Buitenland P KIi '-a Oost-Europa geschokt, niet bezorgd Duitsers vrezen massale desertie Sjevardnadze vraagt om 'steuncomités' in Westen NIEUWSLIJN Kamer praat morgen over coup De vaste kamercommissie van buitenlandse zaken komt morgen voor een spoedvergadering met minister Van den Broek bijeen om zich te buigen over de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Vol gens commissievoorzitter Aarts (CDA) is het de bedoeling dat de bewindsman de Kamer dan tevens inlicht over het verloop van het EG-beraad over de machtsovername, dat vandaag wordt ge houden. Protestbrief Pax Christi probleem De katholieke vredesorganisatie Pax Christi wil vandaag een protest-brief overhandigen bij de Sovjet-ambassade in Den Haag tegen het 'in gijzeling nemen' van Gorbatsjov en 'de schending van diverse akkoorden'. Een probleem is echter dat enkele leden van de organisatie, onder wie voorzitter Jan ter Laak, zich nog in de Sovjetunie bevinden. Zij namen er vorige week deel aan een vredes-conferentie. Een aantal zou gisteren terugkeren, maar dat is niet gebeurd. Pax Christi hoopt nu dat zij vandaag de Sovjetunie kunnen verlaten. Icto en Voks 'geschokt' De conservatieve vredesbewegingen Icto en Voks zijn verrast en geschokt door de machtsovername in de Sovjetunie. De tegen voeters van het IKV vragen respectievelijk om het gebed voor de bevolking van de Sovjetunie en om het terugdraaien van de be zuinigingen op de Nederlandse defensie. Het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening vraagt zich af of de Sovjetunie zich onder de nieuwe machthebbers zal houden aan de Helsin- ki-akkoorden en andere internationale afspraken. Het Vredes overleg Kerk en Samenleving, een Elfsplitsing van het Icto, vindt dat het Westen nu extra op zijn hoede moet zijn. De organisatie vindt dat de bezuinigingen op defensie „in de ijskast moeten". Staatsgreep verbaast VCN niet De Verenigde Communisten Nederland, de zieltogende afsplit sing van de onlangs opgeheven CPN, is niet verbaasd over de machtswisseling in de Sovjetunie. Volgens secretaris René Dam men is het met de Sovjetunie de afgelopen jaren politiek en eco nomische bergafwaarts gegaan. „Perestrojka bleek niet de ma nier om het socialisme democratischer en effectiever te maken, maar ontwikkelde zich al snel in de richting van kapitalistische structuren." Dammen heeft daarom „alle begrip" voor de beslis sing Gorbatsjov terzijde te schuiven.Als het hier gaat om een machtsgreep die zich bedoeld is om echt de hervorming van het socialisme ter hand te nemen, dan steunen wij dat. Maar als het om een kliek gaat die zijn eigen positie veilig wil stellen, dan zijn we nog steeds even ver van huis." Groen Links: Steuncomité democratie Groen Links wil een Nederlands steuncomité voor de democra tie in de Sovjetunie oprichten. Het partijbestuur heeft gisteren alle politieke partijen, vakbonden en vredesorganisaties in Ne derland opgeroepen dit initiatief van de grond te tillen. Met de oprichting van een dergelijk comité wordt gehoor gegeven aan de oproep „vanuit een belegerd Moskou" van voormalig minis ter van buitenlandse zaken Sjevardnadze en Gorbatsjovs ex-ad viseur Jakovlev, aldus partijvoorzitter Vos. Groen Links wil don derdagmorgen in Den Haag eên oprichtingsbijeenkomst organi- 'De geschiedenis kan niet worden teruggedraaid' Duizenden Litouwers zijn samen gestroomd bij het parlementsgebouw in de hoofdstad Vilnius. Daar wordt gewaakt en gebeden. Litouwen voelt zich direct bedreigd door de coup in Moskou. «foto ap Aleksandr Jakovlev en Eduard Sjevardnadze hebben gisteren opgeroepen in westerse landen „steuncomitées voor de demo cratie in de Sovjetunie" te vor men. De twee oprichters van de Democratische Hervormings Beweging hebben diverse ma len gewaarschuwd voor het ge vaar van een staatsgreep door conservatieve krachten in de Sovjetunie. In een verklaring spraken Jak ovlev en Sjevardnadze hun steun uit voor de Russische pre sident Jeltsin, die heeft opgeroe pen tot een algemene staking. Ze veroordeelden „het verraad van de belangen van het volk, de vrijheid en de democratie". Ze zeiden er niet in te zijn ge slaagd contact te leggen met Gorbatsjov. Sjevardnadze orga niseerde gisteren een perscon ferentie, waarop hij „al diege nen die tegen een terugkeer naaf het totalitarisme zijn" op riep zich op vreedzame wijze te verzetten tegen de coupplegers. Dergelijk verzet noemde hij „in het belang van de hele mens heid". De „hele wereld zal eron der gaan lijden" als deze men sen aan de macht blijven, waar schuwde hij. De econoom Jakovlev wordt beschouwd als 'de vader van de perestrojka'. Hij trad afgelopen vrijdag uit de communistische partij. Sjevardnadze trad in de cember vorig jaar af als minister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie, uit protest tegen het het afglijden naar een dictatuur van de conservatieven. Begin juli stapte hij uit de partij. Geschokt, maar niet overdreven bezorgd. Zo heeft Oost-Europa gis teren gereageerd op de coup in de Sovjetunie. De Tsjechoslowaakse president Havel verklaarde giste ren dat er geen direct gevaar voor zijn land bestaat. „De hervormin gen in Tsjecho- Slowakije zijn on omkeerbaar". Havel constateer de wel opgelucht dat de Sovjet troepen inmid dels allemaal weg zijn. Tsjecho-Slo- wakije heeft in middels de bewa king van de gren zen en de vlieg velden ver scherpt, maar die maatregel hangt meer samen met de verwachte komst van Sovjet vluchtelingen dan met het gevaar van een in val. BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Aanhangers van de Russische president Jeltsin hebben een geïmproviseerde blokkade opgeworpen op de Kalinin-a wifren daarmee het gebouw van de Russische ministerraad beschermen tegen het leger. momenten te wachten. Maar de gechiedenis kan niet worden Onder de Tsjechoslowaakse burgers was gisteren geen pa- Ook voor de Sovjetunie zelf ™ek °vej dü gebeurtenissen in schat Havel de ontwikkeling op het buurland merkbaar. Er werd langere termijn optimistisch i „De naties in de Sovjetunie staan ongetwijfeld moeilijke bijvoorbeeld nauwelijks geham sterd, altijd een van de eerste tekenen van zorg over de poli tieke ontwikkelingen. Wel vormden zich rijen voor de ben zinepompen. Veel automobis- ten vreesden dat de olieleveran ties uit de Sovjetunie zouden stilvallen. Tsjecho-Slowakije is vrijwel volledig van Sovjet-olie afhankelijk. De Polen zaten vooral aan de buis gekluisterd. „We zijn niet bang, alswel zeer geïnte- uit Warschau, 's Ochtends om een uur of elf waren alle kranten in de hoofdstad al uitverkocht. Een nieuwshonger die niet werd beloond, want de ochtendedi ties bevatten nog geen letter over de gebeurtenissen in de Sovjetunie. Honderden belangstellenden schaarden zich daarom resseerd", aldus een socioloog avonds in de rij i extra editie van de Gazeta Wy- borcza. „Het is eigenlijk wel goed dat dit ge beurd is", meende een wachtende in de rij, „Dan ko men al die ru ziënde Poolse politici mis schien eindelijk tot bezinning en zorgen weer eens dat ze sa menwerken". Enige be zorgdheid be staat er over de honderddui zenden vol gens de laatste schattingen zelfs een mil joen Sovjet burgers in Po len. Het gaat vooral om han delaren van wie nu wordt ge vreesd dat ze politiek asiel zullen aanvra gen. De koers van de roebel op de zwarte markt is volko men in elkaar gestort. Sinds gisteravond ko men er overi- Sovjet-bur- gers Polen meer binnen. Vol gens ooggetuigen zijn alle wachtende Sovjet-reizigers door de Sovjet-grenswacht terugge stuurd. De Poolse regering ver klaarde na een spoedzitting dat „de loop van de geschiedenis niet met geweld kan worden i gratis veranderd". Eerder had presi- Sovjetunie verzekert aftocht volgens schema uit ex-DDR CORRESPONDENT Het commando van de Sovjet-troepen in de voormalige DDR heeft gisteren verze kerd dat het vertrek de 380.000 soldaten en 200.000 burgers volgens plan verder gaat. Maar de Duitsers zijn daar niet zo zeker van. Tot nu toe zijn on geveer 200 mili tairen gedeser teerd omdat ze niet terug willen naar de Sovjetu nie. De vraag is hoeveel dat er worden als de conservatieven de hervormin gen blokkeren. In en rond de kazernes lijkt al les zijn normale gangetje te gaan. Maar toch: de poort van het hoofd kwartier in de Oostberlijnse wijk Karlshorst blijft bijna de hele dag dicht. De Bondskanselier Kohl dreigde gisteren de econo mische hulp aan de Sov- jetunbie stop te zetten, als Moskou niet alle gesloten verdragen naleeft. Boven dien eiste hij dat de rech ten van de mens worden gerespecteerd, voortzet ting van het democratise ringsproces en garanties voor het wel en wee van Gorbatsjov. Duitsland is de belangrijkste leveran cier van westerse hulp voor de Sovjetunie. Kohl onderbrak zijn vakantie voor crisisberaad in Bonn. gesprekken die met enkele militairen en burgers te voe ren waren, leveren weinig op. „Ik heb het via de radio gehoord", verklaart een jonge officier, „zorgen maak ik me niet. Perestrojka moet verder gaan. Alles is hier normaal". Dat laatste zinnetje komt een aantal keren terug, maar zo normaal is de toestand niet. Als de poort open gaat om een stafauto te laten passeren, zijn groepjes discussiërende militairen te zien. Ook de Oostduitsers zijn ongerust. In Berlijn liepen duizenden burgers mee in een stille mars van de burgerrechtbe wegingen die bijna twee jaar geleden het regime-Honecker ten val brachten. Voor de Sovjet-ambassade verzamelden zich honderden Oostduitsers. 'Stop de cont rarevolutie' en 'Red Michail Gorbatsjov', stond er op spandoeken. Huilende men sen: „Dat kan toch niet waar zijn" en „Wij danken onze vrijheid aan Gorbi". Ook in Bonn en andere steden werd ge demonstreerd. Vooral in het oosten van Duitsland en in Berlijn was de verslagenheid groot. Nog altijd zijn er honderdduizenden zwaargewapende Russische soldaten in en rond hun steden en dorpen gelegerd. Zij vormen niet alleen een militair, maar vooral politiek potentieel dat heel Duits land aangaat. Hoe moet bijvoorbeeld worden gehandeld als duizenden Sovjets de ontwikkelingen in hun eigen land niet Scherpere controles dan normaal gisteren bij de Sovjet-kazernes in de voormalige DDR. zoals bij deze in Magdeburg. De onrust speelde zich echter niet buiten, maar vooral binnen de muren af. foto dpa heiland willen afwachten en deserteren? En wat dient er te gebeuren als de Polen de af reizende Sovjets niet meer over hun grondgebied willen laten reizen? Vragen waarop niemand antwoord weet. Toen een Duitse diplomaat een klein jaar geleden in Moskou voorzichtig in formeerde met hoeveel deserteurs het Sovjet-ministerie van defensie bij de af tocht rekende, kreeg hij het schertsende antwoord: 380.000. Maar toen zat Gor batsjov nog redelijk vast in het zadel. Nu beginnen de Duitsers zich werkelijk zor gen te maken over een mogelijke stroom deserteurs. Tot nu zijn ongeveer 200 sol daten gedeserteerd, maar veel Sovjet-of ficieren hebben de afgelopen tijd open lijk yerklaard dat ze liever in Duitsland blijven dan terugkeren naar een onzeke re toekomst in de Sovjetunie. De regering van de deelstaat Thürin- gen heen er in Bonn gisteren al op aan gedrongen dat het vertrek van de Sovjets versneld moet worden. In het verdrag tussen Bonn en Moskou is vorig jaar vastgelegd dat de bijna 600.000 Sovjet militairen en burgers uiterlijk eind 1994 zullen zijn verdwenen van het grondge bied van de voormalige DDR. In juli wa ren 85.000 Sovjets naar huis vertrokken, onder hen echter opvallend veel burgers. In totaal moeten dit jaar 98.000 soldaten, inclusief hun materieel, Duitsland veria- Uit een vertrouwelijke studie van het Duitse ministerie van defensie, geda teerd midden juli, blijkt dat Bonn zich zorgen maakt over de operatie 'Na Doema' ('Naar Huis'). Zo is vastgesteld dat de Sovjet-legerleiding de troepen rond Berlijn en de hoofdsteden van de zes nieuwe deelstaten pas op het aller laatste moment wil terugtrekken. Verder staat in de analyse dat Sovjet-officieren bij contacten met de top van de Bundes- wehr zeer geheimzinnig deden als ge vraagd werd naar het draaiboek voor de aftocht. Naar buiten presenteerde de legerlei ding zich echter open. Zondag vond er zelfs voor het eerst sinds 1945 een open dag plaats in Eberswalde, waar duizen den nieuwsgierigen zich konden verga pen aan al het oorlogstuig dat de Russen nog in Duitsland hebben. Gisteren, de dag dat Michail Gorbatsjov ten val werd gebracht, zag het er allemaal heel anders uit. De kazernepoorten bleven potdicht. De 'vliegende handelaars', die voor de garnzioenspoorten al maanden een lu cratieve handel drijven met Sovjet-solda ten en officieren, hadden niets te doen. Slechts enkele militaire vrachtwagens en jeeps verlieten de kazernes bij Potsdam, Juterbog en Wunsdorf. In de winkels buiten de kazerne in Berlijn, waar ook Sovjet-burgerpersoneel werkt, is de stemming gedrukt. „We we ten niet wat er komt, misschien moeten we wel eerder naar huis", zegt een jonge Russische vrouw. Maar naar huis willen velen (nog) niet. Ze hebben intussen de verlokkingen van het altijd verfoeide kapitalistische consu mentenparadijs leren kennen en probe ren zo goed en zo kwaad als het gaat westerse spullen te vergaren. En daarme willen ze doorgaan tot ze aan de beurt zijn voor de onvermijdelijke 'Na Doema'. Gisteren kregen alle manschappen en officieren de opdracht in de kazernes te blijven, maar of de discipline nog groot genoeg is om dat voor langere tijd op te leggen, is de vraag. dent Walesa de coup een be dreiging voor de Poolse demo cratie genoemd. Hij riep de Po len op alle interne strijd opzij te zetten en zich te verenigen „op dit speciale moment". Hoewel de Hongaarse och- tend-tv vanaf half acht het hele programma had omgegooid, ontging het belangrijkste nieuws van de dag veel Honga ren volkomen. De reden: een lang weekend, met een nationa le feestdag vandaag voor de boeg en tv-nieuws dat wordt ge domineerd door het bezoek van de paus. Zelfs de Hongaarse re gering lukte het niet voltallig bijeen te komen om de situatie te bespreken. Over het algemeen waren de reacties in Hongarije overigens vrij gematigd. „De Russen heb ben niet genoeg macht meer om in Oost-Europa iets te doen", aldus Janos Kis, leider van het Verbond van Vrije De mocraten, de grootste opposi tiepartij. In Roemenië heeft de cege ring met bezorgdheid gerea geerd. President Iliescu riep 's avonds de Staatsveiligheidsraad bijeen. Een woordvoerder van het Front voor Nationale Red ding verklaarde de ontwikkelin gen met zorg te volgen. „Wij hopen dat de hervormingen en de democratisering desondanks door zullen gaan". Het Bulgaarse persbureau BTA haalde enkele waarnemers aan die bang waren dat de soci alistische partij 1— de voormali ge communistische partij bij de komende verkiezingen veel extra stemmen zou krijgen als gevolg van de gebeurtenissen in Moskou. Anderen voorspelden dat de gebeurtenissen eenheid zou brengen in de verdeelde en tanende oppositie. VS kregen signalen van komende coup WASHINGTON JAAP VAN WEESEL De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft de staatsgreep niet voorspeld, maar wel is het Witte Huis de afgelopen dagen gewaarschuwd dat de hard Sners in het Kremlin een acuut gevaar betekenden voor Gor batsjov. De nationale veilig heidsadviseur Brent Scowcroft zei gisteren dat er al maanden een dreiging in de lucht hing „maar ik kan niet zeggen dat wij iets dergelijks op dit moment verwachtten". De inlichtingendiensten heb ben bij de reconstructie van de gebeurtenissen in Moskou van de afgelopen dagen twee ge beurtenissen waargenomen, die erop wezen dat er iets op til was. De eerste was een oefening van Sovjet-troepen bij het handhaven van de orde in een grote menigte, de andere het feit dat het communicatiesys teem op Gorbatsjovs vakantie adres gedeeltelijk niet werkte. De belangrijkste vraag waar mee Amerika zich nu bezig houdt is of en hoever de klok in de Sovjetunie teruggedraaid kan worden. De meeste ^deskundi gen zien de staatsgreep slechts als een tijdelijke terugslag, al weet niemand voor hoe lang. Een terugkeer naar de Koude Oorlog lijkt onwaarschijnlijk. Verder maakt de openheid van de Elfgelopen jaren een totale onderdrukking, zoals in het ver leden, moeilijk. De oppositie in Moskou kon ook gisteravond nog vrijelijk voor de AmerikaEm se televisie via live-satellietver bindingen de staatsgreep ver oordelen. Een andere vraag is of het Sovjet-leger bereid zal zijn het vuur te openen op demon stranten. Velen betwijfelen dat. Het belangrijkste argument tegen een totale terugkeer naar het stalinisme is dat de nieuwe machthebbers wel over tanks en andere militaire middelen beschikken, maar geen pro gramma hebben voor de econo mische toekomst van de Sov jetunie. Daarom voorspellen de meeste deskundigen dal de desintegratie van de Sovjetunie zal doorgaan, al hebben de coup-leiders het nieuwe unie verdrag dat Gorbatsjov vandaag zou tekenen, kunnen tegenhou den. j Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 0 Alge™*" Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijk. Persdienst (opD), Reuter (RW. V. Pavlov, premier SB V. Kroetsjkov, chef B A - - W van binnenlandse dent staatsonder- r^ Mm IntemaWonal Press Service 0PS)Associated Pre» (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse(AFP), Sovjetunie Vh fll Van de KGB BK* WÜH Zaken nem'nEen industrie /JaÉftft"* SÊSÊ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3