Binnenland 'Asielzoekers niet scheiden' DAF verliest 180 miljoen Industriebond FNV dreigt met estafettestakingen Maurits vrijuit voor veel te hard rijden Cassettebandje wordt 35 procent duurder Scheveningen gevaarlijkste strand van Nederland Vrijdag 23 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: WIM ENTIUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Alternatief plan Vluchtelingenwerk Nederland Friese actie tegen bromfietsongevallen De Friese politie begint maandag met een actie om het aantal ongevallen met bromfietsers terug te brengen. Er wordt daarbij samengewerkt met het Openbaar Ministerie en Veilig Verkeer Nederland afdeling Friesland. Doel is om binnen vijf jaar hon derd doden en gewonden minder te hebben. In 1989 was bij bij na een kwart van de verkeersongevallen een bromfietser betrok ken. Van 26 augustus tot 10 september kan de bromfietser zijn brommer vrijblijvend laten keuren door de plaatselijke politie. Met ingang van 11 september wordt in de hele provincie dage lijks controle gehouden. Overtredingen zullen streng worden be boet, aldus verkeersofficier van justitie Bunk. Alle 16- en 17-jari- gen hebben persoonlijk bericht gekregen over de actie. Nederland weigert Herrenberg visum Nederland heeft Henk Herrenberg, de speciale vertegenwoordi ger van de Surinaamse legerleider Bouterse, deze week een vi sum geweigerd, zo heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Herrenberg, die ambassadeur in Den Haag en minister van buitenlandse zaken is geweest, wilde in Nederland besprekingen voeren met leden van het vroegere verzet. Brandstof weer goedkoper Benzine en diesel zijn met ingang van vandaag drie en vijf cent per liter goedkoper. De dalingen zijn het gevolg van de daling van de prijzen voor olie- en olieprodukten op de internationale markten in combinatie met een lagere dollarkoers als reactie op het mislukken van de staatsgreep in de Sovjetunie. Marktleider Shell hanteert voor een liter diesel nu een adviesprijs van 118 cent per liter. Voor super plus, Euro loodvrij en super gelood lui den die achtereenvolgens 193,189 en 205 cent per liter. CFO tegen personeelsstop gevangenis De CFO, de CNV-bond voor overheidspersoneel, heeft in een brief aan de Tweede Kamer stelling genomen tegen de door mi nister Hirsch Ballin van justitie afgekondigde personeelsstop in het gevangeniswezen. Volgens de bond leidt deze tot grote pro blemen in de inrichtingen. In de brief wijst de bond erop dat het ziekteverzuim onder het personeel in de jeugdgevangenis in Zutphen al circa 35 procent bedraagt. Datzelfde geldt voor een afdeling van langgestraften in de inrichting De Grittenborg in Hoogeveen. Volgens de CFO zal de maatregel de agressie en de ontevredenheid doen toenemen, het personeel moet steeds va ker met minder mensen een zwaarder wordende klus klaren. Het ziekteverzuim zal hierdoor verder gaan stijgen, zo vreest de bond. CLBN ontdoet zich van Parretti Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) draagt haar portefeuil le filmfinanciering over aan de Franse moederbank, Crédit Lyonnais. De Franse staatsbank stelt zich volledig garant voor al le lopende rekeningen van Parretti bij CLBN. „De aandeelhou ders lopen dus geen enkel risico meer", aldus de nieuwe CLBN- bestuursvoorzitter Van Driel gisteren op de aandeelhoudersver gadering. CLBN raakte in 1987 betrokken bij de zaken van Par retti en diens zakenvriend Fiorini, toen het tweetal het verlieslij dende filmconcern Cannon overnam en zo de bank verloste van een moeilijke klant. Parretti koos CLBN meteen als huisbank en kreeg in de jaren daarna het ene na het andere krediet van de bank tot een totaal van 888 miljoen dollar (1,7 miljard gulden). DEN HAAG ANP Het Openbaar Ministerie stelt geen vervolging wegens het te hard rijden van een volgauto van de Veiligheidsdienst Ko ninklijk Huis op 16 april in de bebouwde kom van Apeldoorn. De volgauto had het contact verloren met een hofauto en een andere volgauto en trachtte volgens de voorschriften hen weer in te halen. „Gelet op die omstandigheden" wordt geen vervolging ingesteld. Of de hofauto en de tweede volgauto ook (veel) te hard re den, heeft de Rijksrecherche niet kunnen vaststellen. De po litie in Apeldoorn meldde des tijds dat de drie auto's 112 kilo meter reden op een wegvak waar 50 is toegestaan. Of prins Maurits de betrapte volgauto bestuurde, wil de Rijksvoorlich tingsdienst niet zeggen. De snelheidsovertreding werd onderzocht door de FÜjksre- cherche. De secretaris-generaal van het ministerie van justitie gaf de opdracht tot het onder zoek. De RVD benadrukte giste ren dat de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis „alle mede werking" heeft gegeven aan het onderzoek. In enkele kranten- publikaties wordt daaraan ech ter getwijfeld. Opslag voor auteursrechten Onbespeelde geluidsbandjes worden fors duurder. Per 1 ok tober moet per uur speelduur 35 cent opslag aan auteursrech ten (rechten van componisten, en tekstdichters) worden be taald. In de loop van volgend jaar zal dat bedrag meer dan verdubbeld worden, omdat dan ook een opslag moet worden betaald voor de rechten van uit voerende kunstenaars en pro ducenten. Soortgelijke prijsver hogingen zijn ook op til voor onbespeelde videobanden. Volgens de Fiar, de vereniging van importeurs en fabrikanten, worden de meesteverkochte bandjes van 90 minuten per 1 oktober ruim twee kwartjes duuder. Met de tweede prijsver hoging en de BTW mee kosten ze volgend jaar 1,35 gulden meer, aldus de Fiar. Nu kosten de bandjes gemiddeld vier gul den. Voorzitter André van de Louw van de stichting Onderhande-. Betere en intensievere rechtshulp bij een versnelde pro cedure, geen vrijheidsbeperking of gescheiden opvang voor kansrijk en kansloos geachte asielzoekers en een vergaande verbetering van de positie van de 'gedoog den'. Dat stelt de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land vandaag voor in een alternatief voor de asielzoe kersplannen die het kabinet in juni presenteerde. De Ka mer praat volgende week over de asielzoekers. zoekscentra (OC). Asielzoekers met een als „kennelijk ongegrond" beoor deeld asielverzoek moeten ver volgens worden opgevangen in een kort-verblijf-centrum (KVC), waar ze worden voorbe reid op terugkeer naar het land van herkomst. Asielzoekers die waarschijnlijk mogen blijven, komen in een asielzoekerscen trum (AZC) in afwachting van DEN HAAG ANP Kem van de kabinetsvoorstellen is een asielprocedure waarin binnen een maand na het in dienen van een asielverzoek on derscheid wordt gemaakt tus sen 'gegronde' en 'ongegronde1 verzoeken. Gedurende de eerste maand zitten alle asielzoekers in één van vier nog op te richten regionaal gespreide onder een woning. Het kabinet verwacht door deze snelle scheiding de beslis singstermijn op een kansrijk asielverzoek tot ongeveer een jaar te kunnen terugbrengen. Daarbij gaat staatssecretaris Kosto van justitie ervan uit dat ongeveer de helft van de ruim 20.000 jaarlijkse asielverzoeken ongegrond is. In de vandaag gepresenteerde nota stemt Vluchtelingenwerk in principe in met een versnel ling van de huidige procedure, die minimaal twee jaar in be slag neemt. De organisatie heeft echter grote twijfels over de zorgvuldigheidsgaranties en wil bijvoorbeeld dat de asielzoeker binnen twee weken een schrif telijke toelichting op zijn asiel verzoek kan schrijven. Ook vindt Vluchtelingenwerk dat Justitie, alvorens een beslissing te nemen, het oordeel van de de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) moet vragen. De organisatie is mordicus te gen gescheiden opvang. De vier regionaal gespreide centra voor de eerste opvang creëren „zeer grote problemen" voor de vaak onbetaalde vrijwilligers die de asielzoekers rechtshulp geven. Verder voorziet Vluchtelingen werk grote spanningen in de KVC's „die in feite fungeren als uitzettingscentra". De organisa tie wil aJle asielzoekers tot het moment van doorstroming of terugkeer gezamenlijk in min stens tien centra huisvesten. De naar schatting 10.000 'ge doogden' (asielzoekers wier asielverzoek is afgewezen maar die op humanitaire gronden niet worden uitgezet) moeten volgens Vluchtelingenwerk zo veel mogelijk worden behan deld als erkende asielzoekers. Zij moeten snel doorstromen naar gewone huizen en direct een werkvergunning krijgen in plaats van na twee jaar, zoals het kabinet wil. De plannen van Vluchtelin genwerk kosten naar eigen be rekening ongeveer 525 miljoen gulden, terwijl het kabinet zijn plannen op 586,5 miljoen gul den schat. „Het plan-\Huchten- lingenwerk levert dus ook nog eens een besparing op van ruim 60 miljoen", aldus de organisa- r Een Nederlandse soldaat zit op een Russische T-72 tank uit de voormalige DDR. De tank kwam samen met een aantal anders ge vechtsvoertuigen uit het voorma lige Oostblok gisteren bij Olden- zaal de grens over. Ze zuilen wor den tentoongesteld op de open dag die de landmacht overmorgen in Ede houdt. «foto anp koen suyk Vermiste peuter Arnhem dood Een sinds dinsdagmiddag ver miste driejarige Arnhemse peu ter is vermoord. Gisteren vond een duiker van de brandweer haar stoffelijk overschot in een waterpartij in park Sonsbeek. Na de vondst is direct het re cherchebijstandsteam Gelder land opgeroepen, dat het on derzoek heeft overgenomen. Tot gisteravond laat zijn de re chercheurs in het park op zoek geweest naar sporen en andere aanwijzingen. De brandweer begon gisteren met dreggen na dat eerdere zoekacties van de politie en burgers niets hadden opgeleverd. Het meisje werd sinds dins dagmiddag half drie vermist. Haar moeder had haar toen een half uur niet meer zien langsko men op haar fietsje en sloeg alarm. Het fietsje werd snel ge vonden, maar de peuter zelf bleef spoorloos. Tweede half aar verder in rode cijfers De vrachtwagenfabrikant DAF heeft over het eerste i verlies geleden bijna 180 miljoen gul den. Het tweede halfjaar zal waarschijnlijk minder slecht verlopen. In de loop van het vierde kwartaal hoopt het bedrijf weer quitte te spelen, maar desondanks kan het verlies tot eind dit jaar met nog eens 90 miljoen oplo pen. Bestuursvoorzitter Van der Padt zei gisteren bij de pre sentatie van de cijfers dat DAF erop vertrouwt volgend jaar weer winst te maken. Hij tekende daarbij wel aan dat het niet nog slechter moet gaan op de Europese vracht- wagenmarkt. De voor DAF belangrijke Britse markt is ingestort door de recessie daar. In Duitsland steeg de afzet daarentegen met ruim 15 pro cent, waardoor deze markt nu Ï47| vrachtwagenfabrkant 1 SS L3 [63| 1 1987| 1988 1 1989 1 1990 1991 netto winst/ verlies in miljoenen guldens c\T I) -jjaaroijler 1e halfjaarcijfer co a bijna drie keer zo groot is als de Britse. Belangrijke bijdragen verlies kwamen van pro- duktievermindering en van de aanzienlijke druk op de winstmarge, voornamelijk in Groot-Brittannië als ge volg van de hoge inflatie. Verder stegen de rentelas ten van 32,5 tot 68,8 mil joen gulden. Het personeelsbestand zal dit jaar (eerste helft al mi nus 600) verder worden verminderd. Ook in de ko mende jaren zal dit het ge val zijn. maar aantallen wi de het bestuur niet geven. In de tweede helft van het jaar zullen er over het con cern gespreid nog enkele honderden banen verdwij nen. Met de vakbonden is overeenstemming over de personeelsvermindering dit jaar. Het personeelsbe stand van DAF is sinds eind 1989 met 2000 men sen afgenomen, wat 120 mil joen gulden besparing per jaar het oplevert. 'Afslijpen scherpe kantjes onvoldoende' AMERSFOORT ANP De Industriebond FNV organi seert na Prinsjesdag een „golf' van estafettestakingen bij be drijven tot minstens 12 oktober uit protest tegen de wao-plan- nen van het kabinet. Op Prins jesdag zelf zijn naast werkon derbrekingen ook stakingen te verwachten, onder meer in de Rijnmond. Bestuurder Roodhuizen giste ren op een bijeenkomst met uit keringsgerechtigde leden in Amersfoort dat „de acties niet mogen mislukken. Het moet overduidelijk zijn waar we staan". De stakingen na Prins jesdag duren maximaal 24 uur per bedrijf, waarna een ander bedrijf de actie overneemt. Het is volgens de bond niet uitgesloten dat ook vóór Prins jesdag stakingen uitbreken. Ka derleden van niet met name ge noemde bedrijven staan te po pelen om het werk neer te leg gen, zeker als blijkt dat het kabi net vasthoudt aan de duurbe- perking. .Alleen de scherpe kantjes eraf halen is volstrekt onvoldoende om ons van acties af te houden", aldus Roodhui- Een delegatie van de vakcen trales FNV, CNV en MHP voert maandag, een dag voor het ka merdebat over de wao- en ziek tewet-maatregelen, gesprekken met de fracties van CDA en PvdA. De CNV-onderwijsbond PCO heeft in navolging van de vier ambtenarencen trales beslo ten om het overleg met het nisterie van onderwijs over minder ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid op t< schorten. In Limburg organise ren de drie centrales massale acties. Is in Nederland gemid deld 7,8 procent van de be lingen Thuiskopievergoedingen (Sont) besloot gisteren tot de prijsverhoging van 35 cent na dat Stemra en Fiar het niet eens konden worden. De 'opcenten' vloeien voort uit een wet op au teursrechten die in 1990 van kracht is geworden. De wet gaat er van uit dat lege banden be doeld zijn om door auteurs rechten beschermde opnames te kopiëren. In de stichting Sont moesten de partijen tot prijsafspraken komen. Als Stemra en Fiar er niet uit zouden komen, moest de voorzitter de knoop door hakken. Voor geluidsbanden is dat nu gebeurd, voor video banden zijn de onderhandelin gen nog niet afgerond. De Fiar bekijkt vandaag of ju ridische stappen tegen het be sluit mogelijk zijn. De organisa tie vreest dalende verkoopcij fers, vooral in de grensstreken. In Duitsland geldt een heffing van dertien cent per uur en Bel gië kent geen heffing voor au teursrechten. 'Stranden van 's-Gravenhage: Gevaar! Ga niet te ver in zee en blijf altijd uit de buurt van de golfbrekers'. Tussen een bonte mengeling van borden, waarop de strandtenten aan de boulevard in Scheveningen hun biefstukken met champignons, pannekoeken en appel gebak met koffie aanprijzen, vallen de waarschuwingsborden nauwelijks op. En dat is vreemd, want de kust voor Scheveningen is volgens chef Van Doi- deren van de Haagse strandpolitie de gevaarlijkste van Nederland. Van Dolderen en zijn collega's zijn nog aan het bijkomen van de afgelopen da gen. Maandag visten ze zes drenkelingen uit het water en dinsdag tien. „Nu is de zee kalm, maar die dagen was de onder stroming uitzonderlijk sterk. Het was ex treem gevaarlijk om in zee te gaan zwemmen. Maandag was een hele emo tionele dag voor ons. Een zestienjarig meisje uit Engeland dat door de sterke stroming was meegezogen heeft het on danks reanimatie niet gered". Van Dolderen is er nog ontdaan over. Het slachtoffer verbleef met 15 Engelse padvinders enkele dagen in ons land. „Het was heel erg voor die mensen om te zien hoe de reddingspoging mislukte. Ik kwam compleet gebroken thuis. Mis schien moeten we blij zijn dat het dit sei zoen bij één slachtoffer is gebleven". Hij legt uit dat zwemmen in zee ge vaarlijk wordt als het eb is in combinatie met een noorwestenwind. Bij eb stroomt het water de zee in, maar door wind uit het noordwesten wordt het water weer teruggestuwd. Het afgaande water zoekt een uitweg langs de bodem en zo ont staat een sterke stroming. In combinatie met de golfbrekers die zijn aangelegd om afkalving van het strand tegen te gaan, levert dat groot gevaar op voor zwem- „Voor de Haagse kust geldt dat in het bijzonder. De stroming van de Noordzee loopt evenwijdig aan de Nederlandse kust, maar als je op de landkaart kijkt zie je dat Den Haag in een soort kom ligt. Daardoor wordt de stroming ontregeld en loopt krachtiger langs de zeebodem", zegt Van Dolderen. Zodra de strandpolitie 's ochtends op haar post komt, worden direct de getij den en de windrichting gemeten. Om te controleren of de badgasten het hoofd veilig boven water houden, surveilleert de strandpolitie de hele dag in twee au to's en één boot. Als uit de metingen blijkt dat het gevaarlijk kan worden, wor den de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Van Dolden: „Dan hijsen we de rode bal, wat wil zeggen dat niemand het water in mag. Diegenen die dat toch doen halen we direct het water uit. Ook rijden we in zo'n geval rond met een oranje reflecterend bord waarop staat dat de zee gevaarlijk is". Van Dolderen wijst er op dat mensen die door een stroming worden meegezo gen niet in paniek moeten raken. „Als ze' rustig blijven en niet in het wilde weg gaan trappelen, is de kans groot dat er niets gebeurt". Een waarschuwingsbord bij Scheveningen. Desondanks verdronk maandag een Britse toeriste. *foto gpd cees zorn roepsbevolking arbeidsonge schikt, in Limburg is dat 10,3 procent en in de voormalige mijnstreek zelfs bijna 15 pro cent. Circa 100.000 Limburgers zijn arbeidsongeschikt, van wie 65.000 volledig. Gezien de grote werkloosheid in deze provincie is voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten geen werk te vinden, aldus de bonden. Prins Claus niet bij Prinsjesdag Prins Claus zal op medische ad vies niet aanwezig zijn bij de Troonrede. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst wordt ko ningin Beatrix die dag vergezeld door prins Johan Friso. prins Constantijn, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Groot verlies Delft Instruments Delft Instruments (defensiesys temen, medische apparaten) houdt rekening met een aan zienlijk verlies over de eerste zes maanden. De Raad van Bestuur heeft dat vandaag gezegd voor uitlopend op de 5 september te publiceren halfjaarcijfers. Washington heeft Amerikaan se defensie-instellingen verbo den produkten van net Neder landse bedrijf te kopen omdat Delft Instruments nachtzichtkij- kers aan Irak leverde ondanks het handelsembargo tegen dat land ten tijde van de Golfoorlog. Op 24 september wordt een buitengewone aandeelhouders vergadering belegd waarin wordt uitgelegd hoe die leve rantie tot stand is gekomen. Delft Instruments heeft altijd boze opzet ontkend.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5