Rtv show Onder hem kun je niet falen' 'Twin Peaks' cocktail van tv-culturen CLOSE UP Jolanda Oukes STRIPS Vrijdag 23 augustus 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN RUITEN REINA VAN POPPELEN Vomgeving: RALPH KLEINHOUT TWIN PEAKS valt niet in TWIN PEAKS is een vorm een traditionele categorie van kunst, die je zelden onder te brengen. Het is op tv ziet. (Acteur James eigenlijk een parodie op Marshall) tv-programma's tegelij kertijd. (Actrice Wendy Robie) Wendy Robie: „Het is moeilijk aan te geven waarom ik Twin Peaks' iets bijzonders vind." foto gpd BOLLEBOOM De roem is de Ameri kaanse tv-serie Twin Peaks al lang vooruitgesneld. RTL 4 heeft het moment waarop de 33 afleve ringen ook in Nederland te zien zijn al eens uitgesteld en er was zelfs even sprake van dat de VPRO de veelbesproken serie zou overnemen, maar vanaf zondag 1 september is het zo ver. Rond 19.54 uur ?al op RTL 4 het ontklede, in plastic gewikkelde en ontzielde li chaam van de 17-jarige Laura Palmer worden gevonden. Dat is het startsein voor een reeks van gebeurtenissen die onge kend zijn in het op het eerste gezicht rustieke stadje Twin Peaks, in het noordwesten van de Verenigde Staten. Drieënder tig afleveringen lang doen FBI- agent Dale Cooper en de plaat selijke sheriff Harry S.Truman erover om de kluwen te ontwar ren. En dan nog... De serie, geschreven door Mark Frost (HUI Street Blues) en David Lynch (speelfilms als Blue Velvet, Elephant Man, Era- serhead en Wild at Heart), ont ketende een ware rage in de VS en andere landen. Ook in Ne derland bestaan, sinds de BBC de serie uitzond, inmiddels fa natieke Peak-freaks die geen af levering hebben overgeslagen. Is al die opwinding terecht? Ja Twin Peaks veroorzaakte in de VS vooral opschudding om dat in het door kijkcijfers gedic teerde land toch een groot kij kerspubliek aan zich wist te bin den. Wie de extra lange eerste aflevering van zondagavond be kijkt, zal tot de conclusie komen dat Twin Peaks een groot deel van de Amerikaanse televisie cultuur in zich herbergt. Dan weer heeft de kijker het gevoel naar een thriller te zitten kijken, het volgende moment heeft Da- Ie Cooper plotseling iets weg van een ouderwetse detective als Hercule Poirot. Nauwelijks is de spanning geweken, of we zit ten middenin een onvervalste soap die doet denken aan het oude Peyton Place, terwijl de volgende scène die zich aan dient meer iets weg heeft van een Sitcom. Tv-tradities Lynch en Frost hebben op een razend knappe manier deze tv- tradities ineen gesmeed, zonder die elementen met elkaar in botsing te laten komen. David Lynch, die de eerste twee afle veringen zelf regisseerde, blijkt Acteurs 'Twin Peaks' dwepen met regisseur David Lynch James Marshall: „Als je veertien no verd." bovendien een meester in de detaUs, waardoor Twin Peaks iedere seconde de moeite waard blijft om naar te kijken. De meeslepende muziek van Ange- lo Badalamenti versterkt dat nog eens, zodat de kijker steeds meer gaat hunkeren naar de op lossing. Toch moet al het gekrakeel rond de serie enigszins gerelati veerd worden. Amerikaans tv- publiek is - door de daar al lan ger heersende kijkcijferterreur - nauwelijks gewend aan vernieu wende televisie voor een groot publiek. 'Twin Peaks' viel - te recht - op als de zwaan tussen de lelijke kleine eendjes. Maar te stellen dat er een wereldwon der op televisiegebied is ge beurd, is sterk overdreven. Per i voor een Emmy krijgt, weet j slot van rekening hebben de makers, toen Twin Peaks voor het tv-station ABC een goud mijntje op het gebied van kijk cijfers bleek te zijn, de ontkno ping nog een seizoen weten uit te steUen. Daardoor zijn som mige afleveringen te gezocht geworden. Pas toen de Ameri kaanse tv-kijker langzaam dreigde af te haken, omdat Twin Peaks' tot een jarenlange serie dreigde te verworden, be sloten de makers met de ont knoping te komen. Extra lang RTL 4 zendt de eerste, extra lan ge aflevering, maar liefst twee keer uit (herhaling op vrijdag 6 september vanaf 23.55 uur). Dat dat er geen slecht werk is gele- FOTO GPD is maar goed ook, want wie de ze eerste aflevering mist, zal zich de rest van de serie als een zoekende in het duister wanen. Tijdens die eerste anderhalf uur wordt namelijk zo veel aan in triges, relaties, connecties en in formatie 'neergezet', dat zonder deze ecopiloteno de serie niet te volgen is. Wie die eerste aflevering wel volgt, loopt het gevaar een heu se verslaafde van de serie te worden. Mocht het zover ko men: het geheime dagboek van de vermoorde Laura Palmer, waarin wellicht meer duidelijk wordt over de intriges in 'Twin Peaks', ligt al in de boekhandel. Uitzending, zondag 1 septem ber, RTL 4, 19.50 uur BOES HEINZ THEO DERSJANT GPD Met de moord op Laura Palmer wordt zondag op RTL 4 tegelijk een begin ge maakt met de geruchtmaken de Amerikaanse tv-serie 'Twin Peaks'. Eerder zond de BBC al 33 afleveringen uit van de serie over het stadje in het Noord westen van de VS. Wendy Ro bie speelt in Twin Peaks tante Nadine Hurley (met een ooglapje voor) en James Mars hall neemt de rol van haar neef James Hurley voor zijn reke ning. Een gesprek met beide acteurs over regisseur David Lynch en het opvallende suc ces van 'Twin Peaks' in de VS. „De pers wist er geen raad Acteur James Marshall (24) knijpt de ogen strak dicht, zet een schril stemmetje op en be gint een imitatie van regisseur David Lynch. „Ehmmmmm, Ja mes, ehmmmm, ehmmmm, ehmmmm. Go for it „Kijk", zegt Marshall dan weer met zijn eigen stem. „Dat is David Lynch ten voeten uit. Zo geeft hij acteurs aan wat ze moeten doen. Het is een unieke ervaring om met die man te werken." Marshall speelt in 'Twin Peaks' James Hurley. „Een ruwe bolster met een blanke pit. Je zult van hem geen onvertogen woord horen", beschrijft hij zijn eigen rol. En dan, enigszins om zichtig om niet al te veel te ver klappen over de afloop van 'Twin Peaks': „Ik speel een van de hoofdverdachten in de eerste afleveringen. Maar ik vermoed dat het publiek zal denken dat ik het niet heb gedaan. Omdat hij ik zo aardig en zacht ben. Maar Hurley is misschien toch wel wat veraward." Wendy Robie zet in de eerste afleveringen tante Nadine neer als een eigenaardige vrouw met het ooglapje op. In eerste in stantie speelt ze een wat onder geschikte rol, maar naarmate 'Twin Peaks' vordert, komt ze' meer in beeld. Robie had geen enkele ervaring met het maken van tv-programma's. Ze stond vóór 'Twin Peaks' alleen maar op de planken. „Om die reden is het voor mij moeilijk aan te geven waarom ik 'Twin Peaks' iets bijzonders vind. Dit is mijn eerste televisie-ervaring en ik vond het fantastisch." James: „Je hebt het eigenlijk over een vorm van kunst die je niet gauw op televisie zult zien. Dat maakt het bijzonder." Vertrouwen Robie kwam min of meer bij Nu nog zijn ze voor de doorsnee tv-kijker onbekende grootheden, maar vanaf zondagavond gaat dat wellicht veranderen. Een deel van de 'cast' van Twin Peaks': Joan Chen, Michael Ontkaan, Kyle MacLachlan en Piper Lauri (v.l.n.r.) foto gpd toeval in Twin Peaks' terecht, zoals wel meer onbekende ac teurs in de serie een kans kre gen. „Ik woonde en werkte in Seattle. 'Twin Peaks' kwam naar die plaats om de eerste lange af levering op te nemen. Er moes ten hoognodig wat kleinere rol len worden bezet; de kandida ten daarvoor zouden plaatselijk worden gecast. Mijn agent heeft me daar op af gestuurd. Mijn rol in de eerste aflevering is ook maar heel klein. Wel kom ik steeds meer in de serie voor, omdat David Lynch dat ooglap je vanuit dramatisch oogpunt nodig had. Later in de serie wordt onthuld waarom ik dat lapje draag. Toen die eerste reeks gefilmd was, ging ik weer naar huis en dat was dat. Totdat de serie op tv kwam. Toen is er toch wel veel veranderd." „Iedere acteur zal je vertellen dat het een fantastische erva ring is om met Lynch te werken. Want hij heeft een onvoorwaar delijk vertrouwen in zijn ac teurs. Hij maakt het voor jou als acteur zo veilig, dat je alles kunt. Hij maakt het mogelijk, het beste dat je in je hebt te ge ven. Je kunt onder Lynch ge woon niet falen." James: „Veel regisseurs ma ken de fout van over-regisseren. Die praten je helemaal suf en tegen de tijd dat er 'action' wordt geroepen,weet je het niet meer. David doet dat an ders. Die kan de spijker op zijn kop slaan als hij vertelt wat je moet doen. Of hij vertelt over een gevoel dat hij bij een opna me wil." Magie Wendy: „Als David regiseert kan er van alles gebeuren. Hij geeft je ook wel geheime steekwoor den of beelden die je in je moet oproepen. Daardoor ontstaat een soort magie tussen de ac teur en Lynch. Iets tussen jou en hem alleen. En dat werkt fantastisch. Dan doe je dingen waarvan je zelf eigenlijk niet eens wist dat je dat in je had." De lofzang op David Lynch, die de eerste en de derde afleve ring zelf regisseerde en zich ver der bezighield met de organisa tie (en op dat moment ook werkte aan de film Wild at He- art), stokt als de jaarlijkse Em- my-regen, de prijzen voor de beste televisie-prestaties, ter sprake komen. In 1990, het eer ste jaar van 'Twin Peaks', kreeg de serie maar liefst veertien no minaties, wat ongekend veel is. Op de feestelijke Emmy-uitrei- kingen bleek 'Twin Peaks' ech ter maar twee - onbeduidende - Emmy's in de wacht te hebben gesleept. James: „De Emmy-academy moest ons wel nomineren, want ze konden ons niet negeren. Als ze ons hadden genegeerd waren ze door iedereen afgebrand. Dus ze overlaadden ons met nominaties, terwijl ze dachten: ze zullen nooit een belangrijke Emmy winnen, want wij begrij pen niet waar ze mee bezig zijn. Ik denk dat de academie con: servatief is. Aan de andere kant was het ook weer niet zo'n ramp dat we geen belangrijke Emmy wonnen. Ik bedoel: nu konden we ons imago van un derdog-rebellen hooghouden. En als je veertien nominaties krijgt, weet je dat je geen slecht werk hebt geleverd." Lachband Robie voegt er aan toe dat ook de tv-critici in de VS aanvanke lijk niet goed raad wisten met 'Twin Peaks'. „Die critici waren, toen de eerste aflevering nog niet op tv geweest was, maar al wel op festivals werd gedraaid, zeer onzeker over wat ze hier van moesten vinden. 'Twin Peaks' viel niet in de traditione le categorieën in te delen. Het is eigenlijk een parodie op veel tv- programma's tegelijkertijd. Een journalist zei in die tijd tegen me: wat moeten we hier nu mee. Is het soms grappig be doeld? Die journalist was ge woon kwaad, want er liep bij voorbeeld geen lach-band mee die hem kon vertellen wanneer hij moest lachen. Die twijfel was eigenlijk best amusant om te zien." Droevige ogen Er zijn van die tv-avonden, waarop de re clame zo ongeveer als enige item het be kijken waard is. Dat zegt niet alleen iets over het peil van de programma's, maar ook iets over het niveau van sommige spots. Eerlijk is eer lijk, er zitten juweeltjes bij. Daarmee wordt niet ge doeld op de wasmiddelenreclame. Want tot op he den zijn maar weinig creatieve bollen er in ge slaagd verder te kijken dan gelukzalig glimlachen de huisvrouwen, met smeer en zweet bevlekte mannen en deskundigen in witte jassen. Maar ge lukkig ontstijgen steeds meer reclame-makers dit belabberde peil. Klaarblijkelijk opgezweept door de prachtige Hei- neken-spots doen vooral bierbrouwers het goed. Terwijl Bavaria voor zijn 'Malt' top-acteurs als Lee van Cleef en Don Johnson wist te strikken, koos Stender voor spots met een 'Paris-Texas'-achtig sfeertje. Benodigdheden: een benzine-station in de 'middle of nowhere', zinderende hitte en een aan tal 'loners' (m/v). De spots vertellen een erotisch geladen verhaal waarin de hoofdrolspeler - man met auto of vrouw op motor - subtiel flirt met de andere sekse, een ijskoude Stender tot zich neemt en vastberaden weg rijdt. Het flirt-object blijft ach ter in het eeuwige niets. Wat dat nu precies met Stender te maken heeft, wordt niet duidelijk. Wel is duidelijk dat de spot indruk maakt en blijft hangen. De Stender-dame- op-motor leverde zelfs zo'n mooi plaatje op dat het tafereeltje nu ook op posterformaat verkrijg baar is. In de rij juweeltjes mogen natuurlijk ook niet de Levi-spotjes ontbreken. De reclame voor de 501 wordt begeleid door een oude hit - die dan ook op nieuw wordt uitgebracht en wederom een hit wordt - ert heeft een verrassende wending. Want wie had kunnen denken dat de breedgeschouder- dc jongeman de mooie vrouw voorbij loopt en cool' zijn go[ j,|j de lommerd inruilt voor benzinegeld. zijn 501 uit de ijskast haalt of dat een ander jongmens Dok de reclamemakers voor auto's hebben hun blik verruimd. Niet langer speelt de volmaakte techniek de hoofdrol, maar moet de spot vooral een verhaal hebben. De reclame voor de Giant Suzuki - vooral de lange versie is bijna een complete speelfilm - is het meest in het oog springend. Een actiefilm met uitrukkende militairen, in paniek geraakte burgers en opgewonden commandanten die de Amerikaan se president op de hoogte brengen van het naderen de onheil dat Giant Suzuki heet. Maar ook Renault heeft een fraai reclamefilmpje afgeleverd. Man en donkerharige vrouw in auto. Vrouw vindt in de auto een haarspeld met blonde haar. Ze stapt woedend uit de auto en maakt met de haarspeld over de ge hele lengte van de auto een diepe kras in het lak. Vervolgens grijpt ze het contactsleuteltje, loopt er mee naar de leuning van de brug en doet net alsof ze de sleutel weg smijt. De man haast zich naar de plek des onheils, terwijl de vrouw in de auto stapt De reclamespots worden ook steeds grappiger. Tot dat het een beetje afgezaagd werd, werkten de Kraaykamp jr.-spotjes voor Victoria Vesta behoorlijk op de lachspieren, net zoals de Rawhide-spot of de zingende en swingende koeien van twee zuivelfabri- kanten. Af en toe hoor je nog iemand fanatiek het 'boe boe - bla bla'-lied inzetten. Het waarheidsgehalte van de reclamespots moet natuurlijk met een korreltje zout worden genomen. De fabrikant wringt zich in allerlei bochten om de consument ervan te overtuigen dat zijn produkt het beste, goedkoopste en milieuvriendelijkste is. Maar is uw baby nu echt blijer met een luier van merk x en wordt door een bepaald wasmiddel te gebruiken de was nog witter? Nee, dan de spot van het Wereld Natuurfonds. In beeld een ouderwetse schrijfmachine waarmee een advertentie wordt opgesteld: 'Wed. (17 jr), met kind zoekt met spoed woonr. Liefst in bosr. omg.' Daarna komt de opsteller van de advertentie in beeld: een Oerang Oetan-vrouwtje met kind. Vier droevige ogen in twee door piekhaar omzoomde gelaten. De boodschap is overduidelijk. Daar kan geen Groene Persil-man. geen Mona-toetjesbedenker, nee, zelfs geen Don Johnson tegenop.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8