Rtv show 'De nazit van..' hinkt te veel op twee gedachten Eindredacteur Sportpanorama vertrekt 'Een uur materiaal kost soms uren archiveren Hilversum vanaf oktober in de slag met RTL 4 Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN STARDOM Er komt waarschijnlijk een spe ciale versie van het koppel-prot gramma Op Goed Geluk voor jon geren tussen de tien en twaalf jaar. Producent De Mol past de zaken wel aan: de vragen zullen geen seksuele toespelingen heb ben en de winnaars mogen een paar dagen naar een pretpark. Regisseur Thys Ockersen is bezig aan een film over zijn jeugdidool Roy Rogers. Deze zingende cow boy was in de jaren veertig en vijftig samen met zijn paard Trig ger de western-ster van het witte doek. In de film komen Rogers tegenspelers aan het woord en is een verslag te zien van de jaar lijkse Roy Rogers Dagen. De gen teman-cowboy loopt inmiddels tegen de tachtig maar zijn popu lariteit is nog steeds ongekend. Medisch Centrum West krijgt bin nenkort te maken met een komi sche tegenhanger. De AVRO heeft namelijk de rechten ge kocht van de Britse serie Only When I Laugh. De omroep is van plan daar een Nederlandse versie van te maken. MTV besteedt woensdag 21 au gustus aandacht aan de formatie Police. Precies acht jaar geleden gaf het trio in het Sea Stadium in New York een concert voor 70.000 mensen. Hun elpee Syn- chronicity stodn toen al weken op de eerste plaats in de Ameri kaanse hitparade. Het succes van de eerste drie albums zou echter niet meer worden geëve naard. Irene Moors (Telekids en panellid in Wie is Wie?) gaat in het najaar samen met Carlo Boszhard (Gek van de Week) een nieuwe spel show presenteren. Nou ja, nieuw? Niet echt, want het spel is gebaseerd op het aloude bin- gospel. THEO DERSJANT GPD Eindredacteur Ron Kroon zal per 1 oktober zijn werk als eindredacteur van AVRO's Sportpanora ma neerleggen. Kroon zegt tot dat besluit te zijn gekomen „omdat ik geen briljante ideeën meer heb over wat de AVRO nog moet doen aan sport nu zoveel zenders al zoveel sport brengen". Free lancer Kroon ontkent dat hij zijn contract niet zal verlengen na 1 oktober omdat hij onenigheid zou hebben met de AVRO over de sportprogramme- ring. „Ik vind wel dat je de sport-programmering van de AVRO vanaf 1 oktober dun mag noemen. Aan vankelijk stond Sportpanorama gepland op don derdagavond om 18.30 uur. Nu is dat zaterdag avond 18.30 uur geworden, dat is al beter. Het feit dat ik wegga heeft meer met mezelf te maken. Ik weet het gewoon niet meer. Er is al zoveel sport op tv, via NOS, Eurosport, Sportnet en de buiten landse zenders, dat je je terecht af kunt vragen wat de omroepen nog aan sport moeten doen. Het is vreselijk moeilijk geworden iets origineels te bedenken." STRIPS BOLLEBOOM BOES „Er is in het verleden altijd veel gemopperd op het archief. En inder daad: we hadden ook niet veel paraat. Maar we hebben ons inmiddels ontwik keld in ons vak." (Ellen Douwes) VARA start serie acteursportretten Kunst serieus ne men, en toch be hoorlijke kijkcijfers halen. Dat lijkt een contradic tio in terminis. Zodra aan cul tuur op een andere wijze aan dacht wordt geschonken dan met de quiz-formule, de bab bel-opzet, of de standwerkers- aanpak kun je er vergif op ne men dat er vroegtijdig een doek gaat vallen. De meeste omroepen beginnen er zelfs niet eens meer aan. Uit angst om de concurrentieslag om de gunst van de kijkers te verlie- Zo ook de VARA. Toch kiest de omroep van Marcel van Dam - met dank aan het subsidiëren de Stimuleringsfonds Neder landse Culturele Omroeppro- dukties - niet helemaal voor de gemakkelijkste weg. Vanaf van avond (Nederland 1, 22.40 uur) laat de VARA Nederland nader kennis maken met het werk en de persoon van achtereenvol gens Joop Admiraal, Renee Sou- tendijk, Dora van der Groen, Nelly Frijda, Porgy Franssen en Rijk de Gooyer. Een wekelijkse serie van acteursportretten, die zowaar nog onderdeel van een lange-termijnbeleid uitmaakt ook. Vorig jaar bracht de VARA zes portretten van beeldende kunstenaars op de buis. Portret ten van schrijvers zijn in voor bereiding. „We zijn bezig een oeuvre op te bouwen", zegt eindredacteur cultuur Sannette Naeyé. „Van elk segment van de beroepscul tuur willen we een stand van zaken geven. We beogen een re presentatief beeld van de totale Nederlandse cultuur in dit tijds gewricht te geven." Babbelachtig Grote ambities dus. Meer dan zou je verwachten als je de bab belachtige naam hoort die de serie acteursportretten heeft meegekregen: De nazit van.... Nazit is toneeljargon voor een gezellig bedoeld onderonsje na afloop van een première. Het dualisme tussen titel en intentie zou wel eens typerend voor de hele serie kunnen zijn. Het voorvertoonde portret van Joop Admiraal (ex-Werkteater, en te genwoordig acterend bij To neelgroep Amsterdam) probeert twee publieksgroepen te bevre digen, en geeft beide niet het volle pond. Mensen die alles willen weten van de tumultueu ze liefdesaffaire die Admiraal negen jaar lang met Ramses Shaffy heeft gehad, worden lek ker gemaakt met wat sappige details en anekdotes, maar echt het fijne kom je er niet van te weten. Hetzelfde geldt voor de veel kleinere groep die Admiraal als acteur kent en bewondert: Je merkt dat Margalith Kleijwegt (interviews) en Renske Hedde- ma (research) genoeg kennis hebben, maar het blijft steeds bij aanstippen. Admiraal geeft onomwonden toe dat zijn grote drijfveer tot acteren zijn bijna ziekelijke hang naar aandacht is. Het zou dramatischer en dus indringender hebben gewerkt als de kijker zelf deze conclusie had kunnen trekken. Regisseur Peter Oosthoek ver telt dat uit de Betuwe afkomsti ge Admiraal al op de Toneel school iets had, wat maakte dat zijn collega's hem wilden koesteren. Het zou sterker heb ben gewerkt als je dat zelf als kijker had kunnen ervaren. Het voortdurend onderbreken met getuigenissen van vrienden maakt dat je niet de kans krijgt om je werkelijk te verplaatsen in de verlegen en zacht pratende Admiraal. Persoonlijk Volgens eindredactrice Naeyé opereert een acteur op het 'scherpst van de snede'. Hij put uit zijn innerlijk leven, maar te gelijk moet hij er zich voor hoe den dat zijn acteren niet al te persoonlijk wordt. De makers van de acteursportretten heb ben volgens haar op een verge lijkbare wijze het scherpst van de snede opgezocht: het per soonlijke van de acteurs belich ten, maar wel zo dat het blijft bijdragen tot een beter begrip van het werk. Eén deelneemster trapte daar niet in. Dora van der Groen, de moeder van het jongste Vlaam se toneel, weigerde categorisch mee te werken als er in haar pri- vé-leven zou worden gewroet. Ze wilde alleen over haar vak praten: het acteren en het lesge ven. Laat haar opstelling nu, de makers zeggen het zelf, een van de beste en meest persoonlijke afleveringen hebben opgele verd. Acteursportret van Joop Ad miraal. Uitzending, vanavond, Nederland 1, 22,40 uur. De VARA start met een serie acteursportretten. Joop Admiraal bijt het spits af foto lex van rossen Het NOB-beeldbandarchief draait op volle toeren Overlappingen van gelijke program masoorten op de drie publieke zenders horen vanaf 1 oktober tot het verle den. Dat deelt de Stichting Ether Reclame mee aan adver teerders. Omroepen op Neder land 1, 2 en 3 hebben hun zendschema's zodanig op el kaar aangepast, dat onderlinge concurrentie op het terrein van gelijke programma's tot het verleden behoort. Voorts gaan omroepen eigen pro gramma's in eikaars zendtijd aankondigen. Volgens een wervende folder die de STER vorige week aan adverteerders uitreikte over de nieuwe programmering op de drie Hilversumse zenders vanaf 1 oktober, hebben vooral de be spelers van Nederland 1 (KRO, AVRO en NCRV) gekozen voor een verregaande vorm van inte gratie en samenwerking. Een gezamenlijk promotioneel be leid en vormgeving van Neder land 1 is in voorbereiding en moet gefaseerd (vanaf 1 oktober en vanaf 1 januari) worden in gevoerd. Deze drie omroepen hebben ook gekozen voor een gezamenlijke programma-coör dinatie, zoals ook al was voor zien in het in de ijskast gezette plan van NOS-voorzitter Max de jong. Volgens de STER zal hier door vooral Nederland 1 vanaf 1 oktober meer kijkers gaan trek ken dan nu het geval is. Op deze zender zal vanaf 1 oktober 's middags vier keer per week Service Salon te zien zijn en zes keer per week het spelle tje Boggle. Van half zeven tot zeven uur is er op deze zender 'lichte kost' te zien. Na zeven uur is het tijd voor spelletjes en licht informatieve program ma's. De drie omroepen zullen de?e winter veel speelfilms (Fa- tal Attraction, James Bond-se- rie, The Deer Hunter, Top Gun) inzetten, die onlangs in een me- ga-deal bij MGM werden aan gekocht. Naast deze films zullen er ook splinternieuwe program ma's te zien zijn als Villa Borg hese en de miljoenenproduktie Zomer '45, een dramaserie die momenteel wordt opgenomen. Op de late avond zullen de '1- omroepen' onder meer het spelletje Megabrein (vroeger: Mastermind) uitzenden. Nieuw zijn ook de detective Mancuso en het programma De Stoel, waarin bekende en onbekende Nederlanders in eigen omge ving hun verhaal vertellen. Camera Op Nederland 2 zal prime time niet worden onderbroken voor een journaal, 's Middags zijn er op deze zender lichte program ma's te zien met onder andere de Kinderboekenweek, een spe cial over kindervoetbal en het programma De bal is rond. De avonturen van het typisch Brit se echtpaar George and Mildred zullen op deze zender terugke ren. Ook nieuw op Nederland 2 is Candid Camera van Dom de Luis. Het Amerikaanse Banana- split breekt in de VS alle kijkre- cords. Voorts het nieuwe medi sche programma Over mijn lijf, een co-productie tussen TROS en VOO. De VARA begint deze winter met een cabaretestafette met shows van Toon Hermans, Fons Jansen, Youp van 't Hek, Gerard Cox en Frans Halsema. Nieuw op Nederland 2 zijn de pro gramma's Love Letters, Jaloe zieën, Fun and Games, Geef nooit op en Speight, met Rijk de Gooier als de Nederlandse Ar chie Bunker. Volgens de STER moet de nieuwe dramaserie van Veroni ca, Take-off (over de wereld van 747's, stewardessen en cap tains) de grote hit van dit win terseizoen worden. Medisch Centrum West en de- TV Show keren eveneens terug. Nieuw op Nederland 2 is ook het Man- nenmagazine, dat gewijd is aan mannen en hun hobby's. HEINZ E r liggen nog zo'n L 100.000 uitzendban- f den in de videotheek van het NOB te wachten op in ventarisatie. Op de dozen waarin de banden worden be waard, staat weliswaar een be knopte beschrijving van de in houd, maar daar is ook alles mee gezegd: er is geen sprake van een officiële, toegankelijke beschrijving. Het gaat om uit- zendbanden uit de jaren 1970 tot en met 1989. Door een fi nancieel extraatje van de toen malige minister van wvc, Brinkman, waardoor extra ar chivarissen konden worden aangetrokken, is inmiddels een begin gemaakt met de inventa risatie. Archivaris informatieve pro gramma's, tevens groepsleider Ellen Douwes praat nuchter en zakelijk over het fors verwaar loosde verleden. De zaakjes uit de recente uitzendgeschiedenis zijn immers heel veel beter voor elkaar. „Tegenwoordig archive ren we vandaag wat gisteren is uitgezonden. Een unieke ser vice", zegt Ellen Douwes trots. „Er is in het verleden door onze klanten, de zendgemachtigden, altijd veel gemopperd op het ar chief. En inderdaad: we hadden ook niet veel paraat. Maar we hebben ons inmiddels ontwik keld in ons vak." De archivarissen van het NOB zijn verdeeld in vier groepen: de tijd die eraan besteed kan worden. Ellen Douwes: „Voor een 'gemakkelijk' programma als Zeg 'nsAaa... staat voor één uur bandmateriaal twee uur ar chiveren. Voor een moeilijk pro gramma als een ingewikkelde documentaire ligt het anders. Aan een uur bandmateriaal be steden we zeven uur archive- Om de klanten zó goed mo gelijk van dienst te zijn werkt het NOB-archief in 'ploegen'. Het archief is geopend van half 9 's ochtends tot 10 uur 's avonds. In de weekeinden is het archief open van 10 uur 's och tends tot 10 uur 's avonds. Snelheid René Scherrenberg is groepslei der actueel (waaronder Journaal en actualiteitenrubrieken wor den verstaan). De service van deze groep staat in dienst van met name het Journaal en de actualiteitenprogramma's. Snel heid is het sleutelwoord van het werk van deze groep archivaris sen. Er is dagelijks een zeer in tensief contact met de Journaal- redactie. Scherrenberg: „Iedere ochtend selecteren archivaris sen materiaal uit de Eurovision nieuwsuitzendingen en de Jour naals van de dag ervoor. Dit materiaal wordt zo snel moge lijk bewerkt en in de tekstbank opgeslagen. Het moet eigenlijk meteen weer opvraagbaar zijn. Het definitieve archiveren doen we later. Eén archivaris is per manent beschikbaar voor de Joumaalredactie." Uiteraard hebben brandende actualiteiten als de Golfoorlog, begin dit jaar, en de crisis in Joegoslavië hun weerslag gehad op de werkdruk van de acrchivarissen. „Er is in die periode veel extra materiaal bijgekomen", zegt Scherren berg. Complete Journaals worden niet dagelijks, maar wel regel matig opgenomen om te wor den gearchiveerd. Er is simpel weg geen mankracht beschik baar om ook dat materiaal nog eens apart te bewerken. Scher renberg; „Er is nu eenmaal meer vraag naar korte shots en reportages, dus we moeten on ze prioriteiten stellen. Uitzon dering is de Golfoorlog. Daar van is alles opgenomen. Ook wanneer het Journaal een ander decor en 'leader' heeft of een nieuwe presentator wordt een Journaal in zijn geheel opgeno men. Zulk materiaal is met na me heel waardevol wanneer la ter nog eens een studie wordt verricht, bijvoorbeeld aan de universteit, naar Journaals door de jaren heen." Ook het beheren en archive ren van Polygoon-materiaal be hoort sinds 1984 tot de taken van het omroep-archief. Een zeer groot deel van dit oude materiaal (daterend uit de jaren twintig) is niet of slechts ge brekkig gearchiveerd. Een indi catie te geven van de enorme tijd, die een goede archivering van Polygoon vergt: voor een uur Polygoon-materiaal staat 25 uur archiveren. Scène uit de James Bond-film Dr. No. KRO, AVRO en NCRV hebben gezamelijk het hele 007-oeuvre aangekocht. foto archief een groep voor het Journaal en andere actualiteiten, eentje voor praatprogramma's en docu mentaires, een derde voor kunst-, amusements-, sport- en educatieve programma's en tenslotte een groep die gaat over het historische filmmateri aal (onder andere Polygoon). Ie dere groep telt tien archivaris sen. De klanten van het archief zijn voornamelijk de zendge machtigden, die zeer regelmatig en graag gebruik maken van ar chiefmateriaal. Een recent voor beeld daarvan is de 'hausse' in nostalgische programma's, ge baseerd op oud tv-materiaal. Steekproeven Overigens is lang niet al het ou de materiaal zonder meer goed bruikbaar. Ina van der Brug, lei der van de groep kunst en amu sement, vertelt dat er regelma tig steekproeven worden ge daan naar de kwaliteit van de bewaarde banden. „Na een aantal jaren blijkt dat het ene merk banden beter blijft dan het andere. Dat is heel pijnlijk. Soms ontdekken we dat de band zelf nog wel goed is, maar dat het plastic van de doos waarin de band wordt bewaard, ontbindt en in de band druppelt waar het een chemische reactie veroorzaakt. De band is dan als nog volstrekt onbruikbaar." De archivarissen van het NOB hebben, afhankelijk van het ty pe programma dat gearchiveerd moet worden, een richtlijn voor Er liggen nog zo'n 100.000 uitzendbanden in de videotheek van de NOB te wachten op inventarisatie foto kastermans

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8