Toerisme verder weg: 'Hoe harder en hoger, hoe mooier het is' Steeds meer toeristen kiezen voor reis naar exotisch oord REISBERICHTEN Bloemencorso's Liefhebbers van bloemen kunnen begin september hun hart ophalen tijdens de bloemen corso's van Aals meer en Lichten voorde. In het Noordhollandse dorp is 'kleur' als thema gekozen. Op zaterdag 7 septem- Q;--r jg ber kunnen 20 praalwagens wor den bewonderd met namen va riërend van 'Sneeuwwit', via 'Zuurstok Rose' tot 'Gifgroen'. Een dag later staat het befaam de Dahliacorso - het 62ste al weer - van Lichten- voorde op het pro- gramma. 24 grote wagens en diverse muziekkorpsen trek ken vanaf drie uur door het plaatsje, dat tijdelijk de gran deur van een stad zal hebben, want er worden liefst i 100.000 bezoekers verwacht. Wie vroeg komt kan zich ver maken op de kermis, bij straat theater of winkelend, want wat dat betreft is het die zondag in Lichtenvoorde net een doorde weekse dag. Dino's in Denekamp Over een paar jaar moet u niet vallen en huizen met daken wa ren er vermoedelijk ook nog niet, maar het beest heette de dakhagedis en volgens mensen die het weten kunnen leefde die zo'n 155 tot 140 miljoen jaar ge leden. Die stegosaurus, zoals de wetenschappelijke naam luidt, is in namaakvorm te bewonde ren op de Dino-tentoonstelling in Denekamp. Het hele pre-his- torische gezelschap, dat eerder in Leiden was te bewonderen, is neergestreken aan de Neder lands-Duitse grens. Oog-in-oog staan met de 20 meter lange di- plosuarus of het 9 meter lange skelet van de brachiosaurus? Het kan nog in Denekamp. Tot en met 20 oktober. Natuur op Texel Dit voorjaar is op Texel een uniek project van start gegaan. In samenwerking met achttien hotels en de plaatselijke WV or ganiseert EcoMare, het centrum voor Wadden en Noordzee, een aantal exclusieve natuurcursus- sen. Er zijn drie mogelijkheden: Vogels', 'Wad' en 'Zee, strand en duinen'. Het betreft vier daagse arrangementen, die bij de hotels zijn te boeken. Ook niet-hotelgasten kunnen deel nemen aan de cursus. Voor na dere inlichtingen: EcoMare (Ar thur Oosterbaan of Pierre Bon net) 02220-17741. Open Haven in Rotterdam Op 31 augustus 'gooit' Rotter dam de haven open. Op 's we relds grootste 'zeestation' wordt dan de veertiende Open Haven dag gehouden. Vele schepen, kranen, containers, fabrieken, loodsen en terminals kunnen van binnen en van buiten wor den bekeken. Bedrijven laten zien hoe hun produkten wor den verwerkt en verder worden vervoerd. Industrie en over heidsinstellingen tonen welke maatregelen ze hebben geno men ter bescherming van het milieu en vijf mijnenvegers van de Nederlandse, Belgische, Duitse en Britse marine liggen afgemeerd. Een spectaculair hoogtepunt van de dag is het blussen van een brandende tan ker tussen 11.30 en 15.00 uur. REISBOEKEN Robinson Crusoë-achtige plekje zijn zeer in trek bij de Nederlandse toerist. langstelling voor een verblijf in Europa steeds verder terugdrin gen. Hij baseert die verwachting op het feit dat bij zijn organisa tie het aantal in 1991 geboekte verre reizen dat van 1990 nu al met 122 procent overtreft. Voor al in de winter zal de zon steeds verder worden gezocht temeer daar de prijs die daarvoor moet worden betaald, niet veel hoger is dan die voor een vakantie op bijvoorbeeld de Canarische Ei landen. Dat verre reizen alsmaar meer Nederlandse toeristen trekken, blijkt ook uit het feit dat steeds meer touroperators zich op het nieuwe fenomeen storten. Wa ren het voorheen bijna uitslui tend specialisten als A-Reizen en (later) Holland Overseas Travel (HOT) die trips naar exo tische landen aanboden, nu heeft zo goed als elke grote en middelgrote reisorganisatie een Sombere koffiedikkijkers die voorspelden dat de interesse voor verre reizen de komende winter niet of nauwelijks zou toenemen, lijken de plank finaal te hebben misgeslagen. Zoals het er nu uitziet, zullen er in de wintermaanden per week veer tien Nederlandse chartervlieg tuigen naar exotische oorden vertrekken: twaalf van Martinair en twee van Air Holland. De tweede Nederlandse luchtvaart maatschappijen hebben de ca paciteit ten opzichte van vorig jaar verhoogd met 30 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het vakblad Reisrevue. Het ma gazine komt na enig rekenen tot de conclusie dat ér in de 20 we ken dat het echte winterseizoen duurt 74.560 passagiers naar verre bestemmingen kunnen worden vervoerd. Overigens zullen die ruim 70.000 verwachte passagiers (meer dan er vanuit Amsterdam naar de Canarische Eilanden zullen vertrekken) niet allemaal de Nederlandse nationaliteit dragen. Bij Martinair zal zeker 25 procent van de stoelen wor den bezet door Duitsers en bij de Air Holland-vlucht naar Bar bados is dat zelfs 63 procent. De meest aangevlogen luchthaven is die van Miami (Martinair - drie keer per week), maar de zelfde maatschappij onder houdt ook twee keer per week verbindingen met Puerto Plata (Dominicaanse Republiek) en Phuket (Thailand). Naar Cuba, een nieuwe bestemming, zal vooralsnog een keer per week worden gevlogen. Volgens directeur Frans van Steenis van Holland Internatio- nal, zal de interesse voor inter continentale vakanties de be- FOTO PR Verre Reizen-programma dat steeds meer wordt uitgebreid. Holland International, waar ruim een kwart van de winter- omzet via verre reizen wordt binnengehaald, heeft nu al vier dikke gidsen met daarin alleen maar intercontientale trips en ook bedrijven als Hotelplan, Ar- ke, Neckermann, Mobiplan en Evenementsreizen pakken voor de komende winter uit met een of meerdere gidsen waarin de toerist een zeer uitgebreid aan bod kan vinden. De Nederlandse reiswereld lijkt overigens wel te varen bij deze ontwikkelingen. Uit eveneens in Reisrevue gepubliceerde NIPO-gegevens blijkt dat de ge middelde reisssom voor een in tercontientale reis rond de 2700 gulden ligt, aanzienlijk meer dan wat voor een verzorgde va kantie in Europa wordt betaald. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- idee. m 1 Bel onze advertentie- afdeling. Parijs in binnenzak In de Marco-Polo-reeks is een gidsje over Parijs verschenen. Het boekje past in de binnenzak en staat vol met praktische tips en beschrijvingen van bezienswaardigheden. De teksten zijn be knopt, waardoor over veel verschillende onder werpen informatie kon worden opgenomen. Voor toeristen die de lichtstad de eerste keer aandoen is het een ideale handleiding. Ook de bezoekers op herhaling zullen er nog veel actuele wetens waardigheden in aantreffen. Het is overzichtelijk ingedeeld en daardoor snel te raadplegen. De uit- klapplattegrond in het omslag bevat wel alle hoofdzaken, maar is helaas te beperkt om ook het hotel te kunnen vinden. De aanschaf van een aparte kaart blijft dan ook noodzakelijk. Parijs, M&P Uitgeverij BV Weert, 9,90. Deelkaarten Frankrijk Falkplan, uitgever van wegen-, regio- en stads- kaarten, is onder het motto 'Ontdek het echte Frankrijk' met een serie regiokaarten op de markt gekomen. Falkplan brengt deze regiokaarten om dat is gebleken dat het huidige aanbod aan deel kaarten, met name in de toeristische sector, bij het zoeken van bestemmingen niet altijd even gemakkelijk in het gebruik zijn. In het bijzonder wordt een plaatsnamenregister gemist. Daarin is nu verandering gebracht. De nieuwe kaarten (schaal 1:250.000) zijn allemaal voorzien van een dergelijk register, hetgeen het zoeken naar een bepaalde plaats aanzienlijk vereenvoudigt. Voor de nieuwe deelkaarten is Frankrijk opgedeeld in zestien gebieden. Per gebied wordt een kaart uit gebracht, die via verwijzing aansluit op de kaar ten van de omringende gebieden. Bovendien zijn de kaarten voorzien van een uitgebreide legenda. De kaarten worden verkocht via de boek- en kan- toorhandel, warenhuizen en de grotere tanksta tions. Uitstekende Voetwijzer Onder auspiciën van het wandeltijdtijdschrift 'Op Lemen Voeten' verscheen niet lang geleden '12 Dagwandelingen in de Provincie Zuid-Holland'. Afgaande op de ondertitel - Provincie Voetwijzer 1 - zal het niet bij dit ene boekje blijven, hetgeen krachtig moet worden toegejuicht. De schrijvers - Jan Erik Burger, Maarten de Haan en Roel Sluis - weten waar Abraham de mosterd haalt. Twaalf aantrekkelijke routes worden niet alleen perfect beschreven (in de twee tochten die ik liep, heb ik geen fout kunnen ontdekken), maar ze zijn nog uitstekend in kaart gebracht ook. De bij elke rou te verschafte historische achtergrondinformatie had van mij nog wel wat uitgebreider gemogen, maar tekort schiet ze nergens. 12 Dagwandelingen in de provincie Zuid-Hol land, uitgeverij Sun/Dwarsstap, prijs fl. 19,50. China in kleur Uitgeverij Elmar brengt sinds enige tijd reisgidsen uit die worden opgesierd door een ongehoord mooie fotografie. De China Reisgids is daarop geen uitzondering. Een land als China beschrij ven in 268 pagina's (waarvan zeker een/derde in beslag wordt genomen door foto's en (ook al) uit stekende kaarten lijkt geen doen, maar de schrij ver - Charts Chan - is er toch redelijk in geslaagd een overzicht te geven van datgene dat het im mense land voor toeristen zo aantrekkelijk maakt. Dat de auteur er niet voor terugdeinst die highlights waardeoordelen te verbinden, ve groot de leesbaarheid van boek alleen maar. De China Reisgids, uitgever Elmar, prijs fl. 29,50 Amerika in Europese ogen Het is soms vrij taaie kost, dat het boek 'Amerika in Europese ogen' de lezer biedt. Maar on-inte- ressant is het nooit. Integendeel. De samenstel lers zijn niet over een nacht ijs gegaan en moeten hele bibliotheken omver hebben getrokken om in ruim 200 dichtbedrukte pagina's te beschrijven hoe Europeaan se beroemdheden de onweer staanbare opkomst van het fenomeen Amerika bekeken. Kafka, Johan Huzinga, Frederik van Eeden, Menno ter Braak; allemaal laten ze hun niet geringe, en vaak ook totaal van elkaar ver schillende licht schijnen over de Verenigde Staten en wat zich daarin allemaal afspeelde. Voor Ame- rika-watchers een onmisbaar boek, voor Ameri- ka-reizigers net zo zeer. Amerika in Europese ogen, uitgeverij SDU, prijs fl. 37,00 Leningrad en Moskou Jarenlang waren behoorlijke toeristische boeken over Leningrad en Moskou niet te krijgen. Daar is de laatste jaren om de bekende reden flink veran dering in gekomen. 'Leningrad en Moskou, een gids' was een van de eerste uitgaven (1987) die in de boekwinkels verscheen. Al snel moest er een tweede druk komen en kort geleden, kwam er zelfs een derde (sterk verbeterde en aangepaste) druk op de markt. Zo vlug drie drukken achter el kaar; grotere lof is nauwelijks mogelijk. Leningrad en Moskou, uitgever Pegasus, prijs fl. 24,50 Het nieuwe Parijs In Parijs gebeurt wat.Bleef je als toerist vroeger wat rondcirkelen tussen Eiffeltoren en Notre Da me, tegenwoordig heb je de Franse hoofdstad ei genlijk niet gezien als je niet door de zogenaamde "Villes Nouvelles' hebt gelopen. In weinig plaat sen zijn zoveel architectonische hoogstandjes te bewonderen als juist daar. De rond Parijs gegroe peerde 'nieuwe steden' worden in Villes Nouvel les' op overzichtelijke (tekst-foto-tektst-foto...) wijze beschreven. De uitleg van wat de architec ten met hun soms zeer futuristische gebouwen bedoelen, is hier en daar wat belerend (ik bepaal zelf wel of ik vind dat gezinnen met kleine kinde ren 'hier heerlijk kunnen wonen'), maar - voor de architectonische leek - nooit onbegrijpelijk. En dat alleen is een aanbeveling waarvoor maar wei nig van dergelijke beoeken in aanmerking ko- Ville Nouvelles, uitgeverij SDU, prijs fl. 37,00 Bali Als eerste van de reeks 'Indonesië Reisbibtio- theek' verscheen het deel 'Bali'. Het gebeurt zel den dat erop een toeristisch boek niets valt aan te merken, maar dat is er dan toch een van. Fraai, overzichtelijk en volledig. Om toch maar weer eens een cliché uit de kast te halen: Wat er niet in staat, is het weten niet waard. En dat voor deze priis. Benieuwd naar de rest van de serie. Ball, uitgeverij Periplus Editions, prijs fl. 37,50 MET DJOSER NAAR EGYPTE /S Dj/0-ser> v 071-126400 Als kind bakte ze al patat, draaide suikerspinnen en inde entreekaartjes bij de trampolines. Nu heeft ze in Pony park Slagharen met haar twee broers de dagelijkse lei ding over een miljoenenbedrijf. Henric Bemboom (39) blijft er nuchter onder. Ze is een zondagskind, jawel, maar om overeind te blijven in de pretparkindustrie moet je beschikken over een enorme werklust, niet afla tende inzet en vooral een ijzeren zelfdiscipline. Een por tret van de enige vrouwelijke directeur van een attractie park in Nederland, de kroonprinses van de Bemboom- dynastie. SLAGHAREN FREDERICA KROMMENDIJK De hitte, het gedrang, het ge snerp van de attracties; voor haar is het dagelijkse kost. In haar rode blouse en geblokte rok lijkt ze nergens last van te hebben. Henric (voluit Henrica) Bemboom oogt opmerkelijk rustig. Sinds haar vader vorig jaar een stapje terug deed, re gelt ze zeven dagen per week het financieel management, de inkoop, alle public relations en speciale activiteiten en promo tie. Ze is de oudste van een ge zin van negen kinderen (zeven jongens en twee meisjes) en maakte de totale opkomst van het pret-imperium mee. Vader, dorpswinkelier, realiseerde in '63 zijn droomwens: een klein park met zomerhuisjes waarbij de gasten als extraatje bij de in ventaris een paardje toegewe zen kregen. Het bleek het begin te zijn van de onstuimige op mars van Ponypark Slagharen. Nu, in 1991, is Slagharen met zijn oppervlakte van 42 hectare, zijn veertig attracties en zijn ruim een miljoen bezoekers per jaar een van de grootste attrac tieparken geworden in Europa. Het Bemboom-imperium om vat ook nog parken in Engeland en Frankrijk die worden gerund door Henries broers. Want va der en moeder Bemboom mochten dan zeer in beslag worden genomen door de zaak, een goede opleiding van het tal rijke nageslacht ging voor. Alle kinderen moesten na de lagere school naar een kostschool. Zo'n ponypark gaf teveel aflei ding voor huiswerk en andere serieuze zaken des levens. Hoewel vader een carrière als onderwijzeres een prima optie vond voor zijn oudste, liet Hen ric haar oog op een totaal ande re richting vallen. Ze ging naar de Sociale Academie in Ensche de en studeerde daar af als maatschappelijk werkster. Vijf jaar praktiseerde ze dat beroep tot ieders tevredenheid in Gro Vrijdag 23 augustus 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: R Henric Bemboom, de kroonprinses van een pretpark-dynastie ningen, maar toen ze meer en meer in het regel- en vergader circuit belandde, was de pret er voor haar snel af. Henric koos voor haar tweede grote liefde: kunstgeschiedenis. In de wintermaanden studeerde ze, in de zomer werkte ze bij haar ouders in het park. Een 'harde' tijd. Maar haar studiere- sulaten waren evenredig aan haar tomeloze inzet. Ze was een half jaar student-assistent van professor Van Os, nu directeur van het Rijksmuseum in Am sterdam. Daarna moest ze echt kiezen: de edele wereld van de eeuwenoude kunst in Florence of het hectische, moderne leven in een pretpark. Het werd het laatste. „Ik had mijn man in Ne derland en vader werd een dag je ouder. Hij wilde taken lang zaam overdragen en ja, het is toch een familiebedrijf. Je voelt je verantwoordelijk voor het rei len en zeilen, dat laat je nooit los. Ik heb er geen spijt van, wat je doet moet je gewoon goed doen. Een groter contrast is in derdaad bijna niet denkbaar, kunstgeschiedenis of een pret park. Maar ik vind nou eenmaal zoveel dingen leuk in dit leven, het één kan best naast het an der staan." In de Club van Elf, het overleg orgaan tussen alle directeuren van grote attracties in Neder land, is ze de enige vrouw die een pretpark bestiert. Vervelen de reacties heeft ze nog nooit gehad, hooguit ontstond wat verwarring door haar jongens Henric Bemboom (voorin): „Twee keer over de kop in de 'looping", dat vind ik dus nog steeds heer lijk." achtige voornaam en het feit dat ze hardnekkig haar meisjes naam blijft voeren. „Ik ben door al die broers natuurlijk ook ge wend om in een mannenwereld te functioneren, dat scheelt. Ik heb wel het idee dat je als vrouw meer op je tenen loopt. Toen ik zwanger was bijvoor beeld deed ik extra mijn best om toch vooral te laten merken dat zo'n zwangerschap echt niet belemmerend hoeft te zijn voor je functioneren in een directie. Ik ging een week voor de beval ling pas rustiger aan doen en liep een week na de geboorte van onze zoon al weer in het park, regelrecht uit het kraam bed. 't Is je eigen zaak hè, je voelt je verantwoordelijk." Daarom ook bezoekt ze de at tracties nog regelmatig. En, hoe raar het mag lijken, ze is er nog steeds als een kind zo enthou siast over. „Je moet je aan een pretpark overgeven, niet aan de kant blijven staan met een cyni sche blik. Twee keer over de kop in de Looping, dat vind ik dus nog steeds heerlijk. Hoe harder en hoger, hoe mooier. Als er vrienden komen doen we regel matig een rondje attracties en ik geniet elke keer weer, dan gaat er echt een knop om in mijn hoofd." Het pretpark bepaalt haar leven. Er is altijd wel wat te doen: toe zien op de duizenden gasten in de bungalows, nieuwe dingen bedenken voor een komend sei zoen, artiesten als Vader Abraham en zijn Smurfen con tracteren voor het Zomerthea- ter, het houdt nooit op. „Die gedrevenheid, als je die niet hebt kun je dit niet doen. Zeven dagen per week ben ik er mee bezig, we wonen hier ook. Soms moet ik ook echt even te rugschakelen van dat hectische gedoe, lekker een eind fietsen in de stilte. Sommige mensen den ken wel eens dat ik in een ge spreid bed ben gerold, maar dat FOTO CPD slaat nergens op. We hebben er allemaal hard voor moeten wer ken en kennen het vak van bin nenuit. Ik voel me geen me- vrouw-de-directeur en zo word ik gelukkig in het doip ook niet behandeld. Je zal mij niet in een protserige wagen zien rijden, ik heb gewoon een Honda Civic. Als ik een grotere auto koop is het een stationcar. Lekker mak kelijk met de kinderen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17