Leidsch Dagblad Boris Jeltsin voert verzet aan 'Op eigen volk schieten we niet' Leger neemt controle Baltische staten over Politie krijgt kaalplukkers Acht jaar cel voor doden Leidenaar De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen de ont binding geëist van het gisteren gevormde Comité voor de Noodtoestand. Ook wil hij dat alle afgekondigde maatre gelen, waaronder de noodtoestand, onmiddellijk worden ingetrokken. Jeltsin wil bovendien een ontmoeting met de afgezette president Gorbatsjov en een onafhankelijk medisch onderzoek naar diens gezondheidstoestand. MOSKOU-DEN HAAG GPD De eisen zijn vervat in een boodschap, die aan voorzitter Lukjanov van het Sovjet-parle ment is overhandigd. Met de nieuwe machthebbers wenst Jeltsin niet te spreken. Het me disch onderzoek naar de ge zondheidstoestand van Gor batsjov moet worden bijge woond door leden van de We reld Gezondheids Organisatie (WHO) en de uitkomst moet onmiddellijk openbaar worden gemaakt. Jeltsin hecht weinig geloof aan de verklaring i Nacht blijft rustig in Litouwen De Sovjet-bevelhebber van het Baltische militaire district heeft de regeringen van Estland, Let land en Litouwen gisteren laten weten dat hij de controle over de republieken overneemt. Als verzet wordt geboden, wordt tot arrestatie overgegaan, aldus ge neraal Feodor Kuzmin. Kuzmin deed zijn uitspraken in een telefonisch onderhoud met president Gorbunovs van Letland. Ook de presidenten Ruutel van Estland en Lands- bergis van Litouwen zijn door Kuzmin gebeld. Landsbergis 'Lubbers moet naar Gorbatsjov' Premier Lubbers moet snel een bezoek brengen aan Gorbatsjov om uit te vinden hoe het met hem gaat. Dat heeft de Franse minister van buitenlandse za ken Dumas vanmorgen in Den Haag voorgesteld aan zijn EG- collega's. Lubbers is momenteel voorzitter van de EG. heeft op een persconferentie la ten weten dat hij geen gehoor zal geven aan Kuzmins bevel aan het leger en de politie in zijn republiek om alle wapens in te leveren. Sovjet-troepen te land en ter zee hebben gisteren belangrijke gebouwen en locaties in de Bal tische republieken ingenomen. De haven van de Esüandse hoofdstad Tallinn werd geblok keerd door gevechtsschepen en het ministerie van communica tie in de Litouwse hoofdstad Vilnius werd bezet. Ondanks de opgelopen span ning bleef het vannacht rustig in Litouwen. Sovjet-tanks ver lieten laat in de avond hun stel lingen bij het parlementsge bouw, zo vertelde Vidmantas Putelis, de directeur van het Li touwse persbureau ELTA, van morgen. Hoewel de telefoon centrale van Vilnius door Sov jet-troepen is bezet, bleek inter nationaal telefoonverkeer met Litouwen nog mogelijk. „We verwachtten allemaal een tragische nacht in Litou wen, maar het is gelukkig rustig gebleven", aldus Putelis. „De bevolking was bang. De hele nacht waren er zo'n 3000 tot 4000 mensen voor het parle mentsgebouw." BABYLON TALENSERVICE TOLKEN - VERTALERS - CORRESPONDENTEN - SECRETARESSES NOORDWUK 01719-48997 De politie in de regio Zuid-Hol land-midden heeft nog vóór het einde van dit jaar een eigen kaalplukteam. Het team, met de officiële naam Bureau Financië le Ondersteuning (BFO), gaat criminelen hun geld afpakken. Tot nu toe kon de buit van cri minelen nauwelijks worden op gespoord of afgepakt. Daarvoor bestond geen wettelijk kader. De politie had er ook geen geld en tijd voor beschikbaar. De kaalplukteams zoals die nu op het districtsbureau van de politie in Leiderdorp worden geïnstalleerd, breneen daar ver andering in. Niet alleen gaan de teams geld dat een inmiddels bewezen misdrijf heeft opgele verd, afpakken, ook de op brengst van vermoedelijke mis daden mogen zij aan de staat geven. Bovendien gaan de teams er een stokje voor steken dat criminelen door slimme en listige constructies vanuit de ge vangenis hun handeltje (bij voorbeeld in verdovende mid delen) weten door te zetten. Elders in Nederland werken al BFO's. Het is de bedoeling dat eind 1992 een dekkend net van kaalplukteams is opgezet. De teams kunnen in principe zich zelf terugverdienen. Wanhoop nooit. Horatius VANDAAG Tv-programma's Regio RTVShow Sport LEIDEN ERNA STRAAT5MA Een 24-jarige Utrechtenaar is vanmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar voor doodslag op de Leidenaar P. de Klein. De rechtbank in Den Haag hééft de Utrechtenaar schuldig bevonden aan het doodschieten van de 25-jarige Leidenaar. De officier van justi tie had 12 jaar geëist. De schietpartij had op 28 april plaats na een ruzie om een parkeerplaats op de hoek van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt. Volgens de rechtbank is moord niet bewe zen, omdat geen sprake was van opzet. Als de Utrechtenaar zijn slachtoffer had willen dood schieten, had hij niet eerst een paar schoten op de grond ge lost, zo luidt de redenering. Rechtbank-president P. Ko ningsveld gaat ervan uit dat de Utrechtenaar onder invloed van drank en cocaïne is gaan schie ten: „U bent razend geworden nadat het slachtoffer een op merking maakte en zich ver weerde", zei hij vanochtend. De dader heeft steeds ontkend de fatale schoten te hebben gelost. Mijn abonnement betaal ik daarna Per maand 26,45) via automa Per kwartaal 76,75) via auto matische betaling* I Naam en voorletters: I Woonplaats |T,l,foon (Lvov control, btlorging) II INumnwr b«nk/ginx«kan<ng 712K1"Ï00053 D,I, bon m twi envelop, zond.' Dinsdag 20 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39626 Losse nummers f 1,45 Geen krant ontvangen HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig Vannacht kans op een enkele mistbank. Minimumtemperatuur 13 graden. Overdag zonnig en een middagtemperatuur van 25 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, rond kracht 3. l HET WOORD IS AAN mend president Janajev dat Gorbatsjov oververmoeid is en niet meer in staat is zijn taken uit te voeren. De Russische pre sident is inmiddels het symbool geworden van de strijd tegen de coupplegers. Het wordt steeds duidelijker dat de staatsgreep niet door alle onderdelen van het leger wordt gesteund. Onder de comman danten van de troepen die gis teren Moskou zijn binnenge trokken, wordt getwijfeld aan de nieuwe politieke leiding van de Sovjetunie. Tien tanks van de Taman-elitetroepen hebben de zijde van Jeltsin gekozen en be schermen het Russische parle mentsgebouw. Inmiddels heb ben ook dertig tanks uit Toela zich achter Jeltsin geschaard. In Leningrad hebben de Zwarte Baretten - speciale een heden van het ministerie van binnenlandse zaken - de kant gekozen van de liberale burge meester, Anatoli Sobtsjak. De 'baretten' heroverden een aan tal drukkerijen op andere leger onderdelen en ook de tv-zender van Leningrad is weer in han den van het stadsbestuur. Sobtsjak heeft opgeroepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Hij vindt dat de coupplegers zo snel mogelijk moeten worden berecht. In een reactie daarop hebben de nieuwe machtheb bers legereenheden naar Le ningrad gestuurd. Zo'n 180 tanks van het leger en de KGB zijn op weg naar de tweede stad van Rusland. Op pagina 2,3,4 en 5 verden Felix Kaplan, voormalig tenniskampioen van Litou wen, geeft de coup weinig kans. Toepassing van militair geweld lijkt even onvermijde lijk als de ontaarding ervan in een burgeroorlog, vindt Wouter Gortzak, ex-directeur van de Wiardi Beck- manstichting. In Oost-Europa bestaat ernstige ongerustheid over de gevolgen van de omwenteling in de Sovjetunie. Na een lichte terugval hebben de internationale beur zen zich weer enigszins hersteld. Immigratie van Sovjet-joden gaat gewoon door. Een groot aantal mijnwerkers in Siberië heeft gehoor gegeven aan de stakingsoproep van Jelt sin. In de helft van alle mijnen in de Koezbass, het grootste ko lenbekken van de Sovjetunie, is het werk neergelegd uit protest tegen de afzetting van president Gorbatsjov. Ook in vijf van de dertien mijnen in Vorkoeta wordt gestaakt. Verwacht werd dat de staking zich in de loop van de dag zou uitbreiden. De Amerikaanse president Bush betuigde vannacht open lijk steun aan Jeltsins oproep tot herstel van de wettig gekozen organen en de terugkeer van Gorbatsjov. Bush dreigde met stopzetting van de hulp aan de Sovjetunie. Vanmorgen zijn in Den Haag de ministers van bui tenlandse zaken van de twaalf EG-landen bijeengekomen om de situatie in de Sovjetunie te bespreken. MOSKOU SIAN THOMAS THE INDEPENDENT Tegen elven staan er al enorm lange rijen voor de bakkerswin kel. In tijden van crisis is dat het eerste wat de Sovjet-bevolking doet, voor het geval de situatie nog erger wordt. In de rijen gonst het van de zelfontwikkel- de politieke analyses. „Gor batsjov is een idioot. Hij had nooit op vakantie moeten gaan", zegt iemand. „Nu heb ben ze hem net zo behandeld als Chroetsjsov." Intussen rollen de tanks langs. De meesten schenken er niet eens aandacht aan. Terwijl ik met mijn vrienden geschokt toekijk, glimlacht en wuift een jonge soldaat op een van de tanks naar ons. Voor het Russische parle mentsgebouw staan veel men sen van allerlei leeftijden in de stromende regen elkaar bakste nen door te geven. Ze zeggen dat ze barricades bouwen. „We zullen deze plek dag en nacht bewaken, ze zullen onze rege ring niet arresteren." Ondanks die barricades zijn de eerste in drukken van georganiseerdheid bedrieglijk. Voor het gebouw vormen zich samenscholingen die natter en natter worden. Ie dereen heeft het hoogste woord. Zo'n beetje elke twintig mi nuten werpt iemand een stapel pamfletten vanaf een balkon. Het zijn de decreten van Boris Jeltsin. Ze worden bij stukjes en beetjes aan de menigte uitge deeld, aangezien slechts één fo- topkopieerapparaat in het par lementsgebouw werkt. De me nigte rent op de papieren af. le dereen wil er als eerste bij zijn. Als er niets meer over is, voegen overtuigen dat zij verkeerd bezig zijn. de mensen zich weer in de rij- „Wie heeft er nog in Afghanis tan gevochten?", roept een man. Alras begint een groep stevige knapen een verdedi gingsmacht te organiseren. An deren proberen een menselijke ketting te vormen rond het ge bouw, maar op de een of ande re manier komt hij niet rond. Dan verschijnt iemand van de organisatie voor de verdediging van de rechten van militairen en hun families in de menigte. Hij «vertelt hoe hij die ochtend vroeg door de KGB is opgepakt. Ze hebben geprobeerd hem ge vangen te zetten, maar de ge vangenisautoriteiten hebben geweigerd hem op te nemen zonder officiële opdracht van de rechtbank. De KGB heeft geëist dat hij zal samenwerken met Gennady Janajev, de „waarne mend president". Toen hij wei gerde, bedreigden ze hem, maar uiteindelijk werd hij vrijgelaten. Meer mensen stromen op het plein samen. „Waarom zijn we hier eigenlijk, we kunnen toch niets doen", moppert een oude dame. „We moeten hier ge woon zijn", vindt een jong meisje, de regen van haar neus wrijvend. „Als we niets anders kunnen doen, kunnen we altijd nog laten zien dat we niet zo maar opgeven." Tegen zevenen 's avonds zijn de nieuwsbrieven en decreten van Jeltsin in heel Moskou spreid, dank zij mensen die vastbesloten zijn de informatie stroom niet te laten opdrogen. Op de terugweg door Moskou zien we dat bijna elke tank langs de weg wordt omrinj door mensen die met de sold ten discussiëren. „Hoe kun je toch aan die coup meedoen?", schreeuwt een vrouw naar soldaat. „We schieten niet", antwoordt hij. „We hebben-niet eens kogels. Op ons eigen volk schieten we niet."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1