Leiden 'Beleid EWR deugt niet' Verbetering van de vaarwegen vertraagd De rituele slachters en de mythe Café l'Esperance bij Summer Jazz gesloten BOUWPLANNEN? m ALLE MENSJE hij WORDEN ffj Steun voor beroep tegen 'Rijnland' jonderdag 22 augustus 1991 ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER 13 NIEUWSLIJN Noodstop NZH-bus Een 92-jarige vrouw is gistermiddag aan de arm gewond geraakt nadat de NZH-bus waarin zij zat een noodstop moest maken. De 38-jarige chauffeur moest krachtig op de rem trappen om twee op elkaar gebotste auto's voor hem te ontwijken. Video's achtergehouden Een 31-jarige Leiderdorper is aangehouden omdat hij bij diverse videotheken in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest videobanden jiad gehuurd, maar niet had teruggebracht. In totaal ging het om zeventig voorbespeelde banden met een totale waarde van tus sen de 20.000 en 25.000 gulden. Na de interventie van de politie zijn alle banden weer terecht. Man met aids bedreigd Een verkoper van een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat is gistermiddag door een vrouw met aids berdeigd. De vrouw en een man kwamen de zaak binnen en stopten in een zak enkele kostuums weg. Nadat zij wegliepen zette de verkoper de achter volging in en kreeg de vrouw te pakken. Zij dreigde de man te krabben en zei dat ze aids had. De verkoper liet haar daarop los. L'ESPERANCE doet niet DE TURKEN die naar Ne- mee. Toch verwachten de derland zijn gekomen, organisatoren van Sum- waren in hun eigen land mer Jazz weer 20.000 be- al kansarm zoekers Ondernemingsraad uit harde kritiek tuatie waarin de betrokken werknemers nu verkeren", zegt de ondernemingsraad in Net werk. „In ieder geval zijn dit ge beurtenissen die een eenduidi ge bedrijfsvoering onmogelijk maken," vinden de werkne mers. Volgens de onderne mingsraad staan veel mensen bij het EWR sinds de fusie on der extra werkdruk door de da ling van het aantal werknemers. De ondernemingsraad kraakt in het interview ook enkele har de noten over de informatie die de directie de werknemers 'ver strekt. „Vaak zijn de medewer kers bij het EWR beter op de hoogte via de collega's uit Den Haag dan via het eigen bedrijf EWR," zeggen dè werknemers. De ondernemingraad zelf is in veel gevallen niet goed op de hoogte: „Vaak ontbreekt het ons aan informatie of we krijgen het te laat." Volgens EWR-voorlichter Oosterhout die zegt 'blij te zijn dat de OR een kritisch beleid voert' streeft de EWR naar een eenduidig beleid. „Maar bij de fusie zijn 11 bedrijven samen gevoegd en het scheppen van zo'n beleid vindt plaats in de loop van de tijd." Volgens hem wordt er gewerkt aan een betere informatie-voorziening in het bedrijf. Het beleid van de het Energie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) is onsamenhangend en moeilijk uitvoerbaar, vindt de eigen werknemersvertegenwoordi ging. „Er gebeurt veel te veel ad-hoc (hap-snap). Wij willen graag een beleid dat uitvoerbaar is", zegt de ondernemingsraad in een interview met het EWR- blad Netwerk. Volgens de on dernemingsraad krijgen de werknemers ook veel te weinig informatie van de directie. Het energiebedrijf wordt kortom niet goed geleid, valt op te maken uit woorden van de ondernemingsraad. „Op dit moment is moeilijk een consis tente (eenduidige) bedrijfsvoe ring te ontdekken bij EWR", al dus de werknemers. De onder nemingsraad wil na alle fusie perikelen 'rust in de tent', zodat 'er meer duidelijkheid kan ont staan in de bedrijfsvoering. De kritiek richt zich vooral op de manier waarop de komende reorganisaties worden uitge voerd. Nadat de regionale ener giebedrijven moeizaam zijn sa mengevoegd in het EWR, drei gen nu de drinkwaterproduktie en de elektriciteitscentrale te worden afgestoten. „Dit had misschien beter gelijk met de fusie van het EWR kunnen ge beuren, gezien de onzekere si- Bezoekers en muzikanten tijdens een van de vorige edities van Summer Jazz. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Ondanks een fikse aderlating door de afwe zigheid van café l'Esperance, rekent de or ganisatie van het zevende Summer Jazz, aanstaande zaterdag, weer op ongeveer 20.000 bezoekers. Dat is elk geval het aantal programmaboekjes dat ze voor het evene ment heeft laten drukken. Op het 'vierkantje' Rapenburg, Kaiser- straat, Boisotkade en Douzastraat treden tussen vier uur 's middags en middernacht een twintigtal bekende en minder bekende jazz-formaties en solisten op. Na midder nacht wordt het festival binnen vervolgd. Opmerkelijk is de aanwezigheid van het Poolse quintet Prowizorka dat in het Itali aanse restaurant Karalis speelt. Daarnaast geeft Shocking Blue met Mariska Veres, ooit een beroemde popgroep en voor de gele genheid tot Shocking Jazz omgetoverd, een optreden in Bogaards Place. Ook stromin gen als het immer populaire dixieland 'hockeyclub-jazz', boogie woogie en big band muziek zijn vertegenwoordigd. Deel nemende horeca-zaken zijn Karalis, Par- douza, de Trechter, Babbels, 't Keizertje, de Gapende Eter en Boogaards Place. Achter de plotselinge opzegging van l'Es perance, in voorgaande edities een van de prominente deelnemers, moet volgens ei genaresse M. Huynink niets negatiefs wor den gezocht: „Ik had gewoon geen zin meer in het buitengebeuren. Vorig jaar dacht ik al 'poehoe', waar ben ik mee bezig. Daar doe ik niet meer aan mee." De organisatoren Kwik en Kamphues betreuren de sluiting van het café aanstaande zaterdag. Geen geld meer voor plannen De kans dat het ministerie van economische zaken meer geld beschikbaar stelt voor het doorvaarbaar maken van de Leidse binnenstad is zeer gering. Wethouder J. Walen kamp (verkeer) heeft dat opgemaakt uit informele ge sprekken met woordvoerders van economische zaken. Het rijk moet noodgedwongen flink bezuinigen op uitga ven voor de 'toeristische infrastructuur'. Dat betekent waarschijnlijk dat dè plannen voor verbetering van Leid se vaarroutes vertraagd zullen worden. Beestenmarkt komt een passan tenhaven voor pleziervaartui- -LEIDEN ERNA STRAATSMA De gemeenteraad heeft overi- gen. Economische'zaken heeft gens nog geen uitspraak gedaan voor dit project wel geld be over het verder doorvaarbaar schikbaar gesteld: een bedrag maken van de binnenstad. De van 2,2 miljoen gulden, eerste fase van dat plan gaat Na deze klus zou wethouder binnenkort beginnen, met een Walenkamp er graag toe over grootscheepse restauratie van gaan het water tussen de Oude de Blauwpoortsbrug. De brug Vest/Oude Singel makkelijker wordt tevens weer beweegbaar doorvaarbaar te maken. De Lijs in het water bij de bethbrug dient daartoe verwij derd te worden. De Turfmarkt- brug (doorvaarhoogte 1.35 me ter), de Jan Vossenbrug (door vaarhoogte 1.32 meter) en de Pauwbrug (doorvaarthoogte 1.35 meter) moeten dan be weegbaar worden. Walenkamp hoopt via andere kanalen als nog aan de nodige subsidie te komen. „Ik ben al in gesprek met Brussel," aldus de wethou der. „Voor soortgelijke projec ten in het oosten van het land heeft de EG wel eens geld be schikbaar gesteld. Verder heb ben we de provincie nog en ook het ministerie van landbouw en visserij kan subsidie verlenen." De Turfmarktbrug. De gemeente ziet graag dat die beweegbaar wordt, r de vraag. Rechts wethouder Walenkamp. ageerden gisteravond tamelijk lauw op de ingrijpende en ui terst kostbare plannen voor het verder doorvaarbaar maken van de binnenstad. „Een paar jaar geleden ging het steeds om de 'doorschrijdbaarheid' van Lei den," zei L. Driessen (WD). „Toen werd de Lijsbethbrug aangelegd om het de voetgan gers makkelijker te maken. Nu gaat het ineens om de door- vaarbaarheid van de stad en moet diezelfde brug weer weg." Ze vroeg zich verder af of Lei den niet in last is als het project na uitvoering een groot succes blijkt te zijn. „Hoe moet het dan met al die bussen die over de bruggen moeten rijden?" De wethouder zei geen autover keersproblemen te verwachten door een toename van het wa terverkeer. „De bruggen zouden niet elk uur open gaan, maar volgens keurig vastgestelde tij den die keurig worden aange ven in de vaaralmanak. Dat moet te regelen zijn." Botenver huurder S. Veringa merkte op dat een toename van de plezier- vaart ook zijn nadelen heeft. Niet alleenzorgen snelheids duivels in speedboten voor overlast bij woonbootbewoners, maar zijn benzinedampen een doorn in het oog van horeca ondernemers die terrrasjes langs het water hebben. „Die dampen blijven hangen en dat gaat enorm stinken," aldus Veringa. Informatie-avond over bouwplan Ketebneerlaan De gemeente houdt woensdag 28 augustus een informatie avond over het bouwplan Ketel meerlaan. In buurthuis Op Ei gen Wieken geven ambtenaren een toelichting op de voome-' mens om daar winkels en wo ningen te bouwen. Ook het aangepaste ontwerp- beslemmingsplan Slaaghwijk komt aan de orde. Dat behelst onder meer de bouw van een woontoren en uitbreiding van winkelcentrum De Kopermolen met een nieuw plein. In de woontoren komen 45 huurwo ningen en winkels met daarbo ven nog eens 35 woningen. Om ruimte te maken voor het nieu we plein wordt de Ketelmeer laan verlaagd en ter hoogte van de De Kopermolen in zuidelijke richting verlegd. Het nieuwe plan is een 'verta ling' van het in oktober 1990 vastgestelde verbeteringsplan Slaaghwijk. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: HAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificiiL Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. II ACA 'hVCU Bij de gemeentelijke woonruimteverdeling worden de medewerkers soms 'wanhopig' van de racistische scheldpartijen van Leidenaren over 'die buitenlanders' die voorgetrokken zouden worden. Raadsleden en wethouders weten zich bij bewonersavonden geen raad met klachten over kookluchtjes en herrie van migranten in de buurt. Een 'raciale tijdbom' is een groot woord, maar zeker is dat in buurten met veel migranten de spanningen steeds hoger oplopen. Discriminatie in Leiden (2) EFIDFN.KARF1RFRKMOIIT "MÜn '"d™* 'S JAN^DUK hardt," zegt K. Walle woonadvi- JANET VAN DUK seur b~ d(, stichtjng We|zijn. In Het merendeel van de Leidse zijn werk komt hij steeds vaker migranten woont in de Slaagh- mensen tegen die 'kennelijk een wijk, de binnenstad en vooral verband zien tussen hun eigen Groenoord, waar het gekrakeel problemen en de aanwezigheid over 'buitenlanders' ook verre- van buitenlanders'. De uitlatin- weg het grootst is. Van de 100 gen worden heftiger, tijdens bij klachten die in 1990 bij het eenkomsten worden'veel open- Meldpunt Discriminatie bin- lijker discriminerende opmer- nenkwamen gingen er 51 op kingen gemaakt', een of andere manier over het Ook M. van der Velden, pas wonen. De racistische telefoon- toraal werker in de Slaaghwijk, tjes die met een frequentie van heeft de indruk dat 'verhoudin- eens per week binnenkomen bij gen steeds scherper worden', woonruimteverdeling, zijn altijd Hij wijt dat aan de steeds moei- van woningzoekenden die den- lijkere financiële situatie waarin ken dat de nieuwkomers beter mensen terecht komen. „De af zijn dan zij. strijd om te overleven wordt Het wonen, het samenleven harder en dan speelt de met mensen uit een ander cul- huidskleur een rol. Mensen zeg- tuur, is het hete hangijzer tus- gen: waarom zijn zij hier en sen de twee bevolkingsgroepen waarom krijgen zij zo snel een die steeds meer op gespannen woning of zoveel kinderbijslag." voet met elkaar komen te staan. In de strijd om het bestaan jj r\ zijn de migranten de concur renten van de laagbetaalden of werklozen in de jacht op werk en goedkope huurwoningen. Frustraties over de belabberde eigen positie worden afgerea geerd op de migranten die om de hoek wonen. De goedkope woningen zijn vaak zodanig van kwaliteit dat de Marokkaanse of Turkse buren hoorbaar zijn door de dunne muren en zo dichtbij dat hun aanwezigheid niet onopgemerkt voorbijgaat. „Tolerantie wordt pas moge lijk als het met jezelf goed gaat, zegt wethouder T. van Rij. Hij heeft als beheerder van de por tefeuille volkshuisvesting het meest te maken met woonpro blemen. „Als je je in de verdruk king voelt, kun je minder tole rantie opbrengen. Het markan te is wel dat mensen die klagen over de overlast van buitenlan ders zelf wel goed met hun Marokkaanse buurman over weg kunnen." Geschreeuwd De klachten komen terecht bij de woningbouwverenigingen en de bewonerscommisies die 'en kele keren per maand' verhalen moeten aanhoren over 'die bui tenlanders'. Tegen medewer kers van de Woningbouwvere niging Leiden wordt geregeld 'gescholden en geschreeuwd', De Sleutels krijgt vaak 'puur dis criminerende' telefoontjes. De klachten gaan altijd over de kookluchten van de buren of over de herrie van de vaak grote gezinnen. Onuitroeibaar is de mythe over het ritueel slachten op het balkon, waarbij hele gei tekoppen in het riool zouden verdwijnen. Niemand die zo'n verhaal vertelt, heeft het ooit zelf meegemaakt. De bron is al tijd een vriend van een kennis van een neef. In sommige gevallen ontaardt het schelden in treiteren, waar bij bijvoorbeeld de auto wordt beschadigd, muziek extra hard wordt gezet of de gevel wordt besmeurd. De Sleutels moet en kele malen per jaar een migran tengezin een andere woonruim te aanbieden, omdat het gezin werd weggepest. Ook bij woon ruimteverdeling komen volgens directeur Josias af en toe 'ernsti ge klachten' binnen over peste rijen, waarvoor alleen een ver- Niet handig In de Turkse gemeenschap be staat overigens wel beerip voor de klachten van de Nederlandse wijkbewoners, hoe onredelijk de opmerkingen ook zijn. B. Mi- h<;iokur is tolk en eigenaar van Turks koffiehuis: „Neder landers voelen zich niet meer thuis in hun eigen wijk met al die buitenlandse winkels. Ikzelf ben deze zomer naar Istanbul geweest en daar waren zoveel Oost-Europeanen dat ik mij af vroeg of de stad nog wel Turks Ook de migranten die naar Nederland zijn gekomen zijn vaak niet bijzonder handig in het zich aanpassen aan Neder landse normen, bijvoorbeeld door het leren van de Nerlandse taal. Mihgiokun „Uit Turkije zijn de kansarmen gekomen, vaak van het platteland. Zij kun nen in veel gevallen niet eens' echt goed hun eigen taal lezen en schrijven. Het zou heel wat anders zijn geweest wanneer de ontwikkelde Turken hier zou den zijn. Dan zouden de voor oordelen over de Turkse cultuur ook heel wat minder zijn." Dit is het tiveede deel over een driedelige serie over discrimi natie in Leiden. Het eerste deel verscheen gisteren. LEIDEN ERNA STRAATSMA De meerderheid van de ge meenteraad steunt het beroep dat het college wil instellen te gen de beslissing om de zend tijd in Leiden toe te kennen aan Omroep Rijnland. Alleen D66 ziet er geen heil in. Deze partij verwacht niet dat het beroep veel kans van slagen heeft. De gemeenteraad geeft de voorkeur aan de SOL boven Omroep Rijnland. Die keuze heeft het Commissariaat voor de Media echter naast zich neergelegd. De SOL heeft in middels al beroep aangetekend tegen dit besluit. Het college van B en W zal dit naar ver wachting binnenkort ook doen. PvdA'er A. Boot hoemde het besluit van het CvdM gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economi sche zaken op veel punten 'in consistent'. het bevreemdt haar vooral dat het Commissariaat zijn besluit mede heeft laten af hangen van de geringe ervaring en het geringe vermogen van de SOL. De andere fracties deelden die mening. T. de Graaff (D66) verzette zich niet tegen het instellen van een beroepsprocedure, die naar verwachting over minstens twee jaar een uitspraak zal opleveren. „Maar de kans op een geslaagd beroep lijkt mij zeer gering. Het Commissariaat lijkt mij met zijn besluit niet onzorgvuldig of on redelijk te hebben gehandeld."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13