Binnenland Studie op %GEI0ndheid! varianten wao-plan Crime passionel' explosie van jaren frustratie CNV-bond wil harde actie tegen wao-plan Hogescholen kunnen eigen gebouw kopen Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJ AAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Actie WN tegen kleven op snelweg Veilig Verkeer Nederland (WN) en de Algemene Verkeersdienst (AVD) gaan de komende maanden actie voeren tegen het onvol doende afstand houden op de snelwegen. Uit cijfers van de AVD blijkt dat het 'kleven', rijden op te korte afstand van de voorlig ger, de oorzaak was van 6000 van de 16.000 ongevallen op de snelwegen vorig jaar. De campagne wordt in september en okto ber gevoerd met 100 waarschuwingsborden langs de weg, 300 borden bij opritten van rustplaatsen en verscherpte controle met onopvallende politie-auto's. Engelse verdrinkt bij Scheveningen Een 16-jarig Engels meisje is gistermiddag voor de kust van Scheveningen verdronken. Volgens de politie ontstond door de harde westenwind een sterke onderstroom. Het meisje, dat zich te ver in zee had gewaagd, kwam daardoor in nood en wist de kust niet meer te bereiken. Hulp van de politie kwam te laat. In totaal moest de politie gisteren zes mensen uit zee redden. Treintaxi wil opheldering Maij VOF Treintaxi wil van het ministerie van verkeer en waterstaat weten waarom het overleg met de gemeente Den Haag over de treintaxi gistermiddag is uitgesteld. Na een gesprek met het ac tiecomité Taxibelangen Nederland (tegenstander van de trein taxi) ging het ministerie akkoord met een onafhankelijk onder zoek naar de effecten van de treintaxi in de grote steden. Het mi nisterie verklaarde tevens dat de voortgang van het project niet in gevaar komt. VOF Treintaxi vindt dat er onduidelijkheid be staat over de houding van het ministerie. „Het is voor ons een essentiële voorwaarde dat het ministerie achter ons staat", aldus directeur Blommers. Het ministerie en VOF Treintaxi voeren vrijdag overleg. 'Europese Staatsloterij' van start De Nederlandse Staatsloterij start vandaag met de verkoop van loten in een Europese loterij met een hoofdprijs van zeven mil joen gulden netto. Voor Nederland zijn 300.000 loten van 17,50 gulden beschikbaar. De winnende loten worden op 21 oktober op de televisie bekendgemaakt. De Europese loterij is een initia tief van de Aelle, de vereniging van staatsloterijen in Europa. Aantal ziekenhuisbedden daalt Het aantal ziekenhuisbedden is vorig jaar ten opzichte van 1989 met 921 gedaald. De bezettingsgraad daalde zowel bij de zieken huizen als bij de veipleeghuizen, maar steeg in psychiatrische ziekenhuizen en in inrichtingen voor zwakzinnigen, aldus het Centraal Bureau yoor de Statistiek gisteren in een overzicht. Tussen 1980 en 1990 is het aantal bedden in ziekenhuizen met ruim achtduizend gedaald tot 65.000. De gemiddelde verpleeg- duur daalde in die periode jaar van 14 dagen in 1980 tot 11,2 da gen in 1990. Wao-plan levert miljarden meer op PEN HAAG «ANP De wao- en ziektewetplannen van het kabinet leveren op langere termijn aan zienlijk meer op dan de 4.4 miljard gul den die het kabinet zich ten doel heeft gesteld. Dat blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau en het ipiniste- rie van sociale zaken en werkgelégen- heid. Alleen al aanpassing van het begrip pas sende arbeid, waardoor circa 190.000 van de 900.000 arbeidsongeschikten weer aan werk worden geholpen (al dan niet met een aanvullende uitkering tot 70 procent van het oude loon) levert over acht tot tien jaar 3.6 miljard gulden op. In 1994 is daarvan pas 1.3 miljard gulden binnen te halen, waar bovendien nog tij delijke extra werkloosheidslasten van 650 miljoen gulden tegenover staan. De vertraging in de uiteindelijke miljar denopbrengst is deels technisch van aard. Zo wordt verondersteld dat het voor 1994 slechts mogelijk is om de helft van de 335.000 arbeidsongeschikten be neden de 50 te herkeuren. Wao'ers van boven de 50 blijven daarbij geheel buiten schot. Beperking van de duur van de wao-uit- kering volgens het systeem van de ww, dus afhankelijk van het arbeidsverleden, plus één jaar extra levert 4,3 miljard gul den. Als de vijftig-plussers worden ont zien levert die maatregel uiteindelijk 3,3 miljard gulden per jaar op. Daarbij is nog geen rekening gehouden met het effect dat mensen zich minder snel zullen laten afkeuren in het vooruit zicht dat ze na enkele jaren op het soci aal minimum terecht komen. Met veel slagen om de arm wordt dat effect ge raamd op 20.000 uitkeringen minder na één jaar. 80.000 na 4 jaar en 150.000 na tien jaar. Ook dat levert enkele miljarden op. NIEUWSLIJN Crisisdreiging lijkt even uit de lucht CDA en PvdA zoeken koortsachtig naar een uitweg voor het wao-conflict. In beide partijen bestaat de politieke wil om het probleem op te lossen. Volgens de PvdA hangt succes echter in belangrijke mate af van de bereidheid van het CDA om de PvdA tegemoet te komen. Bij de soci aal-democraten wordt nadrukkelijk gesteld dat men geen kabinetscrisis wil. Ook kringen rond het kabinet spreken tegen dat er van een crisisdreiging sprake is. De politieke leiders van CDA en PvdA, premier Lubbers en vice- premier Kok hebben gisteren in een gesprek 'de klokken gelijk gezet'. Daarmee zou een basis zijn gelegd om de wao-discussie later deze week in het kabinet te hervatten. Lubbers en Kok stre ven er beiden naar dan ook be sluiten te nemen. Kamervoor zitter Deetman heeft voorge steld het door de WD geëiste kamerdebat volgende week dinsdag te houden, de eerste dag na de zomervakantie van de Kamer. In kabinetskringen circuleren inmiddels een achttal varianten voor de omstreden wao-beslui- ten, alle gemaakte op het minis terie van sociale zaken. Minister De Vries is op zich bereid de 4,4 miljard gulden die de ingreep moet opleveren, met 400 mil joen terug te brengen. Ook voor Kok is dat bedrag niet meer hei lig- Binnen de PvdA-ffactie wordt veel verwacht van een hogere 'boete' voor werkgevers die een werknemer de wao insturen. Die zouden geen vier maanden, maar een vol jaar het salaris moeten blijven doorbetalen. Dat zou blijvend 1,5 miljard gul den besparen. Bovendien zou de boete zo afschrikwekkend werken, dat er veel minder wao'ers komen. - Dat bespaart nog eens honderden miljoenen guldens. Een andere variant voorziet erin dat de leeftijdsgrens waar boven wao'ers niet meer wor den gekort (nu 50 jaar) wordt verlaagd. Daarnaast wordt one- derzocht of arbeidsongeschik ten van wie vaststaat dat zij nooit meer zullen werken, ont zien kunnen worden. De Vries ziet echter geen mogelijkheden om daarvoor objectieve criteria vast te stellen. De Vries verwacht geen steun van de PvdA voor het aanpak ken van de uitkeringshoogte, Bij het partijgebouw van de PvdA aan de Witsenkade in Amsterdam vormden leden van de Ver- voersbond FNV gisteren een picket-line. Met de slogan 'PvdA gezondheid' demonstreerden ze tegen de wao- en ziektewetplannen van het kabinet •foto anp frans van der unde ook een variant. In CDA-kring ling, bij ontkoppeling geen har- wordt een ander PvdA-idee af- de wao-maatregelen. gewezen. Dat voorziet in een di- Kok heeft gisteren het kabinet recte relatie tussen de koppe- laten weten dat er voor 1992 ling van lonen en uitkeringen en ingrepen in de wao: bij wao- maatregelen geen ontkoppe- daarvoor heeft hij niet. Nieuwe bezuinigingen acht Kok onhaal baar. Eventueel zou in 1992 de vennootschapsbelasting weer sneller geïnd kunnen worden, ig een financieel gat is van 1,5 net als in 1990. Deze eenmalige iljard gulden. Oplossingen actie zou het gat kunnen dich ten. In kleine kring hebben enkele ministers gisteren gesproken over koppeling, koopkracht, be lastingen en premies voor 1992. Het kabinetsberaad wordt van daag hervaL Aanrander uit Nijmegen onschuldig aan 'Blokker' Het rechercheteam dat de moord op een 11-jarig meisje uit Blokker onderzoekt, heeft het criminele milieu gisteren tijdens het tv-programma Opsporing Verzocht om inlichtingen gevraagd. De aanrander uit Nijmegen die gisteren even werd verdachte van de moord, blijkt hiermee niets van doen te hebben. De uitzending leverde on geveer 100 nieuwe tips op, maar er valt vol gens de politie nog niets zinnigs te zeggen over de bruikbaarheid daarvan. Blijkens de uitzending wordt nog steeds wordt gezocht naar een man met een groe ne Mercedes. Getuigen hebben verklaard dat het meisje de dag voor haar verdwijning ook al werd gezien in de groene Mercedes uit Duitsland. Uit de uitzending van gisteravond bleek dat er zich in Groningen enkele mogelijk belangrijke getuigen hebben gemeld. Op de avond van de vermissing, zaterdag 27 juli, fietste een echtpaar in de buurt van de plaats waar het stoffelijk overschot vier da gen later werd gevonden. Daar hoorde het een kind huilen. Voorts zag het echtpaar een rode auto met daarbij een man, een vrouw en twee kinderen. Deze mensen wer den opgeroepen zich te melden. Opvallend was dat de politie ook vroeg om tips uit criminele kringen. Volgens coör dinator Weeda kan het hierbij gaan om „mensen die iets hebben met kinderen". Voor de gouden tip is inmiddels een belo ning van 25.000 gulden uitgeloofd. In het programma werd beklemtoond dat een aanrander uit Nijmegen niets te maken heeft met de moord. Weeda: „Er zijn wel contacten geweest met de politie in Zun- dert, maar die hebben uitgewezen dat beide zaken niets met elkaar te maken hebben." Gisteren meldde de politie in Zundert dat de man mogelijk wel te maken had met de ze zaak. r consternatie gezorgd op de Nieuwe Achtergracht in Amsterdam. Vol- Een twee meter lange slang heeft gisteravond v gens de politie ging het om een Conysomo Oxykepnaium, een ooomsiang oie wei Dijt maar niet gmig is. ten b-jang meisje en haar.moeder zagen tijdens een wandeling plotseling de slang op de weg liggen, vlak nadat een motorrijder was gepasseerd. De politie vermoedt dat het beest uit een tas is gevallen die de motorrijder vervoerde. Het dier kronkel de zich rond een brugleuning en stak zo het water over. Aan de overkant klom hij in een boom. De slang is er uitgehaald door een door de politie opgetrommelde deskundige. De rechtmatig* eigenaar kan hem daar gaan ophalen. •foto anp cor out Derde arrestatie in zaak Fagel UTRECHT «ANP De politie van Eindhoven heeft zaterdag een .derde verdachte aangehouden in de moordzaak-Fagel, zo heeft officier van justi tie Van der Molen gisteren bekendgemaakt. Een 23-jarige man wordt ervan verdacht ook betrokken te zijn geweest bij de inbraak in het restaurant van Gerard Fagel in Bosch en Duin in 1989. Fagel werd daarbij dood geschoten. Bijna twee weken geleden arresteerde de politie twee mannen van 21 en 28 jaar uit Nijmegen. De jongste heeft bekend het fa tale schot te hebben gelost. Volgens Van der Molen is de derde verdachte met de twee anderen op de dag van het misdrijf naar Bosch en Duin is gereden. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. DEN HAAG MARCELLA VAN DER WEG De Amerikaanse acteur Michael Douglas ondervond het in Fatal At traction aan den lijve. Het kortstondi ge buitenechtelijke uitstapje dat hij maakte met Glenn Close kwam hem duur te staan. Zij dreigt met zelf moord, terroriseert zijn gezin en be laagt uiteindelijk zijn vrouw met een keukenmes. Net zoals Frankrijk kent Nederland een uitdrukking voor geweld dat voortkomt uit een diepe emotie: in liefde en oorlog is alles geoorloofd. De werkelijkheid komt daarmee overeen. Van de moord en doodslag in Neder land bestaat ongeveer 20 procent uit liefdesdelicten. „Soms gaat het ver, veel te ver", zegt Olga van de stichting Blijf van mijn Lijf. De Blijf van mijn Lijf-huizen vangen onder meer vrou wen op die door hun voormalige ge liefde worden belaagd. „Huizen bin nendringen, mishandelen, verkrach ten, gijzelen, alles wat je kan verzin nen gebeurt", is de ervaring van Olga. „Als de vrouw het initiatief neemt om weg te gaan, kunnen mannen dat vaak niet verwerken. Behalve gevoe lens van jaloezie komen er dan ook wraakgevoelens om de hoek kijken". Een greep uit kranteberichten van de laatste twee maanden bevestigt haar woorden. Een De Fransen hebben er zelfs een jaar een man die zijn postbestelster werd wereldwijd bekende term voor (bijna) ex-vrouw had al enkele jaren las- bedacht: crime passionel. Door gewurgd tijdens een tig gevallen door verdriet, haat en jaloezie ver- hoogoplopende haar ex-vriend, teerde ex-geliefden die hun soms werd ze zelfs frustraties en onmacht botvie- door hem be- ren op hun vbormalige part- dreigd. De afgelo- ner. In de dagelijkse praktijk pen weken volgde kan hartstocht ontaarden in hij haar bij het be- gruweldaden die met roman- zorgen van de post. tiek niets meer te maken heb- In een kort geding ben. Ook in Nederland, heeft de man nu een wijkverbod op- gelegd gekregen. Een autosloper haalde eind vorige maand het nieuws toen hij in blinde woede met een vrachtwagen twee huizen en een aantal personenauto's in puin had gereden omdat zijn vrien din hem had verlaten. Waarschijnlijk was de man geïnspireerd door een in woner van Beverwijk die een paar we ken daarvoor uit liefdesverdriet met een shovel 70 personenauto's verplet terde en de huisgevel van een zus van zijn ex-vriendin stukramde. Hoewel bij bovenstaande gevallen de lichamelijke schade beperkt bleef, draaien sommige verbroken relaties uit op moord en doodslag. „Ik kon het niet verkroppen dat ze bij me weg was gegaan en een ander huisje had betrokken", zo verklaarde begin dit deze maand bracht een man zijn echtgenote met messteken om het leven, waarna hij zelf voor de trein sprong. Het echtpaar was verwikkeld in een echtscheidings- procedure. „Iedereen heeft wel eens een moordfantasie en iedereen wordt wel eens agressief. Maar men sen die na fiet vertrek van de partner gewelddadig worden zijn zo bezig met deze heftige emotie dat het blik veld zich vernauwt. Ze raken afgeslo ten van de gewone realiteit", weet L van der Post van het Riagg in Amster dam uit ervaring. Mensen die heel extreem op een beëindigde verhouding reageren, hebben onvoldoende kracht om hun teleurstelling op een normale manier te verwerken. „Het heeft te maken met de opvoeding en hoe ze hebben geleerd met mensen om te gaan. Vaak hebben die mensen al veel teleurstel lingen achter de rug. Bijvoorbeeld dat ze als kind zijn verwaarloosd of regel matig zijn verlaten. Daardoor zijn ze heel kwestbaar voor verlatingen en staan ze wat dat betreft op scherp". Ook de fysieke gesteldheid en de sociale situatie spelen een rol. „Hoe staan de financiën ervoor, hoe zijn de contacten met andere mensen? Zo kan voor iemand die op zijn werk net de bons heeft gekregen de medede ling dat de partner opstapt de druppel zijn die de emmer doet overlopen". Volgens Van der Post hebben (ver broken) relaties waarbinnen de span ningen uiteindelijk extreem hoog op lopen vaak met elkaar gemeen dat ze niet gelijkwaardig zijn. De afgewezen partner is van meet af aan de zwakke partij geweest. Bovendien hebben de ze relaties vaak al een lange geschie denis achter de rug van 'dan weer aan en dan weer uit'. Van der Post: „De dreiging dat de ander weggaat hangt meestal al een tijdje in de lucht". Het overgrote deel van de liefdesde- lichten wordt gepleegd door mannen, maar vrouwen kunnen er ook wat van. „Mannen kiezen vaak vormen die de kranten halen. Vrouwen heb ben een andere stijl voor het uiten van onmacht. Zij sarren of zitten de nieuwe liefde van hun ex dwars met telefoontjes. En gif door het eten mengen, dat komt ook voor". UTRECHT «ANP De Industrie- en Voedingsbond CNV wil discussies onder werk tijd, kantinebijeenkomsten, poortacties, werkonderbrekin gen en allerlei „andere vormen van verzet" organiseren als het kabinet op 5 oktober de wao- plannen niet of onvoldoende heeft ingetrokken. De bond wil dan de druk opvoeren en sluit stakingen niet uit. De bond zal de komende we ken gebruiken voor het infor meren van leden. Ook worden arbeidsongeschikte leden opge roepen mee te doen aan acties in bedrijven. Op die manier wil de bond uitdrukken dat de „ver werpelijke ziektewet- en wao- plannen een gezamenlijk pro bleem zijn voor werkenden en arbeidsongeschikten De Bouw- en Houtbond CNV liet gisteren weten dat ze de „consequenties van de wao- plannen" in de cao's gaat verre kenen. Volgens de bond zijn de werkgevers in de bouw voor een groot deel verantwoordelijk voor arbeidsongeschiktheid. „Vijftig-kilo-zakken worden nog in eenderde van de bedrijven gebruikt, hoewel die al bijna twee jaar verboden zijn." Een verbetering van de arbeidsom standigheden komt in deze be drijfstak zeer moeilijk tot stand, aldus een woordvoerder. Ritzen haalt 1 miljard gulden binnen nFN MAArANP de 8eb°uwen aantrekkelijk om- -dat zij dan voortaan zpIf kunnen beslissen over verbetering of uitbreiding. Nu moeten ze wachten op toestemming van het ministerie van onderwijs. De eerste 480 miljoen gulden mag Ritzen gebruiken om een gat in zijn begroting voor 1991 te dekken, zo heeft het kabinet in juni afgesproken. Over de be stemming van de rest van de extra inkomsten, die overigens pas in 1992 en latere jaren zul len binnen komen, is nog niets beslist. Ritzen heeft de HBO- raad toegezegd dat de 387 mil joen die hij op dit moment jaar lijks uitgeeft aan de huisvesting van de hogescholen, in zijn ge heel beschikbaar blijft. Dit be drag zal voortaan op grond van het aantal studenten over de hogescholen worden verdeeld. Het waarborgfonds, dat de hogescholen zelf zullen oprich ten, is bedoeld als een soort ver zekering tegen calamiteiten. Hogescholen die in de toekomst in de problemen komen door hun nieuwe bezit, kunnen er een beroep op doen. De bijdra ge van Ritzen aan het fonds van 300 miljoen gulden is een schenking. De hogescholen moeten het fonds zelf op peil houden. Minister Ritzen van onderwijs wil de gebouwen van de 82 Ne derlandse hogescholen aan die instellingen verkopen voor 1 miljard gulden. Van de op brengst zal Ritzen 300 miljoen gulden storten in een waarborg fonds voor de scholen. Voor de bewindsman zelf resteert een opbrengst van 700 miljoen, zo zijn Ritzen en de HBO-raad, de vereniging van Nederlandse ho gescholen, oveeengekomen. Ritzen, die de overeenkomst op Prinjesdag bekend wil ma ken, heeft de 82 hogescholen eind vorige week elk een con crete verkoopsom voor hun ge bouwen genoemd. De HBO- raad, die van meet af aan nauw betrokken is geweest bij het plan, heeft de hogescholen ge adviseerd het bod te accepte ren. Minister Ritzen kreeg eind ju ni in het kabinet toestemming om de onderwijsgebouwen aan hogescholen, universiteiten en middelbare scholen te verko pen. Dat past in het streven naar deregulering en levert de overheid eenmalig een fors be drag op. Voor de onderwijsinstellingen is het in eigendom krijgen van

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7