Massaal protest tegen vuilfabriek Vuistregels en lapmiddelen Zware selectie voor bedrijven MediPark 'Hou referendum over kabeltelevisie' Gemeente: vergunning Annie's Verjaardag miniem wijzigen -=- - - - - '86 VW wil chaos kaartverkoop bedwingen met volgnummers ijdag 23 augustus 1991 ERNA STRAATSMA OERT VISSER WIM WEGMAN DEBUMA eist forse dwangsommen van Leid- se horeca-ondernemers die stelselmatig weigeren auteursrechten te betalen VOLGNUMMERTJES zijn volgens de WV de oplossing tegen trek- en duwpartijen bij de voor verkoop van kaarten voor popconcerten NIEUWSLIJN Nieuwe serie 'Evensongs' be populaire 'Evensongs', de vieringen die de afgelopen jairen in het winterseizoen op zondagavonden in de Hooglandse kerk plaatsvonden en duizenden belangstellenden trokken, krijgen ook dit jaar weer een vervolg. De eèrstvolgende evensong begint aanstaande zondagavond om zeven uur. Aan de viering wordt meegewerkt door Cappella pro Cantibus uit Oegstgeest. Joop Brons zal het koor als organist begeleiden. De meditaties worden verzorgd door ds. A. Alblas en twee gas ten, namelijk de rk deken van Leiden, pastor LA.M. Banning en de heer I. Cohen, lid van de joodse gemeenschap in Amsterdam. Bouwmateriaal NS gestolen [Uit een goederenwagon van de Nederlandse Spoorwegen is voor ruim 38.000 gulden aan bouwmaterialen gestolen. Een grote hoeveelheid draad en draadklemmen, voor de aanleg van een bovenleiding, is ontvreemd. De opengebroken goederenwagon stond op een zijspoor bij station De Vink. Diefstal partij overhemden nan en vrouw, beiden 31 jaar, zijn gisteren betrapt bij het stelen van een grote partij overhemden uit een winkel aan de Haarlemmerstraat. De politie hield het stel, dat geen vaste woon of verblijfplaats heeft, kort na de diefstal in de Haarlemmerstraat aan. In hun tas trof de politie 18 overhemden aan, met een tota le waarde van ongeveer 1250 gulden. Meisje bedreigd met waterpistool Een 15-jarig meisje is gisteravond door vier jongens bedreigd met een waterpistool. De jongens, van een jaar of achttien, druk ten haar in de Jan Vossensteeg tegen de muur. Ze kreeg het wa terpistool, waarvan ze dacht dat het een echt wapen was, tegen haar buik gedrukt. Daarna werd ze door het lachende viertal met water ondergespoten, dat zich vervolgens uit de voeten maakte. Na actie Werkgroep Leefbaar Zuidwest Bij de Werkgroep Leefbaar Zuidwest zijn in totaal 654 be zwaren en protesten binnen gekomen tegen de plannen om op het terrein aan de Voorschoterweg een composte- rings- en scheidingsinstallatie voor huisvuil te bouwen. „Uit de inhoud van veel brieven blijkt dat men zeer ge schokt is over het voornemen te komen tot de bouw van een 'vuilfabriek' aan de rand van een mooi stuk Zuid west," aldus een passage uit een brief van de werkgroep. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De werkgroep heeft direct na het bekend worden van de plannen om een grote installa tie - kosten ongeveer 30 miljoen gulden - te bouwen naast de rioolwaterzuivering aan de Voorschoterweg, huis aan huis folders verspreid. Daarin werpt de werkgroep zich op als inza melaar van bezwaren en protes ten. De bewoners van met na me de Apollo- en Brahmslaan hebben van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Zowel telefo nisch als schriftelijk. Het waren juist bewoners uit die twee straten die in de afge lopen jaren regelmatig klaagden over stankoverlast van de riool waterzuivering. Het is daarom niet vreemd dat het eveneens de Apollo- en Brahmslaanbe- woners zijn die nu protest tegen een nieuwe verwerkingsinstalla tie, maar nu van huisvuil, laten horen. Komende week worden de gebundelde bezwaren door Leefbaar Zuidwest aangeboden aan het college van B en W. Ook de provincie krijgt het stapeltje protesten toegezonden. Een woordvoerder van de ge meente liet eerder weten dat de nieuwe installaties nauwelijks stank- en lawaai-overlast ver oorzaken, maar dat er in plaats van de huidige slibvelden 'iets in de plaats komt dat in het oog valt.' De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden (Gevulei) en het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf Zuid- Hollland (Proav) willen de composte- ringsfabriek binnen twee jaar aan de Voorschoterweg zien. De vuilverwerkingsfabriek zal be staan uit onder meer vier tanks van 25 meter hoog en een door snede van 12 meter. Daarbij komt een scheidingsgebouw van 20 bij 40 meter en 8 meter hoog. De totale huisvuilproduk- tie van de Leidse regio - zo'n 100.000 ton per jaar - moet er in verwerkt worden. Het bedrijf blijft volgens de plannen tot 1998 in werking. Dan neemt de nieuwe vuilverbranding in Leidschendam de verwerking van niet-gescheiden afval over. Op dit moment wordt het huis vuil naar andere provincies af gevoerd. Als de lokatie Voorschoterweg niet doorgaat, heeft de Gevulei als alternatief een terrein in de Leeuwenhoek, nabij de S4 en rijksweg A44 achter de hand. Aan de lokatie Zuid-west wordt echter de voorkeur gegeven, omdat de afvoer per water daar gemakkelijker is. Met de eige naar van de grond, het Hoog heemraadschap van Rijnland, heeft de Gevulei al overeen stemming bereikt. LEIDEN LOMAN LEEFMANS i door de minister per soonlijk het stempel 'goedge- De bedrijven die aanspraak wil- keurd' op is gezet, is de bijdrage len maken om op het MediPark die het ziekenhuis levert aan de worden opgenomen, moeten gehele stationsontwikkeling. Pe- aan verschillende voorwaarden ters zegt dat er nu actief bedrij- voldoen. Belangrijkste is dat ze ven geworven kunnen worden, een aanvulling vormen op het eventueel in samenwerking met AZL en de medische faculteit, het ministerie van Economische De bedrijven moeten zogezegd Zaken, dat voor de buitenlandse vallen onder de omschrijving contacten kan zorgen. Met de 'academische bestemming', vrijgekomen 30 miljoen kan het „Het is niet zo dat er bijvoor- AZL de infrastructuur - wegen, beeld een autosloperij kan ko- parkeergarages - van het terrein men," verduidelijkt directeur verbeteren. „We kunnen nu iets Peters. concreets aanbieden wat aan- De plannen van het AZL, trekkelijk is," aldus Peters. LEIDEN» als antwoord op een 'hartekreet' van D66-raads- lid Hoekema, inwoner van de Merenwijk. „Het is toch te gek dat de Turkse zender ophoudt bij de Willem de Zwijgerlaan en dat niemand in de Me renwijk de afgelopen dagen bij de coup in de Sov jetunie CNN heeft kunnen ontvangen." Hij kreeg groot gelijk van De Vreeze, die verder echter ook geen oplossing wist. „Het is raar dat een heleboel groepen in de Merenwijk die daar aan behoefte hebben, verstoken bijven van de Turkse zender, zei De Vreeze. Hij raadde Hoeke ma aan om als burger maar veel actie te onderne men. „Ik heb er echt alles aan gedaan en beschik over een enorme correspondentie, maar het heeft niets geholpen," verzuchtte Hoekema. Hou een referendum in de Merenwijk om de Amerikaanse zender CNN op de kabeltelevisie te krijgen. Dat was gisteravond een ideetje van wet houder S. de Vreeze (stadskabei) tijdens een com missievergadering als uiterste poging om de be woners van de Merenwijk dezelfde kanalen op de buis te geven als de andere Leidenaren. „De ge meente kan niets doen aan die rare situatie. De bestuurders van de Stichting Kabel Merenwijk beleven een groot bestuurlijk genoegen en heb ben een andere beslissing genomen," zei De Vreeze. De Vreeze opperde het referendum schertsend Nu de Stichting Welzijn Leiden heeft ontdekt dat veel Leidse wijkbewohers Turken en Marokkanen stelselmatig uit commissies houden, is uit arren moede besloten om dit najaar een woonwensenenquête te houden onder de migranten. Politici, gemeente- en welzijnsinstellingen werken aan handboeken voor het omgaan met discriminerende opmerkingen en openlijk racisme. Het blijft allemaal behelpen, zolang er geen echte oplossingen worden gevonden voor de spanningen tussen nieuwkomers en oorspronkelijke bewoners. Discriminatie in Leiden (3) Nationaalderriocratische ^wegtng in Nederland LEIDEN KAREL BERKHOUT Soms gaat het wel eens mis als een racistische Leidenaar bij de gemeentelijke woonruimtever deling zijn gal spuwt over me de-bewoners uit andere landen. Dan verliest een medewerker zijn zelfbeheersing en gaat ruzie maken met de beller, die door gaans hoort tot een vaste groep klagers. „Het mag natuurlijk niet, maar de medewerkers hebben het heel moeilijk met dit soort opmerkingen," zegt di recteur M. Josias. Elke medewerker van woon ruimteverdeling krijgt een cur sus om te leren omgaan met discriminerende opmerkingen. „Een paar vuistregels," zegt Jo sias. „Voor alles voorkomen dat het gesprek uit hand loopt, niet je zelfbeheersing verliezen, niet in discussie gaan en proberen om het gespreksonderwerp te veranderen." Zwijgzaamheid Ook de Stichting Welzijn Leiden heeft een dergelijke cursus op poten gezet, nadat bleek dat medewerkers steeds vaker met racisme te maken krijgen. Tij dens een besloten vergadering praten raadsleden over de vraag hoe ze moeten reageren op dis criminerende opmerkingen van bewoners, bijvoorbeeld bij wijk bijeenkomsten. Tot op heden staan bijvoorbeeld wethouders met hun mond vol tanden als Leidenaren verbaal uithalen naar migranten. De zwijgzaamheid van de poli tiek wordt ook ingegeven door het feit dat oplossingen voor de onderlinge spanningen niet een-twee-drie voorhanden zijn. „Ik wil niet zeggen dat het hier een paradijs wordt als mensen bijvoorbeeld minder woonlas ten hebben en dus minder fi nanciële problemen. Maar de mensen die nu discrimineren zulen zich minder bedreigd voelen en dus minder geneigd zijn een zondebok te zoeken," schetst M. van der Velden, pas toraal werker in de Slaaghwijk, een uitweg die niet snel gevon den zal worden. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting), die de Leidse woonsituatie in zijn portefeuille heeft, vindt het de taak voor maatschappelijke organisaties en de gemeente om de kloof tussen nieuwkomers en oor spronkelijke bewoners te ver kleinen. Vooral de sociale ver nieuwing moet een oplossing bieden: „Ik noem dat stadsver nieuwing, met meer aandacht voor werk, nieuwe banen. Als het inderdaad lukt om nieuwe kansen op werk te bieden, dan wordt de kloof minder groot, de tolerantie nemt toe. Het maakt uit als het goed met je gaat. Getto's Zo'n succes kan echter niet snel Centrumpartij '86 'ostbus 6 890 AH Berge tithe im f_ 02£40-1 9855 DEN HAAG MANN De gemeente Leiden is bereid de hinderwetvergunning voor restaurant 'Annie's Verjaardag' iets aan te scherpen. Ze wil er de bepaling in opnemen dat de toegang aan de Oude Rijn na elf uur 's avonds dicht moet, zo verklaarde gemeente-ambte naar mr. J. Vellekoop gisteren voor de Raad van State in Den Haag. De deur hoeft volgens hem niet voorgoed dicht, zoals om wonenden eisen, omdat ze ge durende de dag en een groot deel van de avond voornamelijk wordt gebruikt door restaurant bezoekers. En die veroorzaken weinig overlast. De hinder is vooral te wijten aan cafébezoe kers, en die komen over het al gemeen pas na elven naar 'An nie's'. De tweede toegang van het café-restaurant - die aan de steiger langs de Hoogstraat - kan normaal open blijven. Zowel eigenaar Lange als omwonenden hebben twee jaar geleden bezwaarschriften tegen de vergunning ingediend. De zaak werd gisteren behandeld voor de Raad van State, het hoogste rechtscollege in dit land. Lange verzette zich ertegen dat zijn terras als enige in de ge meente van zondag tot donder dag om elf uur dicht moest. De gemeente kwam hiermee tege moet aan een bezwaar van de wijkgroep Pancras-West. Velle koop zei gisteren dat volgens de nieuwe sluitingstijden alle terassen in Leiden door de week om elf uur dicht moeten. Met EMIEL FANG- andere woorden: 'Annie's Ver jaardag' wordt niet meer apart behandeld. Onzorgvuldig De bezwaren van omwonenden keren zich vooral tegen de in gang van Annie's Verjaardag aan de Oude Rijn, die in de praktijk de hoofdingang is ge- Gemeente: 'Annie's Verjaardag' wordt niet meer apart behandeld worden. De bewoners hebben twee jaar geleden om advies ge vraagd aan het ministerie van VROM. Daarin wordt gesteld dat deze ingang niet voor café- en restaurantbezoekers dienst mag doen maar 'uitsluitend op werkdagen tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds ten behoeve van be voorrading en afvoer van afval stoffen, en buiten die tijden slechts als nooduitgang'. Raadsman mr. W. den Hertog van 'Annie's verjaardag' wees op de nadelen die sluiting van de Oude Rijn-ingang zouden opleveren. Hij noemde de on veiligheid in noodsituaties van de ingang aan de steigerzijde bij de Nieuwe Rijn. Bovendien vond hij het advies dat in op dracht van omwonenden door het ministerie van VROM is uit gebracht 'op zijn minst zeer on zorgvuldig tot stand gekomen'. De adviseur zou niet met de ge meente en Annie's verjaardag hebben gesproken. Gemeente en 'Annie's ver jaardag' waren het er gisteren over eens dat het met de ge luidshinder op die plek meevalt omdat er een 'geluidsluis' is aangebracht. Maar raadsman mr. A. van Tilborg, die namens omwonende A. 't Hart sprak, noemde het sluissysteem 'puur een soort alibi'. De sluis zou vaak niet als sluis werken. „De deuren worden met name op warme dagen opengezet." Omwonende J. van der Stok voerde gisteren een ander argu ment tegen het gebruik van de ingang als hoofdtoegang aan. Volgens hem wordt de omstre den toegang bij live-concerten afgesloten. „Het is er Annie's Verjaardag dus uitsluitend om te doen met beide deuren naar bevinden te handelen". Het waterpodium van Annie's Verjaardag werd door staats raad Berg op de zitting geheel buiten beschouwing gelaten. „In de gemeentelijke hinder wetvergunning waarover we spreken, is nog geen sprake van een bootterras. Daarvoor, heb ik begrepen, is een andere vergun ning aangevraagd." Het is nog niet bekend wan neer de Raad van State uit spraak doet. worden behaald en intussen zit ten de twee bevolkingsgroepen elkaar in de haren. In Neder land woedt op dit moment een discussie over de vraag of mi granten en 'originelen' niet be ter uit elkaar gehaald kunnen worden. In Den Haag bestaan bijvoorbeeld plannen voor het inrichten van getto's, waar mi granten samen kunnen wonen. Van Rij staat niet afwijzend tegenover het idee om migran ten niet langer te mengen met de rest van de bevolking, al gaat hij niet zo ver dat hij hele wij ken wil reserveren voor deze bevolkingsgroep. Hij denkt dan meer aan het delen van een portiek of een galerij en wil de keuze voorleggen aan de mi granten zelf. Willen die bij el kaar wonen, dan moet dat kun- Van der Velden voelt echter voor een goed spreidingsbeleid, waarbij betrekkelijk weinig mi granten in een buurt bij elkaar zitten. Het probleem is vaak juist dat 'gewone' Leidenaars die met veel buitenlanders op een galerij wonen, zich be dreigd voelen. „Nederlanders zijn gewend om te buurten en zeker in het begin niet. Al was het alleen maar omdat veel vrouwen van migranten de hele dag in huis zitten en nauwelijks Nederlands spreken". Buitenlanders willen ook he lemaal niet bij elkaar wonen is de indruk van Van der Velden: „We horen meestal dat zij graag met Nederlanders willen om gaan." De indruk wordt beves tigd door de Turkse Leidenaar B. Mih^iokur: „Een Turkse vriend van mij heeft ooit een woning geweigerd, omdat een Turk zijn buurman zou worden en hij vreesde voor zijn privacy. Ikzelf ben ook een keer ergens niet gaan wonen bij Turken uit angst voor sociale controle." Dit is het laatste deel van een driedelige serie over discrimi natie in Leiden. De eerste twee delen verschenen gisteren en eergisteren. LBDEN KAREL BERKHOUT Als alles goed gaat staan er mor gen bij.de Leidse WV geen lan ge rijen voor het concert van de Amerikaanse popzanger Lenny Kravitz. De VW hoopt met een nieuw volgnummersysteem voor de kaartverkoop chaoti sche taferelen uit de wereld te helpen. Wie morgen een kaartje wil kopen voor het optreden van Kravitz in de Rotterdamse Ahoyhal. moet daarvoor van daag al een volgnummer halen waarop een tijdstip staat. De tijdsblokken zijn zaterdag van 9.00 tot 9.30 uur en van 9.30 tot 10.00 uur. Hoeveel volgnum mers en dus hoeveel kaartjes er zijn, wil de VW niet zeggen, want in het verleden is al drie maal een inbraakpoging gedaan bij de Leidse vestiging. Bij de kaartverkoop van een concert van de Amerikaanse popgroep New Kids On The Block, dit voorjaar, speelden zich op de vroege zaterdagoch tend chaotische taferelen af voor het VW-kantoor. De eerste belangstellenden meldden zich toen al op vrijdagavond, de hele nacht door gevolgd door tien tallen anderen. Hoewel de lo ketten pas om 9 uur opengin gen, ontstonden er om 7 uur al trek- en duwpartijen, waarbij sommige vroege vogels werden weggedrongen. Het nieuwe systeem moet dit soort problemen tot het verle den laten horen. „Geen lange rijen meer in de vroege och tend, want op het volgnummers staat precies hoe laat je moet komen," zegt een medewerker. Veel volgnummers zijn er nog niet weg. maar 'we zijn ook net begonnen met het nieuwe sys teem'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11