Feiten Westen moet Moskou nu helpen Haalt Gorbatsjov opnieuw een paard van troje binnen? Een nachtmerrie van 63 uur 'Staatsgreep dag te vroeg uitgebroken' 'Ik bleef door radio op de hoogte' Vrijdag* 23 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN -> w jjc Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KLINCE J Sovjet-president «4 C|\ Michail Gorbatsi°v is afgezet in een eoup; Vice-president Gennadi Janajev, samen met zeven andere conservatieven, neemt de macht over. Russiche president Boris Jeltsin roept de Russen op v plegen tegen. Hoi iderden tanks en pantser- voertuigen trek- ken Moskou binnen. Boris Jeltsin, omringd door tanks en bedreigd met arrestatie, leidde het verzet tegen de coup tegen president Michail Gorbatsjov. 63 Uur van schokkende gebeurtenissen die ons dreigden terug te zetten naar de Koude Oorlog: \y rs* Sovjet-troepen ontwapenen jfrhS. Tanks en pantserwagens trekken n de Letse eersle A zich teru9 uit de straten van Moskou. Het Sovjet-parlement maakt de noodtoestand ongedaan. De persvrijheid wordt weer ingesteld. De communistische partij veroordeelt de machtsovername. De Sovjet openbare aanklager begint een onderzoek tegen de leiders van de coup. In de Baltische republieken keert een deel van de Sovjet-troepen terug naar de kazernes. Letland en Estland verklaren zich onmid dellijk onafhankelijk van de Sovjetunie. minister en bezetten de radio- A en tv-stations van de republiek?» In Tallinn, hoofdstad van Estland, rijden meer dan 100 gepantserde voertuigen binnen. Tienduizenden demonstreren in de Moldavische hoofdstad Kisjinev tegen de coup; in de 1 Oekraïne betogen 8.000 mensen. gepantserde Bush beëdigt Robert Strauss tot VS-ambassadeur in Moskou, en stuurt hem daarheen om de zaak te onderzoeken. VS, Japan en Europese Gemeen schap zetten de economische hulp aan de Sovetunie stop De leiders van de coup ontvluchten Moskou per vliegtuig met bestemming Kirgizië in Azië. Gorbatsjov zegt dat de hij reist zijn functie Beurzen zakken in terwijl dollar en goudprijzen omhoog schieten. De junta stuurt 100 tanks naar het bol werk van Boris Jeltsin, die tot demonstraties en algemene staking heeft opgeroepen. In Moskou wordt dinsdagavond een uitgaansverbod ingesteld. Twee mensen worden gedood als tegenstanders van de coup onder een viaduct bij Jeltsins hoofdkwartier een pantservoertuig aanvallen en de bemanning het vuur opent. Drie prominente leden van het acht man sterke staatsgreep comité treden af. EN MENINGEN NEW YORK AFP De mislukking van de staats greep in de Sovjetunie is te wij ten aan het feit dat ze een dag te vroeg is uitgebroken. Dat hebben twee deskundigen van de DIA, de inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van defensie, gisteren in de New York Times gezegd. Volgens de twee deskundigen, die anoniem worden geciteerd, werden de putschisten gedwon gen hun coup 24 uur te vervroe gen. De DIA-medewerkers on derstrepen dat het staatshoofd maandag op de Krim werd ge arresteerd, toen hij op het punt stond naar Moskou te vliegen. Oorspronkelijk zou Gorbatsjov pas dinsdag vertrekken om de ondertekening van het Uniever drag in Moskou bij te wonen. De deskundigen zinspelen erop dat generaal Jazov, een van de coupplegers en inmiddels ont slagen minister van defensie, Gorbatsjov op het laatste mo ment heeft gewaarschuwd wat hem boven het hoofd hing. De voortijdige arrestatie van Gorbatsjov zou de putschisten vervolgens hebben gedwongen de ontwikkelingen te versnellen. Dat verklaart waarom de eerste troepenbewegingen in Moskou pas enkele uren na de publieke aankondiging van de vervan ging van Gorbatsjov plaats had den, aldus de DIA-deskundigen. Gorbatsjov is niet meer zo belangrijk wat steden. Dat lijkt veel, maar op een bevolking van zo'n 260 miljoen mensen is het een schijntje. De Sovjets lopen niet warm voor politiek. Geef ze eens ongelijk, ze zijn 74 jaar achtereen bedonderd. Of de dictator nou Gorbatsjov, Janajev of Jeltsin heet, wat maakt hen dat nou uit. „Krijgen we vanaf nu dan meer te eten?", tekende Derk Sauer, hoofdredacteur van het in Moskou verschijnende VNU-blad Moscow Magazine en als verslaggever-ter-plaatse ingezet door Het Parool, giste ren op uit de cynische mond van zijn overbuurman. Wat kan Jeltsin, de nieuwe held van de Sovjetunie, daaraan nog veranderen? Hij komt, hoe je het ook wendt of keert, toch ook voort uit de bolsjewistische tra ditie, die de staat grondig naar de knoppen heeft geholpen. Hij zal de opdeling van de Unie in zelfstandige republieken niet in de weg staan, zoals Gorbatsjov. Hij weet immers dat zelfs de Baltische staten voorlopig niet om de nauwe economische banden met Moskou heen kun nen. De erkenning van hun on afhankelijkheid zorgt ongetwij feld voor een prettiger samen werking dan tot dusver. Maar kan dat hij de Russen nog te genhouden? In NRC Handelsblad is onlangs de illegaal in Nederland verblij vende Rus Peter Malenkov aan een column begonnen. Zijn re laas, een keer per week op de achterpagina, is e'e'n lange op somming van westerse verlok kingen, waaraan hij zich van zelfsprekend - en meestal zon der ervan te genieten - over geeft. Malenkov is grappig, maar zijn verhaal is eigenlijk bloed-serieus. Momenteel spaart hij voor de verwezenlij king van zijn grootste droom: een reis naar het land van de onbegrensde mogelijkheden, Amerika. De Duitse oud-kanselier Hel mut Schmidt hamerde er afge lopen voorjaar tijdens een con gres in Amsterdam op dat Euro pa zich moet voorbereiden op een stroom vluchtelingen. Na Italië is gisteren ook Grieken land begonnen zijn Albanese vluchtelingen door middel van razzia's terug naar huis te stu ren. Europa zit niet op die straatarme drommels te wach ten. Toch blijven ze komen. En als we ons die paar honderddui zend luizige bedelaars niet eens van het lijf kunnen houden, hoe moeten we dan die miljoenen Russen stuiten, die nog voor het einde van deze eeuw als honge rige sprinkhanen over (West- JEuropa zullen uitzwermen? HELEN WOMACK THE INDEPENDENT VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoe Gorbatsjov precies werd gevangen gehou den, blijft onduidelijk. Hij zei een aanval op straat te vrezen en bleef daarom binnen. Zijn 32 bewa kers boden vrijwillig aan te blijven en hem en zijn familie te verdedigen, en hij kon eten bestellen. De bewakers vonden nog wat oude radio-ontvan gers in de dienstverblijven en maakten antennes waarmee de Sovjetleider buitenlandse zenders kon ontvangen. „We konden uit een paar uitzen dingen opmaken wat er aan de hand was. De BBC konden we het best ontvangen, Radio Liber ty, en daarna de Voice of America." Hij bracht 72 uur „totaal geïsoleerd" door. .Alles was volgens mij bedoeld om me psychologisch te breken. Het was zwaar. Iedere dag, 's ochtends en 's avonds, eiste ikdat ik weer contact met de buitenwereld zou kunnen maken en dat er on middellijk een vliegtuig kwam om me naar Mos kou te brengen... en ik eiste ook dat men het ver haal over mijn gezondheid rechtzette. Hoe kon den deze mensen praten over een slechte ge zondheid? Hun eigen handen trilden aldoor." Volgens Gorbatjsov hebben zijn familieleden het zwaar te verduren gehad. Raisa had het heel moeilijk en werd ziek, hoewel ze weer leek op te knappen. Zijn kleindochter Anastasia redde het nog het best. „Ze begreep er niets van. ze rende rond en vroeg of ze naar het strand kon... Maar de laatste paar dagen drong de veiligheidsdienst er bij ons op aan niet te gaan, omdat er van alles kon gebeuren." De coup begon te verzwakken. Toen hij de kans kreeg, zocht Gorbatsjov contact met generaal Mi chail Mojsejev, nu gepromoveerd tot minister van defensie, en gaf hem de opdracht alle troepen naar de barakken terug te sturen. Een delegatie van de Russische regering, die Gorbatjsov prees om hun verzet tegen de coup, kwam naar de Krim. „We gingen allen zitten en ontdekten dat we elkaar heel goed begrepen. Ik geloof dat we door wat we hadden meegemaakt niet alleen enorme ervaring hadden opgedaan maar ook meer begrip voor elkaar hadden gekregen... We begrijpen nu wat het betekent verenigd te zijn en wat het is om niet verenigd te zijn als democratie. In het verleden hadden we elkaar zelfs bijna vij andelijk benaderd. We zijn gaan bekijken hoe we de stukken weer in elkaar konden zetten." Wat betreft de coupplegers die zijn vertrouwen hadden beschaamd, zei Gorbatsjov dat hij hen niet meer wilde zien. „Ze hadden mij en mijn he le familie kunnen doden. Ik ben in gaan zien hoe primitief, hoe onbeschaafd en doortrapt deze in dividuen waren." Een Moskous jongetje vieit de overwinning van 'c op de schouders van zijn vader. foto tass MOSKOU-DEN HAAG GPD-AP-Rtr-DPA Michail Gorbatsjov heeft als eerste officiële daad na zijn herstel in functie als president van de Sovjetunie vervangers benoemd op posten die eerder werden bezet door leden van het Comité voor de Noodtoestand. Maarschalk Dmitri Jazov wordt tijdelijk op gevolgd door generaal Michail Mojsejev (52), de voormalige chef van de generale staf. Boris Pugo, de minister van binnen landse zaken die zelfmoord pleegde, wordt voorlopig vervangen door Vasilji Troesjin (56). Leonid Sjerbarsjin (56) krijgt tijdelijk de leiding over de KGB in plaats van Vladi mir Krjoetsjkov. Niet duidelijk is hoe lang deze in de com munistische partij en KGB gepokte en gemazelde functionarissen op hun posten zullen blijven. Gorbatsjov heeft vandaag een gesprek met de Russische president Bo ris Jeltsin over de vorming van een 'regering van nationaal vertrouwen'. Jeltsin gaf giste ren te kennen over de posten defensie en KGB nog te willen praten. 'Vertrouwen' is in deze het sleutelwoord. Het was Gorbatsjov die Janajev benoemde tot vice-president en Krjoetsjkov de KGB liet leiden omdat hij 'op hen kon rekenen'. Op zijn persconferentie gisteren gaf Gor batsjov toe daarmee een fout te hebben ge maakt. Meer wilde hij er niet over kwijt. Mojsejev Velen zijn van mening dat Gorbatsjov met dit nieuwe drietal opnieuw trojaanse paar den heeft binnen gehaald. Een hoge Ameri kaanse functionaris liet zich ontglippen dat Mojsejev een man is „waarmee ik niet graag in een donkere kamer zou willen zijn". Hij doelde daarmee kennelijk op de nog onduidelijke rol van Mojsejev als chef staf tijdens de coup. Mojsejev, die het inzet ten van het leger had kunnen verhinderen, zou tijdens de coup op vakantie zijn ge weest, ver weg van Moskou. Gespeculeerd wordt dat hij van te voren op de hoogte was van de samenzwering en daarom tijdelijk van het toneel verdween. Het was ook Mojsejev die begin januari de president van Letland voorhield dat er geen extra Sovjettroepen naar dit Oostzeeland zouden worden gezonden. Nog geen week later kwamen die wel, met de bekende bloedige gevolgen. Mojsejev heeft zich ook steeds verzet tegen vermindering van de defensie-inspanning van de Sovjetunie. De generaal wordt door Amerikaanse deskun digen echter politiek niet als streng conser vatief beschouwd. In de slotfase van de on derhandelingen hielp hij ook mee om te voorkomen dat het Start-verdrag voor de vermindering van strategische kemwa- penarsenalen opnieuw door conservatieve militairen zou worden tegengehouden. Sjerbarsjin Het nieuwe hoofd van de KGB, Leonid Sjer barsjin, is een carrièrespion die zich heeft welen op te werken tot plaatsvervanger van Vladimir Krjoetsjkov, de na de mislukte coup gearresteerde KGB-chef. Dat heeft de in 1985 naar het Westen overgelopen KGB- agent Oleg Gordievski gisteren gezegd. De benoeming van Sjerbarsjin is volgens hem een teleurstelling voor diegenen die in de mislukte staatsgreep een goede gelegenheid zien om de KGB te hervormen. „Het sys- teem zal door zijn benoeming niet worden doorbroken", aldus Gordievski. Sjerbarsjins carrière bij de KGB begon vol gens Gordievski in de jaren zestig toen hij als diplomaat in Pakistan diende. In 1971 werd hij als hoge KGB-officier in India ge plaatst en in 1979 werd hij overgeplaatst naar Iran, waar hij bleef tot hij in 1983 het land werd uitgezet. Terug in Moskou werkte hij zich verder op en waarschijnlijk in 1989 werd hij benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de KGB, aldus Gordievski Troesjin De luitenant-generaal Troesjin, die Pugo opvolgt, was sinds 1984 de eerste plaatsver vangend minister van binnenlandse zaken, die het bevel voert over de nationale politie. Veel is over hem niet bekend. Jeltsin, die eerder zijn lidmaatschapskaart van de partij inleverde, heeft aangekondigd de invloed van de Communistische Partij van de Russische Federatie drastisch te zul len terugdringen. Alleen via een totale her vorming van het politiek systeem kunnen staatsgrepen worden voorkomen, zei hij. Gorbatsjov, nog wel lid van de partij en uit op zowel behoud van de rol van de partij als van het bij elkaar houden van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken, is het ba lanceren nog niet verleerd. Dat blijkt uit zijn benoeming van drie communisten op sleu- telposten. Meer te eten De mislukte staatsgreep bracht enkele honderdduizenden mensen op de been in Moskou, Leningrad, Kiev en nog grote Er waren wel erg veel zieken, deze week in de Sovjetunie. Met Michail Gorbatsjov bleek het achteraf nogal mee te vallen. Maar de vreugde over de goede afloop van zijn benauwde avontuur op de Krim, leidt voorlopig de aan dacht af van de belangrijkste zieke, wiens toestand intus sen alarmerend is: de Sovjetunie zelf. Hulp is dringend geboden en wie zou die anders moeten bieden dan dege ne die het meeste belang heeft bij een gezonde (vrije) staat in het Oosten? Het Westen natuurlijk. 'Fouten' Maar ook na de staatsgreep denken de meeste politici in de Sovjetunie alleen aan hun eigen plekje. Na eerst drie dagen te hebben gezwegen, haast de een na de ander zich te verklaren steeds achter Gorbatsjov te zijn blijven staan. De president zelf boog gisteren deemoedig het hoofd en erkende publiekelijk „fouten" te hebben gemaakt. Tijdens zijn internationaal live uitgezonden persconferentie betreurde hij zijn keuze van ver- trouwensfiguren als Janajev, Ja zov, Pugo en Krjoetsjkov, die zich zo achterbaks tegen „de president, de perestrojka en de democratie" hebben gekeerd. Wat heeft de president hiervan geleerd? „Dat de hervormingen met volle kracht moeten wor den uitgevoerd." Het zou eens tijd worden. Gor batsjov heeft zo lang gedraald en getreuzeld, dat er al weer bij na een jaar is verstreken sinds zijn economisch adviseur Sjata- lin vorig jaar met het '500 da genplan' op de proppen kwam. Boris Jeltsin omarmde het plan vorig jaar als de laatste strohalm waaraan de afdrijvende Sovjetu nie zich richting vrije markt kon trekken. Buitenlandse econo men rekenden voor dat ook dit plan de Sovjetunie niet zou kunnen behoeden voor een ca tastrofe, maar het was tenmin ste iets. Gorbatsjov zette Sjatalin echter voor schut en koos voor de ge leidelijke weg van zijn toenma lige premier Ryzjkov. Inmiddels is hij 'dankzij de coup' bekeerd tot het radicale geloof. Maar Gorbatsjov kan de broodnodige Na de mislukte staatsgreep gaan in het Westen stemmen op de Sovjetunie alsnog finan cieel te steunen. Dat lijkt de eni ge manier waarop zij kan over leven. Het Westen moet zich daarbij beperken tot twee harde voorwaarden: 1Het proces van democratisering moet onom keerbaar worden, opdat de Koude Oorlog nooit kan herle ven; 2. De Sovjetunie moet zo snel mogelijk worden omge vormd tot een unie van samen werkende zelfstandige repu blieken, grofwel naar model van de Europese Gemeenschap. Wie in die nieuwe Sovjetunie straks de baas zal zijn, doet minder ter zake. Gorbatsjov lijkt aan het einde van zijn Latijn, maar ook Jeltsin zou wel eens een overgangsfiguur kunnen zijn. Als de Sovjetunie werkelijk aftekent met het communisme - en dat is nog lang niet zeker - zullen hele nieuwe gezichten opduiken, zonder bolsjewisti sche littekens. De 'staatsgreep door reactionai re krachten', zoals Gorbatsjov de coup gisteren noemde, was een ordinaire poging van enkele verstokte communisten hun posities veilig te stellen. Een laatste stuiptrekking, voorspel de de ex-Rus Felix Kaplan, do cent Russisch aan de Rijksuni versiteit van Leiden, afgelopen dinsdag al in deze krant. Na 74 jaar is het communistische kind dat in Februari 1917 werd ver wekt en in Oktober 1917 na pre cies negen maanden 'democra tie' werd geboren, aan het einde van zijn leven, aldus Kaplan. De Gorby-pop doet het weer goed in het stadje Orange in de Ameri kaanse staat California. foto ap nick hervormingen niet doorvoeren, betoogde Rupert Comwell, voormalig correspondent van The Independent in Moskou, woensdag al in deze krant. Steve Crawshaw, redacteur Oost-Europa bij The Indepen dent, viel zijn collega gisteren bij. „Gorbatsjovs grootste ver dienste zou wel eens kunnen zijn dat onder zijn leiderschap het volk van de Sovjetunie heeft geleerd meer dan ooit vraagste- kens te zetten, Met andere woorden, hij maakte de weg vrij voor zijn eigen pensioen." Aftreden Ook Gorbatsjov vecht nu voor zijn positie. Gisteren riepen dui zenden demonstranten in Mos kou al om zijn aftreden. De der de Russische Revolutie, zoals sommigen deze roerige week in de Sovjetunie omschrijven, moet wel een einde maken aan het tijdperk Gorbatsjov. Rus land en de veertien andere re publieken moeten verder. Zelden ging het de Sovjets zo slecht als onder Michail Gor batsjov. Toegegeven, Stalin liet in de jaren dertig honderddui zenden inwoners van de Oek raïne - uitgerekend 'de graan schuur' van de Sovjetunie - let terlijk verhongeren. Maar daar na wisten Stalin en later Brezjn- jev een zodanige vooruitgang te bereiken, dat menige Rus met weemoed terug denkt aan de tijd dat er tenminste brood op de plank was. „De perestrojka-mensen is ei genlijk carte blanche gegeven", schreef de Russische weten schapper Aleksandr Zinovjev woensdag in de Volkskrant. „Zij bedachten 'conservatieven', zoals de stalinisten .vijanden van het volk' bedachten ten ein de hun onvermogen tot verwe zenlijking van hun beloften te rechtvaardigen. Het grootste dat met het potentieel van de Sov jetunie viel te bereiken, is be reikt in de door iedereen ver vloekte jaren van Stalin en Bre- zjnjev." Zinovjev week in 1978 uit naar München, nadat hij was ontsla gen als wetenschappelijk mede werker aan het Instituut voor Filosofie van de Russische Aca demie van Wetenschappen in Moskou, wegens de verschij ning van zijn boek 'Gapende hoogten', dat op dodelijk-ironi sche wijze afrekende met de Sovjet-maatschappij. De burgers in die maatschappij zijn het spuug- en spuugzat. Dat blijkt uit het gemopper in de rijen voor de lege winkels, uit de demonstraties van de afgelo pen week, uit het omver trekken van de metershoge granieten Felix Dzerzjinski, uit de massale bijval voor de onafhankelijk heidsbewegingen in diverse re publieken. Maar het blijkt waar schijnlijk nog het duidelijkst uit de vele, vele visumaanvragen die westerse ambassades - vooral de Amerikaanse - in Moskou dagelijks binnen stro-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2