Kunst 'Josephine was geen heilige, ze was echt' Ontdek-je-plekje in 'gelukkig' Arabië Leidenaar Frans de Wit exposeert in Leiden en Amsterdam Vrijdag 23 augustus 1991 CEES VAN HOORE ANNENUEK RUYGROK JAN R1JSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: SIMON DE GRAAF 'SCHOMMELEN vormt een tijdverdrijf waaraan meisjes en jonge vrouwen zich soms met hart en ziel overgeven'. Wat betekent dit? Is schommelen een algemeen cultuurverschijnsel in Jemen en schommelen mannen of jongetjes nooit? NIEUWSLIJN Haringrockfestival in Katwijk KATWIJK Het jaarlijkse Haringrockfestival begint vandaag in de grote zaal van Tripodia in Katwijk. De hardrockband Streamer opent de avond om 21.00 uur. Daarna volgen The Rock en The West Indian Pose. Zaterdagavond begint de groep Atiarge. Een uur later, 22.00 uur, is de beurt aan Waid Biens. De stination zal de Katwijkse rocktweedaagse afsluiten. Emmylou Harris in Noordwijkerhout Countiy-zangeres Emmylou Hards komt op vrijdag 29 septem ber naar ons land voor een optreden in De Schelft te Noordwij kerhout. De zangeres en haar groep komen naar Nederland in het kader van een Europese tournee. De andere shows in ons land worden gedaan in Nijmegen, Kerkrade, Groningen, Tilburg en Enschede. Kaarten voor het concert in Noordwijkerhout zijn verkrijgbaar bij het WV in deze plaats of per telefoon: 01725- 73118. EmmyiQU Harris, 29 september üiNoordwijkerhout foto pr Vocalistenconcours Den Bosch 's HERTOGENBOSCH Vanaf vandaag zal in schouwburg Ca sino in Den Bosch voor de 38-ste keer het Internationale Voca listen Concours beginnen. Met een recordaantal van 146 in schrijvingen, waarvan het overgrote deel uit de USSR, Duitsland en Belgie afkomstig is (uit Nederland zijn slechts zeven kandida ten aangemeld), zal het concours met voorrondes beginnen. Op dit moment is nog onzeker of alle inschrijvers uit de Sovjetunie op tijd in de Brabantse provinciehoofdstad zullen aankomen. De halve finale vindt plaats op 28 en 29 augustus, de finale op zater dag 31 augustus. Het afsluitende galaconcert van de prestigieuze zangwedstrijd vindt plaats op woensdag 4 september met het Brabants Orkest onder leiding van Jan Stulen. Theaterseizoen Muzenhof LEIDERDORP Cultureel Centrum Muzenhof in Leiderdorp heeft bij de abonnementenverkoop al ruim 500 plaatsen meer uitgegeven dan vorig seizoen. In totaal zijn nu meer dan 1350 plaatsen verkocht voor 290 abonnementen. Dit betekent dat voor enkele voorstellingen al meer dan 100 plaatsen zijn ver kocht. Er bestaan echter nog steeds mogelijkheden om een abonnement te nemen bestaande uit tenminste 3 voorstellingen naar keuze. Het boekje met de programmering van Muzenhof is te verkrijgen bij het cultureel centrum aan de Cor Gordijnsingel 4 of telefonisch te bestellen (071-410957). Musical over Baker niet vrijblijvend RECENSIE CEES VAN HOORE De nieuwe tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft op het eerste ge zicht een wat eigenaardige naam: 'Jemen. Het Arabia Felix'. Hetgeen betekent: 'Jemen. Het gelukkige Arabië'. Na de Golf oorlog is zoiets toch nog maar moeilijk voor te stellen. Maar Diederik Six, ingenieur en ar chitect, in 1989 betrokken bij het herstel van de Jemenitische hoofdstad Sa'ana, heeft zich ge richt op het natuur- en steden schoon en dat levert inderdaad een idyllische reportage op. Geen qat kauwende bedelaars, die met hun ene been toeristen de weg versperren, maar prach tige foto's van de terrassen op de westerse hellingen, van hu welijksfeesten waar naar 's lands eer de bruid niet bij mag zijn, van slapende, langwimpe- rige kamelen en van moskeeën natuurlijk. Six is, zo leert ons de bijslui ter, ingenieur en architect. Niet verwonderlijk dus dat zijn be langstelling uitgaat naar de spe cifieke bouwstijlen in Jemen. Zo laat hij ons bijvoorbeeld het 'Holland House' zien, een, bouwwwerk dat is gerestau reerd met Nederlands subsidie geld. Opvallend zijn de gipsen versieringen rondom de ramen. Zoiets kan alleen maar in een droog land. Hier zou dat gips al heel snel .van de gevel afdrui pen. Six toont ons een imam paleis, dat balanceert op een steile rots. Met zijn bruine kleu ren en dat romig-witte gips lijkt het net een chocoladetaartje. En passant komen we ook iets te weten over de verdwenen koffiecultuur. In een van de bij schriften wordt uitgelegd waar de naam 'mokka' vandaan komt. Het is afgeleid van Mocha, een havenstadje aan de Rode Zee, van waaruit in de 15- de eeuw de koffie, die van Etio- pië in Jemen arriveerde, naar Europa werd getransporteerd. Het is een van de interessan tere bijschriften op de tentoon stelling. Nu gaat het daar bij een foto-expositie natuurlijk niet, maar gezegd moet worden dat de teksten af en toe wel erg knullig en naïef zijn. Zo is er een prachtige foto van een jonge vrouw op een in een deurope ning hangende schommel. Bij schrift: 'Schommelen vormt een tijdverdrijf waaraan meisjes en jonge vrouwen zich soms met hart en ziel overgeven'. Wat be tekent dit? Is schommelen een algemeen cultuurverschijnsel en schommelen mannen of jon getjes nooit? Bij de kamelen staat iets over de 'wierookroute'. Uitleg ont breekt. Over de muezzin wordt tweemaal vlak achter elkaar ver teld dat hij de gelovigen vijf maal per dag tot gebed oproept. Even verderop wordt gerept van 'klassieke hoogbouw'. Waarom men op die wijze bouwt, het mag misschien voor de archi tect Six duidelijk zijn, de toe schouwer had daarover mis schien wel iets meer willen we ten. Bij een mooie foto van een jongetje op een bulldozer staat: 'In Jemen is sprake van steeds verdergaande mechanisatie'. Is dit nu olijk bedoeld of moeten we dit serieus nemen? Six heeft Jemen gefotogra feerd alsof het is blijven steken in de Middeleeuwen. Het is hem niet te doen om de dyna miek van het leven daar, maar om de verstilde schoonheid. Hij heeft een soort 'Ontdek-je-plek- je' gemaakt, waarin alles wat niet in het romantische plaatje paste, is weggelaten. Alleen op de foto van de jon gen met de bulldozer is te zien dat we te maken hebben met het Jemen van de twintigste eeuw. En op een foto van een prachtig gebouw, waarvan de bovenste etage tegen de Jeme nitische hemel afsteekt. Ernaast, als een verbogen paperclip, is een tv-antenne te zien. Wat mij betreft had Six minder selectief mogen kijken. Hij weet toch ook wel dat in het zogenaamd lelijke soms veel schoonheid schuilt? EXPOSITIES LEIDEN BLEIJENBERG LIJSTEN Breestraat 113, olieverven en mate rieschilderijen van Wil Uitgeest, tot 29/8; di t/m za 9-18 uur. do 9-21 uur. eerste zondag van de maand 12- 17 uur. ANTIQUARIAAT VAN PADDENBURGH Diefsteeg 14, steendrukken van Chris Buursen, tot 1/9; di t/m vr 13-18 uur, do 19-21 uur, za 12-17 uur. GALERIE TIME IS ART Nieuwstraat 10. zomer-expositie van verschillende kunstenaars, tot 1/9; do t/m za 14-18 uur, zo 14-17 uur. FOTOGALERIE DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1, foto-expositie van Do- rien van der Meer, tot 6/9; ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. LAK GALERIE Cleveringaplaats 1, bewerkte-foto's van Karin Wortelboer en tekeningen van Harry Miedema, tot 15/9; ma t/m vr 10-22 uur, zo 14-17 uur. ALPHEN GEBOUW RIJNSTAETE Prins Bernhardlaan 10, figuratieve en abstrakte kunst van Janny Endstra- Docters van Leeuwen en Ivet Thun- nissen, tot 21/9. STAA-galerie Prinses Irenelaan 88, werk van ver scheidene kunstenaars uit Stock, van 24/8 t/m 13/9, woe t/m za 12-17 uur, vr van 19-21 uur. EXPRESSIE 70 Raadhuisstraat 50, werk van cursis ten zomerschilder- en tekencursus, van 24/8 t/m 13/9. HILLEGOM GALERIE'DE TUINERIJE' Stationsweg 169, 'Beeldende kunst voor binnen en buiten', groepsexposi- tie van 8 kunstenaars, tot 16/9; wo t/m zo 14-17 uur. KAAGDORP GALERIE EN POTTERIE DE KEVER Irenelaan 17, Etsen van Laetitiade Haas en keramiek van Erik du Cha- tenier, Henk Maurer, Jonathan Ellen der en Marlies Diesen, tot 16/9. KATWIJK GALERIE DE WITTE DUIF Koninginneweg 12/a, 'Moderne Ne derlandse kunstenaars'; met o.a. zeefdrukken van Karei Appel en di verse technieken van Herman Brood en Corneille. tot 15/9; za 11-13 uur en 14-17 uur. LEIDERDORP HOLLANDSE TUYN Hoofdstraat 24, schilderijen van Rita Veerman-Jansen, tot 1/9; dag. 16-18 uur, do 10-18 uur. LISSE DE BARBAAR Schilderijen, aquarellen en zeefdruk ken van de wereldberoemde zanger Paverotti en de Hillegomse kunst schilder Ed Dirkse. NOORDWIJKERHOUT BIBLIOTHEEK Groepsexpositie Martin Kanters (olie verf) Dolly Versloot-van Eyken (aqua rellen) en Rita Berendsen-van der Hoorn (keramiek), tot 27/8; ma. woe, vr 14-17 en 19-21 uur. doen za 10- 12.30 uur. VOORSCHOTEN GALERIE MERCEDES Voorstraat 35/b (steeg), aquarel en olieverf van Ria Houwen en beelden van Jac Houwen, tot 8/9; wo en do 13-17 uur. vr en zal 1-17 uur. WOERDEN STADSMUSEUM Tentoonstelling van eigen werk van de docenten van creativiteitscentrum 'De Werkschuit', van 17/8 tot 22/9; dag 14-17 uur. Drie houten sculpturen, van beeldend kunstenaar Frans de Wit, die volgende maand worden geëxposeerd in Galerie Time is Art Amsterdam hing in 1932 vol met affiches. De tekst daar op was kort: 'Ze komt'. Meer niet. En meer was ook niet nodig, want iedereen wist dat het ging om één van de grote internationale revuesterren van die tijd: Josephine Baker. Eigenlijk had ze al in 1928 zullen komen, maar toen vond wethouder Romme haar optreden nog te on zedelijk voor de hoofdstad en bleven haar Nederlandse optredens beperkt tot Rotterdam en Den Haag. ALKMAAR. HANS VISSER allengs terug en begint op haar landgoed Les Milandes het pro ject 'Regenboogkinderen'; met het opvoeden van een groep wezen uit alle windrichtingen laat ze zien dat rassenproble men niet nodig zijn. Maar dat project dreigt schipbreuk te lij den als ze in 1969 failliet wordt verklaard en met haar kinderen op straat wordt gezet. Prinses Gracia van Monaco, al even le gendarisch, is uiteindelijk dege ne die zich dan over haar ont fermt. De Amerikaanse Cheryl How ard geeft de zangeres in de mu sical gestalte. Ze werd gekozen door haar landgenoot en regis seur Billy Wilson, die al diverse andere produkties met haar op de planken zette en in Neder land ook 'A night at the Cotton- club' regisseerde. Voor de kostuums van Cheryl Howard stonden Josephines ei gen kleren model en voor de decors waren er foto's van de omgeving waarin ze leefde en werkte. Bovendien mocht ge bruik worden gemaakt van het werk van de Parijse schilder Paul Colin die zich door haar liet inspireren. Zo wordt het af fiche dat hij ooit voor haar ont wierp nu gebruikt voor de musi cal. En dan natuurlijk de liedjes.... Uiteraard zijn de successen van Baker zelf in het verhaal ver werkt, zoals 'J'ai deux amours' en 'La petite Tonkinoise', aan gevuld met veel andere bekende muziek uit die tijd. Dus veel charleston, rag time en tango. Buitenland „We brengen de voorstelling in het Engels, omdat we dein mak kelijker naar het buitenland kunnen", zegt producente Mo nica Strotman. „Dat moet wel als je een dergelijke produktie van zes miljoen op de planken wilt zetten. Nederland is te klein om echt zakelijk te kunnen draaien." En ze heeft geen ongelijk, want de eveneens door haar ge produceerde musical 'A night at the Cotton Club', ook opgezet rond bekend repertoire, heeft Cheryl Howard in haar rol als Josep een succesvolle periode in Duitsland achter de rug en draait nu in Engeland. En ook voor 'Josephine' hebben de ver wende Britten al belangstelling, terwijl Duitsland de voorstelling al voor 1993 heeft geboekt ,,'A night in the Cottonclub' heeft voor ons heel wat deuren geopend", stelt Strotman vast „Er is behoefte aan dit soort produkties." Maar ze erkent ook dat de vorige produktie heel wat lessen heen opgeleverd waaruit lering is getrokken. Daarnaast moest om met de inmiddels op gebouwde reputatie ook een nog betere ontwerper voor het belichtingsplan worden aange trokken. Maar ook voor regisseur Wilson heeft deze produktie iets extra's. „Toen ik voor het eerst in de ja ren vijftig naar Nederland kwam en solist werd bij het Na tionale Ballet, ben ik hier zo open ontvangen, dat ik met deze voorstelling graag iets te rug wil doen. En nu ik de show zie groeien, krijg ik het gevoel dat het gaat lukken. Al blijft het in de eerste plaats toch altijd een kwestie van de juiste men sen, op het juiste moment, op de juiste plaats." Josephine Baker heeft ook vandaag nog, zestien jaar na haar dood, van alles te zeggen. „Als kind al kwam ze op voor een gelijke behandeling van alle rassen. Eigenlijk is het een schande dat we nog altijd over die boodschap moeten praten. foto gpd Ook deze musical zal die bood schap onwillekeurig verder uit dragen. Want in hoeveel shows staan zo veel mensen van aller lei rassen naast elkaar? Niet als stereotypen, maar als mensen die met elkaar leven? Josephine was een grote persoonlijkheid, die zoals alle anderen van haar kaliber, ook enorme fouten maakte. Maar toen het er op aankwam maakte ze de juiste keuze en die moeten we be wonderen. Ze was geen heilige, ze was echt, puur." Toemee door heel Nederland. Van 12 nov. tot 8 dec. in Am sterdam (theater CarTé), van 17 sept. t/m 13 okt. in Rotterdam, (Luxor) en van 13 t/m 31 dec. in Den Haag (congresgebouw). Ze was in die dagen wereldbe roemd, dat zwarte dochtertje van een wasvrouw uit een slop penwijk van St. Louis. Natuur lijk, omdat ze sinds 1925, ne gentien jaar jong, in Parijs groot opzien baarde door slechts ge kleed in een bananenrokje met 'La Revue Neogre' over de grootste podia te dansen. Maar Amsterdam en de wereld zou den nog veel meer van haar ho ren. Vooral omdat ze een bij zondere vrouw is geweest Hoe bijzonder moet onder meer blijken uit de nieuwe Ne derlandse musical 'Josephine', die vanaf 5 september vanuit Hoom door het land trekt en vervolgens Europa ingaat. De show vertelt hoe Josephine als kind keihard wordt geconfron teerd met rassentegenstellin gen. Omdat ze niet mooi is, laat ze zich vooral kennen als een meid, met wie valt te lachen. Ze weet zich als danseres een plaats in de Amerikaanse music halls te veroveren, behoort in Parijs naast Mistinguette tot de vrouwelijke adel van de revue. Niet omdat ze aardig danst en zingt, maar vooral om haar on geremdheid, gepaard gaand aan pure oprechtheid. En zo ver overt ze ook diverse andere Eu ropese steden. Josephine verdient in die tijd niet slecht Van de shows in Carré bij voorbeeld, georgani seerd door een begrafenison dernemer, kreeg ze 60 procent van de recette, 30 procent ging naar het ballet en de rest was voor het theater. Ze toonde zich daarbij niet te goed om voor de voorstelling zelf, gekleed in stof jas, met een hamer het toneel op te kruipen om wat oneffen heden op de vloer weg te wer ken. Josephine Baker, op de foto tij dens een van haar concerten in de Olympia, kon het moeilijk verwer ken dat haar succes tanende was. archieffoto Intussen ontwikkelt ze een grote liefde voor Frankrijk, on der meer omdat ze daar niet wordt aangekeken op haar huidskleur. In Parijs hoeft ze bij voorbeeld niet via de keuken haar hotel te betreden, omdat ze anders de blanke gasten met haar gekleurde uiterlijk zou kunnen ergeren. Ze raakt zelfs zo sterk ver groeid met Frankrijk, dat ze zich in 1937 laat naturaliseren. Niet zomaar een gebaar, want tij dens de oorlog treedt ze niet al leen op voor de geallieerde troe pen in Noord-Afrika maar ver richt ze ook verzetswerk. Regenboogkinderen Na de oorlog kan ze het moeilijk verwerken dat haar succes ta nende is. Ze trekt zich daarom sengracht 44 in Amsterdam, een expositie van werk van De Wit geopend. Deze expositie duurt tot en met 8 oktober. De Leidse kunstenaar heeft de afgelopen jaren een groot aantal opdrachten uitgevoerd voor overheidsinstellingen. Hij had bovendien een zo'n veertig exposities in verschillende mu sea, waaronder de Lakenhal in Leiden en het Centraal Museum in Utrecht Frans de Wit is niet alleen door de techniek geboeid, maar ook door de natuur en zijn bele ving. Een van zijn grootste pro jecten, uitgevoerd in beton, is een windscherm langs het Ca- landkanaal dat als doel heeft er voor te zorgen dat schepen bij windkracht 7 zonder problemen de haven van Rotterdam kun nen binnenlopen. De drie exposities die volgen de maand worden gehouden zijn aanleiding om een boek uit te geven met een overzicht van het werk van Frans de Wit. Dit overzichtsboek zal tijdens de opening van de tentoonstelling in Amsterdam officieel worden gepresenteerd. De Leidse beeldend kunstenaar Frans de Wit heeft volgende maand twee exposities in Lei den en één in Amsterdam. Op 8 september zal bovendien een boek verschijnen met een over zicht van het werk van De Wit. Eén september onthult de kunstenaar een tweetal beelden in de orangerie van de Hortus Botanicus in Leiden. De sculp turen zijn vervaardigd uit een deel van de beroemde, stokou de beuk die eeuwenlang op het voorplein in de Hortus stond. Drie jaar geleden moest de boom worden gekapt in ver band met een schimmelziekte waaraan niets bleek te doen. Op 1 september opent ook Galerie Time is Art, aan de Nieuwstraat 10 in Leiden, haar deuren voor een expositie van beelden en tekeningen van Frans de Wit. Ook op deze ten toonstelling is een aantal hou ten sculpturen van De Wit te Een week later, op zondag 8 september, wordt in Galerie foto pr Langen berg, aan de Korte Prin-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7