,EIDEN 'Verkeersplan ondernemers onvoldoende' School voor hondebaasjes oor Een islamitische school met den 'bijbel' 20 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 11 EEN BEVRIJDEND 'HOP' is voor de honden die deelnemen aan de zwem- cursus het teken dat ze te water mogen, mits ze inderdaad al kunnen zwemmen GRAFFITI-SPUITERS zouden gedwongen moe ten worden hun klieder- werk met een tandenbor stel schoon te maken NIEUWSLIJN Hardrijder opgepakt 'Een 41-jarige Leidenaar is vannacht om even na twee uur aan gehouden op de Beukenrode omdat hij even daarvoor met hoge ^snelheid op de Gooimeerlaan had gereden. De man gaf in eerste instantie een valse naam op. Verder bleek hij in een onverzekerde auto te rijden en had nog 'wat bonnen uitstaan. Ook had hij nog een ontzegging van het rijbewijs en een aardige borrel op. Laserprinters gestolen Een tweetal laserprinters met een totale waarde van bijna acht duizend gulden is tijdens het afgelopen weekeinde ontvreemd uit een pand van de universiteit aan de Kaiserstraat. De daders zijn waarschijnlijk gewoon door de toegangsdëuren van het pand binnengekomen. Vrouw gewond na val Een 21-jarig Leidse vrouw is gisterochtend omstreeks 8.00 uur ongelukkig ten val gekomen bij de Lammebrug. De vrouw kwam door nog onbekende oorzaak ten val en liep daarbij een hersen schudding en diverse schaafwonden op. Rit blauwe tram niet gratis In tegenstelling tot wat wij zaterdag meldden, zijn de jubüeum- ritten van de Blauwe Tram en het vervoer van en naar de rondrit in Den Haag, niet gratis. Lezers van deze krant moeten tegen in levering van een bon, die vandaag in het LD/AD verschijnt, 15 pilden betalen. Er is overigens maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Project voor buitenlandse kinderen De openbare bibliotheek in Leiden begint in september een zo geheten leesbevorderingsproject voor Turkse en Marokkaanse kinderen in Leiden-Noord en de Kooi. Het project richt zich op kinderen in de leeftijd van 0 tot 9 jaar. Het wordt gehouden in 't Spoortje Het alternatieve verkeersplan voor de Stationsweg en - tunnel, dat een aantal ondernemers - verenigd in de Ini tiatiefgroep Schuttersveld - heeft opgesteld, biedt maar een 'halve oplossing'. Dat is de mening van de Leidse wethouders Walenkamp (CDA/verkeer) en Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). Alleen automobilisten die de stad inrijden, zijn met het plan gebaat. Voor het ver keer dat de stad uit wil, biedt het voorstel geen oplossing. een tunnelbuiging voor het sta tion, linksaf de stad in. De wet houder vond dit idee mooier dan het plan van de gemeente: „Het is een mooie toevoeging maar er is geen drie, maar acht miljoen extra voor nodig, dus reken maar op tien miljoen voor de aanleg van die tunnel," aldus Van Rij. Verder is de oplossing van de ondernemers volgens Van Rij alleen voordeliger voor het ver keer de binnenstad in: „Voor het verkeer dat stad uit moet, is dan alsnog een U-bocht nodig." Mits er in de komende tijd niet ergens die enkele miljoenen ex tra worden 'gevonden', zal het alternatieve plan van de Initia tiefgroep zelfs niet eens een hal ve oplossing worden. LEIDEN LOMAN De ondernemers presenteerden gisteren een aantal alternatie ven voor het in hun ogen mati ge, laatste plan van de gemeen te Leiden. Vooral de U-bocht die de gemeente wil aanleggen, stuit bij hen op tegenstand. Hierdoor worden bedrijven op en rond het Schuttersveld slecht bereikbaar en dreigt de sta tionstunnel een 'verkeersriool' te worden, menen de onderne- Uiteindelijk werd maar een van de drie varianten door le den van de Initiatiefgroep en Van Rij besproken. De andere twee bleken technisch moeilijk of helemaal niet uitvoerbaar. Het derde ontwerp gaat uit van Bakker Bart blijft open LEIDEN Bakker Bart aan de Haarlem merstraat blijft open. De Raad van State heeft het ge meentelijk besluit om de bakker te sluiten nietig ver klaard. De gemeente wilde dat de bakker dicht ging, om dat die volgens haar niet vol deed aan de milieuvoor schriften. Bewoners van een bovenverdieping klaagden over stank- en geluidsover last. De Raad van State twijfelt echter aan de waarneming van die stank- en geluids overlast. De klagers meenden dat het plafond niet deugde. Volgens de Raad kan die lucht ook van buiten zijn binnengedrongen, omdat het pand een open pui heeft. De Raad vindt bovendien dat de gemeente het bevel tot slui ting niet juist heeft geadres seerd. Bakkerij Bartholomeus B.V. is immers een te Nijme gen gevestigd bedrijf, de Leidse vestiging wordt geëx ploiteerd door V. Frommé. Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Ingrid Moerman, conservator van de historische afdeling van het stedelijk museum De Lakenhal Mooi vind ik natuurlijk de grote monumentale kerken in Leiden, de Pieterskerk en de Hooglandse kerk. Daarbij gaat mijn voorkeur uit naar de Hooglandse kerk vanwege de prachtige lichtinval. De hofjes, met hun knusse sfeer, vallen wat mij betreft ook zeker in de categorie 'mooi'. Het Anna Aalmoeshofje heeft trouwens een apart plekje in mijn hart. Niet alleen omdat ik er regent van ben, maar vooral vanwege het fraaie kapelletje. Het mooist vind ik de twee oude begraafplaatsen in de stad, bij de Groenesteeg en de Zijlpoort. Ik hoop dat de aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg snel gerestaureerd zal worden en dat de graven daarna een 'opknapbeurt' krijgen. Op die manier ontstaat er een rustige, sfeervolle plek waar het prettig toeven is en waar de geschiedenis van bekende Leidse families weer 'tot leven' komt. Erg veel specifiek lelijke dingen zijn er niet in Leiden. Er is in de stad de laatste tijd veel goed werk gedaan. Behalve dan het pand naast het Gravensteen en het gerecht. Dat vind echt afschuwelijk. Nog monsterlijker De begraafplaats aan de Groenesteeg is e waar het prettig toeven is i prachtige, sfeervolle plek FOTO WIM DIJKMAN zijn echter de abri's voor het stadhuis. Niet de architectuur ervan, want ik vind ze mooi van lijn, maar die reclame erin. Moet dat nou echt? Verder erger ik me verschrikkelijk aan graffiti, met name op de monumenten. Als je bezoekers trots je stad wilt laten zien, schaam je je toch rot als je bijvoorbeeld de Burcht kliederwerk schoon te maken bezichtigt? Het is misschien een met een tandenbor erg radicale oplossing, maar wat Misschien leren ze mij betreft mag de politie die het dan een keer af. graffiti-spuiters dwingen hun LEIDEN/NOORDWU KERHOUT LOMAN LEEFAAANS Alle honden kunnen zwemmen. I Je gooit ze gewoon in het water en zie, ze komen keurig weer naar de kant gekrabbeld. Een veelgehoord misverstand vol gens Loek Geerlings. De Noord- wijkerhouter is al bijna dertig jaar in de Leidse regio bezig met vorming, opvoeding en africh ting van honden. „Of beter, scholing van de eigenaren. Ik breng de honden zelf niets bij," is Geerlings filosofie. De trainer heeft een duidelijk doel voor ogen: „Ik wil mensen Ieren om zo met hun hond om te gaan dat ze een goed en handelbaar huisdier krij gen." Daartoe houdt hij op twee locaties - in de Leidse Hout en op een veldje langs de Noordwijkse Van Berckel- weg - uiteenlopende 'cursus sen'. Speurtraining, strand-, duintraining, sociaal gedrag, behendigheidstraining en fiet- sen-met-de-hond, om er slechts enkele te noemen. In de zomermaanden is er voor de cursisten een extraatje in de vorm van zwemtraining in het Oosterduinsemeer bij Noordwijkerhout. Commando's Klokslag 20.00 uur begint het 'schouwspel'. De eerste groep cursisten en hun honden 'drui pen' af. De tweede groep staat klaar aan de oever van het 'Co- momeer'. Geerlings comman deert de duo's naar de kant. 'Kom mee' roepen de baasjes vervolgens in koor en er volgt een geritsel van kettingen. Dan komen er nieuwe commando's. 'Zit', 'af, 'blijf'en als de honden goed luisteren - de meeste doen dat keurig, want ze zitten al eni- op les - worden ze be- met een aanhoudend 'braaaaaf, vergezeld met een klopje of aai. Na enkele minuten zitten en opstaan volgt de ultieme test van de avond. Ondanks de aan gename buitentemperatuur en de speelse natuur van de vier voeters, moeten ze 'blijf op de kant gaan zitten, terwijl de be geleider de verkoeling van het water opzoekt. Keurig zitten ze op een rij te wachten op. het 'Ik breng de honden zelf niets bij' verlossende commando 'hop'. Twee honden houden het niet meer en springen pardoes de baasjes achterna. Het zijn vooral de vol verba zing toegestroomde Duitse toe risten die zich op,zulke mo menten kostelijk vermaken. „Hela, wat gebeurt daar. Zie ik er daar twee de mist in gaan?", spreekt Geerlings de begeleiders semi-vermanend toe. De honden worden met een stevig 'foei' weer naar de kant gestuurd, waarna het weer op nieuw wordt' geprobeerd. Nu blijven ze wel netjes achter. De volgende oefening is waar het om gaat. Aan de lijn worden de honden steeds dieper water in geleid. Als het zand eenmaal onder de voeten is verdwenen, blijkt 'de altijd zwemmende hond' inderdaad een misvat ting. Hoewel het leeuwedeel zich als een rat door het water begeeft, is er een aantal dat zonder hun eigenaar in de buurt, zo zou verzuipen. Later vertelt Geerlings dat vooral hon den zonder staart problemen hebben met zwemmen. En in derdaad is er een jonge dober- mann die, kop strak omhoog, voorpoten hevig water makend, niet zwemt maar watertrappelt en loodrecht naar beneden dreigt te zakken. Hij kermt het uit en wordt met moeite ge rustgesteld door zijn eige naar. „Maar ook die hond kan het leren, je ziet dat het nu al beter gaat dan de vori ge keer," houdt Geerlings de moed erin. Spreekuur Na nog wat oefeningen en een kwartiertje vrijzwemmen komt de hele groep van ongeveer vijf tien honden en evenzoveel ba zen weer op het droge. Enkele doggies hebben zelfs hun eigen handdoek. Daarna is er koffie in een café, wordt de les bespro ken en is er de mogelijkheid om vragen over persoonlijke hon deproblemen aan Geerlings te stellen. Zijn wijze aanwijzingen zijn kennelijk gewild want de Noordwijkerhouter houdt er zelfs een telefonisch spreekuur op na. Daarin geeft hij eenvou dige tips om het huisdier van eventuele kwalijke eigenschap pen af te helpen. LEIDEN ERNA STRAATSMA op de eerste schooldag van de islamitische basisschool Er Ri- sèlèh is het nog een beetje be helpen. Lang niet alle kinderen zijn er en in de lokalen bladdert de verf in grote plakkaten van de muur. Tijd om de boel op te knappen is er nog niet geweest. Maar de aanloopproblemen worden voor lief genomen. Leerkrachten en ouders zijn al lang blij dat de eerste islami tische school in Leiden een feit In de korte periode dat de Stichting Islamitische Basis scholen beschikt over het voor malige gebouvtf van de protes tants-christelijke Irene-school aan de Stadhouderslaan is het nog niet gelukt de schilders kwast ter hand te nemen. En dat is wel nodig want veel loka len zien er verwaarloosd uit. „Waarschijnlijk hebben veel ruimten tijden leeg gestaan en zijn die niet meer onderhou den," zegt I. Oueslati-Verploeg, woordvoerster van de school. De Irene-school is vorig jaar op geheven wegens gebrek aan leerlingen. De Er Risèlèh-school is giste ren begonnen met ruim 90 leer lingen. Veel minder dan er inge schreven staan, maar een groot deel'van de kinderen is nog op vakantie in Marokko. Zo'n tach tig procent van de 250 aange melde kinderen is Marokkaans. „Er zijn ook een hoop ouders die ons hebben gevraagd of hun kind nog een dagje thuis mocht blijven. Nou, dat mag. Wij kun nen ouders natuurlijk niet dwingen hun kind te brengen." ken om de muren wat op te vro lijken. Een meisje kan niet op houden met huilen. Met be traande ogen zit ze stilletjes op een bankje. De Nederlandse juf kan haar niet troosten. „Ze heeft het nog niet naar haar zin, maar het is dan ook haar eerste schooldag." Achterin de klas hangt een eenzame poster van een zon overgoten Marokkaans strandje. Beneden in de gang is een pos ter van Mekka provisorisch be vestigd op een verder nog leeg prikbord. Even verderop liggen Arabische kalligrafieën en kleine soera's (hoofdstukjes uit de ko ran) klaar om opgehangen te worden. 'Zoekt de heer terwijl hij te vinden is, roept hem aan terwijl hij nabij is', staat met sierlijke blauwe letters geschre ven op oude muurtegels in de gang. Het is een van de vele bij belteksten die, her en der ver spreid in het gebouw, doen her inneren aan de protestants- christelijke tijd. „Sommige tek sten sluiten goed aan bij wat in de koran staat," zegt Verploeg. Maar aan soera's of aya's (vers jes uit de koran) geeft het schoolbestuur toch de voorkeur. „Misschien kunnen we die te gels overplakken of verven." Op de eerste verdieping zitten de wat oudere scholieren. Vier de- en vijfdeklassers die vorig jaar op een Nederlandse school zaten. „Sommigen komen van protestantse of katholieke scho len anderen van openbare. Voor de ouders van deze kinderen zijn Nederlandse scholen eigen lijk een pot nat. Zij zien de on derlinge verschillen niet zo. Het zijn in hun ogen allemaal 'Ne derlandse scholen'. Voor de ou ders is het vooral belangrijk dat de kinderen naar een school uit hun eigen cultuur gaan." Door gebrek aan ruimte doet de gymzaal tevens dienst als ge bedsruimte. „Wel zo makke lijk," zegt Verploeg. „Naast de zaal is een wasruimte dus dat gaat prima." Voorafgaande aan het dagelijkse gebed dienen de kinderen hun voeten te wassen. Het lesprogramma wordt elke dag besloten met een gebed. Maxell met maximale korting. Extra Performance videobanden voor intensief gebruik. Via Maxell nu 5,- retour op bank- of girorekening. Maxell VHS 180 VX. 2-pak (2x3 uur) 17,50 Met Maxell-korting nu 12.5 O Maxell VHS 240 VX. 2-pak (2x4 uur) 22,50 Met Maxell-korting nu 17,5O Voor iedereen is het nog een beetje wennen. De kleuters mo gen alvast wat tekeningen ma- VROOM DREESMANN iMOOIen LELIJK //f/t Met de nodige aanloopproblemen, is gisteren de eerste islamitische basisschool in Leiden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11