Leidsch Dagblad Gorbatsjov terug in Kremlin BEL: Forse boete voor Fokker 'Twee soorten maatjes op de markt brengen' Mijn leven voor Jeltsin, Gorby moet terug' Dader Langegrachtmoord veroordeeld tot vier jaar Donderdag 22 augus tus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39628 Losse nummers f1,45 Modernisering van tanks twee keer zo duur Israël verwacht Vertraging dreigt .Bestaan van Wouters tegen nog 200.000 voor verbetering schrijver Céline Volendamvoor Sovjet-joden vaarroutes genegeerd derde keer rood Geen krant ontvangen 071 - 161499 zaterdag 10 00-12.00 uur "SERVICE Coupleiders gearresteerd Pugo doet zelfmoordpoging 'Lukjanov brein achter staatsgreep' Honderdduizend Russen juichen Jeltsin toe Meer dan 100.000 Russen hebben vanmorgen voor met parlementsgebouw de Russische president Boris Jeltsin hartstochtelijk toe gejuicht voor zijn rol in het [verzet tegen de staats- (greep. Jeltsin kwam na een (vergadering van het parle ment naar buiten om het [volk mee te delen dat de Russische Federatie een ei- Igen leger wil oprichten om staatsgrepen in de toe- komst te voorkomen. Ook krijgt Rusland zijn oude wit-blauw-rode driekleur [als officiële vlag terug. MOSKOU-DEN HAAG GPD Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft vannacht bij zijn triomfantelijke terugkeer in Moskou alle Russen en met na me Boris Jeltsin bedankt voor hun verzet tijdens de staats greep. „Zonder de Russen, de ivastberaden houding van Jeltsin en de hulp van de eenvoudige lieden die mij met hun leven beschermden, zou ik niet zijn vrijgekomen", sprak een ver moeide, maar opgewekte Gor batsjov. I Onmiddellijk nadat hij zijn functie van president van de [Sovjetunie en opperbevelheb ber* van de strijdkrachten weer !op zich had genomen, vaardig- I de Gorbatsjov een arrestatiebe vel uit tegen alle coupplegers. I Inmiddels zijn vier van de acht lieden van het Comité voor de [Noodtoestand gevangen gezet i vice-president Janajev, KGB- chef Krjoetsjkov, minister van defensie Jazov, en het hoofd van de organisatie van de staatson dernemingen Tizjakov. Minister van binnenlandse zaken Pugo kon niet meer wor den gearresteerd. Hij werd van ochtend boor de politie dood in zijn woning aangetroffen. Een woordvoerder van het Open baar Ministerie heeft dat ver klaard in het Russische parle ment. Een andere couppleger, premier Pavlov, ligt in het zie kenhuis wegens een hartaanval. Hij staat onder arrest. De twee overige leden van het Comité voor de Noodtoestand, Meer over het einde van de coup PAGINA 2 Herdenking Praagse lente krijgt extra dimensie Commentaar PAGINA 3 Thatcher op de bres voor Gorbatsjov •^Prijzen^ruwe olie nijgen weer naar niveau van vorige week Balten blijven bang Republieken reageren verdeeld - - Een inwoner van Moskou omhelst een offider van een groep Sovjet tanks. De tanks kozen de afgelopen dagen de kant van de tegenstan ders van de staatsgreep. vice-president van de defensie raad Baklanov en de president van de Unie van landbouwers Starodoebtsev, zijn na een aan vankelijke aanhouding vrijgela ten, omdat ze parlementaire onschendbaarheid genieten. Die zal, naar wordt verwacht, nog vandaag worden opgehe- Volgens de Russische premier Silajev is Anatoli Lukjanov, de voorzitter van het Sovjet-parle ment, de drijvende kracht ge weest achter de coup. Sjlajev eiste vanmorgen het aftreden van Lukjanov tijdens een bij zondere zitting van het Russi sche parlement. Lukjanov maakte geen deel uit van.de 'bende van acht', maar was wel de ideoloog, aldus Silajev. Inmiddels wordt stukje bij beetje duidelijk hoe de coup is uitgevoerd. Gorbatsjov heeft met zijn vrouw Raisa, dochter Irina en kleindochter Ksenia bij na drie dagen vastgezeten in zijn vakantieverblijf op de Krim. foto ap michael rondou Hij werd door 32 met automati sche wapens uitgeruste militai ren bewaakt. Bij zijn terugkeer in Moskou vertelde hij dat hij. en zijn vrouw de eerste dagen volledig van de buitenwereld waren afgesloten. Hij mocht geen tv kijken, niet naar de ra dio luisteren en geen telefoon gesprekken voeren. Alleen maandagavond mocht hij de persconferentie van vice-presi dent Janajev op de tv volgen. Gorbatsjov zei dat de couplei ders herhaaldelijk hebben ge probeerd „mij te breken en mijn familie te intimideren" Hij verklaarde de bijzonderhe den over zijn gevangenschap la ter te zullen geven. „De hele wereld moet dit weten. Wat pre cies werd beraamd en wat ze van me wilden en eisten en wat ze niet van mij kregen", aldus de president. Gorbatsjov zal vandaag het Russische parle ment toespreken, onder meer om zijn dank te betuigen voor het verzet tegen de staatsgreep. HET WOORD IS AAN Een ander heeft altijt de schuit Geen mensch en siet z'n eigen bult Jacob'ats Feiten en meningen Sovjet-president Gorbatsjov ii VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 21 HET WEER Vooruitzichten van het KNMI tot morgenavond: Zonnig Eerst nog kans op een enkele re genbui Koeler Later overwegend zonnig, droog en een middagtem- peratuur oplopend tot 24 graden AMSTERDAM PETER SLUIS Fokker moet de fiscus tien mil joen gulden boete betalen, om dat jarenlang geen belasting is afgedragen over reiskostenver goedingen van een groot aantal werknemers. Volgens een woordvoerder van het bedrijf begon het conflict al een jaar of vier geleden te spelen. ,In de ja ren dat wij problemen hadden met het op gang brengen van de produktie van de Fokker-100 zijn veel mensen van andere Fokker-vestigingen op Schiphol gestationeerd. Wij hebben die mensen daarvoor een reiskos tenvergoeding betaald. De fis cus was van mening dat dat niet mocht." KATWIJK WILLEKE HEUKOOP Het verdient aanbeveling ten minste twee soorten maatjesha- ring op de markt te brengen, j Een deel van de consumenten I heeft behoefte aan een mild en niet zo zout visje, terwijl een an der deel een stevige en juist wel zoute haring beter kan waarde ren. Dat blijkt uit de gisteren ge presenteerde resultaten van een haringtest die TNO IJmuiden afgelopen zaterdag in Katwijk hield op de laatste dag van de Vïsserijdagen. Momenteel wordt op de Nederlandse markt praktisch uitsluitend Deense haring, gevangen door Neder landse of Deense schepen, ver handeld. De 337 deelnemers aan het consumentenonderzoek kregen maatjes uit Nederland, Dene marken en Canada voorgescho teld. Gevraagd werd de voor keur aan te geven wat betreft de smaak van de haring. Niet de Nederlandse, maar de Canade se haring kwam in de smaaktest als beste uit de bus: 123 perso nen (36,5%) vonden hem het lekkerst. Tweede werd de Deen se haring met 120 (35,6%) 'voorkeurstemmen'. Het Neder landse maatje was favoriet bij 94 (27,9%) van de proevers. MOSKOU SYLVIE LANTEAUME DAVID UUNCOREN THE INDEPENDENT houden met een psychiatrisch rapport van het observatiecen trum Pieter Baan, waarin de man verminderd toerekenings vatbaar werd genoemd. Volgens rechtbank-president E. Timmermans heeft de dader niet gehandeld uit noodweer, zoals diens raadsman twee we ken geleden had bepleit. „Daar voor was de situatie niet dwin gend genoeg", zei hij vanoch tend. Noodweer is van toepas sing in levensbedreigende situa ties, terwijl in dit geval sprake was van seksuele intimidatie. LEIDEN EMIEL FANGMANN De 23-jarige man die de zoge heten 'dode van de Langeg- racht', eind vorig jaar, op zijn geweten heeft, is vanochtend veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar. De rechtbank in Den Haag heeft hem schuldig bevonden aan doodslag. Moord met voorbedachte rade is vol gens de rechtbank niet bewe- De officier van justitie had een gevangenisstraf geëist van zes jaar. De rechtbank heeft in het vonnis echter rekening ge- De regen viel met bakken neer, maar niets kon de stemming be derven van de menigte die zich verzamelde onder de muren van het Russische parlementsgebouw. Ondanks hun onvoorwaardelijke steun aan Boris Jeltsin keken de wachtenden vol verlangen uit naar de terugkeer van Michail Gor batsjov. „Ik zou mijn leven geven voor Jeltsin, maar Gorbatsjov moet te rugkomen", zegt Alexandra, een ffèle vrouw van 62. Na twee dagen het parlementsgebouw te hebben verdedigd, wil ze Gorbatsjov terug „omdat we hem hebben gekozen en omdat hij zoveel heeft gedaan". Als zoveel anderen stelt ze één voorwaarde: „Als hij iets heeft te maken met die coup, willen we f hem niet meer terug. Maar dat kan ter Gavrill Popov, op de aankomst ik niet geloven." Voor haar is, net als voor duizen den anderen, Jeltsin de man die het land het best kan behoeden voor een terugval naar het oude systeem, waaronder zij bijna haar hele leven heeft geleden en dat ze niet graag voor haar kleinkinderen zou zien. „Maar als Gorbatsjov terugkomt, moet hij weer president zijn." Jongere mensen als Marina en Pjotr zijn ook bereid de Sovjet-president te vergeven, die zo lang tegenover de radicale Jeltsin heeft gestaan. „Ik hoop dat hij zal begrijpen dat nu echte hervormingen moeten komen. Maar we hebben hem nodig orp de eenheid te bewaren", meent Pjotr. Volksafgevaardigde Jevgeni Ambartsu- „Jajanev is gearresteerd!" klonk het opgetogen. „De coupplegers zijn gearresteerd!" Nog meer applaus. Beide berichten waren niet waar, maar de sfeer bleef geweldig. In het gebouw stelde een afgevaar digde voor de bemanning van de tank die zich maandagavond bij de verdedigers van het parlementsge bouw had aangesloten een medail le te geven. Een ander bedankte de burgers van Moskou voor hun moed tijdens de crisisuren. Hoewel velen vonden dat Gor batsjov meer aandacht moet schenken aan de behoeften van zijn volk, waren ze het er allen over eens dat het Comité voor de Noodtoestand een ramp zou heb ben veroorzaakt. „We waren alle maal tegen hen. Het zou hebben betekend dat het oude regime was teruggekomen. Ze zouden alles Naina en Moskous burgemees- hebben verboden", méént Vera ui Gorbatsjov. foto afp dima Alexejevna, een oudere vrouw. tanin Maar de 55-jarige ingenieur Georgi Astafjev vindt dat Gorbatsjov zich mov ontlokt applaus als hij zegt bereid te heeft gecompromitteerd en moet worden zijn Gorbatsjov zijn compromissen en aar- vervangen door Jeltsin. „Gorbatsjov werd zelingen te vergeven „op voorwaarde dat hij afgezet door mensen die hij zelf had uitge- niet doorgaat met dat beleid van compro- kozen. Kunnen we ons echt wel veroorloven missen". ons te laten regeren door iemand die er zo De tienduizenden betogers in Moskou naast kan zitten?", vraagt hij. konden gisteren elke minuut van het drama Een jonge moeder met een baby in haar volgen en juichten toen Jeltsin hen mee- armen meent dat glasnost had laten zien deelde dat de coupplegers waren gevlucht hoezeer het volk de laatste zeventig jaar en dat ze onderweg naar het vliegveld zou- door haar leiders was bedrogen. „Ons werd den worden tegenhouden. Er volgde stilte gezegd dat we het het beste hadden van de toen een orthodoxe gebedsdienst werd ge- hele wereld, maar nu is wel duidelijk dat houden, waarbij de menigte knielde en bad. niemand het slechter heeft dan wij." Daarna volgde steeds meer gejuich naar mate de geruchten elkaar opvolgden. Koningin Beatrix geschrapt van lijst miljardairs Koningin Beatrix behoort niet meer tot de rijksten der aarde. Dat meldt het Amerikaanse za kenblad Fortune. Op de lijst van dit jaar komt de koningin niet meer voor. Volgens Fortune komt dat omdat ze haar vermo gen heeft ondergebracht bij na tionale stichtingen om de belas tingdruk te verminderen. In 1990 stond de koningin nog op de 19de plaats met een vermo gen van 8,8 miljard gulden. Nummer 1 op de lijst blijft Sul tan Hassanal Bolkiah Mu'Izzad- din Waddaulah, de leider van het olierijke Aziatische minis taatje Brunei. nebonnement betaal ik daarna. Par maand <126,451 vil tische betaling*. Par kwartaal (f 76,75) i Naam en voorletters: Jeltsin wacht, samen met zijn v Inbrekers actief Nu™., Inbrekers hebben vannacht in Voorschoten acht huizen be zocht, waarvan zes op rij. De zes panden staan aan de Zwa- luwweg, de straat waar ook het plaatselijke politiebureau is ge vestigd. Tussen half twee en vier uur wisten de ongenode gasten steeds via hetzelfde raampje aan de achterzijde van de hui zen binnen te dringen. De bult bleef beperkt. Voorzover van morgen bekend is uit de acht huizen in totaal niet meer dan een paar honderd gulden gesto- Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB l len. 8"712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1