Cultuur Geen bloemen voor tiende van links Rita Reys boos op jury van jazzprijs Donderdag 22 augustus 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 9 MOCHT DE JURY volgend jaar niet vakkundig zijn en geen verstand heb ben van alle categorieën, dan mag de Loosdrechtse jaarlijkse Wessel llcken- jazzprijs deze naam niet meer dragen. Dat zegt de weduwe van de drummer Wessel llcken, de zangeres Rita Reys. Meudon negeert bestaan van schrijver Louis-Ferdinand Céline *Wat Quai des Brumes was als film, dat was Reis nciar het einde van de nacht' als roman', schrijft Willem Frederik Hermans in zijn essaybundel 'Ik draag geen helm met vederbos'. Hij doelt daarmee op de wereldberoemde ro man van de Franse schrijver Louis-Ferdinand Céline, pseudoniem van Louis Destouches (1894-1961). davres' doordesemd te raken van racistische en antisemiti sche uitlatingen. 'Ik wil geen oorlog voeren voor Hitier, dat zeg ik je, maar ik wil ook geen oorlog tégen hem voeren voor de joden...het zijn de joden die ons het mitrailleurvuur in drij ven. Hitier houdt niet van jo den, ik ook niet....' Met dit soort fraaie uitlatingen heeft hij zijn reputatie als schrijver voorgoed bezoedeld. Meudon ligt er niet wakker van. De oudjes beginnen wat raadselachtig te glimlachen als de naam van de schrijver valt. In het Musée d'Art et d'Histoire herinnert niets aan Céline. Ooit In 1932 verscheen het boek: het was een vuistslag op het salon tafeltje van de literatuur. Wat een inktzwarte visie op de I mensheid, maar wat geniaal op geschreven! Later haalde Céline j de haal van velen op zijn hals met 'Bagatelles pour un massa- j ere' (1938), een pamflet waarin hij onbekommerd uiting gaf aan zijn jodenhaat. Vlak voor Parijs werd bevrijd, moest hij vluchten naar Denemarken en pas in 1951, na vele processen, werd hij weer in Frankrijk toegelaten. Tot aan zijn dood leefde en werkte hij in Meudon, een voor stad van Parijs. Zijn bestaan wordt er tot op de dag van van daag genegeerd. Een of twee pleinen, waarop in de middaghitte de oudjes van de schaduw genieten. De man nen op de ene bank, de vrou wen op de andere. Zo gaat dat hier.,Anders krijg je maar gerod del. Meudon is maar een saai dorp. Of 'dorp', dat is eigenlijk niet helemaal juist: Meudon is uitgegroeid tot een voorstad van Parijs, een oord waar zij die het zich kunnen veroorloven de wijk naar toe hebben genomen om het drukke Parijs te ont vluchten. Racistisch Tot aan zijn dood in 1961 woonde hier docteur Louis De stouches, beter bekend als de schrijver Louis-Ferdinand Cé line, die voor zijn romans als 'Reis naar het einde van de nacht' en 'Dood op krediet' ze ker de Nobelprijs zou hebben n, als hij zich maar een had gedragen. Maar dat hij dus niet. Na 'Dood op krediet' begint zijn werk in pamfletten als 'Bagatelles pour 'L'école des ca- zijn er pogingen gedaan om wat van het meubilair uit de werk kamer van de schrijver in het museum te krijgen, maar het paviljoentje waarin hij schreef, brandde in 1968 af. De beheer ster van het museum, mevrouw Villadier, is erg zuinig met me dedelingen over de auteur: „Er is hier een doosje met wat fo to's, maar veel waarde hebben die niet. Het zijn de bekende portretjes. Ze worden niet ten toongesteld of zoiets en verder is hier ook niets over Céline. Nee, er is in Meudon geen Rue de Céline, geen monumentje, niets. We hebben wel een beeld van Rabelais, terwijl die hier nooit heeft gewoond". „Céline is natuurlijk nog steeds een omstreden figuur. Zijn honderdste geboortejaar in 1994 zal dan ook waarschijnlijk in stilte voorbijgaan. Colette Destouches, zijn dochter, woont nog steeds in het huis aan de Route des Gardes, maar ze is niet erg sociaal. Er zijn, geloof ik, wel eens pogingen in het werk gesteld om een plaquette aan het huis te bevestigen, maar dat wilde ze niet." Pelgrims „Jazeker", zegt Pierre Pecetto vriendelijk, „daarginds ligt-ie, docteur Destouches, hij is de tiende van links." Pecetto is be heerder van de begraafplaats Bellevue, een dodenakker die uitzicht geeft op het Seinedal en de Renault-fabrieken. Er komen elke week wel een paar 'pel grims' naar het graf van Céline. „Maar gek: bloemen nemen ze zelden voor hem mee." Het graf van Céline ziet er so lide uit. Daar kom je niet een- twee-drie meer uit. Hij ligt er samen begraven met zijn laatste vrouw, de danseres Lucette Al- In de zerk is een drie- •"w. Colette Destouches, de dochter niet erg sociaal. master gebeiteld. Het schip is een symbool dat in het werk van de schrijver veel voorkomt als beeld van de dood. Aan het sterfjaar van Lucette Almansor ontbreken de laatste twee cij fers. Hoe dat komt, is een raad sel. Was Lucette met haar mooie 'popo' zo ijdel dat ze zelfs in haar graf haar leeftijd niet wilde prijsgeven? Ze gaf danslessen in Meudon, op de zolderverdieping van het huis aan de Route des Gardes. Celine stierf op dinsdag 4 juli 1961, net nadat hij zijn roman 'Rigodon' had voltooid, een boek dat onlangs in het Neder lands is verschenen. De vrijdag daarvoor had hij nog gewerkt, met veel pijn aan zijn rechter arm, veroorzaakt door een ver wonding uit de Eerste Wereld oorlog. Hij moest wel werken. Al was het alleen maar om het enorme bedrag dat uitgeverij Gallimard hem had geleend te rug te kunnen betalen. In een van de schaarse interviews zei hij daarover: „De Fransen? Die willen niet meer werken. Ze vre ten, ze zuipen, ze zuipen en ze vreten. Ik eet zwart boeren brood, en aardappels, en daar bij drink ik water. En voor de rest werk ik." Die vrijdagavond voelde hij zich plotseling niet goed worden, 's Avonds werd hij getroffen door een dodelijke beroerte. Schoften De dinsdag daarop wordt hij begraven. Uit een verslag van die gebeurtenis: „Een motre gentje begint te vallen op de heuvels van Meudon terwijl de dragers de kist van gevernist ei kenhout de villa uitdragen. Kwart voor negen, dinsdag 4 juli 1961. Er zijn niet meer dan twintig mensen aanwezig, een aantal danseresjes, leerlingetjes van Lucette Almanzor, meege teld. Op zijn kist liggen wat rode en rose bloemen, wat gladiolen en anjelieren." Op het graf van de schrijver liggen een paar stenen. Ze zijn er door onbekenden neerge legd. Volgens de schrijver W.F. Hermans, die hier ook eens Céline haalde zich de haat van velen op zijn hals met een pamflet waarin hij onbekommerd uiting gaf aan zijn jodenhaat. foto h roger vkxitt was, is dit een joods gebruik. Wat wilden ze met die stenen, Célines zerk nog eens extra ver zwaren? Natuurlijk kan de vuil igheid die de schrijver over de joden heeft gespuid nimmer worden goed gepraat, maar wordt het voor Meudon niet eens tijd ook naar zijn verdien sten te kijken? Naar zijn beteke nis voor de literatuur? Tijdens dit korte bezoek is er nog net even tijd om het sterf huis Aran Céline aan de Route des Gardes te bezoeken, de villa waar 'docteur Destouches' arm lastige patiënten gratis van hun kwaaltjes afhielp. De dochter van Céline, Colette Destouches, woont er nog steeds, zoals uit het naamplaatje op het blauw geverfde hek blijkt. Maar ook na lang aanbellen, doet ze niet open. Hier dus, in deze villa, leefde de schrijver zijn laatste jaren met zijn vrouw Lucette en zijn honden. En, met zijn papegaai, die hij een Russisch liedje had geleerd zodat het diertje zich thuis zou voelen als het werd verbannen naar Siberië, een lot dat ons volgens de schrijver al len zou wachten na de bevrij ding. Wanneer ik voor de zo veelste maal aanbel, begint er een hond vervaarlijk te blaffen en te grommen. Ineens moet ik denken aan een van de laatste interviews die Céline toestond, een gesprek waarin hij tekeer gaat tegen de pers: „Ah! De vui le schoften! Ze komen hier met z'n allen naar toe om het orakel te raadplegen. Waarom ik schrijf, waarom ik nog niet dood ben, dat interesseert de journalisten, dat willen ze we ten!" Als ik in de gauwigheid nog een paar foto's maak van het hqis, voel ik me een dief, een in breker. Later, in een plaatselijke brasserie, raadpleeg ik het tele foonboek. Colette Destouches heeft een geheii NIEUWSLIJN Jazzgitarist Joop Scholten overleden DEN HAAG - Naar nu pas bekend werd is begin deze maand in zijn woonplaats Den Haag, op 58-jarige leeftijd, de jazzmusicus Joop Scholten overleden. Scholten behoorde tot dq Nederlandse pioniers op het gebied van de jazzgitaar. Vanaf 1960 leidde hij eigen jazzgroepen en speelde hij met musici als: Cees Schrama, Hans Dulfer en Rob Franken. Hij maakte platen met onder an deren: Carmen McRae, Toots Thielemans en Piet Noordijk. Met pianist Rob van Kreefeld heeft Joop Scholten jarenlang de bege leiding verzorgd in de shows van Paul van Vliet. De eerste jaren van het jazzprogramma Sesjun verzorgde hij met zijn kwartet de begeleiding van de diverse Amerikaanse solisten. De laatste ja ren trad hij nog sporadisch op. Hij gaf rtbg enkele i Ook trad hij nog enkele malen als gast op in het radioprogram ma Sesjun. Concert The Moody Blues ROTTERDAM - Naar aanleiding van het verschijnen van het nieuwe album 'Keys of the kingdom' heeft de groep The Moody Blues besloten in het najaar nog een aantal concerten in Europa te geven. Eind juni trad de groep, in het kader van hun Europese tournee, al twee maal op in het Haagse Congresgebouw. Op 22 oktober staat een eenmalig optreden gepland in De Doelen in Rotterdam. De voorverkoop voor dit concert begint op zaterdag 31 augustus bij alle bekende adressen. Cursussen Kunsthistorisch Centrum LEIDEN - Het Kunsthistorisch Centrum in Amsterdam heeft in Leiden een aantal cursussen georganiseerd over beeldende kunst. De cursussen over 'De architectuur van Leiden', de 'Etrusken en Romeinen', 'Antiek, stijlkennis' en 'Ikonologie' worden gegeven in stedelijke museum De Lakenhal. Voor meer informatie: tel. 020-6265490. CONCERTEN LEIDEN HOOGLANDSE KERK 24 augustus Orgelconcert'door Joke Izeboud, organistete Roosendaal, aanvang 13.30 u LEIDEN - De doedelzakspeler op het Straatmuziekfestival De Gouden Pet inspireerde Remco Berting uit Leiden tot het maken van deze foto. En daarmee won hij de eerste prijs in de fotowedstrijd die deze krant uitschreef. Tweede werd C. den Hartogh, eveneens uit Leiden, met een foto van een eenzame gitaarspeler, terwijl de jury de derde prijs toekende aan R.G. Maljers uit Oegstgeest met een foto van een kind bij een grote trommel. De winnende foto beantwoordt volgens het juryrapport het best aan de opdracht: een kwalitatief, goed sfeerbeeld te scheppen van het straat muziekfestival als vast onderdeel van de Leidse Lakenfeesten. De eerste prijs bestaat uit een bedrag van 250 gulden, de tweede prijs 150 en de derde 100 gulden. De prijzen worden op 2 september 's middags om vier uur in de hal van het Stadhuis uitgereikt. Dan wordt daar ook een tentoonstelling met een aantal van de tijdens het festival gemaakte foto's geopend. De tentoonstelling duurt tot 20 september. foto remco berting LOOSDRECHT GPP Mocht de jury volgend jaar niet vakkundig zijn en geen verstand hebben van alle categorieën, dan mag de Loosdrechtse jaar lijkse Wessel Ilcken-jazzprijs deze naam niet meer dragen. Dat zegt de weduwe van de drummer Wessel Heken, de zan geres Rita Reys. Rond het jaarlijkse jazz-festi- val is commotie ontstaan toen de jury wérd verweten dat zij de schijn van partijdigheid op zich zou hebben geladen. De trofee, die de naam draagt van de drummer, ging de laatste vier jaar steeds naar een student van het Hilversumse conservatori um. Deze kritiek werd geuit door de presentator van het fes tival Pim Jacobs, de man van Rita Reys. De pianist verblijft momenteel in Amerika. „Al jaren gebeurt dat en dan denk je gauw dat gaat wel over. Maar in Loosdrecht zijn ze doof en blind," aldus mevrouw Reys. Het is volgens haar een kliekje dat beslist over de prijs. „Er worden straten en pleinen ge noemd naar Wessel. Dan kan dat gewoon op deze manier niet meer. Als er geen duidelijke ver andering komt weigeren mijn man en ik nog langer deze naam te verbinden aan die prijs. Dan vinden wij er wel een andere bestemming voor. Zo gaat het niet langer," aldus de fameuze jazz-zangeres. Het mede-jurylid Yvonne Sie- mons betreurt de gang van za ken rond de prijs. „Ik vind het jammer dat net zo is gegaan. Pim Jacobs heeft indertijd, di rect na de prijsuitreiking, ge zegd dat er iets niet goed zat. Er is toen afgesproken dat wij met zijn allen om de tafel zouden gaan zitten om alle schijn van partijdigheid weg te nemen. Ik neem aan dat dit nog steeds zal gebeuren. De Wessel Ucken- prijs hoort nu eenmaal in Loosdrecht thuis en dat moet zo blijven," aldus Siemons. POSCHIAVO AP THEATERS Wolfgang Hildesheimer gestorven vertellingen over de wereld van intellectueleen en kunstenaars. Andere veelgeprezen romans waren Tynset' (1965). het ver slag van een slapeloze nacht, en 'Marbot' (1981). een biografie van een imaginaire persoon in Victoriaans Engeland. De kritiek prees 'Marbot' als een geslaag de poging van wat Hildeshei mer heeft omschreven als het hoogste wat een schrijver kan bereiken: fictie verheffen tot waarheid. DEN HAAG APPELTHEATER wo 28 t/m za 31,20.15 uun'De Buddha van Ceylo KONINKLIJKE SCHOUWBURG wo 28 t/m za 31, 20.15 uur: Vlaams-Nederlands tl festival. dag (beh ma). 20.00 uur; zo. ook 14.00 uur: 'Les Miséra- bles'. CONCERTGEBOUW vr 23, 20.15 uur: Het Brabants Orkest olv Heinz Friesen, mmv Ronald Brautigam, piano; werk van Van Beethoven en Tsjaikowsky. za 24, 20.15 uur: Koninklijk Concertgebouworkest olv Yak- ov Kreizberg mmv Francois René Duchflble, piano; werk van Berlioz, Rachmanmow en Sjostakowits]. zo 25,20.15 uur: Isabelle van Keulen, viool; Ronald Brau tigam, piano; werk van Mozart. Satie en Ives. wo 28. 20.15 uur: Koninklijk Concertgebouworkest olv Ric- cardo Chailly mmv Midon, viool: werk van Brahms en Dvo- Ravel. NIEUWE DE LA MARTHEATER t/m za 7 sept (beh zo/ma), 20.15 uur: 'The vortex - de draaikolk' van Noël Coward, met oa Shireen Strooker, Dirk Zeelenberg, Ton Lensink en Wil v :r Meer. STADSSCHOUWBURG vr 23. za 24. 20.15 ui Jachtgezelschap' van Thomas Bernhard, i raai, Sigrid Koetse ea. ma 26 première t/m wo 28. 20.15 uur: The L; J Dance Theatre met 'The great Pow-Wow". Hildesheimer, auteur anbrekende biografie over Wolfgang Amadeus Mo zart, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Zwitserland, aan een hartaanval, overleden. De in Duitsland geboren schrijver gaf met 'Mozart' als eerste een ontnuchterend beeld van de mens achter het genie Mozart, die overigens door hem werd omschreven als „wellicht het grootste genie in de ge schreven geschiedenis". F.en criticus merkte op dat Hil desheimer een „genie in vuil ondergoed" had geschilderd. Al voor de verschijning van 'Mozart' had Hildesheimer naam gemaakt als auteur. In 1952 trok hij aandacht met 'Liefdeloze Legenden', een col lectie amusante en boosaardige Hildesheimer heeft diverse li teraire prijzen gekregen en werd in 1982 door Zwitserland tot ereburger benoemd. De laatste jaren van zijn leven keerde hij terug tot de beeldende kunst. Zijn collages en andere werken werden regelmatig vertoond op internationale tentoonstellin gen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9