Regio 'Voordelen TGV komen geleidelijk' Zomers eeuwfeest ijsclub Benzinepomp aan A44 komt 'ooit' REO gaat toerist naar regio lokken Kerk legt zich niet neer bij vernielzucht Lsfalteren wegen ^Oegstgeest 'moet nü' Dakdekker brandt zicht 219 hardrijders gekiekt a 21 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIER DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN 17 SPORTIEVELINGEN kunnen 'priksurfen' op de ijsbaan van de jubilerende Warmondse IJs Club. (NIEUWSLIJN Sportprijs Voorschoten uitgeloofd VOORSCHOTEN Tot 15 september kunnen Voorschotense sporters, teams of complete sportclubs worden voorgedragen voor de in totaal acht sportprijzen die de gemeente beschikbaar staan. Het gaat om de 'sportieve prestatie geleverd in het sei zoen '90/'91'. De uitreiking van de Voorschotense Sportprijs is op 24 oktober in de hal van het Mexx-gebouw, de voormalige Zilverfabriek, aan de Leidseweg. De beste sporters krijgen een beker en een geldbedrag en de winnaar van de individuele sportprijs krijgt bovendien een groot formaat portretfoto. Kandi daten voor de Sportprijs kunnen schriftelijk worden aangemeld bij Rob Knijnenburg, Suze Groenewegerf 25,2253 RZ Voorscho ten. Een onafhankelijke jury zal de Werkgroep Sportprijs Voor schoten adviseren bij de jurering. Nieuwe gemeentegids Voorschoten VOORSCHOTEN Volgende week ontvangt elk 'huishouden' in Voorschoten een exemplaar van de nieuwe gemeentegids. Dit voorlichtingsboekje verschijnt jaarlijks en wordt zoals gebruike lijk huis-aan-huis verspreid. De inhoud van de nieuwe gids is ui teraard weer geactualiseerd en er staat informatie in over open bare voorzieningen, instellingen, het verenigings- en bedrijfsle ven. De wegwijzer voor Voorschoten is ook verkrijgbaar bij de balie in het gemeentehuis aan de Leidseweg. '[Nieuw Warmonds bord 'Welkom in de kerk' De borden 'Welkom in War mond. Ook in de kerk' die sinds afgelopen weekinde op drie plaatsen in het dorp zijn neer gezet, blijken niet bij iedereen in de smaak te vallen. Nauwe lijks een dag nadat de borden waren neergezet, bleek er al één in tweeën te zijn geslagen. Toen B. Mackaay, initiatiefnemer van de plaatsing, afgelopen zondag even ging kijken hoe de borden er bij stonden, bleek dat het exemplaar bij de grens met Sas- senheim in twee stukken op de Voor Mackaay is het wel even I slikken. „Je bent twee jaar en 'vijf maanden bezig dit te verwe zenlijken en darl wordt zo'n ►bord binnen 40 uur in elkaar jjeramd. Ik durf rustig te stellen nat ik met m'n 46 jaar en één peter negentig de tranen in m'n ogen voelde springen toen ik dat zag", aldus Mackaay, die berustend constateert dat „blijkbaar niet iedereen van de uitnodiging om ook naar de kerk te komen, is gediend." De scriba van de Kerkeraad van de hervormde kerk van Warmond is echter geenszins van plan zich bij de verniel zucht neer te leggen. Hij heeft Oegstgeestenaar Van der Kaaij, die de borden heeft gemaakt, alweer opdracht gegeven om een nieuw exemplaar te maken. Wanneer dat klaar is, weet hij nog niet. Wel staat voor hem al vast dat het nieuwe bord iets meer richting bebouwde kom wordt verplaatst opdat de soci ale controle wat groter is. De andere twee borden, bij het tolhek op de grens met Oegstgeest en op recreatie-ei land Koudenhoom, zijn tot nog toe onaangeroerd gebleven. JEGSTGEEST/RUNSBURG at liggen, dan komt dat ding r wel". Zo „vatte r raadslid gisteravond de door Rijkswaterstaat georganiseerde 'oorlichtingsbijeenkomst sa- nen over een 'verzorgings plaats' langs rijksweg 44, op de grens van Oegstgeest en Rijns- burg. Op deze plaats zou een benzinestation met grasveldje fen parkeerplaatsen moeten ko- Al tien jaar woedt de discussie r de vraag of de 'drenkplaats r auto's en mensen' daar fovel noodzakelijk is. Alleen Rijkswaterstaat lijkt daar van jvertuigd, omdat zij ernaar jstreeft iedere twintig kilometer gnelweg een verzorgingspunt auto's en/of mensen te lebben. Weliswaar ligt een der- jelijk punt al in Sassenheim, op fenkele kilometers afstand van i gewenste plaats, maar dat zou te gevaarlijk zijn en te dicht bij een afslag van de rijks weg liggen. „Mensen, laat ik maar alvast be ginnen, want het is al over ach ten", opende ambtenaar van Rijkswaterstaat Van Heyst de avond. „Misschien komen er nog mensen te laat binnen, maar die kunnen dan alsnog aanschuiven." „Die mensen staan dan zeker zonder benzi ne", opende het Oegstgeester WD-raadslid Kotterman met een kwinkslag de discussie over de noodzaak van het pompsta tion. Deze joligheid ging echter ge heel aan Van Heyst voorbij, die vervolgens omstandig uitlegde op grond van welke criteria rijkswaterstaat de locatie had gevonden waar de verzorgings plaats zou moeten komen. Maar dat hadden de aanwezige raadsleden en belangstellenden al in een enige tijd geleden ge presenteerd rapport gelezen, dus er was voor niemand iets nieuws onder de zon. De paar vragen van een paar mensen kunnen niet anders dan be leefdheidshalve zijn gesteld. Rijkswaterstaat had ten slotte ook haar goede wil getoond door een zaaltje af te huren en een verhaal te houden, zo rede neerden enkele aanwezigen. Niet iedereen bleek gelukkig met de uiteindelijk door de rijksdienst gekozen plaats - dicht bij het Oegstgeester Ka naal, aan de westzijde van de rijksweg, tegenover het Oegst geester Groene Kerkje en in de buurt van de Rijnsburgse molen 'De Hoop doet Leven'. Drie kwart van dat gebied is Rijns- burgs territorium, de rest hoort bij het grondgebied van Oegst- Vernatting Wordt het uitzicht vanuit de richting van het Groene Kerkje niet verpest?", wilde het Oegst geester raadslid Van Eisen (Groen Links) weten. Dat zou volgens Van Heyst best meeval len, want 'een afschermende rij bomen tegenover de luifel van het pompstation onttrekt deze aan het zicht'. „Is het per se nodig dat iedere twintig kilometer snelweg een verzorgingsplaats krijgt? En waarom juist hier?", wilde het Oegstgeester D66-raadslid Vis sers weten. „Ja, niets is absoluut en er zijn altijd wel argumenten tegen te verzinnen," meende de ambtenaar van Rijkswaterstaat. In de praktijk zou echter blijken dat deze voorzieningen in de buurt van grotere steden (Lei den, Den Haag) altijd veel ge bruikt worden. „Heeft Rijkswaterstaat wel naar de consequenties voor flo ra en fauna gekeken", vroeg een Rijnsburgs raadslid zich af. „Nee", luidde het antwoord van Van Heyst, maar dat zou vast geen problemen opleveren. Zo volgden nog enige plicht matige rondjes vragen en ant woorden. De raadscommissies van Rijnsburg en Oegstgeest buigen zich binnenkort over de plannen. In Oegstgeest gebeurt dat volgende week al, Rijnsburg volgt begin september. „Mis schien halen we het wel vóór 2010", vatte een Oegstgeester volksvertegenwoordiger vrolijk samen. Rijkswaterstaat gaat onderzoeken of de train a grande Vi tesse (TGV) over bestaande rails kan rijden. „We gaan na der bekijken wat de mogelijkheden en onmogelijkheden van het bestaande tracé zijn", beloofde de projectleider van het TGV-project, K. van Hout gisteren. ZOETERWOUDE UESBETH BUITINK Van Hout voorspelde, tijdens een CDA-bijeenkomst gister avond in Zoeterwoude, echter tegelijk „een capaciteitspro bleem en daarnaast nog een kwaliteits-, zeg maar snelheids aspect." In de Zoeterwoudse Eendenkooi waren de vertegen woordigers van de Zuidholland- se CDA-gemeenteraadsfracties ten noorden van Rotterdam bij een. In een gezamenlijke verkla ring hebben de christendemo craten een protest verwoord te gen de aanleg van een nieuw tracé voor de flitstrein. De ver klaring moet de CDA-fractie van de Provinciale Staten er op 30 augustus toe bewegen voor een flitstrein over het bestaande tra cé te kiezen. Volgens Van Hout maakt een dergelijke variant weinig kans. De flitstrein over het bestaande tracé zou een verbreding naar zes sporen tot gevolg hebben, wat vooral in het dichtbebouw de gebied van Den Haag tot Rotterdam problematisch zou zijn. Maar, zo troostte hij de ge meenten waarin met de komst van een nieuwe lijn gedeelten van de bebouwde kom worden weggeslagen, „de nadelen ne men in de loop van de tijd gelei delijk af. De voordelen némen daarentegen toe, gezien de sub stantiële groei van de mobili teit." M. Wiersema van de Zuidhol landse Milieufederatie bereken de die groei van het verkeer voor aan de hand van cijfers uit de TGV-nota. De komst van de flitstrein tussen Rotterdam en Amsterdam zou volgens die cij fers geen werkelijke verminde ring van het autoverkeer tot ge volg hebben. Bovendien wordt in de komende jaren een ver drievoudiging van het vliegver keer verwacht. „De TGV heeft duidelijk wel enig positief milieu-effect, maar dat is voor namelijk tussen Brussel en Pa rijs. Ten noorden daarvan zijn er weinig tot geen positieve ef fecten." De 'internationale boemel', zoals Wiersema de TGV tot hila riteit van het publiek betitelde, kèn echter wel over gewone rails rijden. „In Zwitserland ge beurt dat", gaf Van Hout toe. „En in Nederland gaat de TGV in de toekomst ook over be staande tracé's, maar dan naar Duitsland. De tracé's van Am sterdam naar Utrecht en Am- hem zijn vrijwel recht en met relatief lage investeringen kan de trein daar een gemiddelde snelheid van tweehonderd kilo meter per uur halen. Tijdwinst kan hogere investeringen dan niet rechtvaardigen." De vertegenwoordiger van Rijkswaterstaat vond tussen het publiek echter maar één mede standen een christendemocraat uit Haarlemmermeer, waar de flitstrein Schiphol aandoet. „Onze fractie is vóór de TGV, of dat nu over tracé A of over tracé B is", verklaarde hij stellig, WASSENAAR De Wassenaarse wethouder C. Aptroot heeft gisteren een gloednieuwe en milieuvriendelijke huisvuilwagen In ontvangst ge nomen. De wagen maakt de helft minder lawaai dan de oude vuilniswagens en heeft een lagere uitstoot van uitlaatgassen. Bovendien zijn er voor de veiligheid van de vuilnismannen een gesloten tv-circuit en infra-rood barrières. „Zo'n infra-rood barrière zet alles meteen stop op het moment dat erlets in de wagen komt dat er niet inhoort", legt een gemeentewoord voerder uit. „Dat idee is ontstaan na een ongeluk in Amsterdam, waar een vuilnisman in de wagen viel en werd vermorzeld. Uiterst morbide. Maar bij deze wagen kan dat dus niet gebeuren". foto hielco kuipers 'Doe-clubmaakt zich sterk voor economische ontwikkeling WASSENAAR De gemeente Oegstgeest heeft begin deze week de Dorpsstraat van een nieuwe slijtlaag voor zien. De Rhijnzichtweg en Irislaan krijgen eveneens een nieuw laagje asfalt. De wegwerkzaamheden zorg den gisteren voor nogal wat files en boze reacties van Oegstgees- tenaren, die zich afvragen waar om er zo nodig overdag moet worden geasfalteerd ("Kan dat niet 's nachts?") en waarom er twee wegen tegelijk worden aangepakt. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke dienst open bare werken kan er van nacht werk geen sprake zijn. „Zeker niet in de bebouwde kom! Men hoeft dan weliswaar niet te wachten, maar dan krijg je weer klachten van omwonenden die niet kunnen slapen. Bovendien maakt dat het werk extra duur, want dan betaal je natuurlijk wel overuren". Volgens de woordvoerder was de Dorpsstraat maandagavond al weer berijdbaar en zal het werk aan de Rhijnzichtweg en Irislaan ook niet lang duren. Dat er meerdere wegen tegelijk wor den aangepakt in Oegstgeest is volgens hem ook niet meer dan logisch: „Je kunt alleen asfalte ren als de temperatuur hoog ge noeg is en als de verwachting is dat het droog blijft. Dergelijke voorwaarden vallen in ons land niet zo gauw samen. Je moet het ijzer dus smeden als het heet is." Het promoten van het toerisme in de Rijn- en Bollenstreek, het lobbyen voor de aanleg van rijksweg 11 (oost) en een dub bele spoprlijn tussen Leiden en Utrecht. Dat zijn de zaken waarmee het Regionaal Econo mische Overlegorgaan Rijn- en Bollenstreek (REO) zich actief moet gaan bezighouden. Het REO is een door de pro vincie in het leven geroepen overleg-orgaan waarin ambte naren en bestuurders in een be paalde regio zich buigen over economische ontwikkelingen. Elke provincie heeft meer REO's. Volgens voorzitter en Leidse wethouder J. Walen kamp van het REO voor deze streek, wil het overlegorgaan meer een 'doe-club' worden. „We willen ons in dat geval aanvullen. „Dus niet: een toerist richten op bepaalde projecten geeft een gulden uit óf in de waarbij we allemaal belang he- Keukenhof öf aan de kust óf in ben. Daartoe hebben we een de Leidse r onderzoek laten doen door het rist geeft e Bureau voor Economische Argumentatie (BvEA) met de vraag welke projecten ge schikt zouden zijn." Uit het on derzoeksrap- port blijkt on „Een toerist geeft een gulden uit èn in de Keukenhof èn aan de kust èn in Leidse musea staat in het rapport. „Een toeris tisch regio pakket moet wor den ont wikkeld om het REO zich de toeristen kan richten op gezamenlijke langer te kunnen vasthouden, toeristische promotie. Volgens zodat meer toeristenguldens in de onderzoekers zijn de belan- de regio terecht komen." gen van de verschillende ge- Daarnaast kan het REO zich meenten niet concurrerend storten op de lobby voor de maar kunnen ze elkaar juist aanleg van rijksweg 11 en de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Utrecht. Deze projecten dreigen niet door te gaan door usea, maar een toe- tekort aan geld. Volgens het gulden uit èn in de BvEA kan dan eerst een econo- Keukenhof mische effectrapportage wor- èn aan de den opgesteld om te inventari- kust èn in seren welke economische be de Leidse langen er zijn bij de weg en de spoorlijn. Een 36-jarige dakbedekker uit Wervershoof heeft gistermorgen tijdens het werk zijn gezicht verbrand. De man werkte op een bouwplaats aan de Rijks straatweg in Wassenaar, toen zijn brander tegen de gasslang aankwam. Dat veroorzaakte een steekvlam, waardoor de man aan zijn gezicht, oren en nek verbrandingen opliep. De ernst van de brandwonden is onbe kend. Het slachtoffer is voor be handeling overgebracht naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag. Walenkamp: „Het zou goed zijn als we als gemeenten geza menlijk een vuist konden ma ken. Want als Den Haag door één ding wordt geïmponeerd, is het wel door eensgezindheid." Volgens Walenkamp moet het REO zich eind september eerst nog buigen over de suggesties van het onderzoeksbureau. Voor de projecten is ongeveer 175.000 gulden beschikbaar. Bij een snelheidcontrole op de Wassenaarse Rijksstraatweg van morgen tussen zes en acht uur zijn bijna duizend automobilis ten gefotografeerd. In de richting Den Haag reden 67 van de 433 weggebruikers te hard. De hoogste gemeten snelheid was 95 ki lometer, op een stuk weg waar de maximumsnelheid 50 kilome ter per uur geldt. In de richting leiden reden 152 van de 550 au tomobilisten te hard. met als hoogste snelheid 108 kilometer op een deel waar 70 de maximale toegestane snelheid is. De politie voerde de controle uit tussen de voor vele automobilisten be kende radarpalen, waar ze doorgaans even langzamer gaan rij den. De W.IJ.C (Warmondse IJs Club) bestaat dit jaar een eeuw en dat wordt zelfs gevierd als het hoogzomer is. Naast de 'koude' activiteiten eerder dit jaar volgt komen de zondag een zogenaamd 'prik-surf-evenement' op de 'ijsbaan' naast de Dekker tennishallen. gen hebben we al binnen." Deelnemers kunnen morgen starten in twee leeftijdscatego rieën: van twaalf tot zestien jaar en vanaf zestien jaar en ouder. „We hanteren geen bo vengrens voor de leeftijd", ver klaart Van Velzen. Wel zijn we benieuwd wie straks de oudste deelnemer aan dit nieuwe spel is." Priksurfen is volgens Van Velzen een volstrekt nieuwe sport. „Ons bestuurslid Wim van Bladel is de mafkees die het heeft bedacht." WARMOND ERIC JAN WETERINGS Daartoe wordt deze week het grasveld waar in de winter de ijsbaan ligt langzaam onder wa ter gezet. Als het water zo'n veertig centimeter hoog staat in de 'mini-polder' kunnen de wedstrijden beginnen. Het is de bedoeling dat deelnemers plaatsnemen op een prikslee, gemonteerd bovenop een surf plank en zich via stokken afzet ten op de bodem. „We hebben het allemaal pri ma voor elkaar", verklaart orga nisator W. van Velzen. „Naast aparte kleedruimte en feesttent hebben we ge voor een professionele starter. De weersvoorspellingen zijn goed en de eerste aanmeldin- Historie De W.IJ.C. werd op 6 januari 1891 opgericht door Warmond se dorpsnotabelen om de arme bevolking nog wat om handen te geven. Door de extreem strenge winter van dat jaar kwam het economische leven vrijwel tot stilstand, waardoor een groot deel van bevolking werkloos werd. „Een soort vroe ge sociale zorg dus", verklaart bestuurder A. van Moorsel. Hij is al 'zo'n jaar of twintig' actief in de ijsclub. „Jammer genoeg is er over de eerste jaren van de club nauwe lijks meer iets te vinden. Geluk kig heeft schrijver Gerrit Tulp van het gedenkboek '100 jaar Warmondse IJsclub' nog het een en ander weten op te die pen uit krantenarchieven, zodat over die periode nu toch nog iets bekend is. Met het archief van het gewestbestuur is het ook raar gegaan. Dat is een tijd je opgeborgen in een boeren schuur en toen hebben de var kens het opgegeten." De W.IJ.C. was een honkvaste club, 94 jaar bleef zij op dezelf de plek, iedere winter wachtend op de vorst, zodat op natuurijs kon worden geschaatst. Van Moorsel: „We hebben bijna al tijd op het water van de Poel ge zeten, aan de andere kant van het dorp in de richting van Oegstgeest. Pas in 1985 zijn we hier naar toe gegaan. Dit veld kunnen we onder water zetten, zodat we na een paar dagen vorst al kunnen schaatsen. Bo vendien is zo'n ondergrond vei liger voor de kinderen die hier komen schaatsen." Een ander gedenkwaardig jaar in de W.IJ.C-geschiedenis is 1954, toen het eerste gewestelij ke kampioenschap werd verre den. Sinds die tijd kreeg het wedstrijdschaatsen meer aan dacht. Toen rond 1970 overal kunstijsbanen verschenen werd een Warmondse trainingsgroep opgericht die veel oefende in de Uithof in Den Haag, maar ook wel in de Leidse Menkenhal. „En dat zijn eigenlijk nog steeds onze thuishallen", besluit Van Moorsel. Vergeer, rechts A. van Moorsel, op het terrein van de 100-jarige Warmondse IJsclub, dat deze week on- foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17