Binnenland Kok laat koppeling intact Geestelijk gehandicapten in Eibergen spelen 'postbodetje' Onderzoek naar effecten treintaxi voor concurrentie Conducteurs: 'NS moeten klantvriendelijker worden' Postbank in hoger beroep over kosten acceptgiro's Boete voor arts met eigen verpleeghuis Artsen willen preventiever gaan werken Omroepen moeten boetes toch betalen Zaterdag 17 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS s Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter I NIEUWSLIJN Werkloosheid licht gedaald Het aantal geregistreerde werklozen is licht gedaald. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) registreerde een gemiddel de van 303.000 over de periode mei-juli van dit jaar. Over de maanden april tot en met juni was er sprake van 305.000 werklo zen. Het CBS vindt het nog te vroeg om te concluderen dat het tempo van de daling van de werkloosheid weer is toegenomen. Eis van 6 jaar voor wurgen zus Tegen een 31-jarige man uit Brummen is gisteren voor de recht bank in Zutphen zes jaar geeïst, omdat hij zijn 18-jarig zusje heeft gewurgd op 13 maart van dit jaar. Volgens de man had zijn zus 1000 gulden van hem geleend. Op bankafschriften had hij gezien dat ze over geld beschikte. Daarom stelde hij een afbeta lingsregeling voor. Het meisje zou dat hebben geweigerd. Haar broer wurgde haar tijdens de ruzie die daarop ontstond. Monarchie in beeld gebracht De fotograaf Werry Crone heeft van het Rijksmuseum de op dracht gekregen om gedurende ruim een jaar het thema 'De Monarchie' in beeld te brengen. Crone fotografeert voor het dagblad Trouw. Het Rijksmuseum verleent elk jaar een foto-op dracht ten behoeve van de afdeling Nederlandse geschiedenis. Het is de bedoeling dat de foto's eind 1992 in het Rijksmuseum worden tentoongesteld. Bedrijfsplan NS optimistisch De toekomst voor de Nederlandse Spoorwegen ziet er zonning uit. Uit het Bedrijfsplan 1992-1996 blijkt dat na een jarenlange periode van magere bedrijfsresultaten vanaf 1994 weer met winst zal worden gedraaid. In 1996 verwachten de Spoorwegen een winst van 140 miljoen gulden, zo meldt het NS-blad Koppe ling. De voorspellingen zijn voor een groot deel gebaseerd op de positieve verwachtingen voor het goederenvervoer, dat nu nog een zieltogend bestaan leidt. Galblaassteen-vergruizer geen succes Het vergruizen van galblaasstenen is geen echt succes. Dat mel den drie medewerkers van het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen in het artsenblad Medisch Contact. In dit zieken huis zijn twaalf patiënten met de nieuwe vergruizingsmethode behandeld. De resultaten zijn vergeleken met een groep mensen die de gebruikelijke therapie kregen. Slechts bij zes patiënten bleek de nieuwe methode succesvol. Van Leeuwen nieuwe voorzitter WD Leeuwen-Schut wordt op 4 oktober de r Mevr. E.1 voorzitter van de WD. Uit geen enkele WD-afdeling is bewaar aangetekend tegen haar kandidatuur, gesteld door het bestuur van de WD. Van Leeuwen volgt de vertrekkende voorzitter Gin jaar op. Van Leeuwen (51) was van 1983 tot 1989 voorzitter van de Emancipatieraad en is sedert juni lid van de Eerste Kamer voor de WD. Dig Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) gaat akkoord met een onafhankelijk onderzoek naar de effecten van de trein taxi. Daarin wordt ook bekeken wat de gevolgen zijn voor taxi bedrijven die niet aan het pro ject kunnen of willen deelne- De toezeggingen van de mi nister zijn het enige tastbare re sultaat van het overleg vandaag tussen de organisatie Taxibe- langen Nederland die zich verzet tegen de treintaxi en het ministerie van verkeer en waterstaat. Aanvankelijk verklaarde een woordvoerder van verkeer en GRONINGEN ANP Duidelijke regels over de geldig heid van kortingkaarten, een grotere klantvriendelijkheid en een tweede conducteur na tien uur 's avonds en op risicovolle treinen. Dat zijn enkele aanbe velingen van conducteurs uit het noorden van het land om de agressie in de trein terug te dringen. De suggesties staan vermeld in een rapport, dat de werk groep Agressie Problematiek namens de conducteurs heeft opgesteld. De directie van het Rayon Noord had de conduc teurs verzocht nu eens zelf op lossingen voor de agressie in de trein op papier te zetten. De conducteurs menen dat de NS soms zelf agressief gedrag in de hand werken doordat on duidelijkheden bestaan over bij voorbeeld de geldigheid van een rail-actiefkaart of het kaart je voor een meereizende hond. Zo mogen kaarthouders soms wel en soms niet om kwart voor negen van hun kortingkaart ge bruik maken. Goede voorlichting over de geldigheid van de diverse kor tingkaarten en consequent op treden van het personeel, kan veel misverstanden en agressie voorkomen, meent de werk groep. Ook heeft de groep conduc teurs kritiek op de verkoop van plaatsbewijzen in de trein. Vooral het feit dat voor een kaartje in de trein meer geld moet worden neergelegd, wekt agressie bij de reiziger op en moet worden afgeschaft. „In feite is elk kaartje dat in de trein moet worden verkocht een aan tasting van de NS-service", al dus het rapport. De conducteurs verzuimen niet de hand in eigen boezem te steken. Doordat de kaartcontro- le er nog al eens bij inschiet, trekken treinep steeds meer zwartrijders aan. Moord op arts wellicht opgelost NUMEGEN GPD De politie hoopt de moord op een kinderarts uit Hummelo te hebben opgelost. Donderdag avond heeft een speciale aan houdingseenheid in Den Bosch een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats opge pakt. Hij wordt ervan verdacht de 41 -jarige vrouw om het leven te hebben gebracht. Zijn motief is onbekend, hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. De man is in verzekering gesteld. De 39-jarige werd al geruime tijd gezocht in verband met de ze zaak, maar de politie slaagde er niet in hem te vinden. „We hebben dat bewust niet in de publiciteit gebracht. Er staat nogal wat op het spel", aldus een politiewoordvoerder. De vrouw is bijna vijf maan den geleden vermoord. Haar li chaam werd gevonden bij een pontveer over de Maas. Zij was op weg naar Hoofddorp voor een familiebezoek. Daar is ze nooit aangekomen. Haar rode personenauto werd uitgebrand aangetroffen in de buurt van Nijmegen. Geld nascholing naar scholen zelf ZOETERMEER ANP De scholen voor basisonderwijs en voortgezet onderwijs krijgen de komende jaren zelf de be schikking over een budget voor nascholing van hun leraren. Dit staat in een concept-wetsvoor stel van staatssecretaris Wallage (onderwijs). Op dit moment gaat het geld voor de nascholing van leraren naar de instellingen die nascho ling geven: de lerarenopleidin gen. Door de scholen zelf de be schikking over de gelden voor de nascholing te geven, hoopt Wallage de vraag en het aanbod op de scholingsmarkt in het on derwijs beter op elkaar af te stemmen. AMSTERDAM ANP De Postbank gaat in hoger be roep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank inzake het in rekening brengen van de verwerking van acceptgirokaar ten voor de postorderbedrijven Neckermann en Otto. De recht bank bepaalde begin augustus dat de Postbank de zaak eerst moet bespreken met de Consu mentenbond, Konsumenten Kontakt en de bedrijven zelf. De postorderbedrijven span den een kort geding aan tegen de Postbank, omdat de bank met ingang van 1 juli 45 cent vraagt voor de verwerking van elke acceptgirokaart. Dit zou Otto en Neckermann elk onge veer 450.000 gulden per jaar gaan kosten. Ondanks sombere toekomstgeluiden Centraal Planbureau Minister Kok van financiën peinst er voorlopig niet over de koppeling tussen lonen en uitkeringen los te laten. Het zou volgens hem onrechtvaardig zijn voor de lagere inkomens, als naast de wao-maatregelen ook nog wordt besloten om de koppeling te verbreken. Kok zegt dit in een reactie op de suggestie van het Centraal Planbureau (CPB). Het CPB vindt dat de uitkeringen volgend jaar niet automatisch moeten meestijgen, als de lonen omhoog gaan. vooruitzichten voor volgend jaar vallen zo tegen, dat het CPB denkt dat als de lonen stijgen, de koppeling moet worden af geschaft. De verhouding tussen i met een baan en men- Het Centraal Planbureau, de re kenmeester van het kabinet, is uitermate pessimistisch ge stemd over de koppeling. De sen met een uitkering is veel te scheef gegroeid, aldus het plan bureau. Volgens Kok moet het CPB zijn mond houden. „Het CPB is een technisch instituut, dat heel nuttig werk verricht. Maar het gaat hier om beleid en beleids- afwegingen en die maken we in de eerste plaats in het kabinet zelf." „Ik vind dat in deze periode, waarin de sociale verhoudingen toch al zo gespannen zijn van wege de wao-problematiek, je een heel evenwichtig inko mensbeeld moet laten zien. Daarbij moeten de lager betaal den niet op grotere achterstand met mensen met hogere inko mens worden gezet. Dat ge beurt wel, als je gaat ontkoppe len." Het CPB schetst een somber beeld van de Nederlandse eco nomie volgend jaar. De econo mische groei bedroeg in 1990 nog vier procent, dit jaar wordt de groei geraamd op 2,5 pro cent. In 1992 zal dat 1,1 procent zijn. Vorig jaar steeg het aantal volledige banen nog met 93.000. Voor dit jaar wordt een stijging verwacht van 38.000 banen. Maar volgens het planbureau neemt volgend jaar het aantal banen af met achtduizend. Het CPB voorziet verder een koop krachtverlies voor de laagste in komens. In het kabinet was afgespro ken dat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen kan blijven bestaan, als er op iedere hon derd werkenden niet meer dan 86 mensen met een uitkering zijn. Volgens berekingen van het CPB bedraagt die verhou ding volgend jaar echter hon derd werkenden op bijna 87 niet-werkenden. waterstaat dat het ministerie de VOF Treintaxi, die het treintaxi project coördineert, zou advise ren te wachten met uitbreiding van de treintaxi, totdat de resul taten van het onderzoek bekend zouden zijn. Die toezegging heeft weinig om het lijf, omdat het onder zoek waarschijnlijk al half okto ber afgerond wordt. Voor die tijd staan er geen uitbreidingen op het programma. Bovendien verwacht het mi nisterie dat de treintaxi weinig tot geen negatieve gevolgen zal hebben voor niet deelnemende bedrijven. Volgens het ministe rie komt de voortgang van het treintaxiproject waarschijnlijk niet in gevaar. In zijn eigen lijk koets, getrokken door zijn eigen paar den, maakte jachtop ziener Daniël Mod derman uit De Steeg bij Rheden gisteren zijn laatste reis. Hon derden belangstel lenden volgden de uitvaart waaraan op uitdrukkelijke wens van de overledene geen auto te pas kwam. Modderman, die de prinsesjes van Oranje nog leerde paardrijden, was zo onder de indruk van de natuur, dat hij leefde zonder stro mend water en elec- triciteit Hij was ere lid van de Koninklij ke Nederlandse Jachtvereniging. Ja ren geleden kocht hij een zwarte koets, be doeld voor zijn eigen begrafenis. In de stoet door Rheden werd gisteren een krans van prinses Ju liana en prins Bem- hard meegevoerd. FOTO ANP KOEN SUYK UTRECHT ANP EIBERGEN GPD „Wij zijn geen concurrenten van de PTT. Dit project is slechts in het leven geroepen om de gehandicapten meer onder de men sen te laten komen. Vaak bestaat de indruk dat wij hier een soort kleuterschool hebben waar de leerlingen zich alleen maar bezig houden met wat plak- en knipwerk", aldus groepsleider Abco Neerhof over het post- project in de Achterhoekse gemeente Eiber gen. Bedoeling van het project dat eind deze maand van start gaat is dat de pupillen van het dagverblijf voor oudere verstandelijk ge handicapten Op de Buskerkamp in Eiber gen het dorp in gaan. Zij gaan gemeentelij ke poststukken rondbrengen. „Werken staat eigenlijk op het tweede plan", zegt Neerhof. „We willen door mid del van dit project naar buiten treden. Als je de gemiddelde Eibergenaar vraagt wat we hier doen, kan hij daar in de meeste geval len geen antwoord op geven. Er bestaan nogal wat vooroordelen tegen dit soort op- vangscentra. En dat terwijl wij allerlei acti viteiten voor de pupillen op touw zetten. Zo zamelen we al geruime tijd oud papier in voor een lagere school. Dat zien de mensen echter vaak niet. Vandaar dat we nu er op uittrekken, het dorp in". Er worden straks twee groepen van vier aspirant-postbezorgers in het leven geroe pen, die elk met een begeleider per tandem als gemeentebode gaan fungeren. Op woensdagmiddag wordt de post opgehaald bij de gemeente, waama die de volgende ochtend wordt geselecteerd en vervolgens 's middags bezorgd. Ook het rangschikken van de post gebeurt door de bewoners. Daarvoor hebben de begeleiders een sys teem bedacht waarbij Eibergen is verdeeld in diverse wijken die elk een eigen kleur hebben. De pupillen hoeven dus alleen maar de enveloppen in het postvakje te stoppen die de kleur draagt van de wijk waarin de straat ligt. Het werk blijft voorlopig beperkt tot zo'n tien tot vijftien poststukken. Wanneer straks alles naar wens verloopt, wordt het aantal dienstrondes wellicht uitgebreid. „Maar voorlopig willen we niet te veel hooi op on ze vork nemen", aldus Neerhof. „De 'post bodes' moeten in staat zijn om hun eigen boontjes te doppen. Het mag dus niet zo zijn dat hier een enorme stapel post ligt en de begeleiders die zelf op het laatste mo ment nog rond moeten brengen". „Het streven is dat een deel van de pupil len in de toekomst geheel zelfstandig op pad kan. Dat is echter slechts voor een en keling weggelegd. Bovendien zal het nog wel even duren voordat het zo ver is. Moge lijk dat we dan later ons takenpakket verder uit gaan breiden. Bij voorbeeld door ge boortekaartjes of trouwkaartjes tegen een geringe vergoeding te gaan bezorgen. Het moet echter om post gaan waarbij geen haast is". De groepsleider: „De meeste van de pu pillen weten niet wat het project precies in houdt. Vandaar dat we ze hebben voorge houden dat we postbodetje gaan spelen. En dat zien ze wel zitten". Een huisarts met een eigen ver pleeghuis is door het gerechts hof in Den Haag veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. De arts had patiënten uit zijn praktijk in zijn verpleeghuis op genomen en van één van hen een renteloze lening gekregen. Het hof vond dat er sprake was van verstrengeling van belan gen, waardoor de relatie van de arts met zijn patiënten in gevaar kon komen. Erfgenamen van een patiënte UTRECHT» ANP De Nederlandse huisartsen wil len een grotere rol in het pre ventiebeleid (het voorkomen en tijdig opsporen van ziekten). De huisarts kan dat goed en goed koop doen. Dat hebben de Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV) en het Nederlands Huis artsen Genootschap (NHG) ge schreven aan staatssecretaris Si mons (volksgezondheid). Bevolkingsonderzoeken naar een hoog cholesterolgehalte en naar sommige vormen van kan ker moeten minder prioriteit krijgen, vinden NHG en LHV. Zolang vaststaat dat de totale sterfte door dergelijke onder zoeken niet terugloopt, is terug houdendheid volgens beide or- ganisatis geboden. Huisartsen moeten voor een grotere rol in preventie wel de ruimte en tijd hebben. In het blad De Huisarts stelt de hoog leraar huisartsgeneeskunde prof.dr. Th. Voom dan ook voor om de normpraktijk te verklei nen tot 2.000 patiënten. In de opleiding moeten huisartsen verder meer oog krijgen voor preventie. (en later bewoonster van het verpleeghuis) hadden een klacht tegen de man ingediend, omdat zij vonden dat de arts fi nancieel profiteerde van zijn patiënten. Het hof heeft de klacht gegrond verklaard. De patiënte had de stichting van de arts en zijn echtgenote een lening van 10.000 gulden gegeven. Twee jaar later werd zij opgenomen in het tehuis wat haar 60.000 gulden heeft gekost, omdat de verzekeraar dit niet wilde vergoeden. De Raad van State heeft het be roep van VARA, TROS en Vero nica verworpen tegen de geld boetes die ae omroepen moe ten betalen voor het overtreden van de reclameregels. De boetes zijn opgelegd door het Com missariaat voor de Media. Alleen de AVRO wordt twee keer in het gelijk gesteld. Be zwaren als zouden de in ons land geldende reclameregels in strijd zijn met internationale verdragen zijn door de afdeling rechtspraak afgewezen. De TROS komt niet onder een boete van 70.000 gulden uit voor reclame voor kappers en de ANWB in de Way of Life- shows in 1988. Ook moet de TROS 60.000 gulden betalen voor algemene reclame voor walkmans in het programma Ter land ter zee en in de lucht'. Ook een boete van 60.000 gulden voor Veronica voor het tonen in 1988 van het beeld merk van een oliemaatschappij in het auto-programma 'De Heilige Koe' blijft staan. Ten slotte moet de VARA 7.000 gul den betalen voor reclame voor een ontwerp-bureau in het pro gramma Büch, eveneens uitge zonden in 1988.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3