Regio 'Cijfers schokkend' Geen kwaad woord over de Ziendeweg QrTöi N:van tijd en afstand was nog niet Jecht gevormd, maar het was al- -tijd (te) ver en (te) lang. De. boeiende verhalen die opa on-~ derweg vertelde, konden dat Infotheekkan act.efin vruetud overname niet betalen dinsdag 20 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN LOAAAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGAAAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIAAON DE GRAAF De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge- J durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week de laaste wandeling: vanuit Alphen via Zwammerdam naar de Nieuwkoopse plassen en over Aarlanderveen terug naar Alphen. Dagelijks leggen verslaggevers ge- deeltes van dit traject af en schrijven over hun beleve nissen. In de krant van zaterdag volgt een complete routebeschrijving van deze wandeltocht. niet verhullen of goedmaken. Het is nooit meer goed geko men. Met wandelen dan. Van de Jorismarsen in Oegstgeest kon het knaapje daarna ook de lol niet inzien, al wordt de ver kregen medaille nog zorgvuldig bewaard. Het (nood)lot zorgde op latere leeftijd voor een plekje bij de infanterie. „Met zulke voeten? Waarom heb je je niet laten afkeuren?". Een terloopse opmerking van een dienstplichtig arts. Onzin natuurlijk. Proestend, kuchend en niezend het was zomer, hooikoortsweer èn op de stoffi ge wegen van de Veluwe liep je met blaren als eieren zo groot grootmoedig de vereiste kilo meters. Want al die ervaringen leerden je natuurlijk wel lopen. Maar leuk? SNS la li- Mijn opa hield van wandelen. Veel vrije tijd had hij niet, maar op zondagmiddag na de Mis mocht hij graag een wandelin getje maken. Nou ja, wande- lingtje. Hij stapte urenlang fiks door langs het strand en over de juinen en door de bossen en de •.stad. Dat was zo zijn verzetje. In Hater jaren, toen de kleinkinde- op bezoek kwamen, was het ^.-Jubbel feest. Dan konden die -%> "*mee 'een gezellig straatje om'. ;Pat bleek een eufemisme voor *een martelgang door Den Haag en Scheveningen. Misschien 4-houd ik daarom wel niet van wandelen. De breed en groot uitgevallen platvoeten zijn heus niet te be roerd om kilometers te vreten zoals Amerikaanse vrienden die zelfs de honderd meter naar -de brievenbuis in een auto af leggen steeds weer met verba zing constateren maar leuk heb ik het nog nooit gevonden. Aan de wandelingen met opa kwam in de ogen van een vijfja rige maar geen einde. Begrip Waarschuwingsbord Nee dan de fiets. Veel sneller. Veel handiger. Je kunt nog eens iets meenemen. Een regenjas bij voorbeeld of een tas met proviand, zonder dat ze mee moeten worden gesjouwd. Toch gaat het weer niet te snel om onderweg details van het land schap of van de stad te zien. En stoppen kan altijd. Je wordt er bovendien niet zo moe van. Kortom, een ideaal vervoermid del. De Verleiding was dan ook groot om de fiets mee te nemen naar Zwammerdam. De loop route voert namelijk door de polder. Als ik wel iets van wan delervaringen heb geleerd, is het dat je daar nooit moet gaan wandelen. De polder is voor de fiets, de schaats of voor een bootje, als boezemwater en sloot tenminste breed genoeg zijn. Eindeloze, rechte asfaltwe gen, omzoomd door ruisende knotwilgen, wuivend gras, fluis terend riet en loeiende en met de staart omhoog vrolijk spette rende koeien: dat alles ervaar je het beste op een geluidloze twee wieier. Dat komt eigenlijk goed uit want aan het begin van de Zien deweg staat een waarschu wingsbord. U betreedt een stil- DE VERDACHTE sprak laconiek over het vreselij ke verkeersongeval. 'In de oorlog heb ik wel ergere dingen meegemaakt' Groen Links eist opheldering over negatief resultaat VW tegebied. En dat klopt. Het is aangenaam stil. De weg is aan de Nieuwskoopse kant bij het Zuideinde opengebroken voor beschoeiings- en asfalte- ringswerkzaamheden. Autover keer is slechts op een klein stuk mogelijk en dat helpt natuurlijk bij het bewaren van die stilte. Al is dat maar betrekkelijk. De koeien en ravottende meerkoe ten trekken zich van de aanma ning niets aan, de KLM al even min. En tenslotte is er het geluid van krakende schoenen, want ik moet me natuurlijk wel aan de regels houden. Die schoenen lopen door een typisch Hollandse polder, met water aan beide kanten van de opgehoogde weg. Na een paar honderd meter een charmant sluisje, met uitzicht op de ach terliggende plassen en zes mo lens. Leuk voor Amerikanen Langs de bijna recht-toe-recht- aan-weg, maar daarvan door draaibruggen gescheiden, ste ken boerderijen af tegen de fraaie karakteristiek Hollandse wolkenpartijen. Een rits vader landse schilders zou hier inspi ratie op hebben kunnen doen. Geen kwaad woord over de Ziendeweg derhalve. Alleen, je moet er niet gaan lopen. De Stichting VWNoordwijk Promotie heeft 1990 afgeslo ten met een negatief resultaat van een slordige 330.000 gulden. Dat blijkt uit het accountantsrapport. In voor gaande jaren was er slechts sprake van een gering tekort of kon, zoals in 1989, zelfs een overschot in de boeken worden genoteerd. mogen van de VW ernstig on der druk komt te staan. „Als dit zo doorgaat, stevent de VW rechtstreeks op een faillisse ment af'. Het Groen Links- -raadslid, dat al eerder om op heldering had gevraagd ('die kreeg ik niet dus ben ik zelf maar de boer opgegaan') vreest dat de VW gedwongen is om bij de gemeente aan te kloppen voor extra subsidie. Hij vindt echter dat de gemeente niet op nieuw zomaar de portemonnee moet trekken. „Noordwijk heeft al genoeg tegenvallers moeten verwerken. Denk alleen maar aan het debacle met het betaald parkeren. Ik voel er niet veel opzij te leggen." Ouwehand wil in dit stadium nog niet spreken van mismana gement bij de VW. Wel verwijt hij directie, bestuur en raad van toezicht dat er destijds een te ambitieuze begroting is opge steld en dat die vervolgens on voldoende is bewaakt. De 'somber makende cijfers' schrijft Ouwehand voor een A. Ouwehand (Groen Links) kreeg het nog vertrouwelijke rapport enkele dagen geleden in handen gespeeld. Hij noemt de cijfers 'schokkend en verontrus tend'. Het raadslid verlangt dat tijdens de eerstvolgende open bare vergadering van de com missie financiën en toerisme de zaak volledig uit de doeken wordt gedaan. De VW en de Stichting Noordwijk Promotie werden op 1 januari 1990 samengevoegd. Op 16 april werden de statuten gewijzigd en gingen de twee or ganisaties samen verder onder de naam Stichting VW Noord wijk Promotie. Voor do VW en de Stichting Noordwijk Promo tie zijn over 1990 twee afzon derlijke financiële overzichten gemaakt. Daaruit blijkt dat de VW afsloot met een tekort van ruim 200.000 gulden en voor de Stichting Promotie Noordwijk een negatief bedrag van ruim 120.000 gulden in de boeken werd opgenomen. Ouwehand stelt op grond van de cijfers vast dat het eigen ver deel toe aan het geringe draag vlak dat de Stichting VW Noordwijk Promotie heeft. De ruzie tusen de VW en de Alge mene Vereniging van Logiesver- strekkers (AVNL) moet in zijn ogen daarom direct worden bij gelegd. De AVNL vindt dat de VW zich onvoldoende inspant voor de wat kleinere hotels en pensions en het geld niet altijd op de juiste wijze besteedt. Ook ergert de AVNL zich aan de be stuurssamenstelling. „Die ruzie kost de VW jaarlijks vele tien duizenden guldens," becijfert Ouwehand. Weggezuiverd VW-voorzitter J.M. Bonnike is niet onder de indruk van Ouwe hands betoog. Een belangrijk deel van het tekort is naar zijn zeggen 'weggezuiverd' door de reserves aan te spreken. Er res teert volgens hem nu nog een bedrag van zo'n 60.000 gulden. Bonnike, die kortgeleden tot voorzitter werd aangesteld, be nadrukt wel dat in de toekomst een herhaling moet worden voorkomen en de koers moet worden bijgesteld. „Daarom ko men wij nu ook regelmatig bij elkaar. Met de gemeente, het bedrijfsleven, de horeca en ook de AVNL zullen wij er best uit komen", klinkt de voormalige burgemeester van Noordwijk vol optimisme. De slechte cijfers over 1990 schrijft Bonnike voor een be langrijk deel toe aan een gerin ger aantal 'geregistreerde toeris ten' in dat jaar. „En, inderdaad, een misschien wel een iets te ambitieuze begroting, maar daar komt verandering in." Om zijn gunstige verwachtingen voor de komende jaren kracht bij te zetten, wijst Bonnike erop dat de cijfers van de eerste twee kwartalen van dit jaar er weer gezond uitzien. En over Ouwe hands kritiek: „Ach, zo gaat dat in de politiek. Af en toe moet er eens met kanonnen worden ge schoten." Wethouder P.J. Bamhoom (toerisme en financiën) ontkent niet dat de cijfers van de VW 'alarmerend' zijn, maar hij ook herinnert er aan dat de begro ting inmiddels door de stichting zelf is 'rechtgetrokken'. B en W van Noordwijk hebben niette min van de VW geëist dat er een meerjarenvisie op tafel komt. Bamhoom: „Zodat we precies weten waar we straks aan toe zijn." Vooruitlopend op die nota is de begroting voor dit jaar voor kennisgeving aange nomen. De wethouder zegt er overi gens geen enkele moeite mee te hebben om aan het verzoek van Ouwehand te voldoen door tij dens de eerstvolgende commis sievergadering de kwestie aan de orde te stellen. „Wat mij be treft kan hij alle informatie krij gen." De Ziendesluis aan het einde van de Ziendeweg. FOTO WIM DIJKMAN LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Het verlieslijdende Leidse com puterbedrijf Infotheek moet het vorig jaar overgenomen Haagse Magister Computer B.V. nog een nabetaling doen van ruim 4 miljoen gulden. Infotheek heeft hiertoe onderhands bijna 130.000 aandelen geplaatst te gen een koers die boven de hui dige beurskoers van 30 gulden per aandeel ligt. Uit deze nood greep blijkt dat het Leidse be drijf blijkbaar geen geld meer in kas heeft om Magister het ver schuldigde bedrag te betalen. De directie van Infotheek gaat er nu van uit dat de nabetaling aan Magister volgend jaar kan worden gedaan. Het Leidse be drijf mag dan in aandelen of contant betalen. Infotheek kreeg vorig jaar een flinke klap te verwerken. In plaats van een voorspelde forse winststijging van 14,4 miljoen gulden, leed Infotheek in 1990 een verlies van 443.000 gulden. Oorzaak: de verworven buiten landse bedrijven in Engeland en Denemarken bleken miskopen. LVC Het Leids Vrijetijdscentrum be gint in het najaar weer met een cursusprogramma, belangstel lenden kunnen zich tot vrijdag 6 september inschrijven voor: muziektheorie, gitaarles, saxo- foonles, PA techniek, tekenen en schilderen, grafische vorm- geving, fotografie en t-shirts be drukken. Voor meer informatie is het LVC op werkdagen ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. Eettafelproject Alleenstaande ouderen vanaf 55 jaar kunnen maandag en vrij dag lunchen in buurthuis Ste venshof. Dit zogeheten 'Eetta felproject 55' begint op 2 sep tember. De warme maaltijden worden verzorgd door een ver zorgingshuis. Deelnemers, moe ten zich van tevoren opgeven bij Maija Désar, tel. 315251. Zwemlessen De Leidse reddingsbrigade be gint op 7 september met zwem- cursussen. Voor kinderen van 4,5 jaar zijn er watergewen- ningslessen, kinderen van 5 jaar kunnen leren zwemmen. Ook volwassenen kunnen een zwemcursus volgen. Verder zijn er lessen reddend zwemmen, waaraan iedereen met zwemdi ploma B aan kan deelnemen. Inlichtingen: 215885. Bridgecursus Bij voldoende belangstelling be gint de Stichting Ouderenwerk in september een bridgecursus voor beginners. Deze cursus wordt gehouden in diensten centrum Zijloever, op maan dagmiddag vanaf 14.00 tot 16.00 uur onder leiding van een deskundig docent. Voor inlich tingen: Conny de Waal, tel. 233208. Paardrijden De afdeling Sport en Receatie van de gemeente Leiden houdt in samenwerking met manega de Poelruiters in Sassenheim een cursus paardrijden voor be ginners. De acht lessen duren een uur en worden op zondag middag gehouden. Voor infor matie kan dagelijks tussen 8.00 en 9.30 uur worden gebeld met het nummer 071-315601. Vra gen naar Aad van der Luit Herfstcursus Het instituut voor Natuurbe schermingseducatie (JVN) afde ling Leiden begint half septem ber weer een 'herfstcursus'. De cursus bestaat uit vier theorie avonden die gehouden worden in de Sterrewacht. Tevens zijn er vier excursies op zaterdag ochtend in en om Leiden. Na tuurliefhebbers kunnen zich opgeven bij Dineke Bruin, tel. 215123. Cursussen Art centre De Droomfabriek houdt zaterdag 8 september een open dag. Dan wordt het nieu we cursusprogramma gepre senteerd. Er zijn verschillende demonstraties op het gebied van dans (onder meen Afri kaans, buikdansen, jazz, calla- netics, salsa) toneel, zang, etc. De demonstraties worden ge houden tussen 13.00 en 17.00 uur. De dag wordt afgesloten met het optreden van een band. nagerecht door Emiel Fangmann agenda Een zeer ernstige aanrijding bracht gisteren een 73-jarige Leidenaar voor het kantonge recht. Het rijgedrag van de au tomobilist was op 24 mei van het vorig jaar de oorzaak van een frontale botsing. Zijn Golf knalde op de Vinkenweg nabij Sassenheim met een snelheid van zestig kilometer per uur op een even hard rijdende Toyota. De Leidenaar kwam vanaf de Leidsevaart en wilde de A44 op draaien. Daartoe naderde hij een wagen die voorgesorteerd stond bij de splitsing tussen de oprit naar de A44 en de Vinken weg. De Leidenaar passeerde merkwaardig genoeg de voorge sorteerde wagen links en zag niet dat van de Vinkenweg een rechtdoorgaande Joyota hem tegemoet kwam. De botsing was frontaal. Het ongeluk ge beurde om tien voor negen 's morgens. Veelbetekend, omdat er tussen zeven en negen een rijverbod op de Vinkenweg geldt vanaf de kant waar de Toyota vandaan kwam. Het was slecht afgelopen. De automobilist, zijn drie mede-in zittenden en het jonge echtpaar uit Katwijk dat in de Toyota reed, moesten met zwaar letsel naar het AZL worden gebracht. Kantonrechter R.Th. van Leeu wen informeerde gisteren alvo rens de zaak zelf aan de órde te 'ik rij weer auto, ik ben wel wat gewend stellen naar de toestand van de man en zijn mede-inzittenden. Dat waren zijn 68-jarigé vrouw, haar 69-jarige zus en diens 70- jarige echtgenoot. Dat echtpaar, woonachtig in het Canadese Ontario, was op familiebezoek. De twee vrouwen, die achterin zaten, zijn voor de rest van hun leven invalide en zijn net - na een jaar in een Leids respectie velijk Canadees verpleegtehuis - thuis. De mannen hadden het er beter afgebracht. Bij de be stuurder zelf waren wat zenu wen in aangezicht en nek ge raakt, hij had een midden- handsbeentje en een rib gebro ken, terwijl zijn zwager knieklachten had. Positieven „Ja, ik rij weer auto," zo sprak verdachte opmerkelijk laconiek en monter tot de rechter. „Ik ben wel wat gewend," vervolgde hij en toen de rechter vroeg of hij al meer ongelukken had ge had zei hij: „Nee, maar in de oorlog heb ik dingen meege maakt." Over de getroffen tegenliggers - een 29-jarige Katwijker en zijn 24-jarige vrouw - werd gisteren minder bekend. „Hoe is het met hen?," vroeg Van Leeuwen. „Ik meen dat ze ook op de intensive care beland zijn." „Heeft u geen contact met ze gehad?". „Door de tijd heb ik de moed verza meld om ze op te zoeken, dat kostte mij veel moeite. In mijn ogen was hij ook schuldig, en fin, hij was vergevingsgezind." De verdachte kon zich van het ongeluk zelf niets herinneren. „Ik gaf gas en kwam pas in het de ziekenwagen weer bij mijn positieven." De rechter citeerde vervolgens een getuige, de bestuurder van de voorgesorteerde wagen. „Uw voorganger zegt dat hij u over de verkeerde weghelft zag rij den." Verdachte: „Die splitsing daar is heel verwarrend, je weet niet waar je heen moet. Ik twij felde. Ik heb er over naar Rijks waterstaat geschreven. Als je op de voorsorteerstrook staat, sta je al op de verkeerde weghelft." Rechter: „Het is verwarrend, dat ben ik met u eens." Verdachte, op onverstoorbare toon: „De gevolgen waren desastreus." Rechter: „Het is een ongelukki ge situatie, maar het is heel on verstandig om achter een wach tende auto om de linkerhelft op te gaan. De strafrechtelijke af doening is maar een lachertje vergeleken bij de gevolgen vooi de betrokkenen." Groeten Verdachte zei dat hij het moest accepteren. „Ik kan de zaak niet terug draaien." „Maar ik hoor dat u al weer fit genoeg bent om te rijden. Kunt u voortaan niet beter de taxi nemen?," vroeg de rechter. Hierop moest de ver dachte lachen: „Ik ben vrijheid gewend en ik ben door dit on geluk mijn zelfvertrouwen niet kwijtgeraakt. Over twee jaar word ik weer gekeurd." Officier van justitie S. van Lies hout oordelde kort: „Nee, ik heb geen vragen. Ik vind het een vrij opvallende fout. Een aantal mensen is voor zijn leven invali de. Kunt u nog wel blijven rij den? Ja, hoe moet je zoiets be straffen. De werkelijke afreke ning maakt de verzekering met u, want een aantal mensen heeft claims ingediend. Toch wil ik u een boete opleggen, want u bent als bestuurder gaan twijfelen. En uw weet hoe de spreuk luidt: „Bij twijfel niet in halen." Vervolgens eiste Van Toeri i hete ntot Lieshout 500 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid. „Nou, wat vindt u er van?" vroeg Van Leeuwen. „Ik mag niet klagen." „Zullen we het zo dan maar doen? U moet maar gaan sparen." De man zei dat hij dat al deed. „Ik ga eerst naar nog Canada." „Doe uw vrouw en uw schoonzuster en zwager daar in Canada de groeten. Zeg maar van de kantonrechter." 21.00 u Orgelconcert door Willem H. Zwart op het Batz-orgel in de Vredeskerk. aan vang 20.15 uur. Noordwijk Toeristische Zomermarkt in de Hoofdstraat, tot 22.00 uur. Historische rondwandeling, vertrek vanaf het Raadhuis, Voorstraat om 19.30 uur. NOVO-strandloop, start op het strand bij de politiepost om 19.30 uur. Vuurwerk op het strand ter hoogte van de Kon. Wilh. Boulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Katwijk Berkheide duinwandeling olv een gids, start bij de Soefi-tempel, Sport- laan.om 19.30 uur. Woensdagavondzang mmv het Kat- wijks Chr. Mannenkoor olv Peter Bontje in de Oude Kerk. Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Leiden Curiosamarkt op het Stadhuisplein van 9.00 tot 16.30 uur. Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf VW, Stationsplein 210, tussen 9 00 en 17 00 uur. Spreekuur Verkeersveilgheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur. Avondwandeltocht over 5-10-15 km, Start vanaf kantine VTL, Voorschoter- weg. tussen 18.00 en 19.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Kennismaken met de bowlssport bij Parabowls, sportcentrum De Does, van 12.30 tot 15.30 uur Noordwijk Poppentheater Robhetty bij 'De Strandgans'. aanvang 14.00 uur. Bazaar in Hotel Huis ter Duin door Tesseischade Arbeid Adelt van 10.00 tot 17.00 uur. Voetbalwedstrijd Noordwijk-Blauw Zwart. Sportpark Duinwetering, aan vang 19.00 uur. Fietsexcursie door Noordwijk, vertrek vanaf Kees' Fietsshop, Van Speyk- straat 8 om 19.15 uur. Optreden van de Egeriander Blaaska pel De Zeedorper Muzikanten in 'De Redschuur'. van 20.00 tot 22.00 Woensdagavondzang mmv 'Vredes kerkkoor' uit Katwijk in de Oude Zeekerk, Hoofdstraat 96, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Briden voor met-rokers in 'Hotel het Witte Huis", aanvang 19.45 uur. Voorschoten Laatste Zomer-bridge-dnve door BCV in het "Vlietland College'. Beethoven- DONDERDAG 22 AUGUSTUS Leiden Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf VW. Stationsplein 210, tussen 9 00 en 17.00 uur. Noordwijk Beach volleybal onder begeleiding voor iedereen op het strand ter hoogte van Hotel Oranje, van 13.00 tot 16.00 uur. Bonsaishow met om 15.15 uur een demonstratie Bonsai knippen in het Far East Bonsai Center. Kraaierslaan 30. van 13.00 tot 16.30 uur. Zeifmaakmodeshow m de Voorstraat, aanvang 19.00 uur. NOVO-strandloop. start op het strand bij de politiepost om 19.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute in Zwembad Poelmeer. Langevoort 273, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14 15 tot 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13