Buitenland Legerleiding kan niet op loyaliteit rekenen Jongenskom toch van die dingen af Republieken wijzen coup af VS-ambassadeur Strauss gaat eerder naar Moskou Benoeming ambassadeur Strauss lijkt grote vergissing van Bush Woensdag *21 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Militairen verkiezen Rusland boven Sovjetunie Tienduizenden inwoners van Moskou I trokken gisteravond naar het gebouw I van de Russische Federatie. Ze maken van hun hart geen moordkuil. „Weg met de rode fascisten", beveelt een span doek. „Pavlov, Janajev, Pugo, het volk zal jullie berechten", waarschuwt een ander, bevestigd op een van de trolleybussen die de nabijgelegen brug over de Moskva blokkeren. De radio-oproep van Sergei Stankevitsj, vice-burgemeester van Moskou, sorteert effect. „Verdedig het parlement. Mannen kom naar het Witte Huis", riep hij voor de microfoon van Radio Echo Moskou. Op de toegangswegen naar de stad wa ren immers tankcolonnes gesignaleerd. Tegen half tien 's avonds is er een dui delijke organisatie. De blokkades bij de I brug worden aanzienlijk versterkt, be tonnen platen, prikkeldraad, houten ka- I belrollen, alles wat bruikbaar is wordt I aangesleept. Dat er geen militaire tactici aan het werk zijn valt af te lezen aan de I gezichten van 'Jeltsins tankbrigade'. De tien tanks aan weerszijden van de brug staan achter de blokkades, waarvan het hart wordt gevormd door hijskranen en trolleybussen. Een vluchtroute is er niet Rond het Federatiegebouw zelf wordt alles wat van steen i en enigszins los zit gebruikt voor het opbouwen van de ul- time verdedigingslinie. Onderdeel daar van zijn ook dé tien Wolga-dienstauto's met doorgesneden banden, die de hoofdingang blokkeren. Her en der groepen honderden men sen rond transistorradio's. Gespannen wordt geluisterd naar het nieuws van Ra dio Echo Moskou, een van de 'vrije zen ders', die later op de avond door 'Veror dening 4' van het Comité voor de Nood toestand illegaal wordt verklaard, maar rustig in de lucht blijft. Onheilstijdingen zijn er genoeg. Op tal van toegangswe gen naar het stadscentrum wordt druk militair verkeer gemeld. Bovendien kon digt de militaire commandant van Mos kou, Kalinin, een avondklok af. Van elf tot vijf dient de straat leeg te zijn. Maar het isolement van het coup-comité toont zich in de praktijk: ook deze verordening wordt massaal overtreden, politie laat zich op de straten niet zien of grijpt, in dien wel aanwezig, niet in. Maar er zijn ook blijde boodschappen. Opgewonden kreten als de radio meldt 'uit goede bron' te hebben vernomen dat defensieminister Jazov uit het 'putschco- mité' is gestapt en premier Pavlov een hartaanval heeft gehad. Het blijkt uitein delijk een geval van zeer verhoogde bloeddruk, maar Pavlov is niettemin uit geschakeld. „Ze denken dat ze alle steun hebben, die lui daar in het Kremlin, maar ze zijn onderling verdeeld en ze verkijken zich op de verdeeldheid in het leger, de KGB en in de rangen van het politie-appa- raat", zegt Sergej Binislavski. Hij staat er met zijn iele gestalte wat verloren bij, tussen de veel jongere en grotere kerels die met ijzeren staven en gasmaskers in de hémd zich op het ergste voorbereiden. Maar Binislavski, weten schapper van het instituut voor radio techniek, denkt dat het zover niet komt. „Een burgeroorlog zeker niet De men sen weten heus wel dat je met tanks geen eten in de winkels krijgt", zegt hij. Een paar vrouwen luisteren nieuws gierig mee. „We hebben honderd kilo meter gereisd om hier te komen en we gaan niet meer weg", lacht Irina, en ze toont haar gouden tanden. „Jeltsin ver dedigt de democratie, wij verdedigen Jeltsin." Twee kilometer verder, bij het Kremlin, is de sfeer andere. Daar zitten de soldaten die de heersende orde moe ten verdedigen op hun pantservoertui gen en moeten een stortvloed van ver wijten incasseren. „Jongens, kom toch van die dingen af. Straks doen jullie iets waar je je hele leven spijt van zult heb ben", roept een man. Kreten van bijval. De soldaten, niet ouder dan een jaar of negentien, proberen verveeld te kijken en zo min mogelijk te reageren. Het Manegeplein voor het Kremlin en het Rode Plein er tegenover zijn vast in handen van de militairen. Een officier loopt nonchalant langs de pantservoer tuigen, scheldt af en toe wat tegen om standers die wat al te nadrukkelijk op zijn manschappen inpraten. Ik zie vanuit een tuin die in de 'bezette zone' ligt nog net hoe hij bij een van de soldaten die een kameraad moet aflos sen de patronen uit het wapen haalt en in zijn jaszak stopt. Het verhaal dat de soldaten zonder munitie op hun voertui gen zitten, blijkt dus maar van beperkte waarde. De nacht valt in. Jeltsin waarschuwt vanuit zijn gebarricadeerde veste voor 'nachtelijke arrestaties-en concentratie kampen'. Zijn oproep aan het Russische volk, waarin hij waarschuwt voor provo caties en meedeelt dat alleen zijn gezag telt en niet dat van het 'illegale coup-co mité' is overal in het centrum aange plakt. Ook op de muren in het metrostation Lenin-bibliotheek. Ivan, een legerkorpo- raal die daar met twee kameraden moet voorkomen dat burgers de ondergrondse weg naar het Kremlin inslaan, krabt zich achter zijn oren. „Wie ik verdedig? Tja, laten we het zo stellen: wij zijn hier om de orde te handhaven. Voor beide kan ten misschien wel." Het is duidelijk dat hij het zelf niet gelooft. 'Het volk zal het ons niet vergeven The Independent-AFP-Rtr» Het presidium van het Oekraïnse parlement heeft gisteren met met vijftien stemmen voor en tien tegen een reso lutie aangenomen te gen het staatscomité voor de noodtoestand. De resolutie verwerpt alle beslissingen van het comité voor zover zij van toepassing zijn op de Oekraïne. Dat hebben plaatselijke journalisten gisteren gemeld. Volgens een parlementswoordvoer- der zijn al troepen ge signaleerd die op weg zouden zijn naar de Oekraïnse hoofdstad Kiev. Georgië De president van Geor gië, Gamsaschoerdia, heeft zich gisteren be zorgd uitgelaten over de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Volgens hem bedreigt „een eventuele overwinning van de reactionaire krachten de republie ken die voor hun onaf hankelijkheid strijden". Hij riep de westerse landen „en dan aller eerst de Verenigde Sta ten" op om „onmid dellijk" de onafhanke lijkheid van die repu blieken te erkennen. Georgië verklaarde zich dit voorjaar onafhan kelijk. Kazachstan De president van de Sovjet-republiek Ka zachstan, Nazarbajev, is gisteren fel uitgeval len naar de nieuwe machthebbers van de Sovjetunie. Nazarbajev noemde de besluiten van het comité voor de noodtoestand „illegaal. Indien wij de weg van onwettigheid verder af lopen, zal het volk ons niet vergeven. Boven dien wil het volk in de ze moeilijke dagen de mening van Michail Gorbatsjov zelf horen, die in eigen persoon moet verklaren dat hij niet in staat is zijn ta ken uit te voeren". Na zarbajev drong verder aan op een spoedzit ting van het Congres van Volksafgevaardig den om een oplossing voor de crisis te vin den. Moldavië In Kisjinjov, de hoofd stad van de republiek Moldavië, zijn gisteren vijftigduizend etnische Roemenen de straat opgegaan om te de monstreren tegen de coup. Ze riepen leuzen als „Lang leve Molda vië" en „Weg met de dictators". In een toe spraak tot de demon stranten bestempelde de Moldavische presi dent Snegur het comité voor de noodtoestand als „illegaal. We zullen geen enkele dictatuur dulden". Snegur deed verder een oproep aan de bevolking zich te verzetten tegen een eventuele bezetting van Sovjet-troepen. Tadzjikistan De leider van de com munistische partij van Tadzjikistan, Makhka- mov, heeft een voorge nomen bezoek aan Iran afgelast naar aan leiding van de coup in Moskou. De president van Azerbajdzjan. Mu- talibov, heeft zijn be zoek aan Iran begin deze week afgebroken. Hij reisde ijlings terug naar Baku. Volgens het Iraanse persbureau 1R- NA is de grens tussen Azerbajdzjan en Iran nog steeds open, al staan er meer Sovjet soldaten dan normaal. Volgens IRNA zijn de normale radiopro gramma's vanuit Baku sinds maandag vervan gen door uitzendingen van Radio Moskou. Armenië Het parlement en de regering van Armenië hebben het volk in een gezamenlijke verkla ring opgeroepen tot loyaliteit jegens Mos kou. In IGrgizië vroeg president Akayev de bevolking om kalmte en respect voor de grondwet. Volgens het ministerie van binnen landse zaken is de noodtoestand niet van kracht in Kirgizië. Autonoom Autonome gebieden in de Russische Federatie, zoals Yakutia, hebben hun steun betuigd aan de coupleiders. In een gezamenlijke verkla ring hebben zij de lei ding van de federatie opgeroepen de nood toestand voor de hele regio bindend te ver klaren. Sinds zijn benoeming in juni heeft Robert Strauss (72), de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in de Sovjetunie, al heel wat voor zijn kiezen gekregen. De vraag is in hoeverre een man zonder enige kennis van het land zijn taak goed kan vervul len. Volgens een functionaris die hem heeft geïnstrueerd is Strauss wel slim, maar weet de man niet bijzonder veel. „Ik vraag me af hoeveel er is blijven hangen." Strauss omschrijft zichzelf als een snelle leerling met een bui tengewoon talent voor machts manipulatie. Zijn benoeming in plaats van een Sovjet-specialist leek redelijk. Maar nu met de brute coup staat Strauss een tumult te wachten, dat zelfs de meest er varen waarnemers te veel kan zijn. Zijn grote zelfvertrouwen dat veel Sovjet-specialisten heeft geïrriteerd zal hem nog van pas komen. Strauss gelooft in hartelijke per soonlijke contacten en achter kamer-handeltjes en houdt er van te pronken met zijn toe gang tot het heilige der heiligen van de macht. „Ik lijk heel erg op een drug verslaafde," zei hij eens. „Ik heb die aandacht nodig. Het is niet zo zeer de roes van het applaus, maar de roes van de macht." Strauss' pittige humor is mis schien wel zijn beste bondge noot in Moskou. Ooit zei hij dat zijn baan als lei der van de nationale organisatie van de Democratische Partij net zoiets was als de liefde bedrij ven met een zwaargewicht go rilla: „Je stopt niet als jij wilt, je stopt als de gorilla dat wil." Gewapende vrijwilligers hebben post gevat bij het bedreigdé parle mentsgebouw van Litouwen, in de hoofdstad Vilnius. foto ap NIEUWSLIJN Geen reizen meer naar Sovjet-Unie De Nederlandse reisorganisatoren zullen in verband met de staatsgreep in de Sovjetunie in ieder geval tot 31 augustus geen reizen naar dat land laten vertrekken. Dat maakte de reisorganisatoren, verenigd in 4e ANVR, gistermiddag be kend. Omdat er na de staatgreep geen sprake is geweest van geweldadigheden heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken geen negatief reisadvies voor de Sovjet-Unie gegeven. Omdat de veiligheid van de reiziger voorop staat en niet kan worden gegarandeerd, heeft de ANVR desalniettemin ge meend om tot het eind van de maand de geplande reizen af te blazen. Gouda noemt straat naar Gorbatsjov Burgemeester en wethouders van Gouda hebben gisteren be sloten een straat in de nieuwbouwwijk Goverwelle te vernoe men naar de maandag afgezette Sovjet-president Gorbatsjov. Dit uit eerbied en bewondering voor alle inzet die hij tot nu toe heeft getoond voor de wereldvrede en de hervormingen in de Sovjetunie en de Oosteuropese landen, zo meldt de ge meente. PTT heeft extra veel werk De PTT heeft een aantal telefonistes vrijgemaakt om aan de grote vraag naar gesprekken met de Sovjetunie te kunnen voldoen. Iedere particulier kan automatisch met de Sovjetu nie bellen, maar omdat verbindingen nogal eens moeilijk tot stand komen, doen veel mensen een beroep op de internatio nale telefoonservice Teleplus van de PTT. Die heeft de tijd om het constant te blijven proberen. Wiesel wil Gorbatsjov opzoeken Elie Wiesel, de Amerikaanse schrijver die in 1986 de Nobel prijs voor de Vrede kreeg, is naar eigen zeggen door de Franse president Mitterand gevraagd om af te reizen naar de Sov jetunie. Wiesel zou de afgezette president Michail Gorbatsjov een boodschap van vriendschap, medeleven en ondersteu ning moeten brengen. Wiesel zei in Parijs vermoedelijk nog deze week te vertrekken. Hij hoopt ook de Russische presi dent Boris Jeltsin te kunnen ontmoeten. De toekomst van de Sovjetunie hangt nu af van de trouw van de gewapende troepen. De coup tegen president Gorbatsjov lijkt in de eerste plaats te zijn gesteund door troepen van het ministerie van binnenlandse zaken (MVD) en de KGB, en sommige elitetroepen van de luchtmacht. De rest van de gewapende troepen legden zich erbij neer, maar bleven passief. schaard. Als deze berichten kloppen, wankelen de troepen waarvan de conservatieven hadden gedacht dat ze het meest trouw zouden zijn aan de centrale regering en de commu nistische partij, en kan de grote massa van de gewapende troe pen volgen. Hoewel maarschalk Dmitri Ja zov, minister van defensie, en zijn vice-minister en comman dant van de grondtroepen ge neraal Valentin Varennikov pro minent deel uitmaakten van de coup is het waarschijnlijk dat veel officieren uit de middelste rangen en een groot deel van de gewone soldaten er onsympa thiek tegenover staan. Velen er kennen de noodzaak van her vormingen en van kleinere technisch geavanceerde gewa pende troepen. Hoewel sommi ge hogere commandanten de coup zullen steunen, kunnen ze THE INDEPENDENT Gisteren waren er aanwijzingen dat de troepen die het meest in aanmerking kwamen om het Comité voor de Noodtoestand te steunen, zich in plaats daar van juist bij het verzet hebben aangesloten. Het bericht dat grote aantallen troepen vanuit Odessa naar Moskou zijn gevlo gen lijkt erop te wijzen dat de troepen in de hoofdstad toch niet zo loyaal waren als was ver wacht. Het meest intrigerende bericht is dat generaal Grachev, de commandant van de lucht machttroepen, die onder direct bevel van het ministerie van de fensie staan, is gearresteerd, en dat de luchtmachttroepen uit Riazan de officiersopleiding van de luchtmacht zich in Jeltsins kamp hebben ge- weinig doen als officieren en soldaten hun bevelen niet op volgen. Een andere factor is de nationa listisch georiënteerde oppositie van Jeltsin, waarmee het leger zich kan verenigen. In de afge lopen maanden is er een sterke beweging binnen het leger ge weest die de Russische tradities tegenover de Sovjet-tradities stelt, met een sterke nadruk op tsaristische uniformen, vlaggen en insignes. Negentig procent van de officieren van de genera le staf is Russisch, en dit kan in het voordeel werken van Jeltsin die zijn machtsbasis heeft in de Russische republiek. Volgens Amerikaanse deskundi gen zijn de coupleiders duide lijk onzeker over de loyaliteit van het leger. „Dat is de reden bewegingen zijn geweest", al dus een van de deskundigen gisteren, „Deze coupleiding is tot nu toe buitengewoon voor zichtig geweest en lijkt daarmee aan te geven hoe onzeker zij is over de reactie van het leger. Zij zijn er waarschijnlijk behoorlijk van geschrokken dat onderde len van de divisie van Taman zo snel naar het Russische parle ment zijn getrokken." Duizenden mensen hebben giste ren in Duitsland gedemonstreerd tegen de staatsgreep in de Sov jetunie. In Berlijn namen in de stromende regen circa 5.000 men sen deel aan een stille rondtocht die eindigde voor de Brandenbur ger Tor. In een toespraak tot de demonstranten zei Berlijns chris ten-democratische burgemeester Eberhard Diepgen: „Aan alle men sen in de Sovjetunie zeggen wij: We zijn met u". Ook in Wiesbaden, Bremen, Frankfurt Heidelberg, Stuttgart, Hamburg (zie foto) en andere uni versiteitssteden gingen duizenden mensen de straat op. In Bonn nam minister van sociale zaken Norbert Blüm deel aan een manifestatie die door ongeveer duizend men sen werd bezocht Duitsland is van de westerse lan den het land dat het meest te ver liezen heeft bij het verdwijnen van Gorbatsjov. Die maakte immers de hereniging van het land moge lijk. De schok is in Bonn en Beriijn dan ook erg groot In Duitsland zijn nog meer dan 270.000 Sovjet militairen gelegerd. foto opa stefan hesse WASHINGTON JAAP VAN WESEL MEDEWERKER De Amerikaanse president Bush zendt de nieuwe ambassadeur in de Sovjetunie, Robert Strauss, onmiddellijk als zijn persoonlij ke afgezant naar Moskou. Strauss zal over enkele dagen naar Washington terugkeren om verslag uit te brengen over de situatie in de Sovjetunie. Hij krijgt vrijheid om naar eigen in zicht te handelen en te spreken met wie hij nodig acht. Een ge sprek met de waarnemend pre sident Janajev staat niet op het programma. Strauss werd gisteren in aller ijl op het Witte Huis beëdigd. Tijdens de coup van maandag morgen was er geen Ameri kaans ambassadeur in Moskou; Strauss' voorganger John Mat lock is vorige week uit Moskou vertrokken. Bush betuigde gisteren steun aan de Russische president Jelt sin, met wie hij via de telefoon heeft gesproken. Bush om schreef de coupleiders als ille gale samenzweerders, eiste res pect voor de wettig gekozen lei ders van de Sovjetunie en de Russische Federatie en drong Tijdens de persconferentie in de tuin van het Witte Huis werd pre sident Bush geflankeerd door mi nister Baker van buitenlandse za ken (links) en de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in de Sov- aan op de onmiddellijke vrijla ting van Gorbatsjov. Hij zei te vergeefs geprobeerd te hebben Gorbatsjov op te bellen. Na overleg met zijn adviseurs jetunie, Strauss. Bush liet de ver zamelde pers gisteren weten dat hij contact had gehad met de pre sident van de Russische Federatie, Jeltsin. foto epa jerome delay besloot Bush gistermorgen eer der genomen besluiten over handel met en kredieten voor de Sovjetunie op te schorten. Unie van Socialistische Sovjet Republieken Vijftien republieken, ieder hun eigen parlement Letland Litouwen Lij Estland Wlt-Rusland| Moskou Moldavië Oekraine I Russische Federatie] Georgie Armente CHINA Azertaldzjan jOezbeklstanl -JAPAN MONGOLIË Toerkmenlstan CHINA

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5