Sport Bugno is de grote favoriet Record aantal finaleplaatsen voor roeiers Visser is oppermachtig in tennistoernooi Zuid-West Vrijdag 23 augustus 1991 ri BROUWER DE KONING «ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN DE NEDERLANDSE roei ers behaalden in Wenen liefst acht finaleplaatsen Nog niet hetzelfde als acht medailles, maar wel een record. NIEUWSLIJN Prominententoernooi TOP LEIDEN De Sassenheimse korfbalvereniging TOP houdt op donderdag 29 en zaterdag 31 augustus voor de vierde maal het Prominententoernooi. Deelnemende teams aan dit evenement zijn Rohda, de regerende landskampioen uit Amsterdam, Fortu- na (Delft), Allen Weerbaar (Amsterdam) en het organiserende TOP. Naast deze wedstrijden is er ook een jeugdtoemooi voor junio ren en aspiranten. De aanvang op donderdagavond is 19.30 uur en op zaterdag begint het toernooi om 10.00 uur. De senioren wedstrijden zullen op zaterdag om 15.00 uur beginnen. Alle wedstrijden worden gespeeld op het Gemeentelijk Sportpark aan de Menneweg in Sassenheim. Varkevisser de beste renner LEIDEN Mark Varkevisser uit Rijnsburg was de beste renner in de midweekse wedstrijden. In Kwintsheul versloeg de Swift- /Casba-junior in de eindsprint net Patrick Barendse en Etienne Vergeer (Warmond). Edwin de Blaey (14) en Rik van Wetten (19) reden zich ook bij de prijswinnaars. Bij de amateurs kwamen Frank van Veenendaal (6) en Laurens Koster (9) bij de eerste tien. Piet Kralt werd bij de B-amateurs tweede. In de Belgische plaats Moorslede kwamen 13 Leidse renners aan de start. In de finale was de Belg Opdebeeck sneller dan Laurens Koster. Fernand Warmerdam (Koudekerk) werd verrassend der de. Nieuwkomer Mark Rasch werd elfde. In de Ronde van Ijsselmuiden kwam de Leidse nieuweling André Möhlmann met een derde plaats goed voor de dag. Grasshoppers verliest LEIDEN Olivetti Grasshoppers heeft gisteravond een oefen wedstrijd tegen BTV Wuppertal verloren met 93-56, na een rust stand van 48-29. Topscoorster werd Zora Malacko met 15 pun ten. Marie José Allers kwam tot een totaal van 12 punten. De Katwijkse basketbalsters verblijven op dit moment voor een oefenstage in Duitsland. Vandaag speelt Grasshoppers nog een oefenwedstrijd tegen Leverkusen. Morgen neemt de Katwijkse eredivisionist deel aan een toernooi. Doek valt voor GUS GRONINGEN De Groninger IJshockey Stichting (GUS) is niet langer welkom in het Ijsstadion in het Groningse Stadspark. De ijshockeyers zij nog een huur van 67.000 gulden schuldig. On derhandelingen tussen GIJS en de ijsbaan zijn mislukt. Daarmee lijkt het ijshockey in Groningen ten dode opgeschreven. SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL Acht finaleplaatsen bij de wereldkampioenschappen roeien in Wenen betekenen een Nederlands record. Of uit deze overvloed ook een record aantal medailles wordt geboren, was na de halve-finaledag zeer de vraag. lijk roeide Frans Göbel zich na een valse start moeiteloos naar de finale van de lichte skiff. De titelverdediger ging na de Ier O'Toole en de Deen Mohr als derde naar de eindstrijd, waarin hij op een buitenboei wordt in gedeeld. Op de wal klaagde de wereld kampioen van 1989 en 1990 over een gebrek aan macht. In principe zijn alle acht boten kandidaat voor eremetaal, maar evengoed kan de oranjeploeg zondagavond met lege handen staan. Vorig jaar november had Nederland op Lake Barrington in Tasmanië zeven finalisten en was de buit vier plakken: goud voor Göbel, zilver voor Vermulst en de vier-zonder-stuurman, brons voor de lichte vier-zon der-stuurman. Het voorbehoud welde op tij dens de halve finales. Zes van de acht ploegen werkten zich er met succes doorheen, echter niet één met een overwinning. De oogst bedroeg drie tweede (Vermulst, lichte dubbeltwee, zware dubbeltwee) en drie der de plaatsen (Göbel, lichte vier- zonder-stuurman, dubbelvier mannen). In series en herkansing had den zich eerder in het toernooi om de Neue Donau de dubbel vier vrouwen en de zware vier- zonder-stuurman voor de eindstrijd geplaatst. De 22 fina les zijn, na een algemene rust dag, verdeeld over morgen en zondag. Komedie of ernst? Ogenschijn „het tje achter mijn boot bungelde, of er voor mij alleen de stroom tegen stond." In de halve finale vond hij een mindere wedstrijd niet erg. Voor de finale van morgen hoopte hij op een betere dag. Niall O'Toole, de man die hem dit seizoen meermalen versloeg, kreeg na zeges in de series en de halve finale het etiket favoriet opgeplakt, overigens zonder dat hij grote verschillen maakte. Göbel had gezien, dat de Ier zich behoorlijk forceerde. „Hij zat achter de finish zijn benen nat te maken, een teken dat hij zich behoorlijk had afgebeuld." Laurien Vermulst gaf volmon dig toe haar halve finale in de lichte skiff op reserve te hebben gevaren. „De eerste helft in ie der geval." De Utrechtse verloor haar ra ce met eentiende seconde tegen de Nieuwzeelandse Baker Phi- lippa. De Deense titelverdedig ster Mette Bloch Jensen bekom merde zich in haar race ook slechts om plaatsing, getuige haar nederlaag tegen de Ameri kaanse Angie Herron. De Nederlandse ploeg beleef de op de halve-finaledag een glorieuze ochtend. Alle vijf ploe gen stoomden door naar de fi nale. Ook de lichte vier-zonder- stuurman met de gekwetste Pim Laken. Dokter Viktor Blum diende hem voor de race weer een pijnstillende injectie toe. Laken, Gerritse, De Regt en Em- ke voeren op enige afstand van de met elkaar duellerende Itali anen en Spanjaarden op een vaste derde plaats. „Als ons tweede kwart beter wordt, kun RKC - Fortune Sittard SW/ Dordrecht - WV De Graafschap - Den Haag Sparta - Feyenoord Zondag RBC-Cam Haarlem - Eindhoven Zwolle-TOP Heracles - Helmond Sport OEFENVOETBAL vrijdag t/m zondag: SVLV: Wilco Westgeest- toernooi, zaterdag: UVS - Alphense Boys. Kat wijk - RCH (16 00 uur), De Sleutels - Rooden- Durg, Ter Leede - SIZO, SSS - FC Lisse (za), Strijen - Leiden, Drachtster Boys - Rijnsburgse Boys. Oegstgeest - ROAC. RCL 3 - KRV. Noord- wi|k - WSC, Kagia - FC Rijnland. RCL - Ajax- jeugd, Be Fair-toernooi (met Quick Boys); zon dag: VVSB - Geel Wit (Haarlem). UDWS - Kam pong. Groeneweg - Randstad Sport, SDW-toer- nooi (FC Lisse zo), Lugdunum - Blauw Wit, VNL Waterloo, Blauw Zwart - Quick, BTC - Docos HONKBAL HOOFDKLASSE; Neptunus* Nicols. Pio niers - HCAW. Quick - ADO. Kinheim - Sparta. Spartaan - Pirates; zondag returns TWEEDE KLASSE A: Celent; SPORT OP TV ledereen heeft zo zijn eigen favorieten. De kenners echter tippen maar één man: Gianni Bugno. f 16.00-18.00 Sportnet: Golf: Duit! Open. 17 00-18 30 EURO- EK zwemmei Athene. 18.00-19.00 Sportnet; American 18.30-19.30 EURO: Autosport. ■19.00-19.30 SDortnet: World Soo Special, j 19.30 19.30-20 00 B 0-20.30 Sportnet; Paardesport. STUTTGART PETER OUWERKERK 19.30-20.00 EURO; Sportnieuws 19.33-20.00 Ned 3: Studio Sport: EK zwemmen in Athene. 20.00-20.30 EURO; Mounta.nb.kewed- strijden. 2030-21.00 Sportnet: Triathlon. 2.00-23.30 EURO E 22.10-22.20 Super: Sports News. 22.15-22.30 Ned 3; Studio Sport Ji 22.15-23.15 Did 2 Die Sport-Reporta- e; EK zwemmen in Athene en V en in Stuttgart. 3.20 Super: Moto Sports. 23.25-23 50 Did 1 Sportschau 1 30 BBC 1: Cricket: Engeland-Sri L 07 30 Sportnet: Snooker. GPD-VERSLAGGEVER Goed, er is het koppel Indurain/Delgado met daarachter ook nog Lejarreta/Chozas, er is de tweeling Theunisse/Rooks en wie weet Breukink/Maassen, de Belgen hopen op Roosen/Criquielion, de Fransen gokken op de troïka Fignon/Mottet/Jalabert, en ook Anglo's als LeMond/Anderson zijn niet te veronachtzamen wat te denken boven dien van de door het thuisfront opgefokte brigade Duitsers (Gölz/Ampler/Ludwig). Maar dat alles valt toch in het niet bij de 'Squadra Azzurri' dé absolute topploeg bij de strijd om de wereldtitel wielrennen op de weg voor professionals, zondag op een stadparkoers in en rond Stuttgart. De opvolger van Rudy Dhaenens moet bij de Italianen worden gezocht, meent iedereen te weten. Met de nummers 1 (Bugno), 2 (Chiappucci), 6 (Chioccioli), 14 (Fondriest), 16 (Ballerini) en 27 (Argentin) van het FICP- klassement in de spitsposities. Vorig jaar, in Japan, leken de Italianen eveneens onklopbaar; beheersten zij de koers ook van begin tot eind. Of beter: bij- na-eind. Want- als er toen door een ploeg taktische fouten zijn gemaakt was het juist door die van bondscoach Alfredo Martini. Ballerini leek voorbestemd voor de kroon, maar dat was tegen de zin van 'capo's' als Bugno en Chiappucci. Met als gevolg, dat er slechts brons restte voor Bugno achter twee Belgen. „Dat mag niet weer gebeuren", heeft Martini bepaald. „Bugno is kopman, Argen tin wegkapitein, Chiappucci en Fondriest zijn beschermde renners. Maar als Chioc cioli, Ballerini, Bontempi, Lelli, Cassani in een ontsnapping zitten is het de anderen verboden daar achter aan te jagen. Het is een luxe maar het enige waar 't het he dendaagse Italiaanse wielrennen op een WK aan ontbreekt zijn echte gregari, water dragers. Er zijn er teveel die ook rechten menen te hebben." Martini begint aan zijn zeventiende WK als coach. In die jaren pakten zijn renners vier keer goud, zes keer zilver en vijf keer brons. Er staat weer 300.000 gulden premie op een Italiaan in de regenboogtrui. En zelfs als het ereschavot niet wordt gehaald is er een fikse zak lires te verdelen. Maar geld is niet langer alles, zeker voor Bugno c.s. niet. Anders Het seizoen 1991 moest voor Gianni Bugno niet worden als 1990. Qua successenreeks wel natuurlijk, maar anders. Minder op de eendagswedstrijden gericht, meer op de ronden. Bugno winnaar van de wereld beker in '90 wilde niet het hele jaar on der stress staan, zocht het ditmaal vooral in het meerdaagse werk. „Voor mij tellen de Giro, de Tour en na tuurlijk het WK", sprak hij af aan het begin van het jaar. In de Giro won hij drie etap pes, eindigde hij als vierde; de Tour sloot hij af met een reprise-zege op l'Alpe d'Huez en een tweede plaats. Bugno zou tevreden kunnen zijn, maar iemand met ambities en... supporters wil meer. De regenboogtrui bijvoorbeeld. De 26-jarige Bugno bleef in de Tour enigszins in de schauw van de supervorm die Indurain demonstreerde. Hij moest op de Spanjaard toegeven in de proloog en de tijdrit naar Alenóon, hij maakte in de Pyre- neeënrit naar Val Louron de fout te lang op een reactie LeMond contra Chiappucci/In durain te blijven wachten, en hij kon het de gele trui tegen l'Alpe d'Huez onvoldoende hard maken. Voor de laatste Italiaanse Tourwinnaar, Felice Gimondi, in 1965, gaven Bugno's prestaties niettemin de bevestiging, dat de import-'Milanees' de Tour ooit kan winnen. „Na l'Alpe d'Huez wist ik het zeker. Maar, er is niet veel tijd. De leiders van het pelo ton zijn tegenwoordig 27,28 jaar, je krijgt dus maar twee of drie keer de kans." Hij heeft echter twee belangrijke deug den: hij is nuchter en getalenteerd op alle terreinen. „En", voegt Eddy Merckx er aan toe, „hij is een klein fenomeen, want hij leeft als vandaag de dag nog maar weinigen voor zijn vak." nen we in de finale meedoen om de medailles", sprak de Bre- danaar De Regt optimistisch. Jan van Bekkum en Daan Boddeke hadden geleerd van het lange gesprek na de series met hun coach Chris Versteegh. De lichte dubbeltwee werd tweede na de Duitse. De zware dubbeltwee van Henk Jan Zwol le en Nico Rienks eindigde, na de Noren Undset en Saetersdal, eveneens als tweede. Coach Geert Jan Beckeringh vond zijn koppel te loom. „Ze hebben, denk ik, voor de wedstrijd te lang op het water gelegen", al dus Beckering, „maar zeer ver heugend is dat ze ondanks die loomheid gemakkelijk voor in het sterke veld bleven." Gegrepen In de middag deden zich geen verrassingen meer voor. Voor de Nederlandse lichte dub beltwee vrouwen en de lichte dubbelvier was de finale, zoals verwacht, te hoog gegrepen. Beide ploegen eindigden als vijfde. Eveline Schot en Cindy Rip speelden alles of niets. Zij ken den een snelle start, lagen na 500 meter tweede, maar zagen de andere ploegen voor het dui- zendmeterpunt voorbijkomen en nog harder doorgaan naar de finish. „Hard vertrekken was onze enige kans", wist Schot, „het heeft niet geholpen. Ik be grijp niet hoe die andere ploe gen zo hard konden blijven doorgaan." De lichte dubbelvier ging weg als vijfde en kwam aan als vijf de. Van het viertal had alleen Hanning, als reserve, een WK meegemaakt. Breuk, Back en Aardewijn debuteerden op mondiaal niveau. Hanning zat vorig jaar met Göbel, Boddeke en Van Bekkum in de gelegen- heidsvier, die met minimaal verschil naast brons greep. De zware dubbelvier Kel derman, Maasdijk, Florijn, Arisz roeide volgens coach Jan Klerks helemaal niet goed naar de finale. Duitsland en Italië waren sneller, Frankrijk klampte aan bij Nederland. „Dit was een van de lastigste hindernissen", wist Klerks, „in deze discipline heb je Sovjetunie als beste en de rest op een kluitje erachter. Technisch ging het niet goed. De roeiers zijn balend door de Finish gegaan, maar wel blij dat de finale gehaald is. Dit was on ze derde race in drie dagen. Wij krijgen nu twee vrije dagen om voor de finale de techniek aan te scherpen." Jack Manuputty uitgeschakeld op Tehado Marco Visser is er als eerste in geslaagd de halve finale te be reiken in het mannenenkel B op Zuid-West. Hij was oppermach tig tegen Bartel Swart. Visser en Swart waren vorig jaar nog allebei winnaar op Zuid-West. Visser won het Bl- toemooi en plaatste zich daar door voor de masters, Swart schreef de B2- en Cl-titel op zijn naam. In het gecombineer de onderdeel dit jaar bleek Vis ser de sterkste van de twee. De OLTC-er houdt van de kunst gras ondergrond. Zijn servicere turns lopen wonderbaarlijk goed, vooral met zijn dubbel- handige backhand en het voor de baansoort benodigde ser- vice-volleyspel heeft hij blijk baar toch goed onder de knie. Swart kwam net van vakantie terug en dat was ook niet be paald een goede voorbereiding op een wedstrijd. Op alle onder delen werd de Hillegommer overklast door een geïnspireer de Visser, die duidelijk het toer nooi opnieuw op zijn naam wil schrijven. Of hem dat lukt is nog maar de vraag. Onno Guinau speelt vanavond pas en als zijn service deze week goed loopt is hij de grootste kansheb ber op de snelle banen. Overi gens is het allerminst zeker of de Alphenaar speelt, omdat hij met een lichte blesure rond loopt en zijn deelname aan de masters al vaststaat. Vetbod Bij de vrouwen heeft de als eer ste geplaatste speelster. Marijke Guyt, zich teruggetrokken. Zij neemt deel aan de Haarlemse masters en mocht van bondsge- delegeerde Grimbergen wel meedoen in Leiden, maar de Haarlemse wedstrijdleiding stond haar geen deelname toe aan beide toernooien. Nelleke Weyermans werd pas zondag aan de lijst toegevoegd en dat lijkt geen onverstandige beslissing geweest te zijn. Tegen de Delftse Saskia Schepes excel leerde Weyermans en stelde ze nadrukkelijk haar kandidatuur voor de eindzege. Ze beheerst vrijwel alle slagen en vooral haar sliced fore- en backhand bleken eens te meer de ge- duchtste wapens te zijn op kunstgras. Ook is zij een van de weinige vrouwen, die het ser- vice-volleyspel goed beheerst. Tegen Schepes hoefde ze dan ook niet tot het uiterste te gaan, want haar opponente kreeg maar geen vat op de lage ballen. Op gravel is zij waarschijnlijk een veel gevaarlijker tegen standster. Weyermans kon doen wat ze .wilde met de ground- strokes van haar tegenstandster en won met 6-0 6-1. Jan-Willem Lugthart en Ro nald Eleveld demonstreerden waarom zij als favoriet bestem peld zijn voor de overwinning in het mannendubbel B. Tegen het Leidse Houtduo Stipkovit- z/Frens hoefde het paar slechts een spel in te leveren en wel in de één na laatste game. Ook Joost van Leeuwen en Rob van Marwijk bereikten de halve fi nale. De papieren opponenten van Eleveld en Lugthart in de fi nale hadden in Henk Janssen en Maarten Kallenberg een gele genheidsduo tegenover zich. In de eerste set bleek een break genoeg voor de setwinst (6-4), in de tweede moest er eerst een achterstand worden weggewerkt na een keer service- verlies. De 2-1 achterstand werd meteen omgebogen naar een 6- 3 setwinst. Martijn Aartman, de nummer twee van de lijst in Cl had het alleen de tweede set moeilijk tegen Patrick Wijffel- man. Met 6-2 4-6 en 6-3 kwam hij tot winst en stapte zo de hal ve finale binnen. Tehado De leukste partij tijdens het ten nistoernooi van Tehado in Ha- zerswoude-Dorp werd gisteren gespeeld door Jack Manuputty en Alexander van der Berg in het mannenenkel Cl. De als tweede geplaatste Van der Berg was uiteindelijk net iets sterker en behoudt zo nog een kleine kans op deelname aan de mas ters. Manuputty is een vreemde eend in de tennisbijt. De kleine Rijnsburgse tennisser heeft al tijd problemen gehad met het feit dat hij ook aardig tegen een balletje kon trappen. Hij speel de onder meer in het eerste van Rijnsburgse Boys. Voor Ma nuputty was de keuze niet moeilijk. „Ik vind tennis ontzet tend boeiend. Pas als de toer nooien voorbij waren meldde ik me weer op een voetbaltraining. Maar die periode is voorbij. Nu telt alleen het tennis nog." Manupuny staat bekend om zijn vele spinballen en, wat voor alle voetballende tennissers geldt, hij haalt ontzettend veel ballen. Bovendien discussieert en scheldt hij niet op de banen. Wel gaan de jaren nu ook voor de Rijnsburger tellen. Echt ge weldig heeft hij nog niet gepres teerd. Een plek op de B2-lijst, ooit fel begeerd, zit er dan ook niet meer in. Zijn tegenstander was de als tweede geplaatste Van der Berg. De Meerburger klopt al jaren op de deur van de C-masters, maar tot nu toe is het er nog niet van gekomen. Ook dit jaar lijkt het weer te mislukken. Van der Berg, op De Munnik nog glori eus winnaar in C, komt te wei- hem nog zo ver kunnen bren gen. Van der Berg bleek tegen Ma nuputty over net iets meer ten- nismogelijkheden te bezitten. Qua conditie ontliepen de spe lers elkaar niet. Door zijn 6-3 3- 6 6-3 zege plaatste Van der Berg zich voor de halve eindstrijd waarin hij de rackets moet krui sen met Alex Robben. Wed strijdleider Jan Rietveld hoopt op een terugkeer van Manuput ty in het nieuwe toemooisei- zoen. „Wij kenden hem niet, maar het is een prima sportieve vent. Hij zei na afloop lachend dat hij Van der Berg had laten winnen omdat hij de punten goed kon gebruiken in de strijd om een plaatsje bij de masters." In het mannenenkel BI on derstreepte Sijmen Moerman nog maar eens zijn goede vorm van het moment. De zelden in het enkelspel presterende Bos koper had totaal geen proble men met tennisleraar Marcel de Bakken 6-1 6-1. Moerman ont moet in de halve finale in BI Gerard Kroese. Ook in B2 is hij nog in de race. Als hij van Arjan Stadt wint, dan treft hij mogelijk opnieuw Marco Smit. In BI won hij al van de TEAN'er. Nog twee ijzers in het vuur voor Moerman dus.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21