Kunst 'We willen een muzikaal rolpatroon doorbreken' |gj| Gevarieerd aanbod cursussen bij LAK 'Viool spelen zonder steun goed middel tegen kwalen' Kunstenaarsverenigingen pleiten voor internationaal cultuurbeleid Merkelbachprijs voor Lafour en Wijk Dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNCA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS 17 KUNSTENAARSVERENIGINGEN pleiten vooreen internationaal cultuurbeleid omdat Nederlandse beel dende kunstenaars steeds meer concurrentie onder vinden van buitenlandse kunstenaars op de Neder landse markt. Miranda Sex Garden: renaissance-zang voor rockpubliek HAARLEM* PETERBRUYN Het Britse trio Miranda Sex Garden debuteert op 31 au gustus op het Nederlandse concertpodium tijdens het avantgarde-rockspektakel 'Ein Abend in Wien' in de Rot terdamse Doelen. Opmerkelijk, omdat de drie zangeres sen hun repertoire uit de zeventiende eeuw putten. zangen voor drie, vier of vijf stemmen. Beschouw Miranda Sex Garden maar als een groep die vocale kamermuziek brengt en voor het repertoire uit de Re naissance put. Hun debuutalbum 'Madra', waarop vijfentwintig Engelse madrigalen staan, verscheen onlangs bij dezelfde maat schappij die ook de platen van pop- en rocksterren als De- peche Mode, Inspiral Carpets en Nick Cave uitbrengt. Katha rine Blake, Jocelyn West en Kel ly McCusker zitten wat verlegen in de lobby van het Amsterdam se hotel. Interviews. Promotie. Het is ze allemaal nog een beetje vreemd. Het is allemaal wat snel gegaan. Zoveel hebben ze ook eigenlijk niet te vertellen. Het verhaal van de plaat dan maar. Katharine ziet er uit als het ei genwijze elfje. Kelly is de ver standige aanvoerster van het hockeyteam. En dan is er nog de prinses die op de achter grond stilletjes mooi zit te we zen en jocelyn heet. Alledrie zijn ze twintig en op en top Brits. Samen vormen ze een zangtrio. Tot zover is er nog weinig bij zonders aan de hand. Dat ze zich Miranda Sex Garden noe men doet misschien wat meer wenkbrauwen fronsen dan een naam als Luv of Bananarama, maar in de pop kan het tegen woordig niet gek of pikant ge noeg. Nee, wat het trio werkelijk opmerkelijk maakt, is dat ze madrigalen zingen. Zeventiende wereldlijke a capella ge- NIEUWSLIJN Tournee Nigel Ken nedy uitgesteld HILVERSUM De violist Nigel Kennedy heeft een nek-operatie ondergaan, waarbij enkele com plicaties zijn opgetreden. Als ge volg daarvan wordt de hele Eu ropese toernee wordt uitgesteld. Mojo Concerts in Nederland heeft evenwel toch nieuwe data i kunnen vastleggen waarop Ken-1 nedy in Nederland kan komen optreden. Op 18 november is Kennedy in het concertgebouw in Amsterdam, 19 november in de Oosterpoort te Groningen en op 20 november in de Maas poort in Den Bosch. Tentoonstelling kunstaankopen 1990 AMSTERDAM In museum Fodor in Amsterdam wordt op vrij dag 23 augustus een tentoonstelling gehouden van de jaarlijkse gemeentelijke kunstaankopen uit 1990. De aankopen bevatten twee-dimensionale werken: schilderijen, tekeningen, grafiek en foto's. Er wordt onder meer werk getoond van Ansuya Blom, Ab van Hanegem, Floor van Keulen en Niels Staal. De tentoonstel ling duurt tot en met 22 september. Het Leidsch Academisch Kunst centrum (LAK) begint op 10 september weer met een groot aantal cursussen op het gebied van toneel, dans, beeldende kunst, muziek en fotografie. Het aanbod 'Drama' bestaat uit zes cursussen, te weten 'Ba- sistoneel', 'Scènestudies', 'De Middeleeuwen tot leven', 'Ca baret', Theatersport' en 'Scr- eenacting'. De laatste cursus is al volgeboekt. In 'Basistoneel' kunnen deel nemers kennismaken met de kunst van het toneelspelen. Centraal daarbij staat de vraag: hoe funktioneert je lichaam in spelsituaties en hoe leer je te vertrouwen op je eigen spelim- pulsen. In 'Scènestudies', een onderdeel dat wordt getypeerd als een 'literaire spelcursus', gaan deelnemers aan de slag met teksten die in de theaterge schiedenis een belangrijke plaats innemen. De cursus 'De Middeleeuwen tot leven' begint met een inlei ding over de ontwikkeling van het theater in de Middeleeuwen van Westeuropa. Hierna volgt een audio-visueel overzicht. In de cursus 'Cabaret' wordt ingegaan op drie belangrijke onderdelen van deze podium kunst: er zijn vier lessen waarin aan de hand van conférences, liedjes en sketchjes wordt ge werkt aan techniek, presentatie, analyse en overdracht. De vier daarop volgende lessen zijn toe gespitst op individuele factoren. Deelnemers gaan in deze lessen op zoek naar hun eigen stijl. De laatste vier lessen wordt ge tracht tot een resultaat te ico- De cursus die luistert naar de nogal merkwaardige naam 'Theatersport' bestaat uit een wedstrijd tussen 2 teams van improvisatiespelers. De spelers krijgen verschillende suggesties van het publiek, waarop dan wordt geimproviseerd. Na elke improvisatie wordt het team be oordeeld door een jury. Dit jaar zijn er zes danseur- sussen, te weten: 'Roots Dance', waarin wordt gedanst op ritmes uit Afrika, de Antillen en Surina me, 'Europese moderne dans', 'Moderne dans in combinatie met flamenco', 'swing', 'Zuid- Amerikaanse dans in de vrije vorm' en een workshop 'Tekst en beweging'. De beeldende kunst is verte genwoordigd met negen cur sussen: 'Tekentechnieken', 'Te kenen en Schilderen', 'Schilde ren naar model en stilleven', 'Aquarelleren', 'Grafische tech nieken' zoals linosnede en et sen, 'Vormgeving', 'Keramiek' (pottenbakken), 'Workshop ke ramische sculpturen', en 'Week end zeefdrukken'. De muziekcursussen dit jaar zijn wederom in ruime mate vertegenwoordigd. Er zijn twee cursussen 'basiszang', een 'ver volgcursus basiszang', een cur sus 'Lichte muziek voor zang', 'klassieke zang voor gevorder den', 'koordirectie', 'ritmes op djembé' en 'ritmes op djembé voor gevorderden'. De fotogra fie komt aan bod in twee cur sussen 'zwart-wit fotografie Aanmeldingformulieren voor de cursussen zijn te krijgen bij het LAK-bureau, Cleve- ringaplaats 1, 2311 BD Leiden. De aanmeldingstermijn sluit op 13 september. Jocelyn: „We zijn samen op gegroeid. We hebben samen op dezelfde muziekschool gezeten. Kelly en ik vanaf ons elfde. Ka tharine vanaf haar dertiende. Op ons zestiende zijn we daar weer afgegaan en is ieder voor zich, andere muzieklessen gaan volgen." Katharine: „Maar we bleven elkaar zien en omdat we geld nodig hadden gingen we op straat zingen. In de under ground, in winkelcentra, op Portobello Road. We zongen madrigalen die we al op de mu ziekschool hadden geleerd. Op een dag kwam de muzikant Barry Adamson langs die ons hoorde en meteen uitnodigde voor een filmmuziekproject waar hij aan werkte." Van het een kwam het ander en dus ook de debuutplaat. Emotioneel Katherine is verlegen. Soms barst ze even los, praat dan mi nuten achter elkaar, maar voor al tegen zichzelf, lijkt het. Zon der iemand aan te kijken. „Soms zingen we zo slecht. Ver schrikkelijk! Ik kan mijn eigen plaat niet eens meer horen. Je moet ons ook niet met andere klassieke vocalisten vergelijken. Wij zijn minder technisch ge traind. Wij zingen misschien ook wel spontaner. Emotione ler. De meeste klassieke vocalis ten beginnen ook veel jonger." Het madrigaal is oorspronke lijk een veertiende-eeuwse Itali aanse laat-gotische liedvorm. Meerstemmig, idyllisch en poë tisch. Eind zestiende eeuw bracht een Britse uitgever een bundel met Engelse vertalingen van oude Italiaanse madrigalen op de markt. Enthousiast ge worden, stortten ook Britse componisten zich op deze lie deren en zo kwam tussen 1600 en 1630 de Engelse madrigaal zang tot bloei. Gezangen over vogels en vlinders, de liefde en de lente. Jocelyn: „We hadden maar één boek met madrigalen en daar putten we ons repertoire uit. Alleen de stukken die met Kelly, Jocelyn en Katharina van Miranda Sex Garden. „We zongen op straat en opeens ging alles vanzelf." drie stemmen gezongen kon den worden kwamen in aan merking." Katharine: „Verschillende stukken die op de plaat zijn ge komen irriteren me ook be hoorlijk, omdat ze van die stomme slappe teksten hebben. Maar we hadden geen alterna tieven. Toen we de studio ingin gen hadden we nog maar vijf tien minuten repertoire, op straat hadden we ook nooit meer dan dat gezongen, we moesten voor het album dus nog heel snel wat instuderen." Maar hoe moet Miranda Sex Garden nu gezien worden? Als een klassieke 'gimmick' binnen het popcircuit? Als doorbordu ren op het Nigel Kennedy-ef fect? Katharina: „Nee, beslist niet. Wij willen de madrigalen intro duceren in een heel ander milieu. We willen een muzikaal rolpatroon doorbreken. En het is geen gimmick of grap, want we zingen wel degelijk echt." Kelly: „De vergelijking met Nigel Kennedy klopt ook niet, omdat die ondanks zijn pop imago nog altijd optreedt in klassieke concertzalen voor een klassiek concertpubliek. Maar wij zingen in clubs voor jonge ren, die joelen en bier drinken." Over de groepsnaam is amper nagedacht, vertelt Kelly. Er moest een keer opgetreden worden maar het trio had nog geen naam. En toen kwam een vriend van een manager met 'Miranda Sex Garden' en dat hebben ze dus zo maar gelaten. Toeval eigenlijk. Zoals zoveel aan het trio toeval lijkt Kelly: „Dat klopt. We hebben ook nooit plannen gemaakt. Nooit tapejes naar platenmaatschap pijen gestuurd, of zo. We zon gen op straat en opeens ging al les vanzelf." Katharina: „Ik kan het ook nog niet zo geloven. Soms heb ik het gevoel dat dit allemaal één grote grap is." Kelly: „Dat is het ook." DEN HAAG «ANP Kunstenaars moeten beter in de gelegenheid worden gesteld buitenlandse contacten en uitno digingen te benutten dan tot dusver het geval is. Om goed te kunnen inspelen op de toenemende internationalisering van de kunstsector dient de overheid een internationaal cultuurbeleid te ont wikkelen. De Federatie van Kunstenaarsvereni gingen stelt dit in het advies 'Kunstenaar Kunst Publiek' dat vandaag is aangeboden aan minister D'Ancona van cultuur. Het advies van de federatie, waarbij zo'n 16 be roepsverenigingen met 5.500 leden zijn aangeslo ten, is gericht op het tweede Kunstenplan voor de jaren 1993 tot 1998 dat het ministerie thans in voorbereiding heeft. Een internationaal cultuurbeleid is nodig om dat Nederlandse beeldende kunstenaars steeds meer concurrentie ondervinden van buitenlandse kunstenaars op de Nederlandse markt. Niet al leen galeries en de kunsthandel spelen daarbij een rol, ook het aantal Nederlandse opdrachten voor buitenlandse kunstenaars neemt toe. Van de kunstenaars die door bemiddeling en subsidie een opdracht ontvingen was in 1988 dertig pro cent woonachtig in het buitenland, aldus de fede ratie. Door de toenemende Europese integratie zal de toegankelijkheid voor buitenlandse kunstenaars alleen nog maar groter worden. „Over de concre te gevolgen zijn op dit moment nog weinig gege vens beschikbaar, maar het ministerie van wvc en sommige opinieleiders op het terrein van de beel dende kunst onderschatten de gevolgen van de internationalisering", aldus de federatie. Daarbij heerst ook de opvatting dat een confrontatie met buitenlandse kunst de kwaliteit van de Neder landse kunst zal bevorderen. Niettemin is het Nederlands internationaal cul tureel beleid daartegen te weinig ontwikkeld, de middelen zijn te beperkt en de samenwerking tussen de ministeries laat te wensen over, aldus de kunstenaarsverenigingen. De federatie pleit voor de instelling van een coördinerende instel ling zoals Duitsland, Zweden, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk dat al kennen, om een inter nationaal cultuurbeleid vorm te geven. De federatie heeft de minister in twee aparte adviezen ook aanbevolen meer te doen aan het vormgevingsbeleid en het jeugdtheater en pop pentheater in het tweede kunstenplan. AMSTERDAM FRANCCHSE LEDEBOER De Amsterdamse violist Joan Berkhemer zweert sinds een jaar of tien bij viool spelen zon der schoudersteun en ontwik kelde daar ook een lesmethode voor. Hij wijst er op dat grote solisten als Heifetz, Menuhin, Milstein en Perlman niet voor niets zonder zo'n hulpmiddel spelen, maar ontmoet in ons land tot zijn verbazing nog steeds onbegrip: „Mijn collega's zijn in twee kampen verdeeld. Dat is jammer, want spelen zonder steun is een uitstekend middel om pijn in nek en schouder te bestrijden of te voorkomen." Over deze vorm van 'pijnbe strijding' in de klassieke muziek geeft Berkhemer begin septem ber een driedaagse workshop in het kader van The Amsterdam Summer University. Het zoeken naar een andere manier om de viool vast te hou den, is bij Berkhemer uit fysieke nood geboren. Hij begon in 1964 op zijn 13e jaar met viool spelen en heeft dat tot zijn 31ste met een schoudersteun gedaan. In die periode won hij onder meer het belangrijke Oskar Back Concours (1975) en de Prix d'Excellence (1978). Berk hemer vertelt dat hij al die tijd last heeft gehad van zijn nek: „Gelukkig kwam ik op een gege ven moment een Amerikaanse collega tegen die me wees op de juiste manier om zonder steun AMSTERDAM ANP Het bestuur van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Merkelbachprijs 1991 toegekend aan de archi tecten Lucien Lafour en Rikkert Wijk. Lafour en Wijk krijgen de prijs van 10.000 gulden voor het door hen ontworpen bouwwerk aan de Realengracht, Vierwinden- straat en «Vierwindendwars- straat. De Merkelbachprijs wordt vanaf 1964 eens in de drie jaar toegekend voor een bouwwerk dat in de vooraf gaande periode van drie jaar in Amsterdam werd voltooid. De Aanmoedigingsprijs Bouwkunst 1991, van 5.000 gulden, gaat naar Hans van Heeswijk voor het ontwerp van een gebouw aan de Stadhouderskade. Volgens de jury, bestaand uit Thijs Asselbergs, Aldo van Eijck en Kees Rijnboutt, onderscheidt het ontwerp van Lafour en Wijk zich door „een rijkdom aan ge dachten die aan de vorm ten grondslag ligt." "Boerhaave is m'n hobby geworden" "Als leraar (55) muziek op een scholengemeenschap heb je natuurlijk wel enige kijk bp onderwijs gekregen. Dus ging ik met meer dan gewone belangstelling naar Boerhaave. Dat was in 1985. Ik wilde zomaar weer eens wat gaan studeren. De kennismaking met Boer haave was voor mij heel verrassend. Prima instituut, uitstekende leerkrachten waar naast leren en studeren ook nog andere dingen gebeuren. Ik noem onze excursie naar Rome van de docente Latijn. Voorafgaand heeft ze ook nog een cursus Antieke culturen gegeven. In 1989 behaalde ik het VWO-certificaat Russisch; nu ben ik nog bezig met Latijn en geschiedenis en in sep tember a.s. begin ik met Italiaans. De studiemogelijkheden: VWO. HAVO. MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken af zonder] ijk), Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 14 00 43; buiten kantoortijd en in het weekend 071 -12 16 54. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 13 00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te lang. BOERHAAVE COLLEGE C. Verlaan. Voorhout Joan Berkhemer „Musici hollen van concert naar plaatopname en er wordt veel minder dan vroeger de tijd genomen voor studie van een partituur." foto ap te spelen. Ik had dat al eens eer- klachten zijn nu verdwenen en Overigens wil hij liever niet der geprobeerd, maar deed het ik weet inmiddels uit ervaring bekend staan als dogmaticus: - 1 ...AI..^i toen kennelijk verkeerd. Mijn dat dit ook voor anderen geldt.' wél met een steun wil spe- gaan. De schoudersteun is een met stof beklede beugel die met rub ber banden aan de onderkant van de viool wordt bevestigd. De beugel duwt de nek vanzelf omhoog. De voorstanders stel len dat de violist zich zo beter kan concentreren op de bewe gingen die de vingers van de linkerhand over de snaren moe ten maken: hij hoeft zich im mers geen zorgen meer te ma ken over het in balans houden van zijn instrument. Berkhemer stelt daar tegen over dat de musicus al gauw op een verkeerde manier zijn spie ren gebruikt, bij voorbeeld op momenten dat er zachte of ho ge tonen moeten worden ge speeld. Hij buigt naar voren en dan zorgt de beugel voor een verkramping van het lichaam die ten slotte structurele last kan veroorzaken. Berkhemer's methode komt er op neer dat de violist zijn lin kerschouder iets naar voren buigt zodat het instrument zon der beugel toch goed klem komt te zitten. „Dat buigen kan je echter ook op een verkeerde manier doen, zodat er toch een verkramping optreedt. Ik raad dan ook iedereen aan niet op eigen houtje van speelwijze te veranderen, daarvoor is begelei ding nodig." Als belangrijk voordeel van het directe fysieke contact tus sen instrument en lichaam noemt Berkhemer verder dat de muziek mooier klinkt: „Je kunt daar natuurlijk over twisten, maar ik vind dat de tonen war mer klinken." De violist wijst er op dat hij ook het historische gelijk aan zijn kant heeft: in vroeger tijden was de schouder steun immers een onbekend verschijnsel. Het hulpmiddel werd pas na de Tweede Wereld oorlog ontwikkeld en heeft sindsdien sterk aan populariteit gewonnen. Een sluitende verklaring heeft Berkhemer niet, maar hij doet toch een poging: „Ik denk dat de populariteit te maken heeft met de haast die tegenwoordig ook in de muziekwereld ge meengoed is. Musici hollen van concert naar plaatopname en er wordt veel minder dan vroeger rustig de tijd genomen voor stu die van een partituur. Ik vind dat je dat aan de kwaliteit van de musici kan merken, de mu- ziekpraktijk is steeds meer een eenheidsworst geworden. Er is zo een sfeer ontstaan waarin de schoudersteun als hulpmiddel kennelijk goed kon gedijen." Hij waagt zich niet aan een voorspelling of die trend nog eens verandert: „Ik hoop dat natuurlijk wel. Wie weet helpt het mee dat hier heel duidelijk sprake is van een modever schijnsel zonder traditie."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17