Sport Zuid-West ook dit jaar voor Visser Loris Capirossi prolongeert titel Senna profiteert van pech Mansell Stich en Lendl klaar voor Flushing Meadow Volleyballlers met zege terug uit Sovjetunie Maandag 26 augustus 1991 Redactie: 071-161400 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN Y WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: TIM BROUWER DE KONING Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 16 NIEUWSLIJN Van Veenendaal tweede in Hoofddorp LEIDEN Frank van Veenendaal heeft de tweede plaats be haald in het criterium van Hoofddorp. Na honderd kilometer was zaterdag alleen Boogaard sneller dan de Sassenheimse ama teur. Arnold Stam (Swift/Casba) kwam in Nieuw-Lekkerland als derde over de eindstreep. Van Riel en Rasenberg bleven hem Tom de Jong heeft in Leiden zijn gezicht weer eens laten zien. De wieleramateur uit Roelofarendsveen versloeg gisteren op De Bult Rob Ariëns en Henk Kern. Swift-junior André Mohhlman werd zaterdag achtste in Markelo. Van den Burgh blijft Moraal voor LEIDEN Casper van den Burgh streeft Mart Moraal voorbij. De Leidse triatleet werd gisteren in Delft vijfde op de kwarttriathlon. Met 1.57,35 was hij als snelste junior klaar met 1500 meter zwemmen, veertig kilometer wielrennen en tien ki lometer hardlopen. Moraal legde beslag op de veertiende plaats in het totaalklassement. Petra Streng uit Rijnsburg is zaterdag als vijfde vrouw geëindigd op de kwarttriathlon van Alphen aan den Rijn. Haar eindtijd be droeg 2.24.54. Schultz schrijft toernooi op haar naam SCHENECTADY Brenda Schultz heeft de finale gewonnen van het met 500.000 gulden gedoteerde tennistoernooi in Schenectady (New York). De Nederlandse, de nummer zeven van de rangschikking, versloeg gisteravond in de finale de Fran- <;aise Dechaume met 7-6,6-2. Een dag eerder had Schultz de on geplaatste Nicole Provis uit Australië in drie sets teruggewezen: 5-7, 7-5,6-3. Kwalificatie van Schapers en Rottier NEW YORK Michiel Schapers en Stephanie Rottier hebben zich geplaatst voor het toernooi om de open Amerikaanse ten niskampioenschappen. Richard Krajicek bevestigde gisteren zijn deelname aan het vandaag startende Grand Slamtoemooi. Scha pers en Rottier dwongen een plaatsje af via drie zeges in het kwalificatietoernooi. Schapers won achtereenvolgens van de Ca nadees Nestor en de Amerikanen Seguso en Cacopardo. Rottier zegevierde over de Duitse Popp, de Francaise Laval en de in Australische Jaggard. Golfer Muntz in schaduw van Vogel SOUTHPORT Michael Vogel was als twaalfde de beste Neder landse golfer in het toernooi om de Europese titel voor amateur spelers, dat in de Engelse plaats Southport werd gehouden. Vo gel kwam tot een totaal van 295 slagen, dank zij een beste laatste ronde op de baan van golfclub Hillside van 70 slagen (twee on der par). Winnaar werd de Engelsman Jim Payne. De 21-jarige speler uit Lincolnshire liep de vier ronden af in 281 slagen. Hij had een voorsprong van vier slagen op de Spanjaard Alvaro Prat en van vijf slagen op de Engelsman Gary Wolstenholme. Rolf Muntz stelde teleur en werd 41ste. Pas op de laatste negen holes speelde hij zoals van hem verwacht mocht worden. SCHENECTADY. SID Michael Stich en Ivan Lendl be leefden een goede generale re petitie aan de vooravond van de strijd om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen. De Duitse Wimbledonkampioen bracht het toernooi van Schen ectady op zijn naam door in de finale de Spanjaard Emilio San chez met 6-2 6-4 terug te wij zen. Lendl sterkte zijn zelfver trouwen aanzienlijk met een duidelijke zege van 6-3, 6-2 op de Zweed Stefan Edberg in de eindstrijd van Commack op Long Island. Zowel Stich als Lendl treft in de eerste ronde van Flushing Meadow een Nederlander: res pectievelijk Jacco EItingh en Ri chard Krijacek. Gezien de vorm van de toppers is het bereiken van de tweede ronde voor het nationale duo waarschijnlijk een illusie. Stich behaalde zijn vierde toernooizege na Memphis (1990), Wimbledon en Stuttgart. De 22-jarige Duitser stond dit jaar al in zes finales. In Schen ectady kwam hij zover door in de halve finales de Oostenrijker Horst Skoff met 7-5, 6-1 terug te wijzen. Emilio Sanchez, die dit seizoen zegevierde in Barcelo na, Rome en Gstaad, haalde de 23ste eindstrijd van zijn loop baan door met dezelfde cijfers van zijn landgenoot Francisco Clavet te1 MARCO VISSER GING op herhaling in het ten nistoernooi van Zuid- West, waar hij net als vo rig jaar het enkelspel in B won. Al in het begin SPA Reuter/SID Ayrton Senna heeft zijn derde wereldtitel in de Formule 1 autosport binnen handbereik. Tijdens de Grand Prix van België op het cir cuit van Francorchamps profiteerde hij op timaal van het uitvallen van een aantal con currenten. In de stand om de wereldtitel heeft de Braziliaan 22 punten voorsprong op de Brit Mansell, met nog vijf wedstrijden te gaan. De zege van McLaren-Honda was totaal, want Senna's ploeggenoot Berger werd in de Ardennen tweede. Hij bleef binnen twee seconden van zijn compaan, waarna het ruim een halve minuut wachten was op de nummer drie, de Braziliaan Nelson Piquet. Senna, voor de vierde keer in successie de beste in Francorchamps, was oppermachtig na de opgave van de anderen. Voor de 58ste keer in zijn loopbaan vertrokken van de beste startpositie, bleef hij vrijwel constant voorin. Het was de 32ste GP-zege in zijn loopbaan. Senna prees zich achteraf gelukkig met het uitvallen van Mansell, in feite zijn enige concurrent dit seizoen. De Brit won de laatste drie GP's en leek op weg naar een vierde zege op rij. Maar Mansell gaf op in de 21ste ronde, terwijl hij op kop lag. Sen na: „Als Mansell doorgereden had, was ik waarschijnlijk kansloos geweest. Zijn motor is momenteel waarschijnlijk beter. We zul len hard moeten doorwerken aan onze au to's." In de vijftiende ronde nam Mansell de leiding van zijn rivaal over, omdat de Brazi liaan de banden liet wisselen. Mansell volg de de gewoonte drie ronden later, waardoor Piquet even de beste was. Spoedig was Mansell weer koploper, maar hij hield zijn auto niet heel. Net als de volgende aanvoer der, Alesi. Prost en Alesi moesten naar de kant met een opgeblazen motor en ook het Duitse talent Schumacher haalde de finish niet. Op het moment dat alle concurrenten verdwenen waren, lag de weg voor Senna open. Senna was opgelucht, want ook hijzelf had de finish bijna niet bereikt. Zijn ver snellingsbak was kapot. Met nog geen twee seconden voorsprong op Berger ging hij over de streep. „Ik heb erg veel geluk ge had", meldde hij. „Ik had serieuze proble men met mijn versnellingsbak. Een tijdlang heb ik het zelfs zonder eerste en tweede versnelling moeten doen." Mansell was, logisch, teleurgesteld. In fei te is hij de enige die Senna van de wereldti tel kan afhouden. Spoeding na zijn opgave verliet hij het circuit. Hij wist niet precies waardoor de pech was veroorzaakt, maar vermoedde dat het met de elektriciteit had te maken, net als eerder in Canada. „Tot dan was ik leider en voelde me erg goed. Op de pech na verliep de wedstrijd perfect voor mij." Loris Capirossi heeft zijn we reldtitel motorracen in de 125cc-klasse geprolongeerd. De Italiaan, die vorig jaar nog moest slagen voor zijn rijbewijs toen hij voor het eerst de beste was, eindigde in de Grand Prix van Tsjechoslowakije als twee de, achter Gramigni. Met nog een wedstrijd te gaan heeft hij 27 punten voorsprong op land genoot Gresini. Ook in de andere klassen de den de kandidaten voor de titel goede zaken, al vielen verder geen beslissingen. De Ameri kaan Wayne Rainey won de ko ningsklasse (500cc) en vergroot te zijn voorsprong op Doohan tot achttien punten. Met nog twee wedstrijden te rijden is hij dicht bij prolongatie van de ti tel. Luca Cadalora behield door de derde plaats de leiding bij de kwartliters, ondanks het feit dat winnaar Bradl uit Duitsland een paar punten terugpakte. Met nog twee GP's te rijden be draagt zijn achterstand nog 31 punten. De beste Nederlandse presta tie was van Egbert Streuer, die met zijn Britse bakkenist Brown naar de tweede plaats snelde. De Drent behoefde minder dan een halve seconde toe te geven op Biland. Streuer is derde in het klassement, maar kan de ti tel wel vergeten. Een andere Brit, Steve Webster, blijft soeve rein leider in de stand. De andere Nederlanders had den een slechte dag. Wilco Zee- lenberg uit Bleiswijk viel uit. Hij werd in de zesde ronde uit de baan gereden door de Italiaan Reggiani, die zijn motor in een bocht te ver naar buiten liet lo pen. Zeelenberg hield de goede lijn, passeerde binnendoor, maar werd geramd door Reg- Lendl, vier keer open Ameri kaans kampioen, maar na een minder goede periode afgezakt naar de vijfde plaats van de we reldranglijst, is juist op tijd in zijn ritme gekomen. In de halve finales van Commack rekende hij voor de twintigste keer in 35 partijen met de oude rivaal John McEnroe af: 6-3, 7-5. Edberg had alleen in de tweede set pro blemen met de in Luxemburg wonende Fransman Olivier De- laitre, die zich voor het hoofd toernooi had moeten kwalifice ren: 6-1, 7-6 (7-4). Voor Edberg was er in de finale weinig eer te behalen tegen de zeer gedegen spelende Lendl (3-6,2-6). Arantxa Sanchez kwam in Washington tot haar eerste toernooizege van het jaar en de zesde van haar carrière. Ze ver sloeg in de finale de Bulgaarse Katerina Maleeva met 6-2,7-5. Marco Visser heeft voor de tweede keer in successie de mannenenkel B-titel op het toernooi van Zuid-West op zijn naam geschreven. Na Marcel Vink vorig jaar werd dit maal teamgenoot Paolo Polla zijn slachtoffer. In een ma tige vertoning kreeg hij de Kroaat met 4-6 6-2 6-1 eron der. LEIDEN GERRIT-L de wisselspelers in actie. Ook de Russische coach Platonov, die altijd veel schuift, veranderde gaandeweg meer. De reserves, van wie spelverdeler Van Ree zijn verjaardag vierde, verloren ondanks aardige tegenstand set drie en vier met 15-13 en 15-7. Verrassend was, dat Brokking de schaduwploeg liet staan voor de beslissende reeks. De belo ning volgde in de vorm van 15- 11 winst. Volgens manager Ver- halle is het verblijf in Leningrad goed geweest voor het moreel. In verband met de mislukte staatsgreep werd het toernooi om de Savin Beker afgelast, maar de twee duels tegen de Sovjetunie waren waardevol. Komend weekeinde volgen de laatste oefenduels voor het EK: drie keer tegen Zweden. De nationale volleybalploeg heeft een weekje Sovjetunie af gesloten met een zege van 3-2 op het gastland. De wedstrijd in de ijshal van Leningrad duurde ruim twee uur en gold als voor bereiding op de Europese titel strijd, die volgende maand in Duitsland wordt gehouden. Bondscoach Harry Brokking startte met de basis nieuwe stijl, dat wil zeggen Selinger, Zwer ver, Benne, Van der Horst, Held en Klok. De laatste verzorgde met Zwerver de passing, zodat Benne vrij was voor de aanval. Die opstelling kostte Boudrie zijn plaats. Het zestal won de eerste twee sets met 15-11 en 15-9. .Vanaf de derde set kwamen MARTIN HOEKSTRA Visser had in het begin veel moeite met Polla. De Kroaat stak in goede vorm, gezien zijn overwinning in de halve finale op Onno Guinau. Die halve eindstrijd werd in twee delen af gewerkt. Op zaterdagavond werd er gespeeld tot 2-2 in de beslissende set, toen het kunst licht weigerde te werken. De partij werd gistermorgen afge speeld en door Polla met 6-3 beslist. In de eerste reeks van de fina le had Polla het beste van het spel. Vissers return draaide niet naar behoren en één service break was genoeg voor winst in de eerste set: 4-6. Visser herstel de zich echter en Polla kon niet meer. de druk uitoefenen, die Visser in de eerste set de das had omgedaan. Bij 3-2 in het voordeel van Visser volgde een beslissing van de scheidsrech ter, die de Kroaat eigenlijk fataal werd. De umpire weigerde een let te geven voor een bal, die Visser uit zag, terwijl de scheidsrechter de bal als in be stempelde. Visser wilde sportief het punt overspelen, maar Polla kende de game toe aan Visser en tekende tegelijkertijd zijn doodvonnis. Slechts één spel behaalde hij nog in de resteren de partij en Visser pakte de overwinning: 6-2 6-1. Matig De vrouwenfinale in B was van een zeer matig niveau. Nata- scha van Schaik imponeerde geheel niet, maar behaalde toch de titel door Hester Stehouwer in twee sets terug te wijzen. Van Schaik hield in de eerste set het initiatief in handen. De speel ster van Forescate bleek degelij ker vanaf de baseline en de Al- phense kon geen vuist maken. Ondanks het grote aantal dub bele fouten, dat Van Schaik pro duceerde, kwam ze geen enkel moment in gevaar. Twee ser- vicedoorbraken hielpen haar aan de winst in de eerste set: 6- 2. Stehouwer bleek te licht voor het snelle kunstgras, maar kon toch bijblijven en zelfs een rui me voorsprong nemen in de tweede set. Van Schaik was ech ter de hoofdschuldige aan de opmars van de TEAN-speelster. Op de momenten dat ze de wedstrijd in handen had, plaatste ze de ballen onnodig aan de verkeerde kant van de lijn, zodat Stehouwer afsteven de op winst in de tweede reeks. Van Schaik herstelde zich ech ter op tijd en er volgde een reeks van vijf opeenvolgende spellen, die haar toch de over winning bezorgde: 7-5. Martijn Zandvliet domineer de bij de mannen in Cl. De Boekhorster had geen enkel probleem om zijn tweede en- kelspeltitel van dit jaar in de wacht te slepen. Ronald Klein, die tot nog toe in dit seizoen niet aan de verwachtingen vol deed, gaf in de finale geen te genstand van betekenis en had alleen in de eerste set iets in te brengen. Zandvliet verdeelde en heerste en Klein had het nakij ken: 6-3 6-0. Annemarije van Overschot zorgde voor een dubbel Noord- wijkerhouts succes. Zij moest eerst nog haar halve-finalepartij afwerken tegen Florieke West hof, maar wist zich al bij voor baat verzekerd van de eindzege als zij die wedstrijd zou winnen. Haar tegenstandster in de fina- a* A le, Yvonne van Hensbergen, moest namelijk voor de Haar lems Dagbladmasters spelen en was volgens de Haarlemse bondsgedeleerde niet speelge rechtigd in Leiden. Zodoende bemachtigde Van Overschot haar eerste C-titel. Gerard Kroese schreef vorig jaar nog het demonstratietoemooi in B in Hazerswoude-dorp op zijn naam. Dit jaar pakte hij de officiële titel. Mark Nagelker- ken, de als eerste geplaatste, haalde niet zijn normale niveau en moest de overwinning aan de Boskoper laten. Na de 6-3 overwining in de eerste set ha perde de machine op 4-1 in de tweede even bij Kroese. Nagel- kerken kwam terug tot 4-3, maar moest toch toezien hoe Kroese het hem met zijn back hands te lastig maakte. Met de zelfde cijfers als in de eerste set (6-3) kaapte Kroese de titel voor zijn neus weg. Irma van Seeters pakte op de valreep nog een B-titel mee dit jaar. De Merenwijkse, die dit seizoen nooit tot een goede prestatie kwam, rekende in de finale af met de speelster, die haar tijdens de districtskam pioenschappen nog te slim af was geweest. Saskia Paauw moest toezien hoe Van Seeters haar laatste kans op een titel en een plek bij de masters met bei de handen aangreep. De Leider- dorpse liet de zege in twee sets aan haar oppomente: 6-4 6-3. De familie Schoordijk domi neerde in C. Oscar liet Alexan der van der Berg achter zich in twee sets (7-5 6-3), terwijl zus Yvonne liet zien waarom zij de koppositie inneemt bij de vrou wen. Clubgenote Ingrid Bave- laar werd met 6-4 6-3 aan de ze gekar gebonden. giani. „Het was alsof ik afge schoten werd", aldus de furieu ze nummer vier van het klasse ment. „Ik was hem gewoon voorbij, dan gooi je toch niet zomaar de deur dicht. Dat kan gewoon niet". Achter Bradl en Cardus streed Zeelenberg op dat moment voor de derde plaats. „Het kleine beetje hoop dat ik nog had op de de derde plaats in de WK-stand, is in rook opgegaan." Aan een derde plaats behoeft Hans Spaan niet eens te den ken. In vorige twee jaren was Spaan nog tweede in de eind stand, maar de coureur uit Cas- tricum maakt een dramatisch seizoen door. Op het circuit van Bmo kwam hij als zestiende binnen, niet eens in de WK- punten. Valpartijen en een slecht lopende Honda verknoei den het jaar voor Spaan. Op het hobbelige Oost- europese circuit had hij alle moeite de machine op het asfalt te houden. „In tal van bochten raakte ik de machine door het stuiteren bijna kwijt", aldus Spaan. „Maar mijn motor liep beter dan in voorgaande wed strijden", waarmee hij aangeeft dat hij weinig verwend is met succes dit seizoen. Troost voor Spaan: hij was de beste Neder lander, met Molenaar als acht tiende, Koopman als 22ste en Van Dongen op de 27ste plaats. De koers werd ontsierd door het ongeluk met Peter Otü. De Duitser vloog over de kop en bleef midden op het asfalt lig gen. Hij stond op, probeerde weg te lopen, maar wist niet naar welke kant. Eerst raasden nog enkele motoren langs hem, totdat hij door de Fransman Branec en de Italiaan Cuppini werd aangereden. Hij brak bei de benen. Scheidsrechter haakt af bij duel Hitters LEIPEN JAN DAAN VAN OOSTEN HONKBALMEDEWERKER De wedstrijd van de Keytown Hitters tegen Celeritas is ge staakt na een blessure bij de scheidsrechter. SV Wassenaar won en verloor van Badhoeve dorp: 3-6 en 2-4. Adegeest ging ten onder tegen Blue Birds: 4- 11. Gisteren kon opnieuw een confrontatie tussen Keytown Hittérs en Celeritas niet tot een goed einde gebracht worden. Nadat het weer al verscheidene malen spelbreker was geweest, moest deze keer de scheids rechter met een blessure afha ken. De onfortuinlijke leidsman werd in de zesde inning, bij een stand van 6-3 voor de Hage naars, geraakt door een worp van de Haagse pitcher. Zaterdag speelde Wassenaar in Badhoevedorp uitstekend. Onder leiding van de sterk wer pende Erik Remmerswaal werd Badhoevedorp met name in de zevende inning overtuigend aan de kant gezet. Twee homeruns van Westgeest en Kastelein de den Wassenaar van 1-2 uitlopen naar 1-6. Badhoevedorp kwam in dezelfde inning nog terug tot 2-6, maar de beslissing was al gevallen. In de negende inning bracht de thuisploeg de eind stand op 3-6. Gisteren kon Wassenaar op eigen veld Badhoevedorp niet van een revanche afhouden. Na een 1-0 voorsprong in de twee de inning via Lobel, nam Bad hoevedorp het heft in handen. Een homerun van De Vries in de derde inning bracht de gas ten op 1-1. In de vijfde inning zag pitcher Spraakman hoe Badhoevedorp uitliep naar 1-4 en werd hij vervangen door Jer ry Remmerswaal. Via Van Montfoort kwamen de Wassen- aarders in de zesde inning terug tot 2-4. Adegeest begon gisteren sterk tegen Blue Birds met homeruns van Ouwehand en Noël. In de zesde inning kon de Voorscho- tense pitcher Zwaneburg het niet meer bolwerken en nam Blue Birds een 7-3 voorsprong. Zijn vervanger Kok kon echter niet voorkomen dat de gasten uitliepen naar een 4-11 in de achtste inning. De softbalsters van Wasse naar wonnen de doubleheader tegen Ola UW: 2-0 en 5-4.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16