is als hier, met een klim- metje erin. Want op een puur vlak parkoers heb ik minder kans. En ik heb geen zin om de sprint aan te trekken voor Mo nique Knol." De verhouding tussen de twee diva's van het Nederlandse vrouwenwielrennen is nog steeds koel, zeg maar ijskoud. Van Moorsel: „Het zal nooit meer goed worden tussen ons. We hebben totaal verschillende karakters, mogen elkaar ge woon niet, er over praten heeft geen zin. Jammer? Je hoeft toch niet met iedereen goeie maatjes te zijn?" En na het seizoen? Onbereik baar voor iedereen? Dat lijkt on mogelijk voor iemand, bij wie de gezelligheid wordt hoogge acht. „Ik ga voorlopig een maand met vakantie naar Australië, samen met Daniëlle Overgaag. Op uitnodiging, fiets je mee, paar koersjes, lekker weg van iedereen, mezelf zijn. Anderen zouden het liefst totaal bezit van me nemen. Maar ze maken mij niet gek: ik ben nog steeds mezelf, hoor." Van Moorsel: 'Mijn fiets is mijn boyfriend' De buitenlandse pers stelde zaterdag niet alleen belang in de sportieve prestaties van Leontien van Moorsel. Zij wilden ook meer over het privé-Ieven van de Brabantse wereldkampioene weten. Op de vraag van de Sovjetrussische journalist Aleksander Loebimov of ze een vriend had. antwoord de de 21-jarige kampioene gevat: „Mijn fiets is mijn boyfriend. Alleen voor hem heb ik tijd. Gewone vriendjes passen niet in mijn schema." Met vier medailles - 1 goud, 1 zilver, 2 brons - uit acht fina leplaatsen was Nederland bij de wereldkampioenschappen in Wenen het zevende roeiland in de wereld. Het herenigde Duits land was met twaalf medailles („blikken" zeggen de roeiers), waarvan zeven gouden, de on betwiste nummer één op de Neue Donau in de Oostenrijkse hoofdstad. Twee jaar geleden in Bied won de Nederlandse roeiploeg vijf medailles, vorig jaar op Lake Barrington in Tasmanië vier. De prestaties in Wenen vormden derhalve geen uitschieter. „Waar ik vooral mee in mijn nopjes ben. is dat het steeds an deren zijn die op het erevlot stappen", glunderde trai nerscoördinator René Mijnders. In Wenen herhaalde alleen Laurien Vermulst in de lichte skiff haar succes op het Austra lische eiland: zilver. De beste prestatie in Wenen kwam op naam van een oude én een nieuwe kampioen. Het wereld kampioenschap in de dub beltwee werd gewonnen door Olympisch kampioen Nico Rienks met zijn nieuwe partner Henk Jan Zwolle, een clubge noot bij Okeanos, die jarenlang vergeefs probeerde de wereld top in de skiff te bereiken. In de lichte dubbeltwee haal den Daan Bodekke en Jan van Bekkum eindelijk hun „blik" (brons) op. De tweede bronzen medaille werd veroverd door de dubbelvier, twee jaar geleden wereldkampioen, vorig jaar vijf de. Göbel moest knokken om in de finale te komen en werd uit eindelijk als vierde geklasseerd na de Ier O'Toole, de Duitser Uhrig en de Belg Van Belleg hem. Ter vergelijking: vorig jaar kende hj geen enkele tegenslag en bleef hij ongeslagen in al zijn Zijn onttroning kwam voor hem, ondanks een persoonlijk record, niet als een verrassing. „Eén tegenslag kun je best ver stouwen, maar vier achter el kaar bekoop je als het er op aankomt, zeker in zo'n veld, waarin de verschillen zo klein zijn." Niail OToole werd tien maanden geleden op Lake Bar rington zesde. Die prestatie greep hij aan om als een bezete ne te gaan trainen. Hij vestigde zich in Italië en trainde over het algemeen driemaal daags. In Wenen haalde hij de beloning op: goud. Zijn volgende doel is Olympisch eremetaal. Laurien Vermulst versloeg de wereldkampioene van vorig jaar, de Deense Mette Jensen, maar bleef vice-wei eldkam- pioene lichte skiff. De Utrechtse redde het zilver met een sterke sprint. Daarmee hield zij Jensen en de Amerikaanse Angie Her ren van zich af. De Nieuwzee- landse spiermassa Philippa Ba ker was te ver weg. De tweede medaille in de lichte klasse werd gewonnen door de dubbeltwee. Daan Boddeke en Jan van Bekkum veroverden brons achter Duits land en Oostenrijk. Ze pakten in hun tweede jaar het eremetaal waar ze vorig jaar al op hadden gerekend. De lichte vier-zonder-stuur- man ging. in dezelfde samen stelling, van drie naar vijf. De gekneusde rib van Pim Laken, opnieuw verdoofd door dokter Blum, had er niets mee te ma ken. „Onze race was goed", vond Laken, „we hebben te wei nig goede competitie." Het zacht windje mee van za terdag veranderde in de nacht van zaterdag op zondag in een stijve bries tegen. Dit was een tegenvaller voor de dubbelvier vTouwen. Jose de Groot. Rita de Jong, Marjan Pentenga en Anita Meiland rekenden zich na een vlot gewonnen serie rijk met minimaal de bronzen medaille. Achter Duitsland, Sovjetunie en Roemenië resteerde voor oran jes vrouwen echter niet meer dan de vierde plaats. Het draaien van de wind werd ook niet bepaald gewaardeerd door de vier-zonder-stuurman van Peters, Van der Zwan, Krijtenburg en Schwarz. Door de tegenwind ging de wedstrijd aanzienlijk langer duren. Daar door botte hun alom gevreesde sprint af. De vice-wereldkam- pioenen lagen vanaf het begin vijfde en kwamen niet meer van die positie af. STUTTGART DICK HEUVELMAN GPO-VERSLAGGEVER Het leven van een coach gaat (lang) niet altijd over rozen. Neem Piet Kuijs, de huidige roerganger van de Nederlandse wieleramateurs. Hij dingt al een paar jaar mee naar de titel 'schlemiel van het jaar'. Steeds is het voor hem huilen met de pet op als zijn jongens op een groot, internationaal po dium hun kunsten moeten ver tonen. Zoals zaterdag, toen er in Stuttgart jacht moest worden gemaakt op de regenboogtrui. Helaas voor Kuijs en zijn disci pelen, ze kwamen nog niet eens aan ruiken toe. Net als in de twee voorgaande jaren zakten de jongens van Oranje gezamenlijk nopeloos door het ijs. Op het moment dat de 23-jarige Oekraïner Viktor Rzjaksinski zich namens de Sovjet-Unie met een gouden jump over de wereldtitel ont fermde, was de ontredderde club van Kuijs al volledig tot gort gereden. En daar sta je dan, als Piet Kuijs, met je goeie gedrag. Met een legertje persmuskieten om je heen die om tekst en uitleg van het debacle komen vragen. De Brabander snapte er niets van, was met stomheid gesla gen. Hij had zijn renners toch zo goed op scherp gezet. Dacht hij. De Vlijmenaar: „Echt, ik was ervan overtuigd dat we dit keer mee zouden doen. Ik heb ge probeerd een ontspannen sfeer te kweken, ging er vanuit dat de vijfde plaats van de tijdritploeg een stimulerende uitwerking zou hebben en dan blijkt toch weer dat ze nog niet geschikt voor dit werk zijn. Terwijl dit echt de beste amateurs van Ne derland zijn, pertinent." Waarna de in wielerland zo geplaagde bondscoach toch nog een mogelijke oorzaak van het collectieve falen vond: een over dosis spanning. Die had, dat kon haast niet anders, de benen doen blokkeren. Kuijs: „Men moet mij niet vertellen dat we geen goede renners hebben in Nederland. Oh zeker, geen we reldklasse, maar gewoon goeie renners. Een Erik Dekker wordt niet zomaar tweede in Olympi- a's Ronde, in Rheinland-Pfalts en in de Regiotour. Dat zijn wedstrijden die internationaal meetellen. Maar je moet hem nog even de tijd gunnen om te rijpen. Hij is nog wat bang uit gevallen, durft niet gauw initia tieven te nemen. Een kwestie van een bepaalde schroom overwinnen." Genoteerd Van het Kuijs-sextet was Dekker daarom vooraf ook het hoogst genoteerd, samen met de Lim burger Raymond Meys, die in Stuttgart al eens wereldkam pioen (bij de junioren) is gewor den. Ze moesten evenwel verza ken toen het boeiende gevecht om het eremetaal in al zijn he vigheid losbarstte. Waar de bru tale Braziliaan Azevedo schitter de, schutterde Hollands Glorie. Na anderhalf uur koers kon Kuijs de bui al weer zien aanko men, wist hij de helft van zijn ploeg (Anton Tak, Rob Campas en Richard Groenendaal) red deloos in de pottebak. Daarin verzeilden gaandeweg ook de andere drie. Tristan Hof fman, Raymond Meys en Erik Dekker. De balans was uitein delijk even triest als ontnuchte rend. Meijs als 38ste in de uit slag de beste Nederlander, op 3 minuten en 56 seconden. Hoff mann kwam als 61ste (5.49) binnen. Dekker als 89ste 14.19) en Tak als 94ste (23.26). terwijl Groenendaal en Compas als af- stappers konden worden geno teerd. Tel uit je verlies.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17