Regio Kaalplukteam kleedt boef uit Actie Zoeterwoude tegen TGV: 'Geen tracé A en geen tracé B' Vuilscheiding is in voorbereiding Tentoonstelling ouder worden in Warmond Toch fietspad Staringpad Kanovereniging Rijnland wil nieuw pand Verhoging huurprijsgrens Warmond Dinsdag 20 augustus 1991 '1-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET A LUYENDUK ERJC JAN WETERJNGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 LEIDEN NIEUWSLIJN Westeindseweg 'echt' open ZOETERWOUDE De gereconstrueerde Westeindseweg in Zoeterwoude gaat nu ook officieel open. Wethouder A.B. Rin- gersma zal volgende week dinsdag om vier uur deze handeling voor zijn rekening nemen. De reconstructie is een slepende zaak geweest. Aanvankelijk werd vorig jaar al een begin met de werkzaamheden gemaakt. Een zware machine zakte toen door het wegdek, waarna het werk geruime tijd stillag. Afgelopen voorjaar begon de gemeente er opnieuw mee, waarna er protesten van omwonenden kwa men. Zij vonden dat de weg te lang (tot 19 juli) dicht was. Puzzeltocht missionaris Warmond WARMOND Om de Brabantse missionaris pater M. Bennen- broek een handje te helpen, organiseert de Warmondse St. Mat- thias-parochie samen met Mariënhaven een fietspuzzeltocht door Warmond en wijde omgeving. Dat gebeurt op zondag 1 september. De tocht is zo'n 35 kilometer lang en voert de fietsers richting Woubrugge. Voor puzzelaars zijn er enkele vragen bij de controlepost. Startplaats van de tocht is de hoofdingang van Ma riënhaven. Men kan tussen half tien en twaalf uur 's morgens starten en binnenkomen tot vier uur. Pater Bennenbroek werkt al jaren in Irian-Jaja in het dorp Muting. Ongeveer alles is daar aan renovatie toe, aldus de orga niserende werkgroep van de St. Matthias-parochie. Ruim 200 zwemmers in Voorschoten VOORSCHOTEN De zwemvierdaagse in Voorschoten heeft Isteravond 210 deelnemers naar zwembad Het Wedde gelokt, nder de deelnemers waren veel kinderen, die de afstand van 250 of 500 meter zwemmend wisten af te leggen. Ook vanavond kunnen Voorschotenaren zich nog voor de eerste keer melden: de zwemvierdaagse duurt nog tot en met vrijdag. De starttijd is tussen zes uur en half acht. Milieuplan Voorschoten zet zaken op rij ZOETERWOUDE De popu- wandelaars: de wortels van de ten het met name bejaarden en Nadat bomen en wortels zijn lieren aan de Bennebroekweg populieren hebben in de loop rolstoelberijders onmogelijk verwijderd, wordt het wandel- in Zoeterwoude zijn gisteren der jaren het geasfalteerde om van het geliefde wandelpad pad geëgaliseerd en zal i geveld. De gemeente heeft ze voetbald danig aangetast, langs de Bennebroekweg ge- nieuwe asfaltlaag worden aan- neergehaald na klachten van Scheuren en drempels maak- bruik te maken. gebracht. foto wim dijkman VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK Vanaf volgend voorjaar moet het Voorschotens huisvuil ge scheiden worden ingezameld. Daarvoor zijn nu de voorberei dingen in volle gang. Omdat met de volledige scheiding van al het afval hoge kosten gepaard gaan, verloopt de invoering daarvan in fasen. Eerst wordt het huisvuil en het klein che misch afval aangepakt. Binnen twee jaar komen er mini-con tainers en flat- en woonwijk containers voor huishoudelijk afval. Verdere scheiding, zoals van oud papier en plastic, komt later aan de orde. Dat staat in het Gemeentelij ke Milieuplan Voorschoten, dat is verschenen als vervolg op het regionale Milieubeleidsplan 1990-1995. Behalve plannen voor afvalin zameling en -verwerking zijn ook andere milieuplannen op een rijtje gezet. De Hinderwet wordt verscherpt; in de komen de jaren moet de achterstand in vergunningverlening worden ingehaald. Meer controles op de naleving van de Hinderwet moeten een 'papieren milieube leid' voorkomen. In navolging van het landelijke milieubeleid moet de hele bodem binnen 25 jaar gesaneerd zijn. Zifverfabriek In Voorschoten staan een aantal vermoedelijk verontreinigde lo- katies op het programma om onderzocht en zo nodig gesa neerd te worden. De Zilverfa- briek komt als een van de eer sten dit jaar nog aan de beurt. Andere 'verdachte' lokaties zijn: de Rouwkooplaan 8-18 (verffa- briek), de Dobbeweg (De Groot), Rouwkooplaan (Hen driks), Dobbeweg 11 (Imaba), de vuilnisstort aan de Admiraal de Ruijtersingel, de Laan van Duivenvoorde, de Horstlaan, de huisvuilstort aan het Laantje van Wissen en de stort aan de Haagweg. Voor nieuwbouw wordt voort aan een 'schone-grond- verkla ring' geëist In het Warmondse Huize St. Li- duina is gisteren de tentoonstel-re ling 'Lijn 65 geopend. Me vrouw Van Vliet van het Bureau Ouderenbeleid van de provincie Zuid-Holland nam het officiële gedeelte voor haar rekening. De Stichting Dienstverlening Be jaarden Warmond, de stichting welzijn ouderen Warmond/Sas- senheim en de kruisvereniging hebben de tentoonstelling geor ganiseerd. 'Lijn 65 besteedt aandacht aan de vele aspecten van verou dering van de mens. Zo worden er inlichtingen gegeven over zo wel onderzoek naar veroude ring als demografische ontwik kelingen en maatschappelijke aspecten van het ouder worden. Daamaat wordt informatie ge geven over de meest voorko mende medische problemen van de ouder wordende mens. Belicht wordt onder meer hart en vaatziekten, dementie, in continentie, kanker, storingen aan oog en oor en ziekten van het bewegingsapparaat. Op de tentoonstelling gaat men er vanuit dat de mens naarmate hij ouder wordt, zo veel mogelijk actief moet blij ven. „Het begint steeds duidelij ker te worden dat ook voor ou deren prikkeling nodig is om zo gezond mogelijk te blijven: be wegen, actief blijven, bijscho ling, cursussen etcetera".. De tentoonstelling is tot 2 sep tember te bezichtigen in Huize St. Liduina, dagelijks tussen elf Criminelen in deze regio lopen grote kans om het geld dat ze met zwendel, handel in verdovende middelen, be lastingontduiking of een andere onrechtmatige manier hebben verkregen, kwijtraken. Ook het 'doorverdienen' vanuit de gevangenis (criminelen die hun handel vanuit de nor draaiende weten te houden), is binnenkort afgelo pen. Nog voor het eind van dit jaar beschikt de regio Zuid-Holland-midden van de politie over een Bureau Fi nanciële Ondersteuning (BFO), in de volksmond 'kaalp lukteam' genoemd. langzaam maar zeker in alle 25 politieregio's een dergelijk team opgezet. Het kaalplukteam van deze regio wordt gestationeerd bij het districtsbureau in Leider dorp, bestaat uit zes man en moet nog voor het eind van het jaar aan het werk zijn. Eind 1992 moet er een landelijk dek kend net van BFO's zijn. Het geld voor de teams is af komstig van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. Door perikelen rond de voor jaarsnota is binnenlandse zaken een beetje traag met geld geven. „De streefdatum, eind 1992 Twee jaar geleden is een wets ontwerp ingediend waarmee de politie en justitie meer moge lijkheden kregen om de finan ciële voordelen van criminaliteit aan te pakken. Omdat crimine len meestal niet op hun achter hoofd zijn gevallen, moet, om hun financiële trucjes te achter halen, specialistische kennis worden aangewend. Daarvoor zijn de BFO's. Een zestal kaalplukteams heeft de afgelopen twee jaar proefgedraaid en nu wordt overal een team, halen we wel", aldus een voorlichter van dit ministerie. Armslag De nieuwe wet (die overigens nog door de Kamer moet wor den aangenomen) geeft politie en justitie veel meer armslag. Zo kon voorheen alleen het fi nancieel gewin van een bewe zen misdaad worden terugge vorderd. Nu is dat uitgebreid met de winsten die vermoede lijk zijn behaald met die mis drijven. Bovendien is nu man kracht en geld voor opsporing beschikbaar. Voorlichter Frank Vergeer van deze politieregio toont zich te vreden met de uitbreiding van de bevoegdheden: „Vroeger konden we iemand die zwen delde met auto's, alleen bestraf fen voor wat betreft die zwen del. Nu kunnen we het geld ook terughalen. Daarmee voorkom je dan ook dat iemand na vrijla ting met zijn criminele geld op nieuw een handetlje opzet. Het mes snijdt aan twee kanten." Ook de frustrerende situaties dat een crimineel vanuit de ge vangenis doorgaat met de han del in verdovende middelen, kunnen nu beter worden aange pakt. Het team in Zuid-Holland midden moet eind dit jaar aan het werk zijn, de sollicitatie- en selectieprocedure is in volle gang. Vergeer: „We zoeken zo wel binnen het politiekorps als erbuiten. Het gaat er om wie de meeste kennis over financiën, belasting en andere economi sche zaken heeft." Tot eind dit jaar heeft het district 600.000 gulden beschikbaar voor het team. In principe moeten kaalpluk teams zichzelf vrij snel kunnen terugverdienen. In de criminele wereld gaan gigantische bedra gen om. De nieuwe wet en de teams zorgen ervoor dat het geld gevonden wordt en wordt ingevorderd, de staat int. In het Leiderdorpse Staringpad is deze week de aanleg van een fietspad begonnen. Het pad tus sen de Langendijkdreef, van Lennepdreef en Heinsiuslaan werd vorige maand goedge keurd door de Raad van State, die daarmee de protesten van buurtbewoner S. Gorter van de hand wees. Gorter vond dat door het fietspad teveel groen verloren zou gaan en ver- keersonveilige situaties zouden ontstaan op plaatsen waar het fietspad een voetpad kruist. De Raad van State oordeelde echter dat het verkeersbelang met de aanleg van het fietspad is ge diend. foto wim dijkman Leiderdorpse kanoërs tegen de achtergrond van het huidige onderkomen op de Zandput, dat volgens hen aan vervanging toe is. foto holvast De Leiderdorpse Kanovereni ging 'Rijnland' wil een nieuw verenigingsgebouw hebben. Volgens voorzitter J. Tijsterman heeft het huidige onderkomen op de Zandput aan de Does 'niet het eeuwige leven' en is 'Rijnland' zo langzamerhand aan vervanging toe. De kanoërs hopen daarbij op subsidie van de gemeente. „Wij hebben zelf nog niet ingediend. „Wij wach- zeker niet genoeg geld om ten dat eerst af', verklaart een nieuwbouw te betalen", aldus gemeentewoordvoerder desge- Tijsterman. vraagd. „Hoe dan ook: elke ver- Een concreet uitbreidings- of eniging moet tegenwoordig zijn nieuwbouwplan heeft 'Rijnland' nieuwbouw zelf betalen." ZOETERWOUDE» Eric Jan Weterings Zoeterwoude zet de actie tegen de komst van de train a grande vitesse (TGV) stug door. Zowel de gemeente als burgers blijven zich schrap zetten tegen wat in het Nederlands de HSL (Hoge Snelheidslijn) is gaan heten. Vanavond belegt het plaatselij ke CDA een informatiebijeen komst en op 27 augustus wil het Zoeterwoudse woon-overleg een groep oprichten die acties moet gaan bundelen. De ge meente verstuurt al haar post voorzien van een TGV-nee-logo. De CDA-bijeenkomst, van avond om acht uur in multi functioneel gebouw De Een denkooi aan het Kooikerspad, is bestemd voor CDA-bestuurders van alle gemeenten tussen Am sterdam en Rotterdam die door de TGV worden bedreigd. Naast vertegenwoordigers van de Zuidhollandse milieufederatie en van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat spreken ver der de Zoeterwoudse wethou der van ruimtelijke ordening VOORSCHOTEN Op de krui sing Van Beethovenlaan/Chop- inlaan in Voorschoten zijn gis termiddag rond half drie twee auto's op elkaar gebotst. Het ongeluk ontstond omdat een 50-jarige Voorschotense, ko mende vanaf de Chopinlaan, geen voorrang gaf aan de auto vanaf de Van Beethovenlaan. Door de klap raakte de Voor schotense gewond: ze werd met hevige pijn in de borst naar het AZL afgevoerd. De bestuurder van de andere auto, een 22-jari ge Alphenaar, bleef ongedeerd. Beide auto's moesten worden weggesleept. Hogenelst en burgemeester Houdijk. Woonoverleg Het woon-overleg verzette zich al eerder tegen de TGV. Leden van de organisatie waren de drijvende kracht achter de actie, waarbij enige weken geleden bijna vijfduizend handtekenin gen in Zoeterwoude werden op gehaald. Op 27 augustus wil de organisatie overgaan tot de 'for mele' oprichting van een actie groep. Bewoners van de Miening in Zoeterwoude-doro en van de Rijndijk hebben het woonover leg daar om gevraagd. „De be doeling is om alle krachteh te bundelen", zegt organisator P. van Velzen. „Tot nu toe is alleen aan de Rijndijk een actiegroep actief, maar die richt zich slechts op één bedreigde straat. Wij willen de hele gemeente op de been brengen." De groep-in-wording bereidt al een aantal acties voor. Bin nenkort worden bij alle invals wegen van Zoeterwoude borden geplaatst, er komt een spandoe kenactie en een telefoonactie. Bedoeling van dit laatste initia tief is dat tweede kamerleden die zich met de TGV bezighou den massaal worden opgebeld. „Om ze de ernst van de zaak duidelijk te maken", licht Van Velzen toe. Telefoonnummers van de kamerleden verschijnen in advertenties in kranten. Inzet van de acties is dat de TGV wordt aangelegd via het tracé van de huidige spoorbaan. „Geen tracé A en geen tracé B, maar aanleg volgens het NS- plan Rail 21. Dat is ons doel", zegt Van Velzen. „Op het traject Rotterdam - Amsterdam is zo wel met tracé A als Tracé B hoogstens tien minuten tijdwinst te boeken. En daar voor zouden dan miljarden worden uitgegeven en zou grote schade aan het milieu worden toegebracht. Dat is natuurlijk betuigd. Enige weken geleden begon de gemeente enveloppen te verzenden met daarop de tekst 'TGV - geen tracé A, geen tracé B'. Ook de gemeentelijke frankeerautomaat spuwt sinds kort stroken uit met deze tekst. Volgens gemeentesecretaris Kruithof heeft de gemeente tot nu toe weinig reacties op haar initiatief ontvangen. „Maar het handjevol mensen dat reageert is positief." Ook andere ge meenten die de komst van de flitstrein vrezen hebben positief gereageerd op de Zoeterwoudse actie. Voor zover Kruithof weet heb ben andere gemeenten het Zoe terwoudse initiatief nog niet overgenomen. „Volgens mij is het een originele Zoeterwoudse gedachte, maar het kan natuur lijk best dat in andere gemeen ten ongeveer tegelijkertijd het zelfde idee is opgekomen." De actie loopt voor onbepaalde tijd. Kruithof: „In ieder geval tot we zeker weten dat die TGV niet komt" De minimumkoopprijsgrens voor Warmondse woningen blijft 200.000 gulden, de huur prijsgrens wordt opgetrokken van 700 naar 820 gulden per maand. Op de vraag hoe lang vrijkomende woningen voor Warmonders gereserveerd moe ten blijven gaan B en W nog even studeren. Dat bleek gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie maat schappelijk welzijn en onder wijs. Doel van de maatregel is om vrijkomende woningen in het dorp eerst drie maanden aan de eigen woningzoekenden aan te bieden, en daarna pas aan men sen van buiten het dorp. De vol gende twee maanden hebben gegadigden voorrang die in de Duin- en Bollenstreek wonen of economisch gebonden zijn aan dat gebied. B en W bekijken nog of een leegstaand pand al in de tweede maand op de regionale markt mag worden aangebo den, terwijl Warmonders nog eerste keus houden. Verhoging van de huurprijs grens is noodzakelijk, omdat een aantal complexen van de plaatselijke woningstichting Warmunda deze bijna hebben bereikt. Warmond trekt de huurprijsgrens op naar 820 gul den per maand, het maximale bedrag waarover nog huursub sidie wordt gegeven. In het ver volg is de huursubsidiegrens ge lijk aan de huurprijsgrens. De Warmondse gemeenteraad be handelt de voorstellen in haar vergadering van 12 september.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15