Feiten 'Hun wereld is weg, voorgoed' Gorbatsjov toonde zich een democraat Raisa; macht achter de schermen 1 j i 1*1 1 a 'Boer Michail klom hogerop dankzij zijn vrouw 2 i O. Baklanov, vice- Z president defensie- m,-m „Sommigen denken dat de coup is opgezet door Gor batsjov zelf, om aan populariteit te winnen. En het werkt, want Jeltsin eist de onmiddellijke terugkeer van Gor batsjov." Helix Kaplan moet grinniken. Het lijkt wat on werkelijk, maar de staatsgreep in zijn moederland heeft hem niet verontrust. „Het is niet meer dan een laatste stuiptrekking van de repressieve krachten in de Sovjetu nie." stad van Litouwen. Felix Kaplan, voormalig tennis-kam- pioen van Litouwen, blijft er vrolijk onder. Hij is optimis tisch. „Op de langere termijn zijn de ontwikkelingen gunstig. Als het maar niet tot massaal bloed vergieten komt." De coup pakt vooral voor Jelt sin gunstig uit, denkt Kaplan. „Wat ze doen is in het voordeel van Jeltsin. Hij kan zeggen: 'Ik ben gekozen door het Russische volk. En wie zijn jullie? Waar hebben jullie je macht vandaan? Wie heeft jullie gekozen?' Jeltsin moet nu rea geren. Hij klimt op een tank, om het volk op te roepen tot verzet. Dat is prach tig, dat is een meta foor." „Jeltsin is het centra le probleem van elke Sovjet-regering. Als er nu iets met Jeltsin gebeurt, is dat het begin van een burge roorlog. En die kan snel nucleair wor den." Maar zover zal. het volgens Kaplan niet komen. „Ja, de drei ging van een burgeroorlog is groter geworden. Maar met tanks los je het nationaliteiten probleem niet op. De Sovjetu nie is geen China. Hoe moeten ze een opstand van de bevol king breken? In Litouwen wer den vorig jaar twee eenheden parachutisten ingezet, maar die bleken al niet betrouwbaar." AMSTERDAM ONNO HAVERMANS HANS JACOBS De putsch van KGB-chef Kr- joetsjov, minister van binnen landse zaken Pugo en minister van defensie Jazov is tot misluk ken gedoemd, meent Kaplan. „Er is geen plaats meer voor een repressieve machine. Dat blijkt al uit de afwezigheid van de partij in het 'comité van acht'. De KGB en het leger kunnen zonder de partij niet bestaan." „Natuurlijk pro beren verscheidene krachten nu hun steentje bij te dra gen. Maar het zal niet helpen. Een poosje geleden heb ik in Litouwen een generaal geïnter viewd, die daar lei ding gaf aan de nieuwe communis tische partij. Toen heb ik pas gemerkt hoezeer die mensen buiten de werkelijk heid staan. Ze ver dedigen een wereld die niet meer be staat. Ze kunnen niel wen op het stalinisme. Die we reld is weg, voorgoed." Jeltsin Een Rus in Nederland. Zijn ko lossale televisie staat op CNN, de telefoon blijft rinkelen. Kran ten vechten om zijn bijdrage. Vrienden bellen met het laatste nieuws uit Kaunas, de tweede met Jeltsin ee beurt, is dat het begin van „Russen zijn mensen van ui tersten. Ze zijn slaafs, of opstan dig. Jarenlang zijn ze slaafs ge weest. Nu zijn ze opstandig. Vooral de jongere generatie zai zich hierbij niet neerleggen. De perestrojka heeft gezorgd voor de restauratie van een ideaal uit de Renaissance: de mens staat centraal. Het communisme ge bruikte de mens als slaaf, maar slaven kunnen niet produceren. Ze willen weten waarvoor ze het doen." Wie is wie Zeventien jaar geleden week Kaplan uit naar Nederland, waar hij tennistrainer werd. Al spoedig bleek hij ook zeer vaar dig met de pen. Onder het pseudoniem Kirill Gradov schreef hij behalve artikelen voor diverse kran ten ook twee boe ken. Bovendien do ceert hij 'Volkska rakter van de Rus sen' aan het Rus sisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden. Hij geeft zijn me ning op dicteer- snelheid, alsof hij voor een groep stu denten praat. „Wat voor samenleving willen Krjoetsjkov, Pugo en Jazov op bouwen?", vraagt hij. „Het drietal kan natuurlijk op de populistische toer gaan. Wijzen op de crimi naliteit en op de behoefte aan orde. Maar het blijft een coup van het centrum, die ten koste gaat van de republieken, van de democratisering, van de natio nalistische bewegingen. Dat kan alleen maar tijdelijk zijn." „Positief is dat we nu tenmin ste weten wie wie is", zegt hij. „Gorbatsjov vervaagde alles. Hij had het centralisme tot zijn ma nier van regeren verheven. Maar daardoor heeft hij zich vervreemd van de bevolking. Jeltsin heeft de mensen een voor een weer opgeraapt. Als de coup mislukt, heeft hij de mees te macht. Gorbatsjov kan wel terugkomen, maar Jeltsin zal de sterke figuur zijn." „Gorbatsjov is als het grafiet in een kernreactor, het vertra gend element. Een weifelaar. Hij gaat niet rechtdoor naar zijn doel. Als partijleider in Stavro pol, in het zuiden van Rusland, kwam hij in aanraking met par tijleiders die daar een kuuroord hadden. Zo werd hij de be schermeling van Andropov, die onder Brezjnjev leiding gaf aan de KGB." Met steun van de KGB kon Gorbatsjov in 1985, na de dood van Konstatin Tsjernen- ko, de macht naar zich toetrekken. Kaplan spreekt ge ringschattend over 'het comité van acht', dat de macht in de Sovjetunie naar zich heeft toegetrok ken. Schatert als Jelt sin het voor de ca mera heeft over 'avonturiers'. „Ja, die is goed, die is goed." Kaplan merkt KGB- chef Krjoetsjkov aan als aanvoerder van de coupplegers. „Daarna komen de ministers Pugo en Ja zov, een generaal en een maar schalk. Deze coup is hun laatste kans. De ondertekening van het nieuwe Unieverdrag, die voor vandaag was gepland, bedreigt hun posities. Kijk maar naar de samenstelling van 'het comité van acht': Drie vertegenwoordi gers van het repressieve appa raat, een man uit de wapenin dustrie (Baklanov), een verte genwoordiger van de boeren gesproken, hier in Nederland, die delen mijn optimisme niet (Starodoebtsev), een man uit de industrie (Tiziakov) en premier Pavlov. En tenslotte Janajev, die een zelfde rol speelt als Brezjn jev, die in 1964 naar voren-werd geschoven toen Chroetsjov aan de kant werd gezet. Het zijn al lemaal wel partijmensen, maar de partijstructuur is afwezig. Het is een laatste poging van de adepten van het imperialisme." Niet praten De televisie toont beelden van demonstranten in Moskou, die de naam van de afgezette presi dent scanderen. „Gisteren wa ren ze nog tegen Gorbatsjov", zegt Kaplan, meer geamuseerd dan boos. Als de Britse premier Major staande voor Dow- ningstreet 10 laat weten dat hij niet van plan is met de nieuwe .machthebbers in het Kremlin te praten, valt Kaplan hem geest driftig bij. „Dat is belangrijk. Het Westen moet deze coup niet erkennen en dat ook be kend maken via uitzendingen die op de Sovjetunie zijn ge richt." Bij het bericht dat duizenden Litouwers toestromen om het parlementsgebouw in Vilnius te beschermen tegen Sovjet-troe pen, wordt hij ernstig. „Dat is doorslaggevend. Als ze het par lement van Vilnius, of dat van Riga of Tallinn willen innemen, dan gaat het mis." Maar, denkt Kaplan, als op meerdere plaat sen tegelijk in de Sovjetunie de opstand uitbreekt, zal dat de in leiding zijn tot de mislukking van de coup. „Ik heb enkele Russen gesproken, hier in Ne derland, die mijn optimisme niet delen. Zij zijn jarenlang bang gemaakt, door ideologi sche verhalen. Maar er is geen plaats meer voor Kjoetsjkov, Pugo en Jazov. Het kan alleen maar tijdelijk zijn. Rusland wacht op radicale maatrege len." Dinsdag 20 augustus 1991 D. Jazov, minister van defensie EN MENINGEN G. Janajev, vice- president van de Sovjetunie V. Starodoebtsev, chef unie van land bouwers Felix Kaplan geeft conservatieve coupplegers weinig kans Felix Kaplan: Jeltsin moet nu regeren." AMSTERDAM WOUTER GORTZAK MEDEWERKER Pantserwagens in de straten van Moskou laten geen ruimte voor twijfel over de aard van het nieuwe Sovjet-regime. Mili tair machtsvertoon moet compenseren wat aan moreel gezag ontbreekt. Tegen over een ontketende bevolking echter sorteren strijdkrachten pas effect als ze schieten. Het mogelijke gevolg daarvan is nog ernstiger dan, in 1989, van de Chi nese moordpartij op het Plein van de Hemelse Vrede. De democratiseringsbeweging in de Sov jetunie is verder voortgeschreden dan destijds in China, van de autoriteit van de communistische partij is nog minder over, het zelfstandigheidsstreven van de Sovjetrepublieken is nauwelijks nog on der controle te brengen. Het nieuwe be wind decreteert een eind aan persvrij heid en politieke veelvormigheid. Dat zal te weinig blijken om de bevolking weer in het gareel te dwingen. Toepassing van militair geweld lijkt even onvermijdelijk als de ontaarding ervan in burgeroorlog en hernieuwde openstelling van pas-ge sloten concentratiekampen. De leiders van de KGB en de ministeries van binnenlandse zaken en defensie moeten zich grondig op de putsch heb ben voorbereid: al in december 1990 waarschuwde toen-aftredend minister Sjeverdnadze voor de dreiging van een dictatuur. Tussen toen en nu hebben de putschisten voldoende tijd gehad om elk denkbaar catastrofe-scenario onder ogen te zien en zich erop voor te bereiden ze desnoods tot de laatste bladzij af te wer ken. De samenzweerders komen niet uit de lucht vallep. Ze zaten al in het Kremlin, op hun hoge posten. Maar al zijn ze door Gorbatsjov benoemd, zijn bondgenoten zijn ze nooit geweest. Hij had ze niet zo zeer binnengehaald vanwege hun repu tatie als vernieuwer, maar als concessie aan partijbons-en militair-industrieel complex. Voor Gorbatsjov waren ze pionnen in een politiek schaakspel dat hij beheerste als een grootmeester, maar dat hij verliezen moest toen iedereen zich ermee bemoeien ging. Want al is ex-president Gorbatsjov een politiek duivelskunstenaar, feilloos was hij allerminst. En getoetst aan formele maatstaven was hij evenmin een demo craat. Hij werd Sovjet-president als lei der van een almachtige partij, niet dank zij een stembusuitslag. Als zodanig stak hij bleek af bij zijn vroegere vriend Boris Jeltsin die zich, als afgevaardigde in het Sovjet-parlement en later als president van de Russische Federatie, gedragen wist door de volkswil. En populair was Gorbatsjov ook al niet. Aanvankelijk wer den in hem veel verwachtingen geïnves teerd, maar naarmate het de Russen slechter ging raakten ze minder op hem gesteld. Al wordt Gorbatsjovs' val vrijwel overal betreurd, hier en daar valt te beluisteren dat hij zijn teloorgang aan zichzelf heeft te wijten: 'omdat hij geen democraat is', daardoor 'te aarzelend zijn beleid ont wikkelde', verzuimde 'snel en ondubbel zinnig de overgang naar de marktecono mie' of 'de onafhankelijkheid van de Bal- tische staten' te verwezenlijken, dus 'ver antwoordelijk is voor de voortdurende crisis van de economie en de versplinte ring van de Sovjetunie'. Inderdaad is het Gorbatsjov niet gelukt zijn land economisch uit het dal te ha len, maar de hoofdoorzaak daarvan ligt niet bij zijn beleid maar in de misere die zijn voorgangers hem nalieten. En als zijn eigen beleid al tot zijn val heeft bij gedragen, komt dat vooral dooreen hoog democratisch gehalte ervan, dat hem ertoe bracht traditioneel-commu- nistische opvattingen los te laten en zijn politiek aan te passen aan gewijzigde omstandigheden. Hij trok de Sovjettroe pen terug uit Afghanistan, nadat hij de Sovjet-zienswijze op de 'klassenstrijd tussen de kapitalistische en socialisti sche naties' vervangen had door de notie dat 'de wereldbevolking als collectief meer belang heeft bij vrede'. Toen hij in 1989 en '90 het Oosteuropese verande ringsproces steunde, hoopte hij nog daardoor 'de toekomst van het socialis me' veilig te stellen. Maar toen de opruk kende markteconomie de communisti sche partijen verpulverde, legde hij zich neer bij die nieuwe werkelijkheid. En omdat hij had ervaren hoezeer ook in ei gen land de communistische geloofsarti kelen de vooruitgang tegenhielden, zette hij ze ook daar bij het vuilnisvat. Gorbatsjov toonde zich zowel democraat door zijn bereidheid opvattingen aan te passen bij gewijzigde omstandigheden, als door zo breed mogelijke steun te wer ven voor zijn beleid. Dat laatste was las tig genoeg. Juist doordat Gorbatsjov zijn ideeën over de toekomst voortdurend aanpaste aan nieuwe omstandigheden, leek zijn beleid eerder op een kronkel weg dan op een heldere lijn. Ontstonden daardoor dikwijls ondoorzichtige toe standen, het beleid werd extra gecompli ceerd door zijn streven naar zo breed mogelijke steun: hij moest bondgenoten werven onder de vernieuwers, zonder zijn traditioneler achterban te zeer van zich te vervreemden. Een tijdlang ging dat goed, maar uiteindelijk kostten zijn kronkels hem de steun van de vernieu wers, terwijl de oude elite zich tegen Gorbatsjov keerde omdat ze haar voor rechten te zeer bedreigd zag. Belooft Gorbatsjovs' val niets goeds voor de Sovjet-bevolking, ze demonstreert te gelijkertijd hoe intern-tegenstrijdig revo lutionaire processen verlopen. Ze zijn ondenkbaar zonder mensen als Jeltsin en Landsbergis, gekozen presidenten van de Russische Federatie en Litouwen. Weliswaar kunnen deze twee politici meer dan Gorbatsjov bogen op demo cratische legitimatie, maar hun tempera ment is onstuimiger dan dat van de afge zette president en daarmee een katalysa tor voor revolutionaire processen. Maar misschien betreurt Landsbergis zijn compromisloze onafhankelijkheidsstre ven en heeft Jeltsin spijt van zijn besluit de communistische partij te verwijderen uit fabriek en kantoor, als bijdrage tot de val van Gorbatsjov. Wouter Gortzak is voormalig hoofdre dacteur van Het Parool en ex-directeur van de Wiardi Beckmanstichting, het wetetischappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Hij zal vanaf nu geregeld bijdragen leveren voor deze krant. ALEX RENTON THE INDEPENDENT In haar memoires schrijft Nancy Reagan vinnig dat ze in de Sov jetunie „niet eens een eigen woord hebben voor 'First Lady". De zin luidt een hoofd stuk in vol kritiek over Raisa Gorbatsjov's manieren, slechte smaak in kleding en haar verve lende gewoonte om telkens met de vingers te knippen wanneer ze een bediende wenst. Mevrouw Reagan, die zelf als ex-First Lady van de Verenigde Staten de nodige kritiek heeft mogen smaken, is veruit de meest bekende van Raisa's vij anden. Dat heeft ze ook nooit onder stoelen of banken gesto ken. Dat ze de echtgenote van Michail Gorbatsjov voorname lijk haatte omdat ze haar op ve le fronten versloeg, zal ze nooit loegeven. De slanke, elegant geklede Raisa was de eerste First Lady die de Sovjetunie ooit heeft gekend. Haar voorgangers waren altijd omvangrijk, zwijgzaam of on zichtbaar. Zoals mevrouw An dropov en mevrouw Tsjemenko die pas voor het eerst in het openbaar werden gezien op de begrafenissen van hun echtge noten. Maar toen daar ineens Raisa Miximovna Titorenko, de doch ter van een spoorwegarbeider uit Siberië. Knap, gevat en im mer gehuld in Yves St. Laurent. Als ze al de herinnering opriep aan Imelda Marcos, de vrouw van de overleden Filipijnse dic tator die bekendheid verwierf met haar omvangrijke schoe nencollectie, dan was dat alleen omdat ze zo'n succes uitstraal de, was de algemene opvatting. Haar charisma gaf aanleiding tot grappen zoals deze: Michail en de 'Tsarina' liggen in bed. Zegt Raisa: „Misja, hoe voelt het te mogen slapen met de vrouw van de leider van de Sovjetunie? Raisa's heerszuchtige karakter is bekend. Zo hebben veel vrou wen, ja, zelfs de Britse ex-pre mier Thatcher, in haar nabij heid even het gevoel gehad dat ze voor haar onderdeden. De enige persoon die ze nooit in haar schaduw heeft gesteld, was Michail. Voor hem stond ze al tijd klaar als de totaal toegewij Raisa (links) met haar meest bekende vijand. Nancy Reagan. »foto ana de echtgenote. Gorbatsjov was, zo heeft een oude vriend van hem ooit ge zegd, een „boer" toen Raisa met hem trouwde in 1954. De eerste jaren van hun huwelijk in Stavropol (Kaukasus) transfor meerde ze hem tot een char mante intellectueel. Toen hij in de jaren zestig partijsecretaris werd belast met de landbouw in de regio, schreef Raisa trouw een thesis getiteld 'De noodzaak van vernieuwingen in het dage lijkse leven van de collectieve boerderijen'. Ze interesseerde Michail verder voor haar hob bies, zoals het lezen van wester se literatuur, opera en theater. Op slag verliefd Volgens bekenden werd Michail bij hun eerste ontmoeting zó op slag verliefd dat hij niets meer kon uitbrengen. Die ontmoe ting vond plaats tijdens een dansavond op de Universiteit van Moskou. Haar charisma, zo luiden de verhalen, heeft bijge dragen aan Gorbatsjovs carrière binnen de partij. Joeri Andro pov, die begin jaren tachtig kor te tijd secretaris-generaal was van de communistische partij, zou zo onder de indruk zijn ge weest van Raisa, dat hij Michail de partijtop binnenloodste. Toch was Raisa meer dan een aangename verschijning. Ze was een macht achter de scher men. Hoge partijleden volgden zonder aarzelen haar bevelen op. En Gorbatsjov zei zelf eens dat hij belangrijke beslissingen nooit nam zonder daarover vooraf met zijn vrouw te over- j leggen. I Dat gebeurde natuurlijk ook bij de Reagans thuis. Dat leidde nogal eens tot kritiek. In reactie daarop omschreef Nancy Reagan zichzelf eens als een „bliksem-afleider. Ik sta met stip nummer 1 op de lijst van ongeliefde mensen." Bontjassen Ook Raisa kreeg haar portie kri tiek omdat ze zich 'bemoeide' met haar mans zaken. Zo be schuldigde Boris Jeltsin haar in 1987 dat z salaris kreeg voor steun aan een culturele organisatie. Vijanden j brachten een videotape van Raisa in omloop waarop ze te zien was terwijl ze bontjassen i en juwelen in Londen en Parijs kocht. De aantijgingen brachten in de Sovjetunie niet echt schade te weeg. Er was kritiek, maar die had niets met haar luxeuze uit straling te maken. Een jonge man uit Georgië verwoordde het gisteren zo: „Ze is niet ge schapen voor haar rol als eerste i dame. Dat kun je alleen al aan haar accent horen. Ze is onder ontwikkeld, provinciaals. First Lady's zijn arrogant, loyaal j en vaak te nauw betrokken bij staatszaken. Raisa is ze alle drie, maar ze heeft lef. Als ze nu in de voetsporen van Marie-Antoinet te moet volgen (de Franse ko- hinging die tijdens de Franse revolutie werd onthoofd, red.), dan doet ze dat met opgeheven 1 hoofd. Tegenover een ontketende bevolking sorteren strijdkrachten pas effect als ze schieten'. foto afp dima tanin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2