Leiden Aarzeling over uitbreiding taken parkeercontroleurs Twee doodskoppen zien hol op u neer f Bijstand voor energiekosten Leiden komt opnieuw in geweer tegen Bakker Bart londerdag 22 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREI. BERKHOUT JANET VAN DUK E.ViiEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMANIEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: H 15 vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge- iurende zeven weken ven rondwandelingen door de egio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week i '2 Ie laaste wandeling: vanuit Alphen via Zwammerdam naar de Nieuwkoopse plassen en over Aarlanderveen C :erug naar Alphen. Dagelijks leggen verslaggevers ge- '^„^51+ deeltes van dit traject af en schrijven over hun beleve- ft lissen. In de krant van zaterdag volgt een complete t^'i routebeschrijving van deze wandeltocht. ^t-PHEN 3peens is het daar, midden in iet groene land. Een piepklein cerkhofje, halverwege Nieuw- coop en Aarlanderveen. Wie een kijkje neemt, staat een merkwaardige verrassing te wachten: twee doodskoppen, bovenop gekruisde beenderen, zien hol en grijnzend op je neer. In huize 'Welgelegen', pal aan overkant, raken ze er niet meer van onder de indruk. Een kaboutertje zit er glimlachend te vissen. „Weilanden, water, boerderij en, mestlucht," zo had de colle ga, die de wandeling van deze week had uitgezet, dit deel van de tocht getypeerd. Hij had niets verkeerds gezegd. Dit landschap moet Marsman voor cgen gehad hebben, zo bedacht ik enigszins lyrisch, toen hij zijn befaamde gedicht ('Denkend aan Holland...') over ons land schap dichtte. Toegegeven, de trage rivieren ontbreken hier, maar de Ring vaart langs het Zuideinde heeft zonder meer ook haar charmes. De sloot is hier nog zoals een sloot hoort te zijn: eendjes zwemmen in rij op hun gemak voorbij, hier en daar zijn in het ondiepe water visjes te onder scheiden en regelmatig plonst er vlakbij mijn voeten iets in het water. Kikkers? De fraaie boerderijen in het rustieke landschap laten niet na diep in het hart van de wande laar afgunst op te wekken. Je zou hier toch wonen! De eige naar van een wel bijzonder mooi pand, wil degenen die be wonderende blikken werpen op zijn onderkomen wel het ge heim van zijn succes verklap pen: 'Denk en Werk' staat er welwillend op het hek. Dodenakker Iets verder is een huis trots (en terecht) 'Ons Paradijsje' ge noemd. Een eervolle vermel ding verdient de woning die de naam 'De Koeliepenzeviel' meekreeg. Ik zie er vanaf na vraag over deze benaming te doen. Een bordje waarschuwt namelijk dat ook hier een trou we viervoeter de wacht houdt. Jammer, dit was voor u dè kans geweest de krant te halen. Ongeveer halverwege de weg Het toegangshek van het kerkhofje halverwege de weg van Nieuwkoop naar Aarlanderveen. FOTO WIM DIJKMAN is daar dan het kerkhofje, met aan de voorkant twee onevenre dig grote witte huisjes. Een be graafplaats, die zo midden tus sen de weilanden ligt, verdient met recht de naam dodenakker. Zelden heb ik zo'n bescheiden begraafplaats gezien. Deson danks is er nog (of waarschijn lijk juister: weer) alle ruimte binnen de groene afscheiding. Alleen al het toegangshek van het dodenakkertje is het waard in alle rust te worden bestu deerd. Ik moet er nog eens met mijn zoontje heen, ik weet nu al wat-ie enthousiast zal roepen: „Kijk papa, een zeeroverkerk hof!" En dan die gekruiste zei sen, of de zandlopers met vleu gels aan de glazen. Wat een rij ke, maar weinig hoopgevende symboliek. Zelf net getuige geweest van een begrafenis, vraag ik me bij het sluiten van het hek weer af waar men in vredesnaam alle auto's laat, die de nabestaanden van de kerk hier naartoe moe ten brengen. Ongetwijfeld is het verkeer dan danig ontregeld. Maar wat dan nog, op zo'n ma nier wordt men gedwongen om eens stil te staan bij de dood. Noodsprong Veel verkeer is er overigens niet En men is zeker niet gewend aan wandelaars op het smalle weggetje. Niet alleen slaan er gens twee van die afschuwelijke waakhonden woedend aan en weten vervolgens van geen op houden, zelfs kippen komen ka kelend en in een drafje op de voetganger af en verderop be ginnen schapen spontaan te Diverse automobilisten zijn ook niet op een wandelaar inge steld. Een enkele keer is zelfs een noodsprong nodig om te voorkomen, dat dit verhaal een sensationele beschrijving zou worden van een ziekenhuisbe zoek. Voor wie toch de moed heeft de route te lopen: in het huis op de hoek van de Ziende- weg is een EHBO-doos zig. De drie oppositiepartijen D66, WD en SP zien voorlopig niets in een uitbreiding van de taken van parkeercontro leurs. Groen Links, CDA en PvdA stemmen wel in met de voorgestelde uitbreiding van de opsporingsbevoegdheid bij lichte verkeersovertredingen. Voor het door de par keerwachters aanpakken van vandalisme en lichte dief stallen is het volgens alle fracties nog te vroeg. sche zaken/verkeer. Voor bur gers zou het ondu* lelijk zijn als parkeerwachters V.n de ene op de andere dag' oo<' mogen op treden tegen illegale graffiti spuiters of snelheidsovertre ders. „We moeten zoiets niet sluipenderwijs invoeren", aldus LEIDEN ERNA STRAATSMA Aan een grote uitbreiding van het werk van de parkeerwach ters zitten nog te veel haken en ogen, zo stelden de fracties gis teravond unaniem tijdens de raadscommissie voor economi- D66'er T. de Graaff. Zijn fractie vindt het princi pieel onjuist om parkeerwach ters politietaken te geven. „Je kunt die mensen dan beter tot politie-assistenten opleiden. Dat zou tegenover de burgers een stuk duidelijker zijn. A Boot (PvdA) stelde voor om over de zaak nog eens 'een brede dis cussie' te voeren. Zij stemde wel in met een 'logische uitbreiding' van de verkeerstaken van par keerwachters. Wethouder J. Walenkamp (CDA) zei 'niet te dogmatisch' over een uitbreiding van het ta kenpakket te willen praten. „De parkeerwachters zijn zeer ver eerd met de voorgestelde taak- verrijking, waar overigens geen salarisverhoging aan is gekop peld. Ze worden uiteraard opge leid voor hun nieuwe taak. Het is niet onlogisch om hun werk uit te breiden. Burgers -/ragen zich nu vaak af waarom deze geüniformeerde agenten zich 'onthouden' van een aantal po litietaken. In de praktijk is bo vendien gebleken dat parkeer wachters tijd over hebben om andere dingen te doen." BURGERRAADSLIEDEN Mevrouw van Heeten bewoont een flat in de Slaaghwijk. Zij ontvangt een bijstandsuitkering voor een alleenstaande. Net als veel andere Slaaghwijk- bewoners valt het haar zwaar elke maand weer de woonlasten te betalen. Ook na aftrek van huursubsidie resteert nog een fors bedrag aan huur en overige woonkosten. Toen mevrouw van Heeten ons vroeg of ze kwijtschelding van onroerend- goedbelasting kon krijgen, heb ben we meteen bekeken of ze recht had op bijstand voor ener giekosten. Mevrouw van Heeten betaalt maandelijks aan de ver huurder (in één bedrag met de huur) f. 140,- voor stookkosten en f. 18,95 voor water. Daar naast betaalt ze f. 60,- per maand voor (kook) gas en elek triciteit. Ze bleek inderdaad in aanmer king te komen voor bijzondere bijstand. Bijzondere bijstand Normaal gesproken kan voor de kosten van energie geen bij stand worden verstrekt. Maar een uitzondering wordt ge maakt, als de energiekosten ex tra hoog zijn door 'bijzondere individuele omstandigheden'. Nogal wat mensen, vooral flat bewoners, hebben blokverwar- ming. Dat is ook het geval bij de flats in de Slaaghwijk, waar me vrouw van Heeten woont. De bewoners kunnen daardoor maar weinig invloed uitoefenen op de hoogte van hun stookkos ten. Als men blokverwarming heeft, is dat als zodanig een 'bij zondere individuele omstandig heid'. Als mensen gewoon kunnen be schikken over een eigen, zelf voldoende te regelen verwar mingssysteem, moet er echter meer aan de hand zijn willen ze in aanmerking komen voor bij stand. U kunt daarbij denken aan extra energiekosten door ziekte. Ook sociale factoren kunnen een rol spelen, zoals bijvoorbeeld het geval is, wan neer een buitenlander, afkom stig uit een warm land, nog maar kort in Nederland is. Extra kosten Er moeten dus bijzondere indi viduele omstandigheden zijn. Bovendien moeten de kosten 'extra hoog' zijn. De grens ligt bij f. 200,- voor een gezin en f. 140,- voor een alleenstaande Alleen het gedeelte, dat boven die bedragen uitkomt, komt voor bijstandsverlening in aan merking. Wat wordt nu in dit verband onder 'energiekosten' verstaan? Daaronder vallen niet alleen de kosten van gas en elektriciteit, maar ook die van water en vuil afvoer. Zoals u weet, wordt de energie in Leiden en omgeving geleverd door de Energie- en watervoor ziening Rijnland (EWR). De EWR levert tegenwoordig behal ve gas en elektriciteit, ook wa ter. Daarnaast betaalt u ook uw reinigingsrechten (vuilafvoer) aan de EWR. Voor al deze zaken krijgt u elke maand een voor schotnota. De EWR slaat overi gens één maand van het jaar over. U krijgt de nota dus over 11 maanden per jaar. Flatbewoners betalen de stook kosten, de kosten van water en de kosten van vuilafvoer vaak aan de verhuurder. Daarnaast betalen ze dan nog apart elek triciteit en (kook)gas aan de EWR. EWR en voor de flats de verhuurder rekenen jaarlijks met u af. Als u wilt weten of u misschien voor de bijzondere bjjstand in aanmerking komt, moet u dus in de eerste plaats letten op het totale bedrag van uw energie kosten en kijken of dat in uw geval de bovengenoemde gren zen overschrijdt. Daarbij moet u de voorschotnota van de EWR vermenigvuldigen met 11/12. Bewoners van flats moeten op letten of zij de kosten van sto ken, water en vuilafvoer aan de verhuurder betalen. Raadpleeg daarvoor uw huurspecificatie. Bij betaling aan de verhuurder gaat het wel om een betaling over elke maand en hoeft dus geen reductie tot 11/12 plaats te vinden. Daarnaast betalen de flatbewoners nog apart een voorschotnota aan de EWR (voor minimaal elektriciteit en kookgas). Daarvan nemen ze dus 11/12 deel en dat bedrag vergelijken ze dan met de ge noemde grensbedragen. Eigen bijdrage. De bijstand voor energiekosten is een vorm van bijzondere bij stand. Ook voor andere kosten, die door bijzondere individuele omstandigheden worden be paald, kan bijzondere bijstand worden verleend, zoals bijvoor beeld voor de kosten van een bril (voorzover niet door het ziekenfonds vergoed) of voor de eigen bijdrage gezinshulp. De Sociale Dienst kan u verder in formeren over dit soort kosten. U betaalt voor deze kosten altijd wel een eigen bijdrage. De eigen bijdrage wordt op jaarbasis be rekend en geldt voor alle bijzon dere kosten samen. Mensen met een inkomen op bijstands niveau betalen alleen een zoge heten drempelbedrag, f. 177,- per jaar, dus f. 14,75 per maand. Mensen met een inkomen bo ven bijstandsniveau moeten een extra eigen bijdrage leveren. Nog even terug naar mevrouw van Heeten. Ze betaalt per maand: f. 140,- (stoken) f. 18,95 (water) f. 55,- (EWR, dus 11/12 x f.60,-) f. 213,95. Het grensbedrag is f. 140,-. De 'extra' kosten zijn dus: (f. 213,95 - f. 140,- f. 73,95. De bijstand bedraagt dan ook: (f.73,95-f.14,75=) f.59,20. Zoals gezegd betaalt u aan EWR (en eventueel verhuurder) voor schotnota's. Als u geld terug krijgt, moet u (een deel van) de bijstand daaruit weer terugbeta len. Moet u nog bijbetalen, dan krijgt u daarvoor op verzoek extra bijstand. Andere mogelijkheden. Mensen beneden 65 jaar, die door ziekte een hogere dan nor male temperatuur nodig heb ben, kunnen soms een beroep doen op de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (AAW). Ze hebben in dat geval dan ook geen recht op bijstand. Verder zal de Sociale Dienst u bij een aanvraag bijzondere bij stand voor energiekosten altijd ook verwijzen naar het Energie besparingsteam (E-team). Dat is trouwens toch een heel nuttig adres voor iedereen die op energie zou willep besparen. Dat team is telefonisch bereik baar onder nr. 252525. Instituut Burgerraadslieden/ Breestraat 92/ 2311 CV Leiden, tel. 254142. Spreekuur: maandag 11-12 uur; donderdag 18.30 tot 20 uur; dinsdag/woensdag op af spraak. Maandagavond 5 augustus viel het kabelnet en dus de 'voeding' van vrijwel alle Leidse tv's uit. De 'Steeds'redactie probeerde achter de oorzaak van dit vervelende voorval te komen en belde zich rot. Uiteindelijk werd bij bureau Stadskabei een technische storing en dus de PTT als 'schuldige' aangewezen. De PTT, in de persoon van A. Waling slaat hard terug. „Met verbazing en ergernis las ik uw rubriek op 7 augustus j.l. U spiegelt hierin de PTT af als een onvriendelijke, alleen opgeld gerichte organisatie. Met tendentieuze, niet op waarheid berustende uitspraken stelt u mijn organisatie in een kwaad daglicht. Een ontoelaatbare zaak, niet in de laatste plaats omdat u een aantal collega's heeft gekrenkt", begint Waling fors. Waar ging het om. 'Steeds' ging op zoek naar de oorzaak maar kreeg bij de Stadskabei op het stadhuis, de klachtenlijn noch bij de technische dienst enige uitleg. Als men al niet in gesprek was, werd vriendelijk verwezen naar elkaar. Na dit driehoekje enkele malen te hebben gebeld, werd uiteindelijk iemand gevonden die wat van de storing afwist. Volgens die bewuste M. i Visser konden geen van de drie stadskabei, klachtenlijn en technische dient i doen. Er zat een relais fout en daarvoor moesten we bij de PTT zijn. De PTT werd vervolgens door 'Steeds' als de hoofdschuldige van de tv-loze avond aangewezen. Onterecht volgens Waling: „Omdat u verzuimde te informeren naar de rol die PTT bij de kabelstoring speelde, licht ik hieronder het een en ander toe. U zult moeten concluderen dat mijn organisatie niets te verwijten valt. Op de bewuste 5e augustus is de PTT om 19.45 uur op de hoogte gesteld van het probleem. Daarna is de PTT gestart met het storingsonderzoek ter plekke. Een*spontaan ontstaan technisch mankement bleek het probleem te veroorzaken. Om 21.15 was de storing verholpen en het kabelnet weer Gisteren haperde het Leidse kabelnet gelukkig niet Ruim twee weken geleden ging het echter goed mis. Maar wiens schuld was dat? Niet van de PTT, meent de PTT. operationeel. Een defecte spanningsvoeding had een relais doen omslaan, waardoor er tijdelijk geen beeld beschikbaar was", legt hij uit. Hoe het komt dat eY pas 's avonds laat weer bewegende beelden op tv te zien waren terwijl volgens Waling de storing al om kwart over negen verholpen was, zul'en we in het midden laten. Het ga. t om het woord 'spontaan'. Mag de PTT niet worden aangesproken voor een spontaan ontstaan defect? Een defect waaidi or tientallen FOTO JAN HOLVAST aar de PTTelefoon grijpen en de klachtenlijn bellen? Het antwoord van Waling is NEE. Het technisch O!uithoud van de stadskabei wordt niet door de PTT uitgevoerd, maar door een andere firma, ingehuurd door stadskabel. Dus werd maar eens met Vitel, die bewuste firma gebeld. Daar werd echter te verstaan gegeven dat zij inderdaad voor het onderhoud van de kabel verantwoordelijk zijn, maar de PTT is dat ook, maar dan weer voor een ander deel. Het feit dat op de b.ewuste storingsavond, Vitel de PTT belde met de mededeling dat er een storing was en het feit dat de PTT het ook als haar taak zag om het te verhelpen, doet sterk vermoeden dat het dus toch een fout was die onder verantwoordelijkheid viel van de PIT. Ook al gebeurde het 'spontaan'. Een vergelijking: Als de rem van een auto plotseling weigert, is de eigenaar/bestuurder van die wagen de eerst verantwoordelijke voor de gevolgen. Maar wat krijgt die monteur die net daarvoor een kHometerbeurt heeft gegeven vervolgens op z'n lazer!- „Ik acht het van weinig doordacht juornalistiek handelen getuigen de PTT geen gelegenheid te geven te reageren op uw persoonlijke bevindingen. Op deze wijze ontstaat een verkeerd beeld van mijn organisatie. Naar mijn mening moet u deze door u in gang gezette negatieve situatie in goede richting ombuigen. Ik verzoek u dan ook dringend PTT van alle blaam te zuiveren. Bij deze? recht zijn, zUlen we een nieuwe procedure starten. Dus met die uitspraak is de kous nog niet af. De Raad van State gaat bijvoor beeld niet in op de geluidsover last", aldus Veliekoop. Wel wordt er gesproken over de stank. Volgens de RvS-uit- spraak is het niet duidelijk of de geur door het plafond, of bui tenom, via de open pui gaat. Volgens Veliekoop maakt dat niet uit. In beide gevallen is het ongeoorloofd. De bewoners boven de winkel hebben geschokt gereageerd op de uitspraak van de RvS. Zij zijn vooral teleurgesteld in het feit dat alleen op formaliteiten is gelet en niet op de inhoudelijke kant van de overlast. De gemeente gaat een 'nieuwe procedure' starten tegen Bakker Bart op de Haarlemmerstraat. De Raad van State (RvS) besliste onlangs op voornamelijk forme le gronden dat de bakker zijn deuren niet hoefde te sluiten. De uitspraak ging voorbij aan de milieuvoorschriften die voor de gemeente de aanleiding wa ren om de bakker te willen slui ten. Volgens J. Veliekoop van de afdeling milieu van de gemeen te zal geen verzet tegen de uit spraak van de Raad van State worden aangetekend: „Maar omdat we denken dat de klach ten van de omwonenden te- AGENDA 21.00 uur. Splmterlaan 89 ü'loóöï Summer Jazz '91 met optredens van diverse ia« omgeving Doerastraat, van 16.00 tot 02 00 uur. en 17 00 uur Zoeterwoude Wielerkampioenschap Utopia. REDACTIE L LEEFMANS EN R. KLOPPER I, Stationsplein 210. tussen 9 00 50 Jaar Tuincomplex Roomburg. Vlietweg. U wijkcentrum Zijlkwortier. van 10 00 tot 17 00 uiff. mot om 17 00 uur het le Stierentoamooi Noordwijkerhout ien0900 en Ï4.Ö0 Zomerk unstmarkt op het Riemt* bij de Pomp vi it 16 00 w

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15