Buitenland Zeker zes doden bij gevechten Kroatië Israël: immigratie Sovjet-joden gaat door Iraanse conservatieven tegen vrijlaten gijzelaars Internationale beurzen over tot orde van de dag Etiopië: Geen akkoord over vertrek van joden Orkaan eist vier levens aan oostkust VS Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 023-150225 0 FRISART (chef) ONNO HAVERMANS M PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA K s International (UPI). NIEUWSLIJN Censuur in Algerije Het Algerijnse leger heeft gisteren twee publicaties van islamisti- sche partijen verboden omdat „zij oproepen tot burgerlijke on gehoorzaamheid en geweld". Het gaat om het weekblad El Munqid en de krant El-Forqan van de grootste islamistische par tij FIS. Vorige week hebben enkele honderden advocaten en rechters bekendgemaakt over informatie te beschikken dat bij de onlusten die aanleiding waren voor het uitroepen van de staat van beleg, tenminste driehonderd mensen zijn gedood, al dus Arabische dagbladen. Officieel wordt het dodental op 55 ge steld. Billy Preston vast wegens ontucht De Amerikaanse soulzanger Billy Preston is in het Califomische Malibu gearresteerd omdat hij een 16-jarige jongen seksueel zou hebben misbruikt. De 45-jarige Preston werd zondag aangehou den omdat hij de jongen mee zou hebben genomen naar een schuur bij zijn woning, hem daar pornografisch materiaal zou hebben getoond en handtastelijk zou zijn geworden. Bovendien zou de musicus in het bezit en onder invloed zijn geweest van aldus een politiewoordvoerder. Polisario vraagt hulp V-raad De Saharaaanse verzetbeweging Polisario heeft gisteren de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad gevraagd druk uit te oefenen op Marokko zich neer te leggen bij een vredesplan voor de Westelijke Sahara. Beide partijen beschuldigen elkaar van pogingen het VN-plan, dat een einde moet maken aan het al vijftien jaar durende conflict om de voormalige Spaanse kolonie die door Marokko is bezet, te saboteren. Gratie Marokkaanse gevangenen Koning Hassan II van Marokko heeft gisteren 156 gevangenen gratie verleend ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van „de revolutie van de koning en het volk" die vandaag wordt gevierd. Dat heeft het Marokaanse ministerie van justitie bekendge maakt. De amnestie betreffen kwijtschelding van de resterende straf van 29 gevangenen en vermindering van straf voor 104 ge detineerden. Bovendien wordt de straf van 20 mensen die vast zitten, geheel ingetrokken, twee gevangenen zien hun levens lang omgezet in een korter durende straf en één gevangene krijgt een totale amnestie. 'Fraude bij verkiezingen Mexico' De twee belangrijkste Mexicaanse oppositiepartijen PAN en PRD hebben gisteren de regering beschuldigd van fraude en on regelmatigheden bij de zondag gehouden parlementsverkiezin gen. Op een persconferentie verklaarde de voorzitter van de conservatieve Partij van Nationale Actie (PAN) dat de „regering van president Salinas de Gortari niet in staat blijkt haar belofte van rechtvaardige verkiezingen waar te maken". Volgens de op positie zijn er stembussen gestolen, kregen een aantal Mexica nen geen kans om te stemmen en was de controle van identi teitsbewijzen van de kiezers ontoereikend. Zelfmoord Koreaanse soldaat Een Zuidkoreaanse soldaat heeft zich gisteren in de zuidoostelij ke stad Taegu van een schoolgebouw geworpen, na zichzelf eerst in brand te hebben gestoken. Voor hij sprong riep hij: „Ik offer mezelf op aan de nationale eenwording". Dat heeft het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap gemeld. De 21-jarige soldaat overleed enkele uren na zijn daad in een ziekenhuis. Binnen de Iraanse regeringstop is een conservatieve groep die zich blijft verzetten tegen verbe tering van de betrekkingen met het Westen en tegen vrijlating van westerse gijzelaars. De groep beoogt de vrijlating te vertragen tot de presidentiële verkiezingen in de Verenigde Staten in 1992. Daarbij wordt onder meer aangevoerd dat het in een verkiezingsjaar gemakke lijker is concessit te bedingen. Dit hebben goed ingelichte Iraanse zegslieden gisteren ver klaard. De zegslieden die ano niem wilden blijven, wezen op een recent artikel in het dagblad Salaam. In dit artikel wordt er op gewezen dat de verkiezingen in de Verenigde Staten naderen „en aan de vooravond van die verkiezingen kunnen meer con- Sovjet-coup komt bij Kroaten hard aan BELGRADO «AP-GPD In Kroatië zijn vanmorgen vroeg opnieuw gevechten uit gebroken tussen leden van de Kroatische veiligheidstroe pen en Servische strijders. Daarbij zijn volgens de Kroati sche radio zeker zes mensen omgekomen. ook in Joegoslavië zijn uitwer king niet. In Servië, traditioneel het bolwerk van het Joegoslavi sche leger, twinkelden veel ogen: 'wat zij kunnen, dat kun nen wij ook'. In Kroatië daaren tegen overheerst schrik en be- zorgheid. Van de afgezette Sovjet-presi dent Gorbatsjov konden de Kroaten nog hopen dat hij van mening zou veranderen en in het belang van vrede en stabili teit akkoord zou gaan met inter nationaal ingrijpen. Van de nieuwe machthebbers wordt dat niet verwacht. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat con servatieve Sovjet-generaals de neo-communist Milosevic, pre sident van Servië, moreel steu nen in plaats van druk op hem uit te oefenen om zijn politiek te wijzigen. Het succes van de Servische rebellen heeft voeding gegeven aan de angst dat ze bezig zijn te proberen Kroatië in tweeën te delen en Slavonië, de koren- De strijd deed zich vooral voor in het gebied van Slavonië, ten oosten van Zagreb. Het Joego slavische federale leger greep naar verluidt in bij de gevech ten. De Kroatische radio meldde dat legereenheden met automa tische wapens en granaatwer pers het stadscentrum van Osij- ek, 130 kilometer noordweste lijk van Belgrado, beschoten. De strijd om Osijek kostte aan ze ker twee mensen het leven. Het aantal slachtoffers in het dorp Pakrac, 100 kilometer zuidoos telijk van Zagreb, waar tot de vroege ochtend fel werd ge vochten, is niet bekend. Gisteren was het ook onrustig in Kroatië. Volgens de televisie in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado is de stad Pakrac in handen van Servische rebellen en trekken de Kroaten zich te rug. De Kroatische radio meld de alleen dat in Pakrac en Öku- cani hevig wordt gevochten. De coup in de Sovjetunie mist schuur van de republiek, te iso leren. De Serviërs hebben diver se enclaves veroverd, die in to taal een vijfde deel van het grondgebied van Kroatië be slaan. Milan Martic, de com mandant van de Servische mili tie in Krajina, de grootste encla ve, heeft gezegd dat zijn troe pen bezig zijn zich voor te be reiden op de verovering van een aantal grote steden, waaronder Petrinja, Karlovac en de haven stad Zadar. In de Kroatische hoofdstad Zagreb heeft zich gistermorgen een krachtige explosie voorge daan in het gebouw van de Joodse Gemeenschap. Er vielen geen gewonden, maar de scha de is aanzienlijk. De Kroatische regering noemde de aanslag het werk -van „Servische terroris ten". Het is nog altijd niet zeker of de voor vandaag geplande bij eenkomst van het staatspresidi- um en de leiders van de zes re publieken zal doorgaan. Op de bijeenkomst zou voor het eerst weer worden gesproken over de toekomstige structuur van Joe goslavië. Servië en Montenegro hebben al laten weten niet mee te doen aan de bijeenkomst. Cel voor agenten wegens doodslaan student in Seoul In Zuid-Korea zijn gisteren vijf politieagenten veroordeeld tot gevangenisstraffen van maxi maal 3,5 jaar wegens het doodslaan, op 26 april, van een student. De dood van de stu dent, de 20-jarige Kang Kyung- dae, vormde het begin van we kenlange massale protesten te gen de regering. Tegen de agenten waren ge vangenisstraffen geëist die vari eerden van vijf tot zeven jaar. Eén agent werd slechts voor waardelijk veroordeeld. De an deren kregen gevangenisstraf fen opgelegd variërend van twee tot 3,5 jaar. De rechtbank oordeelde dat de agenten de student niet met opzet hadden gedood. De rech ter zei in zijn vonnis ook het ge welddadige karakter van de stu dentendemonstraties, waarbij het incident plaatshad, te heb ben laten meewegen, evenals het feit dat aan de kant van de politie veel gewonden waren gevallen. Gisteren werd ook de doodstraf geëist tegen de dissi dente dichter Park Ki-pyong, die ervan wordt beschuldigd de regering te hebben willen om verwerpen en te vervangen door een socialistisch regime. De 33- jarige Park was de leider van de radicale Socialistische Arbeidsli- Verbazing en schrik op de beurzen zoals hier in Frankfurt na het afzetten van Sovjet-president Gorbatsjov. foto ap karsten thielker cessies van de Verenigde Staten worden verkregen". De bron nen menen evenwel dat de Iraanse president Rafsanjani zich tot doel heeft gesteld een einde te maken aan het ruim zes jaar durende gijzelingsdra ma. Zij achten het daarom on mogelijk dat de conservatieven de vrijlating kunnen verhinde ren, maar ze denken wel dat de vrijlating kan worden vertraagd. Rafsanjani had zondag een ont moeting met leiders van de Li banese Hezbollah, die nauwe banden onderhouden met de shi'itische groepen die de mees te van de elf westerse gijzelaars vasthouden. Zijn minister van buitenlandse zaken, Velayati, verklaarde na afloop van de ontmoeting dat „de positieve trend" met betrekking tot de vrijlating van westerse gijzelaars in Libanon, wordt voortgezet. De paniek die gisteren op de in ternationale effectenbeurzen uitbrak nadat het nieuws over de coup in de Sovjetunie be kend werd, is inmiddels weer weggeëbd. Op de beurs van Tokyo steeg de Nikkei-index vanochtend zelfs met 230,30 punten tot 21.687,06 punten. Wall Street herstelde zich gis termiddag na de aanvankelijke paniek die 'Red Monday' te weeg bracht. De Dow Jones-in- dex van de dertig belangrijkste fondsen daalde met 69,99 pun ten tot 2-898,03 punten. Eerder op de dag noteerde de Dow Jo nes een min van 108 punten. De Amerikaanse dollar no teerde gistermiddag bijna acht cent hoger op 2,05 gulden. Ook de wereldmarktprijs van goud, evenals de dollar een veilige be legging in roerige tijden, steeg fors. In Ziirich opende de goud prijs vier dollar hoger. De prijs van olie, een belangrijk export- produkt van de Sovjetunie, steeg een volle dollar tot 20,50 dollar. Het afzetten van president Gorbatsjov heeft in het Westen geleid tot bevriezen van toege zegde hulp. De Wereldbank nam gisteren het voortouw met het stopzetten van een fonds voor technische hulp aan de Sovjetunie. De 155 lidstaten van de Wereldbank zouden 30 mil joen dollar in het fonds storten. Het dreigement van de Ame rikaanse president Bush om Moskou alle hulp te onthouden, kan voor de Sovjets een strop van honderden miljoenen dol lars betekenen. Washington heeft zo'n 1,6 miljard dollar aan bankleningen gegarandeerd waarmee Moskou graan en an dere landbouwprodukten in de VS kan kopen. Een groot deel van dat geld is door de Sovjetu nie al uitgegeven, ook al is het nog niet op de rekeningen ge stort. t De coup door het 'comité van acht' lijkt voorlopig nog geen gevolgen te hebben voor Neder landse ondernemers die zaken doen in de Sovjetunie. Joep van den Nieuwenhuyzen, directeur van het Begemann-concem dat enkele maanden geleden de ce- mentwagenfabriek Tsemmash in Krasnogorsk van de Sovjetre gering kocht, reageerde „uiterst geschokt" op de gebeurtenis sen. Hoewel het personeel van Tsemmash gisteren gewoon aan het werk ging, is de Nederland se industrieel niet helemaal ge rust op de uitkomst van de „dramatische gebeurtenissen". Of het voortbestaan van de on derneming op het spel staat, durft hij niet te zeggen. De over name van de Russische vracht wagen-fabriek door Begemann is het eerste voorbeeld van een volledige privatisering van een staatsbedrijf. Gisteren daalde de koers van Begemann in Amster dam met maar liefst 17 gulden tot 145 gulden. Een politieman neemt in Dartmouth, Massachusetts, de schade op die de orkaan Bob daar heeft veroorzaakt foto afp brooks craft ADDIS ABEBA «AP AMSTERDAM De orkaan Bob heeft tot nu toe aande Amerikaanse oostkust weinig schade aangericht, maar wel vier doden veroorzaakt. De dichtbevolkte kust werd van daag getroffen door zware re genval en windstoten met een snelheid van 160 kilometer per uur. In de Amerikaanse staten Rhode Island, Connecticut en Massachusetts is gisteren de noodtoestand afgekondigd in verband met de orkaan. Waar schuwingen werden uitgevaar digd in het hele gebied van New Jersey tot en met Maine. De storm zorgde voor stroomuitval bij tenministe 1,5 miljoen huishoudens en bedrijf ven in de staat Maine stuurden hun personeelsleden naar huis. Bovendien werden de 12 000 in woners geëvacueerd uit het kustgedeelte van de staat. De zware windstoten zorgden er voor dat dakpannen wegwaai den, telefoonpalen en bomen omvielen en plezierboten op het land werden geworpen. Onderzeeboten van de Ame rikaanse marine hebben hun havens in Connecticut verlaten en de diepte van de oceaan op gezocht om de storm uit te zit ten. Atoomcentrales in de regio hebben uit voorzorg hun stroomopwekking verminderd. Gisteren rond het middaguur bevond het centrum van de storm zich op 240 kilometer ten oosten van New York. De or kaan had tot gistermiddag wei nig ernstige schade veroorzaakt. De vrees bestaat echter dat op de meest oostelijk gelegen plaatsen, zoals Long Island en New England, de storm hard zal toeslaan. Het Etiopische ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren ontkend dat met Israël zou zijn overeengekomen dat nog eens 2600 Etiopische joden naar de joodse staat mogen emigre ren. In mei van dit jaar werden 14.500 Etiopische joden via een luchtbrug naar Israël overgé- bracht. In een verklaring liet het mi nisterie weten dat er geen over: eenkomst over.de emigratie van Etiopische joden was gesloten en dat over deze kwestie zelfs niet met de Israëlische autori teiten was gesproken. De overgangsregering van het Revolutionaire Democratische Volksfront (EPRDF), die de macht overnam na de val van president Mengistu Haile Ma- riam, heeft gezegd in principe geen bezwaar te hebben tegen het vertrek van de joden naar Israël. Waarom maandag zo heftig werd gereageerd op Israë lische berichten van vrijdag dat overeen is gekomen dat nog eens 2600 joden naar Israel mo gen vertrekken, werd niet dui delijk. Volgens het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken waren aan de overeenkomst maanden van onderhandelin- JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Verontruste Sovjet-immigranten luisteren in hun woning in Jeruzalem r malige vaderland. CORRESPONDENT Israël verwacht geen wijziging in het beleid van de Sov jetunie ten aanzien van de joodse emigratie. De Israëli sche consul-generaal in Moskou, Arieh Levine, zei gis teren dat het Kremlin hem geen nieuwe instructies heeft gegeven en hij voorspelde dat de emigratiestroom zal doorgaan. Dezelfde geluiden waren te horen in Je ruzalem. Volgens vertegenwoordigers van het Joods Agentschap, de instantie die is belast met de joodse immigratie, is er geen reden voor paniek. Op het ministerie van buiten landse zaken legde men er de nadruk op dat de joodse emigratie steeds heeft gefunctioneerd als de 'barome ter', met behulp waarvan het Westen zijn betrekkingen met de Sovjetunie bepaalt. De voorzitter van het Agentschap, Simcha Dinitz, zei dat de prijs die Moskou zou moeten betalen voor stop zetting van de emigratie, eenvoudig te hoog is. „Naar mijn mening zal het nieuwe regime heel goed naden ken voor het enig aspect van de emigratiepolitiek wij zigt". Niettemin maken veel Russische immigranten in Israël zich ernstig zorgen over in de Sovjetunie achter gebleven familieleden en kennissen. Het hoofd van de immigratie-afdeling van het Joodse Agentschap, Uri Gordon, zei voor de Israëlische radio: „Het enige wat we op dit moment kunnen doen is ten eerste onmiddellijk noodvoorbereidingen treffen in Is raël omdat het zeer goed mogelijk is dat binnen zeer korte tijd grote aantallen joden zullen aankomen". „Ve len zullen willen vertrekken, omdat we ons er allemaal van bewust zijn dat dit het einde van het Gorbatsjov- bewind kan zijn en als er daar, God verhoede het, een burgeroorlog uitbreekt, dan zullen de joden in grote aantallen willen vertrekken". Israëlische functionarissen, die anoniem wilden blijven, sloten een mogelijke luchtbrug voor het overbrengen van Sovjet-joden uit, voornamelijk om logistieke rede nen. Het Joodse Agentschap zei dat 60.000 Sovjet-joden I beschikken over een uitreisvisum. Het is de vraag of de Israëlische regering klaar is voor zo'n uitdaging. Dit jaar is de immigratie ver achterge bleven bij de voorspellingen. In plaats van tegen de 400.000, zullen volgens de jongste voorspellingen in 1991 in totaal niet meer dan 180.000 Russen naar Israël komen. Dat biedt wat ruimte op de woningmarkt. Maar de achilleshiel van de immigratiepolitiek is het gebrek aan banen. Ongeveer een derde van de immi granten die vorig jaar naar Israël kwamen is nog altijd werkloos. Bovendien hebben vfeel Sovjets zich genood zaakt gezien werk aan te nemen dat ver beneden hun opleidingsniveau ligt. De Israëlische minister van wetenschap Yuval Neeman merkte op dat KGB-chef Vladimir Krjoetsjkov de emi gratie van Sovjet-joden in een toespraak tot het Sovjet- parlement had veroordeeld. Krjoetsjkov, een van de acht leden van het comité dat de macht overnam, noemde de emigratie het „wegzuigen van kennis". Vol gens het KGB-hoofd was de emigratie een onderdeel van een westers complot. De Israëlische premier Yitzhak Shamir „volgde de situ atie en keek uit naar meer informatie", zo verklaarde het bureau van de premier. „We houden nauwlettend en met zorg in de gaten wat er in de Sovjetunie ge beurt", zei minister Levy (buitenlandse zaken) tegen verslaggevers. „Een cruciaal tijdstip is aangebroken. Ik hoop dat de landen in deze regio zullen inzien dat vre de in hun belang is... en dat de gebeurtenissen in de Sovjetunie de stappen die we voor het vredesproces hebben gezet en nog zullen zetten niet zullen overscha duwen", aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4