Leidsch Dagblad Kabinet oneens over koppeling Jeltsin zet zijn zin door 1 Balten herdenken bezetting HEES&HES Vierman audio-video-huish.app. zoekt voor direkt voor haar vestiging in Leiden: VERKOPERS voor maandag (13.00-18.00 uur), donderdagavond en zaterdag Ben je student of zit je in de VUT, bel met Vierman Leiden tel.: 071 -14.29.41 Pagina 2: Sovjet-generaals moeten luxe leventje opgeven. Gorbatsjov heeft weinig mee in te brengen. Pagina 5: Gorbatsjov vervangt hele re gering Russisch parlement hekel Gorbats|ov Pagina 17: Olieprijs dreigt opnieuw tl stijgen door Sovjetunie. Zaterdag 24 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39630 Losse nummers f 1,45 Nog geen abonnee DEI 071 161400 DEL! 071 - 161353 SERVICE £9 binnenland Twee borrels écht goed voor hart en bloedvaten kunst Beethoven, Brahms en Mo zart gewild leiden Koffiekiosk pre cies op gasleiding gezet CDA en PvdA akkoord over voorstel wao HET WOORD IS AAN In het kabinet is een ernstig conflict uitgebroken over de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Nadat in de mi nisterraad overeenstemming op hoofdlijnen was bereikt over de wao, stelde vice-premier Kok de koppeling aan de orde. Toen bleek onmiddellijk dat de coalitiepartners het daarover volstrekt oneens waren. Kort na midder nacht werd het kabinetsberaad geschorst, omdat volgens de premier verder praten op dat moment geen zin had. DEN HAAG CPD De PvdA-bewindslieden verwij ten CDA-fractievoorzitter Brink man 'onbetrouwbaarheid'. Brinkman zou, aldus zegslieden in de PvdA, aan vice-premier Kok hebben toegezegd dat de koppeling per 1 januari 1992 ge handhaafd zou blijven. In het CDA wordt deze lezing ontkend. Tot diep in de nacht werd in het 'torentje' van Lubbers overlegd tussen de premier en de vice- premier, Brinkman en Wölt- gens. Bij het sluiten van deze editie was de uitkomst van dat beraad nog niet bekend. Kok eiste gisteravond dat de koppeling onverkort gehand haafd zou blijven. Deze eis was voor de CDA-bewindslieden,- maar vooral voor Brinkman ab soluut onaanvaardbaar. Brink man vindt dat het CDA met het wao-compromis al ver genoeg is gegaan. Ook nog de koppe ling handhaven is voor de CDA- fractie een brug te ver. Gistermiddag hebben De Vries en Ter Veld koortsachtig gewerkt aan een compromis in zake de wao. Daarbij werd voortdurend overleg gevoerd met de fractieleiders van CDA en PvdA, Brinkman en Wölt- gens. Aan het eind van de mid dag werden de partijen het in hoofdlijnen eens. Brinkman en Wöltgens gaven toen te kennen het wao-compromis in hun fracties te willen verdedigen. Wel vond CDA-fractievoorzit ter Brinkman dat de PvdA-frac- Wie het onverdraagzaamst is te genover anderen, is meestal het verdraagzaamst jegens zichzelf. Jean de Boisson VANDAAG Tv-programma's - Regio Zaterdags Bijvoegsel 33 t/m 41 HET WEER HOELANG 'II i Ja. ik mm triraUacti». I I Mijn abonnement betaal ik daarna i Pet maand 26.45) vw automa - tische betaling' Per kwartaal (f 70,76) via accept- I giro Par kwartaal (176.75) via auto- matiacha bataling' I 1 I 1 1 1 baiorging) I NIEUWSLIJN Perioden met zon Droog en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Wind uit zuidwest tot west. matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog af en toe krachtig, 6. zaterdags z bijvoegsel boris jeltsin is zondermeer de 'man van de week'. Zijn populariteit steeg in drie dagen met sprongen. Het buitenland kan niet meer om hem heen. De come-back van de dwergvleermuis lijkt aanstaande: op het moment fladderen in Nederland zeker weer zo'n 400.000 exemplaren rond. Sinds 1951 zijn er zeker 70( atoomproeven verricht in een stuk woestijn bij Las Vegas. Een bezoek aan de Nevada Test Side. Na vele jaren bracht circusfanaat Piet Verhulst de vuilnisbak van zijn vader terug. tie het wao-voorstel onverkort moet accepteren. „Dit is het ook echt. Hier kan niet meer aan gemorreld worden", aldus Brinkmans woordvoerder. De koppeling is de afgi dagen weer in het i H de belangstelling komen te staan, mede omdat vice-pre- mier en PvdA-leider Kok heeft gezegd dat gezien de harde in grepen in de wao ontkoppeling sociaal niet acceptabel is. Een maand geleden zei premier Lubbers dat hij niet gelooft dat de koppeling het komende jaar is te handhaven omdat de ver houding tussen werkenden en niet-werkenden zich daarvoor te ongunstig ontwikkelt. Op dit moment is die 'slechter' dan de verhouding 100:86 die PvdA en CDA als grens voor handhaving hadden afgesproken. Het CDA wil daarom dat de koppeling verdwijnt, de PvdA stelt dat door de ingrepen in wao en ziektewet die verhouding bin nen enkele jaren verbetert. De sociaal-democraten willen niet voor die tussenliggende periode de koppeling loslaten. Zie ook pagina 3 Zoek een baan via uw krant Op zaterdag 21 september a.s. verschijnt in deze krant de bij lage 'Personeel Plus', waarin wij werkzoekenden de gele genheid bieden een pasfoto te plaatsen met daarbij de func tie of werkkring die zij wen sen. Zij krijgen vervolgens via onze bemiddeling de schrifte lijke reacties toegestuurd van werkgevers en andere instan ties die banen aanbieden, waarna beiden met elkaar in contact kunnen treden. Velen vonden eerder op die manier daadwerkelijk een (nieuwe) werkkring. Iedereen kan meedoen. Nodig zijn een zwart-wit pasfoto met een begeleidend briefje, waarop u de volgende gevens dient te vermelden: 1. Uw naam, leeftijd, adres, woonplaats en telefoonnum mer; 2. De door u gewenste functie (s) en eventueel de regio waar u werkzaam wilt zijn; 3. Een zeer korte, bondige omschrijving, van opleiding en/of functie-ervaring in tele gramstijl (géén uitgebreid cur riculum vitae!). Bij de foto worden slechts uw naam en woonplaats vermeld. Adres en telefoonnummer blijven in bezit van de redac tie, en dienen slechts om de werkgever(s) buiten de krant om met u in contact te bren gen. Uw 'sollicitatie' vóór dinsdag 3 september opsturen naar: PERSONEEL PLUS, ANT WOORDNUMMER 10050, 2300 VB LEIDEN. Op de enve lop vermelden; BANENPRO- JECT. Een postzegel is niet noi dig. Aan dit bemiddelingspro ject zijn voor u geen kosten verbonden. Premier Lubbers werd na afloop van het kabinetsberaad bestormd door verslaggevers. Het kabinet vergadert maandag verder c Communistische Partij in verschillende republieken verboden Het lijkt er steeds meer op dat Boris Jeltsin de macht in de Sovjetunie geheel naar zich toe trekt. De president van Rusland ruikt na het mislukken van de staatsgreep tegen Sovjet-presi dent Gorbatsjov zijn kans om af te rekenen met de communisti sche machthebbers. Gisteren maakte hij in het Russische par lement in Moskou tot verbijste ring van de aanwezige Gor batsjov bekend dat de activitei ten van de Communistische Partij in de republiek zijn ópge- schort. Een voorstel van een afge vaardigde om de hele partij tot 'criminele organisatie' te be stempelen, wees Gorbatsjov fel van de hand. „Miljoenen arbei ders en boeren tot crimineel verklaren, daar zal ik nooit mee instemmen", aldus Gorbatsjov. Ook in andere republieken ligt de CPSU onder vuur. Ver schillende presidenten zijn uit de partij gestapt. Letland en Li touwen hebben de partij in hun republieken verboden. In Mos kou gaan stemmen op om het mausoleum van Lenin af te bre ken. Het gebalsemde lichaam van Lenin of wat daar nog van over is ligt daar sinds zijn dood opgebaard. "Gooi het lijk maar in de rivier", zeiden om standers gisteren op het Rode Plein. Jeltsin zette Gorbatsjov in het parlement, waar de Sovjet-lei der door woedende Russische afgevaardigden in niet mis te verstane bewoordingen aan de kaak werd gesteld, voor het blok. Jeltsin tekende voor de ogen van een miljoenenpubliek het decreet, waarmee hij alle activiteiten van de partij in de republiek Rusland en binnen de KGB voorlopig opschortte. Jelt sin gaf zichzelf gisteren per de creet ook het recht voortaan zelf een groot aantal plaatselijke en regionale bestuursfuncties in te vullen. Met instemming van Gor batsjov ontsloeg hij verder het hoofd van het staatspersbureau Tass en de hoofdredacteur van de partijkrant Pravda. Boven dien verbood Jeltsin de verschij ning van een aantal bladen dat zich tijdens de coup voor de nieuwe machthebbers hadden uitgesproken. Tegelijkertijd hebben de Russische autoritei ten gisteren het hoofdkantoor van de Communistische Partij in Moskou gesloten en verze geld. Dit is gedaan om te voor- Bons Jeltsin las president Gorbatsjov gisteren de les in het Russische parlement. foi komen dat belastende docu-! menten over de betrokkenheid! van de partij bij de staatsgreep worden vernietigd. In Letland en Litouwen is de partij inmiddels tot verboden organisatie verklaard. Litouwse partijbonzen moesten onder bescherming van het Sovjet-le( ger uit het partijkantoor worden gehaald. Het Litouwse parle ment heeft alle gebouwen en bezittingen van de partij tot staatseigendom verklaard. Het hoofdkwartier is ontruimd. Ook Letland heeft alle eigen dommen van de partij in dat land overgenomen. De Letse communistische leider Rubiks werd gisteren in de hoofdstad Riga aangehouden. Hij had tij dens de coup enthousiast de zijde van de samenzweerders gekozen. Estland ontsloee gisteren alle directeuren van de door Mos{ kou geleide ondernemingen en nam de bedrijven over. Estland heeft de Communistische Partii nog niet onwettig verklaard, maar wel alle partij-activiteiten in bedrijven na 1 september verboden. Inmiddels is het overleg tus sen Gorbatsjov en Jeltsin met de leiders van negen republieken over het nieuwe Unieverdag hervat. Het verdrag regelt een grotere mate van zelfstandig heid voor de republieken. De Baltische staten Estland, Letland en Litouwen en Molda vië, Georgië en Armenië praten niet mee. Zij wensen zich ge heel van de Sovjetunie af te scheiden en zien daarom geen heil in een nieuw Unieverdrag. In de republiek Azerbajdzjan zijn honderden mensen giste ren gearresteerd tijdens een manifestatie voor democratie in de hoofdstad Baku. De demon stratie was georganiseerd door het Volksfront, de enige parle mentaire oppositiebeweging in deze staat in de Kaukasus. De deelnemers wilden protesteren tegen de Azerbajdzjaanse presi dent Moetalibov, die ervan wordt beschuldigd de coup in Moskou te hebben gesteund. Volgens het onafhankelijke persbureau Interfax zijn bij de ongeregeldheden zeker vijftiog doden gevallen. ADVOCATEN Plantsoen 41. Leiden. Tel. 071-122541. VILNIUS Rtr-AFP Op verschillende plaatsen in de drie Baltische Staten is gisteren herdacht dat 52 jaar geleden het Molotov-Ribbentroppact wqrd gesloten. In de Litouwse hoofd stad Vilnius kwamen tussen de 100.000 en 200.000 mensen bij een op het Plein van de Onaf hankelijkheid om de herden king, die ditmaal een feestelijk karakter had, bij te wonen. Op grond van het Nazi-Sov jetpact (niet-aanvalsverdrag in 1939 tussen Hitler-Duitsland en de Sovjetunie onder leiding van Stalin) werden de Baltische Sta ten Estland, Letland en Litou wen door de Sovjetunie in 1940 geannexeerd. President Lands- bergis van Litouwen zei gisteren te verwachten dat aan deze an nexatie nu snel een einde zal komen. „Ik geloof niet dat er ie mand is in Litouwen die eraan twijfelt dat dit een onafhankelij ke staat is." De internationale steun voor de onafhankelijkheid van de drie Baltische staten neemt on dertussen toe. Denemarken heeft de andere EG-landen ge vraagd initiatieven te nemen om het onafhankelijkheidsstre ven te steunen. De fractieleiders van de rege ringspartijen PvdA en CDA heb ben gisteren gezegd dat Neder land de onafhankelijkheid van; de drie Oostzeestaten zou moe-j ten erkennen, maar volgens een; woordvoerder van minister van; buitenlandse zaken Van den Broek is het daarvoor nog te vroeg. Linda viert feest in Noordwijk Het 'warme circuit' van bekende Nederlanders was gisteren ruim vertegenwoordigd in het Noordwijkse Boulevardhotel. Daar werd de receptie gehouden ter ere van het huwelijk van j Linda de Mol met diamantair Fred Reuter. 'Beroemdheden' als Martijn Krabbé, die hier net zijn gelukwensen komt aanbieden, j Gerard Joling, René Froger, Paula Patricio en Tineke Verburg kwamen naar Noordwijk om het paar, dat eerder op de dag in het gemeentehuis van Naarden in de echt werd verbonden, te feliciteren. foto loek zuyderduin Gasontploffing Hazerswoude Bij een gasontploffing in een woning aan het Satumusplein in Hazerswoude zijn gisteravond twee personen gewond geraakt. De ontploffing deed zich voor op de zolderkamer. Over de scha de en de oorzaak kon de politie gisteravond nog geen medede lingen doen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1