Buitenland Balten ruiken de vrijheid PLO gokt weer op verkeerde paard Jeltsin bezorgt Chinese leiders hoge bloeddruk Erkenning Baltische staten 'onvermijdelijk' EG overweegt extra hulp aan Sovjetunie Mitterrand blunderde Vrijdag 23 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD fRISART (chêl) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonngevlng: MARIANNE VERSCHUREN NIEUWSLIJN Alaska biedt Moskou vis aan Gouverneur Walter Hickel van Alaska wil de Sovjetunie miljoe nen kilo's rose (pink) zalm geven ter viering van de overwinning op de coup. Maar de Sovjets moeten dan wel zelf een fabrieks- schip sturen om de vis te verwerken, tenzij deze wordt ingevro ren en overgevlogen. En, zo zei Hickel, als de Sovjetunie de vis wil hebben moet ze zich haasten, want zalm moet worden ge vangen voor het paaien, daar de kwaliteit van de vis anders snel achteruitloopt. „Dat is dus uiterlijk maandag", aldus Hickel Sjevardnadze bekritiseert Gorbatsjov Sovjet-president Gorbatsjov had gisteren persoonlijk aanwezig moeten zijn bij de manifestatie bij het Russische parlementsge bouw in Moskou. Ex-minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze zei dat gisteravond in een interview voor de Duitse televisie. Sjevardnadze, die zelf wel naar het 'Witte Huis' was ge komen, noemde het wegblijven van de president een blijk van weinig respect voor de mensen die voor Gorbatsjov hebben ge vochten. President Kazachstan stapt uit partij De president van de republiek Kazachstan, Nazarbajev, is giste ren uit het Politburo en het Centraal Comité van de communis tische partij van de Sovjetunie getreden. Dat heeft het Russische nieuwsbureau RIA gemeld. Volgens RIA is zijn uittreden een protest tegen het feit dat het Centraal Comité de leiders van de staatsgreep heeft gesteund. Nazarbajev zou wel partijlid blijven, aldus RIA. Finnen uiten voor het eerst kritiek De staatsgreep in de Sovjetunie is voor Finland aanleiding ge weest om voor het eerst kritiek te oefenen op zijn machtige buurland. De eerste reactie van Finland op het nieuws dat Sov jet-president Michail Gorbatsjov was afgezet was kritisch en Fin land heeft ook meegedaan met een kritische verklaring van de landen van de Noorse Raad, vertelde president Mauno Koivisto in een vraaggesprek voor de televisie. Finland deelt een lange grens met Rusland en heeft in het verleden twee oorlogen ge voerd om zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Sinds tientallen jaren voert het land een strikt neutraal beleid waar het de Sov jetunie en haar internationale conflicten betreft. Mijnwerkers leveren nog geen kolen De mijnwerkers in het Koeznetsk-bekken in de Sovjetunie zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Zij hebben echter gezegd dat ze pas weer steenkool zullen leveren is de leiders van de staats greep tegen Michail Gorbatsjov zijn berecht. De Raad van Arbei derscomités in het Koeznetsk-beldcen liet weten dat de staking, die maandag begon na een oproep van de Russische president Boris Jeltsin, officieel nog niet voorbij is. De mijnen produceren wel weer steenkool, maar die wordt opgeslagen totdat de werk onderbreking beëindigd wordt verklaard. Het Koeznetsk-bekken is het grootste steenkoolveld van de Sovjetunie. 'Boris Jeltsin sleutel tot onafhankelijkheid' Het Letse parlement stemt vandaag over het verbieden van de communistische partij in de republiek. Riga heeft daarnaast een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de lei der van de Letse communisten, Alfred Rubiks. Hij is ver moedelijk ondergedoken of uit Leüand vertrokken. Alle pogingen hem op te sporen bleven tot nu toe zonder re sultaat. president Michail Gorbatsjov heeft scherpe kritiek geuit op de Letse partijleider, die volgens hem nauw samenwerkte met de samenzweerders in Moskou. In de drie Baltische staten was de opluchting over de te rugtrekking van de Sovjet-troe pen gisteren duidelijk voelbaar. In Litouwen verlieten de be- i het Het parlement wijdde gisteren al een debat aan het lot van de communistische partij, maar kwam niet tot een stemming. Vice-president Ivans zei deson- kanks dat de communistische partij al „buiten de wet" is ge steld. Een woordvoerster van het parlement sprak dat echter ruchte zwarte baretten tegen omdat nog niet is ge stemd. Volgens Ivans zal de hoofdof ficier van justitie het parlement vandaag verzoeken de parle mentaire onschendbaarheid op te heffen van Rubiks en kolonel Viktor Alksnis, de leider van de conservatieve Sojoez-factie in het parlement. „Het zijn crimi nelen die voor hun aandeel in de staatsgreep moeten worden berecht", zei Ivans. Ook Sovjet- Sovjet-ministerie van binnen landse zaken de televisietoren van Vilnius die ze al sinds janu ari bezet hielden. In Letland en Estland trokken de troepen zich terug uit de radio- en televisie gebouwen die ze het afgelopen week tijdens de coup bezetten. De Letten blijven echter vrezen voor nieuwe aanvallen van de 'zwarte baretten'. De terugtrekking verliep niet overal even soepeitjes. In Est land moest premier Savisaar er aan te pas komen voordat de troepen richting grens trokken. In de loop van de dag, toen dui delijk werd dat de bezettings macht écht vertrok, werd de sfeer steeds meer uitgelaten. „De onafhankelijkheid ligt nu binnen handbereik", lichtte Sa visaar de opwinding toe. „Iede re dag komt het nu een stukje dichterbij." De Balten verwachten dat hun vertrek uit de Sovjetunie een feit is zodra Boris Jeltsin, de bejubelde president van de Rus sische Federatie, hun onafhan kelijkheid erkent. „Boris is de sleutel", zei een Estse parle- mentswoordvoerder. Volgens Oleg Popovitch, de afgevaardigde van de Russische Federatie in Estland, zal Jeltsin de onafhankelijkheid van de Baltische staten waarschijnlijk vandaag nog erkennen. Hij sprak de hoop uit de president Gorbatsjov hetzelfde doet. „Ik denk eerlijk gezegd dat hij geen andere keus heeft als Jeltsin tot erkenning overgaat. Dan moet hij wel volgen." Na drie dagen angst, ruiken de Balten de vrijheid. Volgens een Estse overheidsfunctionaris is de regering al begonnen het Westen te polsen over erken ning van de Estse soevereiniteit. Hij zei echter niet al te veel te verwachten van landen als de VS en Groot-Brittannië. „We moeten hen tijd geven om aan onze nieuwe status te wennen", zo zei hij. De Scandinavische landen staan al op het punt de onafhankelijkheid te erkennen. Volgens waarnemers zullen de Russische inwoners van de Baltische staten hun verzet te gen de onafhankelijkheid van Estland, Litouwen en Letland nu spoedig opgeven. In het ver leden hebben zij zich fel tegen de afscheiding verzet. Ondanks alle optimisme over de toekomst, blijven sommige Balten manen tot voorzichtig heid. „We lijken net kinderen in een snoepwinkel in die zin dat we denken dat we kunnen ne men wat we willen. We moeten echter niet vergeten dat de or thodoxen, de KGB en het leger nog steeds de handen ineen kunnen slaan om ons te vernie tigen." Troepen van het Sovjet-leger verlaten in hun pantservoertuigen de tele visietoren van de Litouwse tv. foto epa onafhankelijkheid wordt be reikt, is naderbij gekomen na de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen. We zullen uiteraard niet aarzelen het besluit te er kennen dat voortkomt uit de onderhandelingen die nu zeker plaats zullen vinden." De Australische premier Hawke heeft vanmorgen gezegd dat de Sovjet-staatsgreep de on afhankelijkheid van de Baltische staten „onvermijdelijk" heeft WASHINGTON-HELSINKIAFP-Rtr-AP Het mislukken van de coup in Moskou versnelt het onafhan kelijkheidsproces van de Balti sche staten. Steeds meer landen spreken de bereidheid uit om Estland, Letland en Litouwen als zelfstandig te erkennen. Zo zei de Amerikaanse president Bush gisteren dat Moskou enorm veel goodwill in de VS- zal kweken als het besluit de Baltische staten te laten gaan. IJsland is van plan zo spoedig mogelijk ambassadeurs te stu ren naar de Baltische staten. Het land zou daarmee het eer ste westerse land en Navo-lid worden dat ambassades opent in deze republieken. Ook Dene marken heeft de wens geuit vol ledige diplomatieke betrekkin gen met de Balten te willen aan gaan. Duitsland overweegt even eens de Baltische staten als soe vereine landen te erkennen. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Genscher gisteren ge zegd. „Het moment dat de wens van de Baltische volkeren naar De regering van Estland heeft inmiddels al aan 35 staten ge vraagd het land volledig diplo matiek te erkennen. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken, Lennart Meri, gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki meegedeeld. Het Estse parle ment verklaarde zich maandag als laatste van de drie Baltische republieken met onmiddellijke ingang onafhankelijk in reactie op de coupppoging van het co mité voor de noodtoestand. Let land had zich eerder op de dag onafhankelijk verklaard. Litou wen riep de onafhankelijkheid al in maart 1990 uit. Met zijn opstelling viel de Franse president behoorlijk uit de toon in het westerse kamp. Pas de volgende dag, tijdens het overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Den Haag, verhardde de Franse regering haar opstelling. Maar het kwaad was toen al ge- CORRESPONDENT Vrijwel de voltallige Franse op positie heeft president Mitter rand de afgelopen dagen zwaar onder vuur genomen na diens eerste, opvallend gematigde re actie op de gebeurtenissen in Moskou. In een maandagavond schied. De voltallige Franse op- BRUSSEL-BONN AP-Rtr-DPA De EG-lidstaten overwegen zich sterk te maken voor versnelde aansluiting van de Sovjetunie bij internationale financiële in stellingen als de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Dat heeft de Ne derlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek gisteren in Brussel gezegd. Frankrijk en Italië hebben er gisteren al voor gepleit de Sov jetunie volwaardig lid te maken van het IMF om de economi sche hervormingen in het land te ondersteunen. Duitsland heeft zich eerder uitgesproken voor het volledig IMF-lidmaat- schap van de Sovjetunie. Half juli wees de groep van zeven grootste industrielanden (G-7) op hun topconferentie in Lon den zo'n lidmaatschap nog van de hand. Volgens Van den Broek moet Moskou ook betere toegang krijgen tot leningen van de Bank voor Europese Recon structie en Ontwikkeling, die vorig jaar werd opgericht om Oost-Europa te helpen bij de overgang naar een marktecono mie. De Sovjetunie is nu door de bank aan strikte limieten ge bonden. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, zei dat de ministers van financiën van de vijftien Sovjet-republieken volgende maand naar Brussel komen voor overleg over nauwere rela ties. Delors gaf geen bijzonder heden. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken liet eer der weten dat de EG de hulp aan de Sovjetunie, die werd op geschort na de staatsgreep, her vat. Het gaat om technische hulp ter waarde van 400 miljoen ecu (924 miljoen gulden) en voedselhulp ter waarde van 500 miljoen Ecu (1,1 miljard gul den). De Britse premier Major maakte gisteren bekend dat Londen ruim 160 miljoen gul den aan technische bijstand, bevroren na de coup, weer vrij geeft. Major, die momenteel voorzitter van de G-7 is, zei dat hij met Gorbatsjov heeft afge sproken dat hij naar MQskou gaat, maar een datum is niet bekend. De Japanse premier Kaifu zei dat hij verheugd was over het herstel van de rechtsorde in de Sovjetunie en de terugkeer van Gorbatsjov als president. Japan prees daarnaast Boris Jeltsin, de Russische president, en het Russische volk voor hun stand vastigheid. Ook Japan zal zijn hulp aan de Sovjetunie weer vrijgeven. rechtstreeks uitgezonden ge sprek met journalisten wees de president het afzetten van Gor batsjov weliswaar af, maar tege lijkertijd leek hij de staatsgreep als positie, en ook een aantal r sen uit Mitterrands eigen kamp, hekelden de eerste reactie van de president. Hoewel Mitterrand sindsdien voldongen feit te accep- iedere gelegenheid aangrijpt In de stromende regen loopt de bevolking in Moskou langs het banicademateriaal dat werd gebruikt om regeringstroepen tegen te houden die op weg waren naar het parlementsgebouw. foto ap teren. Francois Mitterrand wil de in ieder geval nog niet over sancties praten en pleitte, er voor het nieuwe regime voorals nog op haar daden te beoorde len. het 'misverstand' recht te zetten, heeft zijn prestige op nieuw een deuk opgelopen. Het lijkt er op dat hij zijn 'politieke vriend' Gorbatsjov iets te snel heeft afgeschreven. CORRESPONDENT De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) van Yasser Arafat zat er deze week weer eens flink naast. Terwijl de internationale gemeenschap de coup tegen president Gor batsjov scherp veroordeelde, zag de club van Arafat de neo-stalinisten rond vice-pre sident Janajev wel zitten. Voor de tweede keer in een jaar tijd heeft de Palestijnse be weging op het verkeerde paard gewed en dat zal haar reputatie bepaald geen goed doen. Toen woensdag bleek dat de samenzweer ders het niet hadden gered, beging een offi ciële PLO-woordvoerder in Tunis de zoveel ste blunder. Volgens de zegsman hadden de Palestijnse leiders hun verheugde uitspra ken over de staatsgreep op „persoonlijke ti tel" gedaan. Het officiële standpunt van de PLO wordt uitsluitend naar buiten gebracht door het Palestijnse persbureau Wafa, zo zei hij. Vervolgens zei hij dat de PLO zich niet „mengt in de interne aangelegenheden van staten" en hij sprak de hoop uit dat „Gorbatsjov de politieke stabiliteit in de Sovjetunie zal weten te herstellen". Strijkijzer Maar het strijkijzer van de PLO-woordvoer der was te lauw om de grove plooien glad te strijken. Voor het oog van de wereld had de PLO zich twee keer binnen een jaar gedis kwalificeerd als een serieuze partij waarmee rekening moet worden gehouden. Wat brengt de PLO er dan telkens toe op crucia le momenten zulke onvergeeflijke fouten te maken? Op het eerste gezicht leek het niet onbe grijpelijk dat de PLO de machtsgreep in de Sovjetunie verwelkomde. Arafat en zijn strijders waren vanaf de oprichting van de bevrijdingsorganisatie in 1964 bondgenoten van de toenmalige heersers in het Kremlin. Tijdens de Koude Oorlog waren de revolu- tionaren in de Arabische wereld de werktui gen voor de ondermijning van de Ameri kaanse invloedssfeer in het Midden-Oosten. Yasser Arafat met een Russische bontmuts op in de tijd dat hij nog regelmatig bij de Sovjet-leiders over de vloer kwam. foto ap Chroesjtsjov en Brezjnjev steunden Arabi sche nationalisten met geld en wapens waar het maar mogelijk was. Hoe de PLO van die politiek profiteerde, bleek tijdens de Libanonoorlog in 1982, toen de Israëli's onvoorstelbare hoeveelhe den wapens van Sovjet-makelij ontdekten in ondergrondse opslagplaatsen. Onder het perestrojka-bewind van Gor batsjov veranderde alles. Zijn pro-westerse buitenlandse politiek betekende in feite de genadeslag voor de met Moskou verbonden bevrijdingsorganisaties. Arafat was niet meer een geziene gast op het Rode Plein. En dat deed pijn na zoveel jaren van innig gekus op de rode lopers van het Kremlin. Bovendien stak het de, Palestijnen behoor lijk dat het hervormingsbeleid in de Sov jetunie de deur wagenwijd openzette voor Russische joden die naar Israël wilden emi greren. Niet voor niets werd dat heikel punt eerder deze week door 'individuele' Pales tijnse leiders als argument gebruikt voor hun sympathie voor de staatsgreep. Irak Toen Gorbatsjov vorig jaar ook nog eens Irak liet vallen en meeging in de Ameri kaanse vredesinitiatieven voor het Midden- Oosten, realiseerde de PLO zich vermoede lijk pas echt goed dat een van de voor naamste bondgenoten was weggevallen. Het is dus alleszins begrijpelijk dat Arafat's organisatie meer heil verwachtte van de nieuwe machthebbers; oer-conservatieve communisten die in het verleden hebben bewezen niet vies te zijn van gewapende en politieke steun aan de Palestijnse strijd. Ronduit onbegrijpelijk is het echter dat de PLO na het échec met Irak opnieuw gok te op een politieke ommekeer in haar voor deel. Arafat had kunnen bedenken dat hij zeker nu geen risico's mag nemen. Door in het Golfconflict op de kaart van Baghdad te spelen, heeft de PLO vrijwel alle geloof waardigheid verloren die zij de afgelopen drie jaar zo moeizaam heeft opgebouwd. Behalve domheid en politieke naïviteit zijn de omstreden keuzes van de PLO inge geven door machteloosheid en uitzichtloos heid. Op alle fronten staat de PLO op ver lies. In geen land dat aan Israël grenst, heb ben de Palestijnen nog uitvalsbases. Verder ontvangt de PLO geen cent meer van de rij ke Arabische olielanden. Per maand was dat toch zo'n 85 miljoen gulden. Als gevolg hiervan kan Arafat nauwelijks meer de no den van de Palestijnse vluchtelingen finan cieren, laat staan de gewapende strijd tegen Israël. Kortom, de politieke draaikonterij van de PLO laat zich wel verklaren, maar niet rechtvaardigen. Voor het verdrukte Pales tijnse volk heeft het politieke avonturisme van Arafat alleen maar tragedies met zich meegebracht. De Moskou-affaire van deze week was er een uit velen. Of zoals de voor malige Israëlische minister van buitenland se zaken Abba Eban het eens kernachtig uitdrukte: „De Palestijnen hebben nooit een gelegenheid gemist een gelegenheid te Dat Michail Gorbatsjov voorlo pig de touwtjes van de Sovjetu nie in handen houdt, moet een zware tegenslag zijn voor de conservatieve re gering van pre mier Li Peng in China. Hoewel Peking naar bui ten toe een vol strekt neutraal standpunt heeft ingenomen, moet in de har ten van de be jaarde ortho doxen toch de hoop hebben ge leefd dat in het Kremlin weer rechtgeaarde communisten aan de macht In Peking werd de terugkeer van Gorbatsjov, evenals zijn val begin deze week, een „binnen- De Chinese premier Li Peng landse aangele genheid" genoemd. In een ge sprek met de Sovjet-ambassa deur in Peking sprak minister Qian Qichen van buitenlandse zaken opnieuw het vertrouwen uit dat de Sovjets hun proble men zelf kunnen oplossen. De Chinese regering kijkt aan de zijlijn tandenknarsend toe in de wetenschap dat de overwin ning van de democratische krachten in Moskou na het failliet van Oost-Europa haar nog verder het communisme verloren in een isolement drukt. gaan, spookt het nu in de hoof den van de mannen van het Het is niet Gorbatsjov die de conservatieve bewind in Peking. Chinese leiders een verhoogde bloeddruk bezorgt, maar de ge- De hervormingsgezinde poli- vierde held van het verzet tegen de machtsgreep, Boris Jeltsin. De president van de Russische Federatie, de grootste Sovjet-re publiek die een lange gemeen schappelijke grens heeft met China, heeft met zijn optreden overal in de wereld groot res pect afgedwongen. Hij weet zich nu gesteund in zijn pleidooien voor radicale hervor mingen. De Sovjetunie zal een westers gezicht krijgen en voor tici in China zullen na de triomf van de democratiseringsbewe ging opgelucht adem hebben gehaald. Voor hen is de zege een steun in de rug bij hun strijd tegen de conservatieven over de 'open deur'-politiek. Deng Xiaoping, nog steeds de drijvende kracht achter de her vormingen, had zich nauwelijks een beter verjaardagscadeau kunnen wensen. Hij werd giste ren 87 jaar. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Pres« (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4