Buitenland De angst is weg Gorbatsjovs onuitwisbare stempel Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 5 'Bidden voor Sovjet-burgers' Kerken in de voormalige DDR hebben gisteren opgeroepen tot gebed voor Gorbatsjov en de bevolking van de Sovjetunie. „Wij zijn de erfgenamen van perestrojka", aldus 'superintendent' Christof Ziemer uit Dresden. Ziemer wil dat de Duitse christe nen met hun gebed protesteren tegen de beëindiging van de po litiek van glasnost en perestrojka, die de omwenteling in de DDR en andere Oosteuropese landen mogelijk heeft gemaakt. Zijn collega Karl-Heinrich Lütke uit Berlijn vindt dat de mensen vooral voor Gorbatsjov persoonlijk moeten bidden, omdat de veranderingen vooral op zijn naam geschreven kunnen worden. Bessmertnych onbereikbaar Duitse functionarissen hebben verklaard dat zij de Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken Aleksandr Bessmertnych gisteren te lefonisch niet hebben kunnen bereiken na de afzetting van pre sident Michail Gorbatsjov. Een woordvoerder van het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat het met Moskou had ge telefoneerd maar van Sovjet-functionarissen te horen kreeg dat Bessmertnych op vakantie was en niet kon worden bereikt. Verladers: Transporten terugroepen De thans lopende export-transporten richting Sovjetunie kun nen het best teruggeroepen worden. Dat heeft de verladersorga nisatie EVO gisteren geadviseerd. Het advies „geldt zeker" in dien de afnemer van de goederen nog niet heeft betaald. Vol gens de EVO is het niet te voorspellen of de goederen richting Sovjetunie op hun bestemming aankomen. Het is niet bekend hoeveel Nederlandse vrachtwagens op weg zijn naar de Sovjetu nie of zich daar nu bevinden. Reizen naar Sovjetunie gaan door De georganiseerde reizen naar Sovjet-bestemmingen gaan voor lopig gewoon door. Volgens de Vereniging van ANVR Reisorga nisatoren is er voorlopig geen aanleiding om op dit moment rei zen te annuleren of vervroegd te beëindigen. Dit is de conclusie uit een overleg van de ANVR met het ministerie van buitenland se zaken, zusterorganisaties en touroperators. De KLM gaat er vanuit dat alle vluchten van en naar de Sovjetunie deze week ge woon doorgaan. Volgens een woordvoerster van de maatschap pij zijn de twee vluchten die gisteren werden uitgevoerd op schema en zonder problemen verlopen. De KLM onderhoudt wekelijks drie retourvluchten met Moskou en drie met Le ningrad. 'Ik zal niet meer veranderen. Dat is al lang geleden bepaald' Als gisteren gewoon een boze droom was geweest, was presi dent Gorbatsjov vandaag vanuit zijn datsja in de Krim naar Mos kou gereisd. Daar had hij samen met de leiders van Kazachstan, Oezbekistan en de Russische Federatie het nieuwe Unie-ver drag ondertekend. Daarna was hij weer teruggereisd naar de Krim om zijn vakantie voort te zetten. Maar gisteren was geen boze droom, Gorbatsjov is afge zet en zit opgesloten in zijn datsja. Zijn bedienden zijn zijn bewakers geworden. Gorbatsjov werkte vier maan den aan het verdrag in een ui terste poging het land bij elkaar te houden, door de republieken er macht te geven. Dat zou ten koste gaan van de centrale macht, hetgeen onverteerbaar was voor de coupplegers. De veranderingen die Michail Sergejevitsj Gorbatsjov de afge lopen zes jaar doorvoerde heb ben niet alleen de Sovjetunie, ar de hele wereld onherken baar veranderd. Zijn plaats in de geschiedenisboeken staat al vast. Hij kan het einde van de Koude Oorlog op zijn rekening schrijven, de bevrijding van Oost-Europa en het einde van de nucleaire wapenwedloop. Tijdens het laatste bezoek van de Amerikaanse president Ge orge Bush aan Moskou, in juli, bereikte hij nog een doorbraak met de ondertekening van het Start-akkoord over verminde ring van kernwapens. Onder het tijdperk-Gorbatsjov, beter bekend als de perestrojka (herstructurering), kregen Sov jetburgers grotere vrijheden dan ooit tevoren. Door de glasnost (openheid) ging de beerput van en decennia Sovjet-dictatuur De enorme invloed van Gorbatsjov El 1986 Begint hervormingen met "openheid" en "herstructurering" om eind te maken aan stagnatie en om economie en samenleving te stimuleren. Hl 1987 Tekent verdrag tot verwijdering middellange afstandsraketten. 1988 Roept partijcongres op tot radicale hervormingen. jm 1988 Wetgevende macht hervormd en meer macht en vrijheid gegeven, sommige volksvertegenwoordigers gekozen in vr i~ 1 1989 Trekt Sovjettroepen terug uit Afghanistan. 1989 Verwerpt Brezjnev-doctrine en vertelt communistische regimes in Oost-Europa dat Sovjettroepen niet zullen ingrijpen bij vergaande democratische hervormingen. 1989 Roept Oost-Duitsland op de grenzen te openen; laat bezwaren vallen tegen de Duitse eenwording (1990). BI 1990 Beëindigt machtsmonopolie van de partij. 1990 Stemt toe In snelle overgang naar markteconomie. E3 1990 Steunt VN-politiek om Irak te isoleren na invasie Kuwayt. BI 1991 Staat vrije verkiezing Russische president toe. BS 1991 Zou verdrag tekenen dat republieken autonomie geeft. open. Steeds meer 'witte plek ken' werden ingevuld, maar de ontluistering van de heroïsche Sovjet-historie ondermijnde het geloof in het communisme. Verscheidene republieken en volkeren, de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen voorop, eisten herstel van hun rechten en onafhankelijkheid. De nationaliteitenkwestie werd, tesamen met de economische crisis, het grootste hoofdbreken voor Gorbatsjov. Ook wreekte zich het feit dat de Sovjet-leider niet doorkneed was in econo mische zaken. Met de overgang van een centraal geleide plan- r een vrije markt economie waren politieke be slissingen gëmoeid die de macht van de partij zeker zou aantasten. Maar daar schrok Gorbatsjov van terug. Het ge volg was een vrije val van de produktie, gierende inflatie, groeiende werkloosheid en lege schappen in de winkels. Niet veranderen Zelf zal Gorbatsjov waarschijn lijk nooit hebben kunnen be vroeden dat de hervormingen zo ver zouden gaan en een sneeuwbaleffect in binnen- en buitenland teweeg zouden brengen. Zijn wereldbeeld is vooral bepaald door de wingen en het begin van de destalinisering onder Nikita Chroesjtsjov. Maar een lijn wenste hij niet te overschrijden: hij was en bleef trouw aan Lenins idealen van 1917. „Ik zal niet veranderen. Dat is al lang geleden besloten, door mijn va der en mijn grootvader." Michail Sergejevitsj Gorbatsjov werd op 2 maart 1931 geboren in het dorpje Privolnoje, in het Zuidrussische district Stavropol als zoon van een boerenecht paar. In 1950 ging Gorbatsjov rechten studeren. Hij werd actief in de communistische jeugdorganisa tie Komsomol en trad in 1952 toe tot de communistische par tij. Na afloop van zijn studie in 1955 maakte Gorbatsjov carriè re in het partijapparaat te Sta vropol. In 1970 had de toen 39- jarige Michail het geschopt tot partijleider van het district, een agrarisch gebied twee maal zo groot als Nederland met twee ëneenhalf miljoen inwoners. In 1978 werd Gorbatsjov onver wacht naar Moskou gehaald als landbouwsecretaris van het Centraal Comité. Twee jaar later klom hij op tot kandidaatlid van het Politburo en een jaar daarna werd hij als stemgerechtigd lid opgenomen in het machtigste orgaan van de Sovjetunie. Op 11 maart 1985 volgde Gor batsjov Konstantin Tsjemenko op als secretaris-generaal van de communistische partij. Dat zelfde jaar werd de perestrojka geboren tijdens een strandwan deling langs de Zwarte Zee met Eduard Sjevardnadze, Gor batsjovs minister van buiten landse zaken. „Alles is verrot", zei Sjevardnadze hem toen. „Zo kunnen we niet leven", conclu deerden ze vervolgens, aldus Gorbatsjov. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Gorbatsjov maakt terugkeer naar Stalinisme onmogelijk NIEUWSLIJN zorgde er niet meer voor dat dingen gebeurden, hij reageer de er op. Gorbatsjov was mee dogenloos noch duidelijk uitge sproken. Nooit werd hij vergele ken met die angstinboezemen- de rang van vozhd of „leider", zoals het geterroriseerde volk Stalin noemde. Gorbatsjov was de zondebok. Hij verpersoonlijkte een enor me tegenstelling, nog steeds zonder duidelijkheid. Tot aan het einde speelde hij zowel de rol van Luther als die van de paus, auteur van de grote com munistische reformatie, en toch aanhanger van Lenins ideeën. Zijn opvattingen en tradities hebben hem gevormd. Vandaar de weigering om, bijna tot aan het eind toe, te accepteren dat werkelijke democratie en een dwingend imperium niet te combineren zijn. Steeds weer was het een kwestie van te wei nig. of te laat. Als hij het een heidsverdrag twee jaar geleden aan de Baltische staten had aangeboden, zouden ze dat ze ker hebben geaccepteerd. En ook het economische plan van Sjatalin zou in 1988 of 1989 hebben gewerkt. Nu is er geen beginnen meer aan. Het Westen heeft alle reden om dankbaar te zijn voor de te rugtrekking uit Afghanistan, het verdwijnen van communisti sche surrogaatregimes, en bo venal voor de terugtrekking uit Oost-Europa en de hereniging van Duitsland. Het meeste wat echter in onze ogen verlichting betekende, vond zijn eigen volk zwakheid. Bijna iedere buiten landse politieke „triomf' had in feite concessies aan het Westen tot gevolg. Onderschat Gorbatsjov heeft dit onlangs be seft. Hoe anders valt de haast chantage-achtige taal te verkla ren waarmee hij een beroep deed op het Westen om hulp: „Help ons of de ramp die in de Sovjetunie plaatsvindt, wordt een ramp voor de hele wereld." Zo kan die oproep ongeveer worden samengevat. Misschien hebben we zijn ta ken eenvoudigweg onderschat Het is bijna komisch te zien dat een van de economische plan nen die de afsluiting van het tijdperk Gorbatsjov zwak ver lichten, een wereldmarkt be loofden binnen vijf jaar. Soms gaf hij toe dat hij de zwaarste taak op zich had genomen waar een nationaal leider zich voor geplaatst kon zien: de aard van zijn volk veranderen. Daar zijn geen vijf jaar voor nodig, maar vijftig of honderd, als het al mo gelijk is zoiets te doen. Hij heeft een klein, noodzake lijk deel van zijn taak voltooid, door een bestaand systeem te vernietigen. Door er echter geen vervanging voor te kunnen bie den, leeft het Sovjet-volk niet al leen in een materiële, maar ook in een spirituele hel. De laatste 73 jaar, zo hebben ze te horen gekregen, zijn een grote vergis sing geweest. De gruwelen van het Stalinisme zijn blootgelegd en de prestaties hebben ner gens toe geleid. Een nieuwe periode met pro blemen breekt aan voor de Sov jetunie en die volkeren wier lot het is binnen de Sovjet-politieke sfeer te leven. De verankering van de Sovjetunie in een nieu we Europese orde moet nog worden betwijfeld. Maar laat ik wat vrolijker ein digen. Misschien is de wens de vader van de gedachte, maar het is onvoorstelbaar dat, welk regime er ook gaat komen, de Sovjetunie simpelweg terug keert naar het verleden zoals onder Stalin of Brezjnjev. Gor batsjov heeft, ondanks aarzelin gen, verkeerde beoordelingen en mislukkingen, zijn volk een enorme en naar ik mag hopen niet terug te draaien dienst be wezen: hij heeft de angst uitge bannen. Net als alle kolossale gebeurtenissen in de geschiedenis, hoe duidelijk ook gesignaleerd en hoe vaak ook voor speld, kwam het als een bomexplosie. Het tijdperk van Gorbatsjov, die de Sovjetunie en de wereld meer beloof de dan ieder ander in de 73 jaar sinds Lenin de macht greep, lijkt voorbij te zijn. Wat er nu gaat gebeuren is voor iedereen een raadsel. Maar zeker is dat het afzetten van de vader van de perestrojka (hervormingen) in één adem genoemd zal gaan worden met de moord op Ken nedy en de inval in Tsjechoslowakije in 1968. RUPERT CORNWELL THE INDEPENDENT Achteraf bekeken vraagt men zich misschien af waarom nie mand enig vermoeden had dat dit zou gebeuren. Twee van Gorbatsjovs naaste medewer kers ex-minister van buiten landse zaken Sjevardnadze en adviseur Jakovlev hadden al gewaarschuwd voor een tegen- revolutie van rechts en bevel hebbers van de KGB, het minis terie van binnenlandse zaken en het leger hadden al meerde re malen hun onvrede geuit over de in hun ogen naderende anarchie. Deze week waren voor de samenzweerders alle voorwaarden aanwezig om toe te slaan. Augustus is typisch zo'n maand waarin niemand meer op zijn hoede lijkt. Net als zove- len bracht de Sovjet-leider zijn vakantie door aan de Zwarte Zee, ver van het machtscentrum verwijderd. Net als die andere hervormer, Nikita Chroetsjov, toen deze in 1964 werd afgezet. Vandaag zou Gorbatsjov echter terugkeren naar Moskou om een verdrag te tekenen dat het einde zou betekenen van de strak-gecentraliseerde staat die de Sovjetunie al vanaf 1917 is. Voor diegenen die uit waren op het einde van het Gorbatsjov- tijdperk was het nu of nooit. Met bijzondere tactische be kwaamheid had Gorbatsjov stand gehouden op het steeds kleiner wordende middenvlak van de nationale politiek. Hij had gelaveerd naar links, daar na naar rechts, en de laatste tijd weer naar links. De partij was vernederd, de hervormers wa ren afwisselend teleurgesteld en daarna weer gesust. Hetzelfde was ongeveer het geval met de voorstanders van de harde lijn, tot gisteren. Eerste lessen Nu is hij weg, en de eerste les sen van de verbijsterende ge beurtenissen in Moskou begin nen door te dringen. Ze bevesti gen wat veel van ons reeds lang geloofden: dat hij slechts een overgangsfiguur was, een man die een systeem ten grave droeg, maar die uiteindelijk de visie miste om een nieuw sys teem op te bouwen. Dit besef drong, geleidelijk doch onmis Een woedende burger probeert een militair in Moskou uit zijn tank te slepen. foto afp dima tanin kenbaar, tot me door in de vier jaren dat ik als correspondent in Moskou werkte. Ik kwam daar in januari 1987, midden in één van de strengste winters die Moskou ooit kende. Toch zat er ideologische dooi in de lucht. Andrei Sacharov was net vrijgelaten; net als de eerste groep politieke gevangenen. Maar waar ging het naartoe? Koortsachtig zochten we de Russische geschiedenis af naar parallellen. We kwamen uit bij Peter de Grote, die driehonderd jaar voor Gorbatsjov de achter stand van het land had gezien, en die naar het Westen had ge keken voor inspiratie en ver nieuwing. De formule was klas siek Russisch: veranderingen opgelegd van bovenaf, die de essentiële structuur van de macht intact lieten. En zo was het ook gesteld met de beginperiode van Gor batsjov. Hij was er ook van overtuigd dat het systeem kon worden verbeterd van binnen uit. In het buitenland gaf de confrontatie met het Westen de mogelijkheid om tot vergelijken te komen. Overeenkomsten over wapenbeheersing werden getekend, blauwdrukken wer den ontworpen voor politieke en constitutionele hervormin gen. De Sovjet-economie ver schrompelde, maar weinigen maakten zich zorgen. Het patroon veranderde ech ter ongemerkt. Gorbatsjov had gebeurtenissen in gang gezet die hij beheerste noch begreep. De economie zat klem tussen een nog intacte centrale bu reaucratie en zwakke knievallen naar de vrije markt. Het resul taat was voorspelbaar en ramp zalig. De levensstandaard kel derde, en ook Gorbatsjovs po pulariteit. Voortmodderen De vervanging van hoop door akelige voorgevoelens kan wor den teruggevoerd tot begin ja nuari 1990. Tijdens een bezoek aan Litouwen bleek Gorbatsjov niet in staat om de aspiraties te begrijpen van een volk dat in 1940 door Stalin onder het juk was gebracht. Nauwelijks een week later rolden tanks van het Rode Leger Baku, de hoofdstad van Azerbadzjan binnen. Daar na was het een kwestie van voortmodderen. Gorbatsjov In Moskou speelden zich gisteren dramatische taferelen af. Een man probeerde de opmars van de tanks tegen te houden daar er voor te gaan liggen. Hij kon nog net op tijd worden weggehaald. foto epa vassiu tatyanin Jazov: traditioneel militair Pavlov: conservatief econoom Maarschalk Dimitri Jazov (67) is minister van defensie sinds 1987. Hij werd toen tevens plaatsvervangend lid van het Politburo en kandidaatlid van het Centraal Comité van de communistische partij. In maart 1990 nam Gorbatsjov hem op in zijn presidentiële ad viesraad. Een maand later volg de de promotie tot maarschalk, de eerste die Gorbatsjov ver richtte. Jazov wordt gezien als een verdediger van de traditionele opvattingen over het leger. Hij werd geboren op 8 november 1923 in Omsk in Siberië. Hij nam dienst in het leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. In zijn militaire loopbaan wisselde hij 33 maal van garnizoen, aldus het Sovjet-persbureau Tass. De maarschalk werd in 1944 lid van de partij. Twaalf jaar la ter haalde hij zijn diploma aan de militaire elite-academie van Froenze. Daarna studeerde hij aan de academie voor stafper soneel van het Sovjet-leger, wat hij met goed gevolg afsloot in 1967. Nadat hij een jaar aan het hoofd had gestaan van de Sov jettroepen in Tsjecho-Slowakije, werd hij in 1980 benoemd tot commandant van de militaire regio Centraal-Azië. Vanaf 1984 werkte hij bij de legergroep voor de regio het Verre Oosten. Dat zelfde jaar werd Jazov benoemd tot generaal. Krjoetsjkov: carrière binnen KGB moskou afp Vladimir Krjoetsjkov is sinds 1 oktober 1988 hoofd van de ge heime dienst van de Sovjetunie KGB. Daarnaast is hij sinds 20 september 1989 kandidaatlid van het Politburo. Krjoetsjkov (67) gaf van 1978 tot oktober 1988 leiding aan de afdeling spionage en andere ac tiviteiten van de KGB in het bui tenland. Hij klom binnen de ge heime dienst op in het gevolg van Joeri Andropov, die in 1982 Brezjnjev opvolgde als secreta ris-generaal van de Communis tische Partij van de Sovjetunie. De KGB-chef werd geboren in 1924 te Volgograd (het latere Stalingrad). Na een studie aan een juridisch instituut en het di plomatiek instituut van het mi nisterie van buitenlandse zaken werkte hij tussen 1954 en 1959 óp de Sovjetambassade in Hongarije, waar Andropov am bassadeur was. Hier was hij in 1956 getuige van het neerslaan van de Hongaarse opstand. Volgens westerse diplomaten was Krjoetsjkov aan het begin van de jaren '70 hoofd van de KGB in New York. In 1978 be noemde Andropov hem tot een van zijn naaste medewerkers. Krjoetsjkov die de rang van generaal heeft, vergezelde Gor batsjov naar Washington in de cember 1987, voordat hij in 1988 Victor Tsjebrikov opvolgde als hoofd van de KGB. Valentin Pavlov is premier van de Sovjetunie sinds januari. Hij verving op die post Nikolaj Ry- zjkov, die na een hartaanval moest opstappen. Daarvoor was hij minister van financiën, vanaf juli 1989. Gorbatsjov zag in hem een 'theoretisch econoom' die in staat zou zijn de enorme 'economische problemen' van de Sovjeteconomie het hoofd te bieden. De premier is een fel tegen stander van het vragen van kre dieten aan de westerse landen. Hij kondigde in juni de over dracht aan van bepaalde be voegdheden van Gorbatsjov ten gunste van het kabinet, maar Gorbatsjov draaide die speciale bevoegdheden voor zijn pre mier direct weer terug. Pavlovs carrière heeft een klassiek patroon. Na zijn studie aan het instituut van financiën in Moskou werd hij ambtenaar op het ministerie van financiën van de republiek Rusland en vervolgens op dat van de Sov jetunie. Daarna volgde de func tie van hoofd van de dienst fi nanciën en prijzen in het mach tige Gosplan, het staatscomité voor de Sovjetplanning, en ver volgens het voorzitterschap van het staatscomité voor de prij- Pavlov heeft zich steeds ver zet tegen de adviseurs van Gor batsjov die een snelle overgang naar een marktteconomie voor stonden. Pugo: Letse orthodoxe communist moskou afp Boris Pugo is sinds december 1990 minister van binnenlandse zaken. Gorbatsjov belastte hem met de strijd tegen de corruptie, „die is binnengedrongen in alle overheidsorganen met inbegrip van de top". Pugo (54) was plaatsvervangend Politburolid van september 1989 tot juli 1990. De minister van binnenland se zaken werd, als zoon van een Letse bolsjewiek, geboren in 1937 in Kalinin, ten noordwes ten van Moskou. Twintig jaar later studeerde hij af aan het polytechnisch instituut van de Letse hoofdstad Riga. Hij werkte korte tijd als ingenieur, maar kreeg spoedig daarna op lande lijk niveau de verantwoordelijk heid voor de communistische jongerenorganisatie Komsomol. Tussen 1980 en 1984 leidde Pugo de geheime dienst KGB in Letland, met de rang van gene raal-majoor. Van 1984 tot 1988 was hij eerste secretaris van de communistische partij in Let land. Pugo werd in juli 1990 voorzitter van de centrale con trolecommissie van de Commu nistische Partij van de Sovjetu nie, belast met het toezicht op de partijdiscipline binnen de communistische partij.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5