Sport King Carl duldt geen tegenspraak Gianni Bugno: en straks ook de Tour Kneets' aanpak leidt tot zilver Erik de Bruin in finale Maandag 26 augustus 1991 NIEUWSUN Nieuwtje van Hesp mislukt WAALWIJK - Ruud Hesp, de doelman van Fortuna Sittard, dacht zich gistermiddag in het duel met RKC (2-2) onsterfelijk te ma ken en een plaats in de voetbalgeschiedenis te krijgen door een nog nooit vertoond foefje te introduceren. Hij maakte zich even wel onsterfelijk belachelijk. ij een indirecte vrije trap in het strafschopgebied van Fortuna ging de doelman pal achter de door Fortuna op acht meter van het lege doel geformeerde muur staan. Brands speelde terug op Decheiver en Hesp stormde vervolgens naar voren om de bal, zoals bij hockey, te onderscheppen. Decheiver, ook niet gek, til de de bal over de muur en de doelman heen in het lege doel. Het duel eindigde gelijk: 2-2. Knetemann als brokkenpiloot STUTTGART - De proeve van bekwaamheid als bondscoach leg de hij bijna cum laude af. Voor het rij-examen zou Gerrie Knete mann gisteren gezakt zijn. De door de organisatie van het WK beschikbaar gestelde Fiat zag er na afloop uit alsof hij op de kermis tussen de botswagens had gefigureerd. Het rechter spatbord was ingedeukt en zat vol kras sen, de linker koplamp was beschadigd en de buitenspiegel aan de linkerzijde shing er bij. „Ik breng die auto niet terug", grinnikte de Kneet. „Ik was waar schijnlijk een beetje nerveus. De schade is onstaan doordat ik in het begin te snel de renners wilde helpen toen spmmigen pech kregen." Wereldrecord voor Egerszegi ATHENE - De Hongaarse Krisztina Egerszegi heeft op de slotdag van de strijd om de Europese zwemtitels in Athene het wereldre cord op de 200 meter rugslag verbeterd. In de eindstrijd kwam zij tot 2.06,62, een verbetering van de prestatie van de Ameri kaanse Betsy Mitchell met bijna twee seconden: 2.08,60. Jan Timman tegen Joesoepov BRUSSEL - Jan Timman treft in de halve finales van het kandi datentoernooi Artoer Joesoepov. In de andere tweekamp spelen Anatoli Karpov en de Brit Nigel Short tegen elkaar. Dat was het resultaat van de gisteravond in Brussel verrichte loting. De par tijen worden in april in nog nader te bepalen plaatsen gespeeld. Erik de Bruin heeft afgelopen nacht met zijn tweede worp over 63.34 meter de WK-finale bereikt van het discuswerpen. Hoewel de kwalificatie-eis 64 meter bedroeg, kon Nederlands enige medaille-kandidaat de derde beurt laten schieten. Al leen de Duitsers Schmidt (65.18), Riedel (65.30) en de Rus Schevchenko (63.70) kwamen verder. De beste twaalf treden morgen aan in de eindstrijd. De Bruin zelf was na zijn eer ste optreden in Tokyo overigens niet al te optimistisch. „Eerlijk gezegd voel ik me niet in top vorm. Met de techniek en de snelheid zit het wel snor, maar ik mis kracht. Dat merkte ik de laatste weken op de training al, de halters gaan niet meer zo makkelijk omhoog." CARL LEWIS SLOEG op het beslissende moment weer toe. Goud op de sprint en een nieuw we reldrecord. De dagen voor Carl Lewis als atleet zijn nog lang niet ge teld. Hoewel de koning van de sprint al drie jaar op een wiebelende troon zit, duldt hij op het uur van de waar heid geen tegenspraak. Zelfs niet van wereldrecordhou der Leroy Burrell, die zijn kameraad en concurrent dit seizoen drie keer klopte en zich gisteren in de WK-finale met tweehonderdste verbeterde. Lewis scoorde 9.86, hij werd opnieuw de snelste man aller tijden. vier Japanse sumuo-worstelaars ooggetuige van de happening. „Dit keer moest ik het opnemen tegen schone atleten. Maar ik wist wel dat het een zware job zou worden. Gezien de tijden in de halve finale had de nieuwe wereldkampioen een tijd nodig van onder de 9.90. Met die in stelling ben ik vertrokken". Op het oog reageerde Lewis zoals gebruikelijk bij hem traag op het startschot, want Burrell, Mitchell en Christie bleven de zevenvoudig Olympisch kam pioen tot diep in de slotfase voor. „Toch ben ik volgens mijn coach Tom Tellez ongelooflijk snel vertrokken. Alleen: de an dere jongens moeten het 60- meter-record hebben vermor zeld. Vandaag heeft iedereen zichzelf overtroffen. Al had ik de laatste tien meter van de race kennelijk nog een extraatje in petto". Mokerslag De glijvlucht van Lewis moet Burrell vlak voor de eindstreep als een mokerslag hebben ge troffen. De onttroonde wereld recordhouder, half blind aan een oog, meende tot vijf meter voor de finish de wedstrijd in zijn zak te hebben. „Door mijn handicap zag ik Carl niet aan komen. Toen ik hem plotseling naast me zag, was het hopen en bidden. Het is onwaarschijnlijk hoe relaxed Carl de laatste tien meter heeft gelopen". Ook volgens Lewis maakte GPD-VERSLAGGEVER Het WK in Tokyo is nauwelijks aan de gang, maar een grootse re apotheose als bij het ko ningsnummer is de komende zeven dagen bijna onmogelijk. Zes finalisten liepen hun per soonlijk record aan flarden, ter wijl de Canadees Bruny Surin zijn beste score evenaarde. Al leen hekkesluiter Robson da Sil- va uit Brazilië bleef onder zijn kunnen. Lewis, Burrell, Dennis Mitchell, Europees recordhou der Linford Christie, Frank Fre dericks en Ray Stewart doken in volgorde van aankomst royaal onder de ooit magische grens van tien seconden. Verrast King Carl was niet verrast over de supersnelle tijden. Een dag eerder had een rugwind van 4.3 meter per seconde de in bla kende vorm stekende outsider al naar 9.80 geblazen. Alleen Ben Johnson (9.79) en hijzelf (9.78, rugwind 5.2 meter per se conde) waren ooit sneller. De tijd van Johnson uit '88 in Seoul werd door zijn dopegebruik uit de boeken geschrapt, zoals dat ook gebeurt bij prestaties gele verd met een meewind van 2.1 meter per seconde of meer. „De vorige keer ben ik door de drugs geklopt", gaf Lewis Johnson, i nishlijn e; i de buurt van de fi- in gezelschap van Carl Lewis, in het bezit van strever Leroy Burrell in zijn tien procent verschil uit tussen winnen en verliezen. De 30-jarige Texaan vergeleek het scenario met dat in New York, toen Burrell op 14 juni tijdens de Amerikaanse trials het wereldrecord op 9.90 bracht en Lewis daar driehon derdste op moest toegeven.Al wereldrecord én de Amerikaanse vlag, houdt na de superrace tegen- leen toen waren de eerste tien meter beslissend, en nu de laatste tien meter". Of Burrell daar op had gere kend? De zes jaar jongere krachtpatser gaf daar geen rechtstreeks antwoord op. „Ik kan maar één reden bedenken ik geen wereldkam pioen ben geworden: omdat Carl 9.86 liep". Hoewel hij zich zaterdag in de series niet happy voelde en de bui zelfs zag han gen, kon Burrell een dag later weer de hele wereld aan. In de halve finale liep hij 9.94, een honderdste langzamer dan zijn rivaal. „En ik heb natuurlijk ook een fantastische finale gelopen, sneller dan het wereldrecord. Maar Carl deed ook mee, hè". Burrell roemde vooral de souplesse van zijn trainings maat. wiens hoge knieheffing hem af en toe jaloers maakt. „Mijn start mag explosief zijn, ik mag een jump kunnen maken in de startblokken, eenmaal op gang moet ik werken. Carl is in staat zijn topsnelheid langer vast te houden". Vegetariër De benen hebben het inder daad gedaan in Tokyo, bena drukte Lewis. Hoewel hij een jaar geleden vegetariër werd en sinds kort vederlichte (115 gram) slofjes met tien hardplas- tic spikes draagt, doet Lewis die veranderingen af als bijzaken. „Ik wil ook niet horen dat het tartan hier zo bijzonder is. De kwestie is simpel: een snelle ra ce wordt alleen gelopen door snelle atleten. En in deze finale stonden de beste sprinters van de wereld. In vorm ook nog." Lewis zou Lewis niet zijn als hij God, zijn familie en de Santa Monica-club niet bij zijn succes betrok. „Zonder inspiratiebron nen kan een mens weinig uit richten. Ik weet zeker dat mijn vader deze race vanuit de hemel heeft gezien, en dat hij trots op me is. Oh gush, dat maakt me zo nederig", stamelde Lewis, waarna hij zijn tranen de vrije loop liet. Met de handen voor het gezicht: „Ik haat dit, ik haal dit. Maar als ik aan dat alles denk, kan ik echt mijn ogen niet droog houden". Sentimenteel Lang wilde Lewis overigens niet sentimenteel doen over zijn verbluffende optreden. „Ik ga hier nog een paar uurtjes van genieten. Dan richt ik mijn vi zier op donderdag, wanneer het verspringen begint. Ook op dat nummer heb ik een titel te ver dedigen, en wat te denken van de estafette zondag. Met Bur rell, Mitchell en Cason verwacht ik een superrace". Burrell, die zich vandaag al weer prepareerde op de 200 meter, voorspelt op de slotdag van het toernooi opnieuw een wereldrecord op de 4 x 100. „Ik heb ooit met een gekke bek ge zegd dat we beneden de 37 se conden kunnen lopen. Gezien de tijden van vandaag neem ik dat nog serieus ook". GPD-VERSLAGGEVER Emotioneel kan Gianni Bugno dus ook zijn. Al duurde het maar heel even. De laatste vijf meter van de adembenemende sprint-met-vier op het WK voor wielerprofs, gisteren in Stuttg art. Drie, vier seconden, langer niet. Bugno keek in een flits naar rechts - Indurain was geklopt Hij stuurde zijn ooghoeken ook nog een fractie naar links - Rooks zat al te ver. En van de Colombiaan Mejia had hij so wieso al weinig te vrezen. Hij zette zich recht, klapte in zijn handen als een blij, verrukt kind. Campione del Mondo! De hoogste rang voor een eendags- renner. Zilveren Rooks reikte nog tot aan zijn voorwiel, maar topcoureurs hebben timmer mansogen. Uitbundig „Waarom ik zo uitbundig was? Ik heb al zo dikwijls gewonnen zonder te juichen, afgelopen Tour op l'Alpe d'Huez nog, dat ik het dit keer eens anders wilde doen." Gianni Bugno, 27 jaar geleden in het Zwitserse Brügg geboren, waar zijn vader werk zocht over de Zwitserse grens, die Bugno had de rol van topfavoriet volle dig waargemaakt. Gelijk Van Moorsel zaterdag, al ontmoétte hij meer tegenstand en duurde de onzekerheid tot de laatste decimeters. 1.Bugno, 2.Rooks, 3.1ndurain - terwijl de 'Fratelli d'Italia' uit de speakers schalde werd het podium bevolkt door drie van de nuchterste renners van het actuele peloton. Ze doen hun werk tegen een riante vergoe ding, koersen als het zo uitkomt op alle terrein, maar hebben de uitstraling van een zwerfkei zonder titel. Denk je dat de mensen van Bugno houden, zoals ze dat van jou hebben gedaan - luidde de vraag aan Francesco Moser, een van de nu veertien Italianen die een wereldtitel grepen, en te vens materiaalsponsor van de ploeg-Bugno. Moser lacht, zoals hij als me gaster altijd heeft gelachen. „De tifosi houden misschien meer van het type-Moser. Maar het zijn de uitslagen die de waarde schiedenis bepalen." Bugno houdt niet van alle quasi-adoratie noch van de plichtplegingen die een 'cam- pionissimo' overvallen. Hij is de kampioen van de schemerlamp, niet die van het spotlight. Al onttrekt hij zich binnen het Ita liaanse wielrennen ook weer niet aan zijn verantwoordelijk heid. Hij wilde kopman zijn, duld de na de Italiaanse 'premondia- le' in Veneto, met overwinnin gen voor Argentin en Chiap pucci, ook die twee voorzichtig in zijn buurt, maar regisseerde het WK wel zo, dat hij als laatste speerpunt kon worden uitge speeld. Ook vorig jaar waren de Itali anen de sterksten geweest, maar zakten de kopmannen taktisch finaal door de mand; kon Bugno nog net aan het po dium hangen voor een bronzen plak. In 'Schwabertland' deugde stukken beter. Drie nuchtere jongens bijeen op het pdium. Links zilveren medaille winnaar Steven Rooks, midden wereldkampioen Gianni Bugno en rechts Tour winnaar Micguel Indurain. »fotoepa Vlag De opponenten van Argentin kregen een meevaller, toen de eendagskampioen al in de tweede ronde letterlijk werd op gerold door een Italiaanse vlag, die te ver over een balustrade hing. Bugno: „Ik heb halfkoers geïnformeerd hoe het met hem was - we konden ons plan trek ken. Hij voelde zich uitgescha keld." Argentin finishte niet Waarna het de beurt was aan Chiappucci, een tijdje op sjouw met groepjes van twaalf en van zes; aan Lelli, Gianelli, Giovan- netti, Cassani - eveneens wa kend over de ernst van nieuwe ontsnappingen. Op het meer vervelende dan wervelende Stuttgarter parkoers kwamen, na heel veel getouw trek, uiteindelijk 37 renners los van de rest, met zes Italianen, vijf Fransen, drie Nederlanders, drie Belgen, drie Spanjaarden, drie Colombianen en nog wat ongeregelde een- of tweelingen. De Italianen wilden de koers in handen, en klemden hem ook stevig vast. Bugno: „Ik heb Chiappucci en Fondriest ge vraagd of zij nog wat voor me konden doen." Bij 'CC' was het beste eraf, maar Fondriest ver tolkte zijn rol van 'buitenlander' (immers: ploeg-Post) zeer loy aal. Het is dat zijn vluchtgenoot Mare Madiot niet de volle 100 percent wilde rijden, anders wa ren ze misschien wel weggeble ven. Nu corrigeerden Delgado, Theunisse en Gölz de halve mi nuut in de laatste 'klim' be kwaam. De klim mocht die naam eigenlijk niet hebben, maar het stijgingspercentage was groot genoeg, en de kilo meters wogen voldoende zwaar om slechts zeer select naar de allerhoogste versnelling over te schakelen. Met Indurain, Bug no, Rooks, bij wie ook Mejia nog aansluiting vond. Gevieren vonden ze dit kwar tet van beslissend gewicht De ambitieuze Fransen waren uit geschakeld. Bugno: „Het had geen zin het eerste peloton te laten terugkomen, er lag voor drie van de vier een medaille klaar." De Italiaan uit een dorpje buiten Milaan had al va ker sprints op de macht gewon nen; hij maakte ook in deze geen fout. Geen akkoordje met Indurain, om zeker te zijn Rooks te elimi neren? Bugno: „Nee. Dat doe je niet in een WK. Ik moest even denken aan de sprint van Kne temann met Moser in 1978... Hoe iets kan fout lopen. Je hebt nooit garanties. Ik voelde me sterk, dan heb je geen deals no dig." Van de 300.000 toeschouwers in Stuttgart was misschien een derde Italiaans getint. Een deel daarvan weer omstuwde de ce remonie, klapte en zong harts tochtelijk met de hymne mee. In de catacomben van het Neckar Stadion kreeg Bugno twee klapzoenen van de coach van de Squadra Azzurri, Alfredo Martini (70 jaar, 17e WK, 5e maal goud!). Buiten wachtten duizenden tifosi, die hem meteen op de schouders hesen. Hij wilde er nauwelijks aan toe geven; dit soort passie is hem volledig vreemd. Moser „Hij is eigenlijk een anti-Italiaan." Of hij nu een compleet cou reur is - Giro op zak, etappes in Giro en Tour, drie wereldbeker- klassiekers, Italiaans kampioen, en nog heel wat meer moois. Bugno, zichzelf weer volledig onder controle: „Dit kan mijn tweede plaats in de Tour niet vergulden. Pas als je de Tour wint ben je een compleet cou reur. Maar het begint er op te lijken." STUTTGART GPD Inwendig zag je hem glimmen van trots, Gerrie Knetemann. Die zilveren plak van Steven Rooks, daar kun je als debute rend bondscoach mee voor de dag komen. Hij wilde er alleen geen woord van hebben en slaagde erin zijn emoties voor zich te houden. Al waren in zijn glinsterende oogjes spoortjes van trots zichbaar. „Of ik een voldaan gevoel heb? Dat hou ik liever even voor mezelf. De tijd is geweest dat ik tot tranen toe bewogen raak," probeerde Knetemann het suc ces van zijn oranjeploeg te rela tiveren temidden van de chaos die na een belangrijke wieler wedstrijd immer losbarst. Want, het vice-wereldkampioenschap dat Rooks in Stuttgart ten deel viel, was toch vooral het resul taat van Knetemann's harts tochtelijke aanpak. De geboren Amsterdammer (41) gooide zijn ziel en zaligheid in het werk, dat hij op onbezol digde basis voor de KNWU ver richt. Deed bij de in de regel koele, voor klinkende munt fiet sende profs, een beroep op het oranjegevoel. Natuurlijk, de poen bleef niet onbesproken en er kwam een recordbedrag van drie ton in de premiepot te recht Daar wil je wel even hard voor trappen. Maar. zo weet Knetemann uit ervaring, met geld alleen kom je er niet in een wereldkampioenschap. De geest moet ook in de fles zitten en dat heeft 'De Kneet' hem toch maar eventjes geflikt. Voor het belang en de een heid offerde zelfs Erik Breukink zich op. Beter kon de eenheid in het Nederlands twaalftal niet worden verwoord. Een kopman van de ene ploeg (PDM) die voor deze gelegenheid de spit sen van de concurrentie, zijnde Theunisse (TVM), Rooks en Maassen (beiden Buckler) een mentaal duwtje in de rug geeft. F.n zowaar, het werkte ook nog. Op het moment dat het gevecht om de prijzen serieus werd in gezet en de knechten voor hun bewezen diensten werden be dankt. meldden zich zowel Theunisse. Maassen als Rooks aan het front. Knetemann: „Wc hadden de kwaliteiten en als je die wilt benutten, moet je een paar dingetjes doen." Vandaar dat Knetemann he mel en aarde bij zijn internatio nals heeft bewogen om toch vooral oog te hebben voor het landsbelang. Die gevoelige snaar blijkt hij te hebben ge raakt. want ook het top trio voorop had veel voor elkaar over. Toen Frans Maassen voor zichzelf had uitgemaakt dat hij naar de regenboogtrui kon flui ten, zette hij zich in voor de kansen van Rooks, ook in het dagelijks leven zijn ploegmak- ker. Theunisse nam Maassen s werk in de laatste klim over en hun arbeid leidde tot de beslis sende slag, waarin Rooks zich begaf met Bugno, Indurain en de verrassende Colombiaan Mejia. Rooks: „Ik heb bewust zo lang mogelijk gewacht met het ondernemen van actie en er voor gezorgd dat ik niet teveel op mijn reserves reed. Elke trap teveel, zou je in de finale heb ben opgebroken." Ook dat was trouwens een tip van Knetemann. die voor al zijn renners, of die nu Schurer heet te of Rooks, een tactisch plaatje had ingekleurd. Rooks incas seerde zijn zilveren plak overi gens als ware het een dubbeltje, zo nuchter en afstandelijk. Alsof hij niet besefte dat hij een unie ke kans op de wereldtitel had gemist. Twee jaar geleden, was hij ook al dichtbij de regenboog- trui. toen moest hij in de sprint LeMond, Konisjev en Kelly voor laten gaan. Rooks: „Ja. het is na tuurlijke jammer voor mij. maar Bugno was gewoon de beste. Daar heb je je bij neer te leggen. Ik kan niet anders dan tevreden zijn. Als ploeg hebben we voor treffelijk gewerkt, van het begin af aan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13