Sport Rijnsburg op goede weg Jim Fleming drukt stempel op finale Geen treffers in duffe derby Bristol steelt de show Maandag 26 augustus 1991 DE KONING ROB ONDERWATER GUS V N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 15 UVS VERLOOR in de fi nale van het Fasson-toer- nooi met 2-1 van organi sator Alphense Boys. Quick Boys heeft het toernooi van Be Fair gewonnen door in de finale de ontvangende ver eniging met 8-0 te kloppen. Vierdeklasser Be Fair was op verrassende wijze in de finale gekomen door Vitesse Delft met 1-0 te verslaan. Tegen Quick Boys had de ploeg uit Waddinx- veen echter niets in te brengen. Met name in de eerste helft speelden de Katwijkers sterk voetbal dat zich vertaalde in een 6-0 ruststand. Voor rust scoor den Frenk van der Kleij (2), Edwin Otte (2), Hans van der Plas en Johan Jonker. Fred Kan bier zorgde voor de laatste twee doelpunten. Edwin Verhoogt heeft voor Katwijk zijn eerste eigen doel punt gescoord. Dat gebeurde na tien minuten in de oefenwed strijd tegen zondaghoofdklasser RCH. RCH toonde over een be weeglijke ploeg te beschikken en maakte het Katwijk lastig. De Heemsteedse ploeg koesterde twintig minuten voor tijd een 1- 5 voorsprong. In een leuke slot fase kwam Katwijk nog tot 3-5. Doelpuntenmakers Katwijk: Kees Kraaijenoord, Marco de Ridder en John van den Hoog- enband. Rijnsburgse Boys beleefde veel plezier aan de oefenwedstrijd tegen Drachtster Boys. Niet al leen won de formatie van Arie Kurver in het hoge Noorden met 3-0, maar ook betraden alle achttien RB-spelers zaterdag in Drachten de grasmat. Van hen waren Ron Carli en Ron de Ja ger (2x) trefzeker. Noordwijk moest zich zater dag behelpen tegen WSC uit Waalwijk (4-0). Nog zonder Van Staveren, Zethof, Carter, Hens- bergen en Van Roon boekten de volgelingen van trainer John Eelman een regelmatige over winning. Kees Smit en André Hoekstra scoorden voor rust, Patrick Scheurwater en Cliff Comvalius ema. De nieuwkomers van FC Lis- se lieten in het oefenduel zien dat zij de weg naar het doel kunnen vinden. René Ras en Carlos de Keizer verzorgden de ruststand (0-2). Radjin de Haan en Robert Vermin verdubbelden in de tweede helft de voor sprong. In de slotfase zorgde een misverstand in de Lisser verdediging tussen doelman Paul Veenboer en Ralph Pol man ervoor, dat de zaterdag tweedeklasser de eer kon red den: 1-4. RCL speelde zaterdag met 2-2 gelijk tegen een jeugdelftal van Ajax. Robert Planje opende de score voor de Leiderdorpers. Na de Amsterdamse gelijkmaker zette Paul van der Blom RCL weer op voorsprong: 2-1. Ajax leek de overwinning nog te grij pen, toen het bij 2-2 een straf schop mocht nemen. RCL-doel- man Arjan van Heusden was even daarvoor uit het veld ge stuurd, maar de gasten buitten het buitenkansje niet. Bij RCL verlieten Leo van.de Wetering, Marcel Brasker en Rini Ooster- lee sportpark De Bloemerd ge blesseerd. Leiden ging een gezellig dagje uit naar Strijen, eveneens een zaterdagderdeklasser. De ploeg van Peter Ciere is met de terug keer van spits Rob Bink weer compleet, zodat er nu wat kan worden uitgeprobeerd. Tegen Strijen liep het nog niet goed af: 4-2 verlies. Voor Leiden scoor den Maurice van Berkel en Rob Bink. Verrast door het vroege aan- vangstijdstip begon KRV met tien man aan de uitwedstrijd te gen RCL 3. Eenmaal voltallig liep de Katwijkse vierdeklasser zaterdag via 0-1 bij rust weg naar een 1-3 eindstand. Arno van der Boon (2x) en Perry Mer- tens scoorden voor KRV. Oegstgeest ontving op zater dag ROAC'79 en speelde met 1- 1 gelijk. Een eigen doelpunt hielp de Voscuijlbewoners aan een voorsprong. Voor rust viel de gelijkmaker van Perry Veil- brief. Ter Leede had weinig proble men met S1ZO: 4-0. Gedurende de gehele wedstrijd domineer den de Sassenheimers het spel. Eric Grosmann, Frits Hoekstra (terug van Geldrop), Peter Scheltens en Peter Natzijl scoorden. Kagia en Rijnland maakten er een doelpuntrijk onderonsje van. De zaterdag vierdeklasser uit Lisserbroek ze gevierde zaterdag op eigen ter rein met 4-2. John Imanse (2x), Richard Trompert en Lex de Ree scoorden voor de thuisclub. De Sleutels ontving Rooden- burg in de nederlaagserie om de Piet Boot bokaal. De Kooi- club won met ruime cijfers: 2-8. Bij rust was de score al 0-4. Pe ter Pret (2), Mark Helder (2), Ar no Lancel, Marcel van der Burg, Patrick Heymans en Michael Verver vonden het net voor Roodenburg. Michel van de Broek en Leo Compeer deden wat terug namens De Sleutels. Alphense Boys heeft zater dagavond opnieuw beslag ge legd op de eerste plaats van het jaarlijkse Fasson-toemooi. De Alphense hoofdklasser, die het Leidse UVS in een prestigestrijd met 2-1 versloeg, bleef op het eigen evenement wederom on geslagen. Het jeugdige en in dit stadium behoorlijk geplaagde ARC legde beslag op de tweede plaats na een keurige 3-0 winst op de reserves van eerstedivi- sionist Telstar, die daardoor roemloos als laatste eindigden. Alphense Boys kreeg in de eerste helft de beste kansen om de score te openen. Het begin al in de eerste minuut toen René de Jong in de 'zestien' door Rob Dorlas tegen de grond gewerkt werd. De Alphense spits schoot de toegekende strafschop ech ter naast het doel van Marijn Mokveld. In de 36e minuut mocht de Alphense ploeg weer van elf meter aanleggen nadat dezelfde De Jong deze keer door Albert Hoogland het schieten onreglementair belet was. De Jong liet het buitenkansje nu aan Frank Bakker over. Mokveld keerde de zwakke inzet en daar mee was ook dat gevaar gewe ken. UVS kon in die fase amper een vuist maken. Alleen van Marcel Tolsma ging een keer dreiging uit, maar de later soms wijfelende doelman Johan Garrelfs hoefde niet handelend op te treden. Mokveld daarente gen vond René de Jong nog een keer tegenover zich. In de tweede helft slaagde UVS (met Walter de Kieviet voor Rob Dorlas) er in wat meer te overtuigen. De eersteklasser bleef veel minder steken bij het strafschopgebied en nam na een kwartier zelfs de leiding Man/in James weet zich omringd door een viertal jeugdspelers van UVS. De VTL'er houdt zich gemakkelijk staande. door Paul Osenga. Alphense Boys kwam terug door Peter Gerse, die een uitstekende partij met twee fraaie doelpunten be kroonde: 2-1. In het nederlaagtoemooi van Blauw Zwart kwam de organi serende vereniging tot een dui delijke overwinning. Het Haag se Quick, dit seizoen uitkomend in de tweede klasse met Roodenburg en Blauw Zwart, werd met 4-0 verslagen. Danny Minnema scoorde voor rust. Edwin van der Ploeg, Mark van der Kooij en Wijnand Bakker deden dit in de tweede helft. Lugdunum klopte de Amster damse zondag-eersteklasser Blauw Wit in de Kikkerpolder met 2-1 (1-0). Blauw Wit had gisteren het betere van het spel, maar Lugdunum wist dank zij een sterke verdediging en een gevaarlijke counter toch een overwinning te behalen. Marcel Prins scoorde voor rust. Blauw Wit kwam in de tweede helft op gelijke hoogte, waarna Albert Siera een van de kruising terug springende vrije trap van Kees van Tongeren binnentikte. FC Lisse (zo) heeft met twee overwinningen op JOS (vrijdag, 4-1) en DCG (5-1) het SDW- toemooi gewonnen. Gisteren reisde de ploeg van Laszlo Na- nai naar Amsterdam voor de ontmoeting met DCG. Dank zij doelpunten van Dennis en Er- win Hoogendoorn, Frans Wes- sels en Ronald van Dijk (2) werd DIOK winnaar van het vierde Euro-toernooi Jim Fleming mag dan één van de 's werelds grootste au toriteiten zijn op het gebied van het leiden van rugby wedstrijden; dat neemt niet weg dat hij in Polen de eerst komende jaren hooguit nog als zwarte piet mag optre den. Voor het fluiten van een wedstrijdje zal hij daar voorlopig niet meer worden gevraagd. Want ze, in casu de nationale kampioen Ogwino Spot, zijn boos op de Schotse referee. Heel boos, nu hij het bestond om DIOK in de allerlaatste minuut van de finale van het vierde Eu ro Rugby Toernooi een penalty-kick te geven. Waaruit Ewoud Chaudron namens de gastheren op de valreep de winnende punten op het bord knalde: 9-8 hoofdarbiter nadrukkelijk in verband gebracht met de eindstrijd van het WK, straks in november op Twickenham. Als althans Schotland niet door dringt tot de finale. Want dan staat hij, als rechtgeaarde Schot, uiteraard zelf buitenspel. Was het een overtreding die de Pool Sokolowski op het cruciale moment en op die cruciale plek, zo'n vijftien meter voor zijn ei gen palen, beging? „Maar van zelfsprekend", sprak Jim Fle ming onaangedaan, zich weinig of niets aantrekkend van de bo ze blikken die de Polen hem ook na afloop nog lang toewier pen. „Anders zou ik geen penal ty hebben gegeven, nietwaar. Je mag een speler die op de grond ligt nu eenmaal geen tik in zijn nek geven. Daar staat maar één straf op, hoewel ik de betrokken speler ook nog had kunnen wegzenden. Alleen, dat ging me te ver voor dit toernooi". Voor de goede orde. Fleming is dus niet de eerste de beste. De 40-jarige inwoner van Edin burgh geldt als één van de bete re rugby-arbiters ter wereld. Vier jaar terug was hij lijnrech ter tijdens de finale van de strijd om de wereldtitel tussen Nieuw-Zeeland en Frankrijk. En momenteel wordt zijn naam als Biertje Trouwens, over rechtgeaarde Schotten gesproken: een paar uur voor de finale op De Morsch sipte Heming nog aan een biertje, de reputatie van menig landgenoot wat dat be treft in ere houdend. „Eentje maar, hoor", lichtte hij dat toch opmerkelijke gebaar lachend toe. „Gewoon om de spanning weg te nemen". Maar van zenu wen had de man, die al sinds zijn achttiende jaar en sedert 1983 op topniveau fluit, daarna toch weinig last. Hij, die in het dagelijks leven voor een aanne mersfirma werkt, is onderhand ook wel het een en ander ge wend. Wanneer je zoals Fle ming regelmatig optreedt voor De beste ploeg op het vierde Euro Rugby Toernooi zijn en het toch niet winnen. Die dubieuze eer was gisteren weggelegd voor Bristol RFC, dat vanwege zijn te late aanmelding - evenals het ijlings opgeroepen Castricum dat het deelnemersveld vervolgens weer op een even aantal moest brengen - buiten medediging meedeed. Vrijdag al liep Bristol, dat uitkomt in de Engelse topdivisie, met 42-6 over de Noordhollanders heen. Gisteren maakten ze er helemaal een wervelende show van. De arme Duitsers uit Han nover werden waarlijk aan alle kanten voorbijgelopen. Dropen tenslotte met de alleszeggende cijfers van 80 tegen 9 als zielige hoopjes 'mensch' af naar de kleedkamer. David John, de voor malige turbo van DIOK, scoorde vier tries voor zijn nieuwe club Bristol. Castricum had duidelijk het duel met de Engelsen nog in de benen. Gisteren kreeg de nummer twee van Nederland geen schijn van kans van CDUL uit Lissabon. De Portugezen wonnen met 27-0 en eindigden als derde, voor Hannover 1878 dat vierde en laatste werd. Arbiter Jim Fleming wijsteen spelei punten scoren. uitverkochte stadions als het Pare des Princes, Cardiff Arms Park of Twickenham, is zo'n wedstrijdje in Leiden voor pak weg 500 mensen natuurlijk ge woon een uitje. Alhoewel, dat viel aan het eind dus nog even tegen. Aan vankelijk was zijn optreden was, zoals verwacht, onberispelijk. „Easy boys", klonk het met de regelmaat van de klok, rustig aan. Het betrof met name de Polen die er van alles aandeden om DIOK niet in zijn normale doen te laten komen. En hoewel de immer op de juiste plaats staande Fleming dat fysiek har de spel van Ogwino Sopot voor rust tot driemaal toe bestrafte met een penalty, slaagde Gott fried Bos er niet om de bal tus sen de palen te krijgen. Hetgeen bepaald niet ten goede kwam aan de rust in het spel van de Leidenaars. Die naarmate de tijd vorderde vrolijk met de Po len meerommelden waardoor de finale als kijkspel teleurstel lend achterbleef bij voorgaande edities. Misgrepen Door twee enorme misgrepen in de Leidse defensie zagen Sokolowski en Arkadiusz Wiel- gosz zelfs kans om namens Og wino, dat in het eerste duel met CDUL (10-3) nauwelijks kon imponeren, twee tries te druk ken, eentje pal vóór en eentje een kwartier na rust. Tussen door moest Gottfried Bos met een rugblessure nog het veld ruimen waardoor Ewoud Chaudron met het kicken werd belast. Omdat de vorig seizoen doorgebroken nieuwkomer zich tweemaal prima van die taak kweet, bleef DIOK in het spoor van de Polen (6-8), zonder ove rigens oqk maar één moment de vorm van vrijdag tegen Han nover (27-19) te benaderen. Het was rommelig en dat bleef ook Daar had Jim Fleming, vooral met tegen het slot van de absoluut wel rende partij, zijn handen nog even aan vol, zoals hij na afloop ook ruiterlijk erkende. "Jawel, het was een fysiek stevige wed strijd met veel onoverzichtelijke situaties. Het was 'close' en bei de teams hadden er veel voor over om te winnen. Dan-moet je als referee constant op je hoede zijn. En consequent fluiten". Onberispelijk Dat deed de onberispelijk ogen de Schot dan ook, zij het naar de zin' van de Polen iets té con sequent in het voordeel van DIOK. Dat met scrumhalf Wil lem Hanekom, de Zuidafrikaan die om de dooie dood niet van verliezen wil weten, aanzette voor een laatste wanhoopsof fensief en de Polen daarbij diep in eigen territorium terugdruk ten. Dat ging opnieuw niet met gestroomlijnd rugby. Dat zat er omdat het balbezit line-out povertjes /as en omdat het in de driekwartlijn voor geen me ter liep - de hele wedstrijd niet in en dan lukt zoiets in een hec tische slotfase al helemaal niet. Jim Fleming evenwel was niet te beroerd om de spanning nog wat op te voeren. Hij gaf DIOK in tijd van vijf minuten doodge moedereerd drie penalty-kiclcs. alle drie vanwege te hard spel van de Polen die wanhopig doch tevergeefs protesteerden. Fleming was en bleef onverbid- dellijk. Al wat DIOK was keek vervolgens stijf van de zenuwen toe hoe een nog nerveuzer Ewoud Chaudron de eerste twee mogelijkheden verprutste. De derde poging van de inval- ler-kicker, dertig seconden voor tijd, zeilde evenwel met een fraaie boog tussen de palen door. „It's all in the game", sprak Jim Fleming na afloop. En hij kan het weten. een ruime en verdiende zege geboekt. WSB ontving vierdeklasser Geel Wit en werkte een romme lige eerste helft af. Vlak voor rust opende Theo Aanhane de score voor de Noordwijkerhou- ters waarop Geel Wit direct ant woordde met de gelijkmaker. Theo Nulkes (penalty), Robèr Marijnen en John Jansen bouw den in de tweede helft de score uit tot 4-1. Vlak voor tijd scoor den de Haarlemmers voor de tweede maal: 4-2. Docos speelde in Den Haag tegen het zwakke BTC dat ook in de vierde klasse uitkomt. Na een ruststand van 0-4 won de Morsclub met 0-6. Paul Pikaar (2). Luc Kok. Paul Dirkse. Hans van Marwijk en Johan de Ridder FOTO LOEK ZUYDtRDUIN verzorgden de doelpunten voor Docos. Kampong uit Utrecht kwam op bezoek bij UDWS en won met 1-2. Voor de Leidenaars scoorde Ed Stikkelorum het eni ge doelpunt. Randstad Sport behaalde een 1-2 zege op vier deklasser Groeneweg uit Zeven huizen. Richard Perrenet en Bob van Aken en scoorden voor de voorschotense vierdeklasser. Een foutje van Frank Hogewo- ning werd direct afgestraft door Groeneweg. De oefenwedstrijd van VNL tegen Waterloo is niet gespeeld. VTL had gisteren geen moeite met een jeugdelftal van UVS. Roger James (3x), Ronald van der Pot en André Deyn bepaal den de eindstand op 5-0. Remco Boere is de volgende die het mag proberen. Bij Feye- noord zijn ze nog positief als het om Marian Damaschin gaat, maar in feite is het duide lijk: de Roemeen is niet de sco rende spits die Feyenoord nog altijd zoekt. Het bleef daarom gisteren in de tamme, dus tegenvallende derby bij Sparta 0-0. Daar was niemand blij mee, uitgezonderd dan Boere, die vandaag zijn tweede proefweek bij Feye noord begint en zaterdag tegen De Bataven hoopt aan te tonen dat hij meer goals in zijn mars heeft dan Damaschin. Hans Dorjee wist het gisteren allemaal nog niet. „Damaschin is vier dagen in Roemenië ge weest en gisteren pas terugge komen. En ik zie vooruitgang. We moeten hem ook beter gaan gebruiken. Boere? Die heeft twee jaar stilgestaan, dat kun je zien. En Feyenoord heeft na tuurlijk toch altijd nog wat meer niveau dan hier en daar wordt verondersteld." Tegen Sparta slaagde de ploeg er echter weer goed in dat te verbergen. Feyenoord was uiteindelijk sterker, na rust vooral, maar de ploeg miste de scherpte en het speciale talent om te scoren. De bekerhouder had zelfs het geluk dat Veld man, vrij voor de verdediging spelend, bij balbezit niets on dernam en van Sparta gaande weg een counter-ploeg maakte. Het duel produceerde daar om het nodige optische bedrog. De eerste helft toonde immers aan dat Sparta niet eens veel minder is dan de illustere stad genoot. Pikant wordt het zelfs als de linksbuitens Witschge en Helder worden vergeleken. De een (Helder) is een neo-prof met een modaal prof-contract, de ander (Witschge) speelde in het buitenland en verdient nu bij Feyenoord een vorstelijk sa laris. Oud-Roodenburger Helder is niettemin de betere en leuke re voetballer. Toch had Feyenoord de wed strijd moeten winnen. Het was Scholten die de beste kansen kreeg, maar ze stuk voor stuk verknoeide. Erger was het dat Damaschin zelfs dat niet pres teerde. Twee keer draaide hij goed weg van de tegenstander, maar beide keren kwam hij in een te moeilijke hoek terecht om te scoren. Vaker kwam de Roemeen niet in de buurt van een doelpunt. Dat is meer dan een vinger wijzing. Damaschin kan wel goed voetballen. Hij beschermt de bal, zoekt de combinatie, legt goed af, speelt naar de bal toe. Zoals meer Zuid-Europeanen lijkt Damaschin de voorberei ding van een doelpoging echter leuker te vinden dan het scoren zelf. Niet één keer was hij giste ren in de buurt om iets uit te richten met een van de vele goede voorzetten die van de flanken kwamen. Dat is zelfs een zeer veeg teken. Tegenover de vooralsnog du bieuze aankoop Damschin staat de voortreffelijke entree van Pe ter Bosz. De middenvelder uit Apeldoorn (ex-Vitesse. RKC en Toulon) was met afstand de beste van het veld. Bosz is iets te bescheiden. Bij Toulon speelde hij anderhalf jaar als ausputzer en anderhalf jaar als verdedigende midden velder. Bij Feyenord blijkt hij nu net zo gemakkelijk scherp naar voren te kunnen spelen. In deze vorm zal Bosz zelfs niet lang hoeven te wachten om voor de tweede keer, na een reserve beurt in '87 tegen Engeland, met Oranje op stap te gaan. Met Fraser, De Goey en De Wolf zou Hans Dorjee zelfs vier Feyenoorders bij het Neder lands elftal kunnen gaan afleve ren. Even zo gemakkelijk zakt de ploeg echter weer in elkaar, als de doelpunten weer structu reel uitblijven. Wal zich in het nabije verleden al enkele keren aankondigde, is op de slotdag van het Europees kampioenschap werkelijkheid geworden. De hegemonie van de Nederlandse waterpolosters werd doorbroken. Hongarije haalde Oranje zondag in de finale van het voetstuk: 11 -8 (2-2 3-2 4-2 2-2). Bij de mannen werd Joegoslavië verrassend 11-10 overwinning op Spanje.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15