Leidsch Dagblad Brinkman zet kabinet op scherp Gorbatsjov laat partij niet vallen fferez Vlietland ontsloten 'Een stel primitieve, doortrapte figuren' VOORSCHOTEN-ZOETERWOUDE Met de officiële opening van de Hofvlietweg heeft het recreatie gebied Vlietland vandaag de langverwachte toegangsweg ge kregen. Daarmee is een einde gekomen aan de geïmproviseer de ontsluiting van de voormali ge zandwinplas via een kronke lig weggetje langs de Vliet. De nieuwe weg. vanmiddag geopend door gedeputeerden T. Jansen en mevrouw H.L. Blok, ligt parallel aan rijksweg 4, be ginnend bij de Zoeterwoudse Europaweg. Verwacht wordt dat maximaal zesduizend auto's per dag de Hofvlietweg zullen passeren. Vlietland, in de jaren zestig nog alleen zandwinplas, is de afge lopen jaren uitgegroeid tot een fors recreatiecentrum met dito voorzieningen. Er zijn nog plan nen voor een bowlingbaan, golfbaan en wellicht een hotel. HET WOORD IS AAN Sommige mensen zullen nooit iets leren, omdat ze alles te vlug be grijpen. Alexander Pope VANDAAG PAGINA'S 22 5 3,4 t~ ultuur 7 Feiten en meningen 2 Familieberichten 12 16 Tv-programma's 9 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 17 HET WEER MOSKOU/DEN HAAG GPD Een emotionele en strijdvaardi ge Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteravond bij zijn eerste openbare optreden sinds de staatsgreep gezegd dat hij liever zelfmoord had gepleegd dan sa men te werken met de couplei- ders. Hij toonde zich vastbeslo ten het hervormingsbeleid met hernieuwde kracht voort te zet ten in samenwerking met de Russische president Jeltsin. Maar hij wil de Communisti sche Partij nog niet laten vallen. Oleg Baklanov en Vasili Starodoebtsov zijn vanmorgen gearresteerd, nadat de Opperste Meer nieuws op Pagina 2 Westen moet Moskou nu steunen. Haalt Gorbatsjov opnieuw het paard van Troje binnen? Pagina 3 PLO kiest weer de verkeerde kant Verwachting van het knmi tot morgenavond Perioden met zon Perioden met zon en vannacht vooral in het noorden enkele bui en. Minimumtemperatuur 13 gra den. Middagtemperatuur 20 gra den. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig of hard, 6 of 7. Wind morgenavond verder afnemend. Sovjet hun parlementaire on schendbaarheid had opgehe ven. De twee maakten deel uit van het Comité voor de Nood toestand. De andere leden wa ren eerder al opgepakt. Gorbatsjov en de leiders van negen republieken hebben van morgen in Moskou het overleg heropend over het nieuwe Unieverdrag. De verwachting is dat de republieken met nieuwe eisen voor meer autonomie zul len komen. Jeltsin nam daarop gisteren al een voorschot. Hij zei dat hij vandaag met Gor batsjov overleg zal voeren over de vorming van een „regering van nationaal vertrouwen". „Ik geloof dat Rusland daarin ster ker vertegenwoordigd moet zijn, omdat Rusland de demo cratie heeft verdedigd in deze moeilijke tijd." In een toespraak tot meer dan 100.000 aanhangers kondigde Jeltsin enkele verregaande maatregelen aan, waaronder de vorming van een eigen Russi sche strijdmacht. Hij beloofde dat de Russische wit-blauw-ro- Groen licht voor Medipark bij het AZL LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft van minister Rit- zen van onderwijs en weten schappen het groene licht ge kregen voor de werving voor en bouw van het zogeheten Medi- Park op het terrein achter de Rijnsburger- en Wassenaarse- weg. Het plan houdt in dat de door de nieuwbouw leeggeko men ziekenhuispanden worden gesloopt of aangepast. Op die plaatsen kunnen zich bedrijven vestigen die op de een of andere manier zijn betrokken bij de medische wereld. Het AZL mag van de minister zelf de vrijgekomen grond en de gelden (ongeveer 30 miljoen) gebruiken. Volgens directeur J. Peters zullen karakteristieke ge bouwen, zoals het poortge bouw, worden gespaard. Vervolg op pagina Leiden Een menigte van 15.000 enthousiaste mensen had zich gisteravond voor het hoofdkantoor van de KGB in Moskou verzameld toen het standbeeld van Feliks Dzerjinski, de oprichter van de geheime politie, omver werd gehaald. Wat eerst niet wilde lukken met de blote handen, lukte later wel met behulp van kraanwagens en metaalkabels: 'üzeren Feliks' (Dzerjinski's bijnaam vanwege zijn onverzettelijkheid) smakte tegen de grond. Toen het standbeeld van zijn sokkel loskwam werd vuurwerk ontstoken. De menigte toeschouwers schreeuwde in koor „Weg met de KGB." Het stand beeld, dat in stukken naar een onbekende bestemming is afgevoerd, woog veertien ton. foto's ap-afp Alexander zemliarichenko en anatolysap- ronenkov de vlag van voor de Oktoberre volutie in ere wordt hersteld. Gorbatsjov beloofde gisteren dat de lokale overheden grotere bevoegdheden krijgen. De president gaf gisteren toe dat hij fouten heeft gemaakt met de benoemingen van de acht mensen die hem later van de macht beroofden. „Dit is voor mij een les, het is mijn fout en niet de enige", aldus Gor batsjov. Hij maakte duidelijk dat de Communistische Partij voor hem niet heeft afgedaan, on danks de betrokkenheid van en kele hoge partijleden bij de coup. Wel moeten de partijgele deren volgens hem worden ge zuiverd van reactionaire krach ten, waarna de partij een grote bijdrage zou kunnen leveren aan de hervormingen. Inmiddels hebben de VS, de EG en Japan de bevriezing van de economische hulp die na de coup was afgekondigd, onge daan gemaakt. IJsland, Dene marken en Zweden hebben te kennen gegeven dat ze Estland, Letland en Litouwen zullen er kennen als de terugtrekking van de Sovjet-troepen is voltooid. Duitsland liet weten dat de Bal- tische staten worden erkend als ze met Moskou een akkoord hebben bereikt over afschei ding. THE INDEPENDENT President Gorbatsjov vertelde gisteren hoe ongenode bezoekers naar zijn vakantiehuis in de Krim waren gekomen, waardoor hij zich niet erg op zijn gemak voelde. Hij greep de telefoon. Die gaf geen sjoege, en hij realiseerde zich dat er iets goed fout zat. De mannen die waren gestuurd door de coupplegers verschenen zondagmiddag om tien voor vijf. „Ik hoorde van de hoofdbe waker dat er mensen waren aangekomen. Ik zei niemand te verwachten en dat ik niets wist van een bezoek." Ze werden bin nengelaten omdat ze werden vergezeld door Juri Plekhanov, hoofd van de rege ringsgarde van de KGB. „Ik besloot erachter te komen wie hen had gestuurd en ik pakte een van de tele foons waarmee ik me in verbinding kan stellen met verschillende afdelingen van de Sovjet-regering. Ik kreeg een dode lijn. Ik greep nog een toestel, en nog een. Geen van de vier toestellen deed het, ze waren alle maal afgesneden. Ook de binnenlijn werkte niet meer. Niets deed het meer. Toen besef te ik dat dit geen gewone missie was." Gorbatsjov riep zijn familie bijeen zijn vrouw Raisa, zijn dochter Irina en haar man. „Ik vond het een heel ernstige situa tie. Ik dacht dat ze me zouden gaan chante ren, of me zouden dwingen iets te doen. Ik zei tegen Raisa en Irina dat als het ergste zou gebeuren, als het iets politieks zou zijn, ik mijn positie zou verdedigen en niet zou toegeven aan wat voor chantage of druk dan ook, en ook niets anders zou besluiten te doen." De afvaardiging, die een „ongehoord ge brek aan beleefdheid" toonde, was geko men om te eisen dat de president een de creet zou uitvaardigen waarin de noodtoe stand werd aangekondigd, of dat hij de macht zou overgeven aan zijn vervanger Janajev. „Men eiste dat ik ontslag zou ne men. Ik zei hen: Jullie zijn een stel roekelo ze avonturiers, als jullie iemand willen do den is dat jullie zaak, maar jullie zullen het land ermee vernietigen, zeg dat maar tegen jullie meerderen.' Ik zei: Jullie gaan morgen dus een of andere noodtoestand afkondi gen. En wat gaan jullie daarna doen? Kijk vooruit, twee of drie of vier stappen vooruit Het land zal jullie uitspugen.' Maar het was tegen dovemansoren gezegd. De machine was al in werking gesteld. Ik zag dat ze er klaar voor waren. Jullie kunnen vertellen dat ik ten stelligste weiger om ook maar iets met jullie te regelen.' Dat zei ik en dat was het eind van het gesprek." Zie verder pagina 2 'BCCIA'dam mag werknemers naar huis sturen' Het bestuur van het Amster damse kantoor van de in op spraak geraakte bank BCCI mag het personeel ontslaan. Dat heeft de Amsterdamse recht bank vanmorgen bepaald in een verzoekschriftprocedure van een aantal BCCI-werkne- mers. Het bestuur heeft een ontslagvergunning aangevraagd voor dertien van de achttien werknemers in de hoofdstad. Volgens de rechtbank hebben de bewindvoerders voldoende aannemelijk gemaakt dat er voor de betrokken werknemers geen werk I0NDER? I Mi|n abonnemenl butaal ik daarna Per maand (f 26,45) via automa- I tische betaling'. I Per kwartaal (f76,75) via accept- I Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening: Deze bon in een envelop postzegel, sturen naar PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE Bronsteeweg 2 Telefoon 023-292509 712141 400053 Vrijdag 23 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39629 Losse nummers f 1,45 Geen krant ontvangen? nri 071-161400 DCL! 071-161499 CDA-fractieleider weigert concessies wao CDA en PvdA zijn binnen het kabinet in botsing geko men over de verzachting van de wao-maatregelen waar toe het kabinet in juli heeft besloten. Voor de PvdA gaan voorstellen vanuit CDA-kring niet ver genoeg. Het CDA wil onder grote druk van fractieleider Brinkman daaren tegen geen millimeter verder opschuiven. PEN HAAG GPD Cruciaal tijdens het kabinetsbe raad is de opstelling van Brink man. Hij was gisteravond steeds persoonlijk betrokken bij de ge sprekken tussen de bewindslie den. De CDA-fractieleider zette daarbij volgens betrokkene „nogal wat hakken in het zand". Zo voerde Brinkman talrijke verhitte gesprekken met CDA- minister De Vries van sociale zaken, die de PvdA verder tege moet wilde komen dan Brink man wenselijk achtte. „Dat ging niet altijd in een vriendelijke sfeer", aldus een getuige. Kringen rond het kabinet we zen erop dat Brinkman een groot risico neemt. De PvdA- fractie, die vandaag in Doom de hele dag over de wao praat, kan behoorlijk roet in het eten gooi en. Indien de fractie besluit tot een harde opstelling, kan dit het voortbestaan van het kabinet direct in gevaar brengen. De CDA-fractieleider gokt er echter op dat de PvdA-fractie geen harde stellingen zal be trekken en de eigen bewindslie den de nodige ruimte zal laten. In dat geval is het waarschijnlijk dat de ministerraad pas maan dag knopen doorhakt, waarbij het wao-besluit van juli slechts marginaal wordt aangepast. Het NIEUWSLIJN Twee pogingen nodig bij executie In de Greensville gevangenis in Virginia is de terechtstelling van een ter dood veroordeelde in de elektrische stoel gisteravond pas bij de tweede poging gelukt. De normale dosis elektriciteit bij een executie -1725 volt gedurende 10 seconden en 240 volt ge durende 90 seconden - was niet genoeg om Derick Lynn Peter son te doden. Pas nadat de hele procedure was herhaald was de 30-jarige, die ter dood was veroordeeld wegens moord op een supermarkt-directeur in 1982, overleden. Vorige week had Peter son in een interview gezegd dat het dodelijke schot op de winke lier per ongeluk was afgegaan en dat hij de doodstraf had gekre gen omdat hij zwart was. Snelheidsduivel is motor kwijt De Zwolse kantonrechter heeft gisteren de motor van een 29-ja- rige snelheidsduivel verbeurd verklaard. De man zal verder zijn rijbewijs voor een jaar moeten missen. Hij reed op 28 juli met ongeveer 200 kilometer per uur over de autoweg van Hoogeveen naar Amersfoort. Daarbij haalde hij via de linker vluchtstrook in. Even later werd de man nog eens betrapt. Op de Zuiderzee straatweg in Oldebroek (Overijssel) reed hij 180 in plaats van het toegestane maximum van 80. Gesprek Lubbers met Indië-gangers Premier Lubbers heeft maandag in Den Haag een gesprek met vertegenwoordigers van de Indische gemeenschap over het re cente bezoek van de Japanse premier Kaifu. Lubbers verklaarde daarbij genoegen te nemen met de Japanse spijtbetuiging voor het optreden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Stichting Ja panse Ereschulden toonde zich hierover zeer verbolgen. Lubbers zou met zijn opmerking de slachtoffers van de Japanse over heersing in de wielen rijden, die schadeclaims hebben inge diend bij de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. Toen Lubbers vorige week bij het Indisch Monument een krans legde, kreeg hij een ei naar het hoofd geworpen. Tientallen men sen demonstreerden tegen zijn aanwezigheid op de plechtig heid. Naar aanleiding van die gebeurtenissen nam premier Lub bers het initiatief voor een gesprek. Vooroorlogs baanvak remt TGV Op het in september in gebruik genomen nieuwe TGV-traject Parijs-Bordeaux mag tussen Tours en Bordeaux nog maar 160 in plaats van 220 kilometer per uur worden gereden. De trein is ontworpen voor ruim 513 kilometer per uur. De problemen wor den veroorzaakt door een baanvak en een bovenleiding-die uit 1938 dateren. Bij grote hitte zet de leiding zo uit dat zij bij over belasting knapt. Bovendien is nu ook het elektrische controle systeem uitgevallen. Nieuwbouw is pas voorzien voor over zes tot zeven jaar. zou dan gaan om een combina tie van beperking van de duur en hoogte van de wao. Het kabinet beraadslaagde gisteren de hele dag over de wao. Aan het begin van de mid dag opperde minister De Vries het idee de inkomensgevolgen via toeslagen op de aaw-uitke- ring, de minimum-uitkering die volgens de kabinetsplannen de wao-uitkering na een over gangsperiode vervangt, te ver zachten. Zijn staatssecretaris Ter Veld (PvdA) sloot zich daar echter niet bij aan. De PvdA-bewindslieden in het kabinet deelden haar me ning. Bovendien eisten zij een aparte regeling voor wao'ers die kunnen worden bestempeld als schrijnende gevallen: arbeids ongeschikten die geen enkel uitzicht meer hebben op een baan. De Vries weigert echter zo'n regeling omdat het volgens hem niet mogelijk is daarvoor in de praktijk bruikbare criteria te maken. Het kabinetsberaad is van morgen om 10.00 uur hervat. Kringen rond het kabinet schat ten de kans dat het kabinet er uiteindelijk toch in zal slagen een oplossing te vinden van nacht op 50 procent. leiden 'Houd in Meren- I Josephine Baker wijk referendum was geen heilige over CNN' sport Zwemsters ver overen goud op estafette

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1