Buitenland Tudjman stelt nieuw ultimatum Griekenland wijst Albanezen uit Cubaanse gevangen gijzelen bewakers Kleinere rol voor Mandela in ANC Akkoord autonomie van Kurden in Irak Polisario: Marokko bombardeert burgers Vrijdag 23 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: HESUNGA LUUTJE United Press International (UPI). Presidium moet einde maken aan gevechten Kroatië De Kroatische president Tudjman eist dat het staatspre- sidium van Joegoslavië voor het einde van deze maand een einde maakt aan de aanvallen door het federale leger en Serviërs in Kroatië. Slaagt het presidium daar niet in, dan volgen „serieuze maatregelen om de territoriale inte griteit en de soevereiniteit van Kroatië te verdedigen", al dus Tudjman gisteravond. BELGRADO Rtr-AFP-A Tudjman acht het presidium di rect verantwoordelijk voor het optreden van de federale troe pen. In een brief aan het presi dium vergeleek hij het Joegosla vische Volksleger met een be zettingsmacht. Het collectieve presidentschap komt vandaag bijeen om de crisis in Joegosla vië te bespreken. Het ultimatum komt op het moment dat bij hernieuwde ge vechten in Slavonië en Krajina, gebieden in Kroatië met een aanzienlijke Servische popula tie, zeker twintig doden zijn ge vallen. Als gevolg van gevechten tussen leden van de Kroatische Nationale Garde en Servische nationalisten zijn sinds de onaf hankelijkheidsverklaring van Kroatië, eind juni, meer dan 300 mensen om het leven gekomen. Tudjman eist dat het presidi um de Servische milities dwingt de wapens neer te leggen en de wapenstilstand te accepteren waartoe het presidium op 7 au gustus heeft opgeroepen. Waar nemers van de Europese Ge meenschap zouden naar de strijdgebieden in Kroatië moe ten gaan om toe te zien op nale ving van het bestand. Daarnaast moet het presidium een einde maken aan de steun die Servië geeft aan de Servische nationa- fisten in Kroatië. Intussen stromen duizenden Kroatische vluchtelingen buur land Hongarije binnen. Volgens het Hongaarse persbureau MTI zijn alleen in de grensstad Mo- hacs al 8.000 Kroaten aangeko men. Een woordvoerder van de grenspolitie verklaarde dat on geveer de helft van de vluchte lingen zeer vermoeid is en vaak geen paspoort heeft. Ze mogen van de Hongaarse autoriteiten toch in het land blijven. Deze week is het aantal bur gers dat op de vlucht is geslagen voor de gevechten in Kroatië, dramatisch gestegen. In de re publiek zelf hadden zich giste ren 110.000 burgers als vluchte ling bij het Rode Kruis laten re gistreren, in Servië 66.000. Het treinverkeer in Kroatië is vol gens het persbureau Tanjug ernstig verstoord: 13 spoorlijnen zijn gesloten, op andere tra- jekten wordt alleen 's nachts ge reden en dan nog alleen met goederentreinen, terwijl er 1.500 wagons met goederen vastzitten. een in het Zuidpoolijs gestrand onderzoeksschip gered en in Zuid- chail Somov, raakte waarmee het Sovjet-team een on- zoekers konden niet terecht op de Zuidpool, waar het nu winter is, derzoeksmissie uitvoerde, de Mi- vlakbij gelegen Sovjet-basis Mo- lag tussen de 20 en 30 graden oi maand lodezjnaja, omdat die al volledig der nul. foto a Mijnwerkers Bulgarije weer aan het werk Duitsland geeft 60 miljoen hulp iqnnina afp-ips talladega ap-Rtr te doden de Amerikaanse re- de Cubanen nog 18 Amerikaan- gering vasthoudt aan het voor- se medegevangenen vast. Gewapende Cubaanse gevange- nemen hen het land uit te zet- De Cubanen zouden gisteren nen, die in een gevangenis in de ten. Onder de gegijzelden be- het land worden uitgewezen. Ze Amerikaanse staat Alabama vinden zich acht bewakers, al- zitten allemaal vast na het ple- mensen vasthouden, hebben dus een woordvoerder van de gen van misdaden in de VS. gisteren gedreigd hun gijzelaars gevangenis. Daarnaast houden De afgelopen dagen hebben de Griekse au toriteiten meer dan 400 Albanese vluchte lingen, behorend tot de Griekse minderheid in Albanië, uitgewezen. De politie ontdekte bij een controle op het eiland Corfu 400 Al banezen die niet over gèldige verblijfspa- pieren beschikten. De Albanezen werden teruggestuurd naar hun vaderland. In de havenstad Patras werden dertig illegale Al banese vluchtelingen aangehouden en uit gewezen. Duitsland heeft gisteren de Albanese re gering 50 miljoen mark (een kleine 60 mil joen gulden) toegezegd gekregen om de na tionale economie te „hervormen" tot een meer markt-gerichte economie. De toezegging is het resultaat van bespre kingen afgelopen week in Tirana tussen Duitse en Albanese regeringsfunctionaris sen. „We zijn ervan overtuigd dat de Alba nese regering vastbesloten is de randvoor waarden te scheppen voor de ontwikkeling en het opzetten van markteconomische structuren", aldus de Duitse woordvoerder Kanera. Bijna de helft van het bedrag bestaat uit eerder gedane toezeggingen die werden in getrokken toen de Albanese regering vorig jaar hard optrad tegen demonstranten. De andere helft komt ten laste van de begro ting voor ontwikkelingssamenwerking van volgend jaar. Het hulpprogramma behelst samenwer king bij milieubescherming, advisering bij het privatiseren van de voedselindustrie en steun aan het opstellen van een economi sche wetgeving. Ook wordt er veevoer en apparatuur voor de bouwnijverheid gele verd, evenals technische hulp voor mijn bouw en oliewinning. Bulgaarse mijnwerkers zijn gis teren na negen dagen staken weer aan het werk gegaan, na dat ze het met de regering eens waren geworden over verdere onderhandelingen over loons verhoging en andere kwesties. De staking was uitgeroepen door de anti-communistische vakbond Podkrepa. De beëindi ging van de staking wordt ge zien als een overwinning voor de coalitieregering, die een aan tal eisen van de stakets perti nent van de hand heeft gewe- De regering riep de mijnwer kers maandag op hun staking te beëindigen, omdat de hervor mingen erdoor in gevaar wer den gebracht. Een dag later be sloot de regering de uitbetaling van de salarissen van de stakers stop te zetten en een rechtbank te laten beslissen of de staking legaal was. De regering heeft ge zegd in principe wel bereid te zijn om de salarissen van de mijnwerkers te verhogen, maar daarvoor geen geld te hebben. Gisteren nam het Bulgaarse parlement een nieuwe kieswet aan, waardoor de voor 12 okto ber geplande algemene verkie zingen doorgang kunnen vin den. De kieswet was vorige week ook al aangenomen door het parlement. President Zjelev sprak toen echter zijn veto uit over twee artikelen uit de wet. Een van die artikelen, waarin het stemrecht wordt beperkt van de naar schatting 500.000 Bulgaren in het buitenland, werd gisteren door het parle ment gehandhaafd. Zjelev kan niet voor de tweede keer zijn vetorecht doen gelden. dt NIEUWSLIJN Noodlanding Boeing 747 in Seattle Een Boeing 747 van de Amerikaanse maatschappij Northwest Airlines met 366 mensen aan boord heeft gisteren in Seattle een noodlanding moeten maken wegens brand in een van de vier motoren. Bij het verlaten van het toestel raakten elf mensen ge wond. De noodlanding vond plaats 22 minuten na de start voor een vlucht naar Tokyo. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. China pest dissidente journalist De politie van Sjanghai heeft gisteren de dissidente journalist Zhang Weiguo, 34, vrijgelaten. Zhang werd twee weken onder vraagd over groepen dissidenten in de stad en artikelen in bla den in Hongkong. Hij mag Sjanghai niet verlaten en evenmin met buitenlandse media spreken, zo is vernomen van vrienden. Zhang wordt geregeld opgepakt, sinds het neerslaan van de de mocratiseringsbeweging in China, in juni 1989. Evenals bij vori ge arrestaties is geen aanklacht tegen hem ingediend. Prostaatoperatie koning Boudewijn Koning Boudewijn van België wordt vandaag geopereerd aan de prostaatklier. Dit maakte het Koninklijk Paleis in Brussel gisteren bekend. De 60-jarige Boudewijn vierde eerder dit jaar het feit dat hij sinds 1951 koning der Belgen is. Meer aanklachten seriemoordenaar Openbare aanklagers hebben de vorige maand opgepakte serie moordenaar uit de Amerikaanse stad Milwaukee nog eens van drie moorden beschuldigd. De man deed afstand van het recht het bewijs voor de ten laste legging van vijftien moorden aan te vechten. Hij kan vijftien maal levenslang krijgen plus tien jaar voor elke moord wegens recidivisme. Bosbranden op Sicilië en in Ligurië Honderden hectares pijnboombos en kreupelhout zijn op Sicilië en in de noordwestelijke Italiaanse provincie Ligurië afgebrand. De brandweer denkt dat de branden bij Taormina (Sicilië) en Portofino (Ligurië) zijn aangestoken. Rode Khmer wil weer praten De Cambodjaanse guerrillabeweging Rode Khmer heeft gisteren laten weten bereid te zijn de wijzigingen in het vredesplan van de Verenigde Naties te bespreken. De wijzigingen, voorgesteld door de Cambodjaanse regering, voorzien ondermeer in het handhaven van het leger in de periode voor de verkiezingen. De Rode Khmer lijkt terug te komen op de harde lijn die de bewe ging eerder deze week innam en waardoor de besprekingen in Thailand tussen de strijdende Cambodjaanse partijen in het slop dreigden te raken. Palestijnse leiders op het matje De Israëlische politie heeft gisteren twee vooraanstaande Pales tijnse leiders geboden zich volgende week te melden voor on dervraging over vermeende contacten met de PLO. Faisal Hus- seini en Hanan Ashrawi zouden volgens rechtse Israëlische mi nisters de wet hebben overtreden die contact met de PLO ver biedt. Husseini en Ashrawi behoren tot de Palestijnen met wie de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft gesproken over het vredesproces in het Midden-Oosten. Duizenden arrestaties in Bangladesh Tijdens een grote operatie ter bestrijding van de misdaad door het hele land heeft de politie in Bangladesh de afgelopen week zeker 7.000 mensen gearresteerd. Er werd onder meer jacht ge maakt op illegale wapens. Dit hebben politie-autoriteiten in Dhaka vanmorgen meegedeeld. diyanah Rtr Een inwoner van de Zuidkoreaanse stad Pusan waadt met pa raplu door de onder gelopen straten. De stad is de afgelopen H dagen bezocht door de typhoon Gladys. Door het noodweer zijn heel wat inwo ners van Pusan uit hun huizen gevlucht die deels zijn onder gelopen. foto ap ACHTERGROND THE INDEPENDENT JOHANNESBURG «JOHN CARLIN aanwezig zijn. Volgens Kurdische bronnen voorziet het ontwerp-akkoord in herhuisvesting van de vluch telingen en kent de regeling uit gebreide politieke rechten en administratieve bevoegdheden aan de Kurden toe. Volledige controle over de steden Kirkuk, Khanaqin en Sinjar krijgen ze echter niet. De toekomst van Kirkuk, rijk aan olie en een stad met een emotionele betekenis voor de Kurden, is het belangrijkst. „Kir kuk is het hart van Kurdistan. Hoe kan een Kurd een man zijn zonder een hart?", aldus een Kurdische functionaris. Barzani, leider van de Kurdi sche Democratische Partij (KDP) and Jalal Talabani, die de Patriottische Unie van Kurdis tan aanvoert (PUK), zullen een belangrijke rol spelen in de dis cussie over het ontwerp-ak koord. Zij zijn de aanvoerders van de twee grootste verzetsbe wegingen in I raaks Kurdistan en namen allebei deel aan de on derhandelingen met Baghdad. Barzani verklaard bij terug komst voor het akkoord te zul len stemmen. Iraaks-Kurdische leiders heb ben na vier maanden onder handelen een ontwerp-overeen- komst gesloten met Baghdad over autonomie. De acht poli tieke partijen verenigd in het Iraakse Kurdistan Front (IKF) bespreken morgen het plan, dat overigens geen duidelijkheid verschaft over de status van de betwiste oliestad Kirkuk. Massoud Barzani, die de IKF- onderhandelingsdelegatie leid de, keerde dinsdag terug naar Iraaks Kurdistan na 42 dagen in de Iraakse hoofdstad. De Kur den gingen in april op een aan bod van Baghdad in om te on derhandelen over autonomie na een mislukte opstand aan het eind van de Golfoorlog. Twee miljoen Kurden vluchtten als gevolg van de oorlog naar Tur kije en Iran. Velen keerden on der westerse bescherming terug naar hun woonplaatsen, maar honderdduizenden leven nog steeds in tenten of geïmprovi seerde hutten in de bergen bij de Iraanse grens. Ze zijn bang om naar Kirkuk terug te keren, waar het Iraakse leger en de ge heime politie (nog) prominent De augustuseditie van een specialistische publikatie over Zuid-Afrika, het in Londen gevestigde Front File, meldt dat Mandela „razend" was toen hij, terug van zijn reis door Latijns-Amerika, ontdekte dat het ANC-leiderschap tijdens zijn afwezigheid grondig is geherstructureerd. Mandela was eind vorige maand in Latijns- Amerika toen de uitvoerende macht van het ANC het de facto schaduwkabinet koos, het 26-man sterke Nationale Uitvoerend Comi té (NWC). De voornaamste portefeuilles in het NWC zijn overgenomen door een jon gere generatie ANC-leiders, onder wie al lange tijd een consensus bestond dat de 73- jarige Mandela, met zijn natuurlijke autori teit, een uitzonderlijk grote persoonlijke controle op zich had genomen over wat on getwijfeld de grootste organisatie in de Zuidafrikaanse politiek is. Politieke macht is verschoven van zijn burelen naar die van de onlangs gekozen schaduwpremier van het ANC, de secretaris-generaal Cyril Ramap- hosa. Front Files goedgëïnformeerde bronnen in Johannesburg meldden dat deze ingrepen achter Mandela's rug in werking zijn gezet door een komplot van de Communistische Partij binnen de uitvoerende macht van het ANC. Het hoofd van de inlichtingen van het ANC, Pallo Jordan, beschreef het rapport gisteren als „fantasie" en „grote onzin". Hij reageerde echter nog niet half zo heftig als toen hem werd voorgelegd dat Mandel- a's politieke invloed wellicht was getaand als gevolg van ontwikkelingen van de laatste paar weken. Hij stelde met nadruk Binnen het Afrikaanse Nationaal Con gres (ANC) is deze week iets veel heime- lijkers, minder onheilspellends en veel effectievere gebeurd dan de subversieve manoeuvres in Moskou: een soort inter ne coup tegen Nelson Mandela, met als doel zijn macht en invloed binnen de or ganisatie drastisch te verminderen. dat het ANC nooit „een presidentiële vorm van leiderschap" heeft gehad. Maar het feit blijft dat de organisatie, sinds het ANC vorig jaar op 2 februari werd toe gestaan en Mandeia's vrijlating negen da gen later volgde, juist op die manier is ge leid. Of liever gezegd, tot het nationale con gres van het ANC vorige maand, toen een nieuwe leiding werd gekozen. Tijdens die onzekerheid van anderhalf jaar, een periode van enorme verwarring binnen het ANC, is Mandela onstuitbaar uit het or ganisatorische vacuüm naar boven geko men als opperste leider. Tot verdriet van invloedrijke ANC'ers, om maar niet te spreken over de gewone leden, heeft Mandela de gewoonte ontwikkeld ge heime besprekingen te voeren met presi dent F.W. de Klerk en daarmee algemeen de indruk gewekt dat hij over staatszaken beslist zonder mandaat. ANC-leiders wer den soms tijdens interne vergaderingen ge schokt door de bondige manier waarop Mandela probeerde zijn wil op te leggen in lastige debatten. Mandela zelf werd tijdens het congres van juli aangevallen, toen een belangrijke afge vaardigde, Patrick Lekota, zijn dictatoriale gewoontes aan de kaak stelde. Lekota kreeg massale steun in de daaropvolgende verkie zing. Eind vorige maand hield het Nationaal Uit voerend Comité zijn eigen interne verkie zingen voor het NWC-kabinet. Het NWC's 'politieke departement' werd de nieuwp machtskern en, meer specifiek, de 'on- derhandelings' en 'organisatorische' comi tés daarbinnen. Noch Mandela, noch de vice-president van het ANC, Walter Sisulu, hebben zitting in deze comités ze hebben zelfs geen offi ciële beleidsvormende functies. Ramapho- sa, de ex-leider van de mijnwerkers, staat echter aan het hoofd van het onderhande lingscomité de beslissende positie tij dens de periode van overgang naar demo cratie. Het is aannemelijk dat Mandeia's functie in het ANC steeds ceremoniëler zal worden. Zijn energie.na zijn vrijlating is verbijste rend geweest voor een man van zijn leeftijd. Maar mensen die hem onlangs hebben be zocht, merkten op dat zijn 73 jaar zich toch gaan aftekenen, en dat hij lijkt te verzwak ken onder het strafprogramma. Bijna het hele gewicht van het ANC heeft op zijn schouders gerust en misschien is het wel een vriendelijk gebaar geweest hem omlaag te promoveren hem president te maken, de positie waarvoor hij vorige maand werd gekozen zonder oppositie, maar zijn politieke profiel te verzwakken. De last die hij eens te dragen had, is nu ver deeld over zijn kabinet. Het bevrijdingsfront Polisario heeft gisteren nieuwe bombar dementen gemeld in de Weste lijke Sahara, de voormalige Spaanse kolonie die Marokko bezet houdt en waar over enke le maanden onder toezicht van de Verenigde Naties een refe rendum gehouden moet wor den over onafhankelijkheid. Volgens Polisario-ambassa- deur Hakim in Algiers werden gisteren de nederzettingen Mij- ek en Tafriti gebombardeerd, waar zich volgens hem veel bur gers bevinden. Marokko houdt ongeveer viervijfde van de Westelijke Sahara bezet en schermt dat af met een zandwal die is voorzien van radar Tussen de wal en de grens met Algerije en Maurita nië ligt een smalle strook waar Westsaharaanse nomaden en Polisario-guerrillastrijders bi vakkeren. Marokko en het Polisario hadden met VN-bemiddeling een akkoord bereikt over 6 sep tember als datum voor een staakt-het-vuren. Dan moeten ook de voorbereidingen van het referendum beginnen. De Marokkaanse koning Hassan II heeft om uitstel gevraagd. Voor het referendum moet een eroot deel van het bezettingsleger worden teruggetrokken, terwiil het land onrustig is. De bevol king klaagt over de manier waarop hoge militairen zich in het leger ten koste van de staatskas verrijken. De sociale situatie in het land staat al maanden door massale demon straties en stakingen onder druk, maar door vakbonden en studenten gevraagde hervor mingen blijven uit. De Spaanse regering liet gis teren weten een normale dooi gang van het referendum op prijs te stellen. Spanje krijgt al maanden een exodus van dui zenden Marokkaanse vluchte lingen te verwerken. De Marok kaanse regering was niet bereik baar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3