Binnenland Bestuur van CDA steunt wao-plan 'Surinaamse militairen achter drugssmokkel' Aardstralen tergen bewoners Betuwse Randwijk Industriebond FNV wil nieuwe ziektewet Wao-voorstel treft 237.000 mensen Donderdag 22 augustus 1991 Redactie; 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART Ichef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMP/WAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; R NIEUWSLIJN Duo volgt vice-voorzitter CDA op De Mookse wethouder Lodders-Elfferich en het Haagse ge meenteraadslid Omta volgens waarschijnlijk volgend jaar de Katwijkse burgemeester Van Montfrans-Hartman op als vice- voorzitter van het CDA. Van Montfrans treedt dan statutair af. De benoeming van Lodders en Omta, die samen het werk van Van Montfrans moeten overnemen, is nog niet definitief. Vol gens een woordvoerster van het CDA staat de inschrijving voor andere kandidaten voor de functie van vice-voorzitter nog open. Vrouw en dochtertje gestikt Een tot nu toe nog onbekende vrouw en haar dochtertje zijn gis teren aan boord van hun jacht gestikt door gebrek aan zuurstof en de vorming van koolmonoxyde door een koelkast die op gas liep. Haar echtgenoot is in zorgelijke toestand overgebracht naar het ziekenhuis in Lelystad. Het ongeval werd gemeld door een vrouw die de slachtoffers in de kajuit zag liggen. De politie kwam het schip binnen door een raam in te slaan. Bankovervallers snel gepakt Twee mannen die gisteren een gewapende overval pleegden op een bank hebben maar heel even hun buit in bezit gehad. Drie kwartier nadat ze gewapend met een pistool en bivakmutsen de Rabo-bank in Abcoude binnenstapten, werden ze door de poli tie aangehouden. Dit kon dankzij goede signalementen van de auto's waarin het tweetal reed. De overvallers werden aange houden in Utrecht, waar ze een huis waren binnengevlucht. Jet ski raast kilometers door Een jet ski heeft gisteren op het Hollandsch Diep zes kilometer zonder bestuurder gevaren. De eigenaar was van de jet ski af ge vallen, toen het vaartuig opeens hard over het water ging. De man had de dodemansknop van zijn vaartuig onklaar gemaakt. De dodemansknop is bedoeld om de motor van de jet ski uit te schakelen, als de bestuurder eraf valt. Imigran wellicht toch vergoed Het nieuwe middel tegen migraine, Imigran, moet gedeeltelijk worden vergoed. Dit advies heeft een commissie van de Zieken fondsraad uitgebracht aan staatssecretaris Simons (volksge zondheid). In het nieuwe vergoedingssysteem voor geneesmid delen van 1 juli is Imigran buiten de boot gevallen. Tot die tijd werd Imigran (ruim 20 gulden per tablet) volledig vergoed. Actiefront tegen wao vertoont scheuren De Industriebond FNV werkt aan voorstellen voor een nieu we ziektewet waarin de over heid veel minder te zeggen krijgt. Bondsvoorzitter Van der Weg heeft dat vanmiddag ge zegd tijdens een protestbijeen komst in Amersfoort tegen de wao-plannen. De nieuwe wet zou slechts moeten voorzien in een basis bedrag waar bovenop werkge vers en werknemers in cao- overleg aanvullingen afspreken. Tegelijkertijd moet een hecht controle- en ziekenbegelei- dingssysteem ervoor zorgen dat mensen snel naar hun arbeids- plek terugkeren. Inmiddels vertoont het actie front tegen de wao-voorstellen steeds meer scheurtjes. Nadat eerst een aantal CNV-bonden al liet weten dat ze niet tot massa le stakingen zullen oproepen op Prinsjesdag, lieten gisteren ook de Unie BLHP en de vier poli tiebonden weten niet verder te willen of kunnen gaan dan werkonderbrekingen. De Unie BLHP, de vakbond van kaderpersoneel, zei gisteren dat een oproep tot staking niet past in de „identiteit en de cul tuur van de bond". Individuele leden die wel staken, kunnen overigens wel rekenen op een stakingsuitkering. De vier politiebonden ACP, NBP, ANPV en VMHP hebben gisteren hun leden opgeroepen op Prinsjesdag het werk te on derbreken tijdens de Troonrede, al moet een „jninimale politie zorg" gegarandeerd zijn. Staken mag de politie wettelijk niet. De vier centrales van over heidspersoneel hebben gisteren het overleg over beperking van ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid opgeschort. De ACOP, CCOOP, Ambtenaren- centrum en CMHF vinden de dreigende beperking van de duur van de arbeidsongeschikt heidsuitkering (bij de overheid invaliditeitspensioen) verwer pelijk. Twee politiemensen doorzoeken per city- bike het park Presik- haaf naar een 3-jarig meisje dat sinds dins dagmiddag wordt vermist. Gisteren werd voor de tweede keer een grote zoekactie door tien tallen politiemensen met speurhonden in de wijde omgeving van het park gehou den. De moeder zag haar dochtertje dins dagmiddag rond half drie voor de laatste keer rondrijden op haar roze fietsje met zijwieltjes. Om half vijf startte de politie een speurtocht naar het kind, geholpen door ruim veertig be woners van de Arn hemse wijk 't Broek. Het fietsje is wel te ruggevonden. Het kind is dinsdagnacht echter niet thuisge komen. •FOTO ANP PETER 'Alleet) schrijnende gevallen ontzien Het wao-besluit van 13 juli heeft voor 237.000 wao'ers gevolgen. Hun uitkering gaat honderden of zelfs duizenden guldens per maand omlaag, zo heeft de Sociale Verzekeringsraad (SVR) bere kend. Daarbij gaat de SVR er vanuit dat het aantal arbeidsongeschikten blijft groeien. Er is geen re kening gehouden met maatregelen om die groei in te perken. Op 1 juli 1992, wanneer de wao-korting moet ingaan, zal Nederland circa 288.000 wao'ers jon ger dan 50 jaar tellen. Van hen hebben er 237.000 een bovenminimale uitkering, ruim 35 procent van het totale aantal wao'ers. Van die groep zul len er 96.000 per maand tenminste 520 gulden bruto minder krijgen. De maximale vermindering beloopt 2570 gulden gulden bruto per maand. Alternatieve plannen om de wao-kosten te drukken raken overigens ook veel wao'ers. Zo vergt verruiming van het begrip passende arbeid - een voorstel van de kroonleden in de SER - 335.000 herkeuringen. Circa 190.000 wao'rs zou den op den duur weer aan de slag moeten in aan gepast werk. Het partijbestuur van het CDA is op hoofdlijnen akkoord met de kabinetsplannen voor wao en ziektewet. Wel moet er iets gebeuren voor de bestaande schrijnende („onomkeerbare") gevallen, zo luidt de uitkomst van het beraad gisteravond tussen het bestuur, premier Lubbers, minister De Vries van sociale zaken en fractievoorzitter Brinkman. van het oorspronkelijke kabi netsbesluit van 13 op 14 juli. Vice-premier en PvdA-leider Kok toonde zich gisteravond optimistisch, al gaf hij aan dat hijzelf daarbij een sleutelrol speelt. Kok zal moeten inschat ten met welke aanpassingen hij de PvdA-achterban tevreden kan stellen. De wao-zaak is gisteren overi gens niet in het kabinet bespro ken. Het kabinet vergaderde gisteren over de begroting voor 1992. Om daarin de koppeling te redden, moet het kabinet nog ergens 900 miljoen gulden zien te vinden. De Vries wil om die reden de koppeling voor het ko mende jaar schrappen. De PvdA wil dat niet. Binnen het kabinet circuleren koopkrachtplaatjes voor 1992. Bij ontkoppeling leveren men sen met een minimum-inko men 0,25 tot 0,5 procent koop kracht in, uitkeringsgerechtig den 0,5 procent en ambtenaren Volgens partijvoorzitter Van Velzen is de huidige situatie rond de wao „absoluut niet houdbaar meer". Hij kon niet zeggen of en in hoeverre het ka binet tegemoet wil komen aan de wens om de bestaande schrijnende gevallen te ontzien. De Vries heeft wel toegezegd dat hij nadrukkelijk zoekt naar een oplossing voor deze groep. Het probleem daarbij is te be palen welke gevallen de kwalifi catie schrijnend verdienen. De Vries zei echter niet meer dat dat onmogelijk is, zoals hij eer der wel heeft gedaan. Het blijft onduidelijk of de va rianten die De Vries het partij bestuur heeft voorgelegd, in de buurt komen van de door PvdA- minister Kok gewenste „wezen lijke verbeteringen in de duur- beperking". Als er een oplossing komt, zal deze echter waar schijnlijk niet drastisch afwijken 0,75 procent. Bij koppeling blijft het beeld voor de ambtenaren gelijk, maar gaan minima er 0,25 procent op vooruit. Aangezien de werknemers hun koopkracht zien toenemen (inkomens van 80.000 gulden met minstens 0,5 procent in 1992) wil het kabinet koop krachtmaatregelen nemen. De Vries wil via het schrappen van de inflatiecorrectie voor de ho gere inkomens geld vinden om de koopkracht voor minima en uitkeringen te garanderen. Een probleem ambtenaren, die er hoe dan ook op achteruit gaan. Bezien wordt nu of hun lopende cao (april 1991-april 1992) enige maanden door kan lopen om hen met in gang van juli 1992 iets extra's te geven. Mocht dat gebeuren, dan is weer vraag aan de orde of ook uitkeringstrekkers en mini mumloners daarvan moeten meeprofiteren. In dat geval komt de koppeling weer om de hoek kijken. Kringen rond het kabinet gaven gisteren dan ook aan er van uit te gaan dat de koppeling in 1992 uiteindelijk toch zal blijven bestaan. De 900 miljoen wordt dan gehaald uit de reserves van de sociale fond- Opknappen van tanks kost bijna dubbele DEN HAAG ANP Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie vindt het „niet bespreekbaar" dat de mo dernisering van de 445 Leopard II-tanks bijna het dubbele dreigt te gaan kosten van de oorspron kelijk uitgetrokken 728 miljoen gulden. Hij wil een aantal mo derniseringen schrappen, zo heeft hij gisteren de Tweede Ka mer meegedeeld. De 468 Leopard IV-tanks zul len tegen 1995 zijn afgestoten. Dan zal het legerkorps nog uit sluitend over Leopard II-tanks beschikken, waarvan de oudste dan tien jaar in gebruik zijn. De modernisering die de drie gebruikers, Duitsland, Zwitser land en Nederland, voor ogen staat omvat nieuwe munitie, waarvoor andere lopen moeten worden gemonteerd, en sterke re bepantsering van het onder stel. Dat moet volgens een prijs opgave twee maal zo veel kos ten als is begroot. Van Voorst tot Voorst wil nu in overleg met Duitsland en Zwitserland zoe ken naar oplossingen om „bin nen aanvaardbare kosten" tot een goed verbeteringspakket te komen. Hoge straffen geëist tegen zes verdachten ME'ers te voet te voet en te paard wachtten gisteren op de Amsterdamse Ceintuurbaan op het moment dat ze in actie moesten komen om een kraakpand te ontruimen. De kra kers hadden geen gehoor gegeven aan een opdracht van de deurwaarder om het pand te verlaten. De afgelopen dagen deden zich in de buurt al wat ongeregeldheden voor, veroorzaakt door krakerssympathisanten die zich rond het pand hadden verzameld. Voorafgaand aan de ontruiming werd door krakers met verf en vuurwerk naar de politie gegooid. Een zes man sterke zogenoemde „bratra"-groep van de politie (brand traangasgroep) slaagde er in het gebouw binnen te dringen, waarna de ontruiming zonder ernstige incidenten verliep. •FOTO ANP» PAUL EYZINCA Voor de Rotterdamse rechtbank heeft officier van justitie Van Luyn gisteren acht jaar geëist tegen twee bemanningsleden van het vrachtschip EWL Para maribo. Het tweetal is betrok ken geweest bij de smokkel van 286 kilo cocaine uit Suriname met een straatwaarde van 40 miljoen gulden. De Surinaamse legertop zou bij deze smokkel nauw betrokken zijn geweest. De zeelieden en twee andere bemanningsleden waren door de twee hoofdverdachten uit Suriname en Togo onder druk gezet om de cocaïne, die was verstopt in elf tassen, naar Rot terdam te smokkelen voor 120.000 gulden per tas. Tegen de twee andere betrokken be manningsleden is tien jaar ge ëist, tegen de twee hoofdver dachten twaalf jaar. Tijdens de zitting dinsdag verklaarden de vier dat de hoofdverdachten hadden ge dreigd met repressailles door het Surinaamse leger als ze niet zouden meewerken. De drugs smokkel mislukte door een ano nieme tip dat een Surinaams vrachtschip met cocaïne op 19 mei de Maasstad zou aandoen. Dinsdag bleek dat de hoofd verdachten bij hun arrestatie samen 1,3 miljoen gulden bij zich hadden, de Surinamer drie ton en de man uit Togo 1 mil joen. Dat laatste bedrag had de man gekregen van ene „Rob bie", iemand die vermoedelijk werkt in opdracht van het Suri naamse leger. De beide hoofd verdachten legden in elk geval duidelijk verband tussen Robbie en de militairen. De verhoudingen binnen de organisatie zijn nog steeds on duidelijk, omdat beide hoofd verdachten elkaar beschuldigen van leugens en intimidatie. De mannen zouden elkaar over en weer hebben gedreigd met wraak door het leger als de smokkel zou mislukken. De vier bemanningsleden waren op hun beurt bang voor het twee tal. Vooral de Surinamer zou dreigende taal hebben gespro ken. Als ze niet zouden mee werken, zou het leger familiele den van hen om het leven bren gen. Volgens de raadslieden zijn de verklaringen van de zes ver dachten zo tegenstrijdig dat ie ders rol in de zaak onduidelijk blijft. De vier bemanningsleden hebben volgens hen niet uit vrije wil gesmokkeld. Daarmee moet de rechtbank rekening houden, vinden ze. De ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie heb ben gisteren in antwoord op ka mervragen van de WD laten weten dat zij „niet verrast" zijn door de recente publikaties over de betrokkenheid van de Suri naamse legerleiding bij de smokkel van drugs. De minis ters zijn bereid tot vertrouwelijk overleg met de Tweede Kamer over de kwestie. energie en laadt als het ware tijdens zijn slaap de motor weer op. De aardstralen De Koningin Wilhelminastraat in het onttrekken echter energie aan het li- Betuwse Randwijk. Normale rijtjeshui- chaam, met alle nare gevolgen vandien. zen met keurige tuintjes. Heel gewoon, De familie Bakker bracht het balletje maar schijn bedriegt Want in de slaap- aan het rollen. „Heel toevallig las ik er- kamers spookt het. Gezonde mensen over in een familieweekblad", vertelt worden ziek, hebben last en kunnen niet slapen we gens hoofdpijn. De dokto ren staan voor een raadsel. Maar sind» kort weten de gekwelde Randwijkers het zeken hun gezondheid wordt aangetast door aard stralen. Daarom willen ze zo snel mogelijk weg. Ze hebben er ooit om ge lachen. Aardstralen. Een be grip dat doet denken aan aardmannetjes, kwaadaardi ge dwergen, wichelroeden en paragnosten. Nu lacht er niemand meer in Randwijk. Uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie (Nibe) bleek dat één huizenblok aan de Wilhelminastraat sterk onder invloed staat van terristische krachten en elektri sche en magnetische velden. Gevaarlijk voor de gezondheid, wordt gefluisterd. Normaal gebruikt een mens overdag 'Vier keer een miskraam, terwijl er niet aan de hand leek' spierpijn moeder Dini. „Daarin werden dezelfde klachten beschreven als bij ons thuis. Ik had altijd hoofd pijn; mijn man kon 's avonds geen arm of been optillen en was altijd moe. Al elf jaar achtereen. De doktoren ston den machteloos". De Bakkers lieten meteen een onderzoek instellen door de Limburgse wichelroedelo per André Knarren. Deze constateerde een sterke con centratie aardstralen. Het ge zin verhuisde prompt naar de aangrenzende Koningin Emmastraat. „Nu herken je mijn man niet weer. En bij mij is sinds de verhuizing de hoofd pijn verdwenen", zegt Dini. De merkwaardige bevindingen kwam de woningbouwstichting Hedova in He- teren ter ore. Deze gaf aan het Nibe de opdracht het huizenblok te onderzoe ken. Ook deze instelling constateerde abnormale krachtenvelden. En nu willen alle bewoners weg. te helpen in de huishouding. Ze vertelde De familie Polman, van wie de man me dat jaspers een kistje had tegen aard- met hartklachten en hyperventilatie suk- stralen. Eentje met gaten erin en met kelt. Het gezin Van Dijken, van wie de ijzeren draden binnenin. Dat kistje stond vrouw al vier raadselachtige miskramen altijd bij zijn voeten en mocht mijn moe had. En de weduwe Elings die 's nachts der nooit verplaatsen. Dus het was al van pijn niet in bed kan blijven liggen, lang bekend dat hier aardstralen zijn". Voor hen staat vast dat er een duidelijk De woningbouwstichting staat scep- verband bestaat tussen hun gezondheid en de aardstralen. „Ik heb vier keer een mis-; kraam gekregen, terwijl er niets aan de hand leek", ver telt Riekie van Dijken. „Daar na heb ik bij elke zwanger schap negen maanden in het ziekenhuis gelegen". Een zoon en een dochter werden gezond en wel geboren. In middels lijkt zoon Jacco (9) beheerst door de aardstralen. Het wil op school niet meer, hij is agressief en heeft nergens meer zin in. Moeder Riekie vergaat van de hoofd pijn en is, evenals vader jaap, soms on verklaarbaar prikkelbaar. Dan worden die oude, mysterieuze tisch tegenover de verhalen. De Hedova schreef in een brief aan de bewoners dat er geen wetenschappelijk aantoonbaar verband be- nude verhalen slaa'lussen de s,nüen en de ouae \ernaien gezondheid Vcrdcr achl /t. krijgen ineens Kich niet verantwoordelijk voor de situatie. Op een voorkeursbehandeling bij de verhuizing hoeven de mensen niet te rekenen. Directeur Makkus: .Alles bevindt zich in de sfeer van wichelroeden en paragnosten. De men sen die weg willen kunnen daarom vra gen. Ze worden dan op de wachtlijst ge plaatst". Volgens de directeur worden Mysterieuze een angstige actualiteit kandidaat-huurders wel op de verhalen uit het verhalen opeens angstig hoogte gebracht van het Nibe-rapport. reëel. Zoals die van de inmiddels overle- „Maar we blijven de huizen verhuren" den boer Jaspers. Mevrouw van Dijken: „Hij woonde op een boerderij ook in de ze straat. Mijn moeder kwam er vaak om

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7