Leiden MELDPUNT DISCRIMINATIE 'Waarom pakt WVC alleen Quintus aan?' Studentenverenigingen blijven leden trekken 'Turken moeten gewoon zwijgen' GYMLERAAR oensdag 21 augustus 1991 In andere gemeenten zat er ook een grote gap tussen thatting en werkelijkheid. Waarom heeft het ministerie In wvc daar geen geld teruggevorderd?" Staatsraad [ranje reageerde gisteren enigszins verbaasd op het thijnbaar niet consequente beleid van het ministerie, [ie heeft aan stichting De Houhamer gevraagd 40.000 Llden teveel ontvangen subsidie terug te betalen. Een [oordvoerder van het ministerie kon geen antwoord ge en op die vraag. De beoordeling van elk gesubsidieerd iject gebeurt weer anders, aldus ambtenaar Harmsen. tijd (ongeveer 6,5 manjaren) in beslag te nemen. Het ministerie zegde in eerste instantie een subsidie van 310.000 gulden toe. In 1989 werd de definitieve subsidie vastgesteld op 238.000 gulden. Een voorschot van 279.000 gul den was toen al uitgekeerd. De restauratiekosten bedroegen in totaal 1,7 miljoen gulden. Advocaat van stichting De Houhamer, mr. Brands, betoog de dat de tien manjaren nooit als voorwaarde voor het verkrij gen van de bouwsubsidie zijn gezien. „In een brief die de stichting kreeg stond dat men er vanuit ging dat de restauratie tien manjaren werk zou opleve ren. Je kunt er over twisten of dat een keiharde voorwaarde voor het verkrijgen van de sub sidie is." De staatsraad vroeg zich ver volgens af waarom het ministe rie deze zaak niet net zo afhan delt als vergelijkbare projecten in Nieuwkoop en in Woerden. k Houhamer, een stichting die fat geld van studentenvereni- tng Quintus beheert, is in be- bep gegaan tegen de eis tot te- ngvordering van wvc. De stich- hg zou volgens het ministerie keel geld hebben ontvangen por de restauratie van de pan- fen Korte Mare 32, 34 en Oude mgel 72-72a. Die restauratie terd voltooid in 1986. IHet ministerie verwijt De ouhamer dat zij niet aan de borwaarden voor het verkrij- in van het mondeling toege- egde subsidiebedrag heeft vol kan. Er zouden onder meer te reinig langdurig werklozen por het werk zijn ingeschakeld, lok is de bouwperiode veel brter geweest dan op voorhand [erd geschat. Het minsterie ging er van uit fat de restauratie 'tien manja- |n' werk zou opleveren. De op- napbeurt van de Quintus-pan- pn bleek echter veel minder IIEUWSLIJN Vrouw van balkon getakeld 79-jarige vrouw is gfsterénochtend rond elf uur door dé irandweer vari haar balkon getakeld. )e Leidse had-$oof een yal op het balkon, óp de vijfüè etage van Bén flat aan de'Apollolaaft, sehedelletsél opgelopen. - Zij kon zich niét meet verroeren. De vfoüw is naar hetAZL ver- troerd. Italiaan mishandeld ;en 43-jarige' èutopjpbilisi üit ltalië is gisteren door een nog ön- jekende beStuurdér:vah een béstelauto zwaar mishandeld. De taliaan werd éérst', op de Plesmanlaan gesneden en kreeg ver wensingen haar zijn hoofd. ïven later sneed de bestelauto op de Churehillaan opnieuw de Italiaan. De bestuurder stapte uit, spuwde en stompte de man, en deelde klappeh uit. De politie Jcent het kenteken en tracht de dader op te sporen. Ook daar viel het geschatte aan tal manjaren veel lager uit dan van tevoren werd geschat. In Woerden werd een bouwproject geschat op twaalf jaar werk, dat uiteindelijk ruim 7 jaar werk op leverde. In dat geval is het ver schil helemaal voor rekening gekomen van het ministerie. Waarom nu dan niet?" Begeleiding De rijksambtenaar moest het antwoord daarop schuldig blij ven. Hij zei te vermoeden dat het te maken heeft met de ver schillende begeleiding van bei de projecten. In Woerden was er een directe begeleiding van de werklozen door ambtenaren van het ministerie, in Leiden niet. Daar nam de stichting deze taak op zich. Dp stichting zou op advies van de gemeente subsidie bij het ministerie heb ben aangevraagd. "De eigenaar van de panden is met open ogen begonnen aan de restauratie, terwijl er een ze ker risico in zat," aldus Harm sen. „De minister heeft het aan bod van een subsidie gedaan iri het kader van tleze zeer bijzon dere regeling. De eigenaar moet in zo'n geval zelf uitzoeken of hij met dat geld en die voor waarden het werk kan uitvoe ren. Alle gevolgen moeten niet voor de minsiter komen." De afdeling rechtspraak van de Raad van State doet op of na 1 oktober uitspraak. Vreemd verhaal Een 26-jarige man uit Maarsse- veen is vanochtend rond zes uur zwaar gewond van het poli tiebureau naar het AZL ge bracht. De man meldde zich een kwartier eerder met een he vig bloedende wond in zijn kuit op het bureau. Hij vertelde dat hij met zijn vriendin in de Me- renwijk liep en in een fles was gevallen. Ómdat zijn vriendin niet tegen bloed kon, was ze er EEN TURK die vlot Ne derlands praat wordt nau welijks gediscrimineerd, want hij is 'een andere Turk' Zuiveldorp en springkussen bij 55ste Vebo Veekeuringen, oude ambachten en een compleet 'zuiveldorp' vormen de spil van de 55ste agrarische tentoonstelling van de Vebo in de Groenoordhallen op 31 augustus. Nieuwtje op de najaarstentoonstelling is het springkussen waarop kinderen zich kunnen uitleven na boter te hebben gemaakt en kleurpla ten te hebben ingekleurd. Het zuiveldorp bij de Vebo- tentoonstelling die duurt van 9.00 tot 14.00 uur is opgebouwd rond de kaas, waarvan verschil lende gerechten worden ge toond. Bij de jaarlijkse kaaskeu ring gaan Goudse en Leidse boerenkaas onder het mes. Daarnaast zijn er nog attracties zoals het keuren van Shetland- pony's, volksdansen. De ambachtelijke show van boter- en kaasbereiding geeft de mogelijkheid kaas en boter te proeven bij zogeheten 'kaas meisjes'. De kaas kan ook wor den gekocht. Behalve van het zuiveldorp en een springkussen, kunnen bezoekers van de 55ste VEBO uiteraard ook genieten v Toen de politie later het bloedspoor natrok bleek dit echter niet naar de Merenwijk, maar naar de waterkant van de Oude Vest tegenover de schouwburg te leiden. De poli tie zegt dat de man 'in ieder ge val niet de hele waarheid heeft verteld'. Deze week is de introduktietijd van de Leidse studentenverenigingen begonnen. Ondanks het teruglopende aantal studenten en de verzwa ring van de studie, hebben de verenigingen niet te klagen over belang stelling. Leidse studentenverenigingen blijken bij de ledenwerving over het algemeen niet te lijden te hebben gehad van berichten over grotere studiedruk. Tijdens de El Cid-week hebben zich on geveer evenveel studenten als vorig jaar als lid aangemeld, ter wijl het totaal aantal eerstejaars dat in Leiden gaat studeren licht is gedaald. Een probleem voor de vereni gingen is wel het zogenaamde 'vrouwenoverschot'. Veel meer meisjes dan jongens meldden zich met name voor 'Quintus' en 'Minerva' aan. Daarom maakten jongens dit jaar een grotere kans om ingeloot te worden. Minerva aan de Bree- straat stopte bij 500 leden, waarbij 19 meisjes werden uit geloot. Quintus aan de Korte Mare had ruimte voor 350 nieu welingen, maar stopte voor het evenwicht bij 250 omdat er an ders alleen nog meisjes zouden bijkomen. Nu werden alle jon- foto jan holvast gens ingeloot, zodat er 43% jon gens en 57% meisjes ingeschre ven werden. Ook met Catena aan de Kolf- makersteeg ooit de kleinste vereniging gaat het goed met 88 nieuwe leden. „Wij kennen helemaal geen verplichtingen waar je aan moet voldoen," al dus een woordvoerder. „Dat gaat meer en meer aanspre king nog 70 i Leiden Interr Club (LISC) aa vestgracht week 39 r leden." De Rationale Students de 1ste Binnen - i in de El Cid leden. zeilvereniging als 'De Blauwe Schuit' meent wel dat zij minder leden dan in andere jaren heeft door negatieve be richten. „Nu moet de studie in Meisjes niet meer zo geliefd bij clubs Quintus en Miner\>a ken." SSR aan de Hogewoerd dat vorig jaar 56 nieuwe leden had, kwam dit jaar tot 52. „Niet slecht, omdat het totaal aantal studenten gedaald is", zegt een bestuurslid. Augustinus aan het Rapen burg haalde vorig jaar nog haar 'stop'-aantal van 225, maar kwam dit jaar slechts' tot 190, zodat de loting van de eerste dagen eigenlijk overbodig was. „Maar we verwachten in het na jaar bij de tweede kennisma- vijf jaar. En dan komt er in de zomer het bericht dat als het aan minister Ritzen ligt de pro pedeuse in een keer gehaald moet worden, op straffe van verlies van de beurs. Dat mer ken wij in zo'n week direct. Maar het trekt wel weer aan", zegt een woordvoerder. 'De Blauwe Schuit' had donderdag 25 nieuwe leden. De verenigingen zijn deze week met de introductietijd be gonnen. Enkele maanden geleden reden drie Turkse Leidenaars in een net aangeschafte Amerikaanse auto over de Stationsweg, toen zij werden klemgereden door drie olitie-wagens. De politie-agenten zagen dat alles in orde ras en reden weer weg. Over de politie-radio spraken zei echter hun teleurstelling uit over het feit dat zij bij 'die iTurken' niets hadden kunnen vinden, constateerde een piet-Turkse luisteraar met een scanner. Een klein voorval flat illustreert dat de politie Leidenaars die oorspronkelijk niet uit Nederland komen anders behandelt dan 'originele' Nederlanders. Discriminatie in Leiden (1) KAREL BERKHOUT AR.ETVAN DUK :en aantal Turken in het koffie- s Kozul aan de Nieuwe Bees- (enmarkt heeft voorbeelden te pesterig gedrag van de olitie. Een van hen zegt: „Ik zie nogal Nederlands uit en iardoor vraagt de politie istal vriendelijk naar mijn Hjbewijs. Zodra de agent mijn furkse naam leest, krijg ik com- ntaar en wordt de auto hele- al nagekeken." Niet-Turkse omwonenden hetkoffiehuis bevestigen lat de politie onderscheid (naakt tussen de 'Nederlanders' 1 de 'buitenlanders. „Er staan vaak auto's dubbelgepar- Tegen Nederlanders ordt vaak gezegd: joh, rij eens Buitenlanders krijgen een of worden uitgescholden, Marokkaan met een arm in het gips kreeg te horen: op rotten of ik breek ook je andere zegt een buurtbewoner, n discriminatie willen de Tur ken niet meteen spreken en een leuke Turkenmop kunnen zij best waarderen. Maar zij krijgen vaak dingen te horen over het feit dat zij niet in Nederland zijn geboren, worden toegesproken in een soort kromtaal 'ikke auto kope' en krijgen een an dere behandeling dan de au tochtonen. De Turken hebben allemaal wel eens discrimine rende opmerkingen naar het hoofd gesjingerd gekregen en horen nog wel eens iets. Bij het Meldpunt Discrimina tie is de indruk dat de discrimi natie en dan vooral het maken van racistische opmerkingen toeneemt. Van 1991 bestaat nog geen overzicht maar volgens T. Ong is het aantal meldingen in 1990 fors gestegen. „Bij ruzies tussen Nederlanders en al lochtonen worden er altijd ra cistische zaken bijgehaald", zegt Ong. Het centrum Buitenlanders Rijn en Lek ziet geen echte toe name van discriminatie. Vol gens medewerker P. van Eer zijn de bewoners door de soci ale vernieuwing wel beter geor ganiseerd en kunnen zij hun klachten beter kwijt. „Dus ook hun klachten over migranten", luidt haar verklaring. „Ik heb van buitenlanders ook niet ge hoord dat zij meer worden ge discrimineerd." De Turken in het koffiehuis hebben evenmin het idee dat de discriminatie ernstig toeneemt. Met het 'domme volk' dat racis tische opmerkingen maakt heb ben zij leren leven, maar de be handeling door officiële instan ties zoals de politie steekt. Poli- tie-woordvoerder H. Langen- doen ken de gevallen niet en noemt ze 'vaag'. Hij benadrukt echter dat de politie'de laatste jaren zijn best doet om de con tacten met de migranten te ver beteren. De Leidse vreemdelingenpolitie begint 's ochtend op 8.30 met de behandeling van de verzoe ken om de verlenging van vergunningen. De migranten moeten echter om 7 uur al een nummertje trekken, zodat zelfs iemand die om 7.30 uur komt niet meer wordt geholpen. Een gewoonte die bij andere vreem delingendiensten zoals in Leiderdorp niet bestaat. Als vier mensen voor wat kennissen nummertjes trekken, zijn er al om 7 uur geen nummers meer omdat in totaal maar 20 men sen worden geholpen. De Bagd en het GAK stellen het niet op prijs als klanten een tolk meenemen die niet alleen vertaalt maar zich ook bemoeit met de rechtspositie. „Blijkbaar gaan beide instellingen ervan uit dat de meeste migranten ge woon zwijgen en niet opkomen voor hun rechten", zegt een Turkse Nederlander die als tolk is beëdigd. Veel café's en disco's in Lei den hebben als beleid dat geen Marokkanen worden toegela ten, die niet bekend zijn bij de portier. Eetcafé de Grote Beer heeft dat zelfs in het openbaar toegegeven, wat er op wijst dat het taboe op dergelijke opmer kingen afneemt. In koffiehuis Kozul staat The Jam erom be kend buitenlanders te weigeren. Net als discotheek Hotel de Vil- le, waar ex-politieman Zonne veld de scepter zwaait aan de deur. Zonneveld, die een bewa kingsbedrijfje heeft, ontkent dat overigens: „Ik stuur alleen slor dig geklede mensen, dronkelap pen en ruziemakers weg. Maar ik weet wel dat er een groep Marokkanen is die problemen maakt." Wie vlot Nederlands spreekt heeft het overigens makkelijker. Een Turk met een opleiding komt er bij de vreemdelingen dienst om 9.30 nog wel in. De tolk zegt: „Mij weigeren ze niet bij een horeca-gelegenheid, want ze weten dat ze kunnen rekenen op tegenstand. Tegen mij zeggen ze dan: jij bent an ders dan die andere Turken, je bent niet zo." Dit is het eerste deel van een driedelige serie over discrimi natie in Leiden, CNN opnieuw op kabel Merenwijk Door de Ontwikkelingen in de Sowjet-Unie klinkt in de Meren wijk opnieuw de roep om de Amerikaanse nieuwszender CNN. Het kabelnet in deze wijk - onafhankelijk van de Leidse Stadskabei - geeft deze zender niet door omdat ze onvoldoen de tv-kanalen tot haar beschik king heeft. Alleen tijdens de Golfoorlog verscheen CNN even op het net. De vraag naar de zender was in de Merenwijk toen zo groot, dat het kabelbe- stuur - de SKM - Duitsland 2 (ZDF) tijdelijk inwisselde voor CNN. Direct na afloop van de Golfoorlog verdween de nieuwszender weer van het scherm. Volgens SKM-bestuurs- lid A. Muller zal het bestuur zich nog deze week buigen over de vraag of CNN opnieuw tijdelijk doorgegeven moet worden en welke zender daarvoor plaats zal moeten maken. Als het net volgend jaar in de Merenwijk wordt uitgebreid naar een gro ter aantal kanalen, komt CNN definitief in het pakket van SKM. Maar na de Golfoorlog dient zich nu een tweede reeks van ontwikkelingen in het we reldnieuws ^an die de komst van CNN kan vervroegen. EEN 35-JARIGE MOTORRIJDER is gisteren onderuit gegaan op de hoek van de Oude Heren gracht en de Langegracht. Het wegdek bleek door onbekende oorzaak met olie besmeurd. De gemeentelijke reiniging strooide zand op het wegdek. Het hielp niet, want later slipte op de Oude Herengracht een 30-jarige bromfietser uit Leiderdorp in het zand en liep lichte dingen op. ADVERTENTIE ZOEKT SOEPELE LENING Juist hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,- vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie Op werkdagen van 9.00 -12 30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13