Buitenland Leiders Joegoslavië eens over basis vredesregeling Oppositie Madagaskar doet greep naar macht Brein achter moord op Gandhi pleegt zelfmoord Orkaan eist zeker tien levens langs oostkust VS Somalia wacht nog steeds op nieuw begin Coup brengt Sovjet-hervormers bij elkaar Woensdag *21 augustus 1991 !3-150225 RONALD Fl IS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA K United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Duitse politie doet inval bij PDS De Duitse pofitie is gisteren in Berlijn 32 kantoren van de PDS, de opvolger van de Oostduitse communistische partij, binnen gevallen als onderdeel van een onderzoek naar het vermeend witwassen van tientallen miljoenen mark uit bevroren partij - fondsen. Een woordvoerster van het Berlijnse departement van justitie zei dat tegen vijftien functionarissen van de PDS een ge rechtelijk onderzoek loopt op verdenking van het witwassen. De juridische autoriteiten denken dat een aanzienlijk aantal bezit tingen die de PDS van' haar voorgangster, de Sociaal Democrati sche Eenheidspartij (SED), erfde, verkregen is via illegale ontei geningen en intimidatie in de 50 jaar dat de SED aan de macht was in de DDR. Tanzania: Gratie voor gevangenen President Mwinyi van het Oostafrikaanse Tanzania heeft aan ruim 23.000 gevangenen gratie verleend om ruimte te scheppen in de overbevolkte gevangenissen. Volgens radio Tanzania kwa men ministens 13.750 gevangenen maandag al in vrijheid, ter wijl de overige 9.000 aan het eind van de maand worden vrijge laten. Manila klaagt familie Marcos aan De Filipijnse regering heeft gisteren Imelda Marcos en haar drie kinderen in staat van beschuldiging gesteld wegens geldsmok- kel. Imelda Marcos en haar kinderen worden ervan beschuldigd 27,9 miljoen peso's (ongeveer 1 miljoen gulden) uit de Filipijnen te hebben meegenomen toen ze in 1986 met hun echtgenoot en vader Ferdinand Marcos, die was afgezet als president, naar Hawaii vluchtten. In de Filipijnen is toestemming nodig van de Centrale Bank om grote hoeveelheden geld mee te nemen naar het buitenland. De oppositie in Malagasië op het Oostafrikaanse eiland Ma dagaskar heeft maandag gezegd president Ratsiraka te hebben afgezet. Gisteren wees echter niets erop dat dit ook werkelijk is gebeurd. In de hoofdstad An tananarivo leek alles rustig, hoewel de situatie geen stabiele indruk maakte. Ratsiraka kwam niet tevoorschijn uit zijn paleis, dat het aanzien heeft van een bunker. De woordvoerder van de op positie, dominee Andramanja- to, kondigde maandag in een toespraak tot demonstranten in Antananarivo „het ontslag" van Ratsiraka en „de opschorting van alle instituties van de repu bliek" aan. Toegejuicht door de grondwet tienduizenden demonstranten kiezingen, Zeker tien doden bij gevechten Kroatië De Joegoslavische leiders zijn het gisteren eens geworden over de basisprincipes voor een vreedzame regeling van de crisis in het land. Het staatspresidium en de presiden ten Vjan de zes republieken kwamen gisteravond een uit vier punten bestaand akkoord overeen om een einde te maken aan de etnische vijandelijkheden. Tijdens het overleg in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado braken in Kroatië echter nieuwe gevechten uit waarbij zeker tien menseri om het leven kwamen. BELGRADO AP Het federale presidium en de presidenten van de zes repu blieken en twee autonome pro vincies waren in Belgrado bij eengekomen om de onderhan delingen te hervatten over een nieuwe blauwdruk voor 's lands toekomst. De bijeenkomst, waaraan alle presidenten deel namen, stond onder voorzitter schap van de Kroaat Mesic. Eer dere besprekingen die hetzelfde doel hadden, werden afgebro ken na de onafhankelijkheids verklaringen door Kroatië en Slovenië op 25 juni. De vier punten uit de over eenkomst zijn: erkenning van het recht van elk volk op zelfbe schikking; respect voor de de mocratisch geuite wil van alle volkeren; gelijke behandeling van alle politieke opties zonder het gebruik van geweld; en uit voering in wetgeving van het akkoord. De Kroatische president Tudj- man verklaarde na afloop van het beraad dat er hevige woor denwisselingen hadden plaats gevonden over de kwestie van het respecteren van de binnen landse grenzen. De Kroatische radio meldde eerder dat Servië had voorgesteld een ontmoe ting van het federale parlement te beleggen waar wijzigingen van de interne grenzen ter spra ke moeten komen. Servië vindt dat, indien Kroatië zich van Joe goslavië afscheidt, de status van de gebieden waar 600.000 men sen van Servische afkomst wo nen, op zijn minst omstreden is. Bij een mortieraanval op de stad Osijek, de hoofdstad van de door etnische strijd verscheurde Kroatische regio Slavonië, kwa men in de nacht van maandag op dinsdag vier mensen om. El ders in Kroatië vielen nog eens zes doden. Volgens een functionaris van het Kroatische ministerie van binnenlandse zaken kwam het centrum van Osijek onder mor tier- en geweervuur te liggen. De kathedraal, het postkantoor, flats, winkels en bedrijven wer den getroffen. De schoten wer den volgens de functionaris.ge- lost vanaf een nabijgelegen trai ningsbasis van het federale le ger. Een vrouw en een kind in een geïmproviseerd vluchtelingen kamp in de overwegend door Kroaten bewoonde stad kwa men om het leven door ver dwaalde kogels. Twee inzitten den van een auto werden ge dood en drie anderen raakten gewond toen het voertuig door granaatscherven werd getroffen. De Kroatfsche vice-premier Ramljak zei op een persconfe rentie dat Kroatië in een brief aan het staatspresidium heeft geprotesteerd tegen de aanval len op Osijek en heeft geëist dat de verantwoordelijken worden gestraft. Hij noemde de aanval len „de wreedste en meest ge coördineerde actie" van het fe derale leger en Servische strijd groepen en repte van ,;een be wuste misdaad tegen burgers". Slovenen'Zie je nu wel' MARC CHAMPION THE-INDEPENDENT Slovenen hebben het nieuws over de coup in de Sovjetunie opgenomen met een mengeling van triomf en verbittering: „Hebben we het niet gezegd". Ze hopen dat het Westen een harde les heeft geleerd over het risico dat je loopt als je zieke communistische imperiums wilt uitbuiten. „Wat er in de Sovjetunie is gebeurd heeft ons laten zien dat het proces dat in Oost-Europa in 1989 is begonnen, nu is op gehouden. We hebben te ma ken met een nieuw proces van belangen die zich opnieuw la ten gelden, en als Slovenië onaf hankelijk wil worden, moet dat nu gebeuren," aldus minister Bavcar (binnenlandse zaken). Slovenië ziet zichzelf in vrij wel dezelfde positie als Litou wen geplaatst en andere, kleine Sovjetrepublieken die zich wil len afscheiden. Zowel in Slove nië als in Kroatië, worden de< Sovjet- en de Joegoslavische le gers gezien als meedogenloze staatsinstellingen. Erger nog, ze zijn redeloos gemaakt door tientallen jaren indoctrinatie en angst om hun aanzienlijke pri vileges te verliezen. Bavcar zei het als volgt: „Het Westen is zo naïef geweest te denken dat alles wat er in het Oosten gebeurde, niet terug te draaien was. Deze legers en communistische partijen heb ben werkelijk enorme belangen te verdedigen." Wachtend op de revolutie: inwoners van de Malagasische hoofdstad Antananarivo nemen er hun gemak van tijdens de nationale staking, die het eiland al weken verlamd. foto apcrec marinovich zei Andramanjato dat een door de uit zes partijen bestaande oppositiecoalitie gevormde De regering zal een nationale vergadering in het leven roepen die een nieuwe grondwet gaat opstellen en binnen 18 maan den democratische verkiezin gen zal uitschrijven, aldus An dramanjato, die het buitenland opriep de nieuwe regering te er kennen. Wat de oppositieleiders mo gelijk heeft doen besluiten met hun verklaring te komen, is de mogelijkheid die is geopend op samenwerking met het leger nu legerleiders zich hebben uitge sproken voor een neutrale over gangsregering, hervorming van algemene ver- De weduwe en dochter van de in mei vermoorde Indiase ex-premier Ra jiv Gandhi herdachten gisteren de 47ste verjaardag van de staatsman. In Bangelore pleegde de man achter de aanslag, 'One Eye Jack' zelfmoord. •foto'S ap, afp woning door bijna duizend zwaar bewapende Indiase para militairen. De politie had een anonieme tip ontvangen dat Si- varasan zich daar zou ophou den samen met Subha, de vrouw die naar wordt aangeno men deel uitmaakte van de groep die de aanslag op de In diase ex-premier in mei uitvoer- BANGALORE Rtr-THE INDEPENDENT Het vermeende brein achter de moord op de voormalige India se premier Rajiv Gandhi heeft gisteren zelfmoord gepleegd toen commando-eenheden zijn schuilplaats bestormden in de stad Bangalore in het zuiden van India. Naar schatting vijfduizend omstanders keken toe hoe In diase commando's de deur van een woning opbliezen waarin de Srilankaanse extremist Si- varasan, bijgenaamd 'One Eyed Jack' (vanwege een glazen oog), werd vermoed die de zelfmoor dactie tegen Gandhi zou heb ben gepland. Eenmaal binnen werd het lijk van Sivarasan aangetroffen. Hij had zich door het hoofd ge schoten. In hetzelfde pand vond de politie ook de stoffelijke res ten van zes anderen, die waar schijnlijk met cyaankali een ein de aan hun leven hadden ge maakt. De belegering begon maan dag met de omsingeling van de de. Volgens de politie was Si: varasan lid van de inlichtingen dienst van de verzetsorganisatie Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE), een orga nisatie die strijdt voor een onaf hankelijke staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. De Indiase politie zat Sivaras an al drie maanden lang op de hielen. Kranten publiceerden foto's 'van de gezochte ver momd als priester, moslim en Sikh. De politie had hem enkele weken geleden bijna in handen toen een schuilplaats van de LTTE werd bestormd. Sivarasan kon op het nippertje ontsnap pen maar moest een reserve glazen oog achterlaten. ACHTERGROND DPA NAIROBI Precies 23 jaar na de inval van troepen uit de Sovjetunie en andere Warschaupact landen staan Tsjechoslowaakse militairen in het Oost- slowaakse Kosice klaar om de grenzen beter te bewaken. Tsjecho-Slo- wakije is bang dat duizenden vluchtelingen de grens over zullen komen als de toestand in de Sovjetunie verslechterd. foto ctk boston »l De eerste Atlantische orkaan van dit seizoen die land bereik te, orkaan Bob, heeft in Nóord- Amerika aan zeker tien mensen het leven gekost. Het staartje van de storm, die maandag avond al geen orkaankracht meer had, heeft gisteren Cana da bereikt. De meeste slachtoffers kwa men door verdrinking om het leven. Een treinconducteur werd gedood toen een boom op zijn trein viel. Twee personen verongelukten in het verkeer en een man kwam om in een brand, die indirect werd veroor zaakt door de orkaan. De orkaan, die eind vorige week vanuit de omgeving van de Bahamas begon op te trek ken naar het noorden, heeft vooral in de Amerikaanse staat Massachusetts grote schade aangericht. De schade wordt geraamd op twee miljoen gul den. In Gorham, een voorstad van Portland in de staat Maine, zorgde hevige regenval voor overstromingen. Hier viel tij dens de storm 20,5 centimeter regen. Een bijzonder heikel probleem konden de verschillende bevrijdingsbewegingen in So malia vorige maand op een conferentie in Djibouti niet oplossen: de afscheiding van Noord-Somalia. De Somalische Nationale Beweging (SNM), die het voormalige Brits Somaliland in het noorden in handen heeft, riep in mei in het gebied een eigen staat uit en boycotte de conferentie. De SNM, de meest ervaren en grootste van alle rebellengroepen, was verbitterd over het besluit van het Verenigd Somalisch Congres (USC) een overgangsregering te vormen zonder overleg met de andere groepen nadat het in januari de hoofd stad Muqdisho had veroverd. De 'Republiek Somalia' in het noorden is net als Eritrea in het.buurland Etiopië, een gebied waarvan de inwoners zich al jaren uitgebuit en onderdrukt voelen door de centrale regering. Tot nu toe mislukten af scheidingspogingen in Afrika. Het streven naar onafhankelijkheid werd bij voorbeeld in Katanga (Zaïre) en Biafra (Nigeria) in bloed gesmoord. De eenheid van Somalia is nu alleen nog te reddden als de opstandelingen in het mid den en zuiden van het land direct de wa pens neerleggen, met de wederopbouw be ginnen en het zodoende voor het afvallige noorden aantrekkelijk maken zich weer aan te sluiten. In het Oostafrikaanse Somalia heerst oorlog noch vrede. De opstandelingen, die in januari president Mohammed Siad Barre verdreven en vervolgens elkaar te lijf gingen, hebben weliswaar een wa penstilstand gesloten, maar tot nu toe meer dan drie weken na een vredescon ferentie in buurland Djibouti kan nie mand zeggen wat de overeenkomst ei genlijk waard is. Een hinderpaal voor een spoedige vredes- oplossing vormt echter de verdreven dicta tor Barre die zich met een paar getrouwen in Garba Harre nabij de Kenyaanse grens heeft ingegraven. „Siad Barre beschikt over geld, mensen en wapens", zegt een waarne mer in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. „Kort geleden heeft een zakenman wapens ter waarde van zestien miljoen gulden voor Siad Barre gekocht", vertelt hij. De ex-president heeft een asielaanbod uit het buitenland naast zich neergelegd en lijkt te volharden in zijn verzet tegen de nieuwe machthebbers. Hij vreest dat zijn tegenstanders zodra hij het land verlaat de Marehan-clan afslachten, waartoe de bijna 80-jarige Barre zelf behoort. Een nieuwe kans voor Barre als president is volgens i uitgesloten. Somalia is nu in handen van vier grote groepen: de SNM (gedomineerd door de Isaaq-clan) in het noorden, het USC (de Hawiye-clan) in het midden, het Somali sche Patriottische Bevrijdingsfront (SSDF Majeerten-clan) in het oosten en de Soma lische Patriottische Beweging (SPM/ Ugaden-clan) in het zuiden. Somalia is bijzonder binnen Afrika, omdat het in tegenstelling tot veel andere landen op het zwarte continent een uniforme volks-en taalgemeenschap kent. De staat Somalia heeft echter opgehouden te be staan. Er is geen overheid, geen telefoon, nauwelijks medische verzorging en veelal ook geen elektriciteit en water. Wat bom men en granaten niet vernietigden, hebben gewapende bendes geplunderd of viel ten offer aan een blinde vernietigingswoede. „De plunderaars hebben zelfs de spijkers uit de muren gehaald", vertelt een diplo maat. De wederopbouw van Somalia moet bijna vanaf het nulpunt beginnen. De Somaliërs wachten echter, zeven maanden na de val van Siad Barre, nog altijd tevergeefs op een hieuw begin. „De belangrijkste hulporgani saties staan in de startblokken wachtend op het moment dat ze kunnen beginnen. Maar er is in Somalia niemand die ze kunnen aanspreken. K PORUBCANSKY De hervormers in de Sovjetunie, die hun ei gen zaak geen goed deden met hun einde loze gekibbel over de manier waarop de za ken in het land hervormd moesten worden, zeggen nu dat de coup tegen Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov hen uiteindelijk bij elkaar zal brengen. Maandag schaarden uiteenlopende hervor- mingsgezinden als de voormalige minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevard- nadze en Jelena Bonner, de weduwe van de vooraanstaande dissident Andrej Sacharov, zich achter Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie. De hervormers er kennen nu dat het onderlinge geruzie hun positie danig heeft verzwakt. Oleg Kaloegin, een voormalige hoge func tionaris van de KGB die zich vorig jaar bij het linkse kamp aansloot, zegt dat niet al leen de conservatieven schuldig zijn aan dé coup: „De democraten rekenden met elkaar af, in plaats van dat ze de oude structuren opzij zetten." Sjevardnadze, die Gorbatsjov nog lang trouw bleef nadat Jeltsin hem de rug had toegekeerd, zegt dat hij en andere hervor mingsgezinde leiders zullen samenwerken met Jeltsin. „We moeten een respons op wekken", aldus Sjevardnadze. „We moeten een direct beroep doen op het volk. We moeten een oproep doen tot alle democra- ten in het land." Toen Gorbatsjov de macht van het staats apparaat verminderde ontstonden er tien tallen partijen en bewegingen in de Sov jetunie. Deze organisaties waren wegens persoonlijke twisten en gekijf over tactieken en standpunten niet in staat een eenheid van betekenis te vormen. Vooral de grote persoonlijke en politieke verschillen tussen Jeltsin en Gorbatsjov dre ven de hervormers uiteen. Na hun aanvan- kelijk enthousiasme over Gorbatsjov schaarden de meesten zich uiteindelijk ach ter Jeltsin omdat de Sovjet-leider talmde met het doorvoeren van fundamentele ver anderingen. Eerder dit jaar zetten de twee hun geschil len opzij en ze toonden daarna de bereid-' heid een overeenkomst tussen de centrale regering en de republieken te tekenen waardoor de republieken meer autonomie zouden krijgen. Maar op dat moment stond Gorbatsjov zo goed als alleen; het centrum van de communistische partij, waar de Sov jet-president vat qp probeerde te krijgen, was uitgehold. De hervormingsgezinden zeggen dat ze het zich niet kunnen veroorloven fouten te blij ven maken en dat een verenigde oppositie zou proberen de bevolking tot verzet aan te „Dit is een coup d'état, maar die zal bijdra gen aan de vereniging van alle democrati sche krachten in het land", aldus Vladimir Loekasjin, een lid van de coördinerende raad van Democratische Rusland. „De be volking zal zien wie er bang zijn afstand te doen van hun voorrechten". Bonner, een van weinige overgebleven ve teranen van de dissidentenbeweging van voor het tijdperk Gorbatsjov, heeft de afge zette president heftig bekritiseerd. Maar in een oproep die stond afgedruk in het week blad Moscow News, dat ondanks een verbod van overheid kon worden gedrukt en ver spreid, doet Bonner een oproep aan Sovjet burgers om het Russische parlement, Jeltsin en Gorbatsjov te beschermen tegen de coup. Ze riep ook op tot massale protesten in de hoofdstad. Aleksandr Samochvalov, een ander lid van Democratisch Rusland, zei dat de conserva tieven geen stand zouden houden en dat Jeltsin de uiteindelijke overwinnaar zou zijn. Samochvalov noemde de staatsgreep „de laatste stuiptrekldngen van het sterven de beest. Ik denk dai wat er gebeurd is snel afgelopen zal zijn. Morgen zal gebeuren wat Jeltsin zegt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4